Op 't Congres tot Iml CHIPKA KERMIS Wisselkantoor ra TL Stevens, ST.-AMANDSBERG. XV. LUIBRECHTS. De Dronkenschap. IVaar den Congo Landdag te Audenaarde. Nieuws uit Aalst. 1897 Luisterrijk Concert Groene Llclitstoct BENOIT VERBEECR, Burgerlijke Stand, Aalst. mij een aardige priester Hij droeg een lang zwart kleed gelijk wij, daarop een hoogen buiskoed, zonder rand en op zij nen rug hong nen geheelen tres gevlochten haar, gelijk bij het vrouwvolk. De bisschop-patriark der Schismatieken, die nu afwezig is, heeft dit jaar zijnen honderdsten verjaardag ge vierd... Dat moeteen eerbiedweerdige bisschop zijn, van hon derd jaar Wij gingen nog in de kerk der Katholieke Ar- meniërs-Hazaristen en in de Katholieke kerk der Paters Ca- pucienen deze der Maronieten was gesloten. Ge ziet, er zijn in Alexandrië van alle soorten van volk alsook alle soorten van Schismatieken, die willen Christen zijn, maar zich aan den Paus niet willen onderwerpen elk doet op zijne wijze mis en dienst. De kerken zijn hier allen niet groot, maar zeer liefelijk, wel geschilderd en smaakvol versierd, in een woord, 't zijn kleine juweeltjes. De Fransche Jesuiten hebben te Alexandrië een scboon collegie. Er zijn 230 studenten, waaronder 80 Grieksche Schismatieken, eenige Mahometanen en eenige Joden, de an deren zijn Katholiek. De taal, die in de klas en op den koer gesproken wordt is Fransch. Het meestendeel der leerlingen zijn Europeanen. Wanneer wij door de straten der stad wan delden, van 9 tot 11 uren, was het zoo heet als bij ons in het heetste van den zomer 's namiddags. Men ziet er alle soorten van volk onder elkaar. Veel Europeanen, vooral, verders Ara ben met hunne veelkleurige kleederdracht, halfnaakte ne gers de Mahometaansche vrouwen, van achter gezien gelij ken niet slecht op nonnen edoch van voren is het anders een zwarte doek valt hun van het hoofd tot tegen de oogen, van onder den neus tot op hunne borst hebben zij insgelijks een zwarte lap hangen, diensvolgens ziet men van hun wezen niets dan de oogen en dan nog zijn de oogen omlijst van een rond stuk houtWelke aardige schepsels 't Is hier com pleet carnaval 1! Weet ge waarom die vrouwen alzoo hun ge zicht stoppen I... 'k Heb hooren zeggen, dat zij dat doen om de schoonheid van huu aangezicht te verbergen Het zijn ook slechts de gehuwde personen, die zulk masker dragen de jonge dochters dragen het niet. In de straten waar geen Euro peanen wonen is het doorgaans vuil en smeerig. Als men van de wandeling komt, mag men zich aan 't borstelen zetten van 't eeuwig stof (Wordt vervolgt). Aldaar zullen groote feestelijkheden plaats grijpen ter gelegenheid van het vijf- en twintigjarig bestaan der gemeente. Ver lichting, algemeene versiering der straten, lichts toet, jaarmarkt, concerts, vuurwerk, velofeesten, enz., enz. 'tZal er grandioos zijn. Zondag aanstaande, om 12 uren, prachtig Te Deuui in de kerk van Sint Amandsberg om 1 uren groot banket. Schoone premien zijn uitgeloofd voor de versiering der wonin gen en den lichtstoet. Ziehier het programma der verschillige concerts Zondag 5 Septemberwijk Potuit, Antwerpschensteenweg, van 4 tot 6 uren, concert door de Koninklijke Harmonie St. Cecilia van Exaerde. Op de Gemeenteplaats van 6 tot 8 uren 's avonds concert door de Artisten-Muzikanten van Gent. Van 8 tot 10 uren 's avonds concert door het 4® regiment Lanciers. Maandag 6 September Gemeenteplaats, van 5 1/2 tot 7 1 2 uren 's avonds, concert door het 4e regiment Lanciers. Van 7 1/2 tot 9 1/2 uren, Concert door de Fanfarenmaatschappij Nut en Vermaak Zondag 12 SeptemberKerkplein, H. Hert, van 4 tot 6 uren concert door de Fanfarenmaatschappij Nut en Ver maak Van 6 tot 8 uren, concert door het 1® Linieregi ment. "OpVPr (Henegouw). Verleden Zondag heeft er te Be- ver eene schoone plechtigheid plaats gehad. Het was de wijding van een nieuw Christusbeeld op het gehuchte Puydt 7)Na de solemnele Vespers en Lof, waaronder Pater Isidoor de parochianen in verrukking gesteld heeft met ziju wonderschoon lied Ave Maria trok men processie wij ze naar Puydt. Het muziek De ware Vrienden had zijne wel willende hulp aan deze plechtigheid verleend, en liet ons eeni ge van zijne schoonste stukken hooren. In dit afgrijslijk slot Geheel vergeten van 't Heelal Beschrei ik hier mijn lot... Bilderdijk, Urzijn en Yalentijn. Owat blonken er al bloemen, Wat al vreugden om mij heen En die bloemen, en die vreugden, Zijn voor mij niet meerO neen, Mij blijft niets meer van het leven, Dan de smarten nog alleen 'K heb geen troost meer dan in weenen Ween dan, o mijn harte, ween Jan Van Beers, Weenen. Sedert den 27 Februari, dag waarop Lauretta werd geschaakt, zijn meer dan drie maanden verloopen en nog versmacht de ongelukkige in Folket's kerker. Hoe benauwd was het de jonkver om het hart, hoe verbleekte zij van schrik, als, bij het eerste ontwaken in het kot, eene schemering van licht heur het akelig gevang liet onderscheidenVier naakte muren, die door- waterden en, aan twee kanten, met halsketenen en voetijzers waren beslagen tot rustbank een groote vierkante steen tot legerstede een weinig stroo om Gods natuur te bewonde ren, een nauw schietgat, met ijzeren, in den muur ge klonken staven verweerd I In den beginne werd de jonkver vastgekluisterd doch Rambold bemerkte alras, dat ze het derwijze niet lang zou uithouden en eerlang ten grave dalen. Hij deed heu- re boeien slaken en liet haar toe zich van tijd tot tijd aan de staven van het schietgat vast te klampen om wat versche lucht in te snuiven. Die toelating bracht eene groote verzachting aan ha re zielesmarten. Schier gestadig staarde de maagd door die opening in de ruimte. Op het einde van den winter, klepperde zij er van koude, terwijl hagel en wind tegen do vesting kletterend Onder de 30 echtscheidingen, in 1896 uitgesproken door de burgerlijke recht bank van Basel (Zwitserland), zijn er 16 gevallen van dronkenschap bij den man, en 1 geval van dronkenschap bij beide echtgenooten, als ware of bijkomende reden van scheiding. De dronkenschap was dus oorzaak of bijkomende reden voor de twee derden der echtscheidingen. Niet minder dan 264 koppelen heb ben hunne reden van onmin voor den voorzitter der rechtbank gebracht. Op dit getal waren er 127 gevallen, veroorzaakt door dronkenschap bij beiden, dat is meer dan de helft der ge vallen. Luibeken wilde zij nen schoonen ezel ver- koopen en vernomen hebbende, dat zijn vriend Spiegels er ee- nen van zin was te koo- pen, schreef hij hem de volgende postkaart: Beste Vriend Spiegels, Als ge soms goesting zoudt hebben voor ee- nen grooten ezel, denk als 't u blieft. Uw Vriend, Luibeken. eens aan mij, Ze zijn vertrokken.... De Congolan- ders zijn weg. 't Was waarlijk schoon om zien I... Zwarte trommelaars, dan zwarte muzikanten, dan zwarte solda ten, dan zwarte burgers geheel de sta tie van Brussel zag zwart. Die soldaten, schoon en kloek volk, en marcheeren gelijk een klein sadot- jen 't muziek dat en is nog geen Jonge Garde, maar 't is toch beter als 't don- chistenmuziek.... 't Aardigste van al kwam van achter. Zij hadden allen een schoonen, grooten, nieuwen parapluie gekregen. En fier Maar in eens be gon het te regenen, regenen, neen, gie ten.... Geenen eenen zwarten, die zij nen parapluie zou open gedaan hebben. Die schoone parapluie opendoen, wat peisde wel't Is gelijk dat baasken, die in 't peerdewater kroop aan de Werf op den dag van zijne Eerste Com munie, om zijn nieuw costumeken niet te laten beregenen. Vooraleer te vertrekken zijn al de Congoleezen naar het kerkhof gegaan om een laatsten vaarwel te zeggen aan de 7 Congoleezen, die daar begraven liggen. De klaroenen bliezen den veld- marsch, de soldaten deden Presentez amies en Luitenant Lemaire voerde het woord. Vele zwarten weenden toen zij het kerkhof verlieten ze zijn maandag om 4.30 uit Antwerpen vertrokken met den stoomboot Professor Woerman. De Con- goleesche soldaten speelden den Bra- banconne. Bijna al de Congoleesche huishoudens nemen nen hond meê,dien zij te Tervueren gekocht hebben. Doch zij houden nog meer aan hunnen para pluie als aan hunnen hond. De honden, schreef ons een vriend van ginder, de honden, als zij hier ee- nigeu tijd zijn, kunnen niet meer bas sen 't is maar na 3 jaren dat zij hunne stem terugkrijgen. Zeer in 't kort beginnen wij een overschoonen feuilleton. Zondag, 5 September, groote Land dag te Audenaarde. Om 10 1/2 uren, zitting der afdeelingen in den Werk manskring. Om 2 uren stoet en om 3 uren landdag op de Lakenhalle. Gij allen, mannen, die Vlaamsch bloed in de aders hebt, op naar Aude naarde Als het de verdediging geldt onzer duurbare Moedertaal moet iede reen op post zijn. van het H. Hert -was Zondag in feest. 't Was immers de wijding der zoo fraaie nieuwe Schoollokalen en de plechtige inhul diging van den Katholieken Werkmans kring. Zaterdag avond werd het feestsignaal ge geven in de Verbindingstraat door den Heer Fl... Sgevolgd door het blijde geluid der klokken welke hunne krachtige klanken over stad en omliggende dorpen deden weer galmen. En om de afgelegen maatschappijen ook het feest indachtig te maken Werd eene salvo van 12 kanonschoten gelostZondag morgend om 6 1/2 uren mis van dankbaar heid, waaronder Algemeene Communie voor de leden van den Werkmanskring. Het was schoon, stichtend en hartroerend de leden in zoo groot getal tot de Heilige Tafel te zien naderen. Om 2 uren kwamen de eerste maatschap pijen aan het gemeentehuis van St. Amands berg toe, alwaar de stoet gevormd werd. Rond 3 uren werd het teeken van op tocht gegeven de muziek- en zangmaat schappijen hieven hunne blijde tonen aan. Het was grootsch en aandoenlijk die 3ooo Christene Strijders de bijzonderste straten onzer parochie te zien doortrekken. Op gansch den doortocht stonden duizen- de toeschouwers, op wiens gelaat vreugde en innige voldoening te lezen stond. Rond 4 uren trok de stoet den Kring bin nen, gevolgd door duizende parochianen. De wijding der lokalen greep onmiddelijk plaats. Daarna wenschte de Eerw. Heer Van We- semaal, pastoor der parochie, al de aanwe zigen hartelijk welkom vervolgens nam de Heer De Guchtenaar, volksvertegenwoordiger, het woord. In eene treffende rede, toonde hij het groot nut van den Werkmanskring en de noodzakelijkheid der Christelijke opvoeding der Jeugd. Deze rede werd meer malen door daverend handgeklap onderbroken. Aan de talrijke deelnemende maatschappijen werd ver volgens eene herrinneringsmedalie overhandigd en on der hen schoone premieën verlot. Om het feest te sluiten hebben de muziek- en zangmaatschappijen in den Werk manskring, de schoonste stukken van hunnen repertori um uitgevoerd. Het wellukken der feest komt eerst aan de inrichters derzelve toe en in 't bijzonder aan den Eerw. Heer Van Wesemaal, die nauwelijks hier een jaar verblijvende reeds zooveel goed heeft te weeg gebracht. Dank dus aan die Heeren, dank aan hunne medehel pers en dank aan de kommissarissen, die tot iedere vol doening den stoet in zoo goed order gehouden hebben. JA. Hrnfivï-M Aldaar heeft men donderdag der verledene week de gezusters De Pooter in hunne woning vermoord gevonden... De jufvrouwen, zoo veronderstelt men, zouden, uit de kerk komende, overvallen zijn door personen, die zich in het huis verborgen hadden. Juffer Marie, die men aan de keukendeur vond, heeft twee ha merslagen op het hoofd gekregen juffer Elisabeth was afgrijselijk om zien ;haar lijk was van de voor deur naar de achterdeur gesleurd.Elisabeth was 65 jaar en Marie, hare zuster, 70. Zij hadden den naam van schatrijk te zijn, doch hun geld was bij nen notaris geplaatst.Men heeft vermoedens op twee mannen, die men, als religieuzen verkleed, de woning heeft zien binnentreden. De opzoekingen worden ieverig voortgezet. I Daar zijn de gepasseerde week IrLtlOO. banden van de kuip gesprongen I 't Was er de onthulling van 't standbeeld, opge richt aan dichter Lcdegirack... Nooit heeft Eecloo zooveel volk in zijne straten gezien, nooit I Eene cantate van Peter Benooit werd uitgevoerd door 1200 uitvoerders de burgemeesters der drie zustersteden Gent, Antwerpen en Brugge waren aanwezig en Prins Albrecht deed eene merkweer- dige Vlaamsche Redevoering. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft bestuurder benoemd der Broeders van Liefde te Gent (Rooyghem), den E. H. J. Herte, professor in 'tcollegie te Audenaar de. De E. H. L. Gendbrugge is aalmoezenier be noemd in het klooster te Somergem. Zijn onder pastoor benoemd te Steendorp, de E. H. C. Impe, onderpastoor te Scheldewindeke te Ledeberg, de E. H. L. De Wilde, onderpastoor te Steendorp te Asper, de E. H. F. Weemaes, onderpastoor te Le deberg. De gekende demokratische priester ki is insgelijks voor het Congres aangekomen. Men weet dat Stojalowski door Rome in den ban is geslagen. Van den eersten oogenblik af zijn de heeren Daens en Stojalowski goede vrienden en drukken zij elkander op recht herte- lijke wijze de hand. Wie schrijft dit Vooruit Anseele, die op dit Congres was Ja, soort zoekt soort. vl rilt* Snoeck. Ontferm u onzer. Jefken. 't Is _L d-11UII «peerdewerk. Daniël. Wij verwachten iets. Domien. Zooveel te vertellen en gij komt niet. Vr. tot Erembodegem. Veel beloven en weinig geven doet de zotten in vrede leven. Sittard. Te naaste week, hé Broeder Jan. Breng Zondag eens eene gourde met lederen Hem mede. Ik doe de manoevers meê. Niet vergeten, zelle Algemeene Regel voor onze Briefwisselaars. Schrijven op een enkelen kant van het papier. Briefwisselingen fran co den dijnsdag avond op onze bureelen. Verslagen over feesten zoo be knopt mogelijk. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Zondagrust. Enkel de Apotheek van den heer Benedikt De Waele, uit de Kerkstraat, zal Zondag aanstaande openblijven. M. Clemens Van de Putte, Lid van het Bu reel van Weldadigheid, komt vereerd te worden met het kruis van 1® klas. Hertelijk proficiat. 4* Sterfgeval. Maandag verleden is alhier godvruchtig in den Heer ontslapen Jufvrouw Victorina-Catharina De Gheest, Moeder-Overste van het klooster der Ongeschoeide Carmelitersen, geboren te Aalst den 5 Februari 1825. Dat hare Ziel in vrede ruste I Luisterrijke CONCERTS zullen door onze Koninklijke Harmonie gegeven worden heden donderdagavond (2 sep tember) om 83/4 uren, alsook op Maandag 6, Dijnsdag 7 en Woensdag 8 September, tel kens om kwaart voor 9 uren, op de kiosk der Groote markt. Ziehier de spelwijzer voor heden donderdag avond 1. Polka des Nègres De Vrin. 2. Euterpe, ouverture Vanden Bogaerde. 3. Grande Valse, arrangéesur des Mélodies de Faust par Vanden Bogaerde. 4. Potpourri National Buyssens. AALST. De Eerw. Pater Rector van 't Collegie, Pater Nackers, is rector van het Col legie van Doornijk benoemd. Wij bedanken Pater Nackers voor al het goed, dat hij binst zijn verblijf in Aalst aaa onze Katho lieke Jonkheid gedaan heeft. Daarvoor zal God hem loonen. Pater Nackers zien wij met spijt vertrekken maar wij herinneren ons nog te wel, hoe pijnlijk de aanvallen, die niemand gespaard hebben, bui ten liberaal en socialist hem vielen, en hoe. zijne kostbare gezondheid er door leed. Wij wenschen dat hij weldra moge terugkeeren en dat wij tegen dien tijd onze stad van 't een en 't ander ?«Uen ge, zuiverd hebben, Begin van brand. Dijnsdag namiddag is brand ontstaan in de School der kweekelingen van het Leger. Onze brandweer snelde ijlings ter plaats doch op korten tijd was alles gebluscht. De schade is onbeduidend. De Kermis wordt Zondag aan- A staande, om 10 uren 'smorgends, JK» geopend door het losbranden van *3 salvoscheuten. Bijzondere schikkingen De barakken van waarzegsters, schiet- W koten, menageries, photografkot- jes, wafelhuizen, enz., zijn vrij van plaatsgeld, mits de eigenaars zich schikken naar de aanwijzigingen van de algemeene bestuurster, Mad. Olifanti. N. B. Alleen de barakken in groe ne kleur geverfd, zijn toegelaten bovendien moeten zij het opschrift dragen Alles in eerlijk heid en deftigheid. De vertooningen, welke zinspe lingen zouden bevatten, zooals het gloriètje van 't Lindeken, de reis van Laberde historie van 't Wijf enz., enz., zullen streng belet zijn. Het is op de foor uitdrukkelijk verboden naar iemands voeten te zien, of de leden der feestcom missie voorbij te gaan zonder te saluweeren. Wie in woordenwisseling of twist iemand den naam van Judas, laïtoe, plattekeesman, soepsol daat, afgedregen frak, of andere deftige benamin gen toewerpt, zal onmiddellijk, door den agent der wijk, naar een drankhuis gebracht worden. De verkoop is verboden van trippen, jambon, hesp, groene honden, van den Denderbode, De Volksstem en andere Katholieke gazetten, als ook van sosisde bologne, penskens, servolas, oud ijzer, zooals buizen en ijzeren potten en andere eetwaren. Van 2 tot 3 uren grooten prijskamp i° in 't lie gen van 3 tot 4 uren, prijskamp 20 voor 't ver wijten van 4 tot 5 uren, wedstrijd 30 in het mui- lentrekken en zeeveren. Schoone Prijzen te winnen 1 kilo demokratentabak3 meters hemdengoed het werk De Christene Slaven. 's Avonds om 8 uren stipt, op de Kiosk der Werf door de Ruziestokers van Chipka. PROGRAMMA 1° Een reisje naar Zwitserland, pas-redou- blé door De Merteleer. 2° 3 Notas, Fantazij met variatiën, duo voor twee pistons door de twee gebroeders. 3° Wie, wie, wie, polka voor buggel door Pië. 4° Vichte en Zomergem, paraphrase door den Leeuw van Vlaanderen. 5° Nog 43 weekskens, groote wals voor clari- nette in si b door onzen broeder (solist). 6° Gavotte Jambonus, romance sans paroles, door de Gebroken ruit. 7° Serenade in ut majeur op de wet van Beie ren, voor schuiftrompet door Pië. Binst de uitvoering zal eene kleine omhaling ge daan worden ten voordeele van 't verwijtkasken. 's Avonds om 10 uren Aldus vastgesteld en goedgekeurd op Chipka den 13 Oogst 1897. NAMENS DE COMMISSIE De Voorzitter, De Secretaris, Jambonus. Jaak. De Ondervoorzitter, De Bestuurster, Pie. Olifanti. Achterstraat, 18, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der steden, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten enz., tegen de gewone voorwaarden. Hïeil V I'MUO'I eene goede meid, de keuken Ï5 en een weinig van den naad kennende voor een klein huishouden zonder kinde ren. Zich te bevragen ten Bureele dezer. Meester-Schrijnwerker, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkei komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Moleudries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 12 22. Huwelijken. P. Van den Bossche vleeschh. met E. Verleysen modemaakster. F. Daelman smid. met P. Kep- pens zb. A. Verleizen, metser, met M. Luycx tw. J. Van Handenhove, voorm. met A. Veil'- lefon, tw. Overlijdens: F. DeVidts, w. Pins renten. 87 j. Molenstr. J. Van Impe w" Baetens, zb. 90 j. Leopoldstr. H. Thully, broed, der krist. leer. 70 j. Keiz. Pi. M, Van de Meerssche, vr. De Vos, herb. 64 j. Ponstr. R. Schollaert w. De Roeck, zb. 65 j. Neerhof. F. Meganck, w. Eylenbosch, huur- houd. 88 j. Korte Nieuwstr. 7 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3