KIBELADOEKEN De Catechismus en de Maat schappij Uit de Walen. Rekkelijk jYieuws. Van DEVDERHOUTEM naar INDIE. Tweede brief. Uit den Vreemde. de Conhtck. Breydel, een dubbele boezee voor't Volk van Vlaanderen Morgen zal 't feest zijn in 't Vaderland, feest, hier in den hemel De Catechismus, ziedaar het eerste der boe ken Ziedaar het boek van groot en klein, van geleerden en ongeleerden het boek der volkeren en koningen het boek der heeren en arbeiders, der meesters en knechten, der eigenaars en der arme volksklassen. Hadden de menschen de catechismus niet uit het oog verloren dan zouden er zooveel zich niet nutteloos afslooven en uit putten in het navorschen van middelen om de maatschappij voor den ondergang te bewaren en in alle klassen welvaart te doen heerschen. Hun streven is vruchteloos, hunne pogingen zijn ijdel. Degenen die denken op eene andere wijze de maatschappij van haar kwalen te genezen, zijn gelijk aan blinden die op klaarlichten dag in dui sternissen rondtasten, of aan onervaren zeelieden die, aan stormwinden ten prooi, op onbekende zeeën rondzwalken. Straalt dan uit het Christe lijk geloof geen volle glans, of is buiten het Christendom iets te ontdekken dat de godsdienst, de goede zeden en de algemeene welvaart bevor deren kan Ach, mochten die mannen met grootte talenten en niet zelden met een eervol karakter begaafd, zich aan de studie wijden van een klein en nede rig Catechismusboekje Het Geloof, de Hoop en de Liefde, zooals de Catechismus ons die deugden voorschrijft, zijn oneindig beter in staat dan alle andere middelen om het menschdom op te beuren. Het geloof stelt ons een God ter aanbidding voor in eenen stal geboren, die zijn leven in armoede heeft doorgebracht, en door de menschen versmaad, op een kruis is gestorven, de Hoop geeft ons de zekerheid dat het onrecht ons hier op aarde aan gedaan, hiernamaals volkomen hersteld zal wor den de Liefde kweekt die edele gevoelens in onze harten waardoor de Goddelijke Voorzienig heid, die zorg draagt voor het voedsel der voge len, het tooisel der leliën, ook den behoeftige overvloedig ter hulpe komt. O werden deze drie deugden oprecht be tracht, hoeveel tranen zouden zij niet stelpen, hoeveel wonden niet heelen en wat. zouden zij het menschelijk geslacht meer heil aanbrengen dan al die wondermiddelen ons door gewaande en verwaande hervormers zoozeer aanbevolen. Vrienden van 'tStemme- ken, wij zijn hier 't Aalst nog altijd in volle Kermis nog nooit en hebben er zooveel barakken op onze merkt gestaan en van 's menschen geheugen en heeft men zooveel volk hier gezien.. Vroolijkheid, geestdriften plezier is er hier met de macht, wel te verstaan in onze Katholie- maar in de vergade- ke Kringen en herbergen. ringen der Üaensisten.daar kan men den haat en nijd en afgunst en de koleire van de wezens scheppen... De sukkeleers zien hun getal dage lijks verminderen en moeten hun waggelend kraam met leugens en bedrog trachten recht te houden Over eenigen tijd had er tot IIou- ttaem een plechtige lijkdienst plaats voor den onder-luitenant van het ne ligne, Lepez, over leden in Congo... De officiers en de onder-offi ciers van het ne waren er met hunne gouden epauletten in tegenwoordig de vertegenwoordi gers van den Vrijen Congostaat zonden eenen brief van deelneming naar den ouden vader enz., en zie, onder-luitenant Lepez is over eenige da gen frisch en gezond ontscheept tot Antwerpen aan 't hoofd van 65 Congosoldaten In 't ver volg zullen de postmandaten niet meer uitbe taald worden op 't postbureel alleen mits de kleine som van 5 centiemen voor de titels van 50 fr. maximum en 10 centiemen voor de hoogere, zal 't geld van die mandaten ten huize gebracht worden. Citoyen Bury van Luik wou met eenige zij ner aanhangers eene nieuwe gazet stich ten, maar 't was mis gepierd, de hoogere socia listische raad is er tusschen..gekomen en de ga zet blijft in den zak In de pastorij van Bcr- clicoi. bij Oudenaerde, bij den E. H. Sterck, oud-onderpastoor van Aalst, zijn de dieven 's nachts ingebroken en hebben er de som van 1000 fr. en verscheidene voorwerpen meegedra gen. De plaats van policiekommissaris tot Lo- kcren staat open. Tot Schaarbeek, een der voorsteden van Brussel, woont madameken Gil- liarddie Zondag verleden haren 102™ verjaar dag gevierd heeftCon- ragie maar, Vrienden, wij en 111net.cn nu met gecne maanden meer af tellen. wij kunnen het nu Kl met weken gedaan krijgen Conragle mór dan, wos 31 weken en wij zijn onzen vierden kwijt. Dat ze nu nog zeggen dat minister zijn een gemakkelijk postjen is...Woensdagverle den sprak Minister Nyssen» zijne 141"" rede voering uit in d'Expositie, en zeggen dat het nog maar een begin en is want de tentoonstelling is nauwelijks open 1 Zaterdag laatstis er tot Tcrvueren een der Congolanders der expositie overleden. Zoo 't schijnt gaat onze pupillen school merkelijk vermeerdert wordenmen spreekt van al d'^uizen der Leopoldstraat, te be ginnen van aan 't Peperstretjen tot aan 't onge- neesbarenhuis af te slaan, en gansch dienen ter rein in te palmen in de soldaatjesschool. Voor de zeven en dertigste maal kondigen de groote fransche gazetten de dood aan van Baron nha- nis in Congo Zou't nu echt zijn?.., Wij en weten er niets van, en bijgevolg, vooraleer het voort te zeggen, Vrienden, wacht eerst nog tot dat Kibeladoeken het u ten stelligste komt be vestigen. Mor wat da de pure, loutere, en zuive re waarheid is, 't is dat de gazetten der Daens- partij gedoemd zijn en gedoemd blijven door onze geestelijke overheid.Braaf en deugdzaam katholiek man geweest hebben, van iedereen geacht geweest zijn en bemind, in 't geld ge zwommen hebben, en nu aanzien worden als nen socialist, van geenen treffelijken mensch meer gesaleweerd worden en dagelijks de kalandieze zien verminderen, zoodanig dat ze tot nen niet bijkanst is gekomen, 't wil toch nog al iets zeg gen Als mén de gazetten der Daensisten of Roelanders leest, 't is al demokraat dat g'hoort of ziet... Maar ne keer dat het op eene manifesta tie uitkomt, dan kunnen ze wel 600 man uit ge heel 't arrondissement bijeentrommelen en moet er eene kiezing plaats hebben, ze behalen hier 't Aalst, och erremen, 900 stemmekes daaraan is 't te zien dat sommige gazetschrijvérs geen verschil meer en maken tusschen leugentaal en waarheid. 't Heeft vrijdag verleden la guerre geweest in de Kamers dat het wreed was... M. Liebaert, volksvertegenwoordiger van Kortrijk, een der grootste anti-Daensisten van de Kamers, heeft er citoyen Vandervelde eens deftig op zijne plaats gezet, en ons katholiek gouvernement fel verdedigd tegenover de linkerzij. Men begint ,tot Ercuihodcgcm al stille- kens aan te spreken van de jaarlijksche bedevaart naar Sittard, in Holland... Dees jaar zal zij plaats hebben den 6 en 7 September. Men kan zich van nu af laten inschrijven bij den Eerw. Heer Sadones, pastoor, of wel bij den Eerw. Heer Temmerman, onderpastoor op 't Heilig Hert tot St. Amandsberg. Zijn vreugde en zijn lijden kunnen meedeelen aan een toegenegen hert, niets is zoeter, niets is troostender Het dorp van Lifooug is verdestreweerd door 't uitbarsten van nen vuurburg.120 inwoners zijn omgeko men Moest de cholera of eenige andere be smettelijke ziekte losbersten, 't zou er hier gauw meegedaan zijn met de christene volkspartij Onze groenen en zouden alsdan hunnen eerbied voor de priesters met hunne twee handen niet moeten vasthouden gelijk ze schrijven Onze Kamer van Volksvertegenwoordiger» zal eene buitengewone zitting houden in de maand October... Dit staat van nu af vast! Eer en dank aan onze wakkere policiemannen van Aalst, die altijd zoo wel hunnen plicht weten te kwijten, maar bijzonderlijk binst de Kermisda gen preuven hebben gegeven van plichtbesef en zelfsopoffering De Vereenigde Staten van Amerika hebben in het jaar 1896 voor eene weerde van 53088000 fr. goud voortgebracht en in verscheidene groepen der meeting van Aut- werpen werd er verleden vrijdag gevraagd se nator De Pret uit de partij te sluiten, omdat hij dees jaar voor den eersten keer het budjet van den oorlog heeft gestemd. Zoo 't schijnt, zou het nu vast en zeker zijn, dat de Keizer van Duitschland in 't kort onze expositie van Brus sel zal komen bezoeken. Zijne Eminentie Mgr Goossciis van Mechelen is voor eene goei drij weken voor gezondheidsreden naar Vichy vertrokken. Terwijl een rijke brusselsche meneer Zondag verleden tot Oostcudc in.'t bad was, trok nen armen duivel van ne socialist, zijne cabiene binnen, speelde de schoone kleeren aan, en liet zijne versletene broek en afgedragen frak in de plaats liggen, na daarbij nog eene schoone gouden horlogie en 80 i'r. te hebben meegenomen. Men klaagt geweldig in de badsteden over 't klein getal vreemdelingen, die er maar toekomen... Maar hoe kan het toch anders... Al die tegenwoordig een duit te vertee ren heeft trekt naar d'Expositie en daarbij, is dat tegenwoordig nu toch een weer om op 't zee strand te gaan loopen De werkstaking in den Borlungc duurt niet alleenlijk voort, maar dagelijks groeit het getal der werkeloozen aan wanneer zal er daar toch eens een einde aan ko men en niet alleen zijn de koolmijners uit het walenland in werkstaking, drij verrchillige glas blazerijen, te weten, die van Baudoux, die van Smidt-Devillez en die van Charleroi hebben se dert eenige dagen gesloten. Honderden en dui zenden werklieden zijn er door zonder werk ge vallen... Verandert die toestand in 't Walenland niet, wij zouden er in 't kort kunnen van vieze toeren hooren Bravo Burgemeester Ghee- raerdis! g'Hebt Zondag verleden deftig gespro ken op 't landhuis en opperbest de leugens doen uitschijnen van mannen, die alles weten te be knibbelen wat er door ons Schepenkollegie ge daan wordt... Ga maar voort die ellendige volks bedriegers hun masker af te trekken, d'eerlijke en deftige bevolking van Aalst is met u Dijns- dag verleden is Mgr Van Konsié met een aan tal missionnarissen uit 't Missiehuis van Scheut- veld naar Congo vertrokken. Wij wenschen den moedigen kerkvoogd voorspoedige reis en den ze'gen des Heeren over al zijne apostolische on- dernemingg"- De E- H- Stevens> missionaris in Amerika, broeder Yaa den eerw. heer onder pastoor van Hofstade, is sedert eenige dagen naar Belgis teruggekeerd en zal omtrent een drietal maanden in zijne familie verblijven. Twee Belgische machinisten Ponthieu en Moyart zijn tot Rysscl betrapt om cigaren, tabak en fosfoorkes over de grenzen te heb ben gebracht. Beiden zullen hunnen post kwijt zijn, alhoewel de eerste se dert dertig jaar en de andere sedert twintig jaar in dienst was! 't Schijnt dat de geernaard weerom al dood bo ven 't zeewater zwemt tot Knoekc... Waarbij zou dit weerom al komen Zou onze vierden ginder weerom al paradeeren Dijnsdag verleden in den namiddag, Senator Betüune komt daar té Brussel, samen met zij ne dochter, in eene voiture afgereden en werd bijna omverregeworpen door den elektrieken tram... De koetsier alleen is gekwetst geweest. In het vervolg zal de Kamer van Volksver tegenwoordigers zetelen van 10 uren 's morgens tot 's middags en van 1 1/2 uren tot 5 uren... Men gaat er nu eerst beginnen het wetsontwerp te bespreken over de burgerwacht en in den bijzonderen zittijd, die zal begin nen op 12 Oktober aanstaande zal men beginnen met de Vakvereenigin- gen. Volgens sommige gazetten zou Koningin Wilhelmina van Hol land sedert eenige dagen verloofd zijn met haren kozijn, prins Bernard van Saksen-Weimar... Maar of 't waar is, zouden wij u niet kunnen verzekeren, daarom zullen wij 't afwachten. En nu, beste Vrienden, tot de naaste week Hand en groet, Kibeladoeken. Het is weerom werk staking te Bergen, Charleroi en in heel de streek. Er zijn 19,250 werkstakers. De millionnairs De- fuisseaux loopen rond om 'tvolk op te hit sen. Zij zouden beter doen, die rijke smousen, van met eene beurs geld rond te gaan om die onge lukkige huishoudens te helpen, die door hunne schuld in d'armoede gedompeld worden. Iedere dag werkstaking is voor 't volk een verlies van 70,000 lr. mis schien verliezen de patronen ook zoo veel.en wie wint er iets achter nie mand. Moet de werkstaking eenigen tijd duren, gelijk het ongelukkiglijk te vreezeu is, dan gaat er, benevens die geldelijke verliezen, nog een ander droef gevolg zijn al de klanten onzer Belgische Koolstreken zullen opeen an der gaan, om zich te gerieven. En hoe ze later terugwinnen De engelschmans wrijven reeds in hunne handen, very gutzeggen ze. eene schoone kans voor ons, laat de belgskens maar ruzie maken Wanneer zal ons werkvolk toch eens verstaan dat zij door roode opstokers misleid en bedrogen worden Als zij voor 't volk genegen zijn, zij kunnen het anders helpen als met de werklie den voor nu en voor later hun werk te doen verliezen. Maar wat geeft hun d'armoe van 't werkvolkals 't werksta king is kunnen ze meetingen geven, de eene op de andere, en dit brengt veel kluiten op. Dagwijzer door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Wat het klimaat betreft, hier in Italië ondervindt men al reeds het verschil tegen in België. De temperatuur is hier in November nog heel zacht en ik zou geenen lijfrok kunnen verdragen. i November. Rond elf uren gingen wij pakken en reis goed halen naar de statie en begaven ons, niet verre van daar, naar de haven van Genua. Aldaar kwamen wij overeen met eenen bootsman om ons en het reisgoed van het strand naai den stoomboot Rubattino over te zetten. Het groot schip R miM Rubattino ligt geankerd twee honderd meters van het strand het schip mot reizigers komt nooit aan kant, omdat de bootsmannen met het overzetten eenige franken zouden kuuflen verdienen. Wij betaalden te Genua, niets dan om naar het schip te gaan voor vier man en vijf reispakken de som van 4 frank. Te Napels betaalden wij (i frank met ons vieren, maar wij hadden de voorzorg genomen, op voorhand aceoord te maken indien gij dat niet deedt zouden zij uwen porte-monnaie gauw ledig maken Rond elf uren 's vooriniddags zijn wij op het schip. Het vertrek was aangekondigd voor 12 uren stipt, niet vroeger of later. Maar, volgens de lofwaardige gewoonte dier schepen, vertrok het onze maar om half vier 's namiddags. Wij hadden dus al den tijd om de schoone zeehaven van Genua te beschou wen en te bewonderen, want schoon is zij waarlijk, gezien van op eenigen afstand van't strand, uit de golf van Genua. Schoon en liefelijk panorama 1 Prachtig gezicht 1 Van hier kan men heel de stad aanschouwen, 't Is als een vaste en rui me amphitheater te beginnen van aan 't strand tot zoo ver als ge zien kunt, de huizen tegen de helling geplakt. Twee pharen of vuurtorens stijgen van weerszijden der stad in de hoogte. Tusschen de huizen ziet men ook de kerktorens oprij zen met daarnevens de koepels der ronde gebouwen, zooals te Scherpenheuvel. Er zijn te Genua niet min dan honderd ker ken, want de stad is katholiek on de menschen zijn er, gelijk ik in eene kerk bemerkte, zeer godvruchtig evenals tot Mila- nen bidt het volk in't Huis Gods luidop. Nu, wat de haven be treft, men zag werkelijk een bosch van masten, zoo ver het oog dragen kon honderden groote schepen, zoo groot als het onze, dan honderden kleinere en booten ontelbaar in getal'; het zou niet gemakkelijk geweest zijn ze op te tellen 1 Ik zag verscheidene schepen, nog grooter dan het onze, hetwelk 4580 tonnen bevat, 't is te zeggen 4580 maal 458000 kilos of liters. Het meet zoo wat 120 meters in de lengte op 12 breed en 15 diep. Ik heb van eenen officier van 't schip gehoord, dat het gewoonlijk per uur 13 zeemijlen aflegt en eene zeemijl 1852 meters zijnde, doet het 24 kilometers en 76 meters per uur. Als het rapst gaat, doet het 14 zeemijlen, ongeveer 26 kilometers of wat meer dan 5 gewone mijlen per uur, dus ge lijk een gewonen trein. Er zijn nochtans schepen, die wel 6 a 7 mijlen per uur afleggen. Men kent de snelheid van 't schip door ketgene men noemt een loch. 't Is eene koord, sle pende in het water, achter het schip, en op het einde dezer koord is een wieltje in den vorm eener ster hoe rapper dit wieltje draait, hoe sneller is ook de vaart van het schip. De snelheid der vaart staat altijd aangeduid van achter op het schip, op eene soort van horlogieplaat met wijzer, 't Is met de boussol en met dit machientje dat zij altijd meten waar ze zijn, zelfs in 't midden eener groote zee want de afstanden zijn sedert lang berekend en die zeemannen hebben de zeeën met hunne zandbanken en klippen bestudeerd als landkaarten. Nu wil ik u een weinig ons schip beschrijven: 't Is een groote steamer of stoomboot, toebehoorende, zooals verschei dene andere kleinere stoombooten, aan eene Italiaansche So ciëteit, genaamd Florio Rubattino, de namen van twee hunner schepen. Het onze is gansch in ijzer, twee vinge ren dik, van twee hooge masten; voorzien. In 't midden der masten staat het machien met tweétechouwen, 8 meters om vat dus veel dikker dan de dikstafiü^m, die ik ooit te Den- Zondas, 11 Juli. H. Godelieve, maagd en martelares, patrones tegen de keelziekten. Maandag, 12. H. Joannes Gual- bertns, kloosterling. Dijnsdag, 13. H. Anacletus, paus en martelaar. Woensdag, 14. H. Bonaventura. Donderdag, 15. H. Henricus, keizer van Duitschland. Vrijdag, 16. O. L. Vrouw van den Berg Carmelus, of verschijning van O. L. Vrouw aan den H. Simon Stock, als zij hem bevel gaf den schapulier in te stellen, en bijzondere bescherming beloofde voor allen, die hem godvruch tig zouden dragen. Zaterdag, 17. II. Alexis. De Keizer van Duitschland zou opnieuw willen vriend worden met Bismark. Hij heeft prins von Hohen- lohe opgezonden om de zaak te gaan bepleiten. In Oostenrijk is eene sa menzweering ontdekt de Muzelman nen die Bosnië en Herzegovine tegen den Staat willen opruien, en van Oos tenrijk afscheuren men heeft vijf eèl- mans aangehouden die als de opper hoofden aanzien worden. Er zijn eenige gevallen van pest geweest Constantinopel. 't Verwondert ons met want alzoo eene hitte en een ongezond weer gelijk verledene week. In Bra- zilië is 't burgeroorlog erge botsingen hebben plaats gehad tusschen de op standelingen en de troepen van den staat. Langs den kant van den staat zijn een duizendtal dooden bij de op standelingen zijn de verliezen nog groo ter. 314 lieden zijn wegsluipen had bemerkt. 6p de straat viel het hem in het oog hoe Robrecht met wankelende bee- nen het evenwicht trachtte te behouden. Ook kon hij de volgende woorden opvangen, welke Ivo met den dron kaard wisselde Vriend Robrecht, hoor goed. Zeg me eens ronduit waar ge jonkver Éauretta hebt gevoerd. Ge moet voor mij geen geheimen hebben. Wij loopen immers in hetzelfde gareel: wordt gij later voor die schaking ngen, ik zal evenmin den strop outdansen. Waar zit ze gekerkerd? Spreek rechtuit!... Ha ge wilt niet?... Dan zijt ge een vogeltje voor de kat I... Edoch, wees niet koppig en luister liever, vriend. Zooeven kreegt ge het. bij een treffen -tegen Diedaart, te kwaad. Dat moet ge bekennen. Welnu, wilt ge het hart op de tong leg gen, het zal slagen hagelen op Diedaarts lompen romp, want ik zal met u op hem invliegen. Nu, vel 1 n Laat mij gerust, vosse schelm 1 Ik wil niets uit te staan hebben 1 Gij hebt het mes op de keel 1 Weg 1 schavuit 1 Op dit oogenblik naderde Boudewijn, die nu medeplichtigheid van den knuist genoeg ingelicht beide sprekers, doch zoohaast Ivo hem zag, sprong weer de deur in. De minnezanger achtte den stond gunstig, om achter het geheim van Lauretta's opsluiting te geraken. Robrecht, sprak hij de wroeging knaagt aan uw geweten. Gij hebt Lauretta geschaakt 1 en die laffe dood rouwt u... 11 En wie zijt ge? Wie ik ben?... De redder uwer ziel... n Gij v Herkent ge den ridder niet, tegen wien ge, den nacht der oplichting, in Liedekerke's woud, vocht 1 Zijt ge Boudewijn v?,n hakkelde de dron kaard. kies of ka- met over de was, deze

De Volksstem | 1897 | | pagina 2