KIBELADOEKEN. In den groenen Strik. De reis van Felix Faure. KERKELIJK NIEUWS. BUITENLAND. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Vierde brief. Bisschoppen in verhoor ontvangende, hun ver klaarde dat hij zeer ongerust was over den gang dier beweging en dat hij eenen brief aan 't schrij ven was over dit netelachtig vraagstuk. Vrienden, ik wensch U allemaal den Goedendag en den vrede des herten Pax VobusLaat ons de ze keer eens beginnen met 't begin. Weet g'het al de Congoleezen zijn al in Brussel wegze zijn al vertrokken naar hun nen paï meê volle muziek er waren er 160z'heb- ben allemaal voor 170 fr. geschenken meêgekregen, omdat ze zich zoo goed op hunnen chef- de fil gehouden hebben tijdens den duur der expositie. 't En scholt niet veel, of vrijdag was er een kindje verdronken aan de Werf te Aalst't werd gered door zijn speelka- maraadje, ne grammin van d'eerste broek, nog alleens geen gilet aan. Wat zegde daarvan En op d'oude Vischmarkt staat een machien om buizen te gieten, voor 't naaste jaar 't staat juist vóór de brug, als ge van de kerk komt, in dien g'het wilt zien... Kwade tongen vertellen, dat het nen ketel voor een fabriek is, maar 't en is geen waar, ge moogt Kibeladoeken op zijn woord gelooven. In den nacht van donderdag en vrijdag is tot Lebbeke in het gasthuis een he vige brand losgebroken de stallingen stonden reeds in vuur en vlam wanneer een i5jarig man neken den brand bemerkte en de Zusters wakker maakte. Men kent de oorzaak van den brand niet. Wat manieren zijn me dat Tot St. Gil lis, bij Dendermonde, heeft de vrouw van een gewezen onderwijzer naar haren vent geschoten met nen revolver zijn toestand is zeer erg. Ze zeggen dat den genever er voor iets tusschen was. Die droeve drank De plaag der dorpen schreef Hendrik Conscience in zijnen tijd. Ge vindt toch altijd onnoozele trippen van farceurs I Ne soldaat van 't ie jagers te voet loste vrijdag nacht tot Brussel 3 revolverscheuten toen men op het geschut kwam toegeloopen en hem aanhield, zag men dat het looze cartouchen wa ren... z'Hebben den pladijs een ferm proces-ver baal aan zijn slippen gehangen. Het oudste zoontje van senateur Descamps een jongetje van 12 jaar, is gepasseerd, bij den Heer. De ge lukkige winner van 't groot lot van 150,000 fr. der leening van Gent, is M. Vanden Daele, bak ker tot Gent... Dat is eene, die er nog zal weinig om geven of de bloem opslaatzijn broodje is toch gebakken. Woensdag had in Duitschland tot Magdeburg, de onthulling plaats van een standbeeld aan Willem I. De Koning van Sl am komt naar d'expositie van Brussel voor eeni- ge dagen. Z. M. Leopold II zal hem, met zijn ge volg, in het paleis laten slapen, eten en drinken. Van Brussel trekt de Koning van Siam naar Pa rijs, Een zatte Engelschman schoot in zijn ho tel den gar?on dood. Verschrikt kwam de baas binnengeloopenMy lord, zegde hij, weet ge, dat ge mijn gar?on doodgeschoten hebt? O yes, goed zet hem maar op mijn rekening. De Katholieke Trouipettersclub van Aalst gaat maar altijd goed vooruit.Zondag verleden hebben de moedige jongelingen een uitstap ge daan naar Gysegem. De donchisten knarstan den van koleire, maar als ze moei zijn, kunnen ze voor de verandering op hunne teenen schuife len tot vermaak van hunne hielen... Zondag en acht dagen trekt de club naar Nederbrakel. Wij verhopen, dat onze Katholijke partijgenoo- ten er andermaal zullen aan houden het reisje mede te maken... Er mag niet gerust worden, want Rust Roest.—Mgr Du Rousseaux, bisschop van Boornik, is ernstig ziek het gerucht, als zou zijn toestand onrust inboezemen, wordt te gengesproken. Te Arc-Aissières (prov. He negouw) leeft op dit oogenblik een grafmaker van 99 jaren en 9 maanden!! Hij telt 79 jaren dienst, waarop hij drie helpers gehad heeft, die hij al onder de groene sargie heeft gelegd Is dat geen wonder Zooveel hoofden, zooveel zinnen, zei Uilenspiegel en hij schudde nen zak puiten uitTe Charleroi hebben drie keskeje- vous een wedding aangegaan om te voet op hol leblokken naar Marseille te gaan. In de Ar dennen en is er bijkanst geen wild... Ze zeg gen te Arlon en in den omtrek, dat dit komt bij de vossen, die in den omtrek rodeeren... Waar om en maken ze die dan niet kapot Eh ja. Wat gaat er daar om in 't paleis van den graaf van Vlaanderen tot Brussel Er is weeral een diefstal gepleegd. Dat is nu de derde op korten tijd. Eerst de groote juweelendiefstal, nu weer juweelen, kanten, kleedingstukken, enz. en overlest gebeurde 't volgendePrins Albert ontving twee kamaraden van zijn regiment en bracht hen in zijne rookzaalde prins vroeg om cigaren men bracht hem een kasken van hon derd, dat geopend werd... 's Anderendaags kreeg Prins Albert goesting om nog een van die manil- las te smooren hij deed het kasken open en er lagen nog... zes cigaren in; de andere waren gaan fluiten... Alle opzoekingen om de dieven te vinden, zijn tot nog toe vruchteloos geweest.. Ge zoudt zeggen, hoe zijn die dieftens mogelijk, want, gelijk ge weet, beste Vrienden, en kan er niemand in 't paleis binnen, zonder kennis te maken met de plantons ofte schildwachten. Schept maar courage Nog 43 weekskes en we ziji» van onzen vierden verlost. Die vuurwapens Ge zoudt griezelen en sidderen als g'er op peistZondag was M. Coupez van Hal op jacht met zijn schoonbroeder... De beide jagers gingen weerskanten eene haag... Eens klaps ging het geweer van M. Coupez af en zijn schoonbroêr, M. De Meur, viel morssteendood.. Eene weef en twee kleine kinderen laat de onge lukkige achter. Felix Faure, de president van Frankrijk is uit Rusland terug in zijne Repu bliek toegekomen. Er is hem "fnachtig veel eer aangedaan. Nu wordt er gezegd dat de Keizer en de Keizerin van Rusland aanstaande jaar incog- jiito naar Frankrijk zullen komen. Tot Sclioouaarde hebben de pakkemans Zondag, met het krieken van den dag, zekeren Buyl van zijn bed gehaald; kadé moest nog eene maand kot doen, en hij peisde zeker dat ze dat al verge ten hadden. Zondag nacht is er te Zele ge vochten gelijk in een Spaansche kaberdoes, op de wijk Rinkhouter is met messen gestoken, zoodat het bloed stroomde en de policie proces verbaal heeft moeten opmaken. Meester Lie ven, de dichter uit 't Meetjesland, zegde in zij nen tijd De poortier van eenen zot mag altijd zeggen dat er niemaud thuis is En tot Ncderbrakcl, is een der gedoemde gazetjes der Daenspartij verloochend door zijnen ouden ver- kooper en werd niet meer verkocht.. Zondag ge passeerd werd dit scheurbladje voor niet uitge deeld door nen vent, die een eerediploma bezit in de Religie... Pie had het pak gazetjes van erremoei zelf moeten naar Brakel brengen.. Och erremen En nu, Vrienden, moet ik U verlaten. Ge zult mij vragen Jommer, Kibela doeken, halt zelle, dat en is van uw gewoonte niet, van er zoo gauw van onder te trekken... Ewel, ge zult kontent zijn, als ik U zeg dat ik geleersd en gespoord naar de groote manoeuvres trek, waarvan ik U de naaste week het volledig verslag zal mededeelen... Alvar Kibeladoeken. Baasken. Zie, zie ne keer, maaken, vader is ziek Madken. Is 't waar, baasken Baasken)Ja, hij ligt over den pompbak Maaken. Dat is eene les voor u, manneken.... Smoor nooit geenen demokratentabak. De reis van Felix Faure is vol trokken. De plechtigheden in Rus land zijn afgeloopen. Veel eer is den Voorzitter der fransche Republiek aangedaan, meer dan er ooit eenen keizer of koning werd bewezen. Het bezoek van Keizer Nikolaas aan Frankrijk, en dit van president Faure aan Rus land is niet enkelijK eene eenvoudige verbroede ring tusschen die twee volkeren, maar gelijk de keizer zelf in zijnen heildronk laten hooren heeft die twee landen hebben een verbond gesloten met 't inzicht van samen te werken voor den vrede in Europa te bewaren. Laat ons hopen dat dit verbond inderdaad dien uitslag zal geven. Voor zijn vertrek heeft Felix Faure aanzien lijke sommen geschonken aan de armen van Sint Petersburg, aan 't fransch hospitaal dier stad en andere werken van menschlievendheid. Maandag is de president der Republiek ten 10 uren te Duinkerke aan wal gestapt. De geest drift onder 't volk was onbeschrijfelijk. De sol daten waren niet in staat de menigte tegen te houden, zij braken door de rangen en liepen den president te gemoet, onder 't roepen van Leve Frankrijk, leve Rusland, leve Felix Faure. De president was zoo diep bewogen dat hij geen woord kon spreken. Dijsdag was de overgroote kerk van 't Hert te Montmartre opgepropt met volk. Een Te Deum werd op verzoek van den Aartsbisschop van Pa rijs gezongen ter gelegenheid van 't Verbond tus schen Frankrijk en Rusland. Er heerschte te Parijs eene buitengewone be drijvigheid om alles te bereiden voor de aankomst van Felix Faure, 't zal er een spel zijn. Die een zotten geestdrift wilt zien, heeft maar naar Pa rijs te gaan. DAGWIJZER. Zondag, 5 September. Het Evangelie van de tien melaatscben. Tien melaatschen kwamen Jesus te gemoet, en, van verre blijvende staan riepen zij uitJesus, meester, ontferm u onzer. Als ze Jesus zag zegde hij Gaat en toont u aan de priesters. En gelijk zij gingen, wierden zij van hun ne melaatschheid ontslegen. Een van hen, als hij zag dat hij gezuiverd was, keerde weder, met lui der stem den Heer lovende, en hij viel opzijn aangezicht voor Jesus voeten en hij dankte hem. En Jesus zeide zijn er geen tien gezuiverd, waar zijn de negen andere? De dankbaarheid is eene schoone deugd, maar zij wordt door zoovelen vergeten Daar zijn er die alles te danken hebben aan de medewerking en de genegenheid der priesters, en die nu alle weken de priesters in hun blad beschimpen en beledigen Schandig en ondankbaar gedrag Maandag, 6. H. Zacharius. Dijnsdag, 7. H. Hilduardus. tVoensdag, 8. O. L. Vrouw Ge- boorte. Dondebdag, 9. 11. Petrus Cla- ver. Vbijdag, 10. H. Nikolaas van Tolentijn, die in Sint Jozefskerk ver eerd wordt, patroon tegen de veeziekte. Zaterdag, 11. H. Vinciana, (o)0(o) Gelukkig Italië Een waar schandaal, dat de Itali- aansche Regeering op alle wijzen tracht te bedekken, heelt opnieuw getoond, hoe diep het verval, hoe onherstelbaar het bederf is in het bestuur van het zich met zooveel ophef verheerlijkend Ge lukkig éene Italië. Het geldt hier het verdwijnen van een groot getal kinderen uit het gesticht Sancta Anunziala te Napels. Van de 856 kinderen, die in den loop des jaars aan dat gesticht werden toevertrouwd, zijn er maar drie meer in leven en van al de kinderen sedert zeven jaren in het gesticht geplaatst, zijn er niet meer dan zeven over. En wat nog schandelij ker is bet leekenbestuur weet niet of wil niet weten, wat er van die kleinen geworden is. Alleen heeft men kunnen nagaan, dat die nieuwerwetsche voed stervaders alle kinderen van 7 jaar on verbeterlijk deden verklaren en in ver beteringsgestichten opnemen, ten ein de zich van hen te ontdoen en zoo meer geld te winnen. Het volk is dan ook verontwaardigd en noemt de hoofden van het bestuur vlakweg Herodessen en moordenaars. Hierdoor opgeschrikt, heelt de Pro vinciale Raad, ofschoon niet gewoon in grijpend op te treden, wanneer het zij ne mannen geldt, maar veeleer alles in den ouden slenter latend, den Raad van bestuur ontbonden en een Koninklijken Kommissaris benoemd. Ook heeft de minister van Binnenlandsche Zaken be loofd, licht in deze treurige zaak te zullen verschaffen. Doch het volk vertrouwt de Regeering niet en weet, dat de Cammorawelke te Napels het eenige goed geregelde korps vormt, te machtig is, dan dat men die zaak ge heel en al zou durven veropenbaren. Oosteurijk. Eer vader en moe der. De Olmuizer Courant verhaalt eene aandoenlijke plechtigheid, welke den 15 Mei 11 te Kremsier, in de resi dentiekapel van Mgr Kohn, prins-bis schop van Olmutz, plaats greep. Mgr Kohn is de zoon van eenvoudige, weinig bemiddelde ouders, die eene kleine boerderij bewerken en zich veel offers en ontberingen getroosten, om hun kind eene degelijke opvoeding te geven. Z. H. Leo XIII wilde die eenvoudige, bra ve menschen daarvoor beloonen, en deed hun door de handen van hun zoon twee onderscheidingen geworden een schoon kruisbeeld voor de moeder, en eene ridderorde van den H. Gregorius voor den vader. In den namiddag van 14 Mei kwamen de hoogbejaarde ouders, in gezelschap hunner vier, naar Kremsier, waar zij door hun zoon met kinderlijken eerbied werden ontvangen. Den volgenden mor gen celebreerde de prins-bisschop de H. Mis in zijne residentie-kapel en deelde met eigen hand de H. Communie aan zijne ouders en zusters uit. Schoon en aangrijpend was dat oogenblik. Na de H. Mis woonde de Aartsbis schop, als altijd, eene tweede H. Mis bij, die door een zijner geestelijken werd opgedragen. Na die Mis, nam Monseigneur plaats op zijn troonzetel en reikte hij, diep geroerd, aan zijne goede ouders de pauselijke onderschei- dingteekenen uit. Eerst hechtte hij de ridderorde op de borst zijns grijzen va ders, en daarna gaf hij het kruis aan zijne overgelukkige moeder. Alle aanwezigen waren tot tranen toe bewogen en wisten nauwelijks, wat het meest te bewonderen de goedheid van den Heiligen Vader, den kinderlij keü eerbied van den Prins-Aartsbisschop, of het geluk der brave ouders. Een vuurberg. Op 't einde van Juni heeft een1 geweldige uitbarsting van den vuurberg Mayon plaats gehad. Een stroom van gloei ende asch liep over 't veld. Een uitgestrektheid land, die jaarlijks 300,000 fr. opbracht is in een woestenij herschapen. Vijf dorpen zijn onder de assche begraven. 400 personen verloren 't leven. Republiek Uruguay. 't En deugt tegenwoordig niet om president of voorzitter te zijn, Carnot vermoord, Canovas vermoord, en nu de voorzitter der Republiek Uruguay in Amerika. De moordenaar is een officier van 't Uruguayaansch leger met name Aveli no Arredonto. Hij is 27 jaar oud. De moord is eene persoonlijke wraak de moordenaar zegt dat hij gee- ne medeplichtigen heeft. Arredonto loste twee schoten op den Presidentde eerste kogel vloog verlo ren, de tweede trof het slachtoffer in volle borst. M, Borda viel in de armen van den bisschop, Mgr Solir, die zich aan zijne zijde bevond. Men droeg hom naar het kasteel, waar hij kort daarna den geest gaf. Na het plegen van den moord deden de officiers het volk chargeeren vele personen werden gedood, andere zwaar gekwetst. door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Calcutta, 3 December 1895. Op Zondag, 10 November, zijn wij in de haven van Alexan- drië alreeds om half 3 ontwaart men in de verte, de kusten der stad. Het schip begint zijne vaart te vertragen, want de zee is hier niet te diep, ook zijn er op verschiilige plaatsen, zeebanken eu rotsen onder de watervlakte. Men moet dus voorzichtig zijn Ook, ver de zee in, is de weg aangewezen door bouées, of houtstukken, die men alle 500 meters ziet en die bij middel van ketenen in het water aan een ijzeren ring zijn vastgemaakt. Kond 4 uren 's namiddags werd het anker geworpen op ee nige honderden meters afstand der stad. Alhoewel te Messi na, 3 dagen te voren, negen uren te laat vertrokken, kwam ons schip nog eene uur vroeger tot Alexandrië dan het moest ko men het had zijn tijdverlies ingehaald met wat rapper door te zetten 14 mijlen per uur, 't is te zeggen bijna 26 kilometers per uur. Toen wij de kusten naderden, kwamen een veertigtal booten, door Araben bestierd, op ons vaartuig toe. Op eenen oogwenk tijds liepen er wel honderd van die gasten op het schip heen en weer om de passagiers op hunnen boot te krij gen anderen om ons te vragen, in dit of in dat hotel te gaan eten en logeeren, nog andereu, die fruit en allerlei voorwer pen te koop boden. Meestal die kerels zijn Mahometauen of Muzelmannen ze zijn gekleed op alle wijzen, in alle kleuren; de armsten hebben niets dan een stuk linnen rond de lenden anderen hebben daarbij nog iets, dat zij over de schouders trekken en sommigen dragen nog, boven dit stuk lianen, eene frak zooals in België. Op het hoofd dragen zij eenen tarmoe- che ofwel, zij omwinden het hoofd op alle wijzen met eene ze kere stof. Bijna geen eenen draagt eene broek, de beenen zijn bloot tot aan de knieën, de voeten insgelijk. Maar die arme drommels, zou men zeggen, spreken alle talen 1... Dat komt omdat zij daar gedurig in zijn er komen in Alexandrië sche pen toe uit alle werelddeelen. De Araben hier in Egypte zijn bruin van velg'hebt onder hen groote en struische ke rels. In de booten en vooral in de stad ziet men ook ettelijke negers, zwart als pek ge zoudt zeggen dat zrj geblonken zijn als een schoen; hun hoofd is van geheel anderen vorm dau dat der Arabeu, 't is meer langwerpig hun zwart haar is gekroe zeld en de tanden, die zij gestatig vertoonen, zijn wit als ivoor; deze van Noord-Afrika, die men in Alexandrië aantreft, zijn ook kleiner van gestalte dan de Araben. Onder elkaar spreken de Egyptenaren de Arabische taalschoone taal, maar nog al moeilijk om leerea. De have van Alexandrië is zeer grootmen ziet er ander maal een bosch van masten aan de vaandels herkent men de Engelsche, Duitsche, Turksche, Italiaansche en Fransche schepen. Van op ons vaartuig gezien, ziet er de stad niet lee- lijk uithare huizen kan men best vergelijken aan vierkanti ge, langwerpige blokken, want de daken der huizen, zooals overal in het Oosten, zijn hier plat, zelfs op de huizen van 5 en 6 verdiepen men kan daar op wandelen, precies gelijk op een plein. De avond op het schip was als een schoone Meiavond. Des anderdaags 's morgends, 11 November, gingen wij aan land. Wij betaalden voor den boot, om en weer, 4 frank, van aan 't schip tot aan 't strand en omgekeerd. Om 7 uren waren wij in 't Collegie der Fransche Paters-Je- suiten van Alexandrië. Wij hoorden er de mis en namen het ontbijt. Wat brave menschen, die Fransche Paters 1 Nieverst of nooit waren wij beter welkom dan daar 1 Een der Paters vergezelde ons rond de stad om ons de merkweerdigste zaken te laten bezichten. Er zijn daar schoone woningen, bijzonder lijk het paleis van den Khedive, (soort van gouverneur) g'hebt schoone kerken geheel o( toch gedeeltelijk in marmer. Wij zagen twee kerken der Grieksche Schismatieken. Een Schismatieke priester kwam bij ons, maar hij kon niets an ders dan Grieksch, dus konden wij hem niet spreken. Dat was 346 Willem en Bambold, wier krijgsmacht inzonderheid in Oudenburg, Jadbeke en Straeten was gelegerd, bezette- den, rondom Brugge, al de hoogten met troepen en be plantten ze met een geschut van blijden en springalen. Toen zij hunne wraakzucht hadden bot gevierd door het bestormen van de sterkten der adellieden, hun door Ivo als Dirk's handlangers aangewezen, en het spreekwoord hadden bewaarheid branden en blaken is het sieraad van den oorlogomsingelden zij Brugge. Edoch West-Vlaan- deren's hoofdstad, door Iwein, Daniël en van Praet ver dedigd, weerstond aan hun herhaald bestoken. Als Lode- wijk VI naar Frankrijk snelde en zijnen bondgenoot inden steek liet, lichtte Willem talrijke drommen Normandiërs en Picardiërs rustte, Vlaanderen door, plunderziek krijgsvolk uit en benauwde dan Brugge met deze veree- nigde strijdmachten. Iwein, die beleid aan moed paarde, gaf bij deze be legering uitstekende blijken van dapperheid en oorlogs kunst. Men zag hem steeds in het heetste van den strijd. Van op de bolwerken deed hij menigen vijand in het stof bijten. Nu en dan overrompelde hij met eene uitgelezen gepantserde ruiterij de drommen der belegeraars en stormde op Godfried's troepen los. Zoo meldt de kroniek, dat hij, op 12 Juni, te Rupelmoude, den hertog van Brabant aan tastte eu vijftig krijgslieden gevangennam. Wanneer zou een hooldtreffen een einde stellen aan den oorlog en aan de ellenden, welke er uit voortvloei den

De Volksstem | 1897 | | pagina 2