IWEIN VAN AALST. aim* a 3' JAAR N° 133. K1BELAD0EKEN ZATERDAG 24 JULI 1897. Leopoldstraat, Aalst. Bureel Ze zijn rijk of zijn ze rijk? Onze Daensisten in den Provincieraad tot Gent. In 't hofken van Chipka. Vak vereen igi n gen Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog» Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Dit hoort men telkens, dat er spraak is van menschen, waarover men een oordeel wil strekken. Is er kwestie van trouwen, dan komt de kwestie van rijk te zijn eerst te berde. Maar wat is dan rijk zijn, beste vrien den van 't Stemmeken Ge zult mij zeggen, dat is veel geld en goed bezitten. Maar hoeveel moet men in bezit hebben om de hoedanig heid van rijk waardig te zijn Dat is al betrekkelijk. Op den buiten schat men de menschen voor rijk, die in 't stad op deze hoedanigheid geene aanspraak zouden kun nen maken. Beste lezers, ge zult misschien zeggen, maar wat belang geeft nu deze zaak Ewel, ik moet u antwoorden, dat er vele menschen ge vonden worden, die jaren en jaren lang, ja, geheel hun le ven, werken en zwoegen, armtierig en bekrompen leven met het opperdoel van eens te kunnen doorgaan als rijk, of dezen titel te laten aan eenen erfgenaam. Voor mij en voor u is dit niet belangrijk, maar voor veel anderen is dit van het grootste belang. Rijk zijn, wordt bij velen gehouden als gelijkzinnig met gelukkig zijn en dit en is nochtans in het geheel niet aan nemelijk. Hoevele menschen vindt men niet, die gelukkig en tevre den leven zonder bezit van geld en goed Zij slijten hunne dagen kommerloos, trachten hun be staan te winnen, zonder te dingen op den eeretitel des rijk- doms. Integendeel, zijn er vele lieden die rijk zijn, daar zij niet meer moeten verlegen zijn wegens hun bestaan en die dom genoeg zijn om hunne dagen te slijten in gebrek en armoe de. Bezitters voor het bloote bezit, dat is belachelijk en dom bezitten voor het genot dat is loffelijk. Zijn zeiven en de zijnen weldoen, de noodlijdenden hulp bieden, de goede werken ondersteunen, ziedaar 't nut, het voordeel, het aangename van rijk te zijn. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. Heer graaf Willem, Plicht en geweten geboden u de Vlamingen te Ie peren te ontvangen, ongewapend, in alle rechtzinnigheid. En gij steekt er moordenaars het staal in de hand Des te afschuwelijker is die laffe daad, daar Gij, als om den Almachtige te tergen, deze in den vredestijd, de vasten, durft plegen. Zulk wraakroepend verraad breekt alle ver bintenissen. Ook laten Iwein van Aalst, Daniël van Den- dermonde en de Gentsche hoofdlieden, zij de aanvoer ders der verdrukte landgenooten, U weten, dat zij U voortaan als graaf niet meer herkennen (1) Een driftig handgeklap begroette deze verklaring. En Iwein hervatte, daar hij zelf Dirks schild opstak en Boudewijn de vaan heen en weer slingerdeHul digen wij als graaf den drager van dit onbesmet vaandel en dit onbevlekt blazoen, Dirk van Elzaten, den luister van zijn geslacht, den roem der Europeesche vorsten. Hij is onze natuurlijke en wettige Heer een rechtvaardige, godsdienstige en goedertieren prins; een ge duchte degen een Vlaming van hart en geest een over tuigde voorstander onzer taal, zeden, wetten en vrijhe den I Leve Dirk Leve' Dirk I Leve Dirktierde de menigte, door Iweins bezielend woord in vervoering geraakt. Toen Boudewijn, de vaan nog immer zwaaiende, op het verhoog stapte, steeg de kreet aan alle kanten op De Minnezanger 1 Een strijdlied I een strijdlied En de minstreel zong Wie goed gebruik maakt van den gunstigen toestand, waarin de voorzienigheid hem geplaatst heeft, die verwerft en verdient de achting zijner medeburgers. Wie de rol niet verstaat, welke de Voorzienig heid hem oplegt, als goed bedeelde der fortuin, die wordt veracht van iedereen, en mag de dood afwachten en zijn geld mededragen. Ik benijd hem niet, ik beklaag hem. Voorzeker is geld hebben een schoon meubel in een huishouden, cu '1 geld dat stom I», maakt recht dat krom ia. Maar het geld geeft niet wat het niet heeft zijne weldaden hangen af van degene die 't geld bezit. Beste vrienden, weest weinig bekommerd met rijk te zijn, maar weet goed gebruik te maken van hetgene gij bezit en wint, en gij zult er u wel mede bevinden. Jefken. De Heer Hallet, liberaal raadsim van Gent, beweerde over eenige dagen, in volle Zitting, dat de Kristene Demokra- ten, gelijk Plancqaert van Somergem en Pastoor Daens van Aalst, moeten ge rangschikt worden bij de socialisten, en om dit te bewijzen, gaf hij lezing van eenige oproermakende artikelen uit het Recht en Klokke Roeland. Daarop stond recht de heer Arthur Verhaegen, lid der bestendige deputatie en voorzitter van den Belgischen Volks bond, en verklaarde, in naam der katho lieke provincieraadsleden, dat de katho lieke partij geen,maar hoegenaamd geen gemeens heeft met Plancqaert en Daens, die door onze geestelijke over heid verloochend en afgekeurd zijn. De luidruchtige toejuichingen, waar mede deze woorden van den heer Ver haegen werden begroet, bewijzen eens te meer dat de katholieken van Oost- vlaanderen het volkomen eens zijn om onze groene socialisten te verloochenen en over boord te smijten. (1) Vgl. dien brief ia Galbertus Num., 141, Pie. Een droeve kermis geweest van does jaar, hé, broeder? Onzen bboedeb. En zeg gen, dat er ons't naaste jaar nog een droever te wachten staat... Ja, ja, Zondag en 49 weekskes, dag op dag.... Pie. Zoodat gij het nu toch ook al begint gewaar te worden dat, niettegenstaande onze meetings, onze clubs, ons schrijven en wrij ven, uw pasport zal ge teekend worden Onzen bboedeb. Wat wilt g'er aan doen, g'en kunt toch niet loochenen wat ge ter oogen uit ziet 1... Maar alla, zou er nu geen middel niet meer zijn om de kiezers te bedriegen en ons zoo in do kiezing te doen passeeren Ple. De historie van 't wijf en zal dezen keer toch niet meer pakken, zelle.Da's gedaan Onzen Bboedeb. Ja, maar, indien wij er de zen keer niet met éene, maar ten minste met twee voor den dag kwamen, zoudt ge niet denken dat 't spel nog ne keer zou lukken Pie. Of kwaamt gij er met honderd, man, da's gedekreteerd dat mis is... Maar ne keer afge- kozen, wat gaan we dan beginnen Onzen bboedeb. Ja, ja, 't zal voor mij jaar lijks 4000 ballekens min zijn. Pie. Mor ne keer dat er niets meer en zal aan vast zijn, zal uwe demokratie ook al verre gezet zijn Onzen bboedeb. Da ziet go van hier, dat ik zonder ne eens op zak mijn propaganda zal voort zetten, ge weet toch immers wel dat mijne volks liefde altijd in evenredigheid is van 't geen er mee te winnen is Pie. Maar wat zullen onze brave werkmen- schen en onze brave boerkens dan zeggen, die wij zoolang door ijdele beloften aan onzen riem heb ben gehad Onzen bboedeb. Dat ze zeggen wat ze wil len.... z'En hadden maar zoo dom niet te zijn. Pie. Och God, wij en mochten da spel van die volkspartij nooit niet begonnen hebben. Onzen bboedeb. Weet ge dat nu nog maar Pie. En ne keer de Kiezing voorbij, zoudt ge denken dat de kalandieze alsdan zal weerko men? Onzen bboedeb. Nooit of nooit 1 Pie. Zouden z'ons alsdan op straat nog nie saleweeren Onzen bboedeb. Nooit of nooit I Pie. Zoo dat 't kwaaad dat we bedreven heb ben, nooit of nooit zal vergeven of vergeten wor den Onzen bboedeb. Vergeven kan het wel wor den, maar vergeten nooit, want, zie ne keer, 't is nu al 1897 jaar dat Judas onzen Lieven Heer ver kocht heeft en nog wordt er jaarlijks op gepredikt! Pie. Zoo dat ze later tijd ons baasken Van de Wiele zouden kunnen doorsteken dat zijn vader ne verrader was Onzen broedee. Voorzeker Pie. En dat zijn menonkel ne verrader was Onzen bboedeb. Waarom moet ge mij daar weerom al tusschen brengen Pie. Goed jongen 1 Zijt ge misschien de schuld niet van alles Onzen bboedeb. Alia, alla, niet verwijten, alles in eerlijkheid en deftigheid...'t Zou moeielijk zijn om zeggen, wie van onze tweeën de beste is I Onze Kamers gaan zich wel dra bezig houden met het ge- rechterlijk bestaan der vakver- eenigingen, die het recht van eigendom, van koo- pen en verkoopen, enz., zullen bekomen. Iedereen begrijpt hoe gewichtig die zaak is. Wij wenschen de christene vakvereenigingen die bestaan, geluk, en raden aan er nieuwe te stich ten, bestaande uit werklieden alleen of uit mees ters en werklieden. Men kan op verscheidene wijzen het lot der werklieden verbeteren, maar onder al die ver schillende instellingen zijn de vakvereenigingen de bijzonderste. Zoo spreekt Mgr de bisschop van Luik en hij herinnert de volgende woorden van Z. H. Leo XIII 't Is met vreugdedat wij overal vereenigingen van dien aard zien tot stand komen, het zij samengesteld uit werklieden, hetzij gemengd, bevattende te gelijker tijd meesters en werklieden Vooruit dan gilden, boerenbonden, vakvereeni gingen van allen aard. Niemand werke tegen, dat al de Katholieken integendeel bijtreden en den weg volgen, ons aan geduid door Paus Leo XHI en door onze bisschop pen. De zaak is van het allergrootste gewicht voor het welzijnvan burger, boeren werkmanen van gansch de maatschappij 1 Vrienden van 't Stemmeken, nog nooit of nooit en heeft men t'Aalst eene schoone en plezierige Kermis gehad als dees jaar... Veel volk, veel verteer, veel kalandieze en winst voor de burgerij.... Maar de bijzonderste kermisdag van al was toch wel Zondag verleden, als Prins Albrecht onze pupilleschool heeft ge weest bezoeken ter gelegenheid van den 50-jarigenjubilé, dien men er vierde geen huis in 't stad of 't was bevlagd, een geestdrift buitengewoon, en zeggen dat onze groene socialisten dan in hunne gazetten schrijven dat zij samen met de liberalen zouden moe ten op 't Stadhuis zetelen om Aalst te doen herleven IVinove, Ni- nove Daar zal het er den 11 der Oogstmaand spannen!... Het Bis schoppelijk Kollegie dat er zijn vijf en twintigjarig bestaan viert Ziehier het orde der feestelijkheden, welke ter dier gelegenheid zullen plaats grij pen i° Plechtige mis van dankzegging in de parochiale kerk Ninove, om 9 uren. 20 Gelegenheidscantate in de feest zaal van 't College. 3° Omstandigheidsaanspraak door den Zeer Eerw. heer Schoolopziener, J. Van Doren. 40 Prijsdeeling. 50 Feestmaal. Dijnsdag verleden is in alle gestich ten van de Broeders der Christelijke Scholen het H. Sakrament uitgesteld geweest de wereld door, om den zegen van den Allerhoogsten te trekken over het proces der heiligverklaring van den gelukzaligen De Ia Malle dat op dien dag tot Rome is begonnen. De E. Paters Norbertijnen, anders ge noemd de Witte lieereu, hebben de inrichting eener missie in Congo be sloten een hunner, P. Heyles, zal binnen kort naar Afrika vertrekken, om de plaats der eerste missie vast te stellen. Verledene week heeft een mamezelleken, met name Bertha De Vriese, voorde Hoogeschool van Gent haar laatste exaam afgelegd van Kan didaat in geneeskunde... Ewel, wij en kunnen er niets aan doen, maar wij moeten het toch vragen Zou dat Juffertje wel kunnen naaien en stop pen, wasschen en strijken, schoenen poetsen en patatten schellen, 't geen ieder vrouwspersoon opperbest moet kennen Bij de intrede van prins Albrecht tot Aalst waren Zondag aan wezig de heer Gouverneur van Oost- vlaanderen, de heeren Van Vreckem en Bethune senators en Woeste en De Sadeleer volksvertegenwoordigers maar nievers geenen vierden te zienl Eene kom koud water in eene zie kenkamer geplaatst en dagelijks ver nieuwd, zuivert de luchtdit water is, na het gebruik, niet meer goed om te drinken Baron du Sart, gou verneur van Henegouwen, zegde in zijne openingsrede van den zittijd van den provincieraad De rekeningen der gemeenten zijn zoo slecht gehou den, dat er niet klaar in te zien is dat is toe te schrijven aan de diepe onwe tendheid der personen die er mee gelast zijn... Hebt gij het verstaan so cialisten uit 't walenland Weet ge waarom de liberalen voor den kazer- nedwang zijn, zegt de Cronique Het is om de priesters doen soldaat te zijn, en aldus de geestelijke roepingen te bederven. Halte zelle, vrienden, weerom al eene week min nog 4» weekskes en wij zijn onzen vier den kwijt. Nemna, in Brazilië is het rouwgewaad bij de begrafenis eeaey ongehuwde vrouw, rood,.. De I win

De Volksstem | 1897 | | pagina 1