^§1 IWEIN VAN AALST. Majoor VAK DER AUWERA 3' JAAR N 131. ZATERDAG Hl JULI 1897. ONZE HELDEN VAN 1502. Leopold straat, Aalst Bureel De Kiesstrijd in 1898. Dr Is. Bauwens. In 't hof ken van Chipka. ifen abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis,2,50 /aar. Foor Europa en de andere werelddeelen 4,50. AZ/e brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Stel niet uit tot morgen Wat heden kan gedaan worden Reeds meermalen wezen wij er op hoe 1898 voor ons land van Aalst een tijdperk zal wezen van hevigen strijd, maar ook van roemrijke overwinning, indien tot dit doel van heden af al de beschikbare strijdmachten onzer partij in beweging gesteld worden. Het te bereiken doel is onzen vierden man uit de Kamers te kegelen en hem te vervangen door eenen echten katholie ken volksman. Is dit doel ons zoo moeielijk om bereiken Hoegenaamd niet, en tot zijne verwezentlijking behoeven wij enkel de spreuk der ouden indachtig te wezen Labor IMPROBUS OMNIA VINCIT. Moed en volharding, ziedaar de twee machtigste hef hoo rnen der politiek. Aan 't werk dus, onverpoosd aan 't werk Voordrachten moeten ingericht worden zelfs in de ge ringste buitengemeenten omzendbrieven en plakschriften moeten het volk van den politieken staat van zaken onder richten, en de katholieke bladen moeten de goede gedachten tot in de afgelegenste gehuchten yan ons arrondissement doen doordringen. En hebben wij geen mannen om tegenover d'apostels der Daenspartij te stellen Behoeft er dan toch zoo machtig veel talent om in eene meetingzaal zijne grondbeginselen en zijne overtuigingen bloot te leggen Neen goeden wil en een weinig oefening in onzen ka tholieken Sprekersbond zijn voldoende, en velen onzer jeugdige vrienden zouden weldra met bijval de donderende redenaars onzer scheurmakers weerleggen. In de kleinere steden, *en in de buitengemeenten overal, is de voordracht eene ongewone gebeurtenis zij wordt er zelfs dpor de onverschilligsten besproken en met belangstel ling te gemoet gezien. Niet zelden laat de redenaar, voor zooveel hij de harten heeft weten te doen gloeien voor recht en waarheid eenen blij venden indruk op zijne toehoorders. Zullen wij de laatste dagen afwachten welke den grooten GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Men salse slepen ende hangen tierde een speer drager. Haer baert es al te lane I schreeuwden allen en schaterden. En het schimpend refrein, door wapengekletter en gestampvoet begeleid, doordreunde andermaal de gelag kamer Men salse slepen ende hangen, Haer baert es al te lanc Sine connens niet ontganghen, Sine dochten niet sonder bedwanc. Wronghele ende wey, broot ende caes Dat heit hi al den dach Daer omme es de kerel so daes, Hi etes meer dan hijs mach Nu barstte een oorkaan van verwenschingen uit, wel ke niet enkel tegen de Kerels woedde, maar tegen al de Vlamingen, die het met Iwein hielden. Het woest krijgs volk juichte bij voorbaat de vangst en het vermoorden van üirk's aanhangers toe; besprak, luide en onbewim peld, de kansen der gebruikte listen en lagen. Boude wijn stond op heete kolenWillem en Ram- bold waren voornemens al hunne tegenstanders over de kling te doen springen, maar hoe zijne vrienden intijds gewaarschuwd? Terwijl hij, dubbende, eene gunstige gele genheid afwachtte om de hielen te lichten en huichelend tegen Iwein uitviel, zag hij Robrecht de kamer uitsuk kelen en Ivo insgelijks ter sluik buiten gaan. Hij trad «e op de teeue» achterna eu dacht, dat geen der wapen slag voorafgaan om de katholieke bladen te ver spreiden Neen, want dan wordt hunnen invloed verij deld, en wat moeite zich alsdan onze vrienden ook geven, 't is alles enkel tijdverlies en geld- verkwisting. Immers, gedurende de laatste dagen die de kie zing voorafgaan, wordt er weinig gelezen. De Kiezers worden alsdan overladen met poli tieke omzendbrieven en allerhande drukwerken. In plaats van alsdan de Kiezers met dagbladen te overstroomen, die zij niet lezen, ware het immers oneindig voordeeliger aan twijfelaars gedurende zes of drie maanden een kosteloos abonnement te bezorgen. De kosten zouden dezelfde zijn, doch hoe ver schillend zouden de uitslagen wezen Het is onmogelijk ijzer met handen te breken, doch eene enkele druppel welke steeds op dezelf de plaats valt, eindigt met door de hardste rots te dringen. Moed en volharding dus, vrienden van heden af aan 't werk, onverpoosd aan 't werk Eiken dag die ons van de Kiezing scheidt moeten onze vrienden op de bres staan, om door woord en daad het grondbegin te verdedigen dat zij als programma aannamen Godsdienst en Vaderland Weg de scheurmakers Leve de ka tholieke partij ]efken. (Zondag 4 Juii om 3 1/4 na noen). Onzen broeder. Mor hoor ne keer, Petrus, wa gewoel en wa gedruisch in 't Stad... De straten moeten krioelen van 't volk, 't is al muziek dat men hoort... Spijtig toch, dat we geenen voet en mogen buiten zetten en naar de merkt eens gaan sjoeren. PlE. Onzen broeder. Volgens dat ge zaterdag schreeft en gingen er maar 4 a 5 muziekmaatschap pijen komen, en er ging in Aalst geen leven zijn.... g'Hoort het nu PlE. Onzen broeder. 1 Jo, jo, mor, g'hebt gij wel niet 't antwoorden.... Wat gaan de Donchisten daar van zeggen als ze uw schrijven gaan cQmpa- reeren met 't geen zij voor hunne oogen zien PlE. Onzen broeder. Ge mocht gij zaterdag in uw gazet wel te verstaan geven dat 't mansvolk aan ons begint te veegen en dat de stijfhoodigheid, 't is te zeggen de Donchisterij nog alleenlijk te vinden is bij kinderen, bij vrouwvolk, jonge doch ters, moeders en oü meekes. PlE. Onzen broeder. En waarom dan terzelvertijd nog eens uitvallen tegen geestelijken en Paters en deze achter 't vrouwvolk stellen voor hunne stand vastigheid in 't geloof tijdens de kerkvervolgingen. Pie. Weet gij misschien niet meer aan wie gij uwe Kiezing te danken hebt. Onzen broeder. Hoort, laat ons daarover zwijgen. Baasken Van de Wiele. Vader, krijg ik nu geenen eens om op de peerdekens te gaan zitteQ g'hebt het mij nu geheel de week beloofd Onzen broeder. Pie, geeft 't manneken ne eens,... toe Pie. Geef hem zelf eenen... 't Mag er bij u beter af als bij mij... Da 'k alle maanden 300 fr. had om naar Brussel te gaan I Onzen broeder. Da 's wel maar hoe lang zal 't nog duren, héAlia, in Godsnaam Zie, baasken, daar is ne eens, maar zie wel toe dagge op geenen peerdekesmolen en gaat van d'oü be waarders, of vasthoudisten, zelle!. ga liever bij Smekens, daar zult g'er voor uwen eens twee keer mogen opzittenMor, a propos, Petrus, g'hebt gelijk zaterdag in korte woorden de rede voering gegeven, die Meneer Renkin hier uitsprak op onze manifestatie. Pie. Och God, zwijg mij van Renkin. Had hij geweten dat hij daar sprak voor mannen van Ni- nove die hunnen Paschen nieten houden... Voor 't liberaal muziek van Erembodegem enz., hij en zou voorzeker niet gezeid hebben dat hij gelukkig was te spreken aan die brave christenen van de dringende noodzakelijkheid der eendracht onder Katholieken. Onzen broeder. Voorzeker niet... Mor alla, bniten ons arrondissement en zijn we nog niet ge kend gelijk wij eigentlijk zijn Pie. Gelukkiglijk Doch hoelang zal 't nog blijven duren En ne keer dat het overal uit komt, hoe gaan wij ons dan van affairen trekken. Onzen broeder. Och God met voort te lie gen Een zwaarwichtig feit is, zooals men weet, in Oostende, die prachtige had-en zeestad, gebeurd. M. Van der Auwera, 47 jaren oud, rijk, groot in aanzien, majoor der garde-civik, verscheidene kin- ders wel geplaceerd, verloor over eenige maanden zijne vrouw.... Groote rouw, gekerm en allerrn.... Opeens ontvangt hot parket naamlooze brieven,die M. Van der Auwera betichten van zijne vrouw ver geven te hebben en zelts de majoor krijgt brie ven, naamloos, waarin hemo. a. verwittigd wordt, dat het de laatste maal was dat hij de ploenje van majoor aantrekken zou. Van der Auwera vliegt in koleire op, hij protesteert, steekt 5000 fr. uit voor wie de schrijvers dier brieven kan aanduiden Een streng onderzoek wordt geopend, het lijk ont graven en M. de Majoor aangehouden en in 't pri son gestokeDDie madam nu geprusemeerd ver giftigd, was 12 jaar ziek geweest. Het schijnt dat d'aanklachten gedaan zijn door een vrouwspersoon. De dame van den majoor was verzekerd op haar leven, 't is te zeggen dat achter hare dood eene ze kere som moest betaald worden. Dat is gelijk een brand- of veeverzekering. In afwachting dat de Justicie uitspraak doet in deze erge zaak, geven wij aan onze goede Vrienden van 't Stemmeken het welgelijkend portret van den majoor, ons expres uit Oostende gezonden. Samenspraak tusschen Jan Breydel en Pieter de Coninck. i Beeydel. Wel, wel, Pieter de Co ninck, wat ben ik blij ovgr mijn reisken dool: Vlaanderen 1 dé Coninck. Weihoe, Jan Brey- ,del, zijt ge naar ons 1 Vaderland, bij de I Vlamingen geweest?... Hoe is't ginder?... Heeft ons Volk nog altijd dit Vlaamsch Geloot, die Chris- tene taal en zeden. Beeydel. O, Pieter, ik heb" tranen gestort als ik die brave menschen moest verlaten j ja, zij bezitten nog dezelfde gevoelens, lijk wij ze hadden, toen we, twintig duizend Kerels togen zestig duizend Franschen, optrokken om ons Geloof te verdedi gen. de Coninck. Maar, zog eens, Breydel, zijn er daar ook nog Leliaarts, Judassen, evenals in onzen tijd Beeyded. Spijtig genoeg, oude vriend edoch, laat ons liever van do Kiauwaarts, van de goede Vlamingen klappen... Óver eenigen tijd moest men iu de Kamers kiezen over het wetsvoor stel Coremaus-De Vriendt... Ge kent dat toch wel, zeker de Coninck. Voorzeker. Sinte Pieter heelt het mij leeren kennen, toen hij mij over eenigen tijd Het Stemmeken bracht 1 Beeydel. Welnu, M. Woeste, do achtbare Volksvertegenwoordiger, heeft niet alleen de wet gestemd, maar met klinkende woorden dapper verdedigd 1 de Coninck. Bravo 1 Hij leve lang I Dat de Donchisten nu nog eens zeggen, dat M. Woeste den Vlaming niet genegen en is 1 Beeydel. Ja, ja, M. Woeste sloeg in de Kamers op de Franskiljons met zijne tong, gelijk ik in 1302 met de bijl! De zegepraal van 't Vlaamsche Volk zal haast zoo schitterend zijn als de over winning in den Guldensporenslag, wan neer onze wevers en maceliers, 'k her haal het, enkel twintig duizend in ge tal, er zeven en twintig duizend ver sloegen. dè Coninck. Vriend Breydel, laat ons intusschen den goeden God smee- ken, dat hij onze Vlamingen bijsta en helpein hunne moedige pogingen, iu hunnen rechtveerdigen strijd... Maar, 'i is 12 uren van den nacht... Gaat ge meê slapen Beeydel. Slapen Beste mak ker Iu 1302, om dees uur, sliepen wij dan?... O, neen, niet waar? Onze aandoening was te groot, onze moed te vurig wij gingen sterven of zegepralen voor ons recht I. de Coninck. O zalig herdenken 1 Beeydel. Onze boezem zwol van fierheid op, de vlam der vaderlandslief de gloeide in onze harten. En 't schijnt dat in de ziel onzer nakomelingen nog een sprankel van dien liefdegloed voor den geboortegrond branden blijft. de Coninck. Dus is Vlaanderen van heden het Vlaanderland van 't ver leden Beeydel. Stellig. De zucht naar vrijheid, die wij, iu 1302, in eenen luchtstroom voor den geboortegrond herschiepen, huist nog in aller Vlamin gen borst... Vóór ik naar den hemel te- rugtoog, ging ik nog eens vaarwel zeg gen aan Brugge.... 't Kon 9 uren zijn als ik voor den grijzen Halletoren stond, daar, aan den voet van ons standbeeld, dat de Vlamingen ons op richtten... Nooit zag ik zooveel volk saamgestroomd... De menigte was in geestdrift ontstoken, het jubelde en zong, gaf zijne vreugde luidruchtig lucht. de Coninck. Zulk nieuws is ver heugend, Breydel 1 Beeydel. Het was daar feest De beiaard speelde, in alle straten wap perde de leeuwenvaan, de Hallotoren scheen evenals in 1302 onzen zegepraal te begroeten. de Coninck, Ja, maar, dat vieren en herdenken onzer heldenfeiten ge beurde toch maar alleen in Brugge 5 Beeydel. Neen, neen 1 Zóu was het bijna overal, waar Vlamingen wa ren 1 Te Kortrijk, te Gent, Antwerpen en Hasselt heb ik er hooren van spreken. Iedereen zeiMorgen gaan we vlag gen voor den Gjildensporenslag I Tot Aalst ook zal men vieren Aalst wordt wakker. Over jaar, zei mij een Aalstenaar, is 't ook feest geweest in onze stad 1 Wanneer M. Bauwens daar mede bemoeid is, moet de zaak voor uit 1 Dees jaar zal de viering nog prachtiger zijn 1 En ten uiterste te vreden over mijn reisken door Vlaan deren kwam ik naar onze hemelwoning weêr,

De Volksstem | 1897 | | pagina 1