St. AioOxkerg. Naar Somergem. LUIBRECHTS. Gyse^em.^dag aanstaande v O Groot Festival in gericht door de Zangmaatschappij Hand in Hand en opgeluisterd door de Fanfarenmaatschappij Vreugd en vrede. Er zijn buitengewone schoone premiën te verloten onder de deelne mende maatschappijen. Alle ware ka tholieken moeten dien dag tot Gijsegem bijeenkomen, zoo is 't ordewoord. Een goed onthaal en veel leute is den vrienden wachtende. Jodencongres. ^rttnl Uit den Vreemde. KERKELIJK NIEUWS. Een douanier gedood. Bemerkingskens Laatste Depechen. BENOIT VERBEECK, Burgerlijke Stand, Aalst. kermis Hofstade heeft zondag Km.1\JK £3 J. JK.MJM1A ]aatst 'nen schrik van volk uit Aalst en naburige parochiën aangelokt. Het Hofstade lief is ge kend om zijne hertelijke herbergzaamheid. D'aalstenaars zijn er te huis en worden er altijd har:ig onthaald. Dit jaar was er een muziekfeest ingericht op Kermis zondag Onder de menigvuldige maatschappijen, die de kermis hebben opge luisterd, moeten wij vermelden De Katholieke Irompetters- club van Aalst, De katholieke Reepers de Zangafdeeling van den werkmanskring en S' Cecilia (meiboom). Hofstade en Aalst is eens van herte. De vrienden uit Aalst zeggen voor hun deel Hofstade mag ons vragen, daar is men hertelijk ont vangen Vroome overheden en vreedzame burgers». Onze vroolijke trompetters zijn voornaamelijk wel gekomen! Dat zijn knappe jongens, en hunne vrome toonen geven op. Zulke maatschappijen vallen in den smaak en kunnen niets anders dan bijval genieten, daar waar haat en nijd de bovenhand niet hebben Hofstade lief, Gij zijt dat land, Dat uitverkoren, Dat overal de Krone spant in Vlaanderenland Dijnsdag voormiddag Foor op den Korten Hoek en ten toonstelling van het vee behoorende aan de Leden van het Kweeksyndicaat. Schoon weer en veel geestdrift. Een twin tigtal puike dieren werden aangeboden. De prijzen werden toegewezen door een vreemd jury, be staande uit de Heeren Renneboog, veearts, den Heer Burge meester van Denderbelle, Beeckman, den Heer Van Lancker van Lede. Tien prachtige eeremetalen werden aan de bijzonderste dieren toegekend. Een twintigtal puike koeien zijn gerang schikt in de eerste klas, een tiental in de tweede. Deze dieren trekken op de keuring van aanstaande jaar hunne bewaarpre- mie, volgens het Provinciaal Reglement. Spijtig dat wij de na men der eigenaars niet kunnen meedeelen. Dergelijke feesten brengen leven in de Landbouwbevol king, en zouden dienen in alle gemeenten ingevoerd te worden ter gelegenheid der kermis. Donderdag kattenkermis Iets voor de leute en 's namid dags de luisterlijke prijsdeeling der katholieke school. Schoon programma Volk uit Hofstade en Aalst zal niet ontbreken, 't volk van Hofstade is van de ware soortVroom en rechtuit van 't oud Vlaamsch ras Zoudag was het de groote dag Inhuldi ging van de groene vlag... O groene vlag O christeneü! Volkspartij!... 't Ging er stroomen van 't volk, al de verraders van 't land waren opgeroepen, met duizenden en duizenden gingen zij afkomen. Naar Somergem Naar Somergem Somergem ging te klein zijn En, och Heerekens, weet gij hoeveel manilesteerders er wa ren?... Alles gerekend en geteld, omtrent de 500. Is dat die groote volksmacht Hoort wat een ooggetuige uit Somergem ons schrijft Aalst was vertegenwoordigd door een vijftigtal personen, waaronder een troep vrouwvolkhetgeen groot schandaal ver wekte zij hebben zich gedragen als echte slawellen, als vuil ramenantzij spuwden naar 't volk dat langs de straten stond omdat zij niet wilden sjouwen en afkeer toonden voor dien Ju- dasstoet. Ja, zegden de brave dochters van Somergem, is 't zóo, dat wij moeten worden in den democraten wereld en zijn dat de jonge dochters, die onder 't geleide van nen priester staan In 't geheel waren er 12 vlaggen, waaronder 8 aan herber gen. In de schoonste straat van Somergem, in de dreef, zat er éen vaantje aan een herbergsken. Als de Aalstenaars dit zagen wierd hun gezicht wel eenen meter lang. Op heel den door tocht van den stoet noch geroep, noch gejuich, hij ging voor bij gelijk eene begrafenis. 't Is eene BIERmanifestatie, hoorden wij 't volk zeg gen de ooren van den brouwer steken te ver uit. Van Somergem was er niet een deftige, zuinige werkman bij, uit genomen een gedwongene, de knecht van S..., die beschaamd voortstapte, met 't hoofd in den grond ne christene slaaf. Een E. H. Onderpastoor, die naar zijne bezigheid ging, moest den stoet voorbijgaan en wij hoorden de christene de mocraten zeggen Die Pastooes moeten kwaad zijn. 't Is nog schoon voor christene democraten, niet waar De held van Aalst heeft meeting gegeven, een soort van 343 in raad en daad zhl hij zich spiegelen aan het voorbeeld van zijn doorluchtigen voorzaat. Hij ontving onze hulde en rekene op onze getrouwheid. Allen zij kond, zoowel U, Koning van Frankrijk, als uwen prinsen, zoowel onzen tijdgenooten als onzen nakomelingen, dat Frankrijks souverein zich met het kie zen of de troonsbestijging van onzen nieuwen graaf niet te bemoeien heeft, hetzij onze afgestorven vorst eenen erfgenaam nalate of niet. Alleen de Beers van het land en de burgers heb ben aanspraak te maken op het aanduiden van den troonopvolgerzij alleen hebben het recht hem de gra felijke macht te gunnen. De gekozen graaf heeft enkel aan Frankrijks koning hulde te bewijzen en manschap te leveren voor de landen, welke hij van de Fransche Kroon in leen heeft. Niets meer is Vlaanderens heer U, Ko ning van Frankrijk, verschuldigd. Het recht is U dus ontkend ons door geweld of omkooperij eenen graaf op te dringen of iemand te verkiezen. Uit hoofde uwer bloedverwantschap met Willem, hechtten Vlaanderens adel en burgerij het zegel hunner goedkeuring aan zijne troonsverheffing. Edoch het heil des vaderlands ligt den Vlamingen nauwer aan het hart dan die bloedverwantschap ook rukken zij dit zegel af en staan ze vrij in hunne handeling. Zoo schreven de trotsche Vlamingen, die nooit den nek bukten onder het juk van vreemde overweldigers of inlandsche dwingelanden. En zij hadden gelijk. Vlaanderens opperhoofd had, luidens het leenrecht, jegens de Fransche Kroon enkel de opgelegde plichten voor de beleende landen te vervullenhijstand in den raad, manschap voor den oorlog. Duurde de strijd lan ger dan veertig dagen, de Viaamsche krijgsbenden moch ten huiswaarts keeren. Onze graven maakten deel uit van Frankrijks twaalf Beers en genoten de volgende voorrechten zij droegen den titel van graaf door Gods genade en dien van Paltsgraaf, mochten wetten maken, sermoen, over de gehoorzaamheid aan den Paus van gehoorzaamheid aan den Bisschopzijn eersten en rechtstreek- schen overste, maakte hij geen gewag. In 't Vlaamsch gezeid Het groot feest was een kaksken. De Aaiste- naren zijn beschaamd ga weg naar huis getrokken. telijkheden plaats hebben ter gelegen heid der nieuwe lokalen van den Kath. Werkraanskriug van het H. Hert. Wij zijn gelukkig over deze groote plechtig heid eeuige nadere bijzonderheden te- kunnen mededeelen De Maatschappijen (reeds ten getalle van 55) zullen vergaderen aan 't ge meentehuis van St. Amandsberg, om 2 uren en om half 3 vertrekken. De stoet zal verscheidene straten doortrek ken. Wijding der nieuwe lokalen door den Z. E. H. Kanunnik Bracq. Aauspraak door M. De Guchteuaere, volksvertegenwoordiger. Uitreiking der eeremetalen. Uitvoering van muziek- en zangstukken door de deel nemende maatschappijen. Om 7 uren, trekking van schoone premiën, verdeeld onder muziek- en zangmaat schappijen, turn- en schermmaatschap- pijen en anderen. Er zal daar een manneken samen- stroomen 55 maatschappijen 't is op recht de moeite waard om in de kronie ken geboekt te worden... Een van ons reporters zal zeker op 't H. Hart aan wezig zijn om onze lezers mede te dee- len hoe het daar afgeloopen is. wordt te Bazel in Zwitserland een Jo dencongres gehouden... Nah, zoowaar zal je gezond blijven, dat zal me daar eene groote uitpakking van haviksneu zen zijn A propos, van Joden gesproken, daar komt Jacob zijn vriend Abraham tegen. Zeg, Bramke, zegt hij zoo, ik hep van nacht van ons peien getroom. Soo, en wat troomde gij tan Wel, ik troomde soo we waren met ons tweeën miljoenair. Was tat een mooie tioom, Jacob Niet waar, Bram Ik had het miljoen en gij de air. Och, Jacob, troomde ik ook van ons peien en we hadde we te samen de veepest, zei Abraham. Dat is een nare troom Wel nee toch niet, ge moet weten, ik had het vee en gij de pest. Jacob wasdebie chicn. Luibrechts deed zijne eerste reis als machiuist. op de lijn Aalst-Dender monde. Tusschen Aalst en Hofstade hield hij stil. Tien akkers verder nog eens en, aan den omdraai nog al eens. Garde Spiegels vloog naar 't ma- Maar, Luibrechts, wat doet ge nu? Wel, den weg vragen, zei Luibe- ken. Hpt hrnnrl Is wel iets te nei mUUU# zeggen! 't Brood Jat zoo geweldig opslaat te Parijs, het staat al aan 70 en op sommige wijken aan 80 centiemen en de bakkerinnen willen hebben dat het binnen kort nen frank zal gelden en dat er toch zoo veel brood in een huishouden noodig is. Hebben wij dit verledene week ge zegd dat de socialisten de eerste geweest hebben in de Walen om hun brood op te slaan Al de katholieke bankiers van Italië gaan eene soort van samen werkende maatschappij vormen om aan genadige voorwaarden den landbouwer, den werkman en de stieldoende man te kunnen helpen. 't Gnat er lil Italië. Alle hoort men van nieuwe aanslagen. De policie en de gendarmen zijn onmachtig om ze te beletten. Te Ermas hebben de roovers een oude vrouw van 75 jaar in haar bed verwurgd, en 't huis gepoogd in brand te steken. Zij hebben ook een priester achtervolgd met 7 man gelijk, niet ver van de stad Bizzi, maar die is gelukkiglij k ontsnapt. Een van de geduchtste roovers was over eenige weken gevangen genomen door de policie, de roover Mario Rume- ro, en nu is hij er in gelukt uit 't gevang 't ontsnappen hij heeft een ijzeren staaf uit het venster losgemaakt en langs daar met eene koorde, en zijn beddelaken, en de stukken van zijnen strooizak heeft hij zich naar beneden gelaten in eene diepte van 40 meters. De benauwdheid onder 't volk is groot. Rumore heeft gezworen zich te wreken op al deze die iets bijge dragen hebben om hem te doen aanhouden. Italië heeft de Pauzelijke Staten gestolen, de priesters vervolgd, de scholen verwereldlijkt, ze krijgen nu voor hun geld de dieven en moordenaars schieten er op gelijk 't onkruid in 't veld, zoo moest het on vermijdelijk komen. Een land waar 't katholiek geloof verdwijnt, valt terug in de barbaarschheid. 1 ntAmlra Vervolgingen in den Evenaer. Eenewreede vervolging woedt tegen de katholieken in den Evenaer, De vrijmetse- rij is er aan 't hoofd en pleegt er de grootste wreedheden. De kloosterlingen worden uit hunne huizen verdreven en moeten zich gaan verschuilen in de bosschen de bisschoppen en priesters wor den in 't gevang geworpen en zelfs gaan de woes- taards niet achteruit voor moorden. Zij hebben een klooster van Jezuïten aangeval len, verscheidene paters vermoord, de kerk ont- eerd, het Tabernakel opengebroken en de H. Hos- tieën met de voeten vertrappeld onder gevloek en getier hebben zij de beelden van O.-L.-Vr. en van de heiligen in stukken geschoten met hunne re volvers. De gewijde kerkgewaden hebben zij om gehangen en zijn er de straten meè rond geloopon, onder 't zingen van de schandigste liederen. Wat schrikkelijke heiligschenderij 1... Een priester, die de wandaden in de dagbladen dierf aanklagen, is door de policie in de gevangenis geworpen. Aan de stad Ribamba bebbeu zij eene oorlogschatting op- legd van 200,000 fr., waarvan de kloosters er 100, 000 voor hun deel moeten betalen. Daar ze niet in staat zijn daaraan te voldoen, wat staat er hun te wachten 1 Dat de H. Kerk vervolgd wordt, moet ons niet verwonderen, 't is zoo reeds sedert 1900 jaar en 't zal zoo tot het einde der wereld blijven. Christus heeft het voorzegd. Het is een teeken van hare god delijke instelling, dat zij, alhoewel onophoudend langs alle kanten bevochten, niet kan uitgeroeid of vernietigd worden. tMDTÜÜ Maandag 11. is alhier god- II h IH h vruchtig in den Heer ontslapen Mevr. Rcgina Lieren», wedu we van M. Am. Franc. Vlegels, geboren te Meire den 4 Maart 1822. De achtbare overledene, van iedereen geacht en bemind, werd Donderdag mor- geud onder een groeten volktoeloop, ter aarde be steld. Wij bieden de bedroefde Familie onze op rechte deelneming in haren rouw aan. R. I. P. DAGWIJZER. Zondag, 29, Augusti. Feestdag der H.H. Engel-bewaarders. Maandag, 30 H. Rosa, maagd. Dijnsdag, 31 H. Raymondus. Septembee. Woensdag, 1. St. Gillis. Dondebdag, 2. II. Stephanus, Koning van Hongarië. Vbijdag, 3. H. Remaclus, bisschop van Maastricht. Zatebdag, 4. H. Rosalia, maagd. Wachtebeke.Een schrikkelijk drama heeft alhier plaats gehad. Vrijdag werd de ontvanger ver wittigd dat smokkelaars met hoornvee overdegrens zouden komen. Rond 9 1/2 ure zagen de ontvanger Dankaert en de douanier Gaspard Planton, die op het grondgebied van Wachtebeke sluitdienst deden de smokkelaars afkomen. M. Dankaert loste vier revolverschoten in de lucht en twee in de richting der smokkelaars. Deze laatsten lieten drie koeien in den brand. Toen Dankaert de dieren wilde in beslag nemen werd dooreen kerel aangevallen, tien minuten lang verdedigde hij zich krachtdadig een tweede kerel sprong te voorschijn en poogde Dankaert bij middel van zijn halsdoek te verwurgen gelukkig scheur de deze en kon het slachtoffer uit de handen zijner aanvallers ontkomen. Na zich een tijd op een aard appelenveld verscholen te hebben, begaf Dankaert zich naar de gendarmerie van Selzaete. De gendar men spoedden zich ter plaatse. Zij vonden drie koei en die losliepen en eene die in een kant vastgebon den stond. In de nabijheid vond men het lijk van Gaspard Plantoon de ongelukkige had een kogel in het hoofd bekomen de dood moet oogeublikkelijk ge weest zijn. De kogel is onder de kin ingedrongen en aan het oog blijven steken. Het lijk van het slachtoffer werd naar de schuur van den landbou wer L. Amerlink gedragen het parket is daar in den namiddag komen zien. Het lijk is vervolgens naar het godshuis van Wachtebeke gebracht, waar de wetsdoktors de schouwing gedaan hebben en den kogel uitgehaald van daar werd het lijk naar den Overslag overgebracht. De menschen die den treurigen stoet zagen voor bij trekken, konden hunne tranen niet bedwingen. De smokkelaars zijn gekend en zullen niet lang meer op vrije voeten loopen. Dendcrmondc. Donderdag namiddag ten 4 1/2 ure, werd het noordergedeelte der nieuwe ijzeren brug over de Schelde geplaatst. Een ijzeren schip van 300 ton werd onder de brug gebracht ten einde deze op te lichten naarmate het water steeg ten 9 ure lag het reusachtig geraamte, wegende ongeveer 300,000 kilos en hebbende eene lengte van ongeveer 45 meters, op zijne pijlers. Eene groote menigte woonde van op de oude brug dit ge vaarlijk werk bij, dat zonder het minste ongeluk afgeloopen is. De Vrede,... dezoete Vrede, wij zijn voorden Vrede. {Land van Aelst, 1° bl). Vrienden, den strijd voor 't Volk gaat op le- ven en dood vallen wij, men zal ons oprapen, (misschien) ons begraven, en ander mannen zul- len bijspringen 1 n {Land van Aelst, 3" bl). Als dat vrede is, wat zal dan oorlog zijn —2— Welk nut vindt 't Land van Aelst erin, te schrijveu, dat er 60 a 70,000 socialisten in Brussel waren, als het in hert en ziel weet dat er ten hoog- sten 15000 liepen Het moest nochtans gemakkelijk tellen van op den balcon van de Distellerie de la Couronne, op den Boulevard, 't Antwoord is aan den vierden man. 3— En ge weet gij wel, Fondsenblad, dat wij, en wij alleen, 't Land v. Aalst en De Werkm. zijn. n Land van Aelst, 1" bl). WIJ weten het gansch tegenovergestelde en 't is dat onzen vierden sedert vele jaren in 't Land van Aelstschrijft en dit even als vroeger, met nog meer hevigheid, doetwij kunnen 't Fondsenblad, op 't eerste zicht, al de ongeteekende artikels van onzen triestigen vierden man aanwijzen. Wat onbeschaamde leugenaar I 4 Werklieden, die 17 jaar bij deDzelfden meester werken,.... op denzelfden winkel die daar 17 j aar tevreden zijn,eene schoone daghuur van 3 lot 3 fr. 20 kunnen verdienen,... op 't einde van de week 19, 20 en 21 fr. naar huis dragen die menschen tegen hunnen meester opmaken... oor zaak dat zij hun werk verliezen.en dan tegen den meester uitvallen,... hem verwijten van uitbuiter, slavendrijver.... Is dit eerlijkheid en deftigheid, Land van Aelst? Zijn dit niet eerder laffe schurkenstreken 1° Uit Wetteren. De Z. E. H. Heirman, deken van Wetteren, is schielijk overleden. Reeds 17 jaren stond hij aan't hoofd der geestelijkheid van Wetteren. 2° Uit Buda-Pesth. Groote onlusten ge weest ten gevolge van werkstaking. 400 metsers zijn aangehouden. 3° Uit Montevideo. De Voorzitter van de Republiek Urugay is omver geschoten. 4° Uit St-Eicvcns-Hautein. Een man, die uit 't Fransch gekomen is,heeft met zijn vrouw erg gevochten. -p i Snoeck. Waar is de iever van XtirlOir. vroeger dagen Hum. Tranen ge lachen, bespaard tot de naaste week. Daniël. Peins op ons, wij hebben 't zoo kwaad. Domein. Zondag is 't om doen op St-Pieters. Lodo. Den brief vergeten, verexuseer. Camille. Is 't nog altijd concert op de Place d'armes Hofstade. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Die iu ons geen betrouwen heeft, verdient ook niet, dat wij het in hem hebben. Enembodegem. Ge wacht, gewacht, en niets ontvangen. Ab. ontv. uit Dendcrw. Tourcoing. Het adres is veran derd. Sottegem. Uit Cypres-rivier, in Manitoba- Kanada, meld men dat zekeren Henri De Zutter, oorspronkelijk van Sottegem, zich op vrijdag, 30 Juli, gezelfmoord hoeft, met zich eenen kogel door het hoofd te schieten. De Zutter is tot zijn wanho pig besluit gekomen tengevolge van het verlies van het sommeke geld, drie duizend franks, dat hij uit België had medegebracht. De man was in slecht gezelschap gekomen en zijn geld kwijtgeraakt. Hij had daarbij nog geen werk en 't is dat wat hem tot zelfmoord heeft aangezet. Zondagrust. Zondag blijft de apotheek open van M. Van Tilborg, Korte Zoutstraat. Meester-Schrijnwerker, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nl' 10. lft>n vi'ioat eene goede meid, de keuken O en een weinig van den naad kennende voor een klein huishouden zonder kinde ren. Zich te bevragen ten Bureele dezer. Geboorten Mannelijk 14 Vrouwelijk 6 20. Huwelijken. Edw. De Herdt, onderw. met C. Huylebroeck, z.b. E. De Vidts, tw. met G. Van de Velde, br. V. Buekens, landb. met M. Huylebroeck, z.b. H. Maenae, tw. met E. Van Mol, tw. Overlijdens: L. Ruyssinck, vr. De Pierre, z.b. 41 j. Zoutstr. J. De Vuyst, m. Van den Bossche, meubelm.. 87 j. Kapellestr. L. Vereecken, tw. 22 j. Brus- selschesteenw. A. Verhoeven, vr. Thienpont, z.b. 35j. Terlindenstr. R. Van de Meerssche, wed. Philips, z.b. 54 j. Doelhofstr. 5 kinderen onder de 7 jaren. WorkllPllI'd - Worden gevraagd 2 bak- IWUKUCUIS. kersgasten; 1 schrijnwer ker 1 schoenmaker (leerjongen)1 smid (leerjon gen) 1 naaister 2 breisters.Vragen werk 1 beenhouwersgast1 voerman 1 daglooner. Voor aanbiedingen en vragen zich te wenden ter Werkbeurs, Stadhuis, bij M. H. Van de Velde,

De Volksstem | 1897 | | pagina 3