Theater van de Passie. 1E RMIS LUMËC11TS. De oorsprong van de piano. I11 de Kamers. Geerardsbergen Nieuws uit Aalst. Stad Aalst. 18 9 7 Programma der Feesten Burgerstand. Aelst. 3 tóödereg «ader de 7 jaren. derhautem zag. Men maakt vuur in zestien ovens het zijn Indianen, of wel bruine mannen van Algiers en Egypte, die het vuur aansteken en oppassen alle half uren moet men andere plaatsen,want het is er,beneden in 't schip onuitstaan baar heetdie stokers hebben dan ook niets aan het lijf, dan ietsin de lenden. Beneden in 't schip liggen de koopwaren er zijn daarvoor twee verdiepen hooger is een derde verdiep, waar de kabienen of kamers zijn voor de reizigers en de be manning. Boven de kabienen is het deken... de opene lucht vandaar heeft men een schoon zicht op de zee of op de kusten. Het schip is van boven verdeeld iu drij deelen of klassen de eerste klas is van achter, de tweedein het midden en de derde aan den voorsteven. De passagiers der eerste klas zijn vrij van te gaan waar ze willen, de tweede klas raag maar gaan op het dek van tweede en derde en de derde klas alleenlijk op haar eigen dek. Ik heb hier nog alles niet wel afgezien, er is nu nog te veel volk op 't schip en van Alexandrië tot Bombay zullen wij beter op ons gemak zijn, dewijl een goed deel der passagiers iu de stad van Afrika afstapt, \olgens ik hooren zeggen heb, waren er te Genua rond de 60 reizigers in eerste klas, inde onze 26 en in de derde over de 200. Edoch, in het vooruitgaan, te Napels, te Messiua, enz., komen er nieuwe op en stappen andere aan wal. (Wordt voortgezet). De piano is maar laat uitgevonden de ouden kenden al leen besnaarde instrumenten, welke of getokkeld of door ee- nen strijkstok werden bespeeld, zooals dé luit, de harp, de lier, enz. Het eerste instrument met een klavier dagteekent uit de XIV" eeuw dat was een clavicorde, die weldra gevolgd ■werd door de spinet ofvirginaal. Bij deze werktuigen werd de toon voortgebracht door eene ijzeren snaar van middelmatige lengte. Deze uitvindingen maakten zulk een opgang, daar zij ook wezenlijk uitmuntten boven hetgeen men tot nog toe ge zien had, zoodat zij groote diensten aan de muziek bewezen. Het clavicimbaal, dat vervolgens uitgevonden werd, ont troonde deze instrumenten men gaf het den vorm onzer staartstukken, elke noot had twee snaren, eene van ijzer en eene van staaldraad. De Italiaan Farina kwam op het denkbeeld de snaren door darmen te doen vervangen, hetgeen aan zijne clavicimbaals eenen zachteren, weekeren toon gaf. In weerwil van alle ver beteringen, en er waren er zeer vernuftige, kon men echter een groote hinderpaal niet te boven komen, namelijk den in vloed van droogte en vochtigheid. Steeds naar meer volmaaktheid strevende, vond Bartolomeo Cristofali, te Padua, een instrument uit, dat hij den naam gaf van grave cembala col piano fortewaarvan hij eene teeke- niDg gaf in het nieuwspapier van Venetië. Dat werd onze pia no. Bijna gelijktijdig, dat is in 1716 de aankondiging van Cristofali is van 1711 maakte Marius, een Fransche werk tuigkundige, de beschrijving en teekening bekend van drie nieuwe clavecimbaals met hamertj es,terwijl Ainedeus Schroe- ter in Duitschland een instrument vervaardigde, dat veel over eenkomst had mot dat van Marius en Cristofali. Iu deze instrumenten werden de snaren niet als de clave cimbaals getokkeld, doch door hamertjes getroffen. De uitvindingen van Cristofali en Marius werden in Frank rijk weldra veronachtzaamd en spoedig vergeten doch men had zich te veel moeite getroost om dit instrument te verbete ren dan dat men de verkregen voordeelen geheel zou laten ontglippen. Schroeter alleen slaagde in Duitschland, bijge staan door Godfried Silbermann, een bekwaam clavecimbaal- maker, die het denkbeeld van Schroeter overnam, het veel verbeterde, doch altijd den ouden vorm behield. Ilij werd hier in opgevolgd door Stein en Spath. Van Duitschland ging de forto piano of piano forte, naar Engeland over en gedurende langen tijd, werden de pianos uit dat land naar Frankrijk uit- gevoerd. Eerst in 1772 vervaardigde Lepine, orgelmaker te Parijs, eene piano, welke proef echter niet zeer gelukkig slaagde en ook niet hernieuwd werd doch in 1780 begonnen de gebroe ders Erard op groote schaal eene pianofabriek en brachten in den handel kleine, vierkante pianos van vijf octaven en twee pedalen. Deze vorm werd later veel gewijzigd, vooral toen de 315 Dezelfde, «Wat ben ik gelukkig mijne misdaad te kunnen herstellenn Is Lauretta in Neen Waar is ze t Tegen Thielt, Te Ras te.... De naam van Lauretta's verblijf verstierf brechts lippen, daar eene forsche hand hem kraag vatte en hals over kop de kamer insmeet. Wat was er omgegaan Ivo had, te gelijker tijd dat hij van achter gangsdenr heel het gesprek afluisterde, Diedaart ge roepen. De hoofdman, wiens achterdenken door het weg blijven van Robrecht en den minstreel aireede werd opge wekt, was toegesneld en had de veropenbaring schielijk gestuit. Boudewijn maakte zich, in vliegende haast, uit de voeten, zijne harp, wat hem diep griefde in de kroeg achterlatende, en ijlde eene stadspoort uit. In de taveerne ging het hol. Robrecht, die onder de tafel was gestuikt en uit wiens bekomen wonde een golf van bloed sprong, slaagde er in recht te raken en stak met zijn mes als een bezetene in het rond. Edoch Ivo en Diedaart sloegen er zoo duchtig op, dat de ongeluk kige in bezwijming viel en den genadeslag ontvingde hoofdman hakte hem den kop in. Intusschen was het er een leven in de kamerDe muzikanten vluchtten ijlings weg en lieten hunne speeltuigen in brand. De krijgslieden vochten onder malkaar. Alles werd kort en klein gehak keld. Bekers, kannen, stoelen gierden langs de hoof den schalmei, fluiten, bonge, tamboerijn en harp, het werd al in brij zeis geslagen. Eens uit het moordenaarsnest, vroeg de hijgende Boudewijn zich af w^fwaarts hij zijne schreden richten JSOUi piano algemeen begon te worden en men haar den vórm van een meubel trachtte tc geven, hetzij van eene kast of koffer, totdat men zich eindelijk bij de langwerpig vierkante piano bepaal de. De vorderingen, welke zij in de laat ste tijden gemaakt heeft, zijn algemeen bekend, zoo ook dat de langwerpig vierkante pianos thans weder op hare beurt door de fraaie opstaande, zooge naamde pianinos geheel worden ver drongen. In de zitting van vrijdag was er spraak van de volgorde vast te stellen der verschillende wetsontwerpen, die moeten behandeld worden. Minister De Smet-de Naeyer stelde voor dat de Ka mer in October zou vergaderen voor het bespreken van de herinrichting der bur gerwacht en van de wet op de vakver- eenigiugen. M. Woeste vroeg den voorrang voor de wet op de vakvereenigingen. Er werd geene beslissing genomen. Dijnsdag heeft de rechterzij eene voorloopige vergadering gehouden, en met alge meen akkoord der katholieken is dan in de Kamer de volgende dagorde vastge steld. De Kamer zal zitting houden tot in Augusti, en het wetsontwerp over de herinrichting der burgerwacht bespre ken. Er zullen morgendzittiugen zijn waarin men het budj et van de ijzeren wegen en de buitengewone budjetten zal bespreken en stemmen. Met October zal de Kamer de wet op de vakvereeni gingen onderzoeken en stemmen. het kasteel van Straten stotterde de bezopene. op Ro ll ij den de Onze vriend Lui- brechts had zich se dert lang op de schilderkunst toege legd. Verledene week kwam meester Spie gels, bij wieu hij werkte, op 't werk huis, juist terwijl Luibeken aan 't af- maken was van een portret van onzen vierden Ewel, sprak Luibrechts, wat dunkt er u van, meester Is dit portret niet gelijkend V 'k En zou toch niet wel kunnen zeggen wie 't is 1 't En doet er niets aan, meester, zei Luibeken', 'k zal er zijnen naam on der zetten. lijk tegen den Godsdienst en zijne priesters. Maar wanneer men ziet wat er te Santbergen op Sint Pieters is gebeurd, hoe alle de parochianen, onder de direktie van eenen braven en ieverigen onder pastoor te samen hebben gewerkt om het jubelfeest van hunnen welbeminden Pastoor waardiglijk te vieren, mag men met reden zeggen en verzekeren dat er op zulke parochie geen plaats is voor het so cialism. Ja, waarlijk hebben de Santbergenaren getoond wie zij zijn ware kristenen en overtuigde katholieken, mannen van geloof, wiens herten branden van liefde voor God en zijne dienaars. On ze E. H. Pastoor zal verheugd geweest zijn in zijn vaderhert, want hij heeft de liefde en de dankbaar heid gezien welke zijne parochianen hem toedra gen. Maar hier moet ik iets bijvoegen Onzen E. H. Onderpastoor zal mij toelaten van hem te noemen. Misschien zal ik zijne ootmoedigheid kwetsen, en nochtans, om de waarheid te spreken, moet ik zeg gen dat het welgelukken van het feest, grooten- deels aan hem te danken is. Zeker, ware hij daar niet geweest, wij zouden toch onze plichten ge kweten hebben, maar door hem heeft het feest alle verwachting overtroffen. Van drij, vier weken op voorhand, ging hij van huis tot huis om alles te schikken zijne minzame woorden gaven de men- schen moed in, en wekten ze op om geene moeite te sparen in het voorbereiden van het feest.. En alzoo moet het zijn dat zijn de mannen die wij moeten hebben. Mannen die tegen het volk kun nen klappen, die het volk beminnen, en zich kun nen doen beminnen van de menschen. Die mannen zullen alles verkrijgen, en laat dan maar de roode en groene socialisten met hunnen joo^suj afkomen, zij zullen van armoede moeten wederkceren. M. Arthur De Ceuleneer is deur waarder benoemd tot Geerardsbergen. Priesterlijke Benoemingen. Bisdom van Gent. De heer Boucqué, onder diaken in het seminarie is leeraar benoemd in St- Jozefsgesticht te St-Nikolaas. Zijn onderpastoors benoemd te La Louvière (bis dom Doornik) de eerw.h.De Meulemeester, surveil lant in het St-Lievensgesticht te Gentteüpdorp, de eerw.h. J. Matthys te Gentbrugge (St-Elooi), de eerw. li. G. Wauters, piiester der laatste wij ding te Harnme (Sinte-Anna), de eerw. li. A. Vandcrmensbrugge, onderpastoor te Kluizen te Kluizen, de eerw. h. J. Voet, aalmoezenier der broeders van St-Jan-de-Deo, te Sleidinge. Overlijden. Te Lede is overleden de E. H. Compeyne, be stuurder van het klooster. Zondagrust. Zondag blijft de apotheek open van M. Renncboog, Nieuwstraat. Pit Parijs. Te Parijs in den Vlaamschen Kring zijn er groote kampstrijden geweest met de bolle en met den handboog. 't Koningschot van St. Sebastiaans Gilde is dit jaar geschoten door Theo- phiel Van Driessche van Charenton al de schutters met vrouw en kindei en hebben deftig hunnen vorst gevierd en 's avonds is de nieuwe Koning in gala rijtuig met 4 peerden bespannen in vol len triomf naar Charenton gevoerd. De Vlaamsche Bolders, onder de be scherming van St. Jan-Baptist, hebben 'tniet kunnen kroppen ze wilden ook 'ne koning hebben, 't is eenen van ons oudste Vlamingen die met M. den Ka nunnik Bejaer het Vlaamsche Werk te Parijs hielp beginnen. Ge zoudt op geen duizend jaar raden hoe de nieuwe Sire der Bolders heet... 't Is 'ne Van Aller- meersch... ja maar! en zijnen voor naam dan Ewel, als ge 't weten moet onze nieuwe Sire heet Leopold. Een treffelijk man ook op het feestmaal der Bolders heeft hij een redevoering uitgesproken die niet licht en zal verge ten worden. Vivat onze Sire Zondag 4 Juli, als 't volkuit d'Hoog- mis kwam uit de Vlaamsche kerk, was er eene arme vrouw onder de menigte. Op den Avenue Philippe Auguste werd zij omgeworpen door de karre van eenen koopman in melk, de wielen liepen haar over de borst en ze was dood op den slag. Wel kwam die vrouw alle Zondagen naar de Vlaamsche Hoogmis maar niemand wist wie zij was of waar zij woonde. Zij is naar het doodenhuisje gevoerd. Zondag 11 Juli viert men in de vlaam sche kerk den feestdag van Sinte Gode- lieve, de lieve vlaamsche Heilige. Dat de goede Vlamiugen daar eens op pei- zen. Wij hebben noch Altaar noch Beeld van onze Heilige. Degene die in schrijvingslij sten hebben voor het nieuw altaar, zullen, hopen wij, hun beste doen opdat wij 't aanstaande jaar het altaar zouden kunnen inhuldigen. Pit Santbergen. Heer Opsteller van De Volksstem, Het schoone feest dat te Santbergen op Sint Pietersdag heeft plaats gehad moet de herten verheugd hebben van alle brave en weldenkende katholieken. Laat toe aan eenen inwoner van Sant bergen, in korte woorden zijne vreugd in uw geëerd blad uitte drukken. Men spreekt veel van socialisten, wij lezen in de gazetten wat kwaad zij in de steden .doen, met de werkmenschen op te makea tegen de rijken en bijzonder- Conccrt door het muziek korps der Vrije Brandweeron der het bestuur van den heer Gustaaf Pape, opdonderdag 15 'Juli, om 8 1/2 uren 's avonds, op den kiosk der Keizerlijke plaats. Programma 1° Wiener Kin- dermarche, Krimling 2° Le po- ête et le paysan, ouverture, Suppé 3° Polonaise voor bugle 4° Studentenlieder, potpourri, Kohl- maun 5° A la minute, polka voor fluit, G. Pape 6° 5 Minuten in der arche Noah, heiteres sutermez- zo, Blatterman. Dank De gevraagde nummers van Hel Land van Aelst zijn ons bezorgd door een geëerden abon- nent uit Nieuwerken. Beste dank Wie bezorgd ons de nummers van het liberaal vuilblik De Dendergalm der twee laatste maan den Wij weten wel dat ze zeer, zeer dun ge zaaid wordeu, maar alia, wij en riskeeren niet met eens te vragen Diefstal. Uit het hok van M. Louis Meert, onzer stad, zijn in den nacht van dijnsdag tot Woens dag 40 reisduiven gestolen. De die ven hebben terzelvertijde ter plaats fel aan de geneverflesch gelegen, 't Is 't hopen dat onze policie de schelmen spoedig bij de kraag zal vatten 1 aitOOTjE MA RUT. "IJ Wij roepen de bijzonde- Aq nf re aandacht in van onzen •iJL.Cl'l&Uf heer Policie-commissaris en zijne ieverig-e agenten op eene bende liberale stokslagers, die 's a- vonds en 's nachts er op uit zijn, laf en ver raderlijk, rustige lieden aan te vallen. Eene duchtige les zou den iever dier snotneuzen wel doen verkoelen. Dus, policie, een oog in het zeil Zondag avond, kwaart na den achten, kwam het muziekkorps van Liedekerke voorbij de herberg Au Comte d'Egmont, Groote Markt, om zich langs de Kattestraat naar de statie te begeven. Een 20- tal jonge liberalen, allen gewapend met stokken, kwamen buiten en achtervolgden het muziek, zin gende en dreigende. In de Leopoldstraat, aan de woning van ons Gemeenteraadslid, M. H. Arys, wierp het geuzengespuis met steenen, waarop de muziekanten bleven staan en een hevigen twist ontstond zonder de tusschenkomst der policie, en had ge van geen liberalen tot Aalst meer hooren spreken. De Liedekerkenaren, veel te verdraagzaam, ver volgden eindelijk hunnen weg, achtervolgd door het blauw ras-ke-de-pik, met de stokken omhoog. Het muziek dronk een glas bier in de herberg van M. Henri Eeckkaut, Esplanade, waar in het uitko men een nieuwen twist oprees, veroprzaakt door twee snotbekken, die begonnen te roepen Vivan pastoor Daens A bas la calotte Op dit 00- genblik werd de policie versterkt. Tot aan de statie zong het liberaal krapule de smeenigste liedjes, 't vat geeft immers uit wat het in heeftriep de gemeenste scheldnamen, balkte vau 't Ongediert der papen en van Viva on- zen pastoor DaensTen laatste achtten de moe dige aanvallers het geraadzaam het Hotel des Arca des binnen te vluchten... Die schaudalige aanval van wege het geuzenras zal eens deftig betaald worden... Loontje komt toch altijd om zijn boontje. --^WVV\AAJ\AAAAa^-- ZONDAG 11 JULI Muziekaal Morgciidfccst om 11 1/2 uren 's voormiddags, op den kiosk der Keizerlijke Plaats, door do Koninklijke Maat schappij van Ilarmonio Al groeiend bloeiend. Opstijging van eenen luchtballon, met daling in valscherm. Om 2 uren 's namiddags, op hot Esplanadeplein. DIJNSDAG 13 JULI Luisterrijk Concert om 8 1/2 uren's avonds, door de Harmonie van het 1" LINIEREGIMENT, onder het bestuur van M. Leo Walpot, op den kiosk der Keizerlijke Blaats DONDERDAG 15 JULI Concert om 8 1/2 uren 's avonds, door het Muziekkorps der Vrije Brandweer, onder het bestuur van den heer Gustaaf Pape, op den kiosk ter Keizerlijke Plaats. ZONDAG 18 JULI- Groot Concert door de Harmonie van het 2e LINIEREGIMENT, onder het bestuur van M. II. Maeck, om 5 uren 's avonds, op den kiosk der Keizerlijke Plaats. Luisterrijk vuurwerk om 10 uren 's avonds op het Esplanadeplein, door het huis Ilenri Caes, van Brussel. ALGEillEEAl SCHIKKINGEN De Kermis zal gesloten worden den Zondag 18 Juli. De koffijhuizen en andere openbare plaatsen zul len gedurende den ganschen nacht mogen open blijven en de aftochtsklok zal niet geluid worden. Eene bijzondere Commissie, door het Schepen- College aangesteld, is gelast, onder het oppertoe zicht van den heer Burgemeester, met het aandui den van de plaatsen der kramen en barakken. Gedaan ten Stadhuize, den 21 Mei 1897. De Burgemeester en Schepenen De Secretaris, M.-L. GHEERAERDTS. Edm. scheerlinckx. Sinds verleden Zondag, dat den theater der Pas sie geopend werd, ziet men eiken avond het volk herwaarts stroomen, elkander verdringen om eene plaats te bemachtigen. Geheel Aalst komt er saam om Jeanne d'Arc te zien. Het Bestuur kondigt zijne laatste voorstellingen van Jeanne d'Arc af voor zondag, maandag, dijns dag en Woensdag. Donderdag toekomende eerste voorstelling van het-Leven en Lijden van O. H. Jesus-Christus, voorgesteld in 21 tafëreelen, naar deze vanOberam- mergau. Verleden jaar, in October 1896, hebben de ar- tisten van den waren Theater der Passie de eer ge noten, hunne voorstelling te geven in tegenwoor digheid van Z. E. Mgr Goossens, Kardinaal-Aarts bisschop van Mechelen het is dus van nu af ver zekerd, dat het schoon drama van dén Kalvarieberg waardig zal worden wedergegeven en het Aalstersch Publiek volkomen zal behagen. Pflrlnir Domien. De rare vogel is naar X dl ïuii «yreenide oorden Tist. 't Gezon dene staat ons opperbest aan B. Hoe verder,., hoe vuriger Vr. V. G. te N. Zorg wel voor de naaste week Zander. Hertelijk dank. Cha- leken. 't Spijt ons nog altijd voor maandag W. EleonoreLucienazee Caffé... Hier logeert men ezels. A. B. Heb dank voor 't gezondene. Santbergen. Wie, wie, wie kan zoo schoon de lichtjes outsteken te 9 1/2 uren van den avond! Wie, wie, wie Gent. Vr. Camille. Jamais ma- lade, jamais mourire, toujours rire, nooit nie schreeuwen. Zijt ge wel thuis geraakt Geboorten Mann. 10 Vr. 06 16 Huwelijken. N. Sibenaler, leer. met B. Gottigny, z.b. J. Goossens, vuurst. mot M. Tolleneer, z.b. A. De Moor, werktuigkund. met 11. Gilbos, passementm. C. Neiriaekx, leertouw, met R. DeScbeppi diênstm. A. Van Langonhoven, plaf. met E. Do Vits, br. C. De Grauwe, vleeschh. met V. Scheerlinck, dicustra. Philips, schoenm. met M. Van Vaercnbergb, z.b. A. Van der Veken, schoenm. met M. Van der Eekeu, tw. P. Rin- goir, tabakbew. mot R. Heyndrickx, kautw. M. Van den Abeele, schrijnw. met L. Van den Eeck- houdt, tw. G, Buyl, bakk. met S. Kuys, tw. E. Rombaut, ondernem. met M. Van de Meers- sche, z.b. F. Hannick, vellenbew. met V. Im- pens, kantw. Overlijdens. A. Govaert, wed. Van den Broucke, grondeigon. 73 j. Groote Markt. F. Verstraeten, wed. Wil- lems, winkel. 76 j. Lange Zoutstr. Z. Tombeur, kleermst. 21 j. Burgbtstr.M. De Schryver, vr. Luycx, z.b. 55 j. Pontstr. A. Rimbaut, M. Po- riau, wev. 35 j. Postw. A. Luycx, m. Pauwels, tw. 61 j. Windmolenstr. E. Ledeghen, 11 j. Leopoldstr. Ern. Troffaes, m. Van Brakel, vuurst. 48 j. Moorselscheb. G. Bomon, wed. Merckx, z.b. 71 j. Vischm. M. Podevyn, m. Podevyn, landb. 67 j. St-Job. Th. Vermoesen, vr. De Vylder, z.b. 35 jHoogev.M. Baoyens, vr. Van Goethem, z.b. 50 j. Soherrestr.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3