England Frankrijk A Uit den Vreemde. Van DEIVDERHOUTEM naar INDIE. De Storm. Kerkelijk Nieuws. Tweede brief. de reisbeschrijving gelezen van Eerw. heer Gou- bert van Dcuderlijuitcm, voor die wij vandaag beginnen... Ze zal alleraantrekkelijkst zijn, daar staan we borg voor, en wij zijn verzekerd dat ze veel zal bijdragen tot 't verspreiden van ons ge liefd Stemmeken, dat toch maar eenen but of doel wit en heeftde gedoemde gazetten der Daens- partij te bevechten En om niet te vergeten, zondag toekomende is 't nog juist een jaar eer dat wij onzen vierden zul len kwijt zijn, met dat de wetgevende Kiezing van 't naaste jaar juist op Kermis-Aalst valtPa ter VanTricht, degekende voordrachtgever, is Zon dag morgend van de laat- ste H. Sakramenten be diend... Er en blijft niet veel hoop op genezing meer over... Dat de Heer hem overleene wat hem zalig is.Zaterdag verleden is Z. E. P. Nols door Zijne Eminentie de Kardinaal Goos- sens tot gemijterde abt der abdij van Pare inge wijd.. Minister Schollaert woonde deze schoone plechtigheid bijVerledene week kwamen er tot Brussel twee snotneuzen hun veloken te koop stellen bij eenen Negociant, maar deze kreeg slechte vermoedens, ontbood de policie, men ondervroeg de kerelkens, die verklaarden dat ze van Roubaix kwamen om d'expositie te zien... Aanstonds werd naar voormelde Stad ge- telegrafieerd en er werd geantwoord dat beiden hun veloken gestolen hadden... Of ze direkt de kas zijn ingedraaidOf de studentjes van Lenven beginnen te zweeten... Ze zijn er nu ten volle in d'exaams. Woensdag-schreef er eenen die er doorgevallen was met zijn exaam aan zijne ouders Uitmuntend geantwoord, professors in bewondering, wenschen mij in Oktober nog eens te ondervragen over hetzelfde onderwerp Mor wanneer worden die 432 franken van de maand April en Mei eens betaald 't Is om zoo te zeggen zeker, dat de Kamers zullen uiteen gaan eens dat de budjetten zullen gestemd zijn en in Oktober zullen terugkomen om de wetten over de burgerwacht en de vakvereenigingen te be spreken. Dat men voorzichtig weze,., want het woord van Kardinaal Goosscns is eene ge wichtige waarheid Het Socialismus op den bui ten ware de dood der maatschappij... Werken wij toch hardnekkig tegen onze Daensisten, doen wij ons oogen toch opengaan om te zien hoe dat ze langzamerhand ons buitenvolk zijn geloof en zijnen eerbied voor alle gezag ontstelen't Staat geschreven en 't zal bewaard worden in de Kro- nijken van Aalstja, ja, binnen duizend jaar zullen z'er nog van spreken, dat op 13 Juni van 't jaar 1897 de Daenspartij niet meer als 600 man van ons arrondissement op hunne manifestatie hebben kunnen bijeentrommelen Iedereen heeft reeds van de belachelijke modeziekte van schatrijke parvenu's gehoord, die hunne honden van een kostuum voorzien, alsof t een menschen weze ware... Ewel, ziehier eene rekening, die zekere dame voor een harer viervoeters te beta len had Een gegraveerde halsband Een zilveren armband Zes nachthemden Twee paar bruine laarsjes Twee paar handschoenen Een wandelkostuum Een morgendkostuum Een galakostuum Een jas met bont gevoerd Dijnsdag verleden is hier in St-Jozefskerk het huwelijk ingezegend van mejuffer Gottigny met Meneer Sibenaler, leeraar aan de universi teit van Leuven Eere aan onzen wakkeren en volksgezinden Burgemeester Meneer Ghee- raerdts, zaterdag verleden zoo lafhertig nog door de gazet der Daenspariij aangevallen,... Ga voort, Meneer de Burgemeester op den weg, dien ge zijt ingeslagen... De burgerij van Aalst, 't werkvolk van Aalst, is met u en waardeert uwe werking en zelfsopoffering... Laat derazige honden van rond de Werf maar bassen, de ge negenheid van d'Aalstersche bevolking is u ver zekerd. De liberalen van onzen tijd en heb ben niets liever dan dat er over hun nog gespro ken wordt... Laat ons de dooden in vrede laten rusten!... Z'Hebben hunnen tijd gehad! Baasken Van de Wlele kreeg met Kermis een veloken op voorwaaarde dat Meneer Petrus zijn proces won tegen onzen vriend Meneer Prosper Hoebeke... Maar't is mis gepierd... Meneer Pe trus heeft 't proces verloren en betalen moet hij Miskende genegenheid is hartverscheurend... 't doet't harte bloeden. Pater VanTricht is maandag tot Leuven overleden in den ouderdom van 55 jaren en het lot van 20,000 fr, van de laatste trekking der expositie is gewonnen door Crepin De Piedsens, ne glasblazer uit de kristal- fabriek van Val-St-Lambert. De gezondheids toestand van M, Nothomfo, Senateur voor Ar- lon, laat veel te wenschen. Eene reeks feeste lijkheden wordt ons gemeld uit de dekenij van Geeraardsbergen. Op St-Pietersdag was er eene zee van volk naar Santbergen gestroomd, om er den prachtigen inhalingsstoet te bewonderen van den hooggeachten jubilaris Pastoor Braet, 25 jaren pastoor aldaar. Hemelsch schoon we der Alles ten beste gelukt en 's anderdags was de kerk bij de zeer plechtige mis met 7 heeren eivol volk. Nooit heeft men er zulk een verruk kend muziek gehoord als onder die mis y&n dankbaarheid. De liefhebbers halen er eer van. Waerebcke, voor de eefgte maal dat zij de eer gaat genieten van een bisschoppelijk bezoek, maakt veel toebereidsels om zijne hoogwaardig heid stoetsgewijze in te halen op Dijnsdag avond 7 Juli. IXleuwenbove zal des 's anderdaags eene dubbele feestelijkheid vieren Inhuldiging van een prachtig beeld van den H. Antonius van Padua, wiens feestdag dit jaar op 7 Juli gevierd wordt. Om 1/4 voor 9 uren haalt men het beeld stoetsgewijs uit de pastorij naar de kerk, waar het door den Z. E. H. Deken van Geeraardsber gen zal gewijd worden om 9 uren plechtige mis met 4 Heeren ter eere van den H. Antonius van Padua, waaronder omstandigheidssermoen door den E. H. VandeMaele, onderpastoor van Mid delburg. Onmiddelijk na de mis vormt zich de stoet om zijne Hoogwaardigheid in te halen. 't Zal er spannen. De heer Jules Capé geeft de volgende weervoorspellingtot 5 Juli schoon weder, warm, onwe- der van 5 tot 9 mistig, koel, wind van 9 tot 14 onweder, overtrokken luchtvan 15 tot 21 schoon weder van 21 tot 27 regenachtig, windigvan 27 tot 31 heet, onweder. Onze Koning Leopold is tot Kiel, door den Kei zer van Duitschland, tot admiraal d la suite der Duitsche marine benoemd. Dat England dankbaarheid tegenover Koningin Victoria heeft, kan het vooral inzien, wanneer het zijn duurzaam bestuur eens vergelijkt bijvoorbeeld met Frankrijk. 1897 1837 Koning Louis-Philippe. De tweede Republiek. Het tweede Keizerrijk. De derde Republiek met Thiers, Mac-Mahon, Grevy, Carnot, Casimier Perrier, Felix Faure. fr. 3j°° 7,25 7>5° 4>5° 4>5° 3,5o 4,5° 13,25 20,00. In den nacht van Vrijdag tót Oplioven door den bliksem het gemeentehuis vernield gewor den met al de papieren, ter uitzondering van den register van den burgerlijken stand. Schelle- belle, Schellebelle, wat overschioone feest heb't ge Zondag niet gehad, niettegenstaande het meer of min slecht weer... De pupillenschool van Aalst heeft er eene serenade geweest geven aan den E. H. De Ridder, oud almoezenier en daar bij nog een concert te midden van het kerkplein Na hun programma te hebben afgespeeld, heb ben onze pupillekens wel geSeten en gedronken en hebbkn zich eens deftig vermaakt. - Mccrbeke! Bij het schrik te kelijk ongeweerte, dat er binst den nacht van zater dag tot Zondag is uitgebors ten langs Onkerzele-Waer- beke-Denderwindeke en die streek, heeft de blik sem de zijlen van eenen windmolen verbrijzeld te Meerbeke en ook aldaar door het geweld van den waterstroom het wiel van den watermolen uit zijne plaats geheven en voorts gedreven. Met geheele meerschen, waar het hooi open lag, is dit wegge stroomd van nog veel andere ongelukken zullen er ongetwijfeld aangekondigd worden. Wij hooren dat er te Tollenbeek 2 veerzen en een veulen op eenen meersch of wei zouden verdonderd zijn, 'twas eenen verschrikkelijken nachtEer aan u, Katholieke partij van Aalst, die in de laatste gémeentekiezingen, liberalen, socialisten en Daen sisten hebt verslagen... Zulk eenen zegepraal en is er in geen een stad of dorp behaald geweestgij moogt tot voorbeeld dienen aan al onze vrienden van 't land 111 Het Komiteit der Meeting van Antwerpen heeft dehnitief besloten geen kiesver- bond aan te gaan met de zoogezegde christene de- mokraten, aangezien deze geen genoegzame waar borgen aanbieden voor hetgeen hun programma betreft. 't Is droef om zien, hoe hier in 't land van Aalst en een deel van Brabant de meerschen door de aanhoudende stortregens ouder water staan.... Al 't hooi is kapot en 't zijn weerom al onze breve boerkens, die er de droeve gevolgen zullen van dragen d'Evcposltie, dIExpositiell Wat zouden wij er van zeggen d'Expositie van Brussel overschoon onder alle opzichten, maar deze van Tervueren met hare zwarte Congolan- ders en heeft aan onze verwachting niet beant woord..t Er dient nochtans gezegd te worden, dat 't reisje van Brussel naar Tervueren in tram over heerlijk is en die 't nu niet en gelooft, en heeft maar zelf gaan te zien. Kibeladoeken. De vallei van den Dender staat op vele plaatsen ook onder. Te Teralphe- ne, Denderleeuw en omstreken is er ge weldig veel schade, de aardappelstrui ken zijn uit den grond gespoeld. Hier en daar is er vee verzonken. Dijnsdag kwam er een dood verken aangespoeld te Aalst aan de Sint-Anna-brugge, een slachtoffer van de overstrooming. Tegen Contich is een deel van den iizerenweg doorgespoeld; de treins kon den niet meer rijden. Overal is er veel schade. Duitschland. Keizer Willem II heeft een bezoek gebracht aan de Pa ters Benediktynen van Maria-Laach. Hij heeft twee uren in het klooster ge bleven en veel genegenheid betoond aan de paters. Eetzaal, studiezaal, bi bliotheek, enz., de Keizer heelt alle plaatsen met de meeste belangstelling doorwandeld. Voor de'kerk, (die in el- lendigen staat van verval is, omdat het klooster lange jaren onbewoond is ge weest, de paters waren er uit verdre ven) voor de kerk heelt de Keizer eenen nieuwen autaar beloofd op zijne kos ten. Dat is wel zie. Die den Keizer ver gezelden zeggen dat zij hem nog nooit zoo vriendelijk gezien hebben. Oostenrijk. De stad Kolomes staat heel en gansch onder water. Eene schrikkelijke overstrooming heeft een groot getal huizen doen instorten. Tus- schen Kolomes en Turka is eene brug ingestort terwijl de trein er over reed. Het locomotief, de postwagen (die de brieven en waarden vervoerde), en 5 andere wagens stortten in den stroom. Hoeveel dooden er zijn is nog niet kend, maar 't getal is aanzienlijk. Iu het Oosten. De schade door de Turken in Thessalië aangericht wordt geschat op zes millioen turksche ponden. Velden, hoven, hnizen, oogst, alles ten gronde verwoest dus met honderden menschen geruineerd. De Grieksche regeering is verwittigd dat de gezanten 'taccoord gevallen zijn over de oorlogsvergoeding door Griekenland te betalen. 4 a 5 millioen turksche pon den moet de Griek geven. Hij zal mo gen eene leening aangaan op voorwaar de dat Europa het toezicht hebbe over zijne financiën. Cuba. Over eene maand meende men dat de oorlog ging ten einde zijn, maar 't is er nog zoo ver af. Er wordt gedurig gevochten dat het kraakt. De depechen spreken van nen slag die 14 uren geduurd heelt14 uren, wat blieft er u 1 Eene afdeeling spaansche soldaten, 18 man sterk, die eene bende reizigers begeleidde, is onverwachts door de opstandelingen aangevallen. Al de Spanjaards en ook eenige reizigers zijn met bijlslagen afgemaakt. doob MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. de droefste berichten Van alle kanten komen toe over 't onweer. Te Boom zijn verscheidene steenfabrieken over stroomd j het water staat in de steenlogiën tot te gen het dak de ongebakken steen die er in te dro gen stond is doorweekt en ineengestort de ovens rijn vol water geloopen, de vuren zijn uitgedoofd, de steen is totaal bedorven pannen, steen, pla veien, sinds weken en weken gemaakt, die den tijd afwachten om gebakken te worden, zijn geheel verloren. En 't is niet een steenfabriek maar wel 15 die onder water staan. Verscheidene van die fa brieken zijn plat geruineerd. Te Lier moesten de boeren vluchten met hun huisgezin en hun vee. Een huisje dat tegen de beek stond is ten deele ingestort. Twee kinders die b.Qven sliepen, zijn met hun wiegsken beneden geworpen j ii?t óepe is erg gewond. Dagwijzeb Zondag, 4 Juni. Feestdag van het H. Bloed, 't Evangelie van Jesus die 't volk leerde van op de visschers- schuit van Sint Pieter. En als hij ge daan had met spreken, zeide hij tot Sint Pieter steekt in zee en werpt uwe netten uit. En Simon antwoordde Meester, wij hebben den gansi nacht door gearbeid en niets gevangen, op uw woord nochtans zal ik de netten uitwerpen. En als hij dit gedaan had, vingen zij eene groote menigte visschen bijzooverre dat hunne net scheurde. En zij wenkten de maten die op 't ander schip waren, dat zij zouden komen hel pen. En zij kwamen, en zij vulden bei de schuiten, dat zij bijkans onder gin gen. En Simon dit ziende, viel aan Je sus voeten zeggende Heer, ga weg van mij, want ik ben een zondarig mensch, En Jesus zeide tot Simon, vrees niet, van nu af aan zult gij menschen van gen. En als zij met hunne lasten aan land waren, hebben zij alles verlaten en zijn hem gevolgd. Maandag, 5. HH. Cyrillus en Me thodius. Dijnsdag, 6. H. propheet Isaias. Woensdag, 7. H. Willibaldus. Dondebdag, 8. H. Landrada. Vbijdag, 9. H. Leonardus en ge zellen, martelaars van Gorcum. Zatebdag, 10. H. Amelberga. Priesterlijke benoemingen E. H. Van Hemelryck, onderpastoor te Zwijndrecht, is benoemd tot onder pastoor te SchoorisseE. H. Lerminiau onderpastoor te Schoorisse tot onder pastoor te ZwijndrechtE. H. De Sut ter, professor te Deynze, tot bestuur der der scholen te TemscheE. H. Cooreman, priester der laatste wijding, tot professor te Gysegem E. H. Mari- man, priester der laatste wijding, tot professor te Sottègem E. H. E. Bla- ton, onderpastoor te Eekloo, is pastoor benoemd te St-Lievens-Houthem. E.H, Van Raemdonck, aalmoezenier van het Strop te Gent, is pastoor benoemd te Vynckt, in vervanging van E. H. Cam- bier, ontslaggever. E. H. B, Uytter- sprot, onderpastoor to Nevele, is pas toor benoemd te Mespelaere. E. H. Fr. Serraris, leeraar in het St-Jozefsge- sticht te St-Nikolaas, is bestuurder be noemd van het pensionnaat van Sotte- gem. E. H. Van Geert, pastoor te Sint Lievens-Houtem, is pastoor benoemd van de O. L. Vrouwkerk te Oudenaar de, in vervanging van E, II, Galle, ont- HBBSTB BRIEF. MILANEN, l November 1895. Gisteren, 31 October, om 11,51 uren 's morgens, zijn wij van Arlon naar Luzerne, in Zwitserland, vertrokken, waar wij maar 's avonds om 11 uren toekwamen dus meer dan elf uren op den trein zonder er om zoo te zeggen uit te gaan, ten zij aan de douanen, te Bettingen (Groot Hertogdom Luxem burg) en te Bale, in Zwitserland. Van Brussel tot Arlon, den 30 October, waren wij er in van 5,17 uren 's avonds tot tien uren. Des anderendaags deden wij de 3 scholastieken eene groote wandeling te Arlon, van 6,1/2 uren's morgens tot na 10 uren. Wij deden eene bedevaart naar 0. L. Vrouw van Clairfontaine en gingen dan verder over de grenzen van Belgie, in 't Groot Hertogdom Luxemburg, 't Is daar eene schoone streek heuvelen en dalen, rotsen en sperrebosschen, heuvels, hellingen, enz. Ik zal u dit later trachten breedvoeriger te schrijven; nu ontbreekt de tijd. Wij hebben hier te Milanen nog geene vas te plaats, 't Is alleenlij k om te zeggen dat ik nog leef en goed, trisch en gezond daarbijdat ik u schrijf. Wij zijn hier gelo geerd in't Collegie der Jezuïten toegekomen om 5,35 uren 's avonds vertrokken dezen morgen te Luzerne (Allerheili gen, 1 Novemher) met schoon weder eerst wel een weinig smook, maar die gauw verdwenen is. Ah I Zwitserland, wat eene schoone landstreek I Hemelhooge bergen, huiverend die pe dalen geheel het land door alhier en al- laar een prachtig meer, zooals dat van Luzerne, van Zug, waar wij met den trein zijn nevens gereden. Ik zal u dit later beter beschrijven. Tot Arlon logeerden wij in 't Noviciaat der Jezuiten, te Lu zerne in 't hotel Moheen Hotel (Hotel du Maure), nu, te Mi- lanen, in't Collegie van onze Paters Jezuiten. Hier zijn wij wederom thuis 't is hier Latijn te klappen met de Italja- ners, daar wij hunne taal niet kennen eenige Paters noch tans spreken Fransch. Morgen 2 November, Allerzielendag, blijven wij hier te Mi- lanen den 30 om 9J15 uren 's morgends rijden wij naar Ge nua Genua, aan het zeestrand, schoone stad en zeehaven van Italië. Wij zullen trachten van morgen iets te zien in de stad Milanen. NAPELS, 6 November 1895. Ik begin dezen brief, zooals gij ziet, te Napels, na mij in deze aardige en groote stad te hebben moei geloopen. Ik had u beloofd mijne reis te vertellen van Brussel af, maar van Brussel tot Genua zal ik het later doen. Ik begin dus mijne reis op zee, een weinig de zeehave van Genua beschrijvende en hoe wij daar uitgevaren zijn. Te Milanen vertrokken Zondag 3 November, om kwaart na 9 uren 's morgens, kwamen wij te Genua toe om half 1 's mid- Wij deden ons door eenen commissionaris geleiden naar het Hotel de l'Union (Albergo dell'Unione). Na ontbeten te hebben, gingen wij met den elektrieken tram naar de Resi dentie der Jezuiten, waar zij sedert eenigen tijd, door brief, van onze komst verwittigd waren. Wij werden er dus wel ont vangen. Met den avond kwamen wij terug naar het hotel en vonden er den heer Consul, die met ons, op hetzelfde schip, naar Indië trekt. Na een goed uur met elkander geklapt te hebben, ging hij naar het hotel, waar hij logeerde, het hotel Victobia, nabij de statie. We schreven dan eenige postkaar ten naar ons Vaderland. Om 8 uren avondmaal, achter het- welke wij aanstonds te bed gingen, want wij waren door het reizen en rotsen vermoeid en slaperig geworden. Ik had voor mij alleen een groot bed, waarin drij personen heel gemakke lijk konden plaats vinden dit deed ons niet weinig lachen. Des anderdaags 's morgens gingen wij naar eene kerk, dicht bij het hotel. De Pater, die bij ons was, deed Mis wij woon den ze hij en gingen te communie. De tijd ontbrak ons, om veel van Genua te zien. Ik zag in 311 Enen groten raeghinen a) cant Es harde b) wel sijn ghevouch, Dien neimt hi in sijn hant, Als hi wil gaan ter plouch. Dan comt tot hem sijn wijf, de vule, Spinnende met enen rocke, Een sleter c) omtrent haer mule, Ende gaet sijn scuetle broeken. Wronghele ende wey, broot ende caes Dat heit bi al den dach Daer omme es de kerel zoo daes, Hi etes meer dan hijs moch. 3. Ter kermesse wille hi gaen, Hem dinct datti es een grave Daer wil bijt al omme slaen Met sinen verroesten stave. Dan gaet hi drincken van den wine, Stappans d) es hi versmoort e) Dan es al de werelt sine, Stede, lant ende poort. Wronghele ende wey, broot ende caes Enz. 4. Met eenen zeeuschen knive So gaet hi duer zijn tassche Hi eomt tote sinen wive, Al vol brinct hi sine flassche. a) als een spinneweb verslenst. bzeer. 0) smoordronken. - c) lap. d>) seffens,-?

De Volksstem | 1897 | | pagina 2