LUIBRECHTS. De Fransche Werklieden bij den Paus. Lotj hem deer Kozijn Polidoor is hier Nieuws van soorten. uaiieciwaciHLib. de barreelwachters Laatste Depechen. Nieuws uit Aalst. Nationale Bedevaart v^Vrouw van Tentoonstelling„e^k^S^ BENOIT VERBEECK, Burgerlijke Staml, Aalst. gehaald worden, ten einde te kunnen zien wat er scheelde. Ten tien uren had men het gevonden, om half 11 was alles hersteld en geraakten wij in volle vaart, in de richting van Alexandria. Ik zou nog vergeten te zeggen dat ons gezelschap vermeer dert, maar niet verbetert was. 12 gevangenen waren te Napels, vergezeld van 8 gendarmen, ingescheeptzij trokken ie Mes sina in twee booten van land, iedere boot 4 gendarmen en 9 booswichten, met ketens aaneengebonden, do armen overeen en tusschen ieder van hen eene ketting van 30 centimeters lengte. Van op 't water gezien, scheen mij de stad nog zoo leelijk niet. Er zijn schoone en groote huizen, prachtige kerken en die afhellende huizen op den berg vormen een tafereel, aan genaam om aanschouwen. Een groote koepel, die wij in de verte zagen, zegde men ons, was de kathedraal van den bis schop van Messina. 8 November. Wij staan 's morgens om 6 uren op 't was nu den llen als ik gister avond slapen ging, immers ik was naar ons ontredderd machien gaan kijken, gelijk al de anderen. (Wordt vervolgt). De Paus heeft vrijdag de Fransche Pelgrims in verhoor ontvangen. Zij I werden opgeleid door hunnen pa- troon M. Harmei en waren verge zeld van verscheidene priesters. Het onthaal was uiterst hertelijk. De Paus zegde dat hij gelukkig was zoo vele werklieden rond zijnen troon vergaderd te zien. Hij bedankte hen voor hunne getrouw heid aan den H. Stoel en 't Katholiek Geloof. Laat u niet misleiden, sprak hij, door mannen die de Religie en de Maatschappij zoeken omver te werpen. Blijft standvastig in uw oud geloof, zoekt geene nieuwigheden, bewaart de christelijke overleveringen in uwe huisgezin nen, luistert naar den raad van uwe bisschoppen en uwe pries ters en blijft nauw met hen vereenigd. De Paus heeft 's middags aan de bedevaarders eene taart en een glas wijn gezonden. Wat moet de vierde man daar van denken, hij die over twee jaar op bevel van den Paus naar Rome geroepen werd en die door den Paus niet ontvangen is geweest, die den Paus van verre of van bij niet heeft mogen zien M. den Onderpastoor Boxstael van Aalst, M. Coppens, seminarist van Aalst en honderden pelgrims van België waren daar dan ook te Rome en zijn bij den Paus geweest en hebben met hem gesproken de vierde man alleen werd niet toege laten. Waarom Waarom Jo zeker, es hij hier, in vleesch en bloed, en met nen heelen krui wagen met nieuws... De oorekens gespitst en de brilglazen goed afgewreven, zelle, con fraters van 't goed le ven, want 't es geheel serieus Het weder heeft Zon dag de vermaarde be gankenis van 0. L.Vr. ter Muren tot Erem- bodegem niet beguns tigd. 't Is spijtig, want de bedevaarders, die er geweest zijn, zullen evenals ik met genoe gen gezien hebben, dat de kapel zoo proper en net hersteld is maar 335 rige kloosterlingen van trappelende ruiterdrommen, spe lende muzieken en zingende korpsen van in 't wit ge doste engeltjes, rijk getooide edelvrouwen of zindelijk ge- kleede boerenmeisjes, vlasspinsters en wolkaardsters van wuivende vlaggen, wapperende vaandels en golvende ba nieren. De gelukkige vermenging van de kleuren en tinten der gewaden 'evenals die kleurenpracht en tintenpraal zelve waren het onderwerp veler gesprek. Dezen roemden op de bonte wapenpracht der oor logslieden, op de kostelijke, veelkleurige kleederdracht der minnezangers, jagers, schildknapen, poorters en sche penen die verhieven boven allen lof de wapenrusting van Dirk, Daniël en Iweingenen drukten volmondig hunne bewondering uit over de groep der ridders en boften op het hermelijn en marterbont der goudgele, blauwgroene, oranjekleurige mantels. Er werd ook druk geredetwist over de waarde der wagens. Aan welken den eerepalm toegekend Men wikte en woog, doch niemand dorst een eindoordeel strijken. De wagen van Handel en Nijverheid was een echt kunst werk van opbouw, doch die des Landbouws een meester stuk van zinnebeeldige opvatting die van 't Zeewezen droeg den stempel van gelouterden kunstzin en die der Lente mocht een kunstjuweel van versiering heeten. Over de schoonheid der paarden liepen de gevoelens insgelijks ver uiteen. Sommigen verkozen de flinke leest der dravers, anderen prezen uitermate den forschen bouw der trekpaarden. Over éene groep waren alle toeschouwers het echter eens de stoet der edelvrouwen spande de eerkroon voor opschik, gepronk en kunstzin. Wat hield evenwel de blik ken gevestigd De golvende lokken, met veelkleurige linten doorstrikt, welke tintelden van kleinooden de flikkerende diademen, die de lieve hoofdjes omcirkelden de geplooide sluiers, die, met zilver en goud doorstikt of geboord, Sierlijk langs de hagelblanke nekken neergolfden de ketens om zulke herstellingen te doen, is er duimkruid ofte geld noodig, in andere woordenmen moet ze kruipen heb ben... Daarom ook zullen de goedhar tige zielen van Aalst en omliggende, die Zondag in Erembodegem niet zijn ge weest, Zondag aanstaande naar O. L. Vr. ter Muren gaan en hunuen penning jonnen... Het zou wel kunnen gebeu ren, volgens ik vernomen heb, dat de 300 zangers en zangsters, met begelei ding van 50 speeltuigen, de liederen, die zij Zondag gepasseerd acht dagen, bij de inhuldiging van het beeld van O, L. Vr. van Lourdes gezongen hebben, nog eens zullen herhalen aan de Kapel, rond 6 uren 's avonds. Men heeft in Aalst en omtrek met veel lof gesproken van die uitvoering en 't was verdiend 1 Beste Vrienden, hebt ge dat al ge hoord uit Spanje M. Canovas, een der grootste bollen van de wereld, mi- nister-voorzitter der regeering, is Zon dag namiddag in de badstad Santa-A- gueda door eenen Italiaanschen anar chist vermoord geworden... Terwijl hij met zijne vrouw wandelde in de gaan derij van 't badgesticht naderde hem de moordenaar en loste op hem drij revol verschoten het eerste schot trof hem in 't voorhoofd en de twee volgende in de borst. Canovas stortte ten gronde roepende Eerlooze I Leve Spanje. De moordenaar werd dadelijk aangehou den door de wandelaars en de toegeloo- pene politieagenten. Minister Canovas overleed om 3 uren 's namiddags. De moordenaar is zekere Michaël Golli, een anarchist die vroeger in Engeland, België en Frankrijk verbleefhij ver klaarde dat de moord op Canovas de uitvoering was eener rechtveerdige wraak voortspruitende uit eene uitge breide anarchistische samenzweering... En ze willen hebben, dat nog andere groote koppen hetzelfde te wachten staat 1 Zoudt ge nu toch niet liever nen geheelen dag met mosselen of met zand rijden, dan koning, minister of ambas- sadeer te spelen Hoe hooger ge zit, hoe gevaarlijker het is om te vallen, en zeg mij ne keer d'er zijn al zooveel kasaeistampers van hun stelling geval len en nog geenen eenen van dood... Te Mnove vischte men woensdag morgen het lijk op van J. B. De Broe kenier van Meerbeke... Men weetniet of hij in het water gesukkeld is of er eene misdaad in 't spel is... Welke droefheid voor de ouders van dien jon geling, die nog maar 14 dagen van den troep gekomen was Ziet ge wel, hoe onvoorzichtig het is van door 't vensterken van den trein te liggen Ne zekere Lamot van Contich beging dijnsdag die dwaasheid, als eensklaps nen exprestrein voorbijsjoeft en hem, afgrijselijk den kop van het lijf rukt 1 Brrr, 't zijn schrikkelijke les sen I Daarmee, kozijns en nichten, weet gij nu zooveel als ik van de gebeurte nissen en hopende dat ge van Kozijn Polydoor zult content zijn, wensch ik u allemaal den goeien dag. Uwe verkleefde Kozijn, Polydoob. Als Luibeken nog kaas verkocht in de Achterstraat, stool men op zekeren dag nen schoonen BOL hollandschen kaas uit zijnen winkel. Altijd stond hij op loer voor het vens ter, tot dat hij op zekeren avond nen grooten burger van' Chipka zag passeeren, die juist voor het venster saluweerde voor een kopstuk zijner partij Nauwelijks had hij den hoed opgehe ven, of Luibrechts sprong over tafel, stoel en toog, recht, naar buiten, roe pende Die is 't, zie 1 Daar is de diefhij heeft mijnen kaas onder zijnen hoed gestoken 1 En hij schoot er hem op gelijk nen bok op nen haverzak Ziende dat hij mis was Ekskeseer, mijnheer, zei Luibe ken, ik meende dat het mijnen kaas was en het is de maan die op uw hoofd schijnt. Andenaarde. Zondag voormid dag is een smertelijk ongeluk voorge vallen in de Leupegemsche straat. Aan den draai dezer straat waren eenige kinderen aan 't spelen, toen Bontonck, koopman te Eename, met zijn rijtuig afkwam. De kinderen sprongen op het voetpad om plaats te maken, doch het peerd, dat den weg naar Eename ge woon was, werd nu gedwongen eene andere richting te nemen, waarbij het wederspannig werd en eenige zweepsla gen kreeg, met het gevolg dat het plot seling achteruit sprong. De kinderen konden zich allen niet in tijds weg ma ken en vier vielen er onder het rijtuig. Zij zijn alle vier erg gekneusd, vooral een meisje dat eenen stamp in de zijde kreeg en daarna bloed spuwde een tweede werd tusschen den muur en het rijtuig genepen en bekwam ook inwen dige kneuzingen en eene wonde aan het hoofd. Antwerpen. De maatschappij Rnbenskring, te Antwerpen, richt alle jaren eene plezierreis in naar de bijzon derste steden van het binnen- of het buitenland. Dit jaar had men Coblenz gekozen en zaterdag wa ren 14 leden uit Antwerpen vertrokken. Het 14® lid M. Storms, likeurstoker op het Van Schoonbekeplein, had lachend gezegd ik laat u niet met 13 vertrekken, of er overkomt u een on geluk. Welnu, zaterdag inorgend, te Meiheim, is M. Storms, bij het verwisselen van rijtuigen, onder den trein gevallen en letterlijk in tweeën gereden. Een der vrienden is onmiddelijk naar Antwerpen teruggekeerd, om het rampvolle nieuws aan de fa milie meê te deelen. Het lijk is naar Antwerpen overgebracht. Brussel. Een winkelbediende, 35 jaar oud, trouwde woensdag te Brussel, met eene naaister, 25 jaar oud. De bruiloft was zeer vroolijk, men dineerde in een restaurant der wijk, danste en dronk. De jonge vrouw bemerkte spoedig dat haar man al te vriendelijk was tegenover een der bruids meisjes. Hij danste altijd met baar en liet zijne vrouw zitten. Deze maakte bare ouders opmerk zaam. De ouders mieken de opmerking aan bunnen schoonzoon, die ze wandelen zond met de woorden Uwe dochter zal er nog wat anders van bele ven en indien zij mij verveelt, trek ik er eenvoudig van door en laat haar zitten. De genoodigden kwamen er tusschen en de vrede werd hersteld. Men danste weer en men dronk nog meer. Te middernacht nam men een laatste toor- neeken in een koffiehuis van de Avemie des Gobe lins, maar de jonge vrouw, wiens kwade luim nog nog niet over was, weigerde te tikken. Om haar te straffen, vond de man niets beters dan haar eene klinkende smoutpeer te geven. Dan begon het lieve leven. De schoonvader sloeg op den schoonzoon, de vrienden van den schoon zoon op den schoonvader, de genoodigden van den schoonvader op den schoonzoon, enz. 't Was een algemeen gevecht, waar weldra een 600-tal toeschouwers stonden op te zien onder uitbundig De policie kwam er tusschen, de vechters sloe gen op de policie. Er waren talrijke agenten noodig om heel de bruiloft naar het policiebureel te bren gen. Toen men uitleggingen vroeg over het gebeurde begonnen zij allo gelijk te brullen. Men gat ze dus logist in den amigo, waar het gevecht herbegon. Slechts den volgenden morgen, toen allen kalmer waren geworden, kon men ze los laten. Zij worden vervolgd voor openbare dronkenschap, slagen en wonden, opstand tegen de policie, enz. De jonge vrouw heeft geweigerd haren man te volgen en vraagt nu de echtscheiding. Dc wagon» van Is klas afgeschaft. De minister heeft in de Kamer gemeld dat hij de af schaffing der eerste klas op de spoorwegen betrach ten zou. Weet men dat die rijtuigen voor den Staat een jaarlijks verlies van milioenen na zich slepen Inderdaad ze rijden meest altijd leeg, brengen dus niets op en ondergaan toch dezelfde sleet als de overige rijtuigen. In de streek van Charleroi zijn er reeds treinen met twee klassen in voege gesteld en het werkt uit stekend. M. Vandenpeereboom zal het stilaan uitbreiden over heel het land. Vla:imsch In dc Karde Ctevlck van Oostende. De ka mers hebben beslist dat het Vlaamsch ging gebruikt worden in de Garde Cieviek in de Vlaamsche Gemeen ten. Was het noodig? Het volgende kemel- fransch van Oostende zal u daarvan over tuigen Considérant que la visite du Lord-Maire de Londres ne peut être assez rehaussée d'eclat, jecrois du devoir de tout garde, d'être présant a cette prise d'armes, car dans l'in- térêt de notre ville baluéaire une reception gran diose doit lui être fait ce qui ne pourra que contri- buer a la réussite de notre Saison, en aous recom- mander auprès de nos voisins d'Outre- Manche, 't Is iets op zijn Charel-Louiekens 1 Iï<i Tot hiertoe werden van den ijzerenweg, die zich van hunnen post ver wijderden of hun barreel open lieten, bij het voor bijrijden van den trein, gestraft met eenen aftrok van een vijfde deel hunner daghuur. Daar zulke na- latighedeu uiterst gevaarlijk zijn, zullen zij voor taan de eerste maal gestraft worden met een vijfde hunner daghuur de tweede maal wordt hun loon voor goed verminderd de derde maal worden zij afgesteld. 30 Augusti allemaal van door, terug naar hun land. Gent. M. Eeman, volksvertegenwoordiger, vertrekt in October naar Egypte. Hij blijft volks vertegenwoordiger tot 't naaste jaar, maar hij en trekt geen solde niet meer. Ruysbroeck. Meert, een der twee gewonde werklieden der lijnwaadfabriek, is woensdag mor gen overleden, na de H. Olie ontvangen te heb ben. Tervtjeren. Een vierde Congolees is in de tentoonstelling overleden 't is ne soldaat der openbare macht. De Congoleezen trekken er op D F U F D (Henegauw). Men schrijft ons Bt f LIIb vaQ Volksstem. In uw num mer van Zondag laatst kondigt gij aan, dat onzen oud-onderpastoor, M. G. Gahide, thans pastoor van Ghylingen, vereerd is voor zijne zelfopoffering in het belang der landbouwers. M. Gahide heeft verscheidene werken uitgege ven over do sociale werkingen, bestemd om den toestand van den boer te verbeteren. Datgene wat hem bijzonderlijk dit kruis van Eer doen verwerven heeft, is ziju boek, getiteld Nut en zekerheid der Raiffeisenkassen. In dit werk bewijst hij het nut dezer kassen door 18 voorbeelden, genomen uit het gewoon leven der boeren, en toont aan, dat de sommen van 100 tot 1200 frank aan den leener een profijt van 20 tot 100 fr. per honderd kan opbrengen. Hij bewijst de zekerheid dezer kassen door 8 voorzorgen in de statuten gebracht. Het gouvernement, dit werk in het Vlaamsch gedeelte des lands willende verspreid zien, heeft het doen vertalen in onze moedertaal door M, Maenhaut, volksvertegenwoordiger van Gent. Het ware te wenschen, dat deze kassen overal werden ingerichthet is inderdaad eene bron van winstgeving voor onze brave boerkens. Zondagrust. Zondag blijft de apotheek open van M. Van Caolenberg, Leopoldstraat. Z. H. dc Bisschop van Gent heelt aan Pastoor Baens voor eene maand verbo den van mis te lezen. Pctroolramp. Woensdag voormiddag heeft vrouw Louisa Ruyssinck, echtgenoote van Joseph De Kuyper, wonende Geerardsbergsche Steenweg 164, de onvoorzichtigheid begaan van petrool te gieten op de brandende stoof. Eene ontploffing had plaats en de ongelukkige stond oogenblikkelijk in volle vlam. Zij bekwam ernstige brandwonden, die haar leven in gevaar brengen. Om 1 ure namiddag is zij berecht geworden. Lourdes en naar Paray Le Monial. Is Sectie. Van den 8 tot den IC September, rechtstreeksche trein, verminderde prijs tot den 20 Augusti. 2° Sectie. Van den 23 en 24 September tot den 2 October, ver minderde prijs tot den 3 September. De treinen van den 24 zijn rechtstreeksche treinen en nemen de zieken. De bedevaarders van den 23 September zullen den 24 doorbrengen te Paray-le-Monial om de sluiting van het kongres van bet H. Sakrament bij te wonen. Groote plechtigheden, sluitingspro cessie van het kongres van het H. Sakrament door den hof van het klooster der Visitatie de zegen zal gegeven worden aan het beroemd boschje der hazelaars, waar Onze Heer de devotie aan zijn aanbiddelijk Hart aan de gelukzalige Margaretha Maria heeft bekend gemaakt. Deze sectie zal voor gezeten worden, van af de aankomst te Paray-le- Monial, en later te Lourdes door Z. D. H. Mgr Doutreloux, bisschop van Luik. Rue du Midi, 54, Brussel, geeft gratis de vereisch- te inlichtingen over logement in huizen bij bijzon deren, die volstrekt aanbevelingswaardig zijn. Men kan kamers bekomen van af 2,50 fr. per persoon in 't stad of nabij de expositie. Zich te wenden tot het bureel alle dagen van 9 tot 6 uren. Parloir Eremb. Hartelijk dank. Wij ver- wachten u te naaste week. Bever. Ik zal trachten u het gevraagde te bezorgen. Maeter. Zorg eens voor iets tegen maandag, a. u. b. Roeseken. Wij verhopen dat ge te naas- sijn I Ka komt er -dje nieuws t Dat noemen wij Nen braven vent. te week op uwen kevi zult zijn 1 Kamiel. Hebt gij Jan gezien Wanneer komt er antwoon Wie ons een woordje nieuws toezendt, Meester-Schrij nwerker, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matxhys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat. N' 10. \'Tpil YI*' 11 t eene goede meid, de keuken en een weinig van den naad kennende voor een klein huishouden zonder kinde ren. Zich te bevragen ten Bureele dezer. Geboorten Mannelijk 12 Vrouwelijk 7 19. Huwelijken. Ed. Van Cauter, herb, met V. Van den Spiegel, z. b. J. Bosman, winkelier, met M. De Neef, z. b. G. Verhoeven, brouwersgast, met E. Cau- taert, breist. Ed. Lemaitre twijnd. metM. Fie- remans, breist. O. De Decker, werkm. met M. Meganck, twijnster. Overlijdens: G. Meert, schoenm. 18 j. Zoutstraatp. E. Schelck, wedr Stevens, z. b. 70 j. Leopoldstr. C, Kiekens, z. b. 25 j. Nazarethstr. A. Mortier, wedr Steenhaut, z. b. 65 i. Leopoldst. D. Roels, man Ottoy, landb' 63 jOude Gentscheb. 7 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3