IWEIN VAN AALST. 3" JAAR N" 129. KIBELADOEKEN ZATERDAG 26 JUNI 1897. BureelLeopoldstraat, 19, Aalst. Adoro ZIEDAAR UW KONING. Dr Is. Bauwens. In 't hofken van Chipka. De Priesters en de Politiek. Onze Hollandsere Broeders. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrjj toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenlm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Jesus-Christus, onze God, onze Koning, verbergt hier op aarde zijne oneindige Majesteit en Grootheid onder de geheimzinnige sluiers van het H. Tabernakel ver borgen onder die nederige gedaante, is Hij, de Almach tige, de Eeuwige, waarlijk en wezen lijk tegenwoordig met al den glans, met al den luister, die Zijne Godheid en Zijne verheerlijkte menschheid omringt in den Hemel het oog van het geloof heft die sluiers op en ziet door tde gedaanten heen en vol geestdrift roept de chris ten uitZiedaar uw koning Uw Koning, des te meer beminnenswaardig, dat Hij, om wille uwer zwakheid, de verblindende stralen zijner onein dige Majesteit verbergt. Uw Koning, des te meer eerbied- en ontzagwaardig, dat Hij, uit liefde tot U, zich in eenen staat stelt van vernede ring, van vernietiging I Dat verstaat de christen, dat verstaat hij des te beter, dat hij den goeden Jesus door velen veracht ziet, ongelukkigen, die niet nadenken dat degenen die niet knielen voor zijne lief de, eens zullen buigen voor zijne rechtvaardigheidongelukki gen, die niet willen verstaan dat de triomf van Jesus des te schitterender, des te vreeselijker zal zijn, dat zijne verne dering grooter is en dat in dien triomf zijne vijanden zullen verplet worden en voor eeuwig beschaamd. Dat verstaat de christen, en om Jesus eenige vergoeding te schenken voor zijne vernedering, voor de versmadingen en bespottingen zijner vijanden, worden die plechtige pro- cessieën ingericht, waarin een gansch volk, als voorspel tot den eeuwigen triomf, lof en dank zingt aan den verborgen God des Tabernakels, die van luister en glans omringd, zij nen triomftocht houdt door onze straten. Ongelukkiglijk heeft onze overschoone processie Zondag verleden, ingezien het slecht weder, de straten onzer stad Aalst niet kunnen doorkruisen. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Als de lintworm was dood, de leeuw met couragie stijf, Die sprong van blijdschap groot al op des hertogs lijf En waar de hertog ging, de leeuw volgde hem getrouwe, Om hem te geven spijze ving hij 't wild met den klauwe, Eens met bedrukte zinnen zat hij dicht aan de zee, Daar kwam een schip gevaren, hij bad te gane meê Als het volk kwam aan land en den leeuw werd ge ware, Zij riepen gelijker hand, laat die felle beeste dare. De hertog rustig sprak De leeuw zal u niet misdoen. In dit schip was de vijand, die kwam gegaan zeer koen Bij den hertog fier, en riep met groot vergrouwen Mijnheer wat doet gij hier? uw vrouw zal morgen trouwen. De hertog sprak ontsteld Dees tijding is onwaar Maar de vijand sprak voortZij heeft nu zonder vaar Een anderen in haar zin en zal u dat niet rouwen, Dat een ander om gewin zal nemen uwe vrouwe Het zou mij verdrieten zeer, wist ik de waarheid klaar, Maar wat zou't baten heer ik ben te ver van daar. Wat geeft gij breng ik u, al slapend, morgen vroeg Tot Brunswyk voor 't paleis Als ik uw ziele vroeg Dit zei de vijand snood. De hertog met verdriet Als is mijn wenschen groot, mijn ziel en geef ik niet. Nogtans hij zich bedachtOf God mij wou ontmaken Waaneer de leeuw ziet land, kQn hij geruchte maken. 't Pijnigde ons deze schoone plechtigheid niet te zien plaats grijpen. Want uit alle boezems welt alsdan een gebed op van dank voor die honderden mannen, die er zich eene eer uit maken, van eerst en vooral op hunnen post te zijn in de eerewacht van den goe den Jesus mannen van alle standen, daar ver- eenigd in een gevoel van liefde voor den God, die armen en rijken ten verhoore ontvangt en in zijn eerelegioen aanvaardt. Het speet ons ter eere van het Allerheiligste, die marschen niet te hooren weerklinken, waar in de uitdrukking van militaire kracht gepaard gaat met het smeekgebed en de godsdienstige stemming der aanbidding, en nogmaals rijken, burgers en werkmanskinderen niet te zien ver broederen in een openlijk huldebetoog voor den God-mensch. Ah Wanneer de gezagvoerders, wanneer al de standen er aan houden, hunne hulde te bewij zen aan den Almachtigen Koning der Koningen, dan daalt ook de overvloedigste zegen van den hemel neder God laat zich niet overwinnen in edelmoedigheid Voegen wij hierbij dat het weder, Zondag na middag min of meer opgeklaard zijnde, de pro cessiestoet op een groot deel onzer buitenge meenten nog is uitgegaan. Overal op den door tocht van het Allerheiligste heerschte de eerbie- digste stilte, en bij de rustaltaren verdrong zich eene talrijke menigte, om biddend en eerbiedig den zegen van den verborgen God te ontvangen. De eene of andere uitzondering wekte, naast de billijkste verontwaardiging, een glimlach van medelijden Heervergeef het hun want zij weten niet wat zij doen Waren zij beter onderwezen en zochten zij hun geluk niet in eene zoo dikwijls vergalde heersch- zucht, zij ook zouden nederknielen en begrijpen, dat niemand zich meer verheft, dan degene die knielt voor God 1 Jefken. Onze beoe dee. Mor, Petrus, ge ziet er reeds geheel de week zoo neerslachtig uitMet wat muizenesten zit ge nu toch voortdurend in uw hoofd Pie. Hoe durft ge toch zulke dingen vragen Hebt g'ons manifestatie van over veer tien dagen al vergeten Onze broe dse. Bij lange nietmaar 't slecht effekt, dat onze betoo ging heeft te weeg gebracht, zal voorzeker toch wel vereffend zijn door uw hoofdartikel van Zondag verleden g'Hebt er toch zoo geweldig en venij nig in gelogen... Pie. Dunkt het u Zou ik er in gelukt zijn Onze bboedee. Dit en kan niemand gelijk gij en ge moogt er van verzekerd zijn, voor al die on ze manifestatie niet gezien en hebben, zal het eene triomfantelijke ophemeling geweest zijn van ons partij I Pie. Jomor, man, ge zoudt u kunnen bedrie gen, want 'k heb donderdag nog naar Moorsel ge weest en daar heb ik van ons eigen vrienden ge hoord dat onze stoet ons geweldig veel kwaad ge daan heeft Onze beoedee. 't En is zeker geen waar 1 Pie. Toet, toet, toet, toet, en ons mannen be ginnen voor goed hunnen moed te verliezen, en hebben volstrekt geenen poef meer op de kiezing van 't naaste jaar. Onze beoedee. Moeste gij mij daarvoor in uw gazet vergelijken aan onzen Lieven Heer en d'heeren uit den niche doen doorgaan voor Pha- rizeëers en Scriben Pie. Jo, jo, mor, 't en is maar dat ik tegen woordig alleen niet meer en schrijf. Onze Beoedee. Wat wilt gij daarmee zeggen? Pie. Dat 't Stemmeken de zaken te wel uiteen gedaan heeft. Onze Beoedee. De Volksslem, zegde Pr®.Ja. Hebt ge die tweespraak daar verle- dene week niet in gelezen Onze Beoedee. Ewel, als die gazet zoo he vig tegen ons uitvalt, waarom drukte gij dan Dat d'eerlijke menschen van alle partijen dit blad zouden moeien lezen.Waarom en zwijgt gij daar liever niet over Pie. Ge moet kunnen ook... Peisde gij mis schien dat van tijd tot tijd d'eerlijkheid bij mij ook niet meer boven en komt en d'ak de menschen toch geenen eenen goeden raad en mag geven Onze Beoedee. Ah Ge spreekt van goeden raad Welnu, luister ne keer Eu maak u toch zoo geweldig kwaad niet als er u iemand op straat voorbijgaat zonder u te saleweeren... Ge doet daar in mis, man, geloof mij. Pie. Ge vraagt mij t'onmogelijke dat is iets waar ik niet op en kan en gij dan nog, gij durft mij da vragen, gij, die zelfs niet en kunt verdragen dat ze naar uwe voetjes zien 1 Baaske Van de Wiei.e. Menonkel, Flo- rent Meganck is daar om u de maat te nemen voor een nieuw paar schoenen. Pie. Onze Broeder, hebt gij dienen vent out' boden Ge weet toch wel dat dit geenen Donchist en is en daarbij die en heeft geenen leest naar uw voetjes. Onze Beoedee. D'as weerom al eene zwans, eene pert van die oü bewaarders... Hoelang gaat die plagerij nog blijven duren Pie. Och God, broêr, zoo lang als wij Daen- sist blijven Onze Beoedee. Is dat nu toch nog een leven voor ons Pie. Halte, zelle Zoudt gij het misschien willen opgeven De priesters buiten de politiek! Ziedaar de leuze onzer tegen strevers. Maar, jongens toch, genee- ren de priesters u dan zoo O, wij verstaan u, ge zoudt de priester in de kerk en lie ver nog in de sakristij willen opsluiten maar onze pries ters kennen beter hunne plich ten Indien gij de politiek niet misbruiktet om er den strijd van te maken tegen al wat deftig en katholiek is en bijgevolg tegen den godsdienst zelf indien met de politiek niet altijd gemengd was het werk van onderwijs cn opvoeding en de politiek niets anders beteekende dan het een of ander stelsel van bestuur, meent gij dat de priesters zich met politiek zouden bemoeien Maar wat curieuser is, de zoogezegde vrienden van den werkman verwijten den priester, zich met de lotsverbetering van landbouwer, werk man en arme bezig te houden. Ziet, jongens, al schreeuwt gij nog duizend jaar, dat zullen de priesters niet laten, zij zijn de vaders der armen en die titel is hun dierbaarder dan al de rest En zoolang de politiek de strijd is vóór of te gen den godsdienst, vóór of tegen de katholie ke opvoeding der jeugd, moet de priester op den eersten rang staan in het katholiek leger en aan dien plicht zal hij nooit ontbreken. Over eenige dagen was het kiezing in Holland. Het was de eerste keer dat de kiezingeu in Holland plaats haddeu volgens het nieuw kiesstelsel, datgelijkiu Bel- gië, het getal kiezers merkelijk ver meerderd heeft. Gelijk in ons land wer den de liberalen-vrijmetselaars in Hol land duchtig geklopt. Zelfs in deu Haag alsook te Amsterdam, te Botterdam eu in andere steden, waar do liberalen eertijds almachtig schenen, hebben zij gevoelige verliezen geleden. De liberalen, die ook in Holland, bet overdreven militarismus voorstaan eu de christelijke inrichtingen bestrijden, kunnen voortaan geen weerstand meer bieden aan de pogingen hunner tegen strevers, verkleefd aan godsdienst en vrijheid. Uit de laatste kiezing is nog gebleken, dat de Hollandsche soci alisten slechts over een geringen in vloed beschikken. Wat Hollandsch Limburg betreft, dat nooit van onze Belgische provincie Limburg zou mogen afgescheiden zijn geworden, daar werden de katholieke kandidaten bijna overal zonder strijd gekozen. Te Maastricht was strijd de katho lieke kandidaat, de heer de Ras, werd er gekozen met 1785 stemmen tegen 600 gegeven aan den liberalen kandi daat advokaat Tripels en 323 bekomen door den socialist Vliegen. Te Sittard werd de heer Baron de Bieberstein, kandidaat der Katholieke Associatie, gekozen met 2240 stemmen tegen 292 gegeven aan zijnen tegenstre ver A. Kamps. In het distrikt Gulpen, waar drie ka tholieken zich voordroegen, is de heer Merckelbach gekozen. Zooals men ziet, Hollandsch Limburg is en blijft door en door katholiek gelijk Belgisch Limburg altijd geweest is en altijd zal zijn. Vrienden van 't Stemmeken, g'en kunt niet gelooven hoe koleirig dat Chipka op ons is... Ons schrij ven nijpt hem en doet hem zeer... Tot Couiblaiu - mi- Pout, mde Wa len, daar gaat de gepensionneerde lui tenant-generaal Lambert, 83 jaar oud, in 't kort trouwen met jufvrouw Lhoest van omtrent de veertig... Zot zijn is toch aardig, hé Och erre- men 1 Tot Bergen, de cirk Bibel staat er op de markt... Ne grooten duivel van nen hond komt er vrijdag avond uitgesprongen op een kind van om trent de 7 jaar... 't Kind is er zoo erg door gebeten dat men vreest dat den arm zal moeten afgezet worden. Maar waarom en schrijft 't Land van Aelst niet hoeveel manifestanten er over veertien dagen in den groenen stoet waren Waarom toch, waarom toch niet openhertig gezeid dat er ten hoogste maar 6ÓO man van ons arrondissement in en was Lof cn dank aan onze stedelijke policic, die op de Daensmanifestatie zoo deftig en eerlijk haren plicht heeft weten te kwijten. Tot Grcnobcl is de St.- Pieterskerk vrijdag avond verdonderd en ten gronde afgebrand de twee overschoone klokken zijn gesmolten in den brand niets is kunnen gered worden De allerlaatste nieuwe mode van Parijs bestaat nu in het dragen van strooie hooge hoeden. üalte, zelle vrienden van Aalst, Zon>

De Volksstem | 1897 | | pagina 1