u m naar Jubelfeest der koningin van Engeland. DE STORM. Uit den Vreemde. dag toekomende allen als éenen man {p* naar Schcllcbellc, alwaar de fanfaren onzer pupillenschool eene schoone sere nade gaan geven aan hunnen oud almuë- zenier, den E. H. Pastoor. De Ridder, en daarna een groot en luisterrijk concert zullen opvoeren te midden der groote markt. Ziehier het pro gramma EERSTE DEEL 1. Sous l'aigle double, marche Signard. 2. Les trois mousquetaires, openst. Hangmann. 3. Hige life, schottisch, Van Papel. 4. Le Phonographe, polka v. trompet Dorchain. TWEEDE DEEL 5. Une fête navale, openingstuk Vanderaa. 6. Micheline, polka mazurka Cirillo. 7. Carmin, fantaisie Vanderlinden. 8. Doux-aveux, valse Kessels. Er zijn thans muizen- en rattenvallen uitge vonden, die eigentlijk muziekdoozen zijn.... De muizen en ratten schijnen muziekliefhebbers te zijn en laten zich daardoor beter vangen dan door een stuk spek of kaas. Maandag is tot Sotte- gcm begraven de heer Louis Teerlinck, vader van onzen-E. H. Onderpastoor van St. Marten. De brave man ruste in vrede. Coiiragie, vrienden, nog 12 ina.iiidckcns en we zijn onzen vierden kwijt Maar wanneer gaan dan toch die 432 franken van de maand April en Mei betaald worden Woensdag is onze ko ning Leopold naar Kiel, in Duitschland, ver trokken samen met generaal Brassine, gewezen minister van oorlog. Bravo Van toekomen de jaar af zullen de keuringen der militianen vóor de loting plaats hebben. Alleen de lotelingen, die goed voor den dienst bevonden worden, zullen nog aan de loting deel nemen. Over eenigen tijd vertrokken vijftien kloosterzusters naar Bombay om de pestzieken te verzorgen. Zuster Elisabeth, van het orde der dochters van het Kruis, is het slachtoffer harer zelfopoffering ge worden... De moedige kloosterzuster, door de pest aangetast, is inde maand Mei overleden.... De andere kloosterzusters zijn van den vreeselij- ken geesel gespaard gebleven. Alle treffelijke burgers wor den in Aalst eerbiediglijk gesa- leweerd... Maar wordt er den eenen of anderen gevonden waar voor niemand om zoo te zeggen hoed of muts afneemt, wie is- daar de fout van "%Vie, wie, wie??! 't Is ongelooflijk hoe ons Bureel verledene week is bestormd geweest.... Rijk en arm, jong en oud, zwart en grijs, doktoor en advokaat, schilder en schoenepoetser, geestelijk en wereldlijk, 't moest al een Stemmeken hebben, en na dag en nacht gedrukt te hebben was het ons nog onmogelijk eenieder te gerieven 't Paard van den heer doktoor Bauwen*, gemeenteraadslid van Aalst, heeft eenen prijs behaald zaterdag verle den op de keuring der Expositie van Brussel. Onze Koning Leopold heeft in de redevoering, die hij gehouden heeft over eenige dagen voor de liberale manifestanten, zich opentlijk verklaard voor het alleman soldaat... Da wisten wij al lang dat dit zijn gedacht was. Gelukkiglijk dat hij er bijgevoegd heeft dat de^ hervorming van 't Belgisch leger afhangt van de Kiezers... Zoo dus, Vrienden, te naaste jaar niet gestemd voor de mannen van Chipka, die al uwe zonen naar de Kazerne zouden willen zenden Hebt ge al iemand in Aalst fijnen hoed zien afnemen voor nen hond Onze groene socialisten en wil len niet meer dat de schoone Junimaand genoemd wordt de maand van het Heilig Hart... Die her vormers der negentiende eeuw willen van dien naam niet meer, en noemen die de Demokraten- maandIedereen in Aalst weet dat de Don- chisten eenen telegram gezonden hebben naar Rome op den dag hunner manifestatie... Maar kurieus dat iedereen is om het antwoord te ken nen, dat van den Paus geworden is,... daar en hebt ge geen gedacht van Het aantal vrou wen, die in England op den velocipeerd rijden, wordt omtrent op negentig duizend geschat... Op een veloken rijden en is nochtans'niet deftig voor een madammeken of een mamezelleken. Over de twee en zeventig duizend Amerikanen hebben deze week tot Londen de jubelfeesten van Koningin Victoria bijgewoond, en zeggen dat al die kerels met deze dagen onze expositie van Brussel zullen komen bezoeken. De Eerw. pater van Tricht, de alomgekende redenaar ligt op zijn uiterste en tot .lolimont is maandag begra ven zekere Pieter Horgnies, gestorven in 't ge vang van Leuven... Horgnies was den 1 April 1892 tot de doodstraf veroordeeld met 7 stem men tegen 5 om zekere Moustier vermoord te hebben... Al die twee beenen had was in deze begrafenis tegenwoordig, 't geen niet te verwon- renwas want elk in de streek beweert dat Horgnies onschuldig veroordeeld is geweest". Tot As sam, in Indië, over de 6000 personen omgeko men in eene aardbeving en tot .Inbbckc, tegen Brugge, hebben ze maandag morgend ne keske- die van nen dief bij den nek gepakt die binst den nacht vier tableaus in de kerk had gestolen. Tot Santbergen is er iets op weg waarvan veel en lang zal gesproken worden men werkt er met eene ieverige en bewonderenswaardige eens gezindheid aan de toebereidsels van het jubel feest van den Eerw. heer Pastoor Braet, sedert 25 jaar pastoor aldaar... 's Namiddags zal de eerw. heer Pastoor, vergezeld van den Z. E. Peken van Geeraardsbergen, yit deze stad ko men per rijtuig. Tot op de grenzen van 't grond gebied van Santbergen op den boschkant zal een stoet ruiters de Eerw. heer Jubelaris te gemoet rijden... Nabij de kerk zal een tweede prachtige stoet bij den eerstgevormden zich aansluiten. Het muziek van Idegciii zal dit feest komen op luisteren... Des anderendaags om 9 uren plechti ge mis van dankbaarheid. Calmaerden heeft verleden Zondag acht dagen met 200 man in bedevaart geweest naar Oostacker, waar de heer Burgemeester eene allerschoonste keers aan onze Lieve Vrouw opdroeg en nu Zondag gaat er Bever naartoe ook met ongeveer 200 man Maandag morgend had in onze St. Jozefskerk eene hertroerende plechtigheid plaats. De E. Heer Gustaaf De Vulder, die er zijne eerste mis zongonze hertelijkste geluk- wenschen aan den nieuw gewij- den Er worden thans exa mens afgelegd voor 200 plaat sen van treinwachteronge veer 2,400 kandidaten hebben er zich voor aan geboden De Coiigolezcii, die in d'exposi- tie van Brussel sedert zoo lang verwacht zijn, zullen den 28 Juni tot Antwerpen toekomen... Ze zijn ten getalle van 268, waaronder twee dwergen uit Atruwimi-gebied. Zoo 't Schijnt zal Leopold II, die thans voor drie weken op reis is, den Keizer van Duitschland uitnoodigen om d'expositie van Brussel te komen bezichti gen. Zaterdag verleden was het hevig tem peest op onze zeekusten. Tot Heyst zijn zeven groote sloepen vergaan van 's menschen ge heugen heeft men nog nooit de zee zoo woelig gezien. En au, beste Vrienden van 't Stem meken, wensch ik u binst deze heete zomerda gen een zacht, koel windeken, weinig dorst en geen te grooten slaaplust Kibeladoeken De jubelfeesten zijn zaterdag avond op den koer van het kasteel van Windsor begonnen, in tegen woordigheid van de koningin en de leden der ko ninklijke familie, die van uit de vensters van het kasteel den fakkeltocht zagen voorbijtrekken. De regen heeft het feest wat bedorven. De beweging te Londen is zoo druk mogelijk en dreigt eene gevaarlijke wending te nemen. De rij tuigen rijden nog slechts op stap en moeten alle minuten blijven staan de hotels van de stad zijn met vreemdelingen opgepropt, ondanks de fabel achtige prijzen, die voor het verblijf gevraagd wor den. De koningin heeft Zondag een dienst bijgewoond in de St Joriskapel. .De deken van Windsor offici eerde. De dienst werd door het Hof en de konink lijke familie bijgewoond. In de abdij van Westminster werd een dienst gecelebreerd voor de leden der Lordskamerzij begaven zich naar de abdij in officieele kleedij de deken van Westminster officieerde, bijgestaan door den bisschop van Durham. De Kamer der Gemeenten heeft een bij zonderen dienst gehad in St-Margarethakerk de afgevaar digden begaven zich plechtig naar den dienst, voorafgegaan door hunnen voorzitter, met zijne met goud geborduurde statiekleed ij, en den deken van Kantelberg. H. M. en gevolg zijn maandag ten 1 uur in BuC' kinghampaleis aangekomen. Ten 3.40 ure ontving zij de vorstelijke bezoekers en de Indische prinsen, vervolgens de vreemde ge zanten, die door lord Salisbury voosgesteld wor den. 's Avonds banketde koningin, de koninklijke familie en de ambassadeurs woonden het feest bij ten 10 uren was het receptie. De Indische prinsen, de eerste minister der ko loniën en hunne vrouwen werden ontvangen. De maaltijd der arfnen heeft donderdag plaats gehad. Meer dan 200,000 personen werden door het komiteit aangeduid en door de prinses aan vaard. Het eetmaal ving 's middags op alle plaat sen te gelijk aan en eindigde om 3 uren. De uitgaaf beliep opfr. 1,80 per man, zij in het geheel 370 duizend frank. Aan loon voor koks, gargons, enz betaalde men het bagatelleken van 60 duizend fr. De uitgenoodigden van de prinses van Walis heb ben onder andere zaken binnenge- smuld 10,000 brooden van vier pond, 4000 hespen, 50,000 kilos salade, boonen en erwten, 60,000 kilos patatten en 380 ossen. Als drank, thee (2000 kilos) en kaffé (1500 kilos) en water zooveel men wilde. De vijf duizend tafels naast alkander gezet zou den eene lengte hebben van 33 kilometers. Laatste bijzonderheid Voor den dienst had men gehuurd 450,000 glazen, 800,000 tellooren en meer dan 1 millioen vorken, lepels en messen. Is dat niet wraakroepend De socialisten mogen de stad rond- 'andelen met de 100de vlag, het teeken van omwenteling en verwoesting en Ons Heer, de Stichter van Vrede en de Ge ver van alle1 goed, mag op straat niet meer komen 0 diepgevallen Frank rijk, die vervolging van 't Katholiek Geloof zal u duur kosten,groote straffen wachten u wreekt God zich niet sef fens, hij en scheldt toch niet kwijt en op tijd en stond zal hij u weten te vinden. Persië. In Persië bestaat er een groot meer, dat zich sedert vijfjaar van dag tot dag meer uitbreidt en dreigt ee ne ware zee te zullen worden. De rond- liggende landen en dorpen worden een voor een ingenomen akkers, die vroe- ;er op 7 a 8 uren afstand lagen van de joorden van 't meer, zijn in moerassen veranderd. De wateren wellen uit den grond op en niemand verstaat er zich uit de grond geraakt doorweekt en eindigt met onder 't water te verdwij nen. Een der schoonste dorpen is alzoo totaal verzonken, zonder dat de inwo ners er iets tegen vermochtenMoet het zoo voortduren, een van de vruchtbaar ste streken van Persië gaat van de land kaart verdwijnen met akkers, wijugaar- den, hovingen en dorpen. Dat de be volking bedroefd en angstig is, moet niet gezegd worden. I11 't Oosten. De Mogendheden pariassanten en blijven pariassanten over de voorwaarden van den Vrede tusschen Griekenland en Turkije. Duitschland heeft aan den sultan ge vraagd van zijn leger weg te trekken uit Thessalië, maar de Turk schijnt er niet heel genegen toe. Het algemeen gedacht der afgezanten is dat men aan Griekenland geene vergoeding mag doen betalen de Griek is zoo arm als Job, dwingt men hem nu nog eenige millioentjes af, dan is hij plat gerui- neerd en dan moet Griekenland vallen en verdwijnen, en dat zouden de Mo gendheden niet willen. Ondertusschen is het er miserie op tafel. (CHINA,) Indië. De aardbeving in Indië is veel erger als men eerst gezegd had Te Calcutta zijn het justitiepaleis, het gevang, het hospitaal en menigvuldige huizen ingestort. Ook de oogst is ver nietigd en de wegen zijn onbruikbaar overvloedige stortregens verergeren den toestand nog. En de hongersnood, die dagelijks met honderden slachtoffers maakt. Hoe moeten wij toch God be danken, dat hij ons bewaart van zulke rampen Wij vernemen door de depe- chen dat er 6,000 personen in de aard beving omgekomen zijn nog gedurig komen er nieuwe en droeve tijdingen toe. Spanje. Te Barcelona, nabij de kazern der ruiterij, heeft men eene bom gevonden een policie-agent was er ge lukkiglijk in tijds bij om de wiek uit te dooven zonder dat hadden er erge on gelukken geweest. Frankrijk.In Frankrijk is het eene ware vervolging. Geene de minste vrijheid meer voor de Religie. De pastoor die nog durft met eene proces sie uitgaan, wordt van zijnen trok beroofd. Zoo is het verledene week weerom gebeurd met 2 pries ters zij houden processie, gelijk de H. Kerk het voorschrijft en gelijk de Grondwet van Frankrijk het toelaat, ze wekken 't volk op om de processie bij te wonen, zooals het hunne plicht is, twee da gen nadien ontvangen zij eenen brief, die hunnen trok opschorst, De storm, die hier verledene week gewoed heeft, heeft zijn perten gespeeld in heel het Westen van Europa. In Spanje zijn er hagelsteenen gevallen zoo dik als noten, de oogst is verloren huizen en velden zijn overstroomd meubels en beesten werden door de stroomende wateren meegesleept. In Holland, te Scheveningon, zijn 20 vis- schersbooten door 't orkaan aan stuk ken geslagen of erg beschadigd, te Rot terdam staan de straten onder water. IN BELGIE. Sedert twintig jaar heeft er nog geen orkaan geweest gelij k dees laatste, zoo zeggen 't de visschers van Heyst en Oostende De zee was schrikkelijk om zien te Heyst zijn 7 visscherssloepen door den storm aan stukkeu geslagen. Och God, hoe droef voor die arme vis schers, hunnen boot is hun eenigste eigendom en 't is hunne broodwinning. Verscheidene garnaalvangers van Oos tende warén in zee, ze werden uit hun ne schuiten geworpengelukkiglijk heeft men "ze kunnen redden. In de stad groote schade aan daken en vens ters. 'tLand van Waes is ook nijg be proefd geworden bijzonderlijk de ge meenten Elversele, Sombeke, Waas munster, Temsche. Op vele plaatsen zijn de dijken doorgebroken, de rheer- schen zijn overstroomd hier en daar boven 't water uit, ziet men reusachtige steenen liggen en stukken van den dijk. De schade is overgrootwant juist was al 't gras afgemaaid nu drijft het in overgroote hoeveelheid op de Durme en op 't water iu de meerschen. Tusschen Elversele en Waasmunster, tegen den dijk, staat een klein werk manshuisje de vrouw lag te bed met haar kindje van eenige dagen. Op eeni ge minuten stond 't water nen meter hoog in huis. Men heeft „al de moeite gehad om ze te redden. Te Sint Niko- laas is de schade van geen erg, hoe wel de velden geleden hebben van de stortregens. IN FRANKRIJK heeft de storm verschrikkelijk geweest de boomen werden uitgerukt, de hek kens der villas uit hunne hengsels ge heven en op den grond geworpen, de rijtuigen omver gesmeten, de daken der huizen en stallen afgenomen en door den wind meegevoerd. Te Colom bo meenden de menschen dat het einde van wereld was. De werkhuizen van den ijzerenweg storten in met een helsch gedruisch, terwijl er 100 werklieden in waren verscheidene zijn gekwetst. dooi* dcu Ki rivrerdrn Yli*sioiin:iri*i E. E. B. 't Was een lawijt om er effenaf doof van te worden einde lijk, altijd te midden van de jubelende menigte voortstappen de, kwamen wij in de Bisschoppelijke verblijfplaats aan, waar wij Mgr Bax ontmoetten, die ons gelijk een vader zijne kinde ren, met de oprechtste genegenheid ontving en in zijne vader lijke zegening de maat vulde van 's Heeren goedhei^ ten onzen opzichte. Wij begaven ons in 't gezelschap van Mgr en van de overige Confraters, naar de kerk die aan den overkant der straat ge legen is, om den goeden God te bedanken over de zegeningen waarmede Hij ons aanhoudend had overladen, gedurende on ze lange reis. De Christenen hadden zich ook in de kerk ver gaderd, om eenige lofzangen van dankbaarheid te zingen. Als die aandoenlijke ceremoniën uit waren, begaven wij ons naar de residentie van Mgr Bax, waar men ons voor kamers, ca- vernes of eene navolging van bergholten aanwees; onze eerste zorg was van ons een weinig te zuiveren van het overvloedig stof dat onze kleeren bedekte, waarna wij gpnen oogslag wier pen op de verschillige deelen der verblijfplaats. Sy-wantze is een der grootste verlijfplaatsen van de gansche Missie buiten het Bisschoppelijk paleis, (dat er, onder ons gezegd, weinig of niets paleisachtig uit ziet), en het huis van den Pastor van Sy-wantze- en dat van den procureur, is er nog een schoon Seminarie aan vast, waar er een goed 40tal jonge Chinezen tot het priesterschap worden voorbereid recht over de bisschoppelijke appartementen aan den over kant der straat, is er een groot weezenhuis der H. Kindsheid, waar zoo wat rond de twee honderd kiuderkes door Chineesche maagden met de grootste zelfsopoffering verzorgd en opgepast worden. Nevens het Orphelinaat verheft zich de kerk, in ehi- neeschen stijl gebouwd. In de oqgen der Chinezen is het een monumentvoor ons Europeanen, is er niet veel bijzonders aan 't is een gebouw zonder order of kunst vervaardigd, waarschijnlijk door eenen Chineeschen architecte die van de bouwkunst ook al niet veel zal vergeten 't Bijzonderste is dat de Chinezen het schoon vinden, 't is immers voor hun bij zonderlijk dat de Kerken en bidplaatsen ingericht worden en een middel om ze uit te lokken tot het dikwijls bijwonen der H. Diensten is, van in den bouwtrant hunne goesting te vol doen, bij voorkeur van die van de Missionnarissen, aangezien zij van den Europeeschen stijl hoegenaamd niet moeten heb ben. Vroeger heb ik u eenige bijzonderheden over het eigentlijke dorp van Sy-wantze opgestuurd, ik heb u din gezegd dat Sy- wantze tusschen twee groote bergketens gebouwd is, dat de huizen die zich in de bergen niet bevinden, van kleem zijn vervaardigd en nog lager van steek zijn als die waarvan ik hooger spreek, dat het meeste deel der Christenen in de ber gen leven waar zij hollen of cavernes in graven die hun tot woonplaats dienen enz. enz. Onnoodig van al die bijzonderhe den nog te herhalen. Nu zou ik nog wel een woordje kunnen zeggen over de reis die ik omtrent twee maanden na mijne aankomst in Sy-wan tze met Monseigneur Rutj es maakte, doch ik denk dat mijne relatie u reeds genoegzaam van mijnen goeden wil zal getuigen en dat gij u zult tevreden houden met de beschrijving der reis tot in Sy-wantze. Verders, het weze voldoende u te zeggen, dat wij de reis naar den Kuain-tong op de voorspoedigste wijze deden en op 23 dagen in Sy-twun of O. L. Vrouw ter sperreboomen (N. D. des Pins) gezond en wel gesteld daags voor Sinte Pieter, 28 Juni, aankwamen. Hier eindig ik, denjgoeden God nogmaals bedankende over zijne bijzondere bescherming en u allen de gevoelens mijner vurigste erkentenis aanbiedende voor de gebeden die gij voor 308 Met vreeze zeer bevangen sprak hij den vijand aan Welaan ik ben te vreê maar de leeuw moet met mij gaan. Gij zult mij beloven ziet, te brengen zonder ophoüen En slapend, zonder verdriet, voor 't paleis van mijne vrouwe, n De vijand dacht 't is goed. Haast was hij over zee, En kreeg zeer hoogen moed maar de leeuw al met onvree In 's hertogs armen lag als 't land begon te naken, Heeft hij al met zijn klauw gekrabd des hertogs kaken. De hertog alzoo zeere werd wakker op dat pas, Hij dankte God den Heere dat hij verlost nu was. Do vijand was verwoed, hij had zijn spel verloren, En moest den hertog brengen aan zijn paleis verkoren. Als een bedelaar gewis, belaên met zwaar gepeis, De hertog met zijn leeuw ging liggen voor 't paleis Daar zag hij onbemerkt veel heeren en jonkvrouwen, Zijn vrouw ter kerke gaan om een ander te trouwen. Dit brak hem schie.r het herte, hij kost 't verdragen niet, Aan sommige heeren groot verklaarde zijn verdriet. Elk hield voor bedlaar hem, niemand en wou hem hooren Zijn kleeren waren slecht, hij had het al verloren. Op den noen kwam daar een, hij bad hem vriendelijk Al om een dronk ter eere van den hertog van Brunswyk. Ga, zeg eens aan de bruid, sprak hij zonder verzeeren, Zij mij een dronksken zend ter minne van haren heere. De hertoginne koen, sprak vriendelijk alsdan Dit wil ik geerne doen, want hij was eens mijn man Die is, eilaas nu dood, God wil zijn ziel gedenken, n En in een gouden schaal liet zij den man inschenken,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2