Reisje per Velo, Eene gevaarlijke Luchtreis. Rampen, moorden, ongelukken. Nieuws uit Aalst. men, en meestal de winkels door Compagnies open gehouden, drijven daarbij nog wisselzaken die de geldverdragingen voor de Mission narissen bijzonderlijk vergemakkelijken. Lijdt gij bijv. in uwe Residentie gebrek aan sapeken, verkeert uwe Christenheid door overstroomingen of hongersnood in den ui tersten nood, gij springt maar te paard om uwen Bisschop over de noodwendigheden te gaan waarschuwen. (Wordt voortgezet). Het Vlaggefeest. Onze belangrijke gemeente was Zondag getuige van eene schoone katholieke betooging. Een prachtig feest is er gevierd, begunstigd door een uit muntend weder en bijgewoond door duizenden vreemdelin gen. Zaterdag avond aangekondigd door feestgeschut en klokgelui, wapperden er Zondag morgend ontelbare vlag gen aan de gevels. Onze achtbare burgemeester-volksvertegenwoordiger M. De Kepper, heeft de maatschappij van Ouderlingen Bijstand waar talrijke werklieden van deel maken, een overschoon vaandel geschonken en ter hand gesteld, ten teeken van aanmoediging voor deze nuttige inrichting, waar hij zooveel goeds van verwacht. Ten 2 uren trok een stoet, met muziek aan het hoofd, naar het Statieplein, om de deelnemende maatschappijen af te halen. Niet min dan 64 genootschappen waren er opge komen. Onder deze telden wij de Vrede's van Antwerpen, Gildenhuis van St Nikolaas, Temsche en anderen, waarbij er niet minder dan 30 maatschappijen van muziek en zang gerangschikt waren. Na de verwelkoming trok de stoet, die eene aanzienlijke lengte had, de bijzonderste straten der gemeente door. Het was omtrent 4 uren toen de stoet in de kerk was. De vlag gen der maatschappijen werden als in een trophée op het hooge koor geplaatst, wat een prachtig vertoog opleverde. De E. H. Van Haelst, pastoor, wijdde de vlag volgens de kerkelijke ceremonieën, waarna de E. H. De la Royère, onderpastoor in de decanale kerk der stad St Nikolaas, den predikstoel beklom. Spreker stelde het belang voor, dat Z. H. den Paus hecht aan de- werkliedenvereenigingen, die, volgens de voor schriften zijner Encycliek, zich onder den standaard der Kerk vereenigen om door spaarzaamheid en zelf-hulp el kander onderling bij te staan en hunne zaak te behartigen. Mochten wij hier de schoone redevoering van den voor namen kanselredenaar aanhalen, het zou ons te ver leiden. Toen de plechtigheid in de kerk afgeloopen was, trok men naar het lokaal van den Onderlingen Bijstand. Daarna begon het festival. Op de Marktplaats, St Pieters plein en IJzerenwegstraat waren kiosken opgericht. Op elk dezer verhoogen konden 10 maatschappijen van harmonie, fanfaren en zang hunne stukken uitvoeren, waar mee er dadelijk aanvang genomen werd. In het lokaal van den Katholieken Kring werden de eere metalen aan de maatschappijen, die aan den stoet deelgeno men hadden, uitgereikt. Kortom, dit feest strekt tot eere van zijne inrichters en is ten volle gelukt met het bewijs dat onze gastvrije gemeente ten alle tijde zich weet te on derscheiden om een gulhartig onthaal te geven aan de inwo ners van steden en dorpen, die ons met een bezoek veree ren. Dinsdag namiddag, rond 4 uren, zag de menigte, die in de hovingen der Tentoon stelling van Brussel was, den vastliggen- den luchtbal met buitengewone snelheid dalen. De ballon bevond zich op eene hoogte van 400 meters, toen er een onge val, door eenen windslag veroorzaakt, ge beurde. Het volk kwam langs alle kan ten toegeloopen. Men zag den ballon rijzen en dalen zon der dat men er in gelukte de koord te grijpen, die de luchtreizigers uitgeworpen hadden. Rond half vijf viel de ballon in de boomen, nabij de Taverne Gruber. Ee- nige mannen grepen de koord, doch zij werden omvergetrokken. De ballon steeg opnieuw tot eene groote hoogte men trachtte hem in de omheining te brengen bij middel van den kabel, waarmede hij vast was. Al de rei zigers zaten op den bodem der mand neergehurkt alleen de kapitein, die eene vlag zwaaide en een priester stonden recht. Eindelijk gelukte men er in den ballon neer te halen en aan de ijzeren kabels vast te leggen. Al de reizigers, uitgenomen depriester, waren bleek en beefden. 297 ineengedrongen, gebult, scheefgebeend ventje stoutweg die heeren naderde en hun gemeenzaam de hand drukte. Dien vossen knuist had hij te Aalst nog gezien, dacht de vedelaar. Een verrader was het wellicht. Deze veron derstelling ware voorzeker in 's mans geest tot vaste overtuiging gedijd, had hij het gesprek kunnen afluiste ren, welk tusschen beide aanzienlijken en den haveloozen Ivo want Ivo was het werd gehouden. Vrienden, begon het dikkerdje en hield schie lijk op te spreken Waarom, graaf, zet ge een gezicht zoo zuur als een azijnvat Zijn zij geen vrienden, die malkaar dienst bewijzen Oude kennissen lappen alle be leefdheidsvormen achter de hielen, niet waar, Rambold? Indien ge mij trotsch bejegent of op de teenen "wilt tre den, trek ik met het ingewonnen nieuws weer huis waarts. Willem verbeet zijnen wrevel. Ha, gij hebt nieuws? vroeg Rambold vriende lijk en liet wat geldstukken in Ivo's zak glijden. Dezen namiddag, omtrent vier uren, zullen de Vla mingen hier zijn. Ten getale van viel Willem haastig in. Vier duizend. Vier duizend 1 herhaalde Willem gejaagd en stapte plotselings naar de hoofdmannen, gaf hun bevel in aller ijl uit den omtrek al de oorlogsdrommen naar Ie peren op te roepen. Derwijze mocht hij op een twaalf duizend wapenknechten rekenen, om desnoods zijne booze inzichten door te drijven. Die hooghartige loopt weg zonder de boodschap te betalen, preutelde Ivo, wilde op den vorst afschieten, bedacht zich evenwel en stak naar Rambold de hand uitGeef in zijne plaats. Die hulster noch bulster heeft, kan toch voor niets niet werken. Gij doodarm Hum 1 hum I Ik heb huis noch kluis, Mher Rambold. ,WeI wist de ridder allerbest, dat Ivo een potter De geestelijke sprong de eerste uit de mand de andere reizigers werden door do bedienden uit de mand geno men zij konden nauwelijks op hunne beenen staan van den doorstanen schrik. Buiten den E. H. L'honneux, krijgsaalmoezenier, bevonden zich nog tusschen de reizigers M. en mad. De Smet en hunne twee kinderen van Brus sel en M. Victor Borlee, wisselagent te Namen. De E. H. L'honneux verklaar de dat hij geen oogenblik schrik door staan had. De kapitein van den ballon, M. Eug. Bode, schrijft de plotselinge en blik semsnelle daling toe aan een wind, die opeens van boven naar onder waaide, liet volk juichte de geredden toe. Het ongeval, dat erge gevolgen had kunnen hebben, heeft, zooals te begrijpen is, eene groote ontroering teweeggebracht. "Povlrriv Tist. Zaterdag zal er u J. til lOlliets geworden Zau_ der. Beloven, maar anders niets, hé Suoeck. Wij zouden u op de duimen moeten kloppenl B. Zoo moest het al tijd zijn, hé Velm. Doen z'er gin der ook brokskens op Domien. g'En zult niet verliezen met wachten. Melle. Hoeveel kost zoo een pelerinne- ken?... 14 fr? Flisken. Is het alver zonden?— Hum. De Confrérie groeit geweldig aan sedert dat ge bijgevoegde sekretaris genoemd zijt. •«50- Te Calmpthout eene broedermoord gepleegd, en dan nog al waarlijk op nen wijk die de Acht Zaligheden heet. Frans Weesenbeeck, werkman aan den ijze- renweg, bad twist gekregen met zijnen broeder Zondag avond. Nijg gekeven, maar eindelijk toch gaan slapen. Maan dag morgend kwam Frans bij zijnen broeder die op 't veld aan 't werk was. De kijverij herbegon en 'tging zoo ver dat Louis zijnen broer Frans met een houweel den kop in sloeg. Hij was dood op den slag. Welke droefheid voor die ouders 1 Een vent, tot hiertoe nog onbe kend, heeft Zondag in den nacht, als er niemand aan dacht, een kardoes ge smeten, van dynamiet, ge moogt het weten, in 't huis van eenen negociant, die heet Syndic Constantde deur en de vensters vlogen iu duizende splin ters, maar niemand is er dood, noch man noch vrouw, noch klein noch groot. Wat voor ne wereld wordt het nu tochmen hoort niet meer als van moorden en stelenFrederik Verheggen en zijne vrouw giugen Zondag naar de koersen van Wynghene en lieten hun klein kiud 't huis onder de bewaking vaneen knechtje van 13 jaar. Als zij weerkwamen vonden zij in de keuken den jongen vermoord liggen. Hij had verscheidene groote wonden aan het hoofd, de hersens lagen bloot, heel het gezicht was doorkerfd. Nevens het knechtje lag 't kindje te spelen in 'l bloed. Eenige kassen waren openge broken en er was eene som van 90 fr. gestolen. Diefstal is dus de oorzaak ge weest van de moord. Te Sutendael, in Limburg, zijn er dieven gedrongen in 't klooster der Zusters, maar zij zijn moeten vluchten eene zuster, die gerucht gehoord had, was opgestaan en had beginnen te bel len 't geen de dieven verjaagd heeft. Denzelfden nacht is er gestolen in de pastorij van Lancklaer, eene kas ci- garen en eenen portemonnee met 2,50 fr. in nog den denzelfden nacht heb ben dieven in de hei berg Het hotel de la Porte de lade geledigd, waar 50 fr. in lag en eenige flesschen wijn uit den kelder meegenomen. De dader, die Zondag nacht te Wynghene de moord begaan heeft waar wij hooger van spreken, is aan gehouden. Zijn ei gen vader heeft hem bij 't parket komen aanklagen, 't Is ne jonge schurk van 16 jaren. Hij heeft aan zijn vader, zonder pinken verteld hoe alles ge gaan is dat hij de man en de vrouw Verheggen had zien weggaan, dat hij wist dat zij geld hadden, want hij had vroeger bij hen gewoond dat hij van zin was van te stelen; maar in de keu ken vond hij den koeijongen met het kind, die hem vroeg waar hij naar toe ging. Verschrikt en bevreesd van ver raden te worden, sprong hij op den koeijongen en bracht hem 26 messte ken toe. 26 messteken 't Is te wreed Dijnsdag morgend is hij gehaald door de gendarmen. 't Volk was zoo verbitterd, dat men hem wilde vermoorden, de leelijke sloeber dat hij is Te Brussel liep er maandag nacht ne vent boven op het dak van een huis van den Waterlooschen steenweg en stond er te schermen en te roepen van vechten en oorlog. De man was' krank zinnig en men heeft de grootste moeite der wereld gehad om hem beneden te krijgen. Hij was een Grieksch generaal, zegde hij en als mén hem wilde vastgrijpen, dreigde hij van 't dak te springen. Zij hebben hem moeten wijs maken, dat een regiment vrijwilligers hem verwachtte en zoo hebben ze hem mede gekregen. Feest der Iwcinszonen. Zondag laatst vierde de Maatschappij De Iweinszonen haren naamdag. Des morgens trok de maatschappijmet vaandel aan het hoofd, naar St Martenskerk, al waar om 10 uren eene plechtige Mis gecelebreerd werd door den E. II. Vlerick. Des 's avonds, om 7 uren, vergaderde men in den Katholieken Kring, Groote Markt, alwaar aan de Leden een lekker avondmaal werd aangeboden, opgeluisterd door eene symphonieafdeeling, onder de kundige leiding van den heer Karei De Mette. Een heildronk werd ingesteld door den heer Ka- rel De Vis, Provinciaal Raadslid, aan den heer Burgemeester Gheeraerdts, voorzitter der maat schappij, welke de algemeene toejuichingen ver wierf. M. de Burgemeester bedankte den heer De Vis en de vergadering en stelde, op zijne beurt,een heildronk in op de Eendracht en den Voorspoed der Maatschappij De Iweinszonen. Na nog eenige arias, uitgevoerd door de Sym phonieafdeeling en eenige vaderlandsche liedjes, gezongen door sommige leden der Maatschappij, eindigde het prachtig avondfeest, getuige van de broederlijkheid dor verschillige standen, die er deel van maken. Medegedeeld. Zondhigrust. Zondag aanstaande is de Apotheek open van M. Van Caelenberg, Kattestr. Stedelijke Werkbeurs. Bieden zich aan 2 magazijnbedienden, kunnende Fransch en Vlaamsch 1 goede hovenier 1 letterzetter 2 voermans 1 daglooner voor nen halven dag. Worden gevraagd 5 bottinnenstikkers of stiks- ters 3 schrijnwerkers 1 schrijnwerker voor het Huis Blondeel te St Pieters-Jette 2 kleermakers, een volle en halve gast dienstmeiden voor binnen en buiten de stad. Beste Vrienden, alvorens er van onder te trekken, heeft het Velomanneken ee nen plicht te vervullen, na melijk, den moedigen Kath. Trompcttersclub uit den grond des harten te bedan ken voor de prachtige sere nade, welke zij voor het bu- reelder Volksstem heeft ge geven. Hun affaire was op perbest eii heel de Katte- straat blijft er met den grootsten lof over spreken. Beste dank, dappere Trompetters Tracht van op het ingeslagen pad voort te gaan, 't is te zeggen, van meer en meer de schrik der Donchistenkliek te worden en ons dusdanig te helpenom zoohaast mogelijk Jambonus op te laten Dit gedaan zijnde, sjoeven wij er om half twee van door, de wind al achter.... Wij vliegen de Molenstraat af en rijden voorbij Chipka, waar ge tot buiten toe hoort kermen en alermen, brieschen en knarsetan den, nog altijd van arrage, schaamte en spijt over den eindeloozen stoet van onzen Werkmanskring.. Die boulvard Gheeraerdts, langsheen de f'ris- sche boorden des Denders, zou dat niet de schoon ste wandelplaats onzer stad zijn Dat groen der jeugdige boomjes, dit weelderig Denderloover, 'tis al wat verrukkelijk is 1... En van gboen spreken de, Kibeladoeken vertelde mij, dat er in de druk kerij van 't Stemmeken een nieuw kluchtig liedje verschenen is Al de Groenen moeten naar den Con go zoo heet het en er staat van boven nen groe nen hond op die een wilt hebben, hij mag er om komen aan den geringen prijs van niemendallen. Nu schieten wij ons den Brusselschcnstccn- weg op, die oude vermaarde baan, zoo rijk aan legendarische vertellingen.... Er komen ons rei zende passanten tegen, arme creaturen, een soort van lepeldegieten, stoelvlechters, ketellappers, kristene slaven, zou Pie zeggen ze zijn afgemat; misschien hebben zij honger en dwalen zij naar de stad Aalst om voedsel en nachtverblijf... O kriste ne liefdadigheid, wat zijt ge edel en verheven Ge zegend de hand, die geeftEn zou ne mensch er hem geen kwaad bloed inmaken, als ge bepeist, dat de Donchisten niet willen dat den armen mede broeder geholpen worde en gedurig onze Priesters belasteren, die hunnen laatsten cent aan den nood lijdenden sturen, ja zelfs, bij de rijken gaan bede len!! Voor de Daensen mag het volk niet gehol pen worden, het zou moeten Honger lijden, opdat zij des te gemakkelijker het volk zoün kunnnen bedriegen.... Ta, ta, ta laat er ons van zwijgen, of wij geraken heel en al van onzen center. Aan onzen rechten kant sjoeren wij met welbeha gen naar Erembodcgcm, met zijnen ieverigen Herder en zijne trouwe lezers der Volksstem links, tusschen boomen en groene koornvelden, ligt het volkrijk Mijlbeek, stil, kalm en rustig... Mijlbeek, de zetelplaats der Ware Dompersmet uwe begankenis naar de schoone Grot van Lour- des, wij groeten u van verre. En thans zijn wij met ne wip Vlaanderen's grenzen over en in éene vlucht op Brabant's grondgebied:.. Daar staat de arduinen grenspaal, op Bouchautberg.ttouc- Iioutberg waarvan de Aalstenaars zooveel spreken en wij, nog kind zijnde, zoo menig werf hoorden van gewagen.... Afgestapt, wat gerust, geen huizen in den omtrek, geen landslieden op 't veld alles stemt hier tot mijmeren; onze oogen, dwalen over den natuurrijkdom, die ons omringt en onwillekeurig denken wij aan den Cipier uit de Groote Bende van Jan De Lichtedie van op de gaanderij van ons Belfort, over deze plaats aan den beruchten rooverskapitein volgenderwijze sprak Plaats u nevens eenen der windmolens, die den berg bekronen en vandaar ontplooit zich het prach tigste landschap van ons Vlaanderen. Het is daar dat Vlaanderen eindigt en het bergachtig deel van het land begint. In de verte, links, ontwaart gij de steden Geerardsbergen en Ninove, bij den oever van den Dender, die, kronkelend, een onafmeetba- re oppervlakte bespeelt, 's zomers groen en krie lend van hoornvee, en 's winters een even onmeet baar meer uitmakende. Vóór u, in de verte, ont dekt gij, bij helder weder, twee zwarte punten, die zich oplossen op het blauw des gezichteinders het zijn de torens van St Baafs en van St Pieters, te Gent. Rechts hebt gij de schoone abdij van Affli- ghem en achter u, het diep en somber woud, het Afflighembosch, onder wiens stil en geheimnisvol lommer het vermaard Benediktijnerklooster een zaam is neergezetenEen tafereel, gelijk een schilder er geen kan uitvindenEn, als gij daar staat, op Bouchautberg, wend dan uwen blik recht uit en de aloude stad van Aalst zal u tegenlachen als een bloemtuil in een groen tapijtEn, tus schen den berg en de stad, tusschen de boomen door, elk op een half mijl afstands, zult gij zien op rijzen de torentjes van drie kasteelen het zijn de heerlijkheden van Erembodegem, Mijlbeke en Moorsel... Maar de tijd staat niet stil en wij moeten vooruit. In 't voorbijrijden lonken wij naar 't heerlijk kasteel der heeren Vcrbrugfflien, die manhaftige Katholieke Strijders... Onderwege, het vrouwvolk, dat, aan de deur, op 't kantkussen werkt, ieverig, eens even naar 't Velomanneken opsjoerende. HaltHekclgcm Wij staan stil aan de herberg, waar de zandtapijt te zien is een smakelijk pintje gedronken en eens het hoofd in de aanpalende kamer gestoken op den grond eene tapijt, door eene juffer des huizes, met de hand, uit gekleurd zand, gelegd eene samenstel ling van medalj ons met de portretten van Cour- tois, Pitje Snot en tutti quantiallen van treffende gelijkenis. En geen fradeering, zeë, allemaal in het zand Alia, 't is de moeite weerd om zien. Ons horlogie wijst 3 uren en een kwaart links inge stegen en voor onze oogen rijst het Klooster van Afriighcm op van verre ziet ge de stukken der afgeschoten muren der oude abdijO, duurbare puinen, wat al droeve herrinneringen roept gij niet in het geheugen Den 11 November 1796, wannéér het gebulder der kanonnen over deze vlakte weerklonk en de goede monikken werden verjaagd Van 1796 tot 1869 bleef het hier droef en doodsch van jaar tot jaar brokkelden de puinen af en de ouderlingen vroegen weenend Gaat Afflighem geheel en gansch verdwijnen Doch, neen, God dank I Den 4 Februari 1869 wer den de overblijfsels aangekocht en den 5 Maart daaropvolgende nam men bezit van 't klooster in September werd de kapel gewijd en in 1880 de j nieuwe schoone kerk... Lang hebben wij de pui nen aanschouwd, want wie verzekert, ons of de knagende worm des tijds, hun laatste spoor niet bij een volgend bezoek zal gansch bijster gemaakt hebben Wij gingen rechtover de kerk in eene herberg braaf en geklapzaam volk, die Braban ders Ook in de kerk der Benediktijners geweest; z'is gebouwd en gemeubleerd in zuiver Gotischen stijl, alle overdrevene pracht ter zij gelaten, is het er desnietaltemin zoo proper als in een Hemelken; wij zagen er een schoonen predikstoel en dito kruisweg, ook twee moeders, die met hunne kin- derkens te zegenen kwamen. Een stuk op d'hand gegeten en en avantrecht naar MeldertDat is nog al een tapje hoor ik mijne Vrienden uit roepen. Jaat, maar ge moogt niet vergeten, dat er 't veloken van door sjoeft gelijk een schietspoel door 't getouw.... Laat zien,... 't is half 5 en ten half zes staan wij met onzen neus voorden vijver van Meldert nen vijver, zoo breed als de Schelde tot Temsche... Wij moesten er een pak doodsbeel dekens bestellen (extra schoon en goedkoop ge drukt op ons Bureel) en spraken er met eenige landbouwers, die ons verklaarden, dat tot Meldert al de donchistengazetten op den mesthoop gesme ten worden, alhoewel ze gratis uitgedeeld worden die gazetten zijn door onzen Bisschop gedoemd, zeiden ze. Bravo Bravissemo Dat is verstandig gesproken Een weinig daarna rijden wij nevens het oud kasteel van Moorsel, den eigendom der edele familie vander Noot wat prachtige aanblik: rondom in zijne wallen, waarop witte zwanen sta tig zweven, die oude valbrug, schoone torentjes, rijke serren, breede dreven, met eeuwenoude boo menmaar, 't en zijn ai te maal die zestien en hal ven nietwij geraakten tot Moorsel bij volk van kennis en ons van verre ziende afkomen, rie pen zij fie van de katholieke Trompetters van AalstEr werd daar natuurlijk eentje op ge pakt de Vrienden van Moorsel belastten mij van toch wel de complimenten te doen aan de Leden van den Club en bijzonderlijk aan het Krom Trom- petterken(de schrik der Donchisten) en.... met de beste heilwenschen beladen, ben ik de Moorsel- schebaan afgestermd en kwam ik ten 7 uren thuis waar ik op mijn kamertje klom, de pantoffelkens aantrok en het pijpje ontstak Als het werk is afgedaan, Mag men wel ter ruste gaan En een lekker pijpje rooken Met de oogen toegeloken. Rust na arbeid is zoo zoet, 't Pijpje smaakt dan dubbel goed. VELOMANNEKEN,

De Volksstem | 1897 | | pagina 3