KIBELAD9EKEN De Burgerwacht. BUITENLAND. Kerkelijk Nieuws. Van DENDEÏUIOUTEM naar 1NDIE. Twccilc brief. Dci'dc brief. was, tradZ. Majesteit eene kleine hoeve binnen, die door Vlaamschsprekende boeren bewoond werd, en vroeg een glas melk. Terwijl hij hierop wachtte, zette hij in het Engelsch het gesprek met zijnen tochtgenoot voort. Toen hij het glas melk dronk, zei de boerin, die den koning niet kende, tegen haren man Ik ben nieuwsgierig, wat die Engelschman met zijn langen neus ons voor onze melk zal ge ven. Toen hij vertrok sprak de Koning in zuiver Vlaamsch Ziedaar, vrouwtje, de Engelschman met zijn langen neus wil u voor uwe melk zijn por tret schenken. En hij gaf haar een twintig-frankstuk met zij ne beeltenis. Vrienden van 't Stem- meken, die 't nog heeter wil hebben als het geheel deze week geweest is, en heeft maar zijnen vin ger omhoog te steken, zel- le... Maar a propos van Zondag, tot EpciuIjocIc- gcm, is 't dien dag iets geweest... Een feest, dat de brave inwoners van die volkrijke gemeente, al werden zij honderd jaar oud, nooit uit 't ge heugen zullen verliezen... 't Was daar d'inhaling van een prachtig beeld van O. L. Vrouw van Lourdes, geschonken door de Madame van den heer Minister De Bruyn. Omtrent 3 uren werd het beeld op 't Kasteel van Ronsevaal gewijd door den E. H. Pastoor Sadones; er werd ter plaats een gelegenheidslied gezongen door de Congreganisten, waarna men zich stoetsgewijze ter kerk begaf. Al de Congregatiën en Genoot schappen luisterden den stoet op, geen katholie ke maatschappij of ze was er bij en op gansch den doortocht geen huis, geen hutteken, hoe klein ook, waar het driekleurig vaandel niet op en wapperde. Wat vooral de aandacht trok was de laatste groep van den overschoonen stoet, voorstellende de verschijning van de Moeder maagd tot Lourdes deze was gevormd door de dochter van onzen Minister van Landbouw en de vier kinderkens van Ridder Schellekens. Op recht indrukwekkend was de intrede in de kerk onder-'t zingen van het Laudate, Laudate, Laudate MARIAM (bis) Na 't sermoen en 't lof werd met begeleiding van 't muziek een prachtige lofzang ter eere van Ma ria aangeheven door al de Congreganisten.... g'Haalt er eer van, heeren Florent Van Den Bossche en Pius Verhegge, uwe muzikanten en zangsters hebben menigen traan van aandoening uit aller oogen ontperst.... Leve Eremfoodc- gem daar heeft men Zondag getoond dat men kan teest vieren en echt en zuiver katholiek en kristen is en blijft Zondag toekomende zal Dr Scliaepuiiin, de hoofdman der katholieke partij, in Holland, eene voordracht geven in den Werkmanskring van St Alphonsius tot Luik. 't Is nu zeker en vast, dat Keizer Wilhelm van Duitschland in 't begin der maand Septem ber de tentoonstelling van Brussel komt bezoe ken. Halte, »a- vez-vou*. weerom al een weeksken min Binnen 47 maal zeven dagen zijn wij onzen vierden kwijt. Een internationaal Congres van kleer makers zal op 15 en 16 der Oogstmaand te Brussel gehou den worden in het paleis der Beurs... Men zal er bijzon derlijk spreken over de breedte der broeken, de sterkte van 't garen, de lengte der frakken, en de wijdte der knopgaten Binnen eene goei 8 dagen zal het huwelijk plaats hebben van An- seele, 40 jaar, met mejuffer De Coster, 25 jaar, winkeldochter in Vooruit... Het echtpaar zal een speelreisje doen in Zwitserland... Laat de socia listen van Gent ondertusschen maar zweeten De E. H. Onderpastoor van Herderscm heeft, uit hoofde van ziekelijkheid, zijn ontslag moe ten geven. Wij hopen dat de ievervolle priester na eenigen tijd rustens volkomen hersteld zal zijn. De pHjsdeelingen zijn ten vollen aan gang. Van maandag af is men er tot Aalst mede begonnen en men heeft waarlijk geen ongelijk; 't is voordeelig voor meesters en leerlingen, want met de warme dagen der Augustimaand vermoeit de onderwijzer zich vruchteloos voor slaapdronken kinders. Woensdag toekomen de, niet te vergeten, is het in't Bisschoppelijk Collegie van Klnovc de jubilé van vijf-en-twin- tig jaar bestaan en donderdag toekomende is het de prijsdeeling in ons Sint Martensgesticht. Die er naartoe wil gaan, en zal zijnen voornoen waar lijk niet beklagen, want de verschillige oefenin gen beloven buitengewoon luisterrijk te zijn. Zondag, terwijl de Oude Garde van Aalst tot Ni- nove een concert gaf, stonden er wel een en der tig menschen rond den kiosk en 't waren dan nog een derde donchisten en maandag heeft onze heer Burgemeester Gheeraerdts van uit het landhuis naar huis moeten gevoerd worden per voituurne val, die gelujckiglijk geen erge gevolgen zal hebben. Maandag is onze koning Leopold, samen met prins Albrecht, naar Enge land vertrokken en donderdag tot Brussel weer gekeerd. Gezel Van Be veren en wil geen ge tuige zijn voor 't huwelijk van Anseele... Wat beteekent dat en vrijdag verleden is princes Clementine 25 jaren oud geworden. De stu dentjes onzer kollegiën en gestichten droomen sedert eenige dagen niets meer dan van pijp en tabakblaas... O, die zoete vakantie, met welk genoegen zien zij ze tegemoetIn 't kort ver trekken 50 missionarissen van Sclient naar de missiën van China, Congo en Mongolië... Onze beste wenschen en vurigste gebeden vergezellen deze kristene Helden De E. H. Gahide,oud onderpastoor van Bever en thans pastoor van Ghylingen, komt door onzen koning Leopold II vereerd te worden met het kruis van eer, voor al de moeite, ^elke hij zich voortdurend geeft om het lot der landbouwers te verbeteren..-:. Eere aan den E. H. Gahide Hij ontvangë^hier onze hartelijkste gelukwenschen De tijd der mos sels is weerom daar, en of ze smaken Maar wat staat er ons te doen als wanneer wij, zoo men ge meenlijk zegt, er door vergiftigd worden welke remedie gebruiken Wel, 't is heel simpel: men heeft maar in geval van vergiftiging het wit van twee, drij versche eieren in te nemen en op de weerdij van 5 minuten zal alle ongemak verdwenen zijn. De Congoleezen van Ter- vueren zullen in 't kort naar hun land terug- keeren... Is 't waar, dat er reeds 18 in 't hospi taal liggen Tot Radingliein woont de oud ste grafmaker van gansch deu aardbol. De man heet Hippolyte Thomas en is 70 jaar oud... Se dert den ouderdom van 15 jaar oefent de brave man zijn stiel reeds uit, en daar er percies alle dagen op zijn parochie geen lijken te begraven zijn, speelt hij middelerwijl ook nog al den hor- logiemaker, den klokluider en den barbier. Sedert dijnsdag is de heer Ed- mond Scheerlinck, de verdienst- volle Secretaris van Aalst, be- noemdtot greffier onzer Koop handelsrechtbank. Onze beste Gelukwenschen, maar tevens ook moeten wij ons innig spijt uitdrukken, den achtbaren amb tenaar aan 't hoofd niet meer te hebben onzer stadhuisbedien den Zondag verleden deed de heer policie- kommissaris van Ninove, met den zoon van M. Anderson, eene wandeling te peerd.... Bij het naar huis keeren, op het grondgebied Meerbeke, begon het peerd van M. Anderson te sterremen en wierp den ruiter uit den zadel... M. Anderson werd met gebroken rechterbeen opgenomen. Wie, wie, wie gaat er gemeentesecretaris wor den tot Aalst Vele kandidaten stellen zich voor... Wie zal't zijn Wij weten het niet, maar wat we weten, 't is dat nooit of nooit een Daensist die plaats zal bekleeden De tijd dat hertvrienden met elkander verblijven is altijd te kort. Zondag avond, tot Vlierzelc, twee boerkens vallen er aan 't vechten in eene her berg... Zekere Weymeersch wil er tusschenko- men, bekomt verscheidene messteken en valt DOOD ten gronde. De moordenaar is slechts 18 jaar oud en 't slachtoffer is vader van 7 kin derkens. Dijnsdag is de nieuwe wet op de Burgerwacht in onze Kamers van Volksverte genwoordigers gestemd met 73 stemmen tegen 37 en 8 onthoudingen... Maar zeg ne keer, ja, waarom zou onze vierden, die er toch zoo gewel dig tegen was, er niet tegengertemd hebben?.... Waarom zou de liefhebber zich maar eenvoudig- lijk onthouden hebben Woensdag verleden heeft het voorzeker de heetste dag geweest, dat wij sedert jaren beleefd hebben, 't En was waar lijk maar goed om te slapen en te zwemmen. Nu is er eene likeur uitgevonden tegen de zee ziekte die er nen borrel van pakt vooraleer op zee te gaan, is gesalveerd, d'as zeker. Nereïdc, noemen ze da. Tot Autwcrpcn, bij Madame weduwe Bormans, hebben de dieven tusschen Zondag en maandag nacht om rond de 7800 frs. weerden meegenomen en dit dan nog zonder hun adres achter te laten, 't geen in alle geval eene groote onbeleefdheid is. En tot St. Niklaas, wa nieuws is er daar Niets anders, als ne zeke re Thienpont, die er dijnsdag in messelingen van een is gereden door den trein die van Sint Gillis -kwam. Maandag avond zijn 6 werklieden, be zig met werken aan den kerktoren van Eupeu, van eene hoogte gevallen van 13 meters... Een van hen werd met gebroken ruggegraat opgeno- nomen. Zou 't waar zijn, dat de manceuvers rond Dcndci'iuoiidc en Aalst geen plaats zul len hebben 't Wordt gezegd, maar wat er eigen lijk van is, dit en weten wij nog niet... en in de hoop van U te naaste week daarover zeker nieuws te kunnen meedeelen, blijf ik Uw verkleefd. KIBELADOEKEN. Dijnsdag dus, zooals Kibeladoeken daar komt te zeggen, is de wet op de Burgerwacht gestemd. Het eerste ontwerp, door de Regeering voorgelegd, heeft nog al xeranderingen ondergaan. De garde-civik zal niet ingericht worden in de gemeenten onder de 10 duizend zielen, tenzij als 't de gemeenteraad zelf vraagt, Jaarlijks zullen er voor de gardecivieken van den eersten ban 5 dagen algemeene wapenoefenin gen kunnen vastgesteld worden maar die zullen zoo ingericht zijn dat iedereen dagelijks naar huis kan komen» 't Is ook gestemd, op voorstel van M. Heuvelmans, dat do bevelen in de Vlaamsche gemeenten iu de Vlaamsche taal zullen gegeven worden. Bravo Dat is eene schoone verbete ring Eigentlijk zal de burgerwacht geene groote veranderingen ondergaan 't zal omtrent zijn gelijk vroeger, alleenlijk wat ernstiger ingericht. -(o)0(o)— MtuitsehtnnU. Op den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus werd te Berlijn de nieuwe kerk van den H. Lodewijk ge wijd, die, bij middel der giften van al de duitsche katholieken, ter nagedach tenis van den beroemden Lodewijk Windhorst is opgericht. Bij deze gelegenheid sprak D' Lie- ber eene merkwaardige lofrede uit, ter eere van den onvergetelijk en leider van het katholiek Centrum. Onder de schit terende deugden, waarin Windhorst uitmuntte, prees de redenaar op bij zondere wijze de treffende onbaatzuch tigheid van den onvermoeibaren wer ker. Toen, onder de regeering van Bis marck, de Kulterkampf of Kerkvervol ging ten zijnen hevigste was, verkeerde de leider der Duitsche Katholieken in grooten nood, bij gebrek aan levens middelen. Te goeder ure deed hem dan de Keizer van Oostenrijk een gunstig voorstel, dat hem'een gemakkelijk en heerlijk bestaan verzekerde. Windhorst vroeg een weinig tijds om de zaak te overleggen; intusschentijd ging hij twee gebannen geestelijken raadplegen. Zij verzochten hem aan het hoofd der ka tholieken te blijven en het keizerlijk voorstel van de hand te wijzen. Dade lijk beviel deze raad aan Windhorst en edelmoedig verzaakte hij aan de voor deden van een rijkbetaald ambt, om als hoofdman in de rangen der Duit sche katholieken te blijven strijden te gen de overheersckende macht der goddelooze regeerders. De meeste bijval heeft zijn werk be kroond en zijne nagedachtenis leeft voort in het dankbaar geheugen zijner Duitsche geloofsgenooten. JRortugant. Bijna stond Portugaal het onderste boven eene verschrikkelijke omwen teling was op het punt uit te bersten. Gelukkiglijk heeft het Bestuur de sa- raenzweeriug nog bij tijds ontdekt en maatregels kunnen nemen. ttnstund. De werklieden van Charleroi en omstre ken, die in 't begin van 't jaar naar Rusland getrokken zijn voor de steenbakkerijen, stel len het ginder goed. 't Klimaat is goed en niet te koud. Ze winnen groote dag huren en 't leven is er niet kostelijk. Twee schoon zaken Nog andere Bel gische werklieden zijn er ook, zooals schrijnwerkers, die heel content zijn de gewone werklieden winnen er 300 Ir. per maand. Dat verzacht 't verblijf in den Vreemde. /h het Oosten. Tot hiertoe is de voorloopige vrede nog altijd niet geteekend. Alle dagen komt er tijding Nu gaat hij geteekend worden nu is alles geregeld en... de za ken blijven altijd even ver. Ondertus schen groeit de armoede en de ellende in Griekenland gedurig aan en de on lusten op Creta duren voort. Eiken oogenblik vreest men botsingen tus schen de Mahometanen en de troepen der Mogendheden. Wreed en barbaarsch zijn die oor logen. Dagwijzer Zondag 8 Augusti. 't Evangelie van Jesus, die, bij Jerusalem komen de, weende over de stad en zeide Wa re het dat gij erkendet, en dat nog op dezen dag, wat tot uwen vrede dient, doch nu is het voor uwe oogen verbor gen, want er zullen voor u dagen ko men, dat uwe vijanden u zullen omsin gelen en u bestormen ten allen kant. En zij zullen u tot den grond verdelgen en uwe kinderen en u, en geenen eenen steen zullen ze in en op den anderen laten staan. En als hij in den tempel was gegaan, begon hij daaruit te drij ven die kochten en verkochten, hun zeggende Mijn huis is een huis van gebed en gij hebt het tot eenen roo- verskuil gemaakt. Maandag, 9. H. Romanus, mar telaar. Dijnsdag, 10. H. Laurentius,mar telaar, die levend op eenen rooster ge braden werd. Woensdag11. H. Gaugericus of Goorick, patroon van St Gooriks, tegen Sottegem. Donderdag12. H. Clara. Vrijdag, 13. H. Joannes Berch- mans, die teDiest, in België, geboren werd. Zaterdag14. O. L. Vr.-avond. Vandaag Vastendagen Verb, vleesch te eten. Priesterlijke Benoemingen. De E. tl. Van Malleghem is onder pastoor benoemd tot Herdersem. DOOE MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. 7 November. Op zee tusschen Napels en Messina. Om 6 uren 's morgends sta ik op. Het weder is schoon, de hemel rein en klaar, de zee redelijk kalm. Door het ronde venster mijner kabien kijkende, ontwaar ik in zee, réchts, op eene goede mijl afstands, een puntachtige berg; rond zijne kruin is een ring van rook, die uit het bovenste opstijgt. Het is de vuurberg Strumboli, die zich niet ver van Sicilië, bevindt en verder nog zag ik drij, vier andere eilanden, Lipalrlschë eir landen genaamd. De zonsopgang in 't Oosten was wonder^., schoon. Men zou gedacht hebben, dat de zon uit het water op stond de lucht was rood-purper, dan geel-goud en de weer schijn in de zee was overprachtig om aanschouwen, t Reeds van 7 uren ontwaren wij, rechts het eiland Sicilië en links den grooten teen der bot van Ital ië, 't Is precies alsof de teen aan Sicilië vasthangt, misschien wel door 't geweld van den schop, dat Italië het geeft. W ;j moeten evenwel tusschéh de twee door. Allengskens, bij 't naderen, bespeurt men eene zeeëngte, die nauwelijks een kilometer breedte op sommige plaatsen heeft. Eindelijk, om half negen vaarden wij de zee engte van Messina binnen. Van-weerskanten ziet men huizen, dorpen en steêkens, er achter höoge heuvels. Men moet hier met dë vaartuigen goed in 't raidden blijven, liét water langs de kanten te ondiep zijnde. Om 9 uren komen wij in de kleine en bijna ingeslotene baai van Messina. Ik schei mijn tweede briefje uit, want 't zou kunnen te veel zwaar worden voor eene enveloppe. Ik hoop, dat ge mijn slecht geschrift zult over het hoofd zien het schip waggelt nog al en mijn papier is zeer dun. Ik bevind mij opperbest. Tot hiertoe weet ik nog niet wat - zeeziekte is. Dank zij God 't Is wel wat warm, het zfmet druipt mij soms van het voorhoofd, maar ik ben toch frisch en welvarend. (Aan boord van don Raffaëlle liubattino). 23 November 1&95. Ik begin dit schrijven nog immer op ons vaartuig, omtrent 400 kilometers van Bombay, 't Is nu 2 uren van den namid dag morgen noen zijn we tot Bombay, vanwaar ik zal trach ten u dezen brief te stnren. Ik heb nog maar mijne reis van Genua tót Messina beschre ven, edoch, alvorens voorts te gaan, wil ik u nog eenige bij zonderheden geven nopens ons vaartuig ten andere, nn dat ik alreeds negentien dagen bewoon en dus goeden tijd had om alles van nabij te onderzoeken, kan ik alles nauwkeurig be schrijven. Het schip heeft eene lengte van 126 meters, eene diepte van 9 m hetgene men noemt het dek of dak is uog 3 meters hooger daar is men in tweede klas, boven de kabie- uen der officieren en der machinisten boven de keuken, het machien, enz, de breedte is 14 meters. Van onder in 't schip legt men de koopwaren, ook een deel langs achter en voren in 't midden, onder 't machien, liggen de kolen men had ze geladen te Genua voor het vertrek en onderweg, te Port-Saïd (Noord Afrika), deed men eene nieuwe lading van 300 touuen of 30 duizend kilos. Ge kunt peizen wat het onderhoud van 't machien alleen kosten moet voor eene reis van Genua naar Bombay, weg en weer op 40 dagen. De onkosten moeten hier verbazend zijn g'Hebt de commandant, de officieren, de ma chinisten, de stokers, (rond de 70), de tafelknechten (15), 7 A 8 koks, 10 scheepsjongens, een groot getal matrozen en al die mannen moeten goed betaald en onderhouden worden. On- noodignog te spreken van de kosten aan machienen, enz., wanneer wij van eene meer gewichtige uitgaaf willen gewagen: Het doortrekken der vaart van Suez kost 8 frank de ton en 8 frank per man ons vaartuig kan 4000 ton bevatten (32,000), voor 300 man geeft men 2400 frank en voor 14 muilezels 112 frank. Dus om eenmaal door die vaart te trekken betaald men het bagatelleken van ongeveer 35 duizend frank De eige- 330 Een drom knotsdragers. Eene bent slingeraars. Veertig bazuinblazers. De geestelijkheid der stad, omringd van een aaptal wie- rookende koorknapen en gevolgd door de kanunnikken van St-Donaas' kapittel. Het geklinkklank der belletjes, het kerk gezang, alsook de pracht der gewaden vestigden de aandacht op deze priesterschaar. Der Lente bloemrijke wagen, waarop zestig maagde kens is ook de jeugd des levens leute niet? zaten te blozen. Hoornblazers. Een troep speerdragers. Eene bontkleurige menigte kloosterlingen, inzonder heid Cisterciensers, Karthuizers, Premonstratensers en Be- nediktijners. De abt van Affligem de prelaten der abdijen van St-Pieters en St-Baafs(Gent),St-Bertijn, St-Vedastus (Atrecht); de proosten van St-Pieter (Rijsel), St-Andries (Brugge) van de Duinen (bij Veurne); een afgezant van Johannes van Waasten, Terenburg's bisschop. Ettelijke rijen poorters, wier donkerkleurige kolders veelal met pelswerk waren bezoomd. Eenigen droegen echter witte lijfrokken en kappen, blauwe schouderman tels en roode hozen. Een honderdtal Kerels, die met wapperende vlag gen en trotsch opgeheven hoofd voortstapten. Een ruiterdrom tweehonderd schildknapen. Een prachtige wagen, Vlaanderens levendig Handels verkeer en bloeiende Nijverheid verzinlijkende, gevolgd door honderden, die nering en hanteering als beroep uit oefenden. Eene groep pijpers. De scherpe tonen hunner speel tuigen werden door het opgevroolijkt volk nagelioten. Eene afdeeling boogschutters; een drom bijlëmannea, Eene bent tamboerijnbespelers eene groep dansers. Een gezelschap iftianezangers,

De Volksstem | 1897 | | pagina 2