1 SOCIALISTISCHE STOET. UIER IS BUITENLAND. I Van DENDERHOUTEM 1 naar INDIE. Kipkap uit Parijs. Derde brief. brood reeds op, onder andere te Charleroi, en weet gij wie de eerste met den opslag afgekomen zijn? De vrienden van den werkman, de coöpe ratief der socialisten. met zijne beste groetenis- sen aan al de Lezers, Le zeressen en Lezerkes, me dewerkers en verkoopers van 't Stemmeken. Dit ge daan zijnde, gaan we sa men een rondsjoeringske doen. Het Belgisch le ger telt in 't al in 't geheel 3,385 officieren, 45,059 on derofficieren en soldaten en 178 klerken en bedien den. Er zijn 1,721 officierspaarden, 1,857 trek- peerden voor de kanons, voor den trein, de am bulance- en fourgonswagens, dan telt men nog 5,732 rijpeerden.'t Heeft Congres gew. voor de Apothekers, en weet ge wat er een van die brave heeren op 't banket zegde Dat ze geen een medicament, pilleken of poeierken in hun apotheek hadden, die zoo goed smaakte als den bik, die ze kwamen binnen te spelen. Zon dag aanstaande gaat de liefdadigheidsmaatschap pij Caritas van Aalst een concert geven naar Sot- tegem. Onze talrijke Lezers van die achtbare gemeente zullen er zonder twijfel in groot getal naartoe stroomen en ons te naaste week weten te vertellen met volle monden, dat die mannen er zich mogen meê moeien. De Bris- seleers van Brlsscl prentadeeren, dat den Ber- remeester Buis 't noste joór no Congo goot... Alia, gelik op zan raas, heurde 't! Elk zijn goeste, zei de man en hij at de pap van zijn kind uit. Tot Miiove heeft de policiecommissaris eene erge zaak in handen op 8 dagen tij ds heeft er 't parket al drij keeren geweest. Nen duit- schen scribent ofte schriftgeleerde laat ons vrien delijk weten, dat de wereld gaat vergaan op 13 Juli 1899... Kadé houdt bij hoog en laag staan, dat dit zal geschieden door de hitte eener steert- ster... Hoort ne keer! Wanneer doen ze die professor weg hè Zie, dat en mag ik toch niet vergeten u te zeggen Maandag gepasseerd tot Gent zijnde, er komt daar op den boulvard der Statie eene opene voituur afgereden, rijden, rijden, menschen lief, dat 't vuur uit de steenen sprong, en dat de ruiten daverden en in die opene koets lagen twee fijne mijnheeren, gelijk twee engelsche mylords, eene fijne cigaar in den mond en iedereen beziende met eenairvan mepns. Awel, weet gij, wie zij waren? Twee kopstuk ken der fameuze Christene Volksfopperij, die al le dagen onze brave, christene boerenmenschen komen opmaken tegen hun geestelijken en tegen de rijke menschen, die in opene rijtuigen rijden En als 't meeting is van die groene valschaards, vrienden, wrijft het hun maar onder den neus, want de fijne mijnheer van Waeregem en zal het niet kunnen loochenen, of hij moet zijnen alibi kunnen bewijzen: Waar waart ge den 16 Oogst, om 4 uren namiddag Er gaat zoo wat o'm in die bad- en speelplaatsen Op éene week hebben zich 3 personen tot Spa gezelf- moord tengevolge van verliezen bij het spel ge leden..'. Dat droef spelDe moordenaar van den Spaanschen minister Canovn» zit g'amba- Jeerd, in afwachting, dat z'hem 't bolleken af doen! De plodde en heeft het waarachtig met ge stolen. Zondag toekomende is het Kermis tot Hofetnde de Koninklijke Harmonie, de Zang- afdeeling van den Kath. Werkmanskring en meer andere maatschappijen van Aalst nemen er aan het Festival deel. - De twee helden van •t eiland Chipka, z'en trekken op geen menschen nie meer, en dat puur van chagrin en jaloezie, van wraakzucht en coleirejzeloopen zij daar, zoo dweers als horzeis, iedereen be ziende met eogen gelijk bolleket- ten, en, och arme, groot en klein, lacht die triestige volksmannen braaf uit en peist op 't jaar 1898 En in Amerika is eëh splentermeuw lengen- mackien uitgevonden 't is oprecht curieus van constructie er zijn clichés bij om meetingen te geven, vijzen om de menschen hun hoofd los te zetten, voorhamers om de katholieken den kop in te slaan, katrollen om de socialisten en libera len in de besturen te trekken, tangen om 't braaf buitenvolk nen tand te trekken, enz.... Al de gedoemde gazetten van de Christene Daens- nartij hebben den frijs-courant van dit machien evraa„d 't Is al expositie, waar dat ge van hoort ;°verleden Zondag hebben ze in Brussel met 't'volk geenen weg gekunnen de trams en konden bijkans niet rijden en 's avonds zijn aan de statie de deuren ingestampt en de traliehekken afgebroken van 't eeuwig gedrumMor, naar Brussel gaan en d'expositie niet vinden en azoo moeten terug naar huis gaan en Aalstenaar zijn, ze mogen ervan zeggen wat ze wiUen, dat es colossaal en pyramidahl. 't Muziek van 14 Regiment Lansiers gaat op 12 September, e. k„ naar Audenaardc een groot krijgsfeest opluis teren het inkomgeld tot dit buitengewoon feest is gesteld op 50 centiemen. Van dees week heb ik vernomen, dat het niet goed en is van uw potlood nat te maken 't zou schijnen dat gij het er meê bederft en dat het aifit en deugt voor de keel. 2 miljoen menschen hebben gr al de tentoonstelling van Brussel weest bezoeken- Op honderd vreemde bezoekers zijn er ten minste zestig Hollanders. Eene waalsche maatschap die aan den socialistischen stoet van Zondag van zijnen neus miek, is met klikken en klakken den amigo ingedraaid 't was er een gebriel en een gehuil gelijk in een menagerie de vrouw- kens mochten tot 's anderdaags 's morgens naar hunne mans wachten om te kunnen vertrekken. Rekent en telt zei de mosselman en hij legde zijne vrouw nen stuiver van den Argentine m haar hand Vrienden, rekent en teltNog 45 weekskeusDe kermis van GfsegeniJommer halt Zondag en 8 dagen is 't er festival en of er een volksken samen zal trekken Wij en kunnen de maatschappijen niet genoeg aanzetten, er deel aan te nemen, want er zijn schoone premiën te winnen. Te Gee- rardsbergen wonen er nu keskejevous, die lachen omdat Kibeladoeken geschreven heeft dat men in Aalst, om beleefd te zijn, zijne goesting niet mag eten. 't Ware al beter, dat ze Kibeladoeken een staal van den Idegemschen tabak afzondenDag, Nelle, zei de man, en hij stak zijn wijf onder 't ijs. Dijnsdag der verledene week was Kmile Fran? Van Damme tot St-Pieters-Kapelle, (He negauw) op eenen kopwilg ge klommen om vandaar te laveien. Ongelukkig voor hem bleef den haan van zijn vuurroer aan eenen tak haperen en, eihet schot gaat af, VanDamme krijgt het schot in 't lijf en hij tui melt,.... neen, asijn lijk valt uit den boom ten gronde Wreed Wreed Zooveel hoofden, zooveel zinnen, zegde Uilen spiegel en hij schudde een zak puiten uit 1 ot Eusival zijn twee oudjes van 80 jaar in 't huwe lijk getreden. De velos brengen in de provin cie Brabant, alleen van belasting het bagatelle ken op van 192.680 frank van 19,268 velos. In de provincie Oost-VIaaiideren zijn er 198 mijnheeren, die kunnen senateur gekozen wor den, geen eentje min of meer. In de maand November aanstaande komen er nieu we bankbricf keus van 20 frank in omloop 't zijn geheel en gansch andere dan de bestaan de kortelings ook zullen er nieuwe gemaakt worden van 50 en 100 frank de teekening is ge maakt door Schilder Montald. De Boerkens van Wachtebeke en Looclirlsty wier oogst in Juni door den hagel vernield werd, zullen niet vergeten worden de senateurs van Gent geven 500 fr.de volksvertegenwoordigers 1000 fr. M. Maenhout 100 fr. baron de la Faille 100 fr.; Bisschop Stillemans 500 fr.; de gouverneur 100 fr.; enz., enz.. Dat mag zijn, 't zal die menschen goed te pas komen. En daarmeê, den goeien dag aan al de domperkens van den eerdbol. Kibeladoeken -(o)0(o)- i'rnnkrijk. De President der Republiek is naar Rusland vertrokken, eenige oorlogschepen vergezellen hem. Hij zal ontvangen worden op echte koninklijke wijze. Moest Frankrijk daarvoor zijn koningen wegjagen, om dat ze te veel kostten en te veel beslag maakten hunne President kost aan 't land ten minsten zooveel als ne ko ning. doos MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Engeland. De Engelsche katho lieken, priesters en wereldlijken, hou den tegenwoordig te Londen in 't pu bliek, in volle lucht, meetmgen over geloofspunten. Laatst heeft een hoogge plaatst persoon op een openbare plaats gesproken over de vereering der Heili gen en de protestanten klaar bewezen dat ze ongelijk hebben de Heiligen niet te willen aanroepen. De aanhoorders mochten opwerpingen doen, die de spreker een voor een weerlegde. De protestanten stonden in bewondering en bekenden luidop dat de katholieke spreker gelijk had, en dat ze tegen de leering der katholieke kerk niets kon den inbrengen. Turkije. Dat is nog de moeite weerd, zie. Te Coustantinopel is een krijgshof ingericht, dat niet min dan 1620 man te vonnissen heeft. Daaron der zijn er 324studenten en vele ambte naars van allen graad. Zij zijn beschul digd van samenzweering tegen den Staat. Dultechland. Eene wondere proef. Het 3" bataljon van een regi ment voetvolk, te Metz in garnizoen heeft eene wondere proef gelegd 's Morgens vroeg trok ken zij op, en leidden als voorraad voor den dag een levendon os mede, ja, een levenden os. Om 11 uren, hield het bataillou stil om te eten de os werd in 't veld den kop ingeslagen, met een machien in stukken gekapt, en ter plaats gereec gemaakt, op alle manierenbifstuk- ken, gebraad, boelie. De kwestie was van te weten op hoe veel tijd dat een bataljon in optocht zijn eten zou kunnen gereed maken, als men 't vee levend zou meeLeiilen Raadt nu eens hoelang het geduurd heeft om dien os te slachten, gereed te maken en op te eten Juist twee uren, op twee uren was de kerel gehoopt en geknoopt opgesmuld. 'tZou een groot gemak zijn in tijd van oorlog de_ bees ten, die tot provisie moeten dienen, levend te kunnen meedoen. 'PU. had deel genomen en i i de hoofdstad wat te veel Zondag heeft te Brussel de aangekondigde so cialistische betooging plaats gehad. De stoet, die ten ii ure in beweging kwam, werd geopend door het muziekkorps van De Werker van Ant werpen. Daarop volgden de rooden van Brussel, Leuven en Nijvel. Tusschen de groep van Bra- band stapten een twintigtal progressisten met eene blauwe vlag aan 't hoofd. Deze vlag stak zonderling af tusschen de honderde roode vaan dels die in den stoet gedragen werden. Tusschen de progressisten bevonden zich MM. Gillekens, Gambier, Walther de Selys de Longchamp en Gilisquet. Achter Braband kwam het Walenland. De be- toogers en betoogsters uit den Borinage dansten en sprongen op de toonen van de muziek. Tus schen de dansers werd eene kartel gedragen, waarop eene moeder afgebeeld stond die, in tra nen badend, haar zoon omhelsde die naar het slagveld trok Dat was nu toch zoo plezierig niet Tusschen de groepen van het land van Charle roi werd eene fransche vlag gedragen tusschen eene zwarte en eene roode. Daarop volgde een vrouwenclub; eene in 't rood gekleede marjan r met de roode muts op 't hoofd, stapte komisch, statig vooruit. Men bemerkte ook verscheidene socialistische gemeenteraden mijnwerkers in werkkostum liepen bedelend langs den stoet. Achter de socialistische groepen van het Cen ter en den Borinage, kwam Vooruit van Gent en de rooden van Kortrijk en Meenen, Citoyens An. seele en Van Beveren stapten aan 't hoofd van de Oost- en Westvlaamsche socialisten. De Stoet werd gesloten door de afgeveerdigden van Na men, Limburg en Luxemburg. Van Limburg wa ren er geen |o fietoogers. Talrijke opschriften werden in de betooging gedragen, zooals Plaats aan de werklieden r c Leve de gewapende natie Geene grenzen meerHet socialism zal het laatste geweer breken en andere onnoozele zeever. Volgens le Penple stond onzen vierden op het balkon van de< Pistillerie de la Courronne, eene herberg op de Noordlaan, naar de ro.ode befogging te zien ze zeggen hut de socfafisten Jrem toejuichten en hij salpweerde geljjk een knipipes, en zwaaide met zijnen hoed Rond 41,2 qrp 's namiddags stond een dronken socialist aan d§ Luxemburgsche statie lawijt te maken. Een po. licieagent wilde den sukkelaar doen begrijpen dat de betooging al lang gedaan was, doch hij kfieeg voor zijne moeite een duchtig pak slagen. Verscheidene burgers kwamen tusschen. De so cialist werd in een rijfifig gestopt en naar den amigo gevoerd, 't Was welbesteed, Op de Phillppljncn, in de gevan genis van Papanga, heeft een vreeselij- ke oproi# plaats had. De gevangenbe wakers hebben de wapens moeten gebruiken, 73 oproerlingen zijn gedood. Verleden week op den Avenue Philippe Auguste, tegen de Vlaamsche Kerk...Een wagen rijden vol tonne- kens en bakskens.... Een tonneken open gegaan.... en wel honderd,,., ja honderd taclieuHg duizend peper muntjes op de straatGe ziet van hier wat een mierennest van kinders er op vloog Allemaal scharrelen en krabben en grabbelen met heele schoo- ten vol.... 's Avonds, in den Vlaamsche Kring, alleman van geëten en den baas zoo kwaad als een huis om dat hij geen drank en verkocht. De Processie in de Vlaamsche Kerk is weer bijzonder schoon geweest machtig veel volk, van verre en van bij en 's namiddags de jaar 1 ijkgche Vlaamsche Bedevaart naar H. Hert op Montmartre. Ondanks het slecht weer, met honderden Vlamingen den berg beklommen vlaamsch gebed, vlaamsch sermoen, vlaamsch ge- alles schoon, aandoenlijk Schoon In den prijskamp van Godsdienstleer, uitgeschreven door het Aartsbisdom van Parijs, hebben de meisjes der Vlaamsche Patronage, bestuurd door de Zusters Apostolinen van Gent, schoo- ne eervolle plaatsen bekomen, Zaterdag ging hat in de rue de Charonne Papoe papoe papoe (dat wilt in 't Vlaamsch zeggenBrand brand brand in de fabriek rechtover de kerk... 't Waren konijnenvellekens die brandegen... Al gauw gebluscht; met een weinig stank was men er vanaf. d'Ander week, de Vlaamsche Kerk was al vast sedert een uur.,, 's Avonds om 1 aren gaat Grgvinus het Angelus kleppen... Hij hoort kuchen en hoes ten, hij gaat rond, en in eenen der biechtstoelen zat er een slawelle, een ladijne van een vrouwmensch gekropen, waarschijnlijk om met den nacht te Sfelen. Deze week een nieuw verenigings punt gesticht voor de Franschmans te Avrigny en Blincourt (oise) door t werk der Vlamingen van Parijs... Op 't einde van October Vlaamsche Sermoenen in de kerk van Cboisy-la-Victoire voor de mannen van Meire, Erpe, Gyzenzeele, enz. Vriendenzorgt dat ge afkomt, zulde Wij zijn nu weer in volle zee. Ditmaal zijn de kusten van Italië uit het zicht. We zijn de Tyrheensche zee uit en 't is thans op de baren der Meditera- neesche- of Middelandsehe zee, dat wij vooruit gaan. Pater Walkens doet mis in onze kabien en wij gaan te Communie, 't Was de eerste mis, die de Pater deed en die wij hoorden op zee, op een schip, op eenen autaar, die gedurig van plaats veranderde. Dat is iets van 't indrukwekkendste, dat er be staat, dio mis, als men niets heeft dan een diepen, onafzien- baren poel water onder zich en boven ons den vlekkeloozen blauwen hemel. Het altaar wis zoo eenvoudig mogelijk van achter in |de kabien, tusschen de twee ronde venstertjes, stond een sofa daarop legden wij twee onzer groote reispak ken, het eene boven het andere daarop den autaarsteen, een kruisbeeld, autaarlinnen ou ziedaar gansch onze kapel. Pater Waelkens had gezorgd voor misgewaad, wijn en alle andere benoodighedenWij deden onze eerste Communie op zee Reeds van half acht uren 's morgeuds is het zeer heet in de Middellandsche zee. Het en deugt in de zon niet, want zij is waarlijk stekend in den salon ot in de kabien is het beter, in bet lommer wel te verstaan en daar waar de koele wind der zee u wat in het aangezicht waait. Er is nog al veel wind, om dat het schip juist tegen hem opgaat bijgevolg, hoe rapper het schip gaat, hoe moer wij den wind gevoelen. Eu, alhoewel men de zweetdruppels ziet van d'aangezichton rollen, durft men nog beweren, dat de hitte hier zoo laf niet is als in Bel gië. Sedert gisteren, van Messina af, hebben wij in tweede klas een nieuwe passagier tot Alexandrië 't is nen Turksche of Egyptische mijnheer, mot lang kleed tot op de voeten, heb bende alle soorten van kleuren op het hoofd draagt hij wat meu in Egypte noemt een tarmouche, - eene soort van roo de en stijve muts, zouJer klep, rondvormig, 15 ceutm. hoog, met zwarte flochcn, die van boven tot in don hals afdalen; dat trekt goed op't geen de Turken dragen. Die Turksche heer sprak zeer goed Italiaansch en Frahsck. Hij zegde mij, dat hij wel 9 maanden op reis geweest was met eenen prins van Si cilië, dien hij mij noemde hij was ook in Palestina geweest en in de verschillige landen van Europa en Azië. Nu had hij zijneu meester te Palermo in zijn paleis gelaten en keerde we der naar Cairo, zijne geboortestad terug hij was dienaar en vertolker van den prins, want hij kon verscheidene talen; het Araabsch was zijne moedertaal. 8 November 1895. Het schip wiegelt een weinig, 't is te zeggen het gaat omhoog en omlaag, heen en weder. De zee is evenwel kalm, de hemel klaar en onbewolkt. Eenige passa giers zijn door de kleine bewegingen van het vaartuig ont steld, vooral 't vrouwvolk men ziet er maar weinig aan tafel komen zelfs mijne 3 gezellen komen maar van tijd tot tijd eens het hoofd binnensteken en 't geen zij eten en wil in de maag niet blijven, 't Is eene aardige gewaarwording, die zee ziekte het hoofd draait, men is duizelig, vermoeid, men weet niet hoe of waar men het heeft, het eten in plaats van te sma ken steekt u tegen. En toch is het best van te eten, want an ders wordt de maag te zwak. Tot hier toe heb ik nog niets ge voeld en mijne kamaraden zeggen Gij zijt een goede zeereiziger. 9 November. Zaterdag. Verleden nacht was er meer wind dan naar gewoonte. Wij lagen in ons bed nu ging het hoofd omhoog, dan de beenen, 't was een gedurig bijzen dat wiegtu in slaap, zegt men, maar, volgens mij, moet ge daar aan gewend zijn, want ik en sliep niet. Verscheidene voor werpen vielen in onze kabien omver. Gedurende den dag is het weder kalm geworden, de zee is bijna eene effene vlakte geworden, 's Morgens en 's avonds is er altijd wat meer wind. Wij moeten dagelijks ons uurwerk vooruitzetten, het rege lende naar dit van het schip wij winnen alle dagen 1 kwar tier en hoe meer men naar het Oosten toegaat, hoe later het 338 zag zij eene vergiffenis. Moge deze de krachtbarende een- kracht andermaal in uw midden doen heerschen Vlaan- derens hof staat weer open voor al degenen, die in den moord van graaf Karei, zaliger gedachtenis, betrokkeii zijn. De vuurproef bewijze de onschuld der verdachte rid ders andere godsoordeelen, in den poortersstand gebrui kelijk, betoonen, dat de betichte burgers gelasterd werden. Derwijze zij alles vergeten en vergeven. Die woorden verwierven aller goedkeuring. Vooral de Kerels deden de lucht van luid gejuich weergalmen. Lambreeht van Rodenburg, een kranige kerel, baande zioh eenen weg tot vóór den troon en knielde. Allerge- nadigste Heer en Graaf, sprak hij ik begeer, dat het godsgereoht over mijne medeplichtigheid uitspraak doe.» De proef werd voetstaans gedaan en Lambreeht erlangde, J met behulp van het gloeiend ijzer, het bewijs zijner on schuld. Zijn voorbeeld werd door menigen edelman met goeden uitslag gevolgd. Uiterst aangenaam werd Dirk te dezen stonde verrast, .j De dappere kastelein van Brugge, Gervaas Van Praet, had eene knie gebogen en zeide kalm Doorluchtige vorst, had de Almachtige ons het geluk gegund U, on- middellijk na Kareis marteldood, in ons midden te zien, j voorzeker hadden wij U de kroon op het heold gezet, j Thans ik zeg het allen met luider stemme verlaat ik Willem van Normandië. En te recht. Die man, met ondeugden behept, heelt immers een bezoedeld geweten- Zijne krijtende onrechtvaardigden hebben hem met den vloek mijner landgenooten beladen. Die zijn volk onder den druk der slavernij wil doen gebukt gaan, moet voor zulk zondig hedrijf hoeten eu verbreekt zelf den eed hen De adel en het volk verheffen U tot- souvereir-' juichen in Vlaanderens wettigen erfgenaam en hel toe. Ook ik, Gervaas van Praet, bewijs U hulde zweer U trouw, Moge het U gelievea het voorbeeld uv

De Volksstem | 1897 | | pagina 2