IWEIN VAN AALST. Noüi w 3' JAAR N 140. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1897 Bureel Leopold,straat, Aalst Het Werk en de Spaarzaamheid. Dr Is. Bauwens. Aan de poort van den hemel. Schijnheiligheid. Hij de socialisten. SPANJE. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per iatfr. V-dor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisseling/ etg- moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Veel wordt er op onze dagen gedaan voor de verbetering van den toestand der werklieden en onze eeuw is rijk aan menschenvrienden, die het lot van den werkman ter harte nemen. Ongelukkiglijk verwacht het volk altijd zijne ver betering van anderen, zonder te denken dat zij zeiven aan hun geluk het meest moeten bijdragen men vraagt zich niet af, of het redmiddel niet in zijne eigene huishouding ligt te vinden. Denkt niet, mijne vrienden Wij zijn armen klein, en vermogen door ons zeiven nietsDwaas vooroordeel, Wenscht gij vooruit te komen Beproeft uwe krachten, werkt en spaart. Bloost niet omdat uw vader een fabriek werker, een ambachts- of landsman is.Ik bidu, slaathet oog rondom u en wat ziet ge te allen kante? Veel grooter is het getal personen van uwen stand, die door werken rijk geworden zijn dan 't getal van dezen, die met de beurs aan den hals in de wieg gelegd waren. Hoe menig welstellend man of burger treft gij in uwe familie of in uwe straat niet, die van werkman meestergast, en van meestergast heer en eigenaar is geworden Zoudt gij de namen kunnen optellen van deze die met een heel kleinen winkel begonnen zijn en denzelfden handel alleen in het groot doen Sommige lieden beweren ten onrechte dat er tusschen de verschillende standen der maatschappij eene kloof be staat, onmogelijk te overschreiden dat men arm blijft van vader tot zoon, dat eene rijke familie immer geld en goed bezit. Die redeneering is valsch. Een der grootste politieke mannen van onzen tijd heeft onlangs in de kamers gezegd Onze over-grootvader was een werkman, onze achter kleinkinderen zullen tot den werkersstand terugkeeren Bij het lezen van boeken, van nieuwsbladen, zult gij reeds meer dan eens ondervonden hebben dat groote geleerde mannen, schrijvers, kunstenaars, enz., een armen werk man tot vader hadden, dat het huis waar zij geboren wer den nog nederiger was dan het uwe. Hoe zijn zij zoo ver ge komen Door geduldig en ieverig werken. Wilt gij ook uwen stand verbeteren, handelt gelijk zij werkt moedig, rekent niet altijd op een ander maar helpt u zei ven en God zal u helpen. Werken, alhoewel de eerste vereischte van voorspoed en bloei, voldoet niet. De mensch moet van het loon dat hij GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De pracht en praal der Natuur baart bij de toe schouwers genoegen en vreugde.Lauretta integendeel was, bij dit opwekkend schouwspel, altijd even droef en hare klaagliederen bleven immer even treurig. Weemoed al leen was bij machte de snaren van heur hart nog te doen trillen zoo lieten de harpen, door de gebannen Joden aan Balylone's treurwilgen gehangen, enkel klaag tonen hooren, al werden ze door de dartelste zefierwinden getokkeld. Het koraal der lippen en het inkarnaat der wangen waren verdwenen. Zonder de blauwe kringen, welke om de onderste oogleden liepen, leek Lauretta op een witmarme ren beeld. Gebrek aan lucht, licht en voedsel had ze met bloedarmoede geslagen. Hare vroeger zoó hel dere oogen stonden thans diep en verglaasd in hunne holtenbij de minste beweging begaf heur de adem en klopte het hart onstuimig. Zooals de lelie treurt en ver slenst op den geknakten stengel, zoo verkwijnde en ver welkte de jonk ver, in hare gezondheid deerlijk gekrakt. Wanneer zou redding of dood een einde stellen aan hare smarten Redding of dood Hoe dikwerf bewogen die woorden Lauretta's lippen en snakte zij naar het eene of het andere dezer uitein den Meer dan drie maanden gekerkerd en nog geen hoop op verlossing of nog geen zeker voorteeken van een aan staand omkomen, alhoewel hare levenssappen de on gelukkige was desbewust meer en meer uitdroogden Welk lot stond er op het boek der Voorzienigheid voor j haar opgeteekend Zij (Jacht meer eens aan hare schaking en al verdient een goed gebruik weten te maken om niet altijd in onzekerheid te leven voor de toe komst. Wat sparen is, beste vrienden, weet gij zoowel als ik, en het nut is u reeds meer dan eenmaal voor oogen gelegd. Ik wil volgaarne bekennen dat het den werk man moeilijk valt op onze dagen te sparen. Het zuurgewonnen loon is gering en de familie is groot. Nochtans met een weinig goeden wil kan men toch altijd iets van kant leggen en een ap peltje voor den dorst bewaren. Al ware het slechts één frank of zelfs een halve frank per week, dan heeft men op het einde des jaars een rond sommekén bijeen gebracht. Een vluchtige blik over de handelwijze van sommige volken zal ons toonen hoe groot de rol van sparen in de wereld is. In Chili, een betrekkelijk beschaafd land uit Z. Amerika, zijn er bóeren-Indianen, diegansche hellingen met wijngaards overdekt bezitten. Als de oogsttijd daar is viert men feest en dat zich te wel aan het heerlijk druivensap. Men zingt, danst en springt, men drinkt tot alle vaten ledig zijn komt een reiziger daar voorbij, zoo vindt hij meer dan de helft der bevolking in diepen slaap gedompeld. Wat drinken die mannen het overige van het jaar Ook wijn, zult gij zeg gen Wel neen, zij drinken water. Wisten zij wat te sparen, hoeveel zouden ze hun leven aangenamer kunnen maken Sparen is bewaren om opnieuw voort te bren gen. Door sparen ontstaan de kleine rijkdommen, en van de kleine komt men tot de groote. Tak' jes worden boompjes, zegt het spreekwoord. Be ken en rivieren vormen stroomen! Gij moetslechts beginnen en volhouden.Trouwens, alle beginselen zijn moeilijk, maar het spreekwoord luidt Hoe grooter strijd, hoe schooner zegepraal Jefken. i. SintePieteb. Wie komt daarboven mee zooveel gedruischHoe? Hemeltje lief... Wat zullen wij hier nog al moeten zien ne vent mee eene groene kroon op Hola, kameraad, zoo niet.. Wacht te keer... Uwe passavant, a. u. b. (Hij zoekt in zijnen binnenzak... Niets. In de zakken van zijne vest... Ook niets.) Sinte Pieter, zoude willen gelooven, d'ak hem t'huis zal laten liggen hebben. Sinte Pieteb. Ja, ja, connu Dat is gelijk die mannen die naar hunnen eens zoeken als z'al met de schaal voorbij zijn. Wat zijt gij Martelaar, Sinte Pieter. Sinte Pieteb. Martelaar g'En zijt gij toch geenen Armeniaan, zekers Neen, neen, Sinte Pieter. Sinte Pieteb. Is 't in den Congo dat men u gemarteld heeft, vriend, of in China, of in Ameri ka, waar de brave Pater De Smedt gestorven is Neen, Sinte Pieter. Sinte Pieteb. Maar, jongen, er is elders in langen tijd geene vervolging meer geweest. Van waar komt gij Uit 't Land van Aalst. Sinte Pieteb. Uit 't Land van Aalst Ne marteleer?... In't jaar O. H. J. C. 1897? Wacht 'k Heb het gevonden 1... Sinte Livinus, die is uit 't Land van Aalst, en die is marteleer. Wij zullen hem eens gaan aanspreken. II. Sinte Pieteb. Sinte Livinus Sinte Livinus. Dag, Sinte Pieter. Sinte Pieteb. Sinte Livinus, er is daar ne vent uit 't Land van Aalst, die zich voor merteleer uitgeeft... Sinte Livinus. Nu nog martelaars in 't Land van Aalst Sinte Pieteb. Ja, en hij draagt eene groene kroon. Sinte Livinus. Eene groene kroon, Sinte Pieter? Opgepast, man Groen! Slecht koleer... niet vrank... niet rechtzinnig... Er zijn zooveel soorten van groen, Sinte Pieter geen twee hoo rnen die aan malkaar gelijken... Daarbij, neemt rood en blauw,... wrijft dat ondereen en g'hebt groen. Sinte Pieteb. Als 't zoo is, laat ons dan niet wachten, want hij staat daar alleen. III. Sinte Livinus. Ehwel, kameraad, ze zeggen mij daar dat gij een martelaar zijt uit 't Land van Aalst Oh die broodroovers, die uitbuiters, die mannen van sloekop en konkelfoes Sinte Pieteb. Ja maar, ja maar, mee ma nieren, zulle vriend, mee manieren Ze trekken ons de bete brood uit den mond Oh die peros Sinte Livinus. Maar, vriend lief, zeg eens, ik heb ik daar veel mensch en bekeerd en gedoopt en mijne opvolgers hebben mijn werk deftig voort gezet. Er kunnen daar tegenwoordig geene heide nen meer zijn 1 Heidenen, neen, Sinte Livinus, alleman is daar gedöÖjSli 1 Sinte Livinus. Zoo... 'tzijn dan zeker de li beralen, die u vervolgd hebben Neen Nooit Sinte Livinus... Altijd wel overeen gekomen,... in de kiezing samen gewerkt, getracht van malkander op 't stadhuis te helpen... Sinte Pieteb. Hoordet, hein Sinte Livinus Sinte Livinus. Dan zijn 't de socialisten Neen, die ook niet. Die heb ik altijd gerust gelaten en zij mij, zelfs te Zurich... Sinte Livinus. De liberalen en zijn 't niet,., de socialisten ook niet Maar, jongen, buiten die twee bestaat er toch anders niet dan de katholie ken, en ge weet toch zekers wel dat deze alleen de goede partij is en altijd geweest... altijd goedge keurd 1 Sinte Pieter, verstaat ge daar iets aan Sinte Pieteb. Sinte Livinus, 'k zou u geern een woordeken alleen spreken. Sinte Livinus. Vriendje, wacht hier een beetje zulle, zie, leest terwijl dezen schoonen brief van den H. Augustinus over de scheuring in de H. Kerk. IV. Sinte Livinus. Ehwel, Sinte Pieter Sinte Pieteb. Sinte Livinus, verleden week, heb ik nog zoo 'nen aardigen ouder handen gehad, en die zegde dat hij christen demokraat was (Hier spreekt Sinte Livinus geheel stillekens tegen Sinte Pieter... en wij verstaan alleenlijk Ruzie stoker.... Chipka..., Bedrieger,... Bisschoppen.... Somergem.... Sinte Pieteb. Wat daarmeê gedaan Sinte Livinus. Den grootboek ne keer open leggen en onderzoeken hoe hij is vervolgd ge weest. Sinte Pieteb. 't Is 't eenigste dat er aan te doen staat... Letter D. Folio 13... Jamaar, ja maar, Sinte Livinus, luistert ne keer, dat is ne vie ze merteleer zulle Katholieke verkens van aller hande soort... Dwaarsch volk met bleeke tronie... Aalstersche Pharizeërs. Sinte Livinus. Wel, wel, Sinte Pieter, foei, foeiWie heeft die leelijke woorden uitgespro ken Sinte Pieteb. Dat staat allemaal in 't Land van Aalst van 20 Juni 1897 n° 25. Sinte Livinus. En op wie is dat, Sinte Pie ter Sinte Pieteb. Op de katholieken, Sinte Li vinus, op de katholieken van Aalst... En hij durft dan nog schrijven Ik en ik alleen ben het Land van Aalst. Sinte Livinus.'k Ben beschaamd, da'k uit 'tLand van Aalst ben... En dat wil ons hier ko men wijs maken dat hij vervolgd is Sinte Pieteb. Folio 13 bis... Rijke stinker- kes. Schandalige, gasten. S tekelbaggenChristen en van 10d* of 15do klas. Schijnheilige hoogmoedige Pharizeërs. Conservatieve smeerlappen... Vuile ver kens... n Sinte Livinus. Zwijg, scheed uit, Sinte Pieteren dat allemaal op die katholieke, die felle katholieke par tij, die in 79 zoo kloekmoedig gestre den heeft, 't is ongehoord Sinte Pieteb. Folio... NeenSin te Livinus, 't dees en durf ik toch niet uitspreken. Sinte Livinus. Om Gods liefde, zwijg, Sinte Pieter, zwijg. Sinte Pieteb. Sinte Livinus zul- d'er gij bij gaan en hem zeggen. Sinte Livinus. Ik, neen ik zulle, ik en exposeer mij aan geen affronten. Sinte Pieteb. Wat daarmee ge daan Zie, ginder komt den H. Ber- nardus met den H. Augustinus. Goed Ze spreken hem aan... en die kunnen 't nog al zeggen... Iedere maal dat wij mis hooren, onder 't opheffen van Ons Heer vragen en bidden wij dat de Kriste- ne Volkspartij zou vallen indien zij niet strekt tot geluk en welvaart van ons christen Vaderland... Ja, dat bidden wij. (Werkman van 5 September 1897. Eindig uw schijnheilig gebed, Mijn heer valt ze niet de christene volks partij, 't is dat uwe koppigheid ze nog een weinig recht houdt. Antwoord rechtzinnig op de volgen de vragen en gij zult klaar zien wat God u vraagt i° Is er een enkele priester die met mij is 20 Hebben de Bisschoppen mij niet tot drijmaal afgekeurd 30 Heeft de Paus niet geweigerd on zen hoofdman te ontvangen Waar om 40 Waarom heb ik den telegram uit Rome in mijnen broekzak gesto ken Antwoord op die 4 vragen en spreekt dan Of eischt gij misschien dat Onze Lieve Heer eenen Engel zende om in 't midden van de groote Markt Zon dag na d'elfuren mis te verklaren dat gij moet eindigen Op 't oogenblik dat Vooruit van Gent aan zijne arme leden liet weten dat zij hun brood opsloegen, was Anseele, de volksvriend, met zijn echtgenootje op speelreis in de schoonste streken van Zwitserland en Italië. liet schijnt dat zij diep in de duizend frank verteerd hebben. Wie zal er dat betalen? Nie mand anders dan de werklieden. Weest zeker dat de socialistische opperhoof- dekens hun eigen wel doen. Na eeni- gen tijd aan 't bestuur geweest te zijn, komen zij er allen uit als groote mijn- heeren, met veel geld in den zak, ze kennen 't zoo fijn om voor hun zelven te zorgen. In Engeland vroeg het werk volk over een paar weken,een der so cialistische aanleiders, citoyen Tom Mann, om voordracht te komen geven over de werkstaking der mekaniciens. Met veel plezier zal ik komen, schreef Tom, maar eerst en vooral moet gij mij 200 frankskens betalen voor mijne moeite. De werklieden vonden dat het wat volle duur was en lieten Tom Mann waar hij was. Klaar is het voor al wio zijn oogen wil open doen dat de socia listen het werkvolk maar beminnen voor zooveel als het hun profijt ople vert en stuivers in den zak brengt. IVieuwc anarchistische aanslag. In den nacht van vrijdag tot zaterdag heeft op de Catalognaplaats, te Barce lona, een anarchist twee revolverscho ten gelost op M. Portas, overste der rechterlijke policie, die erg aan de borst gekwetst werd. De moordenaar wilds

De Volksstem | 1897 | | pagina 1