Brie! aai Kozijn Polydoor. LUIBRECHTS. MANGEUVERS Landbouw. De groote Voor de jagers. Nieuws uit Aalst. Laatste Depechen. Hij liad zich geamuseerd. Parloir. Spraakleer. BENOIT VERBEECK, Burgerlijke Stand, Aalst. wordt, daar men het uur regelt op de zon. Wie weet schillen wij hier al geen twee uren met België 's Avonds om 9 uren is het concert op 't dek van le klas een twaalftal ltaliaansche muziekanten, die te Napels inge scheept waren voor Cairo, om ginder concerts te geven, wa ren daartoe uitgenoodigd geworden door de reizigers van eer ste klas en zij logeerden in 30 klas zij lieten het zich geen tweemaal vragen ook. Ik denk dat zij er wel voor betaald zul len geweest zijn. Die muzikanten bezaten velerhande instru menten en vormden een schoon orkest het concert duurde tot 12 uren 's nachts, maar om 10 uren trok ik naar mijn bed, want ik kreeg te groote vaak. 10 November. Zondag. 's Morgends was het in onze ka- bien Mis en Communie. De Indiaansche priester, die bij ons is, hielp de mis doen en een ltaliaansche heer woonde ze bij de andere reisgenooten schijnen aan geen mis te denken al len zijn bijna zonder Religie of behooren tot den Mahometaan- schen eeredienst. Om 11 uren was er in 1° klas een protestantsche dienst een dertiental protestanten waren aanwezig. Daar was geene mis, maar predikatie, gezang en allerlei cermoniën de dienst duurde tot 12 uren van den middag. Zooals de vorige dagen was het buitengewoon schoon weer, de zee lag effen en kalm, niets dan eenige kleine baren, die men altijd heeft, immers, nooit is de zee zoo vlak en gelijk als nen spiegel. Ten half 3 ontwaren we reeds de kusten van Afrika. Om 3 uren begint het schip te vertragen, omdat wij de kusten naderen en de haven van Alexandrië binnenvaren. Hier sluit ik mijn brief zou kunnen te zwaar worden. Te naaste keer hoop ik van u te kunnen schrijven uit Calcutta. Tot hiertoe liep onze reis bijzonder goed af enkel in de Roo- de Zee heb ik nen halven dag de zeeziekte gehad en was ik wat ontsteld. Nu, te Bombay gevoel ik mij weder opperbest. Wij zweeten wel nijg, niettegenstaande het winter is, maar dat geeft niets. Wij vertrekken hier morgen avond rond 10 uren (Dijnsdag 26 November) en zullen vrijdag morgend, den 29, tot Calcutta aankomen. (Wordt vervolgt). TtLI/FTi Men schrijft ons Zondag verleden heeft de MJlaM Mali. jaaj-iijkscije Processie haren omgang in onze gemeente gedaan en eens te meer heelt men kunnen bestati- gen, dat de Beverlingen hunne liefde tot de Moeder Gods, hun verkleefdheid aan de Katholieke Kerk niet en verbastert. Van den vroegen morgen waren de inwoners reeds druk aan 't kuischen der straat, waar de Stoet moest passeeren. Behal ve eenige verlichte bollen deed elk zijn uiterste best. Ook mo gen wij niet vergeten, hier eene warme hulde te brengen aan M. Frans Depreter, voor den iever, welke hij aan den dag heeft gelegd in het versieren zijner woning. De processie ging, begunstigd door een uitmuntend weder, om 9 1/2 uren uit. Men zegt, dat Bever lier is over zijne pro cessie. En te recht, want op den buiten ontmoet men nergens meer afwisselende groepen, noch smaakvoller versiering der straten. De stoet werd geopend door den groep van St Marti- nus, patroon der gemeente. Kwamen daarachter het Broeder schap van den H. Bernardus, samengesteld uit jongelingen; het Broederschap van den H. Rochus, wiens nieuw en rijk vaandel iedereen bewonderen moest verschillige andere con gregatiën, elkander in schoonheid en frischheid den voorrang betwistende. Men zag vervolgens de fanfaren De Ware Vrienden, wiens faam voorzeker niet meer te maken en is, die tijdens den duur der processie de schoonste arias van haar repertorium uitvoer de. Eer aan deze keurbende van jongelingen, zij hebben niet het minst bijgedragen tot het opluisteren der plechtigheid 1 Daarna volgde eene lange schaar van parochianen, de flam beeuw in de hand het H. Sacrament, den heer pastoor, onder pastoors en andere geestelijken omringende. M. de Burge meester en de twee Schepenen volgden het H. Sacrament, zoo doende aan hunne onderhoorigen het voorbeeld gevende eener groote godsvrucht, een vurig geloof en eene innige verkleefd heid aan God, aan de Kerk. Bever, g'haalt er eer van I Hulde bijzonderlijk aan uwen Eerweerden Heer Pastoor, die in zijnen onvermoeibaren iever nog dagelijks nieuwe middels vindt om het geloof en de goede zeden in zijne gemeente te doen heerschen. 339 voorzaten te volgen mij in mijn ambt te behouden en mij de leenhuldiging te gunnen. (1) Gervaas deed den leeneed. Dirk drukte hem vurig de hand en zeide fier te zijn in zulken rechtschapen, koenen ridder eenen bondgenoot, eenen vriend te mogen groeten. Dan wendde hij zich tot Iwein en sprak ont roerd Mij is de zegepraal, Mher Iwein, en zij is uw werk. Heb dank heb dank Bij deze woorden stapte de vorst met zijn gevolg van de trede. De paarden werden bestegentrompetten, bazuinen, hoornen en tamboerijnen bliezen of sloegen de marche. De ontzaglijke dooreenwemelende menigte vloeide naar St-Donaas' kerk en de stoet raakte weer in beweging, on der het aanhoudend geroep van Leve Dirk leve Dirk! In den tempel Gods werd tot graaf gewijd het puik van Vlaanderens vorsten, Dirk van Elzaten, van wien Meyer getuigt hij was merkwaardig door zijn gansche leven, uitmuntend door zijne godsvrucht, beroemd om pronk en praal, bedreven in wapenhandel en schoone kunsten, befaamd om zijne dapperheid, zijne rechtvaar digheid en de grootheid zijner werken. (1) (l) Vgl. Galbertus, num., 155. (1) Omni vita pietate intignis, religione illustris, munificentia clarus, belli, pacicque artibus nobilis, fortutidine, justicia ac rerum gestarum magnitudine inclitus. De muilplaag neemt in Hol land eene ont zaglijke uitbrei ding- Uit een bij voegsel van de Staatscourant blijkt dat gedurende de maand Juni '294,277 gevallen van mond en klauwzeer zich hebben voorgedaan bij 10.315 landbouwers. Dus bijna 300,000 beesten zijn in Holland door de muilplaag aangetast. Eene grootere waakzaamheid en voorzichtigheid dringen zich op aan het gouvernement, aan de landbouwers en zelfs aan de burgers der steden. Men lacht soms als men zegt dat het mond- en klauwzeer tot den mensch kan overslaan, en dat er groot gevaar be staat voor de kinderen en zelfs voor groote lieden, niet gekookte melk te drinken. Ziehier een treffend feit, dat onlangs voorgevallen is Eene achtbare dame van Gent begaf zich eenige dagen geleden naar Brussel. In de tentoonstelling kreeg zij dorst en vroeg eene tas versche melk niet gekookt. Eenige oogenblikken later, na de tas melk uitgedronken te hebben, gevoelde zij zich ongesteld in den jpond. 's Anderendaags, bij haar terugkeer te Gent, raadpleegt zij een geneesheer, die verklaart dat zij door de muil plaag n was aangedaan. Deze dame had niet-gekookte melk gedronken van eene koe, door hot mond en klauwzeer aangetast zij is er ver scheidene dagen van ongesteld geweest en had den mond vol zweeren. Ziedaar dus een feitwij kunnen den naam der dame aangeven, aan wien het ongeval is overgekomen wij kunnen de melkerij in de tentoonstelling van Brussel aanduiden. Nog meer. TeLoosdrecht, in Holland, waar onder de runderen bijna algemeen mond- en klauwzeer heerscht, begint deze ziekte zich ook onder de menschen te vertoonen in den vorm van blaaruit- slag aan mond en voeten. Opgepast dus, gij die soms versche melk drinkt. Weest voorzichtig, drinkt enkel ge kookte melk, dan zult gij u aan dit ge vaar niet blootstellen «■os©- Spiegels was school meester en deed de eerste klas. En Lui- brechts ging bij hem ter school. Zeg eens, gij daar, vroeg Spiegels, noem mij eene beest, die ons hespen lévert De beenhouwer, meester riep Luibe- ken. KflMIT Veertien belgen van Gent, Brugge, Bergen en Doornik hebben deel genomen aan de bedevaart van elf honderd fransche priesters en werklieden naar Rome. Zooals in 1889 en 1891 werden de bedevaarders door Z. H. den Paus in het Vatikaan ontvangen. De 1100 bede vaarders hebben den H. Vader kunnen zien, de hand kussen en spreken allen werden bij Leo XIII toegelaten den dag van het groot verhoor, dat in Sint Pie- ters plaats had. In het Vatikaan, waar de bedevaar ders hunne eetmalen namen, ontbrak hun niets de tafel werd gediend door den jongen romeinschen adel. Op het einde van een der eetmalen, in tegen woordigheid van Kardinaal Jacobini en een groep prelaten, werd er aangekon digd dat in April 1898 België het voor beeld van Frankrijk zal volgen en dat belgische priesters, bazen en werklie den eene bedevaart Daar Rome zullen ondernemen. Dit nieuws werd geest driftig toegejuicht. Ziehier het officieel thema der aan staande krijgsbewegingen, waarvan de plaats Dendermonde het hoofdpunt zal uitmaken. De eerste legerafdeeling (de vijand) bevattende de le, 2°, 3e en 4e regimen ten linie, het le bataljon karabiniers, de 1® compagnie genie, eene sectie tele grafisten, het 1° regiment (8 batterijen) artillerie, 2 escadrons lanciers,de dienst der subsistances een vliegend hospitaal, een peleton velorijders en een regiment ruiterij, zal zich vormen te Bergen, den 28 augusti. De tweede afdeeling (het belgisch leger) die zich denzelfden dag te Ant werpen vormt, zal bestaan uit de 5e, 6e, 7® en 8® regimenten linie, het 2® batal jon karabiniers, de 2® compagnie genie, het 2® regiment artillerie (7 batterijen) twee escadrons jagers te peerd, de dienst der subsistances, eene afdeeling genie, eene oompapnie pontonniers, een peloton velorijders. De vier regi menten infanterie, welke van deze de- visie deel maken, vormen het bestendig garnizoen van Antwerpen. De eerste devisie, welke de voor wacht uitmaakt van een leger, richt zich van Bergen naar het noorden (lijn Dendermonde-Mechelen) om de verde- digmgstroepenvanhet verschanst kamp van Antwerpen tegen te houden en de vorming en de marchen van belangrijke troepenmachten te vergemakkelijken, welke verondersteld worden, langs de Samber en de Maas, door den Condroz naar den Rijn op te rukken. De tweede divisie, welke van de verdediging van Antwerpen en Dendermonde gedetacheerd wordt, trekt over den Rupel, om de voorwacht van den vijand terug te slaan en in den omtrek van Thienen de vorming van ons veldleger te verge makkelijken. De eerste ontmoeting in het vuur van ruiterij troepen en velorijders zal waarschijnlijk plaats hebben tusschen Ath, 's Gravenbrakel en Edin- gen. De slag heeft bepaald plaats tusschen Lebbe- ke en Baerdeghem. Generaal Bourlard zal den 19 Augusti te Den dermonde aankomen. Generaals Bocquet en Re- nard den 7 September. Gedurende dien tijd zal generaal Bourlard het bevel voeren over de troe pen. Rond het tijdstip der aankomst van generaal Bocquet, zal het gros van het leger in den omtrek vereenigd zijn. Generaal Bourlard zal logeeren bij magoor Mau- beuge, generaal Bocquet bij M. Felix De Bruyn, zoon van den minister en majoor bevelhebber der burgerwacht van Dendermonde. Generaal Renard zal zijnen intrek nemen bij burgemeester Van Damme. Voor den grooten slag zal de Koning per spoor weg te Dendermonde aankomen en zich te peerd naar het terrein begeven. De revue zal plaats heb ben, zooals wij reeds zegden, tusschen Lebbeke en Dendermonde. Droef nieuws voor de jagers de ziekte is onder de hazen. In Luxemburg vindt men heele dozijnen dood. De oorzaak der sterfte is onbekend. Is 't een gevolg van 't besproeien der vruchten met bordeleesche pap, ofwel komt het voort door 't drinken van bedorvene waters, of is er eene andere rede, wij weten 't niet, maar zeker is het dat er veel sterven. Beminde Kozijn Polydoor Op uwe aanbeveling ben ik Zondag namiddag naar Erembodegem gegaan omO.-L.-Vr. ter Muren te gaan groeten en ik heb u en nichte Henrica in mijne gebeden niet vergeten. Het weder sloeg nogmaals tegen, zoo dat de uit voering der schoone Cantate geene plaats kon heb ben. Niettemin, ik beklaag mij niet over mijne be devaart ik heb in de kapel iets gezien en verno men dat ik u ga vertellen. Ik zag daar eene fotographie hangen, verbeel dende een manueken van 5 jaren oud. Boven het zelve staat te lezen Emiel Valckenbergh, ge- boren te Sint Jans Molenbeek den 9 April 1892, genezen door de voorspraak van O. L. Vr. ter Muren. n Ea onder het portret Reeds lag der dood de kille hand Op ons duurbaar Zoontje neder, Maar glorie zij U Uw bijstand Schonk den lievling 't leven weder. Ik begeerde natuurlijk meer uitleggingen te hebben. Ik zag er een braaf vrouwspersoon zitten, die, gedurende de begankenis, de kapel bewaart, zegent en het stoelgeld ronthaalt. Vrouwken, vroeg ik, mag ik weten hoe lang •dit portret daar hangt en waarom Ja, ja zeker, mijnheer, antwoordde zij, ik ben Wanneken, die hier al 39 jaren lang de kapel bezorgt met de begankenis en ik weet al wat hier gebeurd is en nog gebeurt. Luister, mijnheer In het jaar 1894, binst de octaaf der Geloovige Zielen kwam hier eene dame van Sint Jans Molenbeek,bij Brussel, bij onzen Menheer de Pastoor Sadones, en zij vroeg hem, eene mis in de kapel te celebreeren voor de genezing te bekomen van haar manneken, dat in stervensnood was, en dat de dokteurs ook hunnen moed hadden opgegeven. De mis wierd ge celebreerd en binst de begankenis van 1895 kwam demoeder met haar kind O. L. Vrouw ter Muren bedanken zij vroeg aan menheer de Pastoor of zij het portret van haar zoontje mocht brengen om in de kapel te hangen en menheer de Pastoor' stond dit seffens en gaarne toe. Welnu, mijnheer, Zondag gepasseerd is die Da me met haar zoontje, vergezeld van M. de Pastoor naar de kapel gekomen. Op het verzoek van onzen herder legde het genezen kind zijn portret op het altaar, alsook verschillige bougiën, die aanstoken wierden. En daar Menheer de Pastoor bemerkte, dat de honderden menschen, die in en rond de ka pel waren, gaarne zouden geweten hebben wat er op het altaar omging, vertelde hij hun#l wat ik u kom mede te deelen en hij verzocht al de aanwe zigen met hem den Rozenkrans te bidden, om O.- L.-Vrouw ter Muren te bedanken over de gene zing van den kleinen Emiel. Zie, Mijnheer, voegde Waunekeu, met de tranen in de oogen, er bij al de menschen, groot en kleim die hier waren, lazen toch zoo godvruchtig en welgemeend. En na den Rozenkrans, terwijl Menheer de Pastoor het por tret daar aan den muur hing, wilde iedereen dat kind naderen, zijne handjes drukken en zijne ge lukkige en getrooste moeder een hartelijk profici at zeggen. En kind en moeder, van talrijke bede vaarders omringd, verlieten de kapel, zeggende Leve O. L. Vr. ter Muren Ziedaar, beste Kozijn Polydoor, watN ik u toch eens moest laten weten. Veel complimenten aan nichte Henrica. Uwe Kozen MACHARUS, Zoiidagriist. Zondag blijft de apotheek opea van M. De Valkeneer, Esplanade. 1° Uit Leuven. Eene candidatuur voor de Kamer is officieel den weerdigen Mgr Cartuyvels ouderrector der hoogeschool van Leuven aangebo den, in vervanging van zijnen overleden neef, die het arrondissement Borgworm in de Kamer verte genwoordigde. 2° Uit if lelie. In den nacht van maandag tot dinsdag is de houtmijt van Jan Bogaert, afge brand. Men vermoedt kwaadwilligheid en men is den dader op het spoor. 3° Te Beveren en Lokercn hebben schrik kelijke branden verscheidene woningen in asch gelegd. Op beide gemeenten is groote schade. 4° Uit Parijs. De bloemprijs is gestegen van 65 a 70 centiemen tot 80 en 85 centiemen. Er wordt zelfs voorzegd dat de prijs zal opslaan tot een frank. 5° Uit Toulouse. Dijnsdag, eene kar, waarin vrouw Martin, hare twee dochters en eene iSjarige nicht zaten, reed over de spoor- weglijn, wanneer een expres hun verraste peerd en kar werden vermorzeld, de vier vrouwen op den slag gedood.... Het hoofd van het i8jarig meisje hing nog aan het machien wanneer de trein stopte. 6° Uit Tcrvucren. Dijnsdag is een muzie- kant der Congoleezen overleden. Dat is nu reeds het zevende sterfgeval. Tist. Maar, Ricus, wat is het dezen nacht bij u een schandalig leven geweest Ricus. Dezen nacht Daar weet ik niets van. Tist. Het moet zoo wat 2 uren geweest zijn. Ricus. O, zoo ja, toen kwam ik juist thuis van eene vriendenpartij en mijne vrouw vroeg mij of ik mij geamuseerd had. Hum. God zal't u loonen. Da niël. Waar blijven de gazetten Vr. te Velm. Sittard Sittard A. B. De com plimenten van ons Roese. Chaleken. 't Is voor Chochefien da'k kom. K. Bedankt voor de 15 abonnementen. Domien. Vivan Sint Pieters Lode. Ik zal om raad komen.T. F. Melle treurt, halve rouw I S. Wie, wie, wie zond u zulke krachtige benedictie per post? Nieuwenhove. Beste dank en groeten. Camille. Is 't nog con cert op de place d'armes Bever. Gelief de 't Vlaamsch te schrijven, a. u. b. copy in Uit hoeveel letters bestaat het alphabet Uit acht. Noem die alle acht. A. L. P. H. A. B. E. T. Wat zijn klinkers Stukken van 10, 5 en 2 centiemen, tot zelfs die van 1 centiem. Wat zijn voornaamwoorden Sus, Jan, Piet, Jef, Gust, enz. Wat zijn werkwoorden Timmerman, smid, schoenmaker, enz. Wat is een onregelmatig werkwoord Een werkman met een stuk in zijne kraag. Wat zijn lijdende werkwoorden Dichters en gazetschrijvers. Wat is een hulpwerkwoord Geld. Wat zijn deelwoorden Erfenissen, ministerieele portefeuilles, enz. Wat zijn voorzetsels Paarden, tambour-maj oors, enz. Wat is de tegenwoordige tijd Verduiveld slecht voor de donchisten. Wat is de toekomenden tijd Dat weet God alleen. Meester-Schrij nwerker, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, N' 10. Mpn vrano f eene goede meid, de keuken en een weinig van den naad kennende voor een klein huishouden zonder kinde ren. Zich te bevragen ten Bureele dezer. Geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk 6 17. Huwelijken. J. Rajon, bed. I. Van Belle, z. b. C. Calle- baut, marktkr. M. Clinckepoor, z. b. J. Van Nuffel tw. met A. Cami dienstm. P. Lemmens wev. met A. Van de Meersche, tw. C. 11e Neef tw. met I. Cornand tw. F. Linthaut schalliedek met M. Willems tw. J. Van Malderen, brou- wersg. met H. Hauwelaert, tw. F. Pots, wev. met D. De Backer, tw. Overlijd ens: J. Beeckman, vr. Riga, landb. 82 jGeldhofstr. P. Semey vr. Singelyn, z. b. 64 j'. Vrijheidstr. J. Vinck, land. 70 j. Oude Dendermondschen JO kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3