RECHTBANKEN.- SOTTEGEM. jcüïM jïtsr LU1I5 RECHTS. I)< KAMERS. Kerkelijk Nieuws. Do Kookkunst van Roese. Nieuws van soorten. Nieuws uit Aalst. Samenspraak tusschen Lebeke en den IJzeren van Aelst. Burgerstand. Aelst. de reis gestort hebt en die ze ons zoo voorspoedig hebben ge maakt. Deo Gratias !l Uw ganscb verkleefde in de H.H. Har ten. Evarist Apost. Miss. alias Pao-shen-fou. (EINDE). Rechtbank van Eersten Aanleg te Dendermonde. Zaterdag 11. is er uitspraak gedaan in het pro ces ingespannen door M. Prosper Hoebeke van Aalst tegen Fel rus DAENS, uitgever en opsteller van Het Land van Aelst en De Werkman, wonende op het eiland Chipka (Werf) te Aalst, wegens eerroof en laster in verscheidene strijdpenningen. Ziehier de uitspraak Petrus Daer.s wordt VEROORDEELD tot i" Tweemaal de eerherstelling van M. Hoebeke te doen in Het Land van Aalst 2° de eerherstelling van M. Hoebeke te doen in een blad der stad, naar keus van den eischer 3° tot al de kosten. Snnté Alles in eerlijkheid en deftigheid Donderdag heeft Petrus Daens, bij Deurwaarder's ex ploit bericht gekregen van het proces, dat de Katholieke Trompettersclub tegen Het Land van Aelst inspant. Me n zal zich nog wel de orjri[3j3i[ benamingen herinneren, waarme de P. Daens de deftige heeren Leden van den Club betitel de afgedragen frakken, uitgehongerden, ontloopen kostgangers van Hoogstraeten, bohemers, enz., enz. De Club telt 18 leden. Elk lid eischt 3000 fr. schadever goeding. Dus te zamen 54,000 fr. Een Belangrijk driikperaprocc», Een liberaal vuilblad duchtig geknipt. De Rechtbank van Bergen heeft uitspraak gedaan in de zaak der katholieken van Engbien te gen het liberaal blad Le Progrès. M. Missonne ontvangt 5000 fr. schadevergoeding, rechterlijke eerherstellingen in Le Pro grès en 4 inlasscbingen in 4 andere bladen M. Mathieu ont vangt 2000 fr. schadevergoeding, inlasschingen in Le Progrès en in 2 andere bladenM. Castaigne ontvangt eene inlas- sching in Le Progrès en in 2 andere bladen M. Staquet ont vangt 2000 fr. schadevergoeding, inlasscbingen in Le Progrès en in 2 andere bladen. Het liberaal vuilblik wordt daarenbo ven veroordeeld tot al de kosten. I11 de laatste zittingen is er ge sproken van de overname van verscheidene IJzerenwegen door den Staat, iets dat nog al wat zal kosten. Minister Peereboora ziet er een groot goed in voor de nijverheid, dat de ijzerenwegen in de handen van den Staat komen, maar verscheidene leden van de Kamer vinden dat de prijs, door de Maatschappijen gevraagd, veel te hoog is. Entin, T is dijnsdag gestemd met 79 stemmen tegen 56 en 3 onthou dingen. De Grand-Central, de ijzerenwegen Antwerpen-Gent, Gent'-Eecloo en Eecloo-Brugge worden door den Staat overge- Verleden maandag zagen wij de straten van Sottegem bevlagd om het Jubelfeest op te luisteren van onze katholieke Bolmaatschappij u Moed en Volharding, n die, niettegenstaande de pogingen onzer scheurmakers, bloei end en groeiend is gebleven. De algemeene genegenheid, welke onze katholieke burgers en werklieden deze maatschappij toedragen, had hen reeds op den vooravond een groot getal prachtige ruikers doen berei den onTermede bij hunnen doortocht te vereeren de twee Ju bilarissen en stichters M.M. Emile Haegeman en Hector Ceu- terick. Wij aanzien het als eene plicht onze hertelijke gelukwen- wenschen deze heeren aan te bieden en de vurigste wenschen uit te drukken, dat de Maatschappij in broederlijke eendracht zijn verleden zou getrouw blijven. Nochtans, droefheid mengt zich met plezier. Slechts eenige oogenblikken mochten wij de jubelklanken onzer katholieke fanfaren door Sottegem hooren weergalmen om ze te hooren verwisselen met hunne weeklacht, terwijl zij ten grave leidden het lijk van eenen onzer achtbaarste burgers, den heer L. Teirlinck, vader van den E. H. R. Teirlinck, onderpastoor te Aalst. De groote menigte, die het lijk vergezelde, bewees ge noeg hoe zeer de overledene hier algemeen geacht en bemind 309 De knecht ging tot den man en zei hem overluid Voor een gedenkenis zend dezen wijn de bruid. De hertog den wijn ontving, en heeft ter zelfden stonde De helft van haren ring met de schaal weêrgezonden. De hertogin op 't zien riep uit met groot getreur, Het is mijn eigen man "die bedelt aan de deur. De stukken beide van den ring heeft zij verheven, 0 En bij den wille Godes zijn ze aan malkaar gebleven. De hertoginne haastig van tafel is opgestaan, En is met angst en blijdschap tot haren man gegaan. De bruidegom was verslagen, en alle zijne vrinden, Die om voordeel en eere aldaar zich lieten vinden. De feeste was veranderd de hertog werd gekleed. Die wondre zake spoedig was door de stad verbreed. Zoo heeft de hertog fier zijn kroon weerom verworven Maar uitgeput van 't zwerven is hij welhaast gestorven. Hoort met wat liefde groot de leeuw nu was belaên Van 't lijk van zijnen meester wou hij niet henen gaan, Steeds huilende op het graf betoonde hij grooten rouw Hij hongerde daar uit. Hij was zijn heer getrouwe. De hertoginne van Brunswyk liet komen in 't openbaar Den hertog zijn kronijk, en stelde een schoon pilaar Op 't graf van haren man een leeuw daar op gesneden Tot aandenken men ziet 't tot op den dag van heden. werd. Wij zullen niet pogen zijnen lof te spreken deze taak heeft in welspre kende taal vervuld de heer Omer Van Lierde, als deken van St Eligiusgilde. In rouw over de dood van zijnen onder deken, bedankte hij den overledene voor de menigvuldige diensten, die hij het Gilde bewees toonde hem als rechtschapen en staudvastige katholie ke en voorbeeldige kristen, als werkza me ambachtsman, wien zijn vernuft en vlijt, door God gezegend, hem eenen alombekenden naam onder zijne vakge noten verwierfdoch bijzonderlijk als voorbeeldige en waakzame vader, die naar Gods wil zijne kinderen in de deugd opvoedde en zijn geluk en troost in hunne kinderlijke wederliefde heeft gevonden. Dat zijne ziel in vrede ruste fWordt Voortgezet). Men seint ons uit 't Werk der Vla mingen te Parijs, dat er daar op den 13 Juni toch zulk schoon Concert is ge weest. Op meesterlijke wijze hebben onze jonge Vlamingen de twee stukken voorgedragen van Geeraard de Zwarte en Een Vlaamsch Huisgezin in den Geuzentijd. De zaal was zoo vol als een ei dat vol is, en het nieuw geschilderd tooneel verwekte kreten van verwondering en voldoening bij onze landgenooten. Eer en dank aan die moedige jonge Vlamingen, die iu 't woelig en bedor ven Parijs zich alzoo op het goede toe leggen, ea alzoo menigen geestigen avondstond aan de Leden van onzen Kring verschaffen. Daarom is het een oprechten Vlaming ook niet te veel, als hij van tijd tot tijd eens zijne iu- gangkaart moet betalen. Zulke feesten, door onze jongcliugen gegeven, moeten aangemoedigd worden. Zondag laatst was 't de Processie van het II. Sakrament in den hof. Op recht scboou Twee prachtige iustalta- ren in de dreven van den tuin Vader- landsche Vlaggen Vaderlandsch ge zang Vaderlandsche kleeding voor do kinderen der groepen; kortom alles lijk in Vlaanderen. In de processie bemerkte men do prachtige banier van het H. Hart van Jesus, gemaakt en geschonken door ka tholieke Damen van Audenaarde, deze van St. Antonius, geschonken door Da- men van Aalst, van O. L. Vrouw van Lourdes, gemaakt te Wetteren, enz. Wij wachten nog naar eenen standaard van O. L. Vrouw van Vlaanderen en naar eenen van de H. Godelieve. Dank aan die personen uit Vlaanderen, die een stuivertje bijdragen om onze gods dienstige plechtigheden op te luisteren en onze zoo schoone Vlaamsche Kerk treffelijk te versieren. Dezen zomer zullen de Vrienden Franschmans nog wat geduid moeten hebben omdat er voor 't oogenblik nog geen derde priester genoemd is. Maar zoohaast hij zal daar zijn, zal er 's Zon dags een der Vlaamsche Priesters onze Vrienden van den buiten gaan bezoe ken. Onze vriend Spiegels was Zondag naar d'ex- positie getrokken en was gaan uen bifsteak 'eten in den GROENEN HOND, waar Luibe- ken gargon was. Nauwelijks had Spie gels van den bifsteak geproefd en gewaar ge worden, dat hij hard was als leer, of hij roept op Luibrechts Gargon, die bifsteak is zeker een stuk van nen olifant Onmogelijk er door te geraken. Luibeken. 'k Vraag excuse, Men heer Spiegels, 't en is niets wacht nen oogenblik, 'k zal uw mes eens gaan wetten. dagwijzer Zondag 27 Juni. Het Evangelie van de Scriben en Pharizeërs, die Jezus lastig vielen omdat hij de zondaars ont ving en met hen aan tafel zat. Hij gaf hun daarop dees parabel voor antwoord Een van ulieden heeft honderd scha pen en hij verliest een,laat hij de negen en negentig andere niet alleen en gaat hij niet achter 't schaap dat verloren was, tot dat hij het vindt En als hij het gevonden heeft, hij legt het op zij ne schouders, heel verblijd, hij komt er mede naar huis en ontbiedt zijne vrienden en geburen en hij zegt hun Wenscht mij geluk, want ik heb mijn schaapken dat versukkeld was weder- gevonden. Zoo zeg ik u, voegde Chris tus er bij, dat er zal blijdschap zijn voor de Engelen Gods, over eenen zon daar, die boetveerdigheid doet. Maandag 28. H. Leo, Paus. Dij nsdag 29. H.H. Petrus en Paulus. Woensdag 30. Gedachtenis van den H. Paulus. JULI Donderdag 1.H. Rumoldus, pa troon van Mechelea. Vrijdag 2. Onze Lieve Vrpuw be zoeking aan Elisabeth. gaterdag 3. H. Hyacinthus. Jfoiigcliiigcn-Coiigregiitie. Toekomende Zondag 27 Juni, om 10 3/4 uren, Plechtige openbare Opdracht van 25 Aspiranten en Uitreiking van het Eerekruis aan eenen Jubila ris. Algemeene Communie ter eere van den H. Aloïsius, tweeden Patroon der Congregatie. Dien dag Volle Aflaat voor alle Geloovigen in de kerk der Congregatie, onder de gewone voorwaarde. Priesterlijke Benoemingen. Zijn Direkleur benoemd Tot Geüt, van de Zus- terkens der Armen, de eerw. heer Aug. Versluys, onderpastoor op St. Anna, (Hamme)tot Hamme in 't Klooster der Zusters van den II. Vincentius, de eerw. heer Aelvoet, overste van het pension- naat tot Sottegem tot Eyne in 't Klooster der Zus ters van de Visitatie, de eerw. heer J. Bal, on derpastoor tot Meirelbeke. Zijn Onderpastoor benoemd Tot Lebbeke, de eerw. heer Th. Van Wassenhove, onderpastoor tot Berlaro tot Berlare, de eerw. heer De Gust, on derpastoor tot Lebbeke tot Temsche de eerw. heer Bruggeman, professor tot Gysegem tot Rou se (St. Hermes) de eerw. heer Weemaes, professor tot Sottegem. T>nt»lr*iT* Domien. Een hemelken verwacht J. dl lOll u j r^ot ,t j,ort> les is ten uwen dienst 1 Hum. Wij hadden iets verwacht. Vr. V. G. te N. Hertel ijk dank. Zander. Zoo moet het zijn, zie Daniel. Wan neer komt ge Melle. De taarten waren zeker mislukt? Chaloken. Ze doen er brokskes op, hé? Nog Stckclbe/Jën. Om stekelbeziën te konfijten, laat in eene pint water 1/2 kilo of 1 kilo broodsuiker smelten met citroenschillen. Wanneer dit een goede brei uit maakt, zet het van de stoof en werpt er uwe ste kelbeziën in laat zoo koelen in eenen pot, waar in gij dit alles kunt bewaren. 2° Manier om stekelbeziën te bewaren. Steekt zo, omtrent rijp, in zuivere drooge fiesschen, goed gekurktsteekt ze diep in den grond en gij zult ze zoo een ganschon winter bewaren en voor versch geplukt fruit kunnen opdienen. Roese. Zijne Hoog waardigheid den Bisschop het H. Vormsel toe gediend in de Parochie van Herdersem. Om half negen uren voorm. zijn een twintigtal ruiters Zijne Hoogwaardigheid gaan afhalen tot aan de pastorij van Gysegem. Op gansch den doortocht waren al de huizen bevlagd, aan verschillige had men nog schoöne versieringen gedaan en welge paste jaarschriften geplaatst. Bij het inkomen der gemeente las men een weigedicht jaarschrift Hoogwaardige Prelaat, bij uwe schoone intree betrachten z'hier d'herstelling van den vorigen vreö. Aan de woning van Jan De Ridder las men Juicht nu vroolijk heilheilzij Antonius Stillemans, Wijze Kerkvoogd. Aan de aangenomene Katholieke Meisjesschool las men Leve Jesus De Zusters Joseflenen ón hunno schoolkin deren vragen voor U, Monseigneur, allerlei zegeningen. Bij de kinderen Seraphien Muylaert Wijze, Doorluchtige Prelaat, komt 't geloof versterken van allo ware ijverige kristenen. Aan 't huis van onzen welbeminden heer Koster las men Wees welkom, achtbare Prelaat, verleen uwen Dienaar troostvolle zegeningen. Aan de kapel van O.-L.-Vr. ten Roosen (wijk Kluis) is Zijne Hoogwaardigheid eerst ontvangen en verwelkomt door onzen heer Burgemeester, die, alhoewel voor niets gekend te zijnzich op eene bijzondere wijze van zijne plicht theeft gekweten. In de kerk heeft Zijne Hoogwaardigheid een schoone en hartroerende aanspraak gedaan. Hij handelde bijzonderlijk over de noodzakelijkheid van de eendracht en overeenkomst tusschen geestelijke en wereldlijke overheid. Mochten deze schoone woorden weerklank vinden in 't hart van deze, die door schuldige on verschilligheid de oorzaak zijn van die hevige tweedracht, welke wij vroeger nooit in onze ge meente gezien hebben. I sschciir E.onibcck. Dijnsdag is m deze gemeente aan de statie een paard van M. Wam- back op hol gegaan. Een handelsreiziger M. Leo De Ridder van Hofstade bij Aalst, daar omtrent voorbij rijdende, en het gevaar bemerkende, stap te onmiddelijk van zijn rijwiel, sprong met gevaar van zijn leven naar den toom van het paard, en na een 30 tal meters medegesleept te zijn, gelukte hij er in het hollend dier te bedwingen. Zonder de zelfopoffering van dezen moedigen man zouden er groote ongelukken te betreuren geweest zijn. Zul ke daden mogen niet onbeloond blijven, des te meer daar deze heer nog meer blijken van zelfop offering gegeven heeft, die onbeloond gebleven zijn. Arendonck.De 18jarige landbouwerszoon J. C. Willems, van Lage Mierde, ging dinsdag mor- gend met kar en peerd schadden halen naar de heide. De kar was bijna geladen. Om er de laatste schadden op te leggen, klom Wilfems op het kar- wielmet de voeten steunende op eene speek, ver richte hij dit werk. Op zeker oogenblik verschrik te het pe$rd en sprong vooruit. De ongelukkige rolde ten gronde en viel met het hoofd juist voor het wiel, dat hem over het hoofd ging. Schedel en hersenen waren zoo erg gekwetst dat de ongeluk kige kort nadien den geest gaf. Gent. 1 De liberale burgemeester van Gent, die goedkeurt dat de kinderen der gemeentescho len burgerlijke begrafenissen bijwonen en achter de roode vlag loopen, heeft een zijner dochterkes in het gesticht der Zusters van O. L. Vrouw (Non nen bosch)het kind heeft er donderdag zijne eers te communie gedaan. De liberalen maken wel on zijdige scholen voor de werkmanskinderen, maar zij sturen er hunne eigene kinderen niet heen. Zondngi'iist. Zondag blijft de apotheek open van M. DE WAELE, in de Kerkstraat. l»t' Dirk Martcnazonen. Maandag toeko mende, om half negen uren 's avonds, vergadering bij M. J. Meert, In Sint Eloi, Esplanade. Dagor de PRIJSKAMP. Vrijwillige Brandweer. Het Burgerlijk Eerekruis van 2° klas is verleend voorS meer dan 15 jaren dienst in de Vrije Brandweer van Aalst aan do volgendo heeren Do Vos Jozef, adjudant De Vylder Valerius, sergeant-majoor; De Vos Alexander, ser geant-vaandeldrager Penneman Karei, sergeant- sapeur Do Saedelcer Hendrik,1 sergeantHen- drickx Lodewijk, kaporaal-klaroen; Van der Poor ten Eirmin, kaporaalVan Nuffel Emmauuel, kaporaal Hoebeke Frans, kaporaal en Kieckens Edward, kaporaal. Aan al deze dapperen onzo rechtzinnige Geluk- wonschen met die vereorende onderscheiding. Processie. Het gerucht, in do stad in om loop, als zou do Processie van hot H. Sacrament uitgaan Zondag en acht dagen (1° Kermisdag), is van allen grond ontbloot. IJzeren. Awel, wanneer komtg'ons eens be zoeken, hé Lebeke. .lommer, 'k en weet u niet wonen waar woont g'ieversl IJzeren. Wel, in do Zonnestraat, ruc de so- leil, zeggen z'in 't frausch. Lebeke. Ah,, die straat weet ik. IJzeren. Ilewel, ge zult het wel vinden aan ons gordijnen. Lebeke. Aan uwo gordijnen IJzeren. Zeker. Ze zijn alzoo weggetrokken naar de nieuwe mode, mot kettingen rond. Lebeke. Goed. 'k Zal er speciaal op letton. IJzeren. Ik zal u dan eens onzen salon laten zien. Lebeke. Is 't do moeite weerd, misschien IJzeren. Jommer joót I Een tapijt, ne sofa, zes schoon zetels met iloer op. Lebeke. Och, dat en is den eersten keer niet, da'k da zien I IJzeren. Geloofde me niet Ge peist zeker omdat ik hier met een gelapte broek aansta, dat wij goen menschen zijn van goed volk Lebeke. Dat en weet ik niet, jongen IJzeren. Kom Zondag ne keer naar Aalst, op d'inhaling van onzen drapó, ge zult mij eens zien met mijn waterleerzcn, habiet en hoogen hoed. Lebeke. Wa voor vlagge es dat IJzeren. Wel van de cbristene volkspartij. Lebeke. Dat es van de Donchen IJzeren. Vau eigenst. Lebeke.Neen, neen'k en kom niet; 'ken heb geen affairen met huideren boel IJzeren. Zijt ge ook nen ouden bewaarder, misschien Lebeke. Een cbristene mcnsch gaat 't geloof zijner partij niet af. IJzeren. Wij hebben hier nochtans al 't volk met ons. Lebeke. Morgen brengenGe zult uwen mer- teleer met zijn liberalen en socialisten zien ne post pakken binnen 12 maandekensI IJzeren. Eerst zien I Lebeke. 't Naaste jaar trekt hij er op Kermis met den ballon van onder en zien en zult gij hem niet meer, zelle I IJzeren. Klap van d'oü bewaarders I Maar A propos, kom Zondag ne keer Lebeke. Neen, neen ik, kameraad ga maar met uw habiet en hoogen hoed in den stoet'k ben al moei van oud ijzer te zien. (Historiek. Of Lebeke en zijne zuster lachten met den ijzeren zijn stoeffen en boeffen, da ziet ge van hier I) Geboorten Mann. 13 Vr. 13 2C Huwelijken. E. Smekens, spoorwegbed. met M. Huylebrouck, z.b. F. Van Cauwenbergh, dagl. met M. Cor- nand, tw. C. Van den Bossche, tabakbow. met M. Van den Bremt, br. 1'. Van de Meersscbe, spoorwegb. met. V. De Buck, z.b.1. KaUinckx, herberg, met M. Meert, br. N. Coessens, tw. met R. De Smet, br. A. Cornelis, tabakbew. met V. Ghysbrecht, tw. A. Vlasschaert, tw. met M. Wauters, tw. Overlijdens. F. Vanderstokken, passementm., 16 j. St-Job. A. De Coniuck, z.b. 65 j. Zonnestr. II. Van den Spiegel, kleermaakst, 22 j. Brasselschestr. G. Marlion, kleerm. 21 jHoogstr. H. Maes- scbalck, vr. Schutyser, z.b. 61 j. Moorselb. C. Van Langendonck, w' Borreman, tabakfabr. 82 j. Zoutstr. A, Hoffman, steenk. 15 j. Zoutsraatp. 3 kinder*?» onder do 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3