KERMIS Herdersem. LUIBRECHTS. t Nieuws uit Aalst. 2 Nieuwskens. Burgerstand. Aelst. Stad Aelst. 18 9 7 Programma der Feesten 't passeeren het standbeeld van Christopliorus Colombus, een schoon ruiterstandbeeld van Victor Emmanuel en verscheide ne anderen, wier namen uit mijn geheugen gegaan zijn. Ik heb echter genoeg van Genua gezien, om te inogen zeggen, dat het eene aaruige, tooverachtige stad is, zoo van ligging als van bebouwing. Zij ligt op eene ketting van bergen en heuvelen, waarvan de hellingen, langs den kant der zee, om zoo te zeggen met huizen en heele straten bedekt ziju. Hier en daar, tusschen de woningen, bloote rotsen of wel boomen en planten, hofjes en parken. Vermits zij op bergen ligt, gaan al hare straten berg-op en berg-afen soms is de helling zeer steil en het opstijgen vermoeiend. De steenen, waarmede we gen en straten hier belegd zijn, ziju heel groot, soms wel een meter lang op een halven breed ze zijn ook plat, zoo dat de straat bijkans zoo effen ware als een vloer, buiten die hoog ten en laagten. Genua is eene groote stad, schoone straten, fraaie huizen, prachtige hotels van 5 en 6 verdiepen. Maar jammer, men treft er aan wat men overal in Italië vindttus schen die sierlijke woningen loopen smalle straatjes, zóo smal, dat men er nauwelijks den hemel ziet het is er ook zoo donker, dat men heel den dag zou moeten licht brauden. Kleine, duistere en vuile straten ontmoet men veel in Italië, teMila'nen, Napels, enz.; het uitzicht is er gansch verschil lend met dat van Brussel. Ik geloof dat men te Genua veel van zingen houdt. Gisteren, 3 November, passeerden er heele groepen,'s avonds al zingende onder het venster mijner ka mer 't was een waar koor, met zware en fijne stemmen en het klonk zeer schoon en welluidend er was voornamelijk eene liefelijke kinderstem tusschen, welke ik geerne hoorde, en ik was volstrekt niet lastig omdat ze mij wakker hielden. (Wordt voortgezet). Verleden Zondag, 27 Juni, is hier een vliegende bladje uitgegeven, waarin zij het artikel der Volksstem vau 26 Juni laatst komen valsch en leugenachtig te maken :t is gedrukt door Pie Daens, op Chipka te Aalst en getee- kend 'praq-iBBM uo }qooi uba japnuuisaooA nog 1. Die voorstaander spreekt daarin van fanatieke ruststoor- ders, die het bezoek van Z. H. den Bisschop hebben willen exploiteeren met leugens en valschheden te schrijven. Die voorstaander zegt zeker maar enkel de waarheid als wanneer hij zich misspreekt 1! Hij klapt van ruststoorders, maar wie zijn hier de ruststoorders Sedert wanneer is de rust hier verbroken? Over drie jaren was Herdersem nog de rustigste, do eendrachtigste gemeente van gansch Vlaanderen iedereen sprak er met vreugde over en ook een ldaar bewijs heeft daar van te zien geweest op 29 Juni 1894 (Feestdag der H.II. Apos telen Petrus en Paulus). Aan wie dan de schuld deze schoone i eendracht niet te hebben behouden 2. Is Zijne Hoogwaardigheid door de ruiters afgehaald aan het klooster van Gyseghem, het was toch tien dagen te voren op den stoel der Waarheid afgekondigd, dat de afhaling zou geschieden aan de Pastorij. Is dat het groot wapen, waarvan de voorstaander gebruik maakt om ons af te schilderen als valschaards en leugenaars 3. De man, die den heer Burgemeester zien staan heeft met een stuk papier in de hand, om het voor Z. H. af te lezen, die man was zeker van zijnen center? Of schemerden zijne oogen misschien van schrik, omdat den heer Burgemeester op zijne plaats was en de roeping van zijn ambt verstpnd, nopens de plichten die hij in dergelijke omstandigheden te vervullen heeft 4. Alhoewel voor niets gekend te zijn. n Wij zeggen niet dat de heer Burgemeester niet uitgenoodigd was. Zeker is hij uitgenoodigd geweest als lid van den gemeenteraad, gelijk al de leden der verschillige besturen, maar toch niet erkend als hoofd der gemeente. Wij weten wel, dat het nergens geschre ven staat, dat men hem afzonderlijk moet uitnoodigen, doch waar staat het geschreven, dat men in dergelijke omstandig heden het hoofd der gemeente moet miskennen 71 5. Wanneer het vroeger zulke feesten gold, was het hier een gebruik, dat de burgerlijke overheid persoonlijk gekend en geraadpleegd werd, ten einde alles in de beste orde te kun nen schikken en regelen, en tevens de roem van Herdersem, in het uitvoeren van zulke plechtighedeu, staande te houden. 6. Wat het tegemoetloopen betreft. Vroeger, bij elke om standigheid en ook den vorigen keer, wanneer in het jaar 1889 312 Dan gheift soe ahem vele quaderi vlouke, Als haer de kerel ghenaect Dan gheift hi haer een stic van den lijfcouke b), Dan es de pays ghemaect. Wronghele ende wey, broot ende caes Enz. 5. Dan comt de grote cornemuse, Ende pijpt hem turelureleruut Ay, hoor van desen abuze c), Dan maecsi groot geluut. Dan sprincsi alle al over hoop, Dan waecht haer dj lange baert, Si maken groot gheloop. God gheve hem quade vaert 1 Wronghele ende wey, broot ende caes Enz. Wi willen de kerels doen greinsen, Al dravende over tvelt, Hets als quaet dat si peinsen, Ic weetse wel bestelt. Men salse slepen ende hangen, Haer baert es al te lanc Sine connens niet ontganghen, Sine dochten e) niet sonder bedwanc. Wronghele ende wey, broot ende caes Dat heit hi al den dach Daer omme es de kerel zoo daes, Hi etes meer dan hijs mach. Z. H. Bisschop Lambrecht, zaliger ge dachtenis, het H. Vormsel heeft toege diend, dan is Z. H. ontvangen en ver welkomt aan de grens der gemeente, door al de overheden der verschillige besturen en vandaar, met de Konink lijke Harmonie aan het hoofd, naar 't klooster geleid, waar Z. H. zich aan kleedde. 7. Ook wat het peterschap aangaat, daarover was iedereen tevreden, want wanneer het nieuws verspreid werd, is de heer Burgemeester misschien den eersten geweest, dezen keus toe te jui chen, niet alleen omdat hij Voorzitter is van het Genootschap van Vincentius a Paulo, voorzitterschap, welk hij sedert heugelijke tijden met iever en werk zaamheid bekleed heeft. Spijtig genoeg dat de door hem ondersteunden, op 17 November 1895, ten zijnen opzichte zoo ondankbaar geweest zijn. Ook verdien de deze heer de eer van het peterschap, omdat hij van over van vele jaren, tot ieders voldoening, de plaats bekleedt van schatbewaarder der kerkfabriek. 8. Aangaande de aanspraak van Z. II.houden wij stellig staan, dat Mgr gesproken heeft over den vrede en de eendracht, welke er moet heer- schen tusschen de geestelijke en de wettelijke «verheid. Wie het anders uitlegt heeft bij de aanspraak niet tegenwoordig_geweest, of zijne oo- ren gestopt, omdat zulke woorden voor sommigen niet al te helder te klinken. 9. De eenigste waarheid, welke het liegende bladje behelst, is dat Z. H. in de pastorij geweest is en na er twaalf minuten gerust te hebben, vergezeld van den Z. E. H. Deken vertrok naar Baardegem en afgehaald werd door vier flinke ruiters van laatstgeuoemde ge meente. En daarmee Amen en Punctum. Nota van de Redaktie der Volksstem Zeg eens, kerel, die ons voor vulle- rikken uitgeeft in uw manifest, te Aalst bij P. Daens gedrukt, waarom en durft gij uwen naam onder uw laste rend factum niet zetten Ge moet u nochtans niet geneeren, 'gij!!... Elk was verledene week getuige over onze gematige taal. Waarom dan niet op re delijke wijze geantwoord of, zoo moge lijk, ons schrijven weerlegd, in plaats van daar laf en dom, bot en grimmig beginnen te verwijten Och, aan de vruchten kent men den boom Opgepast, hoort ge bek in de plui men, of wij zullen u eens bij de vuil tong pakken en ge zoudt zweeten, man, grol zweeten I!... De vriend Spie gels moest voor het tribunaal komen en door Luibrechts ge- jugeerd worden Na de pleidooien der advokaten sprak I Luibeken tegen Spie gels het doodvonnis uit Daarop trok Spie gels zijnen rechten schoen uit en wierp die naar 't hoofd van Luibrechts. 't Is goed, kerel, riep deze, ik geef er u nog zes maanden bij 1 a) zij. b) honingkoek. cj vreemde zaak. d) Dan staat de lange baard, ^de man) op de wacht, loert, let op. e) duchten, vree- jen. fWordt voortgezet). St-Nikolaas. Zondag heeft Prins Albert een officieel bezoek afge legd in de stad St-Nikolaas. Hij werd ten 10 1/2 ure in de statie ontvangen door de burgerlijke en militaire over heden. Op de welkomstrede van den burgemeester, antwoorddde prins Albert in het vlaamsch. De burger wacht verrichtte den eeredienst. Van de statie begaf Prins Albert zich naar het stadhuis, waar de ont vangst plaats had, en waar de prins twee vlaggen overhandigde aan de maatschappijen van gewezen onder officiers. Eene kantaat werd uitge voerd en ten 1 uur werd een lunch op gediend. Prins Albert bezocht vervol gens de Akademie, de hoofdkerken de O. L.-Vrouwekerk, het Gilden huis en het museum, en vertrok ten 5 1/2 ure terug naar Brussel. Het kasteel van Lede is verkocht voor de som van 101700 fr. aan eene kloosterge meente van Parijs (couvent des oi- seaux) een pensionnaat voor J ufvrou- wen gaat er in opgericht worden. Vrijdag verleden is in onze stad godvruchtig overleden Mevrouw Aline- Maria- Hendrika- Ghisle- na GOVAERT, weouwe van wij len d'heer Jozef Van den Broticke. De betreurde overledene was alhier geboren den 3 Jan. 1824. Zij opende hare hand aan den noodlijdende en strekte ze uit over den arme... Eene gansche Bevolking treurt om haar afsterven, beweent hare dood Bat tij in nrcife ritste Zondagrust. Zondag blijft de apotheek open van M. Meganck, Leopoldstraat. Programma van het Concert, dat zal ge geven worden Woensdag 7 Juli om 9 uren 's avonds, op het kiosk der Keizerlijke Plaats, door de Fan- faar der Pupillenschool van het leger, onder 't be stuur van M. Vander Linden 1° Onder den dub belen arend, marche, Signard. 2° De drie musket- tiers, openingstuk, Hangman. 3° Ilich Life, schot- tisch, Van Popel. 4° Martha, fantaisie, Flotow. 5Ü De Fonograaf,polka voor trompet, Dorchain. 6° De Zanger, pot-pourri, Van der Linden. Wie kan ons de nummers van 6 Juni en 30 Mei 11. van 't Judassenblad 't Land van Aelst bezorgen De brenger krijgt ervoor de geschied kundige roman Geloof en Liefde, door P. V. N. Allo, vrienden, doet ne keer uw devoiren onder ons gezegd en op een ander gezwegen die gazet ten moeten voor iets dienen. Zegt het voorts. Dc pcerdonjaarmarkt en Keuring, voor gesteld door den Bond der peerdenkweekers der Cantons Aalst en Herzele, is te laat in gang gesto ken geweest om dit jaar ter gelegenheid van de kermis plaats te grijpen. Ook heeft het gemeente bestuur, op voorstel der Commissie, de vraag ver worpen, tevens zijne volle goedkeuring aan de in richting en pogingen verleenende. Ons Bestuur verzocht de Commissie, (samengesteld uit Heeren der stad en de voornaamste kweekers der omstre ken) aanstaande jaar tijdig hunne vraag in te die nen en belooft aan de maatschappij zijne volkome- ne medewerking en geldelijke oedersteuuing. Beter een jaar uitgesteld en tijdig gewerkt dan zich dit jaar aan mislukken bloot te stellen. Overlast van werk is de oorzaak, dat ons blad niet vroeger tèr pers kon wij verhopen, dat de lezers, die hunne gazet dienvolgens eenige uren later zouden ontvangen, het niet euvel zullen op- De IJzeren van Aalst stond nu zaterdag, op de markt, tegen Lebbeke te vertellen, dat er een Donchistenmuziek gesticht was en men reeds om 3000 frank ekstrementen gekocht had... 't Is waar lijk een plezier om hem hooren te blagueren, maar,och God, och erremen De zoinerlcssen van M. Burvenich over Moeshovenieren zullen plaats hebben in den moes tuin v$n St Martensgesticht, Esplanade, op de volgende dagen Zondag 4 Juli, 11 Juli, 18,25 luli en 1 Oogst, telkens om 9 1/2 uren. Bijna verdronken was het kind, dat woens dag avond, rond den zevenen, aan den molen van M. Ghéeraerdts, in den Dender viel, toen een moe dige redder het manneken uit 't water haalde. Dank aan de beste zorgen van Dr Schaltin en ee- nen luitenant der School werd het gered. Dc Dirk Martenszoncn. Dijnsdag aan staande, om 9 uren 's morgens, gezongene Mis, in St Jozefskerk, tot lafenis der zielen van de afge storvene leden der Maatschappij. rl m Y Domien. Wanneer komt ge de won- X dl ui. delgden f]er M....straat bezichti gen Vr. V. G. te N. Dank voor de opmerking Chaleken. Wanneer, wanneer, wanneer Hum. g'En doet niet wel en wij passen nochtans op.Zander. Is de inkt opgedroogd door de warm te B. De tijd begint te korten. Melle. Waar blijven de mattetaarten Tist. Heb dank. Geboorten Mann. 11 Vr. 12 23 Huwelijken. A. Collaerts, kleerm. met M. Pollyn, br. G. Van Heddegem, kaaiw. met C. Van den Broeck, br. J. Hanssens, kopersl. met M. De Troyer, zb. L. Tas, wever met H. Beullens, zb. H. Stuyver wever met M. Guillaume, br. Overlijdens. J. Van Nieuwenborgh m. Camu, dagl. 51 j. overl. te Merxplas. A. Baert, zb. 70 j. Leo poldstraat. E. Van der Snickt, zb. 20 j. Sta tiestraat. J. Meert, dagl. 37 j. Zonnestraat. M. De Boeck vr. Van der Poorten, landbouwst. 34 j. Oonegem. 4 kinderen onder de 7 jaren. DE BURGEMEESTER EN SCHEPENEN Gezien de beraadslaging des Gemeenteraads van den 23 April laatstleden Nemen bij deze de volgende schikkingen tot het vieren der Feesten en vermakelijkheden, welke ter gelegenheid van den aanstaanden Kermis zul len plaats hebben. De Kermisfeesten zullen dezen j are beginnen den Zondag 4 Juli en gesloten worden den Zondag 18 Juli opvolgende. ZATERDAG 3 JULI Om 7 ure 's avonds, gelul der triomfklokken en gespeel des beiaards om de Feesten der volgende dagen aan te kondigen. Het nationaal vaandel zal op den toren van het oud Stadhuis geheesehen worden en er gedurende 1 de Feesten wapperen. ZONDAG 4 JULI Om 8 ure 's morgens, 's middags en om 8 ure 's avonds beiaardgespeel. Concert Om 11 1/2 ure 's voormiddags, gegeven door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, op .den kiosk ter Keizerlijke Plaats. Groot Festival voor Harmonie- cn Fanfarenmuzieken ÏOOO Frs. Prcuiiifn Ten 3 1/2 ure 's namiddags, op den kiosk op de Overdekte markt, opening van hot Festival door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van M* F. L. Van ben Bogaebde. Prijskamp in het visschcu met de lijn 250 Frs. Prijzen en Premlën Frs. 250 Om 2 ure 's namiddags, ingericht door de Maat schappij «Vrije Visschers op de Damlaan. In leg 1 fr. per lijn. MAANDAG 5 JULI Om 10 ure 's voormiddags, buitengewone uitrei king door het Armbureel van prijzen voor reinig- heia, ten stadhuize, ter groote Bovenzaal. Gedurende de plechtigheid Concert door de Ko ninklijke Maatschappij van Harmonie. Om 2 1/2 ure 's namiddags Openbare Janrlljkschc Keuring der Rnnddicren behoorende aan de Leden der Maatschappij van Veeverbetering St. Nicolaas van Tollentyn n, ge vestigd te Aalst-Schaarbeck vergadering Nieuw- beekstraat, aan den muur van het magazijn van M' De Wolf-van der Noot. Japanse!. Vuurwerk en Concert door de Fanfarenmaatschappij De Jonge Aelstenaars om 5 ure 's avonds, op de Houtmarkt. DIJNSDAG 6 JULI Paarden- cn Veemarkt Met uitreiking van verscheidene premiën in geld gelijk bij bijzondere plakbrieven zal worden be kend gemaakt. De Paardenmarkt zal gehouden worden op het Esplanadeplein, nabij de Statie des IJzerenwegs en de Veemarkt aan de Brusselschepoort op de Houtmarkt. De Paarden en het Vee ter markt gebracht, zijn vrij van plaatsgeld. Concert, Volksrccst cn Verlichting. Om 7 ure 's avonds, in den hof van het lokaal der Koninklijke Maatschappij van Harmonie aan de Gentschepoort. WOENSDAG 7 JULI Oefeningen-Prijskamp door het Vrijwillig Brandweer Om 3 ure 's namiddags op het Esplanadeplein. Gedurende de oefeningen Concert door het mu ziek van het korps. Volksspelen Om 4 ure 's namiddags, op de Vaart, op de Var- kensmarkt en in de Hovenierstraat. Concert Om 9 ure 's avonds, gegeven door het Fantaren- muziek van de school der Kweekelingen van 't Le ger, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats (Korte' Nieuwstraat), onder het bestuur van M' Vandee- LINDEN. DONDERDAG 8 JULI Concert Om 81/2 uren 's avonds, op den kiosk ter Kei zerlijke Plaats (Korte Nieuwstraat). Gegeven door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie onder het bestuur van Mr F. L. Van ben Bogaeb- de. ZONDAG 11 JULI Muzikaal Morgendfccst Om 11 1/2 ure 's voormiddags, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats, door de Koninklijke Maatschap pij van Harmonie Al Groeiend Bloeiend Opstijging van eenen Luchtballon met daling in valscherm Om 2 ure 's namiddags, op het Esplanadeplein. DIJNSDAG 13 JULI Luisterrijk Concert Om 8 1/2 ure 's avonds, door de Harmonie van het 1"" LINIEREGIMENT, onder het bestuur van M. Leo Walpot, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats. DONDERDAG 15 JULI Concert Om 8 L2 ure 's avonds, door het Muziekkorps der Vrijellrandweer, onder het bestuur van M. G. Pape, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats. ZONDAG 18 JULI Groot Concert Door de Harmonie van het 2° LINIEREGI MENT, onder het bestuur- van Mr II. Maeck, om 5 ure 's avonds, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats. Luisterrijk Vuurwerk Om 10 ure 's avonds op het Esplanadepleiu, doop het huis Henri Caes, van Brussel. AEGEMEENE SCIIIKKIJYGEIY De Kermis zal gesloten worden den Zondag 18 Juli. De koffijhuizen en andere openbare plaatsen zullen gedurende den ganschen nacht mogen open blijven en de aftocbtsklok zal niet geluid worden. Eene bijzondere Commissie door het Schepen College aangesteld, is gelast onder het oppertoe zicht van den heer Burgemeester met het aandui den van de plaatsen der kramen en barakken. Gedaan ten Stadhuize, den 21 Mei 1897. De Burgemeester en Schepenen De Secretaris M.-L. GHEERAERDTS. Ebm, SCHEERLINCKX.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3