s I T T A R D. UIIBRECHTS. Bedevaart uit Erembodegem IV AAR Uit .de Walen. Bedevaart van 1897. De Bedevaart zal plaats hebben den 6 en 7 September. Nieuws van soorten. Nieuws uit Aalst. ONS RAADSEL. Burgerlijke Staml, Aalst. 2 kiaderea owjqf 4? 7 jaren. ontkennen, dat dier heeft den stap vaster op de bergen en hier op deze platte steenen, waarmede de afhellende straten be vloerd zijn, zou een paard gemakkelijker uitglijden en vallen. Wij reden nog voorbij verschillige prachtgebouwen, onder an dere het uitgestrekt paleis der vorige koningen van Napels, stad, die met het omliggende het koningrijk Napels uitm ak te dan eene prachtige straat met rijke winkels, hotels, ba zar's, gansch van glas overdektverder nog het museum dei- stad', zoo groot dat men er zou in verloren loopen en waarin voorzeker schoone dingen te zien zijn, zooals standbeelden, schilderijen en oudheden van allen aard. Eindelijk, indien Napels in 't algemeen maar eene vuile stad is, gelijk bijna al de steden van Italië, toch is er ook een overvloed van schoonhedeSi, welke oprecht 't zien waard zijn. De ligging der stad op dé helling van 't gebergte, door de zee omringd en be snoeid, is een heerlijk panorama, een tooverachtig schouw- spel 't zij gezien van op zee, 't zij van het hooge gedeelte der stad' waar men misschien wel zes a zevenhonderd meters bo ven de zee en de onderste gebouwen staat. Wij verheten Na pels en trokken om 3 uren naar ons schip terug. liet vertrek was aangekondigd voor 5 uren, maar er wa,s zooveel maruhandise te laden, dat het avond en 7 uren werd. Het machien begon te werken en wij verheten de haven, na een halven dag stilstand. Ik stond wol tot 10 uren op het dek van 't schip, om zoo lang mogelijk de verlichte stad Napels te kunnen aanschouwen, alsook de Vesuvius met-zijne vuurovens en verder het eiland Capri, op den linkerkant, want wij vaar den altijd verder en verder van de kusten, totdat wij einde lijk in de verte verdwenen. Van Napels stak men in rechte lijn door naar de straat ot a van Messina, in 't eiland Sicilië. (Wordt voortgezet). Gelijk de voorgaande jaren, is de bedevaart opperbest afge- loopen Eens te meer heeft het katholieke Vlaanderen het Waarblijkend bewijs gegeven van zijne trouwe liefde, van zij nen diepen eerbied en innige dankbaarheid ten opzichte der hcmelsehe Genaden-Moeder, üit iedere streek van het bisdom Gent, uit Brabant en uit Westvlaanderen zijn er vrome bede vaartgangers opgekomen om O. L. Vrouw van het H. Hert te Sittard in haar bevoorrecht heiligdom te gaan groeten en ha- re gunsten af te smeeken. Hoe hoop- en troostvol rijst voor de oogen der godvruchtige neWims de zoete beeltenis van Maria! Welke gelukkige oogênblikken zoo zeldzaam, helaas! int leven brengt de pelgrim door in haar heiligdom Hoe klopt daar zijn hert van zalige aandoeningen Daar spreken de edelste gevoelens, daar welken uit het diepste der ziel, vurige wenschen en gebe den op daar voelt de pelgrim 's levens lasten lichter worden; daar vindt hij dien troost, die sterkte dien hemelschen vrede, dien de wereld niet geven kan. Zeggen wij hier een woord van hartelijken dank aan me- iufvrouw Melanie de Clippel, aan den heer J. Nieuwenborgt en al de ijveraarsters. Zeker zal Maria bij haren Goddelijken Zoon overvloedige zegeningen bekomen voor hare ijverige die naars. Verleden jaar telde men niet minder dan 284 bedevaart gangers dit jaar mocht men eene nog talrijker opkomst ver wachten, doch tengevolge eener onvoorziene omstandigheid waren er zeer vele ingeschrevenen ten achteren gebleven. Door dit geval had men dezen keer geenen bijzonderen trein bekomen daardoor was men genoodzaakt, in plaats van ge lijk de vorige jaren ten 8.33 uit Erembodegem af te reizen, het vertrekuur op 7.19 te stellen. Dit aanzienlijk verschil legt de afwezigheid uit der talrijke leden, die uit alle richtingen moetende aankomen, geene gelegenheid hadden op dit vroe gere uur zich bij den stoet aan te sluiten. Niettegenstaande deze kleine onaangenaamheid, hebben de pelgrims alle gemak van reizen gehad. Allen verklaarden zich uiterst voldaan, en brachten welverdienden dank aan den Eerw Heer Temmerman, bestuurder der bedevaart, die voor alles flink gezorgd had. In naam van al de pelgrims zij Z. Eerw. hier nogmaals hartelijk dank gezegd. Ziehier nu hoe de reis is afgeloopen Allergunstigst we der gedurende de twee dagen. Na te Denderleeuw en te Ter- nath de bedevaartgangers van het land van Audenaardc en van Brabant opgenomen te hebben, bracht de trein ons ten 8 uren te Brussel aan. Een uur later kwamen wij in Leuven, waar wij na eenige minuten wachtens, instapten, om langs Aarschot, Diest en Hasselt rond den middag te Maastricht aan te komen. 't Was 2 uren toen wij te Sittard aan kwamen. De geestelijkheid aldaar had kruis en vaandels ter onzer beschikking gesteld en een groep in 't wit gekleede maagdekens met een beeld der Lieve Vrouw, wachtte ons af aan het station, om ons naar de Baziliek te begeleiden. De priesters hieveg het magnificat aan, dat door de gansche pelgrimsschare her haald werd. Eerbiedig en met ontdek ten hoofde ontvingen de inwoners de bedevaart uit het afgelegene Vlaande ren. Men zag het, zij waren gesticht door de godsvrucht der pelgrims, en wij van onzen kant konden tot lof van Sit tard bevestigen, dat Maria in de stad van haar bevoorrecht Heiligdom trou we vereerders en dienaren heeft. In de Baziliek gaf de Eerw. Heer Sa dones, pastoor te Erembodegem, eere voorzitter onzer bedevaart en onver- m9eide voorstaander derzelve, den ze gen met het Allerheiligste. Ten 6 1/2 ure werd een plechtig Lof gezongen door de Congïeganisten van Erembode gem, onder begeleiding van den heer Gustaaf Verhegge koster van Erembo degem. Onder het lof deed den Eerw. Heer Kapelaan Schoolmeester een hart roerend sermoen. Na het Lof werd de dagorde afgekon digd voor den volgenden dag Om 5 ure plechtige Mis, onder welke al de pel griras ter H. Tafel naderden. Na de Mis gaf men den zegen met het Allerheilig ste, en met spijt verlieten wij het Hei ligdom, want elkeen gevoelde zoo wel hoe zoet en aangenaam het is, eenige stonden in Maria's tempel over te bren gen. Ook was het geen vaarwel maar wel een tot weêrziens dat aan Maria werd toegestuurd. In rijen volgden de pelgrims den weg naar het station onder het zingen van hetUit 't Katholieke Vlaanderen en opgeruimd en het hert vol vertroosting, vertrokken wij te ruim 7 1 /2 uren uit Sittard, na een laatste vaarwel tot Ma ria gestuurd te hebben... Doch neen, niet vaarwel, maar tot weerziens, ge liefd Sittard, schoone Baziliek, zoet ge nadebeeld onzer Lieve Moeder, wij la ten onze herten hier aan uwe voeten. O. L. Vrouw van 't Heilig HertWij zul len in ons duurbaar Vlaanderen U nog meer doen kennen en beminnen aan U ons hert, aan U al onze gedachten, aan U en uwe verheerlijking al onze vrije oogenblikken Wij stapten af te Maastricht, om de ze bloeiende Hollaudsche stad, zoo ver maard om hare eeuwenoude kerk van Sint Servatius hare kostelijk Schatka mer den wereldberoemden Sint Pie tersberg, met zijue duizende onderaard- sche wegen de Sint Martinuskerk met haar wonderbaar Christusbeeld, te gaan bezichtigen. Ten81/2 ure verlieten wij Maastricht, en na eene voorspoedige reis, kwamen wij blijgemoed te Erembodegem aan. De werkstaking vermindert. Vele werklieden zouden 't werk niet verlaten hebben, ware het niet geweest dat zij bevreesd waren voor de vervolging en mishandelingen der socialisten. De ellende is groot, zooveel huishoudens sedert weken zonder nen cent inkomen, en «in de coöperatief der socia listen, geen brood te krijgen zonder geld, en er moet toch geëten worden. Langs verscheidene kan ten worden er veel aardappelen op 't veld gesto len. De kopstukken loopen rond, maken 't volk wijs, dat de bazen zich binnen de acht dagen zul len moeten ten onderen geven zij beloven dat er uit de andere koolstreken en uit de vreemde lau den, gelden zullen toekomen om de werkstakers to ondersteunen. Hoe is 'tGods mogelijk dat er nog een werkmensch naar die mannen luistertzij wachten hu al eene maand naar onderstand en tot hiertoe hebben zij nog geen roode duit ontvangen, en zeker is het dat ze nog lang zullen blijven wach ten. hebben de deur moeten instampen om het kind te redden. Het arm wicht had middelerwijl vreeselijke brandwonden bekomen en was schrikkelijk om aanschouwen. Menige toeschouwer had de tranen in de oogen. De gendarmen zijn ter plaats een on derzoek komen doeu. Het kiud is 's namiddags naar het gasthuis gevoerd, waar het om 5 uren in de wreedste pijnen bezweken is. Meester Spiegels vraagt in de klas aan Luibeken Zeg eens, Petrus-Joannes- Crispinus-Bartholomeus Luibe ken,waarom verfoeide Napoleon .zoodanig d'Engelsmans I Omdat z'hem ter dood ge bracht hadden, Meester Een hoer te peerd vroeg aan een boei kcn van Lede hoe verre hij nog van de siad Aalst verwij derd was. Eene dikke uur, antwoordde de land bouwer. Daar de heer zeer haastig was, spoorde hij zijn peerd en galoppeerde dadelijk weg. De boer, dit ziende, schreeuwde hem achterna - Mijnheer I Mijnheer Deze kwam terug en vroeg wat er was. Als gij zoo rijdt, zegde ons boerken, dan is het maar eene halve uur. Leve Ouzc Lieve Vrouw van het II. Hert EEN PELGRIM. 327 ring van Gent bij Willems hovelingen bemerkten, had echter met dit besluit nog geen vrede. De rechtschapen ridder, wien het hart nochtans bloedde bij het zien van Vlaan- derens verarming en onderdrukking, achtte zich voortdu rend door zijnen eed aan Willem verbonden en zou geen haarbreed van zijne plichten wijken. Hij ontkende de wettelijkheid van de genomen beslissing en sprak tot de stadsoverheid Ik dien maar éenen heer en die is graaf Willem. Geen oproer verbreekt den eed van ge trouwheid, welken ik hem deed. Een langer vertoef in uw midden zou mijne eer krenken. Veel hebt ge tegen uwen vorst misdreven Edoch, daar ik u allen liefheb, wil ik trachten u weer in genade te doen ontvangen, het beproeven Willem over te halen Om u ten minste vóór Zondag niet aan te vallen. Ik zal doen al wat ik kan om het geschil in der minne bij te leggen, de ver zoening te bezegelen. Tot Zondag stel ik én gade én kroost én eigendom onder uwe bescherming. (1) Gervaas van Praet verliet de stad en begaf zich bij Willem. Dit vertrek boezemde Iwein geen bekommernis in en hij verzekerde Dirk, dat de kastelein, een man van den echten stempel, eerstdaags, na een diep nadenken over des dwingelands euveldaden, onder de leeuwenvaan zou komen strijden. Den 26""°, trokken Dirk, Iwein en Daniël met talrijke krijgsbenden, onder gejuich en gejubel, Brugge binnen. Rambold van Straten en vele zijner aanhangers waren, een paar dagen te voren, de stad ontvlucht, na eerst hunne steenen in brand te hebben gestoken. De plechtige ontvangst zou den 30"°° plaats grijpen. Gedurende de bespreking, waartoe het bepalen van dien dag aanleiding gaf, werd door het magistraat aan Iwein en Daniël de vraag geopperd Ge spoort ons tot het aannemen van een nieuwen graaf aan. Dat is wel, maar, waarom toch hebt ge u zeiven tot nogtoe door geene beëedigda verklaring aan Dirk verbonden n Beide ridders Van nu af mogen aanvaard worden bij al de ie veraars en ieveraarsters, de personen van goed en zedelijk gedrag, vermits zij in eens betalen de som van 8 frank hierin zijn begrepen de reis kosten van den coupon van Erembode gem naar Sittard, alsook de kosten voor het zien der merkwaardigheden tot Maastricht, zooals de Sint Pietersberg, de kerk van den H. Servasius met hare schatkamer en crypte, de Sint Marti nuskerk enz. alsook het geld voor eene offerande tot Sittard. Voor de noodige inlichtingen te be komen betrekkelijk de bedevaart, ge lieve men zich te wenden tot den E. H. Sadones, pastoor tot Erembodegem, Eere-voorzitter tot Juffer Melanie De Clippel, tot Erembodegem, en tot den E. H. Temmerman, onderpastoor H. Hert, St-Amandsberg, Gent, Bestuur der der Bedevaart. ~R Wij verzoeken de Ieve raarsters, te willen zorgen voor den 15 Augusti, het getal ingeschreven leden ons kenbaar te maken opdat wij de noodige schikkingen voor eenen specia- len trein zouden kunnen nemen. Alle gemak van correspondentie zal gegeven worden voor de bedevaarders uit Gent, uit Geeraardsbergen, uit het Meetjesland, uit't land yan Waas, Ou denaarde, enz. Er zal zich iemand naar Sittard begeven om wel te zorgen voor eten en logement en alle andere noodige schikkingen. De Eerevoorzitter, E. H. L. Sadones, pastoor te Erembodegem. De Bestuurder, E. H. J. Temmerman, onderpastoor H. HertSi-A mamands- berg, Gent. De Secretaris, E. H. A. Barbiaux, Professor in het Collegie, Geeraardsbergen. Brussel. De patroon van een der bijzon derste hotels van Brussel had over eenige dagen eenen nieuwen knecht in dienst genomen, eene jonkheid, Francois O... Hij was gelast met de schoenen der reizigers te blinken, en hij deed zijn werk eerste klas wel. Nu verledens week, waren er in 't hotel 80 vreemdelingen geherbergd. De eerste die 's morgens opstonden vonden hunne schoenen niet en liepen razig beneden rond, want ze moesten den trein hebben. Gezocht naar den knecht, die nergens te vinden was en gezocht naar de schoenen, die ook niet te vinden waren kerel was opgestoken mot de 80 paar schoenen. Geluk kig dat er in Brussel veel schoeDwiukels zijn, na eene halve uur tijd, pronkten al de reizigers met splinternieuwe bottienen. Vcrgissiug. Zondagavond, ten 11 ure, wilden twee heereu en eene dame de Noordstatie binnentreden langs den voorgevel. De bediende deed opmerken dat de ingang zich bevond langs den zij&ant, rue de Progrês, maar een der heeren had de opmerking niet gehoord en ging door. De bediende greep hem bij den aim en wilde de uitlegging wat luider herhalen, toen hij zag prins Albert voor hem te hebben. De twee andere reizigers waren prins en prinses Karei von Hohenzollern. De bediende wilde zich verontschuldigen, maar prins Albert zegde Go hebt u niets te verwijten, vriend gij hebt uw plicht gedaan en ik alleen ben in 't ongelijk, want ik had.den statieoverste moeten verwittigen. En onze kroonprins ging met zijn schoonbroer en zijne zuster langs de andere zijde. Groote mannen en kleine mannen. In een engelsch tijd schrift wordt eeno studie openbaar ge maakt over de lengte der groote man nen. In de categorie der lange groote man nen worden aangeduid met hunne leng- 'te Carlyre, lm80 Cromwell, Lm78 Darwin, lm83 Dumas zoon, lm78 Lincol, lm86 Peter-de Groote, 2m05 Walter Scott, lm83 Tac- keray, lm93 Washington, lra90 en zonder aan duiding van lengte Goethe, Schiller, Lessing, Schopenhauer, Christoffel Colombus, Willem den Zwijge, Mirabeau, Richelieu, de Tasso, Tourgué- nieff, Bismarck, Moltke, Julius Cesar, Karel-de- Groote, Wilhelm I en Sint-Thomas van Aquine. Tot de middelmatigen behooren lord Beacons- field, l'"75lord Byron, lm74 Dickens, lm75 Gladstone, 1°'73 Bulwer, lm73 Voltaire, 1"70 Wellington, lm70 Zola, lm70 Camoëns, Chopin, Dante, Heine, Linneus, Luther, Spinoza, Watteau, Alexander-de-Groote, Sint-Francicus, Newton en Edgar Poë. De kleine klas bevatte Beethoven, 1.60 Bal zac, 1,63 Kant, 1,53 Napoleon, 1.57 Nelson, 1.63; Thiers, 1.60; Meissoneir, 1.53 Mozart, Wagner, Menzel, Hogarth, Horatius, Melanchthon, Mendelsohn, Montaigne, Montesquieu, Calvyn, Kepler, Tamerlan en Windthorst. Men vraagt zich af, waar de statistieker wel de inlichtingen mag gehaald hebben om Horatius en Tamerlan in de kleine klas te zetten Zondagrnst. Zondag blijft de apotheek open van M. Arthur Ghysselinckx, Molenstraat. In deu vcrwljtpeiiniiig van 't Land van Aalst vraagt een onnoozel kiekejonk en gebrevet teerde kazakkeerder Is het Alois of Louis die het kunststuk gemaakt heeft 0,10. n Wij willen dien slimmerik antwoorden NEEN, Louis heeft dit kunststuk niet gemaakt, maar is het wel die oSiynuiOA smid met zijn eer metaal, die het gemaakt heeft Heeft hij het naar Eecioo niet gaan halen, over 5 a zes weken Zou het kunststuk, dat op de Oude Vischmarkt nevens de deur hangt, niet eene der stukken zijn, hier 3a 4 jaren geleden in twee herbergen ten toongesteld door zijnen broeder Indien hij het zelf gemaakt heeft, dan kan hij toch aanwijzen waar het andere is Indien die fameuze kunstsmid zoo blijft voort gaan, zal men hem nog vóór zijne dood een stand beeld plaatsen op.... de pomp der Oude Visch markt. 0— WIE "WIE WIE 0— Pol Do Witte, gewezen opsteller van Vooruit, geeft in zijne laatste aflevering tegen de Gentsche Coöperatief het volgen de portret van eenen volksvertegenwoor diger Daar hij er den naam niet van opgeeft en er een waar raadkel van maakt, vragen wij onze Lezers het raadsel te willen op lossen en ons zoo haast mogelijk hun ant woord te sturen. Tüsschen al de goede oplossers zal ver- lot worden het vermaard en alom gekend boek Aalst en de vierde man. u De kandidaat volksleider moet alle a gelegenheid aangrijpen om van zich te doen spieken; zijnen naam in elk num- mor der werkmansbladen eenigo keeren op elke bladzijde doen prijken in alle volksvergaderingen het woord gaan voe- ren, luid roepen, heftge gebaren maken en bij beurten een geestigen, droeven of hartstochtelijken toon aanslaan eentoonigheid jaagt dadelijk alle toe- hoorders weg wat de man vertelt, komt eï weinig op aan, als hij slechts zorg draagt te verzekeren, dat hij de menschen gelukkig zal maken zoo gauw men hem aan macht helpt. Ook mag hij niet vergeten gedurig op zich zeiven te - sloeffen en te zeggen dat hij zich gesta- dig opoffert voor het volk de groote i' hoop gelooft het altijd hij moet daar- bij zorg dragen de concurrenten uit te schelden voor bedriegers. (Van kwakzalvers is wel wat te lee- ren ia het kunstje om de gunst van het geacht publiek te winnen). St-Dcnys-Wcstrcm. Woensdag om 13 ure is hier een schrikkelijk drama gebeurd. Vrouw De Keuckeleire had zich te bed gelegd en haar vierja rig kind, dat dan alleen thuis was, heeft de petrol kan genomen en in brand gestoken. Deze is ont ploft en de vlammen hebben zich aan de kleedercn van het kind meegedeeld. Het arm schaapje stond letterlijk op te branden. Het liep in de kamer bij het bed zijner moeder, maar, helaas, deze werd niet wakker. Het kind liep toen weer in huis, waar het neer viel in de ijselijkste pijnen. Geburen, die kwamen toegeloopen op het geroep van spelende kinderenj P'irlniv Daniel, alles wel ontvangen; X cllJ-Uli duizendmaal dank Zander. Is de inkt opgeslagen Tist. Wat docht er u van Pé B. Nog veertien dagen en dan1 Domien. Welken dag mogen wij u eigentlijk ver wachten Hum. Is de gazet wel toegekomen A B. Hebt gij reeds geschreven naar P. Vr.V G. Spijtig dat er wekelijks bij u geen groote feesten ziju f Lode. Nen zaligen feestdag, zelle 1 T. F. Melle haren brief is reeds geschreven. Geboorten Mannelijk 19 Vrouwelijk 13 32. Overlijdens L. Geeroms, zb. 36 j. Zonnestr. F. De Schy- ver m. De Groodt, mets. 80 j. Hoogevest. F. lleyvaert, 16 jBotermelkstr. J. De Windt, rn. Gossé, geneesh. 71 j. Nieuwstr. A. Coppens, m. Liebaut, herb. 43 j. Gentschestr.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3