Reis m Mstaie naar Mongolië KIBELADOEKEN 1 M; Het groot fiasco van Brussel geheel ons leven lang erge demokraten geweest zijn, op 't gewijs van de donchisten van Aalst en omliggende. S. Pietee. Dat en wist ik nog niet S. Livinus. Dat en staat wel nieverst ge schreven, maar gelijk dat die vent klapt in zijn ga zet, zouden wij geheel ons leven uitgevallen zijn tegen de hooge pachten, tegen 't werk in de fa brieken, tegen 't remplacement, en hevig gerekla- meerd om eene wet te hebben op de bieren gelijk in Beieren. S. Pietee. Sinte Livinus, ge doet mij lachen 1 S. Livinus. Ik en kan er niet aan doen. Luistert nog eens, S. Pieter: De keizer Nero, die gij gekend hebt, die goddelooze kereldie u en dui zenden en duizenden christenen tot de marteldood gebracht heeft, da was nen Aalstenaar, ne conser- vateur, die naar, Mijnheer Woeste luisterde en eerelid was van den Werkmanskring van Aalst. En da volk, die mij het hoofd afgedaan heeft ginder langs de kanten van Sinte-Lievens-Esscho, gelijk da ze da nu noemen, da was waarschijnlijk ook volk uit den Werkmanskring van Aalst of van den Trompettersklub. S. Pietee. Maar wat voor ne man is dat, die dat allemaal schrijft? S. Livinus. 'k Zal u dat gaan zeggen, sinte Pieter. Dat is ne man, ne simpele gazetschrijver, die geerne zou Paus worden en die wekelijksch uit valt tegen de priesters. S. Pietee. Is da waar, sinte Livinus S. Livinus. En die in opstand leeft met zij nen deken en bisschop, die hem en zijn gazetten overal met woorden en schriften afkeuren. S. Pietee. Maar die mensch loopt verloren, sinte Livinus S. Livinus. En die werkt tegen d'inzichten van uwen heiligen opvolger Leo XIII, die eenheid wil en geen verdeeldheid, christelijke toenadering en geen klassenstrijd. S. Pietee.Gelijk ik en mijne medebroeders d'apostelen altijd gepreekt hebben. S. Livtnus. Zeker, sinte Pieter, volgens 't woord van God zelf. S. Pietee. Maar, sinte Livinus, wa peist die mensch, welk gedacht heeft hij alzoo van zijn eigen zeiven S. Livinus. Hij vergelijkt zich alle acht da gen aan nen anderen heiligendan is hij Gregorius den Grooten S. Pietee. Is 't waar ook 't Is pakken om t'hebben, dat hij doet. S. Livinus. Dan is hij den heiligen Antonius. S. Pietee. Doet hij mirakelen ook S. Livinus. Hij probeert altijd, maar hot en gaat niet. Somtijds is hij Monseigneur Lambrecht. S. Pietee. Is hij zoo geerne van 't volk ge zien, misschien S. Livinus. Hij verliest sedert drij jaar in al de kiezingen. En nu verleden Zondag was hij, in eene samenspraak, sinte Pieter zelf. S. Pietee. Hoe is hij daar opgeraakt S. Livinus. Hij draagt uwen naam, sinte Pieter, en vischt.... in troebel water... Er zijn nog al heiligen genoeg, aan wie dat hij zich vergelijkt. Hoe vindt ge dat allemaal S. Pietee. Er was nen engel, sinte Pieter,die zei Ik wil zoo hoog zijn als God, en dien engel is gevallen. S. LrviNus. Mag ik dat in De Volksstem doen zetten S. Pietee. Ja, met mijn beste komplimenten aan Kibeladoeken. Vrienden van 't Stem- meken, ne zaligen en vreug- digen Zomer... Nu zijn we het warm jaargetijde sinds eenige dagen binnengetrok ken, want of z'er tegen woordig brokskes opdoen. Terwijl onze dikke en vollijvige lezers blazen van de heette, wrijven onze magere of gotenkuischers in hunne handen omdat de warme zomerzon, zonder ze te doenzweeten, hun koud bloed juist van pas verwarmt. Er zijn tot Londen huizen, die tijdens de jubelfees ten van Koningin Victoria van beschikbare bal kons, vensters en dak over de vijf honderd dui zend frank zullen opbrengen. 't Huisgezin van den Keizer van Rusland is vermeerderd met een jong Keizerrinneken en de nieuwe wet op den ta bak zal van i Juli in werking komen.Za terdag is er tot Brnssel ne parisien toegekomen die eene wedding heeft aangegaan van 2 duizend tegen 20 duizend fr. dat hij te voet en zonder eenen cent op zak de reis rond de wereld zou doen in 3 jaar... De sukkelaar trok van Brussel naar Antwerpen, Holland en Duitschland. Tot Oostende en geheel 't land door wordt er voort durend veel gesproken van zekeren Van der Au- weraa, beschuldigd van zijne vrouw vergiftigd te hebben. De vent zit achter de grendels, in af wachting dat de zaak voor 't tribunaal komt. Onze koningin heeft zich, samen met hare doch ter Clementine, sedert verledene week tot Spa gevestigd... Zij zal er verblijven tot einde Okto ber, maar dit en wil nochtans niet zeggen, zelle, dat ze van tijd tot tijd naar Brussel niet en zal weerkeeren voor de feesten van d'Expositie. Wat beteekent dat nu Eenige Fransche ga zetten beweeren dat onze volksgezinde volksver tegenwoordiger de heer Vincent Diericx de hernieuwing van zijn mandaat niet meer en zou aanvaarden Waar zijn ze zulk nieuws nu toch |ijt hunnen duim gaan zuigen ]L„ Duistert eens, beste Lezers, de heer Dierickx moet en zal onze kandidaat zijn voor de wetgevende kiezingen. Hebt ge dit goed verstaan Ewel, zoo zal het zijn Onze Bisschop Mgr Stilleknans heeft tijdens zijn verblijf te Rome tot tweemaal toe in bijzonder verhoor ontvangen geweest door Zijne Heiligheid. Begint maar af te tellen, Vrienden IVog 12 maandekens en we zijn onzen vierden kwijt't Is ongelooflijk ge lijk ons geliefd Stemmeken wekelijks door Chip- ka wordt aangevallen 't is een teeken dat ons schrijven hun zeer doet en dit verheugt ons 1 En liegen, man lief, liegen tegen de sterren op Zoo zeevert Pie, dat er hem een onzer vrienden toeriep Sint Antonius en daarna wegliep en in eenen winkel om een chiksken vluchtte. Ziehier de waarheid Een onzer vrienden kwam, verge zeld van volk van kennis, op den Hoogdag van 't lof, wanneer groene Pie in de Molenstraat ro deerde. Zie, zegde onze vriend, den broêr van Jambonus is daar ook nog. Noch min noch meer, waarna hij in den winkel van M. De Paepe eene cigaar haalde en de kennissen in den Trompet- tersclub om een boksken trokken. Moedwillig maakt Pie misbruik van de namen der heiligen, enkel om zijne tegenstrevers hatelijk te maken. In eerlijkheid en deftigheid het woord Jambo- ■ïiis veranderen in St Antonus, dat is ver van eerlijken deftig te zijn. Tot Areiidonck hebben de kinderen aan hunnen onderwijzer reeds meer dan 30 duizend meikevers gebracht en tot Antwerpen neemt men tegenwoordig proeven met muilezels als trekdieren voor de trams. Lang heeft men den specht den oorlog aangedaan, onder voorwendsel dat hij gaten in de boomen boort, terwijl hij er enkel de wormen opzoekt, die den boom verknagen. Tusschen de bezoekers, die dit jaar naar Brussel zullen komen voor d'expositie, noemt men de koningin nen van Holland, de koningin van Saksen, ver- schillige Fransche ministers, de lord major van Londen met zijne sheriffs en aldermen. De Z. E. H. Segers, president van 't groot Seminarie van Gent, komt ridder genoemd te worden van 't Leopoldsorde.... Onze hertelijkste gelukwen- schen Koningin Adelaide, weduwe van ko ning Dom Miguel I van Portugal, zal binnen kort de plechtige beloften afleggen in het kloos ter der Benediktijnersen van Solesmes, Nino- ve, IViiiove. opgepast voor uwe aloude, goede reputatie 't Schijnt dat er in uwen omtrek 150 duiven, die deel genomen hebben aan de groote prijsvluchten, door twee maatschappijen van Brussel uitgeschreven, zijn gevangengenomen.. Iedereen heeft gaarne 't zijn... Dat men die beestjes dan toch loslate na hun eten en drinken gegeven te hebben. Zondag verleden hebben de liberalen van geheel 't land te Brussel geweest manifesteeren voor den persoonlijken dienst. Ze waren, och erremen, 2000 in getal om aan den koning de omverwerping te vragen van 't minis terie, dat eensgezind met de rechterzij den per soonlijken dienst maar niet en wil inbrengen Had onze groene vierden Zondag naar Brussel gaan floreeren, liever dan zich nog meer belache lijk te maken in de manifestatie van Aalst, hij had veel verstandiger gehandeld en hij had er ten minste bij zijne soort geweest, dat is zeker. Leve onze wakkere en fel le Trompettersclub, de schrik van Chipka. Geen so- citeit in Aalst, die meer de al- gemeene achting onzer acht bare burgerij genietDe heeren Boucher en Lebon twee fransche ministers zijn Zondag tot ülarieiuout ge weest om er de verschillige instellingen der mijnwerkers te gaan bezichtigen... Ze werden er ontvangen door den heer Valere Mabille, een der hoofdman nen van onzen Belgischen Volksbond. Zon dag noen, als de manifestanten tot Aalst afstap ten, verkocht de verkooper van 't Laatste Nieuws de slechtste gazet die er bestaat, het portret van Pastoor Daens. Daar hebben wij ooggetuige van geweest... Die zelfde verkooper zou zich wel ge wacht hebben over drij weken het portret van onzen volksgezinden onderpastoor Ponnet te koop te stellen... Maar alia, elk zorgt voor zijne vrienden. Al de Ninovieters, die Zondag in den stoet der groenen figureerden, waren libera len van eersten kaliber. Chipka zal 't wel loo chenen, maar zoo is 't. Zeg eens, Meneer Pe trus, we meenden dat er in uwe Judassenpartij geen broodroof gepleegd werd Waarom dan, hebben uwe aanhangers aan nen braven en def- tigen inwoner van Herderscm zijn land afge nomen, omdat hij aan de betooging van den E. H Ponnet deelnam Doch getroost u, groene liefhebber, die brave man heeft in plaats der eenige roeien, die men heeft afgenomen, eene andere partij land in huur gekregen van een on zer achtbaarste vrienden van Aalst, die hem veel beter gelegen is en die bij lange zoo duur niet en kost I Nog een bewijs dat de Donchisten geen broodroof tn plegen Verl., Maandag werd op een tabakfabriek der Nieuwstraat eenen gast weggezonden, omdat hij Zondag in den Don- chenstoet niet wou méégaan. Ware het niet be ter, Pië van de Werf, dat gij, liever als gedurig de Kath. tabakfabrikanten aan te vallen, eens bij uwe liberale vrienden ging snuffelen Ge kunt uw onderzoek beginnen bij den weggejaagden werkman, die u zal zeggen, dat hij de kolossale daghuur van f fr. 25 centiemen won. Zon dag is M. Felix Fanre, president der fransche republiek door de anarchisten bijna van kant ge maakt geweest... Gelukkiglijk is hij ongedeerd uit den slag gekomen... Naar hem geschoten mor 't en heeft niet gepaktmet eene klei ne antratie was er de man van af lü Maar waarom zong Advokaat De Pelsmaeker van Denderleeuw toch zoo geweldig Zondag verleden als hij voor 't bureel van t Stemmeken pas seerde. We weten wij wel dat dit heerschap eene overschoone en wel luidende stem heeftDe groote fa briek van M. Baudoux tot Jumet is sedert vrijdag gesloten. Er is een te kort van omtrent 200 duizend frank. 7 8 honderd huishoudens zijn er door zonder werk gevallen... Miserie en compagnieIn Italië moest men in de veertiende eeuw nog be lasting betalen om te mogen schoenen dragen en de Koning van dit malheureus land eet zelden iets anders dan brood, patatten en vruch ten... Zoolang zeker als hij aan geen vleesch geraakt. Goud en zilver, diamant en eelgc- steenten zijn betaalbaar, maar de ge negenheid gaat alle prijs te boven. Onder de heldhaftige Zusters van Liefde, die op 6 Juli aanstaande, sa men met Mgr Van Ronslé naar Con go zullen vertrekken, is Zuster Maria Tatiaux uit het Klooster van Velm. Bravo dat is gewerkt, zie Minis ter Bcgcrciu heeft eenige fransche tooneelspelers, die tot Charleroi en omstreken onzedige stukjes kwamen spelen, zonder complimenten doen over de grenzen zetten... Waarom toch en kan minister De Bruyn, die al die onbetamelijkheden in d'Expositie duit, waarom toch en kan hij zoo ook niet handelen 't Was hartver scheurend om hooren Zondag avond in de straten van Aalst... De menig vuldige liberalen en socialisten, die den stoet onzer groenen hadden opge luisterd, liepen hier maar gedurig rond al roepende A bas la calotte Leve Pastoor Daens Dit past goed op een, niet waar vrienden Zondag verleden luisterrijk Concert in 't werk der Vlamingen te Parijs... Ne schrik van een volk, veel vermaak, maar ook geweldig heet! In 'tkort zal on ze Koning aan elkeen der vijftig werk lieden, welke de munumentale arkade van den ingang der Expositie afge maakt hebben, eeneschoone zeeschui- me pijp ten geschenke geven.... Hij heeft het hun beloofd en belofte is schuld. Zondag in 't naar huis gaan hebben de muziekanten van Erem- bodegem, die den stoet der Daensis- ten hadden opgeluisterd onder el kaar gevochten dat de haren stoven.— Mor zijn die 432 frank nog altijd niet betaald voor de maand April en de maand Mei??? Bravo, M. Diericx, g'hebt u dijnsdag in de Kamers wel geweerd! Dijnsdag heeft Minister De Bruyn de twee Fransche ministers Boucher en Lebon vergezeld naar Antwerpen. Een geweldige brand heeft ver scheidene hectaren bosch vernield in de omstreken van Spa. Het bestuur der glasblazerij Baudoux ver gadert op 30 dezer en men hoopt dat de vergadering de herneming van het werk zal kunnen verzekeren. En nu, beste Vrienden van 't Stemmeken in de hoop dat dagelijks uwen afkeer voor alle Donchisterij zal vermeerde ren, groet U van herte Kibeladoeken. s a Reusachtige boom. Over eenige jaren vond men in den Franschen stroom de Rhone eenen eik die 31 meters lang is en aan den voet 9 meters om trek heeft, en 55 duizend kilos weegt. Men heeft dien woudreus opgehaald uit het water en nu is hij verkocht voor 4300 fr. De geleerden rekenen dat hij dagteekent van voor den zondvloed. Nooit ofte nooit heeft de loge zulk een fiasco geloopen als Zondag. De vrienden van het alleman sol daat n hebben ondervonden, dat het Belgisch volk er hoegenaamd maar niet van hooren wil, al zijn zoons in de ka zerne te zien steken. Wat wij Zondag zagen, was eer een lijkstoet dan eene manifestatiedie liberalen en liberaaltjes, geuzen en geuskens, Br.", van 33" graad, Ven en dekenteljacht der L.\ gingen het alleman soldaat en het liberalismus be graven 1! 't Zijn de laatste der Mohicanen riep een gekend socialist uit, toen hij dal 7urenlijk zag voorbijtrekken. En toch hadden ze de geuzenzon. 't Is de zon van Austerlitz, riepen 's morgens Brialmont, Bouyet, Wauwermans en C° en toen het half 2 was, zuchtten die arme generaals T IS, OCH ARME, ERGER DAN WATERLOO De maconieke kiesmanifestatie, het plan om 't gouvernement te doen tui melen, is gevallen gelijk 'nen molen steen, op de laatste overblijfsels van 't liberalism. Ze zijn nu dood, wel dood, voor altijd dood 1 Dat komt er van, van niet recht voor uw doel uit te komen, altijd achter- duims te werken, altijd slinksche mid delen te gebruiken, altijd de menschen te bedodden. Ons belgisch volk heeft te veel ge zond verstand om met zoo'n topperij ge diend te zijn. (CHINA,) door den Eerweerden Kllsslonnarls E. D. 33. Maar, bewondert toch eens de schoonheden die de Natuur in deze gewesten voor onze oogen uitspreidtwat zegt gij van die grootsche bergen die ons van alle kanten omringen ziet, de opkomende lentezon heeft ze reeds met een aangenaam en weelderig groen bedekt en versierd, die aan hunne hellingen het voorkomen geeft van zoovele parken, waar het oog met eene zekere voldoening op gevestigd blijften die prachtige rotsen dan, bemerkt hoe kunstig zij aaneen gestooten zijn, de zon die er juist op schijnt, maakt hun aanzien gansch toover- achtig, de steenen gelijken aan zooveel vurige bollen, die de schitterendste stralen van alle kleuren vertoonen 't is waar lijk schoon om zien, en de vallei die wij doorkruisen, ziet hoe schilderachtig zij is, door de rivier die er al kronkelend heen en weer doorlooptwel is waar, die rivier hindert een weinig den gang der reizigers, daar men ze alle vijf voet door moet, (van die doortochten maken de muilezels toch niets), noch tans, zij is zoo prachtig gelegen, dat men graag de moeite on derstaat, door de doortochten veroorzaakt, dit vervoerend ta fereel te mogen aanschouwen. Terwijl wij zoo te midden van die wonderheden voortstap ten, (of ten minsten onze muilezels), ontmoetten wij verschil lige christene families tusschen de heidenen verspreid, die ons den ka-to kwamen geven en hunne welkomgroeten aan bieden. Rond 1 uur, (toen wij nog 3 ure van Sy-wantze waren), hiel den wij stil in eene herberg, waar een aantal ruiters van Sy- wantze ons afwachtten en ons eene kleine maaltijd hadden be reid. Wij namen algauw eene brok op d'hand en daarmeê vooruit. Nu had onze karavaan gansch het voorkomen van eenen triomfstoetdoor al die ruiters voorafgegaan, verwek ten wij de algemeene aandacht in de heidensche dorpen die wij doortrokken, toen wij eensklaps in de verte drie andere cavaliers in vollen galop op ons zagen afkomen goede he mel 1 weldra erkenden wij een confrater onder die aankomen de vrienden,'t was M. Francois, gewezen onderpastoor van Gentbrugge, verleden jaar vertrokkeu, die ons met twee leer lingen uit het Seminarie kwam vervoegen. Welgekomen I riep hij ons van verre toe weldra was hij bij ons en vol geluk brachten wij hem bij d'eersten druk der hand, de duizend liefdegroeten van 't Vlaamsche Vaderland 11 De studenten die, als 't u blieft, latijn spraken gelijk advo- katen, kwamen ons ook hunne wenschen aanbieden, waarna wij samen den weg voortzetten. Het was zoo stillekens aan 4 ure geworden, toen wij, van ach ter den draai van eenen hoogen berg komende, Sy-wantze, de residentieplaats van Mgr Bax en vèrscbeidene confraters, voor ons zagen verschijnen. Nog eenige oogenblikken en wij gingen Jat dorpken intreden, dat zoo dikwijls sedert ons ver blijf op Schet, in onze ooren klonk. Op een kilometer afstand van het dorp ontmoetten wij confrater Van Aerselaer, direc tor van het Seminarie, vergezeld van al zijne jeugdige kwee- kelingen, die ons op een gegeven teeken al te samen met ee nen treffelijken ka-to vereerden. Aan den ingang van het dorp moesten wij tusschen twee hagen van menschen, met onze muilezels doordrummen, iedereen was te been om de nieuwe shen-fous te komen zien en groeten. Sy-wantze heeft 17 hon derd Christenen, ge kunt denken welk gewoel het was in die kleine Chineesche straatjes, die wij doorliepen. Pas aan de eerste huizen gekomen, moesten wij reeds stilhouden, om eene serenade te ontvangen van de Koninklijke harmonie van Sy- wantze. Als men zoo, voor de eerste maal chineesch muziek hoort, dan kan men zich met den besten wil van de wereld niet serieus houden men voelt zich altijd genegen om de han den aan de ooren te houden, ten einde aan die zintuigen de onaangename indrukkingen te sparen, die zij in concerts van dien aard gevoelen verbeeldt u eene verzameling van pot- schijven, potten en fijfels, die men te samen om te meest la- 3°4 thans Boudewijn, die bemerkte, dat de liederen ten lange leste de toehoorders verveelden. Ja, ja I r jubelden allen. Welke sage verkiest ge Vertel ons van den hertog van Brunswyck, hoe hy verzeilde op de wilde zee, sprak Diedaart. Met gespannen aandacht werd er geluisterd, toen Boudewijn zijn verhaal begon. Zelfs Ivo vergat zijnen kommer en Robrecht zijne neerslachtigheid Hoort toe gij armen rijken, men zalu zingen pure Van den hertog Van Bruuswyk en van zijn avonture, Hoe dat hij met geweld ten oorlog wilde varen, En hoe dat hij verzeilde op zee met groot bezwaren. De hertog met goed verstand, die heeft doen maken ree Veel schepen wel bemand, en voer zoo over zee. Maar zijn huisvrouw was beduchtzij bad met groot verzoe» [ren, Zoo haast als hij best kon dat hij zou wederkeeren. De hertog was ontroerd, hij sprak Mijn weerde vrouw Blijf ik weg zeven jaar, aanveerd een andre trouw. Ik stemme daarin toemaar bid den heer der heeren, Dat hij zijn gratie in mij zend, dat ik mag wederkeeren. De hertoginne ziet geleidde haren man Aan de schepen met verdriet, alwaar hij oorlof nam. Zij viel hem in den arm, en sprak O man geprezen, Bewaar de helft van dezen ring, wil mij gedachtig wezen. De hertog op haar gesmeek nam d'helleft van den ring, Terwijl de hertogin zeer bedroefd van hem ging Al binnen haar paleis, met zuchten en met beven. De hertog voer op reis hij waar beter thuis gebleven,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2