Reis van HÉtais naar Mongolië KIBELADOEKEN keer schoon, wie wint er Hectoe. Gij wint, 't schilt wel drij vingeren, daarbij, wij gaan meten, zie... Onzen Beoedee. Niet te meten. Peospee. Waar is Pië naartoe?... Ah, Pië, kom ne keer alhier, wie wint er hier van ons twee Pie. Onzen Broeder, van eigen Peospee. g'En hebt nog niet gekeken en ge spreekt al. Pie. Dat en geelt er niet aan, hij wint toch. Hectob. Eh dat is toch te wreed, azoo liegen, en nie willen meten. Pie. Neen, meten en doen wij niet. Onzen Beoedee. Neen, niet te meten. Hectob. Heeren, salu zelle. Peospee. Bonjour, Heeren. Beste Lezers van het Stemmeken, ziehier al 't nieuws dat wij hebben kunnen bijeengrabbelen Z. H. Mgr Stillemans is van Rome weergekeerd en heeft vandaag zaterdag de H. Wijding toegediend aan 18 priesters, 18 dia kens en 17 onderdiakens. Zoo 't schijnt, zou Co lonel Wahis, onlangs uit Congo teruggekeerd, door Zijne Majesteit den Koning tot den titel van Baron verheven wor den. Maar hoe durft Cliipka toch voortdu rend schrijven dat E. H. Ponnet met de berech ting langs 't straatje van Van Mollens gaat en dat hij, om wel te zijn, zou moeten langs d'Ach terstraat komen Onze Eerw. Heer Onder pastoor, als hij Onze Lieven Heer moet dragen naar Mijlbeek, gaat langs de Rozemarijnstraat en de Molenstraat, en hij heeft gelijk daar toch wonen er menschen, terwijl men langs 't hospi taal en d'Achterstraat langsheen de blinde mu ren moet trekken. Zondag verleden vierde men tot Brasschaet den jubilé van graaf Reu- sens.... Vijf en twintig jaar burgemeester van de gemeente. In de klas van den hoofdonderwij zer van Roeulx wonen er twee Nachtegalen Wie zou er daar 't meest lawijt maken, de vo gels of de kinderen Meester Van Bcvcrcn, een der hoofdmannen der socialisten van Gent, eerste luitenant van Anseele, beweerde dat indien hij een cofferfort in huis had, dat het was om hem te verwen.... Maar hij staat er nu al drie maanden in zijne woning en 't schijnt dat hij maar niet geschilderd en geraakt.... Elk oordee- le Nu dat de gazetten der Daensenkliek moei zijn van over de Geestelijkheid van Aalst in het algemeen snoer te geven, beginnen ze den eenen priester achter den anderen in 't bijzonder hun ne wekelijksche complimenten te doen. Ze zijn begonnen met E. H. Ponnetvoortgegaan met E. H. Van Nerom en nu zaterdag laatst was het de beurt van E. H. Rombaut. Wat zouden wij zeggen Men moet naar de sermoenen niet gaan om zich hooren te beboffen en verheffen, bijzonderlijk als men de consciëntie vol spinne- koppen heeftHet orde der Zusters van Lief de totGent gaat weerom eene karavaan naar Congo sturen....'t Is Zijne Hoogw. Mgr Van Ronslé, die de heldhaftige kloosterzusters zal opleiden ze vertrekken op 6 Juli aanstaande. 't Ministerie Mciine. in Fran krijk, is sedert meer dan een jaar aan 't roer. 't Is eene par- tikulariteit van den eersten kaliber, want sedert ettelijke jaren duren de ministeries daar maar gewillig eene bakte brood, 't is te zeggen eene maand twee of drij ten hoog ste. Op de fameuze jaar markt van Ciney, op 2 Juni waren er over de 1200 peer den en 't meest allen zijn verkocht geweest aan Duitschmans. Op de 97 kiesomschrijvingen van Holland stellen de katholieken hunne kan didaten in 39 arrondissementen voor de aan staande wetgevende kiezingen. In 7 dezer zijn ze reeds als gekozen uitgeroepen zonder strijd en tot New-York zijn twee en twintig duizend kleermakers in werkstakingCoeragle, vrienden Schept maar voortdurend moed nog 1 maan dekens en we zijn on zen vierden kwijt... En de sukkelaar is er zoo wel van overtuigd, dat hij schikt zijne kandi datuur te stellen in 't arrondissement Dender- monde. Alia, alia, nood zoekt toch troost mor als wij, Aalstenaars, er maar van verlost zijn Onze moedige Trouipettersclnfo zal in het kort tien nieuwe instrumenten krijgen en ook met buitengewonen luister hun lokaal inhuldi gen. Het kiosk moet op Chipka staan. Pie van de Werf schrijft dat zijnen hof hem niets op en brengt, dat zijne erwten toch zoo ermtierig staan. Maar hoeveel zou zijne drukpers hem te genwoordig nog opbrengen Iedereen is kurieus t'Aalst hoeveel priesters er Zondag in den stoet der Donchisten zullen gaan. Misschien weten ze daar tot Gysegem en Her- dersem iets meer van... In al le geval, onze Lezers mogen gerust zijn, te naaste week zullen wij het hun weten te zeggen. Gedurende het on- weder van verleden week, dat overal zooveel schade heeft veroorzaakt, is de bliksem gevallen op het Bisschoppelijk Kollegie van Cliimay. In den hof zelf werden verscheidene boomen ont worteld. Vrienden van Aalst, 't schoone feest niet vergeten van Scliellcbelle op 27 Juni. De pupillenschool, die er naartoe trekt om er eene serenade te geven aan den E. H. De Ridder pastoor en een concert voor al zijne parochia nen... Wij schikken er wel onze vrienden van Uytbergen tegen te komen, die sedert eenige weken hunne laatste Werkmans opgezeid hebben, wel overtuigd dat de gazetten der Daenspartij gedoemd zijn door onze geestelijke overheid. Nieuwenhove, Nieuwenhove Wij mogen u waarlijk de parochie noemen van 't Stemmeken Zooveel huishoudens gij telt, zooveel vrienden Kibeladoeken er telt en wij bekennen het recht uit en volgaarne^ 't is dank aan de moeite van onzen braven Pië, onzen ieverige verkooper, die zich geene moeite en spaart om propaganda te maken voor de goede zaak. Viva Nieuwenhove Och erremen toch Zaterdag te Brussel, ne velocipedist komt aan den Avenue Louise in volle vlucht afgereden, ongeluk kiglijk zonder lantaarn en breekt zich hals en beenen tegen een voiture-automobile, die door de dampkracht van de petrol voort rolt... 't Slachtoffer is zekere Emile Sacehaarkapper van St-Josse-ten-Noode. Zoo de Italiaansche gazetten schrijven, be staat er eene samenzweering onder de socialisten en anarchisten om Koning Humbert van kant temaken... Hij moet dood roepen ze, kost wat kostNe vriend, ne ware vriend, nen hert vriend is nen onwaardeerbaren schat die tegen goud en diamant opweegtVan den 21 tot 25 Juni aanstaande zal Mgr de Bisschop van Gent het H. Vormsel toedienen tot Hofstade, Gyse gem, Meldert, Baardegem, Herdersem, Moorsel en in nog andere parochiën der dekenij van Aalst. Vrijdag laatst is de koning van Siani in bijzonder verhoor ontvangen geweest door Z. H. den Paus. Zou 't waar zijn, dat de ciga- renmakers van Geerardsbcrgen weerom op hunnen poot beginnen te spelen en zouden wil len in werkstaking gaan En dat advokaat Hec tor Lebon van Sottegcm de vierde kandidaat zou zijn onzer scheurmakers in de Wetgevende kiezing van aanstaande jaar De E. H. Roo- sens, zoon van den heer burgemeester van Nieu wenhove en onderpast. in Onze Lieve Vrouw- kerk tot St Niklaas, komt vereerd te worden met het burgerkruis van eerste klas. Onze her telij kste gelukwenschen aan onzen ievervollen Vriend. Nog nooit of nooit en zullen we tot Aalst eene kermis gezien hebben gelijk van dees jaar. Concerts van verschillige soldatenmuzieken luchtballen met parachute, vuurwerken, ja, zelfs een in den klaren dag, op d'Houtmarkt en wat weet ik al. Voor alle brave herbergiers een schoon verteer, veel vermaak en plezier en daar bij in eerlijkheid en deftigheid I Feil* Faurc, de president der Fransche Republiek, trekt in 't kort naar Rusland bij den Keizer, 't Zal er we derom ne gloria mundi en een geroep en een ge- jóö en een gehuil zijn met buigingen en salewa- des zonder einde. En of Petje Pruis zal knarse tanden, ziende dat Frankrijk en Rusland zoo in nig verbroederen Op de twee Sinxendagen was het weerom de groote begankenis van den H. Cornelius tot Ninove. Al d'Aalstenaars zijn er naar toe gegaan zonder bij den groenen Ma- chiel, op 't Kloosterplein, een pintje te drinken. Da moesten z' in ons Gijscgem. Juist op den Hoogdag van Sinksen moeilijkheden geweest in het pensionnaat der jongens tusschen blanken en Congolanders en op een gegeven teeken vijftig a zestig witte pensionnairkens, die de kostschool uit waren en recht naar huis, juist ge lijk of ze de duivels gezien hadden De ware kristene demokratische par tij, zegt de gekende Volksvriend Em manuel Desgries-du Lou, moet alle mannen van goeden wil bevatten, den miljonnair en de kasseier, de gepensi- onneerde eerste voorzitters der ge rechtshoven, de dekens, de leden der akademie, de geneesheeren, de advo- katen, de apothekers, de koetsiers, de schoenpoetsers.. Wilden onze scheur makers ook alzoo spreken, in plaats van den klassenstrijd aan te prediken, de vrede ware zeker alras geteekend. Maar waarom wordt de groene vlag, die onze Donchisten Zon dag gaan inha len niet plech tig ter kerk ge wijd Zou on zen broeder ons daarop niet kun nen antwoor den Och erremen toch Maandag verleden, tusschen Andcnacrdc en Anseghem, op den trein van Kortrijk naar Brussel, de machinist zijn hoofd te ver uit den trein steken en de sche del gekloven worden tegen een spoor wegsignaal... De trein bleef eensklaps stil en 't slachtoffer werd aanstonds in een compartiment van IBte klas ge bracht, waar hij verzorgd werd door eenen priester en eenen geneesheer. Nog altijd gedurig moeielijkheden en troebels tot Enghicn... De liberalen en kunnen er de benoeming van den volksgezinden burgemeester Pacco niet verkroppen. Maar alla, als ze zullen moei getamboerd zijn, dan zullen ze met al hun straatlawijt nog uiets ge wonnen hebben Wij hebben het nu al dikwijls genoeg aangekondigd, om dat al onze lezers zouden weten dat de Grand Centraldoor den Staat thans overgenomen is... Ewel, luister: Minis ter Van den Peerebooui heeft een der beambten van zijn ministerie ge last al de wachthuisjes der baanwach ters van de ligne te bezoeken, om te onderzoeken welke verbeteringen er dienen gebracht te worden, ten einde aan deze nederige, doch hoogst nuttige bedienden het huiselijk gerief te bezor gen dat de baanwachters van de Staats- lijnen genieten... Ziedaar Volksliefde in daden veel beter dan valsche beloften en groote holle woorden Te St- Dcnis, in Frankrijk, zijn twee kinde ren bijna letterlijk door honden ver scheurd. Zondag zijn er tot Voiron, tot St-Etienne en tot Moiransin Frank rijk, groote overstroo- niingcn geweestvele fa brieken zijn vernietigd; men rekent in d'omstreken van leen over de twee duizend die er door zonder werk gevallen zijn Op Sinksen is prins Albrecht de stad Leuven gaan bezoeken en werd er (CHINA,) door den Eerwccrden Missionnarls Voiron werklieden parlement ook doen, zie.. Vrijdag laatst in de fran sche Kamers, zekere volksvertegen woordig e r met name, Gerauld Ri chard maakt wat te veel van zijnen neus... De pre sident verwittigt hem, roept hem tot de orde en kerel en wil maar niet zwijgen... Op eens, M. Brisson sluit de zitting en de razige representant wordt met krot en mot door de gendarmen aan de deur gezet. De tong der vrouwen, zegt een chineesch spreekwoord, is hun degen zij laten hem nooit verroesten Te BiiudeblJ-Uyckliovcii schikte men zater dag de honderste verjaardag te vieren van zeke re Hubert Vranken, die er vrijdag schielijk is overleden I Leuven, Leuven Daar heeft Zondag en Maandag het congres plaats gehad van den Belgischen Volksbond, waarbij onzen Katholieken Werkmanskring is aangesloten. Van zaterdag avond had het Bureel beslist dat de gebroeders Daens het woord niet en zouden mogen voeren hebben. Ook is onze vierde den tweeden Sinksendag op het Congres niet meer verschenen. Fel en deftig is er op de laatste ver- eeniging gesproken door den heer Volksverte genwoordiger Huyshouwers van Gent, die won derwel deed uitschijnen het innig verbond welke moet bestaan tusschen rijken, burgers en werk lieden en hulde bracht aan de welhebbende stan den, die, met hunne priesters aan 't hoofd, zoo veel iever en vlijt aan den dag leggen om 't lot van den werkman te verbeteren. Had onze groe ne PiB daar geweest, zijn haar had rechtgestaan van koleire... Maar wacht, 't is waar ook, de man moet zich sedert geruimen tijd met ne scho teldoek kammen De Gentsche socialisten gaan de Verborgenheden des volks van Eugeen Sue uitgeven en Vooeuit beveelt zijne lezers dat werk ten zeerste aan't welk nochtans een der vuilste romans is, die in onze eeuw geschreven zijn. 't Is onzeggelijk, 't volk dat op tweeden Sinxendag d'expositie van Brussel heeft be zocht 's avonds rond 8 uren heeft men er twee speciale treins moeten inrichten voor Aalst en Gent om al dp vreemdelingen thuis te krijgen. geestdriftig toegejuicht door de katho lieke studenten Iu 1890 rekende men in Duitsehland 60 katholieken op 100 Duitschers heden zijn er 67 op 100. Onder de heeren, die vandaag, zaterdag, de H. Priesterwijding ontvan gen, zijn er twee eerw. heeren leera ren uit 't Bisschoppelijk Kollegie van Ninove, te weten de heeren Haeltee- man en Vebniees onze hertelij kste gelukwenschen aan de nieuw gewijden Hoe droef toch Zaterdag te Brus sel, in de Stoofstraat, Josephinneken A... wordt onpasselijk men loopt bij den doktor, die aanstonds een fïesken voorschrijft en 's avonds de grootmoe der van den huize wil 't kind er ne le pel van geven maar mispakt zich van flesken en geeft 't kind zonder het te wetenammonaique te drinken.... Drij uren nadien was 't schaapken een lijk Zich uitgeven voor de chef der volks mannen in 't land van Aalst en geen woord mogen reppen op 't kongres van den Belgischen V olksbond wat betee- kent dit toch, meneer Petrus Zeg, spreek ne keer rechtzinnig??? 't Groen manifest, dat Zondag op 't Congres van den Belgischen Volksbond tot Leuven werd rondgestrooid, heeft aan vele Volksvrienden van gansch het land de oogen geopend over de handel wijze onzer Daensisten... De Walen, die er aanwezig waren, deden het zich over stellen en riepen in verontwaardiging uitArrière, les traitres Weg, de la faards Qu'on les bannisseMen ver- jage ze uit onzen bond. 't Is schan de 't Roept wraak voor God en voor de menschen Over eenige dagen werd tot Brussel op den Boulvard Anspaeh een Zusterken der Armen aan gehouden omdat ze in een huis een stuk vleeseh en een brood had gekre gen voor de arme ouderlingen van haar gesticht. De heer G. Bidez van Gee- rardsbergcu, leeraar in 't gesticht der Josephieten, komt den titel te ver krijgen van Calligraphe of Schoonschrij ver van Z. K. H. Prins Albrecht van Belgie. Onze beste gelukwenschen. En tot Hercntbals, waar Pater Adolf van Dcndcrwindek© onlaDgs overste van 't Kapucienenklooster is genoemd, daar wordt Zondag toekomende de nieu we kerk van den H. Antonius ingewijd En nu beste vrienden van 't Stem meken in de hoop dat geenen eenen van U Zondag toekomende zijnen voet tot Aalst zal zetten, (want anders zoudt ge kunnen aanzien worden voor nen Donchist), groet ik ul Kibeladoeken. E. D. 33. En indien H. D. Hoogwaardigheid het goed vindt, ontvangt gij eenvoudiglijk een brielken waarmêe gij in de stad die dichtst bij uwe verblijfplaats gelegen is, de noodige som kunt gaan trekken in eenen winkel die deel maakt van dezelfde Compagnie waarmede de Congregatie, 't zij in Shang-dja-ko 't zij in andere groote steden geldbetrekkingen heelt. In Shang-dja-ko hebben wij eene soort van procureur, een Chi nees, die gelast is met het aankoópen en nasporen der voor werpen die men zoo al in Missie noodig heeft en die tusschen de bergen en rotsen van den Mongolië niet te vinden zijn, 't was in zijn huis dat wij voor eenigen tijd stil bleven om er het noenmaal te nemen. Hier waren wij reeds teeuemaal thuis alles wat wij zagen of hoorden, sprak ons reeds van de betrachte Mongolië en van de Confraters die wij er weldra gin gen aantreffen. Rond een uur verlieten wij dit aangenaam oord en weinigen tijd daarna bevonden wij ons voor den grooten muur, die 't ei- gentlijk China van de Mongolië scheidt en waar men zulke wondere dingen van vertelt. Op den dag van heden is er niet veel nieuws meer aan, 't zijn oprechte puinhoopen die op vele plaatsen gelijk met den grond liggen, doch men kan nog zien dat zij in vroegere tijden ontzaggelijke beschermingsmiddelen waren, die het hemelsch Keizerrijk tegen de aantallen zijner omliggende vijanden beschutten, maar laat ons de poorten doorgaan die zich in de groote muur bevinden en onzen weg zoo voortzetten, nog eenen stap en wij bevinden ons in de Mongolië.... daar Wij zijn de poorten door, welkom in de Mongolië, roept ons Confrater Zijlmans toe I Mocht gij er allen lange en aan de zielen vruchtbare jaren in over brengen tot meerdere eer van God en het groot welzijn der Missie onze aandoening was te groot om op die heilzame wenschen breedvoerig te antwoor den wij lieten eenparig eenen welgemeenden Amen op de woorden van den goeden Confrater volgen. Nu bevonden wij ons in die gewesten, waar onze harten reeds zoo lang ver bleven, en waarheen wij ons vroeger in aangename mijmerin gen met den geest zoo dikwijls begaven. Onze wenschen waren volbracht, de Mongolië spreidde zich voor onze voeten uit. O, kon ik u de zielgenoegens beschrijven en het genot die ons op dien zaligen oogenblik te beurt vielen !!1 Kon ik u slechts een halt gedacht geven van het zuiver en geestverrukkeud geluk 't welk wij alsdan smaakten alsdan voorzeker zoudet gij verre van mijne afwezigheid te betreuren, u met mij verheu gen en den Heer bedanken, dat hij mij, hoe onwaardig ik ook weze, tot eenen zoo verhevenen staat heeft willen roepen Nu, wij waren de Mongolië met hare hooge en statige bergen ingetreden, onze dravers bewandelden den grond van ons nieuw vaderland, men zou waarlijk gezegd hebben dat zij ons genoegen meêdeelden, aangezien zij zoo vroolijk en zoo snel de zandwegen doorstapten die wij hier tusschen twee steile bergketens ontmoetten. Confrater Zijlmans verliet ons kort na onzen doorgang der groote muur, ten einde in Kotüntze alles te gaan voorbereiden tegen onze aankomst. Rond 6 ure van den avond deden wij onze intrede in de Residentie van het dorp, omringd van honderde Christenen die van alle kanten waren toegesneld om de nieuwe Shen-fous (Geestelijke Vaders, zoo noemen zij de Missionarissen) te komen groeten. Nauwe lijks hadden zij van onze komst kennis gekregen of zij brach ten aanstonds van alle soorten lekkernijen aan (Chineesche, wel te verstaan) om ons zoo te toonen hoe gelukkig zij waren van nieuwe Shen-fous onder hun midden te zien aankomen. Wij brachten er eenen goeden nacht over en ais wij 's ande rendaags de H. Mis in het klein Kerksken van deze plaats ge lezen hadden, waar onder verscheidene Christenen de H. Com munie ontvingen, stuurden wij onze vaarwelgroeten tot de Christenen die wel is waar bedroefd schenen in ons vertrek, maar zich tocli teenemaal aan onze schikkingen onderwier- 300 waren Pipers, dat is bespelers van fijne blaasinstrumen ten, een soort van fluitende derde hanteerde de bon- ge de vierde sloeg de tamboerijn. Nu was er dit grauw boven op. Er werd gezongen, gedanst en gespeeld, dat hooren en zien vergingen. De bekers gingen lustig rond. Als het buikje vol is, dan is hel hoofd blij, i> zegt het spreekwoord en werd hier ook door het gezelschap bewaarheid, op éene uitzonde ring na. Bier en wijn waren Robrecht naar het hoofd gestegen, doch hadden hem niét opgevroolijkt hij liet neerslachtig zijn voorovergebogen hoofd in de handpal men rusten. Op dit oogenblik was Boudewijn glimlachend de ta veerne ingestapt. Bij zijne intrede klonk een luidruchtig Hoezee I door de zaal en heel het huis drilde van het gestamp voet. Een minnezanger Welke overheerlijke kans Boudewijn groette het gezelschap en stemde zijne harp. Terwijl zijne vlugge vingers voorbarig eenige tonen den pezen aipitsten, blikte hij in de kamer rond. Dade lijk bracht hij zich den opgeruimden Diedaart en den moedeloozen Robrecht te binnen. Hun gezicht deed hem het hart van blijdschap en angst popelen hij was Lau retta op het spoor, wat geluk I indien ze hem herken den, 0 vrees Zijne oogen vielen op zijne meesmuilende ambtgenooten en hij zag hetzelfde vos kaboutermanne ken, dat ter markt met Rambold en Willem in gemeen zaam gesprek omging, gluipend achter de soldaten slui pen. Waarom u Muziek riepen de bedronken krijgslieden en de slagen hunner knotsen, bogen, bijlen en speren op ta fels, grond en muren doorschuddeden de kroeg. u Allen gelijk schreeuwde Diedaart. De Pipers, de tamboerijn- en de bongebespeler, die eerst een zuur gezicht zetteden, dewijl zij in den minne zanger een geducMea mededinger vreesden, schikteu jich

De Volksstem | 1897 | | pagina 2