KIBELADOEKEN. BUITENLAND. Uit den Vreemde. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Vierde brier. de vlacht. nemen, doch Lij wenl achtervolgd dóór M. Plaiitada, eersten policieoverste. Hij loste dan verscheidene schoten op M. Plantada, die niet ge troffen werd, doch een bediende eener herberg, waar de moordenaar zich verscholen had, werd aan het been gekwetst. M. Plantada echoot dan op zijne beurt op deu anarchist, die eindelijk kon aangehouden worden in de herberg. De moordenaar is zekeren Ramon Sempau Barril, 28 jaar oud, geboren te Barcelona, en laatst gewoond hebbende te Parijs. De menigte, die op de plaats der misdaad was toegesneld, wil de den moordenaar te lijf gaan, en de policie heeft groote moeite gehad om hem te beschermen en in rijtuig weg te leiden. M. Portas houdt staan dat ziju aanvaller een medeplichtige van den moordenaar van M. Cano vas is. Het is de zoon van een gewezen lid van den provincialen raad. Hij heeft bekend dat hij anar chist is en aan verscheidene revolutionnaire bla den heeft medegewerktmen heeft een zeer ge wichtig dokument in zijn bezit gevonden. Over twee jaar was hij door M. Portas aangehouden om dat hij in een schouwburg de spaansche vlag had uitgefloten. M. Portas is gewond aan den schouder en aan de borstzekere M. Teixido, die hem vergezelde, is gekwetst aan den schouder. De misdadiger is voor het krijgsgerecht verschenen hij is veroor deeld tot 40 jaar gevang. Mijne allerliefste Vrien den, hier ben ik terug, zelle.... Naar den loozen oorlog geweest.... Assche bezocht, Ternath, Essche- ne, Opwijck, Meldert, Moorsel, Hekelgem, de de Mor et, Asbeek, Assche- T e r h eydenBaardegem, Lebbeke, St-Gillis, Den- dermonde, enz., enz.; van 's morgens tot 's avonds gerotst en geloopen, gesprongen en geklommen 't zijn corvés moet ge weten.... Maar, alla, toch blij van geweest te zijnAls ge die spiegelge vechten ziet, toen kunt ge u een klein gedacht geven wat het wezen zou, moest het ne keer serieus zijn. Oei, oei, oei Dat moet wreed en schrikkelijk zijn Maandag verl. bijzonderlijk zag men een somber tafereel van den oorlog:. De baan van Assche naar Dendermonde was overdekt van voetvolk, ruiterij, kanons en voor raadwagens, zoover als ge kondet zien de regen viel bij stroomen neder een gure wind loeide;... de soldaten trokken, beslijkt en ver moeid, vooruitde peerden der foergonswa- gens stijgerden in de verte donderden onop houdend de kanonnen des vijands.... 't Was op recht indrukwekkend en vele toeschouwers wa ren diep ontroerd.... De oorlog Van de schrik- kelijkste aller plagen, verlos ons Heer 't Heeft al gesneeuwd in de provincie Luxem burg. Dat is eene mamazei, die wij gemak kelijk kunnen missen Ze zeggen dat Louise Michel binnen kort naar België komt meetingen gevenLiever haar hielen als haar teenen, hoort ge De 7 November aanstaande is 't met de expositie van Brussel opgevouwen, en Stanley, de vermaarde ontdekkingsreiziger is er gearriveerd. Dat is niet slecht, luistert Ne policieagent van Brussel, had, om reden van zatlapperij, zijne frak moeten afleggen.... Eenige dagen later ontvangen al de officieren, opzieners en agenten der hoofdstad een doods brief, hun het overlijden meldende van hunnen gewezen collega de lijkdienst moest zaterdag laatst om 10 u., in St-Goedelen plaats hebben,.... op het bepaalde uur stonden eene menigte poli- ciemannen, bloedverwanten en vrienden voor het sterfhuis rond 10 uren, elk verwachtte dat de kist zou worden buitengebracht, maar wie te voorschijn kwam, was den overleden zelf, die de aanwezigen van in zijne deur braaf uit lachte Tot St-.Hiius-!Molci»!»eek is er een laffe, nachtelijke aanval gebeurd op M. Breysse, van Hoei, doch de bandieten hebben leelijk van hunne pluimen gelaten, M. Breysse zich dapper verdedigende.... Een der schurken liet zijne klak achterhij mag ze op den bureau van policie komen terughalen. M. Paul Brassine, gepen- sionneerd major, broeder van den gewezen mi nister is overleden. --Te Rijjscl en rijdt er geen enkele tram meer de bedienden zijn in werksta king. De Keizer van Duitschlaud heeft de ko ning van Italië benoemd tot eere-kolonel van het iie jagers daarmeê is hij nen vetten Eene luisterrijke feest der Nederlandsche Werklieden vereniging heeft tot Brussel plaats gehad. Als feestredenaar trad op Zijne Exellcntie M. C. Heydenryck, staatsraad en lid van den raad van voogdij van H. M. de Koningin der Nederlan den. Ziehier wat hij o. a. zegde Er dient verschil gemaakt te worden tusschen democratie, het is redelijk dat de werkman politieke rechten bekomt om het zijne tot het geluk der natie te kunnen bijdragen. Ben ik de democratie, het volk, genegen, dan wil dat niet zeggen dat ik partijganger ben van staatspensioenen voor werklieden, achturenwerk en andere c droombeelden. Moest ik belg zijn, ik zou mij voor Woeste verklaren en niet voor Daens. De ware democratie zoekt de ver- deeling der standen niet,, maar wel hunne eenheid. Al de standen moeten samenwer- ken tot het geluk en den voorspoed van 't c land. Bravo Bravissemo De Donchisten kunnen daar een puntje aanzuigen maar, alla, nog 42 wcckskcifis cm wij ziju ouzen vier- den kwijt. Dat zal eene vreugde zijn 't Is beter gezwegen, dan van spreken hinder gekre gen Citoyen Ausecle en zijn vrouwken, Mieken De Koster, zijn van hun speelreiske weergekeerd. In Griekenland heeft een ka pitein van 't voetvolk, in eenen aanval van zinne loosheid, op twee officieren geschoten de eene viel morssteendood, de andere werd doodelijk geblesseerd. Tijdens den loozen oorlog in Saksen stortte eene brug in, op het oogenblik dat er een regiment overging vele soldaten zijn verdronken en andere onder de balken doodge- pletterd. De veldwachter van Emixem, waar de juffers De Poorter vermoord werden, heeft eenen brief ontvangen, waarin hij gewaarschuwd wordt dat hij niet lang meer te leven heeft, bijal dien hij zijne opzoekingen niet staakt.... Er is nog geen licht in die droeve zaak. Donderdag, is, 0111 4 uren namiddag de Koning van Siani tot Brussel toegekomen.... g'Heel Brussel stond op zijnen point d'honneur Of de geel-bruine Sire zal kontent geweest zijn van d'eer, dat hem aan gedaan is De gemeenteraad vau ftlecliclen heeft besloten aanstaande jaar een standbeeld op te richten van Van Beneden. Te Baelcgcm hebben ze gevochten voor de dood, leven om leven. Ne zekere R. B. ontving zulken hevigen slag op het hoofd, dat men voor zijn leven vreest. Een lezer vraagt mij naar een remedieken, omdat hij schier niet kan zwelgen van den brand, die in zijne keel staat.... Wel, mijn brave man, drinkt regenwater met wat broodsuiker er in, en ge zult er solaas bij vinden. Dit jaar zijn er te PopcHnglie 2570 vreemde hoppeplukkers, 't zij 1000 minder dan verleden jaar de hoppluk zal dit jaar vroeger gedaan zijn dan in 1896. Een nieuw werkmansblad komt tot Bousclacrc te verschijnen het draagt voor titel Het Rotise- laarsche Volk Wij wenschen onze confrater hartelijk welkom 't Aalst zijn er mannen, die verlekkerd zijn op een pijpje smakelijken Geerardsbergschen tabakz'Al hij komen 't Is meugelijk, 't is meugelijk, jonge heer als 't maar geenen democraten tabak en is Er wordt met bewondering gesproken over de paardjes, welke zekere markies de Carcano, in LonibniMlië bezit. Hij heeft twee poneys, die slechts 61 centimeters hoogte hebben en vier andere van 70 centimeters. Onlangs was er tot Berlijn een olifant te zien, die geen 80 kilos en woog en enkel een meter hoog was. Men zegt, dat er in Perzië kemels zijn van 50 centime ters.... 'k Wou dat ik het zag zei de blinde.Doel. Drie onverwachte en pijn lijke sterfgevallen hebben hier gepasseerde week, drie achtbare familiën in den rouw geslagen. De heer Petrus de Rop, de heer Julius Laureys en dame Van der Meulen-Van der Stée hebben het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Dat zij in vrede rusten. Vrienden van Aalst, wat heeft er u gedocht van 't Concert, dat de Pompiers dijnsdag avond op den Kiosk der Groote Markt gegeven hebben, ter eere der vreemde officie ren Puik, hé Niet alleen het toege stroomde volk was er hoogst tevreden over, maar ook de vreemde soldaten plakten luidruchtig in de handen en hebben het korps hartelijk be dankt.... In den ingang der nieuwe Koophan delsrechtbank van Aalst staat tegenwoordig het borstbeeld ten toon van M. Pappaert, oud-grif fier, gebeiteld door M. Van Pottelsberghe 'tis een waar kunststuk onder alle opzichten. Het borstbeeld werd M. Pappaert geschonken als aandenken voor de vlijt en de bevoegdheid, waarmede hij 40 jaren lang het griffiersambt waarnam. Te Charleroi is op 7 September 1897 de socialistische coöperatief gesloten, bij gebrek aan geld om nog bloem te koopen voor de bakkerij. R. I. P. Dat de coöperatief in vrede ruste Een persoon van Ci'uysliaulcni werd door de boetstraffelijke rechtbank van Gent voor waardelijk verwezen tot eene geldboet wegens overtreding op de jacht.... De voorzitter zegde Ge zult uwe boet niet moeten betalen, indien ge binnen de vijf jaar niet terugkomt... En kadé riep meê eene stem gelijk 'n klok Merci, M. de Parsedent, merci, mijnheeren, wel bedankt... En 't boerken trok er van onder, maar altijd mer?i roepende. Een lampenontsteker is, in de statie van Meenen, neen, van Thienen, door den spoor trein in stukken gereden. Hij was, met van den eenen wagon op den anderen te stappen, geval len en onder de rijtuigen terecht gekomen... 'k En weet niet, of de ongelukkige jongman of getrouwd was de chef van de statie, die mij het geval vertelde, en wist het zelf nog niet. Nemna wie zou dat peizen van nen ezel Een kleine jongen, Arthurken Lenaerts, van Vlissingen, speelde in eenen meersch van Adin- kerke. Een ezel, die niet verre van daar graasde, werd eeusklaps razend.... hij steigerde, sprong, liep rond en bracht het manneken verschrikke lijke beten aan het hoofd toe.... Ze vreezen dat Arthurken zijne wonden niet overleven zal. Maandag gepasseerd was het acht jaren geleden dat het kardoezenfabriek Corvilain van Ant werpen in de lucht sprong. De Donchisten van Aalst, och erremen, g'en hoort van de suk kelaars niet meer.... Ze zijn 't hert in En als ze nog ne keer uit hunne schelp komen, ai, ai, ai, 't es mij het panneken de cheffen en al deze, die nog een spierken schaamte in hun lijf heb ben, loopen er als hazen van onder.Konden velen herbeginnen Maar neen, zij zijn en blij» ven .Vudas en Verrader van hun leven lang en de gazetten der Daens- partij,' om niet te vergeten, Vrienden zijn en blijven ook gedoemd door de Bisschoppen. Op ons Bureel is uit ter hand te koop, een schoone étagère met 3 schoone spiegelglazenzeer voordeelige prijs. Men gelieve het voorts te zeggen. Daarmede, toegenegeue Vrienden, schei ik er van uit met de pen maar niet met het hart Doet maar voortdu rend uw best om De Volksstem te ver spreiden en aan te bevelen bij Vrien den en Kennissen, God zal 't U loonen, want 't is toch voor het goed. Eu in af wachting, velen van U aanslaande Zon dag zonder faut tot Nederbrakel de hand te drukken, saluweer ik U min zaam en 'k zet mijn hoedje op. Uw getrouw KIBELADOEKEN. (o)0(o) Holland. Tijdens een bezoek, dat de koninginnen aan het katholiek gasthuis van Arnheim brachten, heb ben zij het Ridderkruis gehecht op de borst der Moeder-Overste Zuster Valerius. Welverdiende belooning. Wie zou er in de wereld meer doen voor 't menschdom dan de gasthuis nonnen Grickcnlaud. Is de vrede nu al gesloten Maar neen hij, 't kan nogal lang duren. Turk eu Griek willen eens van de twee noch vóór noch achter. En in Creta is het ook nog altijd woeling. De Sultan wil kost wat kost een Turk- schen Gouverneur benoemen en de Mo gendheden verzetten er zich tegen. Da gelijks zijn er nog schermutselingen. De opstandelingen hebben nu eenen Mu suiman gedood en een andere erg ge wond. Canada. Goudmijnen. In het goudland Klondyke, Canada, is weer om een goudader ontdekt van buitenge wonen rijkdom. Twee zonen vau zeke ren M. Thorpe schrijven aan hunnen vader te Seatle, dat zij reeds voor 130 duizend frank dollars goud gevonden hebben en dat zij met de volgende stoo- mer voor een millioen goud zullen zen den, gevonden in drij maauden tijds. Als de vader die blijde tijding vernam sprong hij twee meters hoog zijne zo nen waren twee arme mijnwerkers. Als die menschen, nu dat ze rijk zijn, maar aan de goede werken en aan den arme denken Hebt gij geld in overvloed, Ziet toch wat gij er meê doet, Koopt u, vrienden, 't hemelschgoed Dat men nooit verliezen moet. Congo. Volgens de laatste tijdin gen zou Baron Dhanis ziek zijn en iQ 't kort naar België weerkeeren. Com mandant Chaltiu ook, zegt men, is nog al erg ziek. 't En is juist geen wouder, die menschen moeten daar reeds veel afgezien hebben. Vorstelijke bezoeken. Men hoort tegenwoordig niet meer als van keizerlijke en koniuklijke bezoeken, met feesten, en wapenschouw, en salu- wades, en omhelzin gen gij zoudt zeg gen er zij u geen beter vrienden als de prin sen onder malkan der. Nu is het de koning van Italië die naar Duitschland ge weest is. Keizer Wil lem heeft hem ont-i vangen te Frankfort, waar eene wapen schouw van 50,000 man troepen plaats gehad heeft te zijner eere. Er heerschte groote geestdrift, 't Was een roepen zonder einde van Leve Italië, leve het drieverbond. Aan 't feestmaal hebben de twee vorsten op elkanders gezond heid gedronken en op den vrede van Europa. Dat ze maar wel werken om dien vrede te bewaren, dat is 't bijzon derste voor ons. In Urugay, waar de President der Republiek vermoord is, staat alles 't on derste boven, 'tis er oproer. In Engels- Indië duurt de oproer ook voort. 145 kanonniers te peerd en twee batterijen geschut hebben bevel ontvangen Enge land te verlaten 0111 sito, sito naar de Indien te vertrekken In Frankrijk zijn er 329,816 rijwie len, dat is omtrent 100 duizend meer dan verleden jaar. De belasting op de rijwielen heeft in 1896 3,272,339 frank opgebracht. Dit is nog al de moeite weerd. De trein van Londen op Brighton is ontriggeld en in eene diepte gestort. De stoker eu drij reizigers zijn gedood er zijn een drijtal gekwetsten. Wie herinnert zich nog die ramp over eenige maanden te Moscou gebeurd door 't gedrang der menigte, op den dag der kroning van den Keizer Tot hier toe wist men 't getal nog niet der doodeu, 't werd geheim gehouden. Ee nige Duitschmans zijn het nu aan de weet geraakt en hebben uitgebracht. De ramp heeft het leven gekost a^p 4000 pcrsQUGi}, In Zwitserland zijn 4 reizigers in eene bergkloof gestort en verongelukt, 't Is nog op te passen op de bergen, mon gaat daar zoo vast niet als op den steen weg van Brussel, DOOE MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Calcutta, 3 December 1895. De planten en boomen in Alexantlrië verschillen ook heel en al met deze van België en Noord-Europa. Men ziet hier palmboomcn, cocoboomeu, dadelboomen, vijgeboomen, oran je- en citroenboomen en eene menigte anderen, waarvan ik u de namen niet noemen kan. Gij bobt bier ook den sycomoor, (boom van den kleinen Zacbeus uit het Evangelie), den ceder, den banian. Van de takken van dezen laatstgenoemden boom hangen wortels naar beneden, die, eens dat zij den grond ra ken, er in vastgroeien op eenige jaren heeft men onder den boom een heel houtgewas, waar inen met niets meer doordrin gen kan deze banians zijn breed en wijd uitgestrekt, zooals bij ons de lindeboomen .eenige van die kerels zouden vol staan om een ondoordringbaar bosch te vormen. Men vindt er ook zeer schoone bloemen. Nochtans, buiten de stad, langs de kusten, zou men zeggen, dat er niets te zien is dan zand en kale rotsen Wij traden om 4 uren vau den namiddag terug op.'t schip. Om half 5 verlieten wij de haven van Alexaudrië. Eenige tijd varen wij langsheen de groote stad met bare 400,000 inwo ners en weldra verdwijnt zij aan bet gezicht. Alleen do kusten van Afrika blijven langs den rechten kant lang zichtbaar. Morgen, omstreeks 5 uren, moeten wij aanlanden te Port- Saïd. Wij ontwaakten inderdaad 's anderendaags 's morgens zijnde den 11 November, om half zes, te Port-Saïd. Ander maal is de weg naar de haven door bouées afgeteekend. Ditmaal blijft ons vaartuig slechts een dertigtal meters van de haven liggen. De stad Port-Saïd rust ganscb tegen de kust. Zij tolt 30 duizend inwoners, waaronder vele Europeanen, bijna 7000 Araben, enz. We zijn er niet aan land gegaan om de stad te zien 't scheen ons de moeite niet waard, vermits wij alreeds Alexandrië hadden bezichtigd bovendien moest bet schip om 11 uren vertrekken. Niettemin speet bet ons later, niet aan 't strand gegaan te zijn, want men nam daar eene vracht kolen in van 30 duizend kilos, waaraan een zestigtal Araben werden gebezigd gedurende 5 a 0 uren was bet een kolenstof, dat alles zwart maakte. Derhalve sloot men op bet schip deuren, vensters eu openingen zorgvuldig toe, zoo dat het er binnen niet om uit te houden was bij gebrek aan lucht. En boven, op 't dek, was bet nog eene soort slechter ooren, neus en mond, alles geraakte vol stof 1 Die kolen waren, ge lóóf ik, niets dan mul en de Arabeu, die ze laadden, maakten zooveel stof mogelijk wanneer zij de plank opliepen van den boot tot bet schip, lieten zij altijd een goed deel uit hunne mande vallen, hetgene de lucht invloog. Overal waar men de hand oplegde was het zwart en 's anderdaags moesten ze met mannen gelijk nen bal ven dag schuren en wasschen Port-Saïd is eene nieuwe stad vele huizen, cafés en speel huizen zijn gansch in bout gemaakt. Over dertig jaren was het maar een klein visschersdorpje, met eenige ellendige hutjes. Het is bier, dat meest al de voorbijvarende schepen bunnen voorraad van kolen opdoen. Aan den ingang van 't kanaal of vaart van Suez staat een prachtig gebouw, 't schoonste van geheel de stad het behoort toe aan de Franscben die het ka naal gegraven hebben. Aan dit batiment wordt de grootte en Jen inhoud van elk schip gemeten, dat de vaart van Suez be vaart dit vraagt niet veel tijd, hoe groot het schip ook zij binnen den bouw staat een machientje, dat op eene plaat de grootte en den inhoud van elk schip aanwijst, terwijl het in de vaart voorbijkomt, 't Is daar eveneens de woonplaats der loodsen voor het binnenvaren en doorkruisen van het kanaal. Men vraagt de loodsen om het schip te besturen het spreekt van zelf, dat die kerels daarvoor moeten betaald worden. Langs het Westen der stad heeft men het Arabischkwartier; de 6600 Araben hebben er hunne mosquees, dat zijn tempels vol torentjes. Te midden van het kwartier heeft men de Place - 35° - dezer omstandigheden woelden haar door het hoofd het heenrijden uit Aalst, het mededeelen van angst en vrees aan Boudewijn, de aanval, het wegkruipen in het hees tergewas en het bezwijmen aan den eik, het wakker worden op Robrechts paard, Je samenspraak met den bandiet, het oponthoud in de kroeg bij Gent, de rit van Gent naar den kerker, haar in onmacht vallen bij Ram- bolds geschuwde aanraking. Bij de herinnering aan dezen harden tocht ver smolt Lauretta iti tranen eu beefde over geheel haar li chaam. Menigwerf vroeg zij zich af wat er geworden was van Robrecht en Diedaart die namen hadden haar in de ooren geklonken en vooral van Boudewijn. Boude wijn Was hij gedurende den aanval gesneuveld of had hij door beulshanden het leven verloren Zat hij nog ergens in de ijzers geslagen? Eene dezer veronderstellin gen moest de echte zijn, want anders zou hij, heur ge leider, toch al eens gepoogd hebben haar te verlossen... En vader en Iwein I Waren ze dood of slaagden zij er niet in Jen kerker te ontdekken? Op 19 Juni, had Lauretta insgelijks aan het schiet gat deu heelen morgen doormijmerd en doorweend. Moe van al dat woelig peinzen, had ze zich eindelijk op de steenen rustbank neergezet en liet er het hoofd neerhan gen. Het sloeg twaalf uren. Op dezen klokslag draaide de kerkerdeur op hare hengsels en een oude, beverige man verscheen aan den drempel. Hij hield eene kruik in de hand en een stuk brood onder den arm, Lauretta verroerde niet. Heinbert, zoo heette de gevangenbewaarder, aanschouw de eene wijle de jonkver, schuddebolde medelijdend en sprak bij ziehzelven Arm meisje heur pijnlijk lot doorgrielt mij de ziel, doorboort mij het hart. Zou ik er i niet toe besluiten hare redding te wagen?... Wist ik met zekerheid wie zij is Er schuilt voorzeker eene groote

De Volksstem | 1897 | | pagina 2