LUIBRECHTS. De Kleine Joachim. Uit den Vreemde. Nieuws van soorten. Drij Kanker plekken, Nieuws uit Aalst. pe-Eenegem. Burgerlijke Mand, Aalst. naars van het vaartuig mogen dus nog al wat winnen om iets op te steken. Wat betalen de passagiers van Genua tot Bombay In 1" klas zijn nog 35 man de andere stapten reeds te Mes sina of tot Alexandrië aan wal. Zij betalen 1000 fr. per kop. In 2" klas waren nog 14 reizigers, die elk 675 frank geven. In 3e klas telde men nog een 40tal passagiers zij betalen de som van 300 frank elk. Maar 't schip trekt, denk ik, zijn zuiverste geld meest van 't vervoer der koopmaren genomen, dat er 4000,000 kilos koopwaren op waren, aan 10 frask de kilo, 't is weerom nen heelen hoop geld In eerste klas is men zeer goed de reizigers zijn daar juist gelijk in een hotel en hebben er bijna alles wat zo begeeren op 20 dagen 1000 fr,, 't is 40 frank per dag Daarvoor mag men u goed dienen ook In tweede klas, bij ons, heeft men zich ook niet te bekla gen, ten minste voor het eten nietvoor 't slapen zijn de ka- bienen wat klein. Verbeeldt u een plaatsje van pas 3 me ters breed en lang, wat meer dan 2 meters hoog er zijn daar 6 beddens in, het eene boven het andere Als gij aan de deur staat hebt gij links en rechts 2 beddens aan eiken kant een van onder en daar boven nog een, tegen de zoldering het zelfde is van achter in 't kamertje. Van Genua tot Port-Saïd bewoonde wij zoo een kabien met 4 man, maar later kregen wij een kamertje, dat ledig gekomen was, bij, zoo dat wij nu twee bij twee zijn. 't Is hier te midden dier 6 bedden nog on gelukkig genoeg 1 In iedere kabien zijn twee venstertjes, rond- vormig op 30 meters-diameter, die op de zee uitzicht geven. De kabienen zijn altijd geheel boven de vlakte der zee zelfs zonder 't dek heeft het schip altijd meer dan 4 meters boven het water. In derde klas is bet zeer armoedig, weinig proper, eu, 'k ge loof, ongezond, 't Is er gelijk in eene kazerne, nog slechter allen slapen in een en dezelfde zaal, die niet al te groot is en laag van zoldering de vensters zijn zeer klein, zoo dat het er aan voldoende lucht ontbreekt. Daarnevens hebt gij 't loge ment der vuile Indianen (vuurstokers) de koeistal, de schaap stal. 'k En zou niet gaarne 20 dagen in die derde klas verble ven hebben, of ge mij geloott of niet I Daar was aardig volk in Turken, Araben, Indiaansche soldaten, met éen woord, eene afstootelijke mengeling. Bij ons vertrek waren er 3 ossen en 4 schapen aan boord, die men doodt volgens dat men ze noodig heeft, verders een twintigtal kalkoenen, 150 kiekens, een groot getal eenden en duiven. In de bavenwaar wij stilhielden zag ik bovendien veel ander vleesch opladen. (Wordt voortgezet). Zeventig of meer jaren gele den, volgde een rijtuig den weg tusschen Auagni en Carpineto. Het bevatte een zwakken knaap, onlangs van eene ziek te hersteld, en zijnen leermees ter. Aan den voet van eenen heuvel gekomen, ontwaarden zij een armen jongen als herder eet-leed, geheel met stof over dekt en weenende alsof hij groote pijnen leed. Een zijner bloote voeten was zeer gezwol len en bloedde onophoudend. Zoodra het rijtuig genaderd was, hield het stil, de zwakke knaap sprong op en vroeg den kleinen herder naar de oorzaak van zijn lijden. Het kind ant woordde, dat het door eenen melkwagen overreden was en dat de voerman, zonder naar hem te zien of zich om het ongeval te bekommeren, zich haastig had uit de voeten gemaakt. En ik kan niet verder meer gaan, zeide het. Mijn voet doet zoo zeer. De knaap, een afstammeling uit een adellijk huis, werd door medelijden bewogen en zich eenen weg banende door de doornen, die de straat van éenen waterstroom scheidden, vul de hij zijne klak met water, droeg het naar den gewonden knaap, opdat hij zou kunnen drinken, wiesch daarna den be zeerden voet en wond er zijnen fijnen zakdoek om. Waar woont ge vroeg hij De herdersjongen wees naar een klein dorp. 33i De zinnebeeldige wagen van den Landbouw, waarach ter eene aanzienlijke menigte dorpelingen trad, aan wier hoofd eenige landedellieden stapten. Al deze plattelands bewoners droegen hunne beroepsgereedschappen. Een kring jagers, die nu en dan op hunne jachtho rens bliezen. Eene schitterende groep jonkvers, op prachtige paarden gezeten. Het voorbijrijden dezer rijk gedoste ver tegenwoordigsters van den adelstand werd allerwegen met driftig gejubel begroet. Eene zangmaatscbappij, wier veelstemmige liederen door een twintigtal harpenaren werden begeleid. De wagen van bet Zeewezen, een getuigd schip ver beeldende, door vele varensgezellen omstuwd: De stadsoverheid, door den voorschepen Damman en de twaalf schepenen vertegenwoordigd. Een vaandrig met ontplooide banier. Een poorter, die op een fluweelen kussen de sleu tels der stad droeg. Dirk van Elzaten tusschen Iwein en Daniël rijdende. Zijn strijdros, een muisvale hengst, was met een goudlakensch kleed bedekt. Hij zelf droeg een vonkelen den maliënkolder (maliënrusting, maliënhemd, maliënrok, pantserhemd, ringen, ringenkleed, ringengespan, ringpant- sier enz). De stalen wapenrok omvatte zelden zulk kloek lichaam. Een ijzeren bekleedsel (nog geheeten pantser hozen, beenbeschutting, beenbergen of omsluitingen) om- schutte de beenen. Een vergulde omgebogen helm met geknopte punt omving het golvend haar. Iwein en Daniël, op de Isabellekleurige Arabische hengsten gezeten, welke we vroeger in de stallen van den Aalsterschen burcht zagen, prijkten in overheerlijken wa pendos. De dooreenwoelende menigte juichte Dirk en beide ridders geestdriftig toe en hield dan de oogen gevestigd op de ruiterwacht, welke achter den vorst kwam. Deze Jjestepd uit eene jsekitterende groep ridders, vrijheeren, Gij kunt daar zonder hulp niet komen, zeide de kleine Samaritaan. Ik zal u met mij naar Carpineto nemen, waar men uwen voet naar behooren zal verbinden. De gewonde jongen antwoordde met een vriendelijken, dankbaren glimlach eu werd in bet rijtuig geplaatst. Joachim, vroeg de leermeester, wat wilt gij nu beginnen Ik ga doen wat ieder christen zou doen. Kunnen wij dien gewonden jon gen op den weg laten liggen Maar wat zullen uwe ouders wel zeggen Wat anders kunnen zij zeggen dan dat ik goed gehandeld heb. Is het iets buitengewoons lijdenden te helpen De leermeester was innig tevreden. Hij gaf zijnen leerling een vriendelijk tikje op den schouder, en het rijtuig rolde voort. Toen zij thuis kwamen stond Joa,- cbim's moeder voorzeker verbaasd bij het zien van den gehavenden en bebloe- den jongen, dienbaar zoon had meêge- bracht maar toen zij de gebeurtenis boorde en de dankbaarheid op bet kin derlijk gelaat las, liet zij onmiddellijk den familiedoktor halen, die den be zeerden voet verpleegde. Joachim's aangezicht schitterde van vreugde. Heb ik niet goed gedaan, moeder vroeg bij. Mijn kind, gij hadt niet béter kunnen handelen Eu zij drukte hem aan haar hart, ter wijl tranen van vreugde hare wangen overstroomden. De jongen, die door het lijden van eenen vreemdeling zoo diep bewogen werd, is thans Paus Leo XIII, en onder al de edelmoedige daden, waarvan zijn leven vol is, schittert bovenstaande als eene ster. De doorluchtige Paus is eene weerdigo ontwikkeling van het goed- hertige kind. God koos hem om de wonden van het menschdom te heelen, gelijk bij den herdersjongen verzorgde en gaf hem een hert, groot genoeg om medelijden té hebben met bet lijden der geileele wereld. Spiegels was kapitein op een zeeschip. En Luibeken was matroos Op nen zekeren dag gingen zij schipbreuk Jijden en in de golven verzinken, alswauneer Spiegels voor Lui- brechts bleef staan die1 bezig was met een groot mastluinen brood bin nen te spelen. Weiboe, zei de kapitein, hebt gij nog den moed van te eten Zeker, antwoordde Luibeken, vooraleer zooveel te moeten gaan drin ken, is het voorzichtig een weinig te eten. T>r* vl ni T* Uomien. Ne zalige feest" J. dl IU11da?Dijnsdag is de vriend Felix R. bier geweest. Tist. Is alles wel afgeloopen Hum. Da's wel ziel Hartelijk dank En wij verwachten iets Vr. V. G. Van harte gegroetB. Nog een klein acht dagen ChalekenOns roezeken. Ons lezers vragen naar den staat van uwe gezondheid... Wanneer gaat ge de pen hernemen Lode. Is woensdag alles wel gepasseerd T. F. Heeft Melle nu nog de eerste prijs niet van't schoon schrijven Daniël. Brief volgt... maar nogmaals dank voor 't gezondene. Zander. Alla, jongen, erdoet u toch eens Groote brand te Linbim, in Rusland 200 huizen vernield, eene kerk, een hospitaal en verscheidene openbare ge bouwen. In Saxen hebben de overstroomin gen voor 15 millioen schade aangericht en 38 personen hebben er 't leven bij verloren. In den museum van Van lois in Zwitserland, is eene groote verzameling van kostbare medaliën gestolen de dieven zijn onbekend. Wat hooren wij toch veel van overstroomingen dees jaaar In Oos tenrijk staan verscheidene dorpen zoo danig onder water dat de inwoners op de daken moeten vluchten men moet hun eten met booten aanbrengen. Ten gevolge van die overstroomingen zijn er twee treins ontriggeld op alle twee, machinisten stoker dood. CUBA. Zal er nu toch nooit geen eiude komen aan dien oorlog De op standelingen komen opnieuw ia volle leven. Zij hebben de stad Mariano aan gevallen en geplunderd. Op nen avond om 10 uren als er hem niemand aan verwachtte. Gent. Och armen twee kinder- kens, op de bleekerij van Alsberghe, de zoontjes van den bestuurder, al spe lende in 't water gevallen en verdron ken. Wat droefheid voor die ouders. ülccnen. In eene fabriek te Ha lewijn, heeft men een zonderling bedrog ontdekt. Een daglooner van Meenen, die gedurende eenigen tijd in deze fa briek werkzaam was geweest, had het boekske en het schrift weten na te maken bij mid del van welke de werkliê naar het bureel gingen, om met het handteeken van den meestergast de betaling van een geweven stuk te gaan opeischen. Hij werd verrast op het oogenblik dat hij ander maal 50 fr. kwam ontvangen voor het weven van een stuk stof. Hij had zelfs de voorzorg genomen op het loon 50 centiemen af te trekken, voor eene onderstelde boete. Een meêplichtige, die in over eenkomst met den plichtige, hem nu en dan afloste, is kunnen vluchten. Antwerpen. Vrouw V. woonde nevens Fien A. te Oeleghem beider huizen kwamen op dezelf de achterplaats uit. Vrouw V. was nu dezer dagen, op de achterplaats eene tafel aan 't schuren bij middel van eene strooi- wischmet zand en zeep. Fien A., met wien zij, naar het schijnt in ruzie leefde, rukte haar de wisch uit de handen en sloeg die zoo geweldig in het gelaat dei vrouw, dat deze laatste, verblind door zeepzop en zand, zich niet verdedigen kon. Maar daags nadien was Fien in den hof bloemen gaan snijden. Vrouw V. wachtte haar af, toen zij terugkwam, wierp haar op den grond en smeerde het gelaat harer vijandin vol slijk uit de goot. Men kan denken hoe dit Fien smaakte. Zij sprong echter recht en nu begon zij met het mes, dat zij gebezigd had om bloemen te gaan snijden, zoo ongenadig te kerven, dat de vrouw ernstige wonden in het gelaat en de borst bekwam. De gendarmerie heeft proces-verbaal opgemaakt. Hit de Walen. 't Werk wordt stillekens aan overal hernomen. De kopstukken der socialisten ziende dat hunne opmakerij niet meer en pakt,'^be ginnen nu alles op 't werkvolk te leggen gij zijt het, zeggen ze, die de werkstaking gewild hebt, wij komen er voor niets tusschen o die huiche laars Zij hadden beloofd dat er van alle kanten geld zou toestroomen met hoopen. En hoeveel heb ben ze nu al uitgedeeld nog geene cent. Op de inschrijvingslijst voor de werkstakers teekende Auseele, de groote volksvriend, in voor 2 fr. En hoeveel hebben de millionairs Defuisseaux, Van- dervelde, Picard en consoorten gegeven Niets Ons niissiiomiai'isMcn. In 't kort vertrek ken er 5 missionnairissen naar de eilanden Salo mon, in Oceanic, 5 paters moristen, de zending is heel gevaarlijk, want die eilanden zijn bewoond door menscheneters. In 1845 gingen er de eerste zendelingen heen. Hun geleider Mgr Epalle werd doodgeslagen door de wilden di ij ander mission- narissen werden gebraden eu opgeëten twee an dere nog, daar ze te mager waren, werden eerst eeuige weken gevoed en dan opgediend. In 'tjaar 1852 vertrok er eene nieuwe karavaan missionna- rissen, maar na korten tijd werden zij door hunnen overste weergeroepen. Nu gaat men op nieuw de bekeering dier wilden beproeven. Lof en eer aan mannen, die zich zoo onverschrokken opofferen vooi 't welzijn der zaligheid van hunnen even- mensch. Zoekt eens zulke onder liberalen en soci alisten Licf«la<liglici<l der sociali&tcn. De ge meenteraad van Cuesmes, die heel en gansch socialist is, heeft de toelage van 11,000 fr., die jaarlijks aan 't armbureel toegekend werd, vermin derd op 4,000 fr. In 't kort mogen wij verwachten dat die heeren zullen vermeerdering stemmen voor de burgemeester en schepenen. Alles uit liefde voor den werkman. Nog een ander voorbeeld van liefde en broeder lijkheid de fransche socialisten der koolmijnen van Drocourt, die in werkstaking zijn, hebben be sloten den arbeid te hernemen, maar op voorwaar de dat de mijnhestuurder de belgische werklieden afdankt. Zoo verstaan de socialisten de broeder lijke liefde. Denderbelle. De oudste boom van Denderbelle, die, naar men zegt, ruim 400 jaar oud is, werd maandag nacht door deugnieten afgezaagd, 't Is te hopen dat men de schelmen zal vinden die zulk proper werk verrich ten zulke lappers moeten met naam en stuk in de gazet, moeten zij. Carloo. Maandag waren de kanonniers van het fort St-Marie bezig met een kanon van 10,000 kilos te verplaatsen bij middel van een machien. Een der soldaatjes werd door een draaier gevat, in de hoogte geslingerd en zoo schrikkelijk gebles seerd dat hij dijnsdag ai een lijk was... Droef is 't en wreed voor de ouders, die zulke tijding thuis krijgen. Hal, Den 27 juli 11. stak een heer eene post kaart in het postkantoor te Brussel Kappelleplaats, voor zijne familie te Hal, om te melden dat hij hen 's anderdaags, woensdag 28 juli, zou komen bezoe ken. De kaart draagt den stempel BruxellesPlace de la Chapelle, 27 juli 18-19. De kaart is eerst dinsdag 3 oogst 17-18 ter bestemming gekomen, dus 8 dagen tijd van Brussel naar Hal. De kaart is eerst naar Dnitschland geweestmisschien was er een waai in de post die Hal niet kende. Bericht aan het beheer der post, Brussel. Een zonderling feit gebeurde zater dag in de tentoonstelling van Brussel. De Koning en eenige personen van zijn gevolg doorwandelden de tentoonstelling, toen men plot seling eenen werkman door het volk zag dringen, recht naar de plaats waar Z. M. zich bevond. Men wilde het hem beletten, doch de Koning gaf bevel, hem door te laten. Wat verlangt gij, vriend? vroeg de Koning. Sire, ik heb meê aan den eereboog gewerkt. Mijne kameraden en ik hebben de pijp nog niet ontvangen, die ons in uwen naam beloofd werd als herinnering aan dit werk. Wat riep do Koning, hebt gij die nog niet ontvangen Hoe komt dat Dat weet ik niet, Sire. Nu, ik zal er zelf voor zorgen. En zich tot oenen zijner aide-de-camp wendend, gaf de Koning last, de zaak te bespoedigen. Sf.'iVcIot. Maandag reden M. en Mad. F., van Brussel, in tandem tusschen Aywaille en den waterval van Coo. Op de nogal steile helling van den Fond de Quareux rolde het rijwiel bliksemsnel; opeens brak de tandem. De ongelukkigen werden op de baan geslingerd. M. F. had den schedel ge broken en zijne vrouw werd erg aan het hoofd ge kwetst. Na de eerste zorgen in de statie van Qua reux ontvangen te hebben werden de slachtoffers naar hunne woning gevoerd. De toestand van M. F. is zeer erg. ftiipplcincut van den Parloii*. Daniël. Gazetten donderdag morgeud wel ont vangen heb dank. A. B. De pudding tusschen twee telloorkens gepletterd, heeft wel gesmaakt. op 't gezicht van de Christenc Volkspar tij, waaraan eenieder kan kennen dat zij VUIL BLOED in de aderen heelt Ten le, dat de Paus aan haren hoofdman schan delijk geweigerd heeft hem te ontvangen Ten 2C, dat de gazetten der Daenspartij twee maal door den Bisschop van Gent gedoemd zijn en ook gedoemd door den Bisschop van Brugge Ten 3°, dat die Christene Volkspartij aanspant met liberalen en socialisten en met al 't ramenant dat naar kerk of kluis niet gaat. Zoudageust.. Zondag blijft de apotheek open van M. Moirschaut, Korte Zoutstraat. Woensdag 11 Augusti eerstk., om 9 uren 's morgonds, heeft de prijsdeeling plaats voor de leerlingen van het Gesticht der Eerw. Broeders. De prijsuitreiking, voorafgegaan van de opvoe ring van een prachtig drama, zal geschieden in de zaal van den Kath. Werkmanskring. De grrroote slimmerik uit den verwijtpen- ning van 't Laud van Aelst is tot in den derden he mel van contentement, omdat wij hem een stand beeld beloofd hebben. De kazakkeerdor zegt in een uo noAOjqosoSiOAV artikel van de standbeelden te verlichten bij middel van gloei lampen. Wij hebben zijn voorstel rijpelijk onderzocht, maar kunnen het niet aannemenwij zouden beter vinden elektrieke lampengoed gesoudeord met het familiegeheim om spiritus te maken, eene overle vering van zijn voeijders voijder. Ne zöóöt Ne zóoöööt Gelezen in 'tLand van Aalst van verl. Zondag Uit 't Land van Iierzele Te Ressegem is er werkstaking geweest 14 stuivers daags is te weinig en de kost erbij, dat is nog niet genoeg voor mijn dagelijksche druppels. Die kadé van nen correspondent moet er weg meê kunnen, hé Met 14 stuivers daags en den kost erbij nog niet toekomen voor zijn dagelijksche druppels 'k Geloof ik wel dat de Daensisten klagen over de klein daghuren. 't Best van al ware hun allemaal een stuk van 5 fr daags te geven, den kost erbij en de genever- flesch aan hunnen nek. Een hevige brand is iu deu nacht van woensdag op donderdagrond 2 uren, losgebors- ten te Erpe, op den Eenegem, in eene tweewoonst, onder andere be woond door Jozef Cooman. De hui zen brandden ten gronde af. Meu bels, eene vaars en een varken ble ven in het vuur. Het schijnt dat er niets verzekerd is. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Mpn vr't'in t eene goede meid, de keukeu 8 en een weinig van den naad kennende voor ceu klein huishouden zonder kinde ren. Zich te bevragen ten Bureele dezer. Geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk 617. Huwelijken. F. Holemans, zb. met C. Bogaerts, zb. P. De Wolf. mets. met i). Van Hecke, kantw. F. Gut- jensvoerm. met M. Spaens, kleerm. C. Golson schrw. met S. Kieckens, kleerm. Overlijdem J. Wellekens, kleerm. 45 j. St Annastr, M. MathysVr. Van den Bruele, zb. 28 j Ledebaan.— P. Vermassen tw. 17 j. Ledebaan. J. Leonard, br. der krist. leer. 75 j. Keiz. pl. J. Van dé Maele, landb. 80 j. Botermelkstr. J. De Wolf m. Molin, stadsw. 67 jDoelhofstr. J. De Meers man, wed. Geerorus, dagl, 63 j. Bollew. a kinderen ondef de T jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3