r^ir WREED DRAMA BL KERKELIJK NIEUWS. St. Bernardus te Affligem, TE KCViBROECH BUITENLAND. Van DENDERHOUTEM naar INDIE. Derde brief. nzak... Heefter genscherm staan, die 70 meters hoogte en 120 meters omtrek hebben zal. Aan elke balijn zul len een vijftigtal schuitjes hangen en in elk van die bakskens of schuitjes kunnen er vijf of zes personen plaats nemen... Als 't spel opge vuld is wordt de paraplu toegedaan en roeff, hij sjoeft de lucht in, eenige honderde meters hoog; daar gaat de regenscherm weder open en g'hangt gij daar tusschen hemel en aarde I Daarmeê is echter 't plezier nog niet uit, want plotseling be gint de paraplu te draaien... Vindt ge dat geen prachtig gedacht?... Ze spreken altijd van de menschen te leeren vliegen, maar wij en zijn er niet ver meer af, Kotez bleu. Vrienden, dat we binnen 46 weekskens onzen vier den oplaten. Dat zal eene vreugde zijn De werkstaking, welke de socialisten in den Borl- nage opgestookt hebben, is gedaan, en wat heb ben de werklieden bekomen 000... Er worden huisgezinnen van 10 personen aangeduid, die in vijf weken in 't geheel 3 brooden gekregen heb ben gaat daar meê op Maar de roode bazen hebben hun geld van doen om plezierreisjes te doen en de arme dutsen kunnen maar op de kom bijten. Het Vrouwencongres is Zondag tot Brussel gesloten door een banketde vrouwen hebben er gedronken gelijk mannen. Waarom niet Tot St. Goorlx-Audenhove wordt nen zekeren Leo De Vos vermisthij is al 15 dagen wegziehier zijne fisionomi 22 jaar oud, zwarte krollekop, dito kneveltje, 1,75 lang, bruin kostume en 4 frank in den zak... Heeft er hem niemand gezien De. Trouipcttcrsclub van Aalst trekt Zondag aanstaande naar Mljlbeck en Zondag en acht dagen heel waarschijnlijk naar Horstadc.... Of er bij die man nen leute is Chipka moet barsten van nijd en spijt als hij die schoone repetities hoortook en droomt Het Land van Aelst tegenwoordig niets meer dan van trompetters en sosissen't is waar lijk zijn nachtmerrie geworden. Een groote toeloop van volk was er, maandag avond, aan het Kapelleken Ter Muren tot Ercmbodcgem en tot Hekelgem was er denzelfden dag de inha ling van eenen schoolmeester gansch de steen weg was bevlagd. M. Cartuyvels, die eerbied- weerdige representant van Borgworm, is in den Heer ontslapen. R. I. P. Het nieuws, dat we gepasseerde week in 't Stemmeken lazen over den metser van Ressegem, is echt'k heb ik allesprès 't Land van Aelst gelezen en 't stond er, mijn warrempel in <14 stuivers daags en den kost er bij is nog niet genoeg voor mijn dagelijk- sche druppels Dat staat zwart op wit in eene der gedoemde gazetten van Chipka. Zoudt ge daar nu toch geene appelflauwte van krijgen Met 14 stuivers alle dagen nog niet toekomen voor zijne druppels. Kan 't mis dat de Donchis- ten verlekkerd zijn op pensoentjes Hoeveel bobijntjes zouden ze dan pakken Nu is er vrijdag tot Brussel congres geweest van de ba- rakkemans en M. Arthur Verhaegen van Gent, voorzitter van den Belgischen Volksbond, is door den Paus Commandeur benoemd van de orde van Pius. Onze beste gelukwenschen aan den dapperen Werker Wie wilt er 15000 frank verdienen?.... Allemaal gelijk niet, zelle, maa- nekens Ewel, die kan men krijgen, mits het lijk te brengen van M. doktor Ballue, eigenaar van de jacht Princydie door den postboot Oos- tende-Dover, in den nacht van 25 op 26 Juli, in den grond werd geboord. Ik zal het voorzit terschap der Kamer niet meer aanvaarden, zoo heeft M. Staatsminister Beernaert gezegd. Zou het dezen keer gemeend zijn, want de man zegt het immers alle jaren De nieuwe libe rale bond, onlangs gesticht, schijnt al om zeep te gaan... 't Is wreed, zei de uil, en hij bekeek zijn jonk. De daensisten beginnen te Aalst voor goed de pijp aan Merten te geven 't spel en wil maar niet meer flotten hunne onnoozele sprekers zijn 't enje gesjeeverd en ze loopen daar nu mee een smoelement van 't kinjeken-berre- voeisj... Gansch hunnen aangang en is geen pijp democratentoebak nie meer weerd, a jo, ne mik mak van socialisten, francmafons, mannen met gaten in hun leerzen en zoovoorts I Welke straf voor de cheffen, van in de klauwen te zitten van zulk volk 1 Welke straf !1 En in 't kamp der Woestisten heerscht vreugd en plezier en alle Zondagen is't kermis 1 En, de verdwaalden, zij weten dit opperbestvandaar hun spijt, hunne afgunst en arragie... Alia, alia, we zullen er mor van zwijgen nog eenige weken, en.... Miserere, Miserere Democratus Vrienden, die rond mij zijt geschaard, Bidt voor Daensisten en andere geuzen, Die ten onder zijn gegaan Met de laatste Kamerkeuze.... Lap, lap, enz. enz. Deze week ben ik eens naar Oostakker ge weest om O. L. Vr. van Lourdes te gaan groeten en er eenen hartelijken Rozenkrans voor alle ver dwaalden te bidden. En zie, op St-Amnn<lsberg gekomen, ontmoet ik daar den E. H. Is. Temmer man, de ieverachtige onderpastoor van de parochie van 't H. Hart. En 't was subiet van Halte la, zelle, Kibeladoeken Laat eens door uw bemind n Stemmeken weten, ('t wordt in onzen Werkmans- kring toch zoo geerne gelezen) dat op Zondag 26 Oogst de wijding plaats heeft van de nieuwe lo- kalen der Jongenschool en dat onze Katholieke Werkmanskring de eerste verjaring van zijn be- staan viert.... Ongeveer 30 maatschappijen van muziek, zang en onderlingen bijstand hebben beloofd dit feest op te luisteren verscheidene schoone premiën zullen onder de deelnemende maatschappijen uitgelot worden en aan iedere deelnemende maatschappij zal als herinnering een eeremetaal overhandigd worden het zal er gesteren 1 Hing het maar van Kibela doeken af, verschillige maatschappijen van ons arrondissement zouden den 29 Augustus op 't H. Hart zijn. En om te sluiten, Vrienden Drij jonge heeren van Aalst waren dijnsdag aan 't visschen tot Erem- bodegem... Iemand die daar voorbijkwam, vroeg hen Is er wat te vangen Neen, was het het antwoord de visschen zijn zoo koppig als nen donchist. Bonjour, seigneurs, al var I KlBBL ADOEKEN DAGWIJZER. Zondag, 15 Augusti. O.-L.-Vrouw Hemel vaart. Het Evangelie van de twee menschen die naar den tempel gingen om te bidden, de eene, een Phariseëer, de andere een Publikaan. De Pbari- seëer stond en bad bij zichzelven aldus God, ik dank u omdat ik niet ben gelijk de andere men schen, roovers, onrechtveerdigen, overspelers, of gelijk deze Publikaan ik vast twee maal te weke, en ik geef tieDden van al wat ik bezit. En de Pu blikaan van verre staande, wilde zelfs zijne oogen niet opheffen naar den Hemel, maar sloeg op zijne borst zeggende God, wees mij zondaar genadig Ik zeg u, sprak Jesus tot de Joden, deze ging naar zijn huis gerechtveerdigd meer als die Pharisseëer, want al die zijn zeiven verheit zal vernederd wor den, en die zijn zeiven vernedert zal verheven wor den. Maandag, 16. H. Rochus, patroon tegen de pest en de cholera. Dijnsdag, 17. H. Augusta. Woensdag, 18. H. Helena, keizerin. Dondekdag, 19. H. Thecla. Vbijdag, 20. H. Bernardus. Zatebdag, 21, H. Joanna-Francisca, wedu we. wiens feestdag vrijdag gevierd werd. Sinte Bernardus leefde in de jaren 1100. Hij was algemeene overste van de Paters Benedictij nen. Hij doorreisde Frankrijk, Duitschland en Bel gië. Onder anderen kwam hij te Affligem, tegen Aalst, waar een klooster zijner orde was. We zijn er Maandag nog geweest en hebben er aangename oogenblikken gesleten met de brave Beuediktij- ners. Nu, in den pand van 't klooster, niet verre van de kerkdeure, stond er een groot steenen beeld van Onze Lieve Vrouwe, en iederen keer dat Sint Bernardus daar voorbij ging, groette hij de heilige Maagd, zeggende met veel eerbied Ave Mariaop den 18 October 1146, gelijk hij naar de kerke ging en al de paters met hem, zoo bleef hij nog eens staan voor 't Mariabeeld, en hij boog zijn hoofd, en hij zeide Ave Maria En, zeggen de cronikcn, 't steenen beeld boog ook, en 't sprak, dat al de paters het konden hooren, al dus Ave Bernarde wees gegroet, Bernardus. Van dan af wierd dit miraealeus beeld op eene be- zondere manier vereerd, tot in 1580, wanneer 'tde geuzen aan stukken sloegen. Van de overblijfsels maakten ze twee andere beelden, waarvan 't eene gegeven wierd aan de paters Jesuiten te Brussel, en 't andere bewaard werd in de abdij van Affli- ghem tot aan de transche revolutie. Als de paters moesten vluchten, namen zij het beeld meê, en toen zij, in 1836, hunne abdij herstelden te Den- dermonde, hebben zij het in hunne kerk gezet, waar 't nu nog bezocht en vereerd wordt. Sint Ber nardus was zoo tevreden van de stichtende ma nier van leven van die paters van Afflighem, dat hij zeide Overal heb ik menschen gevonden, maar hier zijn't Engelen en tot altijddurende gedachtenis van zijn bezoek, gaf hij hun 't bovenste van zijnen staf, dat de paters van Afflighem nu nog als eene allerkostelijkste reliquie, bewaren. Zij hebben eensgelijks den kelk, waarmeê Sint Ber nardus placht mis te lezen, in hunne abdij. Priesterlijke benoemingen. Zijn Aalmoezenier benoemd Op 't Beggijnhof te Dendermonde, de E. H. Hoysman, bestuurder der Maricolen in dezelfde stad In 't Strop (Gent, Broeders van Liefde) de E. H. Van den Driessche, onderpastoor op St. Pie- ters, GentTe Sleidinge, in 't gesticht der Broe- dere, de E. H. Van Wassenhove, aalmoezenier der Zusters te Zomergem Te Zomergem, de E. H. De Cuyper, professor te Eecloo. Zijn Ouderpastoor benoemd Op St. Jacobs te Gent, de E. H. Van den He mel, professor, Eecloo. Op St. Pieters te Gent, de E. H. Van Nerom, professor in St. Martinusge- sticht, Aalst. Te Eecloo, de E. H. Van den Myns- brugge, onderpastoor te Asper. Te Nevele, de E. H. Meulenyzer, onderpastoor te ürsel. Te Ursel, de E. H. Thierens, onderpastoor te Hansbeke. Te Hansbeke, de E. H. Van Droogenbroeck, professor te Dendermonde. Jongelingen-Congregatie. Zondag, 15 Augusti. Hemelvaart van Maria, Patroonfeest der Congregatie. Algemeene Commu nie om 6 ure, in de kapel der jonge dochters, Klap- straat. Ook voor alle geloovigen volle aflaat, mits Biecht en Communie, en in de kerk van het Colle- gie bezoek en gebed tot intentie van Z. H. den Paus, bij Brussel. M. Armand Sireja- cob, eigenaar van eene belangrijke lijnwaad- fabriek, gelegen op den Vorstschen steen weg te Ruysbroeck, had over ongeveer een jaar twee werklieden, wonende in de ge meente, weggezonden. Deze twee man nen achtervolgden den nijveraar, die verscheidene malen door hen aangeval len werd. M. Sirejacob dierf 's avonds niet meer alleen uitgaan en bekwam van den prokureur des konings de toe lating een revolver te dragen. Dank aan de tusschenkomst van ver scheidene invloedrijke personen van het dorp, werden de twee werklieden, die in ellende verkeerden, terug in de fa briek toegelaten. Deze werklieden, Theophile Meert, bijgenaamd De Zwette 25 jaar oud, en Luyckx, 26 jaar oud, boden zich maandag morgen, rond 8 ure, in de fabriek aan om het werk te hernemen. M. Sirejacob, die de twee mannen na de andere werklieden zag binnenkomen, zegde De laatsten zijn altijd de besten. Korts daarna kwam een hunner den baas de toelating vragen om het werk te mogen verlaten. Het antwoord luidde dat de werklieden die maandag vierden in de fabriek niet geduld werden. Rond 10 uren kwamen de twee werklieden vragen of zij in de buurt naar de her berg mochten gaan. M. Sirejacob wei gerde. Meert en Luyckx verlieten niet temin de fabriek. Het gevolg was dat zij voor goed afgedankt werden. Rond den middag kwam Meert dron ken terug. Hij wilde, zegde hij, zijne vrouw spreken, die ook in de fabriek werkt. M. Sirejacob ontzegde hem den toe gang tot de fabriek en voegde er bij dat zijne vrouw er zich niet bevond. Ten 2 ure drongen Meert en Luyckx de fa briek binnen en spraken bedreigingen uitzij ontmoetten M. Sirejacob in eenen gang. Meert sprong op hem, greep hem bij de keel en wilde hem op den grond wer pen. Middelerwijl haalde Luyckx een ijzeren ovenhaak van twee meters leng te en wilde M. Sirejacob op het hoofd slaan. Eene worsteling volgde. M. Sire jacob gelukte eriü zijn revolver te grij pen en schoot op Luyckx de kogel trof hem in den buik. Een tweede schot trof Meert in de linkerzijde de kogel drong tot in de rechterzijde. De gekwetsten konden vluchten tot aan de poort van de fabriek. Opeens zonk Meert ten gronde en liet een luiden schreeuw. Hij werd door de geburen opgenomen en naar de herberg De Kroon gebracht Luyckx kwam eenige oogenblikken later in dezelfde herberg. Dr Van Ros- sum werd aanstonds ontboden en diende de gekwetsten de noodige zorgen toe. De toestand van Meert is zoo erg dat men hem niet overbrengen konmen verwacht een spoedig einde. Luyckx werd naar 't St-Jansgasthuis te Brussel gevoerd. M. Sirejacob zelf verwittigde per telefon de gendarmerie van Loth. Het parket Jwam met den trein van 17 u. 45 te Ruysbroeck aan. De magis- straten hebben M. Sirejacob en al de werklieden ondervraagd, ten 21 u. 35 vertrok het parket terug naar Brussel M. Sirejacob, die in staat van wettige zelfverdediging gehandeld heeft, werd natuurlijk in vrijheid gelaten. Meert is gehuwd en vader van een kindhij woont in de BrugstraatLuyckx is on gehuwd. Dit schrikkelijk drama heeft te Ruys broeck eene groote opschudding ver wekt. Tot laat in den avond verdrong zich eene groote menigte voor de poort der fabriek. Meert, de gewonde die te Ruysbroeck is moeten blijven, lag dinsdag op ster ven. Zijn gezel verkeerde in beteren toestand, en zal gered worden. (o)0(o) Indlë. De Times of Indiais het voornaamste blad uit de overgroote in- dische stad Bombay. Iedereen weet hoe schrikkelijk lang te Bombay, de zwarte dood er maaide. De Zusters van liefde bleven evenwel op haren post, al sprookten rond haar besmetting en dood. Een dier heldinnen, zuster Elisabeth, is nu overleden. Bij hare begraving was er een grootsche volksbetooging, en de regeering deed de militaire eer bewij- zen. Vele liberalen en bijzonder de socia listen, willen die zusters afschaffen, om dat zij een kruis en een paternoster dragen. Maar, ziekten en kwalen, en bijzon derlijk de pest, zouden die lieve heeren dan ook wel moeten uit het wereld boek Frankrijk.Menelik, de keizer van Abyssinie, heeft laten weten dat hij in 1900 verscheidene maanden te Parijs zal komen overbrengen met de centen van Italië. De Italianen prui men. doob MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem In eerste klas ziet het er waarlijk rijkelijk uitmen ziet er eene schoone eetzaal, voorzien van banken met kussens, eene badplaats, toiletzalen, rooksalon, salon met piano, enz. Bijna alle avonden, er voorbijgaande, hoorde ik er spelen en zingen door Engelsche jufvrouwen of heeren somtijds gal men een heel concert. In 2d0 klas heeft men slechts een salon, die dan ook dient tot eetzaal. De drij klassen zijn elk van elkander afgezonderd en indien zij elkander niet gaan zoeken heeft men ondereen geene de minste betrekking, 'tls als drij verschillige hotels. Wij hebben op ons schip een kapitein-commandant, een tweede kapitein, een eerste officier en dan nog 3 lagere officie ren er zijn 4 mecaniciens, ook officieren, denk ik er is een hotelmeester, die alles regelt voor het eten en bevelen geeft aan gar^ons en keukenknechten. Er is hier, kortom, van alles. Tot zelfs nen ijskelder 1 Dagelijks staat er op tafel, buiten wijn en bier, gesmolten ijs. De masten zijn 30 tot 40 me ters hoog en van onder, zóo dik als den diksten boom, gansch in ijzer. Gij zult misschien vragen Waarom die masten op eenen stoomboot Men ziet er nochtans op alle stoomboo- ten. 'k Heb gehoord, dat zij dienen om het vaartuig beter in evenwicht te houden. Het machien had eene kracht van 2800 paarden over de snelheid heb ik u alreeds geschreven. Laat eens zien, wat soort volk hebben wij hier zoo alVeel Italjanen, 40 Engelschen, eenige Franschmans, wij zitten mit met zoo eenen in onze klas een Griek, een Indiaansche priester, twee Indianen van Fransche ouders, studenten in Chicago, een Amerikaan met zijne vrouw, die van Australië is, eindelijk nog 2 officieren van Engeland, die uit de kazern van Aden komen. In eerste en eerste en derde klas heeft men Turken, Sicilianen, Egyptenaars, Spanjaards, Arabieren, alla, menschen uit de vijf werelddeelen. Bijna allen kennen verscheidene talen. In onze klas spreekt men meest Engelsch. In 1" klas is een Turk, die maar 8 talen spreekt 1 En in 3'klas zit een Spanjaard die, buiten dat hij goed Fiansch praat, nog Italiaanscb, Duitsch, Turksch, Araabsch en Engelsch kan dat is ook maar 7 1 'k Heb met hem al geklapt in het Fransch. 'tls oprecht vermakelijk de Italjanen ol de Arabiers te zien en hooren te klappen Ge zoudt zeggen dat zij aan 't kij ven en 't opspelen zijn en seffens gaan vechten, zóo rap vlie gen de woorden uit hunnen mond en zij roepen en schreeuwen en zwaaien met armen en beenen gelijk windmolens om iets uit te drukken. En hiermede hoop ik, dat gij nu een klein gedacht zult hebben van wat een groote stoomboot is. Bombay25 November 1895. Ik ga hier aan mijn derde brief; e voort. Ik zit hier in eene kamer van 't Jesuïtencolle- gie van Bombay, bestuurd door Duitsche paters. Wij kwamen te Messina aan op donderdag 7 November, om 9 uren 's morgends. De have ligt hier in eene bijna ingeslotene li. Aan den ingang daarvan, op eene verhevenheid in zee, staan de forten tot verdediging der stad, die langs den ande ren kant der zee ligt en ook tot bescherming der zeeëngte. De haven van Messina is veel kleiner dan deze van Genua of Napels men ziet er op verre na zooveel schepen niet en de stad is ook veel kleiner. Wij hebben ons alleens de moeite niet gegeven van aan land te gaan alleen de pater en de Con sul stapten af. Als ze weerkwamen, zegden zij, dat het hun iet, te zijn heengegaan de stad- was nog vuiler als te Ge nua dezelfde smalle, enge straten, vuile winkels, slordig volk en daarbij was het zeer heet, dewijl het op 't schip, in den lommer, toch frisch en koel is. Het vertrek van Messina was aangekondigd tegen 1 uur wij vertrokken om half 11 's avonds, dus maar 9 uren later 1! Maar men moest nog al veel koopwaar laden en er werd ver teld dat er iets aan 't machien haperde. Inderdaad. Alles werd uiteengevezen en gezetstukken ijzer van duizende ki logrammen zwaarte moesten bij middel van katrollen omhoog 334 Beziet eens dien ongelikten beer op sokkenen dien staak hij kan met de konijnen door de tralies eten Het grauw schaterde. De hoofdlieden barstten van woede en spijt, want, eer hunne paarden eenen doortocht hadden gebaand, was Ivo, die zich als een aal in boch ten wrong, doorgesnapt. De vos ijlde langs eenzame straten naar eene stads poort. Hij had al de deelnemers aan den stoet nauwkeu rig bezien en zou over zulke zaken laat men geen gras groeien Willem en Rambold met dezer namen in aller ijl bekend maken. Geen ander voorval stoorde nog den omgang. De volksmassa golfde nu naar het Zand. Een luid gejuich vervulde de lucht. De opgetogenheid was alge meen. En te recht, want de stoet was een der schoonste die ooit Brugge's straten doorkruisten. Vooral nu blonk hij in vollen luister, daar de zon, welke aan den hemeltrans hare ongemeten, spiegelreine baan lachend bewandelde, heure stralen over de groepen loodrecht neerschoot en deze met wemelend goud kleurde. Alles gloeide, tintelde. De versierselen en gewaden von kelden van topazen, saffieren, smaragden, jaspissen, jaspis agaten, hyacinten en allerlei ander gesteente, in flik kerend goud gevat. Bogen en pijlen, speren en schilden, bazuinen en blazoenen, trompetten en tamboerijnen, zwaarden, knotsen en maliënkolders, helmen en hamas sen weerkaatsten verblindend de lichtbussels der dag vorstin. Het volk wist niet wat hot 't meest bewonderen moest de schilderachtigheid van het geheele of het ei genaardig schoone, het oorspronkelijk lieve van ieder deelden rijkdom en de weelde hier kunstig ten toon gespreid of de sierlijke eenvoudigheid daar voor oogen gebrachtde eenheid van het samenstel ofwel de ver scheidenheid der afdeelingendie afwisseling van vroo- lijke wapenlieden en ernstige boerenhuppelende dan sers en ingetogen misst"»!» trotscbe ridders en nede-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2