De prinsen KIBELADOEKEN HET BUITENLAND. ïfüïïl: Van RENDERHOUTEM naar INDIE. Kerkelijk Nieuws. L. V, TER ENGELEN PORTIUNCULA. Tweede brief. Beste lezers van 't Stem- meken ons beste groete- nissen. Maandag verleden zijn HH. hoogw. de bel- gische bisschoppen te Me- ehclen vergaderd onder het voorzitterschap van Z. Em. den kardinaal-aarts- bisschop De verzeke ringmaatschappijen tegen brand moeten aan Voor uit betalen de som van 283 duizend franken en zoo de duitsche bladen beweeren en zal deKeizervan Duitschland slechts te naaste jaar aan onzen Koning Leopold het be zoek terugbrengen dat deze hem te Kiel ge bracht heeft. Zou 't waar zijn In d'archie- ven der stad Brugge zou men nu moeten gevon den hebben dat er in die stad reeds eene drukke rij bestond van in het jaar 1450 Twee Lui kenaars Lambert Nickelman en Charles Van Dale, beiden 22 jaar oud, vertrekken binnen kort met een karreke, dat zij elk op hunne beurt zul len voeren, van Luik naar St. Petersburg !!1 De winner van het groot lot van 100,000 frank der laatste trekking van de leening van Brussel, is M. Schiffelere, die eenen grooten winkel van gemaakte kleederen houdt in de Cockerillstraat te Scraing. Weet ge hoeveel bier er over gansch den aardbol op een jaar gedronken wordt? 17,700,000,000 liters en daarvan pompen de Duitschers alleen er 5000 millioen in hun bier magen 1 't Is tegenwoordig al Kongrcs dat men hoort of zietAls ge dat nu toch be- peistop 7 en 8 Augusti aan staande zal er een internatio naal kongres gehouden wor den te Brussel waarin men de kwestie zal bespreken der zor gen te geven aan gekwetste wielrijders. Zondag en maandag zijn het hier voor Aalst weerom de Portionkel- 't arrondissement zal men dagen van gansch de geloovigen naar de Kapel der Arme Klaren zien komen om er de aflaten van Portioncula té verdienen en deze die dees jaar den bedevaart willen meedoen naar Slttard (Holland) mogen zich van nu af reeds laten inschrijven 'tzij bij den E. heer Sadones, pastoor tot Erembodegem, 't zij bij den Eerw. heer Temmerman, onderpas toor van 't Heilig Hert, op St. Amandsberg. 't Schijnt dat er dees jaar ne schroom van een volk zal meegaan. Halte Savcx vous, Vrienden! ft'og 48 weckskeus en 't is er meé gebeld met onzen vierden! Over eenige dagen schreef het Vrijmetselaarsblad La Chronique Is de persoonlijke dienst geen middel om de pastoors en priesters naar de ka- zern te drijven, dan laten wij maar lielst den persoonlijken dienst varen... Hebt g'het nu verstaan, groene democraten, waartoe hij moet dienen uwen persoonlijken dienst, die gij, samen met de liberalen, hier zoudt willen invoeren Voor het begin van eenen veldslag ziet een kapi tein een der soldaten knielen... Hé, wat doet gij daar?... Ik bid, kapitein... Waarom Ik vraag dat de kogels zouden verdeeld worden gelijk de solde hét grootste paart voor de officieren! De dagen zijn voor goed aan 't korten en blijft, gelijk de weervoorzeggers het beweeren, de nat tigheid voortduren, er zal menige slechte patat of kartoffel geesten worden. Zondag 1 Augus ti zal het er spannen tot Creniliodegcni. Om 3 uren namiddag plechtige inhuldi ging van een prachtig beeld van O. L. Vrouw van Lourdes op het Kasteel van Ronsevaal. On geveer drie honderd zangers en zangeressen zul len met begeleiding van vijftig speeltuigen een gelegenheidslied zingen. Daarna solemneel lof en sermoen in de parochiale kerk van Erembo degem... Geheel Aalst moet en zal er zijn... Een uitstapje naar het lief Erembodegem zal de Aals- tenaars deugd doen nu zij drie weken lang deftig gekermist hebben en zij mogen ook niet verge ten dat wanneer Aalst feest viert, Erembodegem er altijd bij is. De genegenheid en kan van eenen kant niet komen, een hand alleen wascht nieten daarom ook zal Kibelaioeken Zondag op zijnen post zijn om alles wel af te sjoeren en een ver slag over het feest te geven in ons geliefd Stem- meken. Zondag dan, 1 Augusti, niet alleenlijk Aalst, maar al de gemeenten van 't omliggende naar Erembodegem Den 5 Oogst begint de negendaagsche plechtige begankenis tot de ver maarde kapel van O. L. V. ter Muren. De burgemeester van Londen vertrekt vrijdag naar Brussel om er Zondag de tentoonstelling te gaan bezichtigen... Wij en willen hier zijnen naam niet geven, want geenen eenen treffelijken mensch en kan hem uitspreken, zoo lang is hij 1! Al die goeste heeft om dees jaar de bedevaart naar Sittard te doen, en heeft maar in dit num mer de beschrijving te lezen der bedevaart van verleden jaar en de schikkingen voor de bede vaart van 't jaar 97. Ieder huisken heeft zijn kruisken, 't is 't alle kanten iets, zei Tist, uitge nomen bij ons, zei Jan, en als hij thuis kwam lagen er de gernasijrs 81 jaar oud - worden en dan op zijnen verjaardag' nog niet gefeliciteerd worden, datis toch nog al grof, ze mogen er van zeg gen wat ze willen. De jacht op de hazen en zal dees jaar maar toegela ten zijn na 15 September. Vier of vijf kleine schavuiten hebben verleden vrijdag den offer blok geledigd in de kapel van den Oudenberg tot Geeaarüsbergcn, mor ze zijn gelukkiglijjf ge kend. Vrijdag laatstleden, een statiebediende tot Aalst onderzocht een trein van koopwaren- wagons en ondervond dat eene moer van een bout losstond. Hij boog zich om de vijs aan te draaien, toen opeens de lokomotief tegen den wagon botste. De ongelukkige werd door den schok op de rails geworpen en zijne rechterhand onder het wiel van den wagon vermerseld... Het slachtoffer werd zonder teeken van leven naar een der bureelen der statie gebracht, waar hij de eerste zorgen ontving van de geneesheeren Bau- wens en Lacompte. Zondag verleden was het tot Moerbeke, bij Geeraardsbergen, op den wijk Atbeinbeke, eene feest zonder weerga De inhuldiging van den nieuwen gravierweg Triomfbogen, jaarschriften, vlaggen en wimpels, niets ontbrak de geestdrift der inwoners van den wijk was onbeschrijfelijk, ook ging het er gedurig onder de menigte van Leve onze Burgemeester al de heeren van den Gemeen teraad waren er tegenwoordig, uitgenomen twee. Tot laat in den avond was er plezier en verteer en, God dank, alles is er in de beste orde afge- loopen. Zulke feesten tellen en hebben de rare groene socialisten of Donchisten doen schuim bekken van arragie... Viva MoSrbeke Athem- beek en zijne felle en deftige raadsheeren Maandag verleden heeft Z. M. Leopold II den beestenhof van Antwerpen gaan bezoeken de nieuwe feestzaal ingehuldigd onnoodig te zeggen dat al de groote Signoren op de ontvangst tegenwoordig waren. t'Aalst, (waar niemand absoluut nie mand voor eenen hond zijnen hoed of muts af neemt), daar begint men tabak en ser vetten te ver- koopen. En WAAROM ?J Maandag verl. hebben d'Aalstenaars nog eens 't geluk ge had, in de Kapel der Zwarte Zusters, een over- schoon en leerrijk sermoen te hooren van den E. H. De Ridder, hunnen oud onderpastoor van St Martinus en thans pastoor te Schellebelle Aalst en vergeet zijne oud-onderpastoors niet en verlangt hen zooveel mogelijk weder te zien. Cceraardsbcrgenaars, is het nu toch zeker, dat uwe achtbare Volksvertegenwoordiger, de heer Vincent Dierickx, de vernieuwing van zijn mandaat niet meer en zal aanvaarden te naaste jaar Wij en kunnen het niet gelooven, 't ware te veel spijtig ook hopen wij nog ten volle, dat de achtbare heer Dierickx ons te naaste jaar, sa men met de heeren Woeste en De Sadeleer, ter victorie zal leiden in onzen strijd tegen Chipka en zijne aanhangers 1 Ieder stuk van 5 frank brengt zijne gierigheid bij. De eerw. Pater Victor Thomassen, trappist, is den 26 Juni dicht bij Leopoldville, in Congo, aan boord der Ville de Bruxelles, overleden. Vrijdag 11. werd de Noordstatie tot Brussel overhoop ge zet door eenen persoon, die beweerde, aan den Koning 100,000 fr. geleend te hebben, welke Z. M. niet wilde teruggeven...'t Was ne commis- voyageur van Charleroi, die reeds verleden jaar tijdens eenen aanval van zinneloosheid te Ant werpen in het gasthuis moest worden gebracht. d'Inschrijving, door de socialisten geopend ten voordeele der werkstakers in den Borinage, be loopt slechts tot 316 fr. en 48 centiemen. En zeggen, dat er in die partij mannen zijn, die mil- lioenen rijk zijn, zooals VanderVelde, Picard, Furnemont, Defuisseaux, enz. En nu, in afwachting, beste Lezers, dat Minister Vanden- peereboom de eerste klassen op de treins zal af schaffen, zeg ik U van herte tot de naaste week. Kibeladoeken. erg gekwetst, 't Was 2 uren van den morgen eer de orde hersteld was. Oei, wat wreede ontdekking Te Se- villa, in Spanje in den toren der Sint Pieterskerk is een kamerken waar se dert 9 jaren niemand was ingeweest. Een kleine misdiener ging er over eeni ge dagen in snuffelen en vond onder nen hoop stroo een, twee, drij, zestien bakken. Hij deed nen bak open en vond er 't lijk in van een Weinen jongen.... Verschrikt liep hij bij M. den Pastoor, die aanstonds naar den toren ging en in de 16 kisten 16 kinderlijkjes vond. Ze schijnen nog niet lang dood te zijn. Groote ontroering heerscht in de stad men weet niet wat denken. Te Ly ons is een groot vloerfabriek afgebrand, er is voor een millioen schade. Te Bourges, in Frankrijk, is het seminarie afgebrand. Niets is kunnen gered wor den meubels, bedden, kleeren, lijn waad, alles, alles is verbrand. De stu denten hebben met moeite den tijd ge had om te vluchten. In eene schouw burg van Paducal (Amerika) werd een stuk gespeeld, dat eindigde met een vuurwerk op het theater. Nauwelijks was 't vuurwerk aan gang of de tooneel- spelers kwamen van achter de scher men gesprongen, roepende Brand Brand Onbeschrijfelijke' verwarring in de zaal de eene sprongen over de i anderen om eerst buiten te zijn man- j nen, vrouwen, kinderen werden onder de voeten vertrapt ol tegen de muren gepletterd, 'twas een gehuil, vreeselijk om hooren. Het dak, dat in gepekt kar ton was, stond op nen pink in brand. Van de tooneelspelers is bijna geen een gered zes hunner zijn letterlijk ver koold. 150 personen hebben er 't leven bij verloren. Frankrijk Sedert dat de scholen er ten grooten deele verwe reldlijkt zijn, groeien de misdaden on der de jonkheid op verschrikkelijke wijze aan de zelfmoorden zijn bijna ontelbaar en 't zedenbederf afgrijselijk. O, Frankrijk, waar gaat ge naartoe 1 door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Dagwijzer Zondag, 1 Augusti. S. Pieters banden. Maandag, 2. H. Alphonsus Ma ria de Liguori, bisschopstichter van 't order der Redemptoristen. Hij werd 91 jaar oud en stierf in 1787. Vandaag afllaat van Portiuncula. Dijnsdag, 3. Te Jerusalem vin ding der Relikwiën van den H. Stepha- nus, eersten martelaar. Woensdag, 4. H. Dominicus. Donderdag, 5. O. L. Vrouw ter Sneeuw. Vrijdag, 6. Gedaanteverandering van Christus op den berg Thabor als hij aan drij zijner apostelen, Petrus, Ja cobus en Joannes, een straalken toon de van zijn glorie en dat Petrus in verrukking uitriep Heer, laat ons hier blijven. Zaterdag, 7. H. Cajetanus. VOLLEN AFLAAT in de kerk van de Onbevlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd Maria (klooster der Arme Cl aren), TE AALST. DEN 2 AUGUSTIJ zal aldaar gevierd worden de kerkwij ding van GEKEND ONDER DEN NAAM VAN Men zegt dat de prins van Wallis in zijne jeugd kousenbreien heeft geleerd. Zijn zoon, hertog van York, heeft het vak van koordendraaier ge leerd. Zijn overleden neef, Czaar NicolaasII, kon ploegen, zaaien en oogsten. Keizer Willem is een praktisch letterzetter. Koning Umberto is niet alleen een uitstekend schoenmaker, maar lapt ook zeer goed. Oscar van Zweden hanteert de bijl zoo behendig als een houtakker van be roep en doet in dit opzicht zelfs niet onder voor M. Gladstone. Koningin Victoria houdt bijzon der veel van breien. Nog niet lang geleden heeft zij eene wolle sprei gebreid, die zij ten geschen ke heeft gegeven aap de oudste en meest weer- dig gekeurden der verpleegden in een asyl voor gebrekkige werkvrouwen, op het eiland Wight. sche legerafdeeling is door de oproerlingen verrast geworden en heeft in de grootste wanorde de vlucht genomen. 200 Spanjaards werden gedood. De Vesuvius is weer aan 't spuwen dat en zijn maar leelijke manieren. In vroegere eeuwen heeft hij gansche steden onder zijne brandende assche begraven. Te Lens, in Frankrijk, tusschen de Fransehe en Belgische mijnwerkers De Fransch- mans wierpen met steenen op de deuren en in de vensters van de huizen der vreemdelingen en lie pen de straten rond al huilende Weg met de Bel gen De gendarmen zijn moeten tusschenkomen en hebben er veel spel mede gehad een der gen darmen werd met steenen van zijn poerd gesme ten en buiten kennis opgenomen j anderen zijn (De Seraphiensche Vader Francis- cus heeft den aflaat bekomen van Chris tus zelf, door de voorspraak der Onbe vlekte Maagd Maria, in de Kerk van Portiuncula, hij is daarna bevestigd ge weest door Honorius III, door Grego- rius XV, uitgestrekt tot alle de ker ken van het Seraphiensch Orde door vergunning van Innocentius XI, toe passelijk aan de zielen des Vagevuurs, en eindelijk heeft de H. Vergadering der Aflaten tot Romen, verklaard den 22 Februari 1847, dat den gemelden plechtigen Vollen Aflaat kan verdiend worden in alle de kerken van het Order van het begin dezer solemniteit tot des- zelfs sluiten, zoo dikwijls als men, na gebiecht cn gecommuniceerd te heb ben, dezelve binnen treed en aldaar een weinig bid voor de gewoonelijke in tentie van Onze Moeder de H. Kerk. Dezen Afllaat zal beginnen met Ves pers van den l'ton Augustij en duren tot zonnenondergang van den volgenden dag. De goddelijke diensten sullen geschieden als volgt ZONDAG, 1 Augustij, ten 2 uren na middag, zal het Allerheiligste Sacra ment uitgesteld worden en onmiddelijk daarna de Vespers geschieden. Ten 4 uren, het Sermoen door den Eerw. Pater Vermeercn. MAANDAG, 24<,n Augustij, 's mor gens, ten 6 uren, de eerste Mis met uit stelling van het Allerheiligste. Ten 8 uren, de solemnele Mis. Namiddag ten 4 uren, het Sermoen door den Eerw. Heer Van Serom daarna het Lof. Deze plechtigheid zal gesloten wor den met den Lofzang Te Deum Lauda- mus. Va ile Goddelijke Diensten zal er gezegend worden met de Re- liquicu van den H. Vader I ran- cisens. Alles tot meerder eer en glorie Gods en IcnH. Seraphienschen Vader Franciscus. Wij werden in het college heel wel onthaald. Pater Wael- kens deed mis en ik diende hem. Daarna namen wij het ont bijt, waarachter wij de gebouwen eens gingen afzien ze zijn overprachtig, overal marmeren vloeren, marmeren trappen dat is de mode in Italië. Van uit de vensters van 't college heelt men een schoon uitzicht op de stad zij ligt daar voor onze voeten op het achterplan hebt gij de zee, 't is een bosch van masten en 't ziet er zwart van de schepen men ontwaart eveneons den Vesuvius en het eiland Capri. Rond 10 uren gingen wij het merkweerdige der stad zien. I Pater Rector van 't College, een goede, brave man, vergezelde ons tot den noen en bracht ons in verscheidene kerken, onder j andere in de schoone kathedraal en de kerk van St Januarius waar zij dwars door gebouwd is in de breedte en wat dus maar eene kerk uitmaakt en de vorm van een kruis heeft, 't Was dan reeds 11 uren van den voormiddag en nochtans was de Kardinaal-Aartsbisschop met gansch zijn kapittel in het koor nog bezig met het officie te zingen. Na dat wij de groote ge bouwen der kerk hadden bezichtigd, do reusachtige marme ren pilaren, de hooge gewelven en rijkbewerkte koepels had den bewonderd, gingen wij in de sacristij. Daar liet. men ons veertig groote zilveren standbeelden zien, ieder eene kleine reliquie bevattende van den heilige die zij voorsteldeneen dier standbeelden en 't was het grootste niet kosto 14,000 fr.; wat een schat, zoo 40 beelden 1 Men liet ons ook eene kas zien, gesloten met eene massieven zilveren deur. Het was eene kas, bevattende twee flessehen, de eene vol, de an dere met eenige plekken van het bloed van den II. Januarius. Tweemaal per jaar, in Mei en Augusti, toont men die flessehen aan de geloovige bevolking van Napels alsdan is de kerk er opgepropt vol, want er gaat een mirakel gebeuren, hetgene geschiedt telkens dat die uitstelling plaats heeftna de gebe den van den kardinaal en der christenen wordt het bloed, an ders droog in de flessehen, vloeibaar soms gebeurt het sef fens, soms duurt het wat langer, en iedereen kan tweemaal 'sjaars dit wonder bestatigen. Wij zagen ook in eene chrypte of onderaardsche kork, onder de kathedraal, het hoofd van den H. Januarius en menige andere merkweerdigheden. Daarna gingen wij nog in verscheidene andere kerken 't is spijtig, dat zij wat donker zijn van binnen, doch 't is in Italië overal *t zelfde, waarschijnlijk om in het heet seizoen wat koelte en frischheid te genieten. Daarna reden wij in eene voituur door de bijzonderste stra ten der stad. Eenige zijn zeer schoon, allen bergen zeer sterk op- en af. Als men van boven is, heeft men altijd een schoon zicht op straten en gebouwen, onder uwe voeten. Gelijk te Genua zijn er ook een aantal kleine, smalle straatjes van hooge huizen zij zijn vuil en smeerig, en 't volk, dat er in woont, is het niet minZelfs in de schoonste straten zag ik bedlakens, hemden en kleederen buiten de vensters te droo- gen hangen en beneden stonden vuile kramen en liep er af zichtelijk volk. Wat u het eerst tot Napels in de oogen springt, is de groote hoeveelheid rijtuigen van allen aard. Ik dacht dat het volk hier te lui was om te voet te gaan soms had men in kleine straatjes wel tien rijtuigen bijeen en dat was een spel om ze zien te passeeren In de groote straten was het nog wat anders Koetsen, wagens, karren, bij keeren vijftig opeen ge ziet van hier hoe moeilijk het is er met eene voituur voor uit te geraken alle stappen moet men stilhouden en trachten zijnen weg te banen tusschen andere rijtuigen. Maar wat ik nog meer bewonderde, dat was de behendigheid der Napolita- nen in hunne smalle straten. Nooit zult gij zien, dat twee vol taren, die elkander passeeren, opeenioopen of elkander aan raken, alhoewel de wielen elkander op ongelooflijk kleinen afstand voorbij rollen. Wat nog in 't oog looptmen ziet meer muilezels dan paarden de trams worden aangetrokken door muilezels men ziet die beestjes zelfs in prachtige koetsen; de ezel wordt hier in het geheel niet misprezen, 't Is ook niet te 326 Het gedrag der Gentenaars wakkerde den moed der misnoegde Bruggeliugen derwijze aan, dat dezen de stads poorten vóór Willem sloten. De graaf verwijderde zich met verbitterd gemoed, doch deed, in het geheim, door zijne aanhangers in de oproerige stad verdeeldheid zaaien. Het uitwerksel zijner kuiperijen bleet niet achterwege. De overheid, door de verschillende gezindheden lastig geval len wapperde in haar gevoelen, wankelde in haar be sluit. Zou zij Willem terugroepen of Dirk als graaf uit roepen en dezes blijde inkomst vieren Terwijl zij aldus besluiteloos bleef, had men reeds den Vrijdag, 23 Maart, bereikt. Iwein en Daniël, over deze aarzeling gebelgd, schreven aan het magistraat eeneri brief, waarin zij, met klem van redenen, de noodzakelijkheid eener onwe- derroepelijke beslissing betoonden en er op aandrongen voor den eerstkomenden Zondag een gunstig antwoord te ontvangen. Dirk zelf, gehoor gevende aan lweins raad, zond de volgende letteren a Indien ge mij tot uwen vorst aanstelt, blijven u niet enkel al de rechten gewaarborgd, welke mijne voorzaten, Vlaanderensgraven, u schonken, maar nieuwe privilegiën wor den u gegund. Uwe stad, voorheen een hartader van het ver keer, zal weer de handelsvrijheid genieten, hare welvaart en haren luister zien heropkomen. Mijne zuster, de gravin van Holland, opent ook voor u de grenzen van haar grondge bied, op voorwaarde nochtans, dat er voor den uitvoer volkomene vrijheid tusschen beide Ian sta. (1) Deze beloften, aan welke lweins invloed eene onge- meene kracht bijzette, alsook de toenemende zucht naar onafhankelijkheid, overwonnen eindelijk de wan kelmoedigheid der Bruggelingen. Den 25 Maart, maakten zij Iwein schriftelijk kond, dat zij Dirk in hunne mu ren ontvangen zouden. Hun kastelein Gervaas van Praet, dien we op de vergade- en be- (1) Vgl. Galbertus, num:, 15o en 151,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2