f Overlijden. Potpourri DE KOORKUNST VAN ROESEKEN. LUIBRECHTS. DRIJ DINGEN. Uit den Vreemde. Aanslag op M. Faure: KERKELIJK NIEUWS. over den IVu IIcbahhens loet. Nieuws uit Aalst. wijt zou doen maken, en gij zult zoo wat een klein gedacht hebben van de serenade die wij hier ontvingen. Na 't muziek begon het geschutkanons, geweeren, fuseën, alles kwam voor de piune, om onze aankomst te vieren en ze in de verte aan te kondigen. (Wordt voortgezet). Men meldt uit Lede St. Denys, (Wannegem-Lede) De edele familie J.-B. De Gbel- link-d'Elseghem heeft eene harde beproeving te ondergaan. Het zoontje dier goede lieden is hun onverwachts door den dood ontrukt. Gansch Wannegem-Lede neemt deel in de droefheid der edele familie. Op 8 Juni werd om 11 ure inde kerk van Lede St. Denys een plechtige lijkdienst gecelebreerd, waarna het overleden kind in den familiekelder aldaar werd begraven. De schoolkinderen haalden het lijkje af aan de nieuwe ster- re. Zij droegen palmtakken en strooiden bloemen. In de kerk was eene verhevene plaats prachtig versierd met palmtakken eurozen. Daarop werd het lijkje geplaatst. Er was zooveel volk, dat de kerk veel te klein was om het te bevatten. Ge meente- kerk- en armenraad waren ook aanwezig. Indrukwek kend, treffend was de houding der menigte bij deze rouw- plechtigheid. En het gedrag des volks bij deze treurige omstandigheid toont genoeg in hoe hooge mate de edele Burgemeester alhier geacht wordt. Er werd op 9 Juni om 10 ure voormiddag eene plechtige Engelenmis gecelebreerd, die opgeluisterd werd door de aan wezigheid van zijne doorluchtige hoogweerdigheid Monseig neur Gabriel, bisschop van Oldenburg (America). Moge de huldebetooning van zoovele vrienden, in eenige mate troost brengen aan de bedroefde ouderlijke herten 1 Moge de goede God, wie het behaagde onzen braven burge meester zoo hard eene beproeving over te zenden, hem de kracht schenken om met gelatenheid zich aan zijn lot te on derwerpen I Moge het lief Engeltje, aan de liefde zijner ouders ontrukt, voor hen bij den troon des allerhoogsten ten beste spreken en hemelscbe zegeningen over het edel gezin doen nederdalen. Een deelnemende inwoner. Belgische nationale bedevaart van September 1897 naar O. L. V. van Lourdes, onder voorzit terschap van Z. Hoogw. Mgr Doutreloux, bisschop v. Luik. Vertrek den 22 September verblijf te Paray le Monial den 24 de plechtigheden der sluiting van het Congres van het Heilig Sacrament plechtige processie. Aankomst te Lourdes den 25. De trein der zieken alsmede de rechtstreeksche treinen zullen den 24 vertrekken en den 25 te Lourdes aankomen. Terugkeer den 2 Oktober. De vertrekken zullen plaats hebben uit Luik, uit Brussel en uit Gent. Het geestelijk bestuur is toevertrouwd aan den E. H. Cartuyvels voor de bedevaarders van de Fransche taal en aan den E. H. Vonken voor deze der Vlaamsche taal, N. B. Een rechtstreeksche trein zal vertrekken den 8 September, 's middags, voor de personen die zouden belet zijn aan de groote bedevaart deel te nemen. Deze trein zal de lijn Luik-Charleroi volgen en den 16 terugkeeren. Voor pros pectus en inlichtingen zich te wenden tot M. Raikem, Quai de la Derivation, 31, Luik, of tot M. M. Cercelet, Leopoldstraat 49, Aalst. Confituur van Stekelbeziën. Het is nu de geschikte tijd om stekelbeziën-confituur te maken van onrijpe beziën en voorzeker een der lekkerste. Zet het fruit ter stoof met een weinig koud water laat langzaam koken tot moes, met gedekt scheel. Steekt door den tems, kookt terug met jeene gelijke hoe veelheid broodsuiker. Is de vrucht tot rijpheid gekomen, zet ook ter stoof met wat meer water en laat goed tot moes koken laat ver- druipen op tems tot 's anderdaags kookt alleenlijk het sap 3°5 Een felle wind voorwaar verhief zich op de zee, Zeil en masten scheurden daar, het brak er al in twee, 't Verdronk er allegaar, behalven 's hertogs schip verheven, Dat in dat groot gevaar ongeschend alleen is gebleven. Nu voer hij met verdriet zoo menigen langen dag, En sprak tot zijn gevolg dat aanhief groot geklag Mijn lieve vrienden, gewis laat ons zeilen zonder staken 't Is even waar het zij, tot wij aan land geraken. De wind verhief nog meer en de zee werd strang, Zij voeren op Gods genaê meer dan vier dagen lang De mast sloeg midden door nu moesten zij leed bezuren Nog in een andre zee van wonderlijke avonturen. Dit was hun onbekend, de leverzee genaamd, Daar geen schepen van hier kunnen varen ongepraamd Daar liggen in die zee verwonderlijke steeuen, Die trekken 't lood en staal en houden 't vast met eenen. Daar bleven zij in nood het was een groot geween Het bleef er alles dood, behalven den hertog alleen Die raakte uit dit kruis ten eind van zeven jaren Kwam hij nog weder thuis met wonder groot bezwaren. Bij deze zee wijd ligt een wildernisse groot, Daar regeerde toen ter tijd een felle vogel groot, Als hij 't schip werd gewaar, die dagelijks, zonder falen, Kwam gevlogen daar, om zijn jongen haas te halen. Die vogel groot van macht genaamd is de griffoen Die vloog dag ende nacht omtrent het schip zeer koen Zoo dat zij zich niet durfden op het dek begeven, Of de vogel lel zou ^jj,^j)bea weggedreven. met een even gewicht suiker. Laat koken en schuimt het goed. Doet de confituur zoo warm mogelijk in pot ten. Laat hem verkoelen tot 's ander daags en dekt hem dan met witte pa pieren rondekens in genever gesto ken. Sluit de potten goed met stevig papier of blaas en bewaart hem op eene drooge plaats. Deze manier geldt in 't algemeen voor het bereiden en bewaren van meest al de vruchten-confituren. Het vervolg de naaste week. Roese. drij dingen staan er vast, vast gelijk eene steenrots 1°) dat de Paus den vierden niet heeft willen ontvangen. 2") dat de Bisschop van Gent en de Bisschop van Brugge de gazetten der Daenspartij tweemaal gedoemd hebben: Het is onze plicht de geloovigen te vermanen, dat zij zich door die gazetten niet mogen laten verlei- den (Nota van Mgr Stillemans) 3°) dat al de dekens en pastoorsdie de wettige overheid der zijn, de Daenspartij veroordeelen als allerverderfelijkst. -oeo- I11 Engeland is een trein ontriggeld in 't land van Wallis er zijn 9 dooden en 25 gekwetsten. In Engelsch-Indië komt nu na pes en hongersnood nog een derde geesel de aardbeving een nog al hevige schok heeft verscheidene gebouwen doen instorten. Als er maar geene men- schen onder begraven liggen. In 1885 werd te Tarn, in Frankrijk, ne schurk, Louis Virven, veroordeeld tot eeuwigdurenden dwangarbeid om zijne oude moeder vermoord te hebben, die hem geen geld wilde geven voor zijne zatlapperij. Hij werd naar Cayen ne vervoerd, maar gelukte er in te ont snappen. Sedert zeven jaren leefde hij te Mexiko en overal zocht de politie hem vruchteloos op. Hij oefende den stiel uit van schilder en was heel gere geld van levenDijnsdag is hij aange houden geweest, terwijl hij aan 't schil deren was in den Post. 't Is uitgekomen met brieven de Fransche politie had bemerkt dat de familie V irven regelma tig in onderhandeling was per brief met zekeren Antoon Pablo van Mexiko. Dit taf hun achterdocht en zij verwittigden e politie van Mexiko, die den deuge- niet geklampt heeft en die 't wel ver diend heeft. Oei, wat wreede dingen Een lucht bal geberston, als hij op groote hoogte was Neen, niet gebersten, maar in brand geschoten het mandeken viel al brandende beneden met de lijken in van de twee luchtreizigers. Tegen Ber lijn is het voorgevallen. In den Congo hebben de werklieden van den ijzeren weg onder een gevoch ten. 't Moet nog al erg geweest zijn ze spreken van 20 dooden en een groot getal gekwetsten. 't Is al azoo 8 personen zijn in En- gelsch-Indië dood gebleven onder de puinen der ingestorte gebouwen. De aardbeving heeft 5 minuten geduurd. De schade te Calcutta en in de omstre ken is zeer groot duizenden personen vernachten in 't open veld. Spiegels. Mor, Luibeken, hoe is dat toch mogelijk, dat gij nu zoo nen land- iooper geworden zijt gij die vroeger zulk een flinke metser waart Luibeken. Och zwijgt, Spiegels, ik vond eens een haar in den kalk en van dan af ben ik er vies van geworden. Pnr-lmr 'Eist. Heb dank alles 'wel ontvangen. B. Ge kent ons voldoet ons. Hum. Zon dag morgend moogt gij ze verwachten. Van herte dank. Zander. Een weinig geschrift moest er bij geweest hebben. Daniël, 't Was donderdag de ver jaardag van Tante Filemée Fliske. Zien wij u in 't kort niet Chaleken. 't Is ons onmogelijk geweest van te ko men. Melle. Ze verwachten 't pele- rinneken van 14 fr. Zondag tot Meer beek. Jook. 't Is geschreven, 't ligt gereed, maar nog niet verzonden. Do- mien. Verwen, schuren, temmeren en schilderen g'en ziet hier tbans anders niet 1 Zondag, als Felix Faure, de presi dent der Fransche Republiek, naar de groote peerdenkoersen reed, ontplofte op zijnen doortocht eene soort van bom, doch zonder iemand te kwetsen. Het was ne slag omtrent gelijk van een kanon. Ge kunt rekenen welke ontroe ring er moest heerschen tusschen de menigte. Als de eerste verwarring weg was, sprongen de policieagenten van alle kanten toe. Twee personen, die er verdacht uit zagen, werden op staauden voet aangehouden. Bij nader onderzoek, is het gebleken d4t het tuig onschadelijk-wae';' het was" een looden buisje met jachtpoeder gevuld. Zou men misschien met eenen zot te doen hebben Nabij de plaats der ontploffing is er een pistool gevonden mèt de woorden op dood aan Felix laure. Verder lag een klein dolkmes en op den hecht de woorden Er zijn hier nog anderen mede vermoord, van den eenen kant en Elzas-Lorrei- nen-Keulen van den anderen kant. Geen van die twee aangehouden kerels zou, naar 't schijnt, de ware plichtige zijn. Men denkt dat de dader van de eerste verwarring gebruik gemaakt heeft om te vluchten. DAGWIJZER. Zondag, 20 Juni. De Processie, die groot- sche plechtigheid Jesus, die in persoon de stra ten van iedere stad en dorp doorwandelt om de aanbidding en de eerbewijzen der volkeren te ont vangen. O Christen volk, kniel neer, Aanbid uw God en Heer, En, als gij langs de baan Hem zult voorbij zien gaan, De God zoo mild en goedig, Bidt dat Hij overvloedig Zou zenden zijnen zegen Op al uw levenswegen. Maandag, 21. H. Aloysius van Gonzaga, pa troon der jonkheid, om zijne ongeschondene zui verheid. Dijnsdag, 22. H. Paulinus. Woensdag, 23. H. Edeltrudis. Donderdag, 24. Onthoofding van den H. Jo- annes-Baptista, den Voorlooper van Christus, die door God gezonden werd om ue volkeren tot de komst van den Zaligmaker to bereiden. Vrijdao, 25. Feestdag van het Heilig Hart van Jesus. Zaterdag, 26. HH, Joannes en Paulus, mar telaars. Solemnele Octaaf van het Allerheiligste Sacrament, in de Kerk der Arme Claren Colet. Donderdag 17 Juni Feestdag en de volgende dagen uitstelling van het Allerheiligste Sacra ment, om 6 ure, met de gewoonlijke mis, tot na het lof, dat zal geschieden om 3 uren namiddag. Vrijdag 25 Juni Feestdag van het H. Hart van Jesus en Gedurige Aanbidding. Oude Postzegels. Al deze welke hunne oude postzegels bewaren en die naar 't bureel van 't Stemmeken zenden, verrichten een uitstekend goed werk ten voordeele der Missiën. Het getal, hoe klein ook, wordt dankbaar aanvaard. Antwerpen. Het gevaar der hoo ge dameshoeden is maandag avond op de foor op treffende wijze gebleken. De pluim van eene dame haren hoed had aan eenen gazbek vlam gevat. Een heer sloeg er op, om die vlam uit te doo- ven, doch een andere heer die daar achter stond en den slag zag geven, meende dat hij de dame be- leedigen wilde, te meer daar deze laatste eenen kreet had laten hooren. Hij diende den eerste eene oorveeg toe. Deze had die oorveeg spoedig terug gegeven en daar de omstanders nu meenden, dat zij om de da me vochten, trokken zij voor den eene of andere partij, zoodat het gevecht spoedig algemeen werd. Toon men, na de noodige uitleggingen, eindelijk tot akkoord was gekomen, werd de hoed van den grond opgeraapt, Hij had geen fatsoen meer. En daarenboven werd de gouden speld, waarmee hij was gehecht ook niet meer gevonden. Elsene. Woensdag avond, rond 11 ure, vond een policieagent op den Elsene-steenweg eenen ke rel met een houten been op het gaanpad uitge strekt liggen. Hij wilde hem oprechten doch de kerel weigerde. Op een oogwenk gespte hij zijn houten been los en gaf den agent er eene duchtige rammeling mede. Niet minder dan vier mannen waren noodig om den woestaard naar het kommis- sariaat te sleuren. Proces-verbaal werd ten zijnen laste opgemaakt. Roxem. Hoort ne keer na Maandag, ter gelegenheid van de kermis, werd alhier een getemde beer vertoond zijn geleider kwam bijna in al de herbergen om de toeren te laten bewonderen die het dier verrichten kon. In de herberg van Jos- Temperè werd de beer opeens woedend. Dank aan de koelbloedigheid van den geleider en de hulp van twee moedige vrouwen kon men het dier buiten krijgen. Er heersebte een oogenblik algemeene schrik in de herberg. Jo, die beeren zijn rare gas ten, somtijds. SL-Jans-Molcnbeek. Over eenige dagen stierf alhier een 82jarigen grijzaard, zekere B., wonende op den Gentschensteenweg. B. was een sukkelaar, die op de kosten zijner familie, samen gesteld uit arme werklieden, leefde. Eenige dagen geleden, begaf zich de familie naar het sterfhuis om de armmoedige meubeltjes en kleederen van den overledene te deelen. In een kleinen lessenaar vond men een zorgvuldig toegebonden pak biljet ten. Men dacht een schat ontdekt te hebben. Ver scheidene glazen lambik werden op de vondst gele digd vooraleer men zich bij een notaris begaf. De notaris bevond dat het pak voor drie en twintig duizend franks assignaten van de fransche republiek bevatte. Dus een boel waardeloos pa pier 1 Ne zóóót II Hninme. A propos van die twee wielrijders "WtH gepasseerde weekver van den eenen deed te zijn en den anderen gekwetst, zijn alle twee a goed te been en hersteld. Dat is goed nieuws 1... fff. Twee branden 1 Vrijdag namiddag, om twee ure, de woning van P. Goossens in het Spurt, ten gronde afhet meeren- deel der meubelen zijn kunnen gered worden. De brand is ontstaan aan het dak, terwijl de strooidekker nog aan het dekken washot vuur verspreidde zich zoo snel dat de dekker zich moest spoeden om beneen te komen en zijnen alam moest in brand latende pompiers wa ren gelukkig spoedig het vuur meester. Alles is verzekerd. Om 11 ure 's avonds van denzelfden dag is de schuur afgebrand van Joseph Otse, in de Moortel straat, te St. Anna. Een paard en een rund alsook het grootste deel van den alam zijn de prooi der vlammen geworden. De schade op ruim 2000 fr. berekend, is door verzekering gedekt. Gecrardsbcrgcn. Dijnsdag avond kwam een paard, in eene brouwerskar gespannen, de Wijngaardstraat te Geerardsbergen afgeloopen. Twee kinderen van 7 tot 8 jaren, waarvan het oudste doof was, liepen op dit oogenblik de straat over. Groote ongelukken waren onvermijdelijk, toen de genaamde Charles Heylebosch, student in het Collegie, voor het loopende paard sprong, de twee kinderen opnam en hun aldus van een erg ongeluk vrijwaarde. De redder bekwam nochtans eenige lichte kneuzingen, daar een der wielen hem over den voet liep. Wij hopen dat de moedige jongeling eene wel verdiende belooning zal ontvangen. Fiasco, Fiasco, Fiasco 1 Dat riep elk in Aalst, die het armzalig stoetje der groene ruziemakers, dat Zondag verl. in onze stad wallebakte, kon aan schouwen. Er is geteld en herteld, maar meer dan 14 a 1500 deelnemers kon men niet vinden. Trek daarvan vrouwen en kinders, de deelnemers van buiten het arrondissement (ten minste 700), de ke rels, die, om gegronde redens, hun stemrecht niet en bezitten en er blijft onzen vierden nog ton hoog ste een 500 klcsecr» over 11 't Es grof I 't Es ko lossaal, 't es pyramidaal 1 Onze stoet telde ten minste 8000 deelnemers, allen kiezers, van 't ar rondissement II... Rekent en vergelijkt! De Douchen zijn do schuld van al den ambras, al den troebel, welke plaats greep. In den stoet der Katholieken hoorde men geen kreet, geen gezang, geen geroep, 't Land van Aalst bekent het zelf. Welnu, van het oogenblik dat die vreemde, rare vogels den voet in onze stad hebben gezet, zijn ze aan't huilen en vloeken gevallen: Vie van Don- chel Foert voor Woeste Foert voor Ponnet 1 A bas la Calotte, enz. enz. Nooit hoorde men hier af schuwelijker vloeken dan gepasseerde Zondag. Zijn dat geene uitdagingen geweest, ja, of neen Menige processen-verbaal zijn tegen de groene ruststoorders opgemaakt, 0. a. voor dronkenschap, verwijtingen, slagen en verwondingen, enz., enz., maar toch alles in eerlijkheid en deftigheid. Hoeveel vlaggen staken er uit Leopoldstraat 1 Pontstraat 1 Molenstraat 2 Kapellestraat 0 Graanmarkt 1Albert-Liènartstraat 0Statiestraat 0Nieuwstraat 0Lange Zoutstraat 1 Korte Zoutstraat 0 KeizerL Plaats 1 Hoogstraat 1 Vrijheidstraat 0 Esplanade 0 Groote Markt 1 Kerkstraat 1 Rozemarynstraat 0 Botermarkt 0 Veemarkt 0 enz., enz., te veel om te melden. Zoek ne keer Zondag, als de Processie van 't H. Sakrament, uitgaat, naar de vlag van die vierders, waaronder verkoopers van 't Laatste Nieuwsenz.l! Waar was Sjodder en Laber De algemeene onverschilligheid, welke in de stad heerschte, vervulde de toegekomene groene socialisten met razernij en woede maar ook de meeste der manifestanten is den blinddoek van de oogen gevallen vol schaamte en affrontelij k ont liepen ze den stoet, recht naar de statie, zweeren- de nooit meer terug te komeu of met dit volkje van Aalst nog in betrekking te treden. Wij zijn ge leerd, Mijnheeren, zegden zij in eene Kath. her berg nu kennen wij de Aalstersche democratie. Eene zaak is zeker, dat de Donchisten nooit of nooit uit hunne schelp meer zullen komen. Hunne stoet van 13 Juni (Judasdag) heeft hun verpletterd ze zijn verslegen geweest onder d'algemeene ver achting. De Donchen zijn 't hert ingeslagen, ze liggen ge- smijsterd zoo plat als eene vijg ze zijn kapot on zoo leelijk geschallotterd als eene afgedregen frak: Straks is het oproerig kliekje dood, goed dood en dood voorgoed 1 Vrienden, Vrienden, allen gelijk: Miserere Jambonus, Miserere En op hun graf zetten wij eenen zuil, Hij zij van marmer of arduinen, Met hot opschrift boven den kuil Hier ligt dit troepken Rotte Ajuinen 1 Lap, lap, laporium Et steculorum Et ssecula, sseculorum Arme Pie I Zondagrust. Zondag blijft de apotheek open van M. Van Tilburg, Lange Zontstraat. Ongeluk. Vrijdag voormiddag is aan het nieuw hospitaal eene stelling ingestort, waarop zich zeven werklieden bevonden, bezig aan 't voe gen of centurenstrijken. Zes vielen naar beneden en een bleef omhoog. Een hunner werd met gebro ken been opgenomen en de overigen kwamen er min of meer bezeerd, met den schrik van af. Dit ongeval moet aan de onvoorzichtigheid der werklieden toegeschreven worden meer dan eens werd hun gewaarschuwd, dat zo de stelling beter moesten verzekeren. De werklieden zijn in dienst van een Gëatschen ondernemer.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3