DEMOCRATEN. KIBELADOEKEN. BUITENLAND. Van DENDERHAUTEM naar 1ADÏE. Vierde brief. Elk den goeden dag en al wat u verblijden mag Kibeladoeken gaat ne keer zijn hemdsmouwen op- stroopen en in d'handen speekelen, zelle, opdat de Vrienden van 't Stemme- ken dees week zouden van hem content zijn. Tot Oostende, in die schoone badstad, waar Kibeladoe- ken's Kozijn uit de Zee- wacht woont, hewel, daar loopt er nu ne vent meê twee gezichten, effectief waar. Hij heeft twee neuzen, twee monden en vier oogen, maar toch maar éene enkele kin hij is 35 jaar oud en schatrijk. M. Felix Faure, de President van Frankrijk, zit in Rusland bij den czar maar alle dagen van d'een solemniteit in d'ander het zijn lastige posten voor die aan 't hoofd van een land staan werken dag en nacht, altijd op ribot, van d'een plaats naar d'ander, onder surveillance van soldaten en gendarmen, uit vrees dat ze naar u zouden gooien met een bommeken, neen, neen, wel bedankt voor zulke postjes. Gelukkig de mensch, die stil en tevreden in zijn kluisje aan zijnen boterham geraakt... 't Geluk en heeft maar een klein plaatsken van doen. Auglo- lillo, de moordenaar van M. Canovas, is reeds ad patres men heeft hem opgehangen, zonder er veel ruchtbaarheid aan te geven. Tot Aclbe- kc, wat wreed nieuws Reeds dr ij maal was er daar in de Pastorij gebroken nu zaterdag laatst keerden de dieven weêr men heeft op hen ge schoten en een van hen bleef morssteendood ter plaats liggen 't is nen Meenenaar: nog maar 21 jaren oud. Bissegcm, dat ligt in West-Vlaan- deren, of 'k en weet het niet wel. De kinderkens van M. L. Germonprez speelden er op den koer van 't huis om 4 uren, moeder roept ze om te komen eten Roberken kwam niet en bleef weg tot dat de moeder ging zien en haar zoontje vond liggen in den mestputhet en gaf alleens geen teeken van leven meer. Wat valt er te doen, wanneer men door eene uiug gebeten is?... Luistert: Wrijft de ontstoken plek in met een doorgesneden citroen 't eerste oogenblik doet dat pijn, maar dan houdt het branden aanstonds op. Azijn wordt ook gebruikt, doch citroen is ver uit 't beste. Hebt ge dat nu van den eeu wigen jamé al gehoord Nu gaan ze den Ju- follé vieren van 't Vorket 300 jaren is het geleden, dat het eerste vorket voor de pinne kwam en dezen, die het bezigden, werden ferm uitgelachen. Wat zou men nu zeggen van ie mand, die alles met de vingers in den mond steekt? Fivan den Trompettersclub van AalstGelijk wij herhaalde malen hebben aan gekondigd, moest onze moedige Club Zondag ver leden naar het festival van Hofstadc... De helft van de stad was op de been en het puik der Katholieke jonkheid had het zich ten plichte ge rekend het reisje mede te maken. Bravo En of de muziekanten en de splinternieuwe instru menten besjoerd wierden Nieuwe gros-caisse, trommels, altos, trompetten, kortom, geheel den beddol, 't blonk allemaal zoo zeer, dat ge moest uw oogen toeknijpen En tot llofetadcWel ke gulhartige aanmoedigende ontvangst, welk geestdriftig onthaal Nooit, voorzeker, zullen de Trompetters de woorden van M. de Pastoor Van Mol vergeten, die hen zoo vriendelijk ten zijnent uitnoodigde Mijne Heeren, zoo sprak de Eerweerde Heer Pastoor ik ben gelukkig, vandaag zulk deftig volk in mijne woning te c mogen ontvangen. Al zijt ge jong en pas ge- sticht, toch hebt ge van u reeds doen spreken in zake van kunst, in zaken welke de belan- gen der Kath. partij betreffen en de stukken, die gij daar tengehoore bracht, bewijzen mij, dat u niet ten onrechte den grootsten lof wordt toegezwaaitGaat voort op het ingeslagen pad, werkt en houdt in 't hardnekkige van den strijd den moed en kracht uwer jeugd vol! Onze vrienden Trompetters, gaan nu twee nieu we groote marchen aanleeren i° de marche om binnen 44 wcckskens onzen vier den weg te blazen en ten 20 de marche der overwinnining, de triomphmairche op al de scheurmakers van ons schoon, dierbaar, Ka tholiek Arrondissement van Aalst... 't Was dan ook met aandoening, dat de Eerevoorzit ter, M. Emiel Van der Meerssche, den heer Pastoor hartelijk dank zegde voor de gulle ont vangst, en dat de heer Voorzitter, Karel Van Baelen, plechtig de belofte aflegde, dat den Trompettersclub, katholiek van naam en katho liek metterdaad, immer op de bres zou springen voor het goede... Zulke feesten doen deugd aan alle rechtschapen herten, die niet door wraak zucht, hoogmoed en hebzucht, in opstand zijn met al wat deftig en treffelijk is... Zondag toeko mende is het tot Gyscgein om doen. Wij hopen dat alle Kath. Vrienden den Trompettersclub zullen vergezellen. De gebroeders De Grae- ve, die te Cayenne, op de galeien zitten, hebben eene vermindering van straf bekomen eerst werden zij ter dood verwezen, daarna tot levens langen dwangarbeid nu is de straf gebracht op 20 jaar kot. Vrijdag, M. Goddyn, vrederechter te Gent, was met zijne vrouw in Oostende gaan mossels eten zaterdag is Madame Goddyn over leden ze presumeeren dat de mossels vergiftigd waren. Tot Oostende heeft maandag een concert plaats gehad, gegeven door eene maat schappij van blinde muziekanten. Ze zeggen dat het taroef met den zot was. Weet gij wat dat ik zeg Dat het 's avonds reeds stillekens koel begint te worden ge ziet de demi-saisons al floreeren. Ten tijde dat Uilenspiegel nog leef de, riep hij tot zijne meid Hé, Siska, jaag ne keer die kat uit mijne kamer, zij schreeuwt zoo straf dat ik niet kan voortschrijven... Waar zit ze dan Maar, mijnheer, zei Siska, 'k geloof ik wel dat de beest schreeuwt, want gij zit er op.» Tegenwoordig genezen ze in Holland de muilplaag met het watersysteem, eene soort van Kneipkuur 't Is nen Hollander, die mij dit re cept gaf. Tot Hocl, die schoone, groote paro chie, is overleden M. Frans Stuer, een oude strij der van 't jaar 30 hij was 89 jaar oud. R. I. P. Van 29 dezer tot 13 September wordt er te Tenische eene Kantonale Tentoonstelling geo pend. Wonderen vertellen z'er van. Gepas seerde Zondag zijn tot Brussel 82,622 reizigers in de statie afgestapt, 't Is nen heelen hoop. Tot Luik gaat ook eene tentoonstelling ingericht worden. Men heeft bereids besloten eene in schrijving te openen voor een kapitaal van 2 mil- loen. De Luiksche expositie zal plaats hebben in 1902 of 1903, dat en is nu nog juist niet ge weten. Dien droeven regen, is er nu toch iets dat meer ver veelt en eerder tegengaat En onze cartoffelkens ofte patatter- kens, och arme,... er is voor te vreezen... 't En is maar dat er van de week al een kuipken nat gevallen is Tot Lier zijn Zondag en Maandag groote fees ten geweest, ter gelegenheid der inhuldiging van Kanunnik Da vid's standbeeld en tot Brussel is denzelfden dag onthuld 't monument van Jules Anspach, gewezen burgemeester der Hoofdstad. Onze Koningin is van gepasseerde maandag 61 jaar geworden z'is al zoo grijs als een duif.... Mochten wij de edelmoedige vorstin nog lange jaren op haren troon zien 't Groot nieuws uit Aalst is de benoeming van den heer Edmond Scheerlinckx, stadssecretaris, tot greffier onzer Koophandelsrechtbank woensdag is de officieele tijding hier toegekomen... Met spijt zien de Aals- tenaars en de stadhuisbedienden, voor wie M. Scheerlinckx een ware Vader, was, den alom- geachten en geleerden Beambte vertrekken... Zondag toekomende wordt tot Eecloo het stand beeld ontbloot van dichter Ledeganck, den schrij ver der drie Zustersteden 3 ministers zullen de plechtigheid opluisteren. Gedurende geheel de maand September, zullen er van 's woensdags tot vrijdags nanoen, in alle statiën reiskaartjes afgeleverd worden voor Brusseldie coupons en kosten maar gelijk nen gewonen enkelen cou pon en zij blijven van 's Zondags tot 's maan dags den laatsten trein geldig. Nu zal er een voyageken gedaan worden De kandidaat der behoudsgezinde vereeniging voor de Kamer- kiezing van 12 September tot Borgworm, is M. Pitsaer, provinciaal raadslid voor het kanton Landen. Tot Autwcrpeu staat er eene ma mezel, Dola Schönveld, voor 't gerecht, beticht van haar kindje te hebben doen van kant bren gen 't schijnt eene duistere en ingewikkelde zaak te zijn. In allen gevalle, zal ik mijne Lezers de naaste week de uitspraak der rechters mede- deelen.TotHillegem, wacht, neen, tot Ay- glieui, aldaar stonden in de weide twee schoone veerzen en een peerd, toebehoorende aan M. Torrekens van Herzeleleelijke stekelvarkens zijn gekomen en hebben de beesten zoo hevig met messteken doorploegd, dat het peerd ter plaatse dood bleef liggen en de veerzen deerlijk gewond zijn 't peerd had eene weerde van 1200 fr. 't Is 't hopen dat de gendarms de lafaards, die zulke schelmstukken uitsteken, zullen in handen krijgen. Domela Nieuwenhuis, chef van de socialisten in Hollaud, is van zijnen velo geval len en heeft hem zeer gedaan 'tis nog al erg, zeggen de doktoors. Te Gent is een brief toe gekomen, die rond de wereld gereisd heeft88 dagen heeft het geduurd. Sedert 10 jaren heeft de staat ell millioen moeten geven voor ongeluk ken aan den ijzerenweg en tot Loudeu is eene vrouw gestraft voor dronkenschap't en was maar den i44sten keer. Drij matrozen zijn weg- geloopen van den Belgica, het schip dat naar den Noordpool gaat. Ze wierden benauwd. Som mige liberale gazetten hebben geschreven dat de Paus ziek was; daar is niets van. Zijne Heilig heid geniet voortdurend de beste gezondheid en werkt voortdurend van den morgend tot den avond. De geuzen dwijltjes hebben dus weeral eens hunne wenschen voor wezenlijkheid geno- men. Tot Aarlon heeft men maandag in zijn Is het niet wonder, dat de Paus nog nooit dit woord gebruikt heeft, noch in zijne schrilten, noch 111 zijne aanspra ken?... Leest de encycliek Rerum No- varum over den toestand der werklie den van 't begin tot het einde door zoekt de menigvuldige brieven tot de bisschoppen of tot bij zonderen gericht, nergens zult gij den naam van demo craten ontmoeten. Als hij eene aan spraak houdt tot het werkvolk, gelijk het zoo dikwijls, zelfs verledene week nog, 't geval is, vernoemt hij nooit den naam van democraten. De Paus wil van dien naam niet, om dat hij aangebrand riekt. De Paus weet heel wel dat er misbruik gemaakt wordt van den naam van christene democraten om 't volk te misleiden dat er achter dien naam vele valschaards zich ver schuilen, schijnheiligen, volksbedrie gers, kerels, die door hunnen Bisschop 1 veroordeeld zijn, die in opstand leven met hunne geestelijke overheid; neen, 1 van dien naam wil de Paus niet. Katho liek moeten wij heeten, katholiek kort af, katholiek en anders niet. De naam van katholiek is 1800 jaren oud, on veranderd heeft de Kerk hem de eeu- wen door bewaard, eu om ware volks- I vriend te zijn moet men zijnen schoonen 1 naam van Katholiek niet verloochenen, 1 maar werken en strijden voor 't volk, katholiek blijven heeten tot ter dood. wachthuis vermoord gevonden den chef 'der ge vangenbewaarders van 't arresthuis de moorde naars zijn twee gevangenen, Paul Simone en Pierre Fucra zij zijn het gevang ontvlucht met den sa bel en den revolver van hun slachtoffer. De chef was maar 36 jaren oud en vader van zes kinderen. Daarmede ga ik sluiten, zelle, beste Vrienden, want 't is bij den twaalven van den nacht, en in de hoop dat ge nu allen zult ten volle tevreden zijn over uwen hartvriend, gaat hij er hem eens zwie rig onderdraaien Uw verkleefd KlBEhADOEKEN, (o)0(o)— De Moordenaar van Canovas. Angiolillo, de moordenaar van den opperminister is gevonnisd de dood straf uit 't onderzoek is gebleken dat Angiolillo sedert jaren en jaren een nietdeug was, die van Oost naar West liep, hij heelt zelf nog te Brussel ge weest waar hij anarchistische meetin gen gaf. In zijne jonkheid is hij bedor ven geraakt door slechte gezellen en slechte gazetten. Och, vaders en moe ders, let toch op uwe kinders met wie dat zij loopen en of zij geene slechte bladen lezen. Ge ziet wat er van komt. De vader van Angiolillo is een brave, deftige werkman, goed katholiek maar misschien wat te toegevend geweest voor zijnen zoon de man is om te ster ven van verdriet. Zaterdag is 't vonnis uitgevoerdDe moordenaar is met eene koord de keel toegestropt. 't Is wreed, 't is wreed om zeggen, Angiolillo heeft niet willen biechten Heere God, aizoo de eeuwigheid in trekken Alzoo voor den Oppersten Rechter moeten verschijnen wat vree- selijk vonnis zal hij daar moeten hoo- ren hebben Helaas, zoo gaat het wan neer men te lang van Gods goedheid misbruik maakt, op 't einde krijgt men de gratie niet meer van te kunnen biechten. Van de vermoorde president Canovas schrijft men dat hij in den grond nog al christene gevoelens had, hij was wel li beraal, maar sedert eenigen tijd scheen hij geheel over te willen komen naar 't katholiek. Eenige dagen voor de moord, had hij nog geweest bidden in de kapel van de Goede Hoop, en den morgend zelf van den aanslag had hij de H. Mis bijgewoond, en was heel den tijd godvruchtig biddend op zijne knie ën blijven zitten zitten. Laat ons hopen dat God hem zal bermhertig zijn. Rusland. Al 't groot volk staat op zijn pointilje om Felix Faure, den voorzitter der Fransche Repu bliek, te ontvangen. Sint Petersburg is prachtig versierd, er zijn geen kosten ge spaard. De baan van aan de zee tot aan 't kasteel is overlommerd van de vlag gen, Russische en Fransche ondereen de boomen hangen vol gekleurde glas- jes voor de verlichtingde straten kun nen 't volk niet zwelgen. De keizer is Felix Faure tegemoet gevaren. Als de president op den keizerlijken boot stap te, heeft de keizer hem omhelsd. Op dien stond steeg een oorverdoovend ge juich in de luchtHoerrah, hoerrah, leve Frankrijk De keizer heeft pre sident Faure uitgenoodigd om achter op den boot te komen zitten en heeft hem eene cigaar aangeboden. Beiden smoor den smakelijk en koutten vriendelijk. Van aan de zee tot aan 't kasteel was het een ware triomfmarche juichen, zwaaien met zakdoeken, bloemtuilen werpen ge kunt er u geen gedacht van geveuDe Russische gazetten staan vol lof over Felix Faure en bezingen de glo rie van Frankrijk; 't is eene vriend schap zonder einde... Als 't maar blijft duren. Sicilië, een groot eiland in 't zui den van Italië, is vergeven van de roo- vers. Onlangs hebben zij nen kleinen jongen aangehouden, Pablo Spalliuo, den zoon van eenen rijken eigenaar. Ze vroegen 25,000 fr. als losgeld. Na veel smeeken en bidden hebben zij den kleine losgelaten, mits 18,000 fn 19 dagen heeft hij gevangen gezeten, 't Is onbeschrijflijk, de benauwdheid, die hij heeft afgezien. De roovers leidden hem ver ia 't gebergte en lieten hem met koorden in eenen diepen afgrond zinken. Gedurende verscheidene dagen kreeg bij niets te eten dan vruchten. Als zij hem naar eene andere gevange nis brachten, gebeurde dit 's nachts, en dan bond men hem eenen doek voor de oogen. door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Calcutta, 3 December 1895. Gij ziet bij bet begin van dezen brief mijne nieuwe woon plaats ik bewoon hier eene residentie op drij kwaartuurs af stand van het Collegie. Twee mijner reisgezellen verblijven in het huis of paleis (als gij het zoo wilt noemen) van den aarts bisschop. Ik en Lodewijk, de Bruggeling, wonen hier te Moor- gheehatta, op een anderen kant der stad. Onnoodig u te zeggen met wat vreugde ik er mijnen koziju Charles-Louis aantrof. Ik bewoon met hem nu betzelfde huis. Eergisteren avond deed ik met hem eene schoone wande ling langs de oevers van den Honglystroom, eene vertakking van den grooten Ganges. Die stroom is hier wel vijfhonderd meters breed en verbonden met eene schoone brug, die kan op- en afgaan naarmate het water zakt of stijgt. Men gaat deze brug over om van de statie, die te Ilowrah, eene voorstad van Calcutta, staat, naar de groote Oostersche stad te gaan. Eergisteren dus wandelden wij, volgens de gewoonte van 't land, elk met eenen dikken stok in de hand langs den prach- tigen boord van den Hongly. 't Was bijna volle maan en dat verlichtte ons den weg welke schoone, schitterende sterren aan het uitspansel 1... Ge zult mij misschien vragen Waarom niet liever een uitstapje doen met den dag, 's avonds ziet men toch niets Ja maar, uu dat de winter begonnen is, hebt ge hier, zelfs in Calcutta, van 's morgens 8 uren tot 's avonds 4 uren, eene wilde beest te vreozen. Eene wilde beest Ja, ja, noch min noch meer 't is bet eenige wat voorzichtig te schuwen is als men bier maar pas aaukomt. Die wilde beest is niemand anders dan de zon, de winterzon zelts in dit sei zoen is het niet goed zich aan hare brandende stralen bloot te stellen. Wat schoone winter is mij dat bier I Noch sneeuw, noch ijs, noch rijm te zien, zelfs geen regen. Bij dag zweet ik gelijk tot Denderhautem in Augustus de winteravonden zijn hier gelijk bij ons de meiavonden. Alleen 's nachts en op den morgen wordt het een weinig koeler en is er gewoonlijk een frissche dauw. Ziedaar dus de reden waarom wij 's avonds ons uitstapje doen. Wandelende langs de rivier, kwamen wij aan een gebouw, dat wij binnentradeu, ik zeg een gebouw, maar 't is eigenlijk een overgroote koer, omringd van hooge muren en op welks uiteinde zich eenen hangaar uitstrekt. Te midden van dit plein zagen wij vijf houtstapels, bijna twee meters lang, zeven tig centimeters breed en vijltig hoog. Men noemt dien koer bumg-grounds of verbrandingsgrond, want 't is hier dat de heidensche Hindous (inboorlingen van Indië) hunne lijken verbranden het waren dus brandstapels. Juist stonden zij te branden en te knetteren en de gensters vlogen tot boven de muren in 't midden van den rooden vuurgloed zag ik nog een lijk dat lag te kisselen het hoofd was nog ongeschonden,doch de beenen, de armen en de beenen waren goed aan 't branden. Op de vier overige stapels zag men niets meer dan eenige brandende beenderen. Voren en achter den koer bemerkte ik insgelijks plaatsen, waar 's morgens of den dag te voren wel licht andere lijken den vlammen werden prijs gegeven. Onder de bangaars zitten een vijftigtal Hindous, familieleden der lij ken, zou ik denkeu. 't ls de naaste bloedverwant, die den brandstapel moet aansteken. Voor iederen stapel staat een man om de brandende houtklompen om te keeren, aan te hit sen en de lijken er mede te bedekken, opdat alles wel zou verbranden. Die verbrandingsgrond is voor de Hindous gelijk voor ons het kerkhof. Soms op eene enkele maand worden te Calcutta zoo wat 600 lijken verbrand alle dagen rond de twintig. Men mag er komen bij dag ot bij nacht, altijd ziet gij er rookende en brandende stapels met lijken in. De Hindous, die zich tot het Katholiek Geloof bekeerd hebben, worden evenwel begra ven gelijk in België. (Wordt vervolgt). 342 aan, hoe die gekroonden op éene leest schoeiden, in het zelfde gareel liepen. De poorters behoefden deze waar schuwing niet meer, want sedert lang kenden ze Lode- wijk's kwade bedoelingen en hadden zijnen grond ge peild. Het volgend opstel een klinkende kaakslag voor de vorsten, een krachtige opeisch voor Vlaanderens rech ten, een krachtig verzet tegen Frankrijks bemoeiingen werd met eenparige stemmen aangenomen en naar Atrecht gestuurd Koning Lodewijk VI, U hadt gezworen gift noch geldsom te aanvaar den bij het kiezen van onzen graaf, en nochtans hebt O later, openlijk, duizend marken zilvers deswege aan genomen. U hebt dus meineed gepleegd. Evenals U, beloofde en bezwoer onze graaf den vrijdom van tollen en andere dergelijke zaken, maar hij ook verbrak zijnen eed. Schandelijk heeft hij de gijze laars, de door hem gezonden vertolkers zijner giften en beloften, bedrogen 1 Toen, om het geschil bij te leggen, de vergade ring van leperen werd belegd, smeedde Willem verraad. Al de bewoners van Vlaanderen weten hoe hij er, voor den bepaalden dag, de getalsterkte van het inliggend krijgsvolk vermeerderde, om ons naar willekeur te dwin gen en den nek te wringen. Tegen alle rechtvaardigheid, trots alle goddelijke en menschelijke wetten, heelt hij ons in ons vaderland geperkt en het handelsverkeer met den vreemde belet. Al wat we bezaten, hebben we verloren. Geen handel, geen winst, geen aankoop meer Niets 1 Om deze redenen banden wij Willem uit Vlaande ren. En te recht I Nu hebben we, tot Leer van den lande, den wet tigen erfgenaam van dit graafschap uitgeroepen, Dirk, zoon van graaf Karel's zuster. Deze prins paart beleid aan moed en is opgevoed naar 's lands zeden en gebrui ken. Van hem hebb<?n we geen eedbreuk te vreezen en

De Volksstem | 1897 | | pagina 2