Theater van de Passie. LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. LXCTIKII^IEIDIE] Xe wapen 1 Je wapen I 2. De Zedeloosheid. KRONIJK. anooTis iu\nuT. Burgerstand. Aelst. merken, iu eene wolk verborgen is dat is vreemd, 't was nochtans klaar en helder weder en geen wolkje in den hemel te zien dan rond den top van den Vesuvius Wanneer deze wolk verdwijnt hetgeen dikwijls gebeurt ziet men rook gelijk van eene schouw uit den vuurberg opstijgen, 's Avonds zag ik dien rook niet, 't was te donker, maar ik bemerkte, niet op de kruin, maar op de helling, zes vuurvlekken, lang en smal, en boven in de lucht een rooden weerschijn. Die vuur vlekken, die van verre aan vuurovens gelekeukomen voort, zooals ik te Napels vernam, door eene scheuring, welke op de helling van den berg ontstaan is sedert eenigen tijd en zoo de ingewanden van den Vusivius heeft bloot gemaakt. Sinds tien jaren had er geene vuurspuwing meer plaats gehad, doch het binnenste is steeds in werking het vuur dat men des avonds ziet en de rook bij dag zijn er getuige van. Des morgens ten 7 uren gingen wij aan land. Om ons met vieren aan wal te laten brengen, betaalden wij, om en weêr, 6 franken. Van 's avonds te voren telde ik reeds meer dan 20 booten, die rond ons schip draaiden, om te zien of niemand afstapte, 's Anderendaags waren er wel vijltig. Wij namen er eene en stapten aan 't strand af. Nauwelijks hadden wij den voet verzet, of eenige koetsiers, van die honderd die met hun ne koetsen daar de reizigers afwachten, kwamen ons kwellen en pressen om hunne voituur te nemen. Wij noemden de plaats waar wij naartoe moesten 't Collegie der E. Paters Jesuiten, gansch boven op eenen berg. De eerste voituurman presenteerde voor 8 frank., een tweede voor 6, een derde voor 4 en een andere voor 3 fr. Maar wij sloegen niet toe 1 Pater Waelkens zegde hun eindelijk Zie, voor 2 fr.; wilt ge niet, zoo gaan wij te voet. En bliksemsnel sprong een koetsier vooruit en aanvaardde voor 2 fr. De andere waren kwaad en ik dacht dat het daar op eene duchtige vechtpartij ging uit draaien. Terwijl wij het akkoord sloten en de koetsiers elkan der grauw en blauw verweten, stond een heele hoop Italjanen ons nieuwsgierig te bekijken. Kortom, 't was er een drollig schouwspel, waaraan wij ons ontrukten met in de koets te springen en voor 2 fr. wegreden. (Wordt voortgezet). uitgesproken door den Z. E. H. Deken Raemdonck, ten sterfhuize van den heer Doktor Van der Haegen. MIJNE HEEREN, Het zij mij toegelaten op dezen stond van rouw en treurnis onzen dank kenbaar te maken voor al het goed, welk de diep- betreurde overledene aan Kerk en Godsdienst heeft bewezen. Het ligt in ons bestek niet, den burger te roemen, getrouw aan Stad en Staat, noch den verlichten raadsman, noch den behendigen geneesheer, noch den bemianenden en beminden echtgenoot en vader, maar wel den vromen christene, die er fier op was, zijn hoofd te mogen buigen voor God en gelukkig was te mogen zorgen en werken voor de woon des Heeren. In October 1865 trad hij in den Kerkraad, in vervanging van M. Cornelius Evit en woonde er met de grootste stiptheid de zittingen van bij, en elf jaar later, in 1876, werd hem het voorzitterschap van het Bureel der Kerkmeesters opgedragen. Met vlijt en nauwgezetheid bestierde hij al wat de kerk aan ging, op alles een wakend oog houdende met het zuiverste in zicht, met het doel God zoo te behagen. Het was met hetzelfde gevoelen, dat hij zijne zieken bijstond en de religieuzen van het hospitaal zoo dikwijls aanmoedigde en opbeurde. Wij zagen hem zoo geern staan aan het bed der zieken, tusschen de witte gasthuisnonnen, gelijk een vader omringd van zijne dochters wij zagen hem zoo geern knielen in Gods huis of met de brandende flambeeuw de baan verlich ten, langs waar het Hoogweerdig gedragen wordt. Gij hebt menigen mensch gesticht en getroost, gij hebt veel goed gesticht, Vriend, en daarom, nevens dit koud lijk, dat gij op aarde laat, durven wij zeggen dat gij troont in de He melpaleizen, waar geene zieken of lijdenden zijn. De gebeden 3=3 Des minstreels gezang doorklonk nogmaals het uitge strekt marktplein Heil Vlaanderen den Leeuw Wee hem den dwazen Gal, Die laf en trotsch ons tart En zweert des Vlamings val Hem scheur' de leeuw bet hart Hij wilde ons bloed verraderlijk doen vloeien 't Is hem mislukt en wraakzucht deed hij gloeien. Heil Vlaanderen .den Leeuw 1 Gij, moedigen van Schelde- en Denderboord, Gij hebt gezegd en gij hebt slechts één woord De Gal moet wegzijn bloed stroome in ons oord 1 O, Vlaandren, land der dappren, De vrijheidsvlag zal wappren Op aller burcht en muur I Want thans, 0 plechtig uur Staat 't puik van uwe heldenzonen, Gewapend voor uw heilig recht, Te hijgen, snakken naar 't gevecht I Wee hem I wee hem die u dorst hoonen Boudewijn stapte de trede af. En weer doordreunden wapengekletter, klokkengelui, trompetgeklater en kla roengeschal de markt, terwijl de uiteengaande juichend en jubelend, het refrein zong Te wapen Te wapen I De hakkende bijl in de hand Voor Vlaanderenland Te wapen 1 Te wapen De zwaarden gegrepen 1 gespannen den boog De lansen omhoog 1 Voor vrijheid als leeuwen gestreden Den dwingland als 't ondier vertreden I Zijn drommen verslagen, verplet Ons land en ons roem moet gered Op 1 broeders I Laat duchtige knotsen Op helmen en harnassen botsen menigte, die wij voor u storten, die zal God u toelaten uittedeelen volgens zijne goed heid en barmhartigheid. Veel wordt er gezucht en getreurd over het gedurig toenemen der zedeloosheid, maar be ter ware het, die vei schrikkelijke gee- sel door strenge wetten te keer te gaan. Wat onder dit opzicht in ander landen gebeurt, verdient aangehaald te worden. In Zweden bestaat er eene wet, die heel het Koninkrijk door verbiedt van danskoten te openen of cafés-concerts, 't is te zeggen herbergen, waar alle da gen muziek is, piano of andere, gelijk er in de steden hij ons zooveel zijn. In Westfalen hebben de katholieken in algemeene vergadering besloten van volstrekt niets meer te koopen in ma gazijnen, die onzedige beelden of prin ten ten toon stellen en vau in geen her bergen of bij geene coiffeurs te gaan, waar goddelooze of zedelooze schriften liggen. Zoo zou er bij ons ook moeten gehan deld worden. Die aan 't bederf van 't volk, en bijzonderlijk van de jonkheid meewerken, verdienen niet van door de katholieken ondersteund te worden. Brussel. De vrouw van eenen beeldhouwer van Brussel klaagde haren man aan, omdat hij haar eene gansche mand potaarde in het aangezicht ge gooid had, toen zij op zijne werkplaats kwam De beeldhouwer verklaarde voor zij ne verdediging, dat hij dien keer voor de eerste maal eene lachende uitdruk king op het gelaat zijner vrouw gezien had en dat hij zich daarom gehaast had er een afgietsel van te nemen, om een borstbeeld zijner vrouw te maken. De beeldhouwer werd vrijgesproken. Antwerpen. Rijden, rijden en dat is plezant En wij rijden per vigilant zegt het lieken. Dat ondervonden twee inwoners der 4* wijk, die Zondag op de Meir een rijtuig hadden gehuurd en naar Hoboken-Kermis reden. Maar op den weg van de stad zijn nog al kapellekens, die moesten bezocht worden, zoodat zij, te Hobo ken geko men, redelijk zwak van gezicht waren. Zij stapten met hun zat lijf uit de vi gilant en trokken met hunnen koetsier in 't baraksken van nen lutteur. Maar nu, een der twee keskejevous wilde eens alleen uitrijden hij ging buiten de weet van zijnen lekkeren ami en den eigenaar van 't gespan, uit de tent, sprong in de koets en reed, recht op allignement... in eene groote beek. 't Rijtuig was in spedderingen vaneen, ('t en koste maar 500 tr en 't peerd werd erg gekwetstde zatte plodde was niet geblesseerd,maar hij stond hij daar op de kermis, tusschen al da volk, met zijn broek van onder tot boven openge scheurd en al die kosten aan zijn been, te kijken gelijk nen uil uit een anker gat. Dat komt van zat te loopen. Wontci'gcm. Wie weet er die parochie liggen De E. 11. Lamon, pastoor aldaar, die gelasterd was door het socialistisch blad De landbouwer heeft van het gerecht voldoening ge vraagd voorden aanval tegen zijne eer en tegen zijne achting. De rechtbank van Gent, oordeelende dat de aanvallen van het blad tegeno ver den geachten priester lasterend zijn heelt De landbouwer verwezen tot de inlassching van het vonnis. Dat zal het lasterblad leeren Al de geestelijken, die door de groe ne en roode socialistische bladen gelas terd worden, zouden het voorbeeld van den E. H. Lamon moeten volgen. Vervier». De provincieraad heeft een hulpgeld van 5000 fr. verleend voor het standbeeld van Vieutemps, de f'oote muziekant. r zat daar ne waal ge moogt hem alle maal kennen, zeke re Poncelet, die vroeg dat de Vlamin gen bij den wedstrijd voor dit stand beeld zouden worden uitgesloten Jaan watten Worden de Vlamingen nu nog niet genoeg getamteerd en ach teruitgestoken Of hebben de Walen de kennis en 't verstand alleen ?1 Ook verwierf het voorstel van Ponce let maar éen stemmeken 't was van hem, van eigen. Meldcrt. Zondag avond brandde alhier op de wiik Huizekens de woning af van Felix De Blok aan blusschen viel niet te denken. De hoeve van Con stant Van Handehove vatte ook vuur en werd eveneens de prooi der vlammen. Het vee alleen is kunnen gered worden. Eene geit van Felix De Block is in den brand gebleven. De woning van Van Handenhove alleen was verzekerd. Geeraardsbergen. Zondag nacht heeft in eene herberg, een per soon gekend onder den lapnaam van Gust den boer, een messteek gekregen van zekeren F.Zonder de tusschen- komst van de bazin, was hij een man neken min nu met eenige dagen rust sal fcjj er van af zijn. Maandag zijn er twee ongelukken gebeurt een wildkoopman heeft op hGt hoofd eenen stamp van zijn peerd gekregen en in een solferstekfabriek is eene zware kas stekken op de borst van eenen werkman gevallen. De twee slachtoffers zijn in be- denkelijken staat naar hunne woning gevoerd. Parlnir Daniël. De gazetten, de timbers Tist. Goed nieuws zal u gewor den. B. 't Is er bijna op. Vr. V. G. te N. Wij hadden iets verwacht. Lode. Geen nieuws T. F. Melle heeft bijna verhuurd geweest in de theater van de passiespelen. A. B. Tot in het kort. Zander. Opgepast tegen 't naaste week. Hum. 't Was ons sedert 14 dagen onmogelijk het beloofde te zenden. Vr. Camiel. Zondag en acht dagen kom ik n te Gent bezoeken. Laat mij weten wat uur ge mij verwachten kunt. Luibrechts zijn zoontje lag in 't pensionnaat van Lapscnuur en hij schreef hem gepasseerde week het volgende briefje. Beste zoontje Luibeken. Zoo gij u wel bevindt, dan bevinden wij ons allen wel. Hierbij stuur ik u eene nieuwe jas, gemaakt uit eene afgedragen frak van mij. Uwe moeder zendt u 5 frank, maar dat is geheel buiten mijne weet. Ik hoop dat gij wel zult lee ren en gehoorzaam zijn, anders zijt gij een ezel en ik blijf uw vader. LtriBBEOHTS. Zondagnist. Zondag blijft de apotheek open van M. Bonner, in de Bisschopstraat. Grocnscltcclt. Zondag 25 Juli ten 10 uren, les van Groenselteelt door M. F. Burvenich, in den hof van St Martensgesticht. Onderw. De aardbe- siën en de algemeene onderhoudswerken in den moestuin. Heden donderdag, vrijdag en Zondag, nieuwe voorstellingen, op algemeene aanvraag, van het overprachtig drama JEANNE D'ARC, in 16 tafe- reelen. Prijzen der plaatsen 1,50, 1,00 en 50 centiemen. Bureel om 8 uren, Gordijn om 8 1/2. Een overgroot getal Lezers van 't Stemmeken, zijn alreeds de artisten van den Schouwburg der Passie gaan bewonderen en toejuichen, edoch niet eenen onzer Vrienden mag de gelegenheid laten ontsnappen om die vertooningen, eenig in hunnen aard, te gaan bijwonen.Allen dus naar den Schouw- berg der Passie Boomteelt. Voor de mannen, die hen bereiden om dit jaar te Vil voorde of te Gent hun exaam te doen en een diploma van Boomteelkundige (te bekomen, zal Mr Jan De Clercq, van Aalst, boomteelkundige van 1™ klas, en Staatsleeraar, praktische herhalingslessen geven in den hof van Sint Martens-gesticht, te Aalst, ten 3 uitEN NAMIDDAG, op volgende Zon dagen Zondag 25 Juli, 1" Oogst en 15don Oogst en op Zondag 18dcn Oogst te Wetteren in den hof der Broeders Kosteloos en vrij voor alle liefhebbers. O25jartg bestaan der Koninklijke Maatschappij van Zang, Tooncel en Let terkunde 'T L4IVD va\ RIEM. Zon dag 11 Juli 11. was het voor de Koninklijke Maat schappij 't Land van Riem een merkwaardige en verblijdende dag. De Koninklijke Kunstkring vierde zijn zilveren Jubelfeest, herdacht zijn 25jarig strijden voor TAALBECHT en VOLKSBESCHAVING, voor kunst en LIEFDADIGHEID. Nog nooit is een Jubelfeest en ook Vlaanderen's Feestdag, zooals op dezen 11 Juli gevierd geweest. De beiaard, de groote feestklok brachten het hunne bij om den dubbelen zegedag te herdenken. Om 10 uren werd de plechtige mis ter hoofdkerk van den H. Martinus opgedragen, tér gelegenheid van Vlaanderen's feestdag en het jubelfeest van 't Land van Riem De groote mis werd gezongen door meer dan 90 choristen, waaronder het puik der Aalstersche kunstzangers en der heeren leer lingen van het St Jozef College der Eerw. Pateft Jesuieten. Gounod's meesterstuk is kunstrijk en indruk wekkend uitgevoerd, onder de leiding van den sympathieken toondichter Gustaae Pape en de kundige medehulp van den organist, M. Volck- aebt, eerste prijs der Muziekacademie van Gent. De hoofdkerk was proppensvol. AI wat Aalst deftig en puik inhoudt van damen en heeren waren er tegenwoordig. Vóór het hoogaltaar namen op- volgentlijk plaats de heeren Voorzitter, stichters en leden van het bestuur en de heeren eere- en werkende leden der Koninklijke jubelfeestvierende MaatschappijDe heeren Burgemeester en Sche penen L. Gheeraerdts en L. Meert-Schuermans en de heeren Gemeenteraadsleden hadden plaats genomen in de zittingen. Na de mis omgang in de stad. De echte Vlamin gen en feestvierende Jubilarissen van 't Land van Riem, voorafgegaan door den bioeienden Katho lieken Trompettersclub, werden naar hun lokaal gebracht. Onmiddellijk ving de morgenzitting aan, waarin de heeren Hectok Abys, Voorzitter en Jozef De Vos, Schrijver, beiden stichters van 't Land van Riemhulde werden gebracht in eene taalrijke redevoering van M. Kamiel Eeman, on dervoorzitter. Daarna overhandigde de achtbare spreker de heeren stichters Abys en De Vos, elk een prachtig geschenk, dit in naam der eere- en werkende leden-inteekenaren. Zichtbaar bewogen, over een zoo onverwacht en tevens kostelijk ge schenk, hen met zooveel hartelijkheid en ware achting aangeboden, brachten beurtelings Voorzit ter en Schrijver een woord van warmen dank toe aan de heeren inschrijvers in 't bijzonder en de heeren leden in 't algemeen, hun verzekerende, niet alleen al de krachten van hun bestaan te zul len inspannen tot den luister van en den voorspoed van hun teergeliefd Land van Riemmaar ook de achting, de genegenheid, de trouwe vriendschap en eer, hun bewezen, in hoogschatting te zullen bewaien, om, zoo doende, eene onvergetelijke en eeuwige erkentenis aan hunne vereerders te geven. Nog zegde de heer Voorzitter hartelijke dank aan M.M. Emiel Van der Meersche, eerevoorzitter en Karei Van Baelen, voorzitter van den Trompet tersclub, voor hunne gulhartige en onbaatzuchtige medehulp in het opluisteren der samengesmolte feesten van ons Vlaanderen en 'f Land van Riem en drong aan op de eendracht en de verbroedering, welke moet bestaan tusschen al de kringen, heb bende éen doel, éene strekking, éen verlangen. Werken is leven riep de Voorzitter uit, en eindig de zijne korte aanspraak met een oproep te doen tot al dezen die het goed meenen, die den waren weg volgen om gezamentlijk hun werk en hun le ven bijeen te brengen en er een machtig wapen van te smeden ter verdediging van taalrecht en kunst, van volksbeschaving en menschlievendheid. Een levende Hourrah, een Leve Vlaanderen en Lang leve 't Land van Riem I beantwoordde deze hartelijke toespraak, waarna De Vlaamsche leeuw uit talrijke mannenborsten opsteeg met dien geest drift den Vlaming eigen en hiermede de morgen zitting afliep. Om 20 uren prachtige verlichting van het lo kaal 't Land van Riem, Albert-Liónartstraat, algemeene vergadering, Jubel- en familiefeest,aan bieding van bloemtuilen en gelukwenschen, feest rede en aanspraken door M.M. Hector Arys, voor zitter, Jozef De Vos, schrijver, Gustaaf Pape, be stuurder on Jozef Quintyn, schatbewaarder, heil dronken tot aanwakkering, tot moed en volher- ding tusschen do leden. Ten slotte werd door den goeden en trouwen makker, M. Theoeiel Meebs- man O Vlaanderen, mijn duurbaar land gezon gen en eindelijk het lied van 't Land van Riem De Vlaamsche Leeuw, en nog, als antwoord op den heildronk aan den Koning en de Koninklijke Familie, door den heer Voorzitter voorgedragen, de Brabanfonne, vol geestdrift door al de aanwezi gen aangeheven. In korte woorden, 't was eene feest, zooals de leden van 't Land van Riem nog nooit hebben beleefd. Namens het bestuur der Koninklijke Maatschap pij, den welgemeonden en hartelijksten dank aan de ware Aalstenaren, die hun huis hebben bevlagd, de groote mis bijwoonden en gansch in 't bijzonder aan de E. P. Jesuieten, de heeren leerlingen en do heeren liefhebbers, kortom, aan allen die hebben medegeholpen in het opvoeren der mis en het uit voeren van het programma der feestelijkheden. ODiefstallen van gewicht. Sedert nen heelen tijd al werd de firma Levêque en C°, op den Tragel, alhier, door onbokendo dieven be stolen, die, trots alle opsporingen niet konden ontdekt worden, en daar dit spel duurde en bleef duren, schreef M. Levêque naar het parket om huiszoeking te komen doen. Vermoedens waren op zekere personen en het parket begaf zich naar de woningen van Van Vao- renbergh Kamiel, bijgenaamd Loekken en Jan De Raedt, bijgenaamd Pyck, beiden cheffen der socia listen en predikanten der Daenspartij In de woning van Pyck vond men eene hoeveel heid koorden, vellen en eene groote partij bobijnt- jes garen. Bij Van Vaerenbergh heeft men eene groote getal vellen aangeslagen, die behoorden aan het fabriek Levêque. De Raedt is denzelfden dag aangehouden en naar Dendermonde overgebracht Van Vaeren bergh was kunnen vluchten, doch werd te Brussel geknipt, alwaar men bovendien voor verscheidene duizenden franks gestolen goed ontdekte, dat don eigendom is der fabriek Levêque. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet door den heer adjunct Commerman. Dijnsdag morgend zijn verscheidene personen, allen oude werklieden van het fabriek, bij den onderzoeksrechter tot Dender monde geroepen. Naar wij langs alle kanten vernemen, zijn de 2 aangehoudenen volbloedige socialisten, die zich bijzonder deden opmerken in den stoet der Chris tene Volkspartij, bij de inhaling der groene vlag. Beide leidden een leventje als prinsen drinken en schinken, zwieren en zingen van la bouteille smooren uit porte-cigaren van ne gouden louis, ge kleed naar de laatste sneê, trakteeren, enz., enz. 't Was nog moeilijk azoo, hé Geboorten Mann. 16 Vr. 11 27 Huwelijken. L. Van Hauwermeiren, spoorwegbed. metC. De Wolf, z. b. F. Bogaerts, bakker, met V. Weus- tenraedt, winkelierster. M. Van Peteghem, weduwe Vinck, z. b. 81 j Leopoldatraat. F. De Backer, tabakbewerker, 18 jDuivekoetstraat. J. Baetens, 8 j., Vrij heidstraat. C. Van der Haegen, man Van den Bossche, geneesheer, 76 jaren, Nieuwstraat. C. Van den Bossche, weduwn. Librecht, twijnder, 71 jBolleweg. A. Van Mossevelde, man Van Haelen, winkelier, 81 j., Leopoldstraat, 0 kinderen onder do 7 jaren,

De Volksstem | 1897 | | pagina 3