IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N' 130. KIBELADOEKEN ZAT1ÏRDAG 5 JULI 1897. BureelLeopoldstraat, 19, Aalst i <le Aan al Vrleii «lcn van I Steuunc- Jken: Wel kom in de Kermis FEESTEN en VERMAKEN. Dr Is. Bauwens. In 't hof ken van Chipka. Ons Zweepken. Het Socialismus en de Werkman. ''MS WW' Fen abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onnüddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Is Kermis weer Gefeest Maar niet het Volk verbeest i Er zijn kermissen en kermissen, feesten en feesten, vermaken en vermaken. Men weet dat het pro gramma onzer tegenstre vers voorschrijft zooveel mogelijk slechte boeken en gazetten te versprei den, maar vooral feesten en vermakelijkheden in te richten om het volk zijn geloof en zeden t'ontnemen en zoo te verbeesten. Om hun doel te berei ken, moeten ze vooral nachtfeesten, bras- en danspartijen hebben, al waar de jongelingen en jonge dochters den ver pestenden invloed onder gaan. Dat heeten die kerels het volk vermaken, beschaven en veredelen Daarin volgen die beschavers de lessen van hunnen hoog leeraar Mazzini, den vermaarden volksbederver, die eens in eene vergadering uitriep Geliefde broeders, om de algemeene republiek, 't is te zeggen het communism en het socialism te hebben, moet men den wereld ontkatholijken om de wereld te ontkatho- lijken, moet men den wereld bederven om de wereld te bederven, moet men de vrouw bederven in haar hart, in haar verstand, haar bederven door slechte boeken en gazet ten, door slechte liedjes en romans, door slechten praat, slechte verkeeringen, danszalen en zangkoffijhuizen. c En eens de vrouw bedorven, zal het bederf in het groot in den huiskring zetelen en de kinderen, de jonge meisjes voornamelijk, zullen bedorven zijn, en dan, dan is de we reld aan ons I Die woorden van Mazzini duiden klaar genoeg aanhaar- om de vijanden van GNj en Kerk, van Volk en Maatschap- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Anderwerf barstte een storm van toejuichingen los, nogmaals klonken de kannen tegen elkaar; Diedaart maakte Boudewijn zijn compliment over de fraaie uit spraak, de gepastheid der gebaren, waarmede de sage werd voorgedragen. En de verzoende Robrecht, almede Ivo, stemden volmondig met die loftuigingen in. u Het oud lied der Kerels I riep een knotsdra ger. - Het lied dier lafaards, die Willems rangen thans zijn ontvlucht I Het lied dier wilde dieren die ons wil len verbijten Ja. ja I Het lied der Kerels n juichten geest driftig zijne makkers. En Boudewijn om de Vlamingen te redden, leverde aan den spotlach dier bedronken krijgslieden HET LIED DER KERELS. (1) 1. Wi willen van den kerels singhen Si sijn van quader aert Si willen de ruters dwinghen, Si draghen enen langhen baert. Haer cleadren die sijn al ontnait, Een hoedekin up haar hooft ghecapt, Tcaproen staet al verdrayt Haer cousen ende haer scoen gbelapt. "Wronglen, wey, broot, ende caes Dat heit hi al den dach Daer omme es de kerel so daes Hi etes meer dan hijs mach. lanllsChrM ^er XIVe eeuw' ®etrokk™ Spiegel derNeder- landsche letteren, fa,? p. p. M. Alberdinge. Thum. ej dwaas, dol, pij, er zoo aanhouden nachtfeesten en nachtver makelijkheden in te richten met concerten en danspartijen 't is om de jongelingen en jonge dochters uit den huiskring te lokken, om ze met gevaarlijke en zedelooze vrijlevers in betrekking te brengen, om ze te bederven op de openbare plaatsen, in denachtkoten en danszalen. Katholieken, opgepast Ouders en overheden, verstaat en doet uwen plicht, zonder vrees, zonder menschelijk opzicht Jefken. Onzen Beoeder. A pro pos, Petrus, hebt ge de tamilie van Dendermonde tegeu Zondag naar de Kermis niet gevraagd Pie. Neen ik Onzen Bkoeder. Da was nochtans uwe gewoonte sedert vele jaren... Pie. Dat is waar... Maar 't is hier tegenwoordig nog al 't huizeken om kermis te vieren en nen diné te geven voor de familie I Onzen Broeder. Jommer, 't volk uit de Ge broken Ruit zal toch wel komen Pie. Vragen en doen ne kik ze toch niet,want koken kost en ik weet tegenwoordig maar al te wel wat met mijn geld te doen alle veertien dagen een ander proces, en daarbij al die vlugschriften... Onzen Broeder. Alla, ge kunt niets meer als greeven, klagen en alles in 't zwart zien, en nochtans, in uw gazet komt gij geheel anders voor de pinne. Pie. 'k Geloof 't wel Moest ik het voor 't publiek gaan opgeven, onze partij zou nog rapper den berg afrollen en 't is van nu af zeker al wel. Zie, als ik op ons groene manifestatie peis, krijg ik nog altijd kiekenvleesch van gepaktheid en al teratie Onzen Broeder. Waarom daar dan zaterdag verleden nog op schrijven en de policie, en burge meester Gheeraerdts verwijten van hunnen plicht niet gedaan te hebben op dien dag. En waarom 't Stemmeken leugenachtig maken Pie. Wat zegde daar, De Volksstem Onzen Broeder. Ja, De Volksstem, die de waarheid heeft geschreven met te zeggen dat er maar 600 man uit ons arrondissement in den stoet was. Onder ons mogen we dat bekennen.... Nog ne keer, en schrijf over die manifestatie niet meer, en peis er niet meer op of ge krijgt er nog eene hert ziekte van. Pie. En wat dan geschreven Ge peist gij ze ker dat de vier bladzijden van eene gazet vol zet ten, dat dit zoo gemakkelijk gaat g'En kunt toch altijd tegen den eenen of den anderen in 't bijzon der niet uitvallen. Onzen Broeder. D'as nochtans een stielken dat ge goed kent Pie. Jo mor, zie ne keer, zaterdag verleden heb ik de geestelijkheid van Aalst, baron Bethune, M. Hoebeke, opentlijkvan keer gegaan en vele an deren eens geroskamd zonder ze te noemen awel, broeder, daar en zette nog geen kolom van de gazet mee vol, zelle. Onzen Broeder. - Alla, en schrijft toch nooit nie meer dat de Zusters van de Theresianen van 5 uren van den morgend bezig waren met op straat de papierkens bijeen te veegen, die wij binst den nacht voor onze betooging hadden gestrooid. Pie. Wat was daar nu aan gelegen Onzen Broeder. O gie suk keleer Weet ge nu toch niet, dat die brave Zusterkens altijd moe ten binnen blijven en nooit op straat en komen Zulke leu gens springen te veel in d'oogen. Pie. 't Is waar, daar en had ik niet op gepeisd maar schrijft gij de waarheid, als g'het met leu gens moet halen Onzen Broeder. Gelukkiglijk dat die oü be waarders niet en weten wat voor eenen telegram van afkeuring wij gekregen hebben in antwoord op de depeche, die wij naar Rome gezonden hebben den dag van ons manifestatie 1 Pie. Is 't nu om met mij den zot te houden, dat ge dat zegt Onzen Broeder. Hoe dat Met u den zot houden Pie. Wel jó Hebt ge niet gezien dat er ver- ledene week een menneken in de Volksstem stond met eene gazet in zijn handen, waarop te lezen stond Waar blijft de telegram uit Rome Onzen Broeder. Zoo dat z'het zouden we ten Die mannen geraken toch aan alles Pie. Ja, ja, zwijgt gij dan dat ge zweet 't Is al verloren moeite er en is geen mensch in Aalst, die 't nieuws van den telegram niet en kent en overtuigd is dat we nog ne kèer door Rome af gekeurd zijn I Onzen Broeder. Mor, Petrus, zoudt ge niet denken, dat het niet altijd in de gazet alleen te doen is om ons arm en werkend volk te bedriegen? In den tijd zag men u van den morgend tot den avond in de volkswijken om uwe gedachten voor uit te zetten ge gingt zells naar 't hospitaal, on der voorwendsel van de zieken te bezoeken.... Pie. 'k Hooru komen, onzen broeder.... 't Is waar, in 't hospitaal was ik wel gekomen met mij ne centen voor een pakje snuif, dat ik er ging uit- deelen. Onzen Broeder. Awel, hebben die sukke laars uit 't hospitaal nu geen snuifkeu meer van doen Pie. Zeker, zeker, zoo wel als ik mijne cen ten I Mor, luister ne keer, dat is altemaal goed eenige dagen voor de kiezing I In eene gazet van Aalst, tot tweemaal gedoemd door Z. Doorl. Hoogw. Monseigneur Stillemans, lezen wij 't volgende 1. d'Oü bewaarders van Aalst zijn maar christenen van de 10° of de 15° klas. Ons antwoord. Sjodder en Laber, d'hertlap- pen van Chipka, zijn zeker pileerbijters van eer sten kaliber 2. De christene volkspartij zal 't kristen geloof hier behouden. Ons antwoord. Met apostels gelijk Sjodder en Laber en kan het niet anders 3. Wij die vroeger zoo geerne de sermoe nen hoorden... het is ons bijna onmogelijk nog een sermoen te aanhooren. Ons antwoord. Sermoenen zijn geen compli menten, en mannen gelijk Sjodder en Laber, die ze meest noodig hadden, en hoorden die ook niet geerne i 4. In Aalst is een schrikbewind ingericht, zelfs tegen geestelijken, die zouden willen onpartijdig blijven. Ons antwoord. Zulke heeren Geestelijken zijn er niet te vinden en wilt ge eer doen aan uw schrijven, noem ze, dan zullen die Eerw. Heeren 't recht hebben u een klinkend en loochendstraf- fend antwoord toe te sturen. Tot de naaste week 1 Wij kunnen niet beter den tegenwoordigen staat der samenleving kenmerken dan met den kreet, die eens de borst ontsteeg van een onzer roemrijkste schrijvers Ha wij leven nog in den geuzentijd, de las ter is nog een geliefkoosd wapen en het ontbreekt er niet aan penneknechten, die vandaag onze vrome priesters, morgen onze hemelsche kloos terzusters, vandaag onze redenaars, morgen on ze schrijvers bezwalken. En waarom? Omdat juist die priesters en kloosterlingen de steunpi laren zijn van den Godsdienst, dien zij door eene afschuwelijke loochening willen vervangen zien; omdat die schrijvers en redenaars verdedigen, wat zij willen vernietigen. En om dit doel te bereiken, trachten zij, en door schoone woorden en door valsche beloften, de gunst van het werkvolk te winnen. Ja zij willen het land ontruimen, maar ten koste van 't zweet des werk- mans, van Koning en edelen, van priesters en kloosterlingen, om zelf de teugels van het bestuur in handen te nemen. Wat zal er dan van u geworden, van u, die, verleid door hunne belof ten, niet een oogenblik geaarzeld hebt tot die ontruiming mede te werken Gij zult hun slaaf zijn en het graf waaraan gij met zooveel moeite gear beid hebt zal u tot rustplaats dienen, en op die plaats zullen kasteelen ver rijzen, waar die heeren zullen ver brassen hetgeen gij door uw zwoegen zult gewonnen hebben. Werkvolk wees dus op uwe hoede laat u niet meeslepen door de vleiende taal der socialisten, uwe hevigste vij anden. Hun doen en streven is u reeds genoeg bekend, hoe zorgvuldig zij het ook willen schuilen achter eene uiterlijke volksliefde. Neen, wij kennen u in ter harte, nooit zult gij dulden dat men de hand legge op den priester, die eens uwe jeugd geleid, uw huwelijk gezegend en de oogen gesloten heeft van uwe ou ders aan wie gij het bestaan te danken hebt. Vrienden van Aalst, uit gar.- scher harte eene zalige en vreug- dige HcrmiN vermaaktu wel, haalt uw hert maar eens op, de boog en kan toch altijd niet gespannen staan maar zie wel toe, dat alles toch in eerlijkheid en deftigheid afloopeen daarom niet te laat uit zitten, op tijd thuis zijn om 's anderendaags met geen schaliedek kers op te staanZondag verleden zijn de 268 Congdlanders, bestemd voor d'expositie, tot Antwerpen toe gekomen, zoodat ze sedert eene week tot Brussel te zien zijn... Dat ze maar opletten, want die kerels hadden reeds eens gebatterd op 't schip in volle zee. 't Schijnt dat de broederlijke liefde hun bijzonderste deugd niet en is en daarmêe ne mensch en weet niet wat ze nog al zouden kunnen uitsteken in de tentoonstelling 't Schrikkelijk onweder, dat hier over Aalst en om liggende om wel te zeggen over geheel Belgis heeft gewoedt, en heeft nog niet al te veel malheuren veroorzaakt, buiten de sghade, toegebracht aan de velden tot Kcbccq is zekere Bruy- cer in zijn bed verdonderd, en tot Petit Enghien is de muur van het Park op eene lengte van tien meters om- verre geworpen geweest 1 Mgr Doutrclouv, bisschop van Luik, is naar Duitschland vertrokken tot her stelling zijner gezondheid en het Ko- miteit van de feestelijkheden der ten toonstelling van Brussel heeft besloten het nieuw meesterstuk S' Godelieve van Tinei op einde Juli te doen uit voeren De leerlingen uit de Staatsnormaalschool van Mjvel zijn op bevel van Minister Schollaert voor eenige dagen naar huis gezonden ge weest.... Eene soort van cholerine was er d'oorzaak van. 't Groot lot van 100 duizend fr. van d'expositie is verledene week weerom al aan ne Waal gevallen, ne werkmensch van Gilly... Alla, alla, de Vlamingen en hebben geen kans, als ge nu toch peist dat het de zesde trekking is ge weest en dat 't groot lot altijd naar de walepéï gegaan is I Halte zulle, vrienden I OpgeletEn met aandacht

De Volksstem | 1897 | | pagina 1