m IWEIN VAN AALST. 3° JAAR N' 138. ïjs$Wd ZATERDAG 28 AUGUSTI 1897. BureelLeopoldstracit, i i), Aalst. HET WAAR GELUK. Dr Is. Bauwens. Aan de poort van den Hemel. Vakvereenigingen. Wat de Kamerleden trekken. ■2 Hïfxy; Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De mensch is geschapen om gelukkig te zijn, en iedereen zoekt tot dit geluk te komen waar het hart gedurig naar tracht. Doch velen zoeken het waar het niet te vinden is. Vriend werkman, gij ook zijt van God gemaakt om ge lukkig te zijn, gij ook dus hebt recht op het ware geluk. Volg mij, en ik zal u wijzen waar het ligt. Laatst was ik in de groote statie van Gent. Vooraleer in den trein te stappen, stond ik te klappen met eenen vriend. Een man liep boven de wagons heen, om de gazlampen aan te steken. Wacht, riep hij op grammoedigen toon, tot dat het mijnen toer zal zijn om te staan kijken en op mijn gemak te leven. Arme man, zei ik in mijn eigen (want 'k had medelij den met hem). Waarschijnlijk zult gij nooit rijk noch heer worden en gij maakt u ondertusschen ongelukkig Want gij vindt zeker geene tevredenh eid in uwen staat. Neen, vriend, het geluk is elders te zoeken en ik beweer dat een eenvoudige werkman al werkmensch te blijven, ge lukkig kan zijn en gelukkiger, als hij maar wil, dan de rijk ste der menschen. Een machtige vorst van het Oosten, Bajazed, alhoewel hij ontelbare zegepralen had behaald en hij omringd leefde van eer, schatten en roem, was niet gelukkig. Hij raad pleegde de wijzen van zijn land, en de geleerden antwoord den hem dat hij het geluk zou bekomen als hij zich met het hemd zou bekleed hebben van eenen gelukkigen mensch. Aanstonds wierden boden uitgezonden om dien schat te ont dekken. Eindelijk, na lang vruchteloos een waren gelukki gen sterveling opgezocht te hebben, vonden zij eenen armen schaapherder, die fluitend en zingend zijne kudde waakte. Ha, deze zeker moet gelukkig zijn Ja, was het antwoord van den man, ik ben de geluk kigste mensch van de wereld Hier uw hemd Gauw trekken 's konings knechten het kleed los van den gelukkigen herder, doch... doodarm was de man, en een hemd had hij niet Zoo is het geluk betrekkelijk. Is de arme schooier zoo blij niet voor een stuk brood, als de millionair die eene bank noot van ioo fr. wint Soms, als ik door het veld trek, gevoel ik medelijden met GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Het scheelde weinig of de Normandiër verloor het leven gedurende deze verovering. Een jong meisje, zijne bedgenoote, had heur woord verpand hem om hals te brengen. Op het gegeven oogenblik, ontzonk haar even wel de moed en zij maakte Willem het verraad bekend. Deze steeg te paard en slaagde er in bijtijds de stad te ontvluchten. Kort nadien schreef Cliton naar Lodewijk den Dikke om dezes hulp in te roepen. De Fransche koning sprong zijnen gunsteling bij, vergaderde zijn hof te Atrecht en ontbood er de afgezanten van de Vlaamsche gemeenten. De inhoud van den brief, te dier gelegenheid aan de Bruggelingen geschreven, werd door Galbertus opgeno men en luidt als volgtWij willen, dat ge, vóór Palmzondag, acht wijze lieden uwer kastelenij naar A- trecht afvaardigt. Uit andere gemeenten van Vlaanderen ontbieden wij een gelijk getal afgezanten. Wij willen, in het bijzijn dezer afgevaardigden en mijner baronnen, de geschilpunten onderzoeken en de oorzaken uws opstands tegen Willem vaststellen. Dadelijk duiden we de midde len aan, welke tot eene oprechte verzoening tusschen u en den graaf kunnen leiden. Dorst eenig poorter het niet wagen herwaarts te komen, wij zenden hem ^effens eenen vrijgeleibrief. Te laat geschreven Bij het ontvangen der koninklijke letteren, kwamen de afgezanten der Vlaamsche steden te Brugge bijeen om het voorstel te bespreken. Iwein, die het voorzitters ambt bekleedde, herinnerde hun Willems wandaden en listen, Lodewijk's dubbelzinnig gedrag Daniël brandmerk te beider handeling en toonde in kernachtige woorden de arme landlieden, die onder de brandende zon nestralen, lastig op de knieën kruipend, hunnen akker zitten te wieden, of in 't zweet huns aan- schijns, het zoo zuur gewonnen graan staan af te pikken. Zeker is het lastig werk En zietOp eens komt eene rijke, geblazoende koets, door twee flinke peerden voortgetrokken, langs den steenweg heen gerold. Plaats voor die heeren en jufvrouwen Wat zijn die gelukkig denkt me nigeen. Ik ook, vermoeid en verhit door het gaan, wensch soms in de plaats van die heeren te zijn, en zou mij ook gaarn neêr zetten op de zach te kussens van het rijtuig. En toch, de werklie den heffen eens het hoofd op en werken voort ze zijn niet jaloersch. De rijke koets is voorbij. Blijgemoed sturen die brave menschen u den hertelijken groet toe, en roepen u eenen Goe den dag, mijnheer. En zij lachen en zij zingen hun liedje voort. Waar is nu het ware geluk Is het op het rij tuig gesprongen, en draaft het mede tot aan de kasteeldreef, en schrijdt het met het gezelschap over den dorpel van het edele huis Ach De onpartijdige dood komt daar ook aan de poort kloppen de ziekte en de krankheid zetten zich daar ook aan de bedsponde nederhet verdriet en het lijden huisvesten daar ook rond den heerd en de zedelijke ellende, en ontrouw en laster, en afgunst en achterdocht, en nijd en verraad slui pen binnen in de marmeren zalen van dit zooge zegd aardsch paradijs. Die bezit, heeft onrustige zorgen om zijn goed te besturen en te behouden die veel heeft wil meer hebben. Neen, 't spreekwoord zegt hetAl wat blinkt is geen goud. 't Geluk is niet altijd daar waar men het meent. Die arme werkers op hun veld, die zijn het, die 't waar geluk bezitten, omdat zij tevreden zijn in hunnen staat. Gelukkig, die tevreden leeft En alles neemt gelijk 't God hem geeft. Jefken. Sinte Pieter zit daar droef en weemoedig Ach denkt hij, d'Hemelsche glorie Hoe zoet I... Hoe aangenaam Wisten de menschen het, ze zouden leven als Engelkes, verduldig niet trotsch, christelijk,... oprecht christelijk... Wisten de men schen wat hier bereid wordt aan de goede zielen, ze zouden zooveel kas niet maken van de wereld- sche eer, ze zouden niet koppig zijn, ze zouden het ware geluk niet willen verliezen voor een arm plaatsken... Al wat eindigt is kort 1... Maar wie komt daar Die mensch ziet er niet gerust uit... Zeker per dépêche binnengeroepen Eh wel, kameraad uwe papieren Christen Demokraat, Sinte-Pieter. Ja maar, ja maar,... christen demokraat Is 't van die groene van Aalst en Somergem mis schien Zeker, Sinte-Pieter, zeker van die van 't Recht en van 't Land van Aalst en van de Klokke Roeland Slechte papieren, jongen, slechte papieren Eene soort die hier op een vuil bladje staat. Ah maar, Sinte-Pieter,... ge zijt zeker toch wel mis... Alle dagen 't gebedeken gelezen voor de christene volkspartij.... d'akte van opdracht.... Zondag nog naar Somergem geweest... Niet deugen, zeg ik u, niet deugen 1... Slech te soort I... Ah maar Sinte-Pieter.Hoe is 't toch mo gelijk... Niet deugen en Mijnheer Petrus, die altijd spreekt van d'Encykliek, van den H. Vader, van de Goddelijke voorzienigheid, van den H. An- tonius,... en geheel dikwijls van U ook, Sinte-Pie ter... Ja I Alla... weer al eenen die bedrogen is Bedrogen, Sinte-Pieter?... Ja, zoo groot als ge daar staat. Maar, Sinte-Pieter, kon ik beter doen dan Mijnheer Petrus en zijnen... Bedrogen, zeg ik u 1... Ah, maar, Sinte-Pieter, toch I... Alia 1 luister... 'k Heb compassie meè u 'k en geef voor uwe papieren geen franschen stuy- ver Maar als ge rechtzinnig zijt zal ik er u nog trachten door te trekken... Maar rechtzinnig biech ten, zulle 1liegen, dat komt hier niet meer te pas... 'k Zal mijn beste doen, Sinte-Pieter. Ge kent toch nog uwe Catechismus, zeker Jaa'k zulle, Sinte-Pieter altijd wel opgepast inde leering... eerste prijs in de Zondagschool... en na mijn eerste Communie nog voort. Wat zijn Bisschoppen in de H. Kerk De Bisschoppen zijn de prinsen der H. Kerk, en bedienen de plaats der HH. Apostelen. Wel 1... eerste klas De Bisschoppen zijn ons opvolgers, van mij, van den 11. Paulus,... niet waar? Ja, Sinte-Pieter. Wat moet dan een ware christene mensch doen als een Bisschop, een prins der H. Kerk, on ze opvolger, hem iets oplegt of verbiedt Laten vallen dat valt en seffens gehoorza men, Sinte-Pieter. A Ia bonheurl... Hebt gij dat gedaan Hebben de Bisschoppen u niet gezeid, dat die man nen op een slecht baantje wandelen, dat die ga zetten verderfelijk zijn, dat de schrijvers het volk misleiden, dat zij voetje staan aan de socialisten, dat zij Maar, Sinte-Pieter, dat heeft Mijnheer Pe trus ons toch nooit gezeid, en... Antwoord, neen of ja, hebben de Bisschop pen dat gezeid? Ja, Sinte-Pieter. Eh wel I Naar wie moest gij dan luisteren, naar uwe wettige geestelijke overheid, of naar die gazetschrijvers Spreek 1... Sinte-Pieter, dat zijn toch katholieke gazet ten, of zoo zijn er geen meer Ze zeggen 't zelf... Katholiek Geen liberale gazet, die in he- vigsten kiesstrijd al wat katholiek en deftig is aan gevallen heeft, gelijk zij Doen ze, Sinte-Pieter Ja maar, zoo niet, zulle 1... Ge zit met zijn gazet op zak... Geef ne keer hier... Luister: De Bien Public de XX' Siècle 't Nieuws van den dag 't Fondsenblad 't Vlaamsche Volk n, alle deftige katholieke gazetten, uitmaken vooral wat gemeen is,... doet eene katholieke ga zet dat De Congregatie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, de Congregatie van den H. Roozen- krans, belachelijk maken... Doet eene kath. gazet dat Maar, Sinte-Pieter... Neen of ja, doet eene katholieke gazet dat? Neen's, Sinte-Pieter. De katholieken aanvallen, die Zondag in de processie gingen met een flambeeuw Mijnheer Woeste, die hier goed geboekt staat, M. De Sade- leer, Mijnheer Bethune, Mijnheer Ponnet door de modder trekken... Doet eene katholieke gazet dat Den Bisschop vergelijken aan Caïphas De Katholieke gemeenteraad, 't Katholipk minis terie, de Werkmanskring, de Kanunniken van Sint-Baaf, de Heeren Kapelauen bespotten... Doet eene katholieke gazet dat?... Eh wel Sinte-Pieter, mag ik binnen komen Ja maar, jongen, ge verstaat toch wel, dat zulke zaken van mijne competentie niet en zijn... Dat moet voor den Hoogen Raad... Wacht Kier een beetje... g'Hebt rechtzinnig geweest,.... En dat 't herbeginnen ware. Och, Sinte-Pieter, ja seffens, zulle... Alla, wacht hier wat'k zal voor u een woordeken ten beste spreken... Maar 'k en repon- deer toch voor niets, hoort ge De volksvertegenwoordigers zullen binnen korte dagen, in October, we der bijeengeroepen worden om het wetsvoorstel op de Vakvereenigingen te bespreken. De verloftijd der ka merleden zal dus van korten duur zijn. Iedereen weet, dat, volgens de Grondwet, de Kamers van rechtswege den tweeden dijnsdag van November vergaren maar het Staatsbestuur be zit het recht van ze vroeger bijeen te roepen. De tegenwoordige zittijd der Kamers is slechts onderbroken doch niet gesloten. De wet op de Vakvereenigingen zal bijgevolg onmiddellijk gestemd wor den. 't Was hoogen tijd. Reeds lang is zij beloofd, maar het is de socialis tische minderheid te danken dat zij nog niet bestaat. De socialisten heb ben in deze laatste tijden alles in het werk gesteld om het werk der Kamers te verhinderen. God geve dat de wet op de Vakver eenigingen de vruchten voortbrenge, die ons werkvolk er van verwacht. Vele belangen moeten er hunne ver dediging en hunne kracht in putten. In Holland bezit iedereen het recht van Maatschappijen te stichten, van welken aard ook, die, mits goedkeu ring van het Staatsbestuur, de rechts persoonlijkheid kunnen verkrijgen. Die goedkeuring wordt aan maat schappijen, wier standregelen niet te genstrijdig zijn met de openbare orde of de goede zeden, nooit geweigerd. In Frankrijk integendeel, waar men op alle openbare gebouwen de zin spreuk Vrijheid, Gelijkheid, Broe derlijkheid kan lezen, mag men geene maatschappijen van meer dan twintig leden, zelfs zonder rechtsper soonlij king, stichten zonder eene bij zondere toelating, welke gewoonlijk aan de katholieken geweigerd wordt. Dit bewijst nog eens, dat woorden weinig beteekenen wanneer zij door geene daden gevolgd zijn. In Belgenland trekken de Leegka- merheeren 4000 fr. 's jaars de leden van de Hoogkamer of Senaat krijgen niets. In Duitschland worden de kamer- heeren niet betaald maar zij mogen voor niet reizen op den ijzerenweg van aan hunne woonplaats tot aan Berlijn, de hoofdstad. In't koninkrijk Pruisen krijgende leden der leegkamer 18,75 voor iede- ren dag van den zittijd en hunne reis kosten er bij In Holland krijgen de leden der ie kamer 8 guldens daags, en deze der 20 kamer 2000 guldens 's jaars. Een gul den doet 2,10 In Frankrijk krijgen al de kamer- heeren 9,000 fr. 's jaars en mogen ge heel het land door voor niet reizen. In Italië worden zij niet betaald maar mogen kosteloos reizen op den ijzerenweg en brieven verzenden. In Oostenrijk krijgen de afgeveer- digden die in de hoofdstad niet en wo nen 10 gulden of fr. 12,50 daags gedu rende den zittijd. In Beieren krijgen de leden van den Landtag 70 mark of 12,50 daags binst den zittijd en worden nog hunne reiskosten betaald. In Denemarken trekken de leden van den Rigsdag 6 kronen (rond de 10 fr.) daags 't komt even vele voor Zweden en voor Noorwegen is het 18 fr. daags. 't Is dus in Duitschland dat er minst meê te verdienen is met kamerheer te zijn en 't is in Frankrijk dat men het meest trekt.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1