Wisselkantoor Tan TL Stevens. LUIBRECHTS. Galmaarde. Landdag te Audenaarde. Belgische Volksbond. Broedermoord te Ledebcrg. Mieavvs van soorten. KERKELIJK NIEUWS. Nieuws uit Aalst. BENOIT VERBLEEK, Burgerlijke Stand, Aalst. de Lessees, omringd van eenige huizen, die er beter uitzien dan de andere. Hond den middag vaarden wij het Suezkanaal binnen hier gaat ons schip zeer traag, niet rapper dan een man te voet. Men kan de snelheid gemakkelijk berekenen, want op den lin ker oever heett men van afstand tot afstand, op houten pijlen van eenen meter hoog, de zeemijlen aangeteekend en elke zee mijl verdeeld door 10 bijgevolg ontmoet men alle 180 meters een van die staken, met het getal der mijlen vaa aan PortSaïd tot Suez. De vaart was eerst open en bevaarbaar ten jare 1869 zij heeft eene lengte van omtrent 160 kilometers of 32 Belgische mijlen. Wanneer de vaart gegraven was had zij van boven eene breedte van 100 meters, maar tegenwoordig is zij op sommige plaatsen verbreed en op andere plaatsen zijn de zandige boorden ingevallen en is zij deswege vernauwd. Ilier en daar heeft men ze nocgtans wat verbreed, opdat de schepen elkaar zouden kunnen voorbijvaren, iets wat overal niet mo gelijk is. Kortom, de vaart heeft den vorm eener kom. Op de diepste plaatsen is zij slechts 36 voet of 7 meters en half diep. Alle 3 of 4 kilometers is op den rechter oever eene sta tie met hooge staken voor seinen en lichten. Eertijds, zoo heb ik hooren zeggen, mocht geen enkel schip bij nacht in deze vaart voorbij, maar met het elektrieke licht, dat men heden van voren aan het vaartuig plaatst, ziet men zeer ver en veel beter dan bij klaren maneschiju. De snelheid van het varen mag de 9 kilometers per uur niet overtreffen. Nu zelf, terwijl ons schip zóo langzaam gaat, ziet men op verscheidene plaat sen de kanten der oevers invallen, door het slaan van 't water. Op sommige plaatsen heeft men moeten steenen aanbrengen en een soort van muur maken, ten einde den oever te houden. Dat het niet gemakkelijk geweest is, door eene woestijn van vliegend zand eene vaart te graven, zulks is licht te be grijpen In den omtrek zijn reeds meermaals gansche kara vanen met meoschen en kemels in het zand gezakt en derwijze levend begraven. (Wordt vervolgt). Zelden en misschien nooit heeft er een koffietraktement plaatsgehad gelijk ver leden vrijdag tot Galmaerde. De vermaardste koffiedrinksters waren bij een ter koffietafel gekomen, en Ciske van Ninove wierd er met een lekker potjen onthaald. Onze uitventer kwam met de Stemmekens binnen als 't spel voorgoed in gang was. Het was er een parlement zonder einde, maar 't Stemme- ken was er welkom en Pië moest ook al een potjen meedoen. Of het gesmaakt heelt, dat hoeft niet gemeld te worden, want een goed potjen mag er niet om liegen als men den geheeleu dag op weg is, gelijk onze Pië van Nieuwenhove het zoo neer- stiglijk doet om zijne 300 a 400 Stemmekens wekelijks uit te verkoopen. Moge hij van tijd tot tijd zoo op een aangenaam feestjen vergast wordeD 1 Schrikkelijk veel volk was er Zondag te Au denaarde op de vergadering om 3 uren was er ten minste 2.000 man in de ruime zaal van den Werkmanskling met honderden zijn moeten buiten blijven omdat er binnen geene plaats meer was. Er is krachtig gesproken over de Ylaamsche Rechten. Veel vooruitgang heeft de Vlaamsche Zaak deze laatste tijden gedaan. Zoo ver is 't al gebracht, dat prins Albrecht, onze toekomende Koning, zijn Vlaamsch spreekt zoo gemakkelijk als zijn Fransch, en de groote Vlaamsche betoogiugen, gelijk die van Sint-Nicolaas, Eecloo, enz,, bijwoont. De groote zaak is van te blijven voortwerken. Iedereen moet het zijn bijdragen... Tot daar moeten wij komen, dat er in ons Vlaamsch België geene enkele familie meer gevonden worde waar niet al de kinderen goed Vlaamsch kennen. Dat de groo te familiën dat toch wel begrijpen zonder Vlaamsch kunnen zij binnen eenige jaren niet meer voortVlaamsch moeten zij leeren, willen ze in de Maatschappij den rol vervullen, die God hun aanwijstVlaamsch moeten zij spreken de belan gen van het Vaderland en 't Geloof vereischen het. Ze kunnen in den Bel gischen Volksbond met die ruziemakers van Daensisten geenen weg. Het bureel heeft eene algemeene vergadering der afgeveerdigden belegd om de 351 geheimenis onder hare oplichting... Lauretta sprak Heinbert luid. De jonkver keek eventjes op, glimlachte den cipier droef tegen en liet weer het hoofd hangen. Ik breng uw karigen maaltijd, jonkver, hervatte Heinbertge hebt voorwaar eene al te schrale keu ken... Ware het in mijne macht, ik zou u wat beters opdienen. Nu, eilaasmoet ge u generen met water en brood, en meteen zette hij de kruik neder en stak het stuk brood uit. Dank u, Heinbert. Ik begeer niets. Maar jonk ver, wilt ge u dan toch van honger la ten sterven Neen, Heinbert, ofschoon ik naar den dood hijge, matig ik mij het recht niet aan me van het leven te be- rooven. Leg het brood hier. De cipier legde het stuk op den steen, vatte Lau retta's hand en sprak met bewogen gemoed De be diening, welke wij bekleedeu, maakt ons hard en onge voelig. Kan een cipier nog voor medelijden vatbaar zijn In koelen bloede ziet hij er dagelijks van smart en hon ger wegsterven, door dolk en vergif omkomen. Hoevelen er hier gemoffeld worden, zal nooit een haan uitkraaien. En nochtans, Lauretta, ik weet niet waarom, maar tra nen ontvlieten mijne oogen, telkens ik uwe weeklachten hoor ik griezel en voel mijn hart benepen, telkens dat uwe zachte hand in mijne eeltige hand rik. Naar mijns meesters bevel, zou ik met u moeten ruw omgaan, doch ik kan zulks over mijn hart niet krijgen. Ge hebt me nooit kwaad bejegend, Heinbert, en dankbaar blijf ik u hiervoor, viel Lauretta in. Eergisteren werd me door Rambold opgelegd u met de uiterste strengheid te behandelen. Hij wil zelfs, dat ik u belette aan het schietgat wat betere lucht in te ademen. Mijn eenig vermaak zuchtte Lauretta. Desnoods moet ik u ijzers aanleggen. groene socialisten buiten te steken en iedere aangeslotene maatschappij van den Volksbond te laten kiezen tusschen de ware en de valsche democraten. Het is spijtig dat dit allemaal gebeurt als 't kwaad bedreven is. Maar beter laat dan nooit. Onze vriend Lui- beken komt kame raad Spiegels tegen aan den hoek van 't Ro zen marijn straat je- Spiegels. Wat is 't Lui- beken Hebt ge mij geen pijp Ja zeker hier is ze. Hebt ge mij geen tabak Zeker, jongen ziedaar, stop maar. Geef me nu eens een allumetje, Spiegels... Sapristi, ik en heb juist geen een meer. Ik peisde 't wel, g'en hebt van ze leven niets. Zaterdag tegen den avond, ontstond er twist tusschen de gebroeders August en Jan Baptist Hebbelinck, 25 cn 23 jaar oud, en wonende op den Hundel- gemschen steenweg. Ze werden handgemeen tijdens het gevecht greep August het deksel der stoof en wilde er meê slaan, doch Jan- Baptist ontrukte het hem en bracht er zijnen broeder eenen vreeselijken slag meê roe op het hoofd. August, die veel bloed verloor, be gaf zich bij dokter De Moor, welke hem verzorgde. Intusschen was Jan naar de stad ge gaan en had eenen revolver gekocht dien hij met zes kogels laadde daar mede ging hij naar huis. Toen rond 9 uren August thuis kwam, stonden de twee broeders weer tegenover elkaar. Jan riep hem toe Zijt ge daar weer Ja, zegde August, maar ik ver zoek u mij gerust te laten. U gerust laten, wedervoer Jan, zie Op hetzelfde oogenblik loste hij een revolverschot, rakelings op August, die aanstonds de vlucht nam. Jan achtervolgde hem en loste al loo- pende nog twee schoten op zijnen broe der. Deze was doodelijk gekwetst en ge heel bebloed. Hij vluchtte in eene her berg, waar hij ineenzakte. De ongelukkige was door twee kogels getroffen de de eene in de rechterzij en de andere in de lenden. Dokter Ballinckx (nen Aalstenaar, kind van deftige, oppassende werklie den uit de Leopoldstraat), doktor Bal linckx, bijgeroepen, deed het slachtof fer naar het hospitaal van Gent over brengen, doch onderweg gaf August Hebbelinck den geest. De moordenaar was intusschen ge vlucht hij is Zondag morgen door de agenten De Frenne en Cooraan, van Ledeberg, in de meerschen van Zwijn aarde aangehouden en in de gevangenis te Gent opgesloten. Wat schrikkelijke gevolgen een en kel oogenblik van opvliegenheid heb ben kan Als gramschap stijgt, Zie, dat ge zwijgt. Wattrelos. Aai Iieere, wat schrikkelijke din gen schrijven ze uit WattrelosOp eene meeting, die er Zondag plaats had, heeft een so cialist, ne zekeren Philippe, in 't publiek staan vloeken op Ons Heer, op Jesus-Christus. Een andere socialist sloeg met zijnen stok een kruisbeeld aan stukken. Een derde, Bailleul genaamd, heette de priesters zwarte gendarmen n en een ras dat nog slechter is dan dat der bazen. En God, voegde hij er bijis iets dat niemand ooit gezien of gehoord heelt. Mannekens, mannekens, dat zullen wij onthouden, komt nog zeggen dat gij tegen de religie niet zijtEn wacht u te naaste jaar met de kiezing. O gie helsch gespuis, alzoo God lasteren. De grootste geneverdrinker der wereld is een Amerikaan, doktoor Mooney van Lexington. 50 jaar lang heeft hij dagelijks twintig druppels ge dronken. Dit komt, alles samengere- kend, op 565,000 glasjes, of 91,781 pinten, of 51,781 liters, of nog op 260 tonnen. O gie leelijke gene verlap Dat zal zeker een doktoorken geweest zijn Duizendjarig Jubelfeest. In China zal binnen kort 't duizendjarig Jubelfeest gevierd worden van eene ga zet. Zij heet Kin-Pan en verschijnt te Peking. Gedurende meer dan 4 eeuwen kwam de gazet maar eens uit per maand, rond 1301 begon ze wekelijks te verschijnen, en nu telt zij drie uit gaven daags eene op geel, eene op wit en eene op grijs papier. Of er zal gefeest worden Wij gaan aan onzen confrater den uitgever ons kaartje zen den met gelukwenschen in 't Vlaamsch daar zal hij op studeeren Gelijkheid-Broederlijkheid. Weet gij hoe de socialisten de Broederlijkheid verstaan Op wondere wijze Luistert liever In den depar tementsraad van 't Noorden hebben de Fransche socialisten eenen wensch gestemd, vragende dat eene wet de Belgische werklieden, die in Frankrijk arbeiden, zou dwingen een deel van hunne dag huur te laten vallen ter voordeele der Franschen. Is dat niet oprecht broederlijk Brussel. Te Brussel is een klein straatje, 't Apenstraatje, waarin maar 22 huizen staan, en van die 22 zijn er 13 herbergen in de Julius-Van Praetstraat is het nog erger daar zijn op 29 hui zen 27 herbergen. Hoeveel zuurgewonnen geld moet daar nooloos verkwist worden 11.-numc. (Sinte Anna). BRAND. In den nacht van Zondag tot maandag is op de hotstede van de weduwe De Coninck, landbouwster, alhier, brand ontstaan. De gebouwen waren de eigendom der weduwe en zijn slechts voor eene geringe som verzekerd. 3 koeien en 5 runders zijn in de vlam men omgekomen. Deze waren niet verzekerd. Een peerd en een zwijn konden gered worden. Zele. Woensdag, omtrent 3 uren, is aldaar ook brand ontstaan in de Vlasfabriek van M. Jos. Timmermans en Cie. Dank de spoedige hulp, toe gebracht door het dapper werkvolk der fabriek G. Haegens en V. Caessens, is slechts de zwingclzaal afgebrand en zijn de magazijnen en machienkamer kunnen behouden worden. Eer en lof aan de hel pers, ons moedig Vlaamsch Werkvolk Men ziet het vele En zelfs tot Zele Vlas Brandt ras. JVinovc. Donderdag vernam M. de policie- kommissaris dat een vreemdeling zich bij de geeste lijkheid alhier had aangeboden, en verscheidene getuigschriften had laten zien, afgeleverd, zoo be weerde hij, door de geestelijke overheid. Hij wist alzoo eene hoeveelheid geld af te truggelen, De po- liciekommissaris ging dadelijk op zoek en trof den kerel in een hotel aan, en stelde vast dat alle de getuigschriften valsch waren. De bedrieger werd aangehouden en te Audenaerde opgesloten. Het is een gevaarlijk oudveroordeelde, ongeveer 25 jaar oud, geboortig van Marseille. Het schijnt dat hij verscheidene slachtoffers gemaakt heeft in het om liggende van Leuven, St-Truiden, Gent, Aalst en Dendermonde. DAGWIJZER. Zondag, 12 September. 't Evangelie van 't schoon vermaan dat Jesus aan zijne Apostelen gaf, dat ze niet moesten bekommerd zijn om eten of kleeren. Aanziet, zeidehij, de vogels des he mels, die niet zaaien, noch maaien, noch opdoen in schurenen uwe hemelsche Vader onderhoudt ze. Zijt gij niet veel beter als die En wat zijt gij lieden met kleeren bekommerd aanziet de leliën des velds, hoe zij groeien, en zij arbeiden of spinnen niet. En ik zeg het u, tot Salomon toe in al zijne glorie is niet gekleed geweest ge lijk een van deze. Zoo nu het gras van 't veld, dat heden staat en morgen in den oven moet, van God zoo gekleed wordt, hoeveel meer dan gijlieden, klein van geloof. En weest dan niet be kommerd, noch zegt wat zullen wij eten of drin ken of wat voor kleederen aan doer, Daar zoe ken de kinderen achter. Uw vader weet wel dat gij dat alles van doen hebt, zoekt dan eerst het rijk Gods en zijne godvruchtigheid en het overi ge zal u toegeworpen worden. Maandag, 13. - H. Amatus. Dijnsdag, 14. H. Kruisverheffing. Woensdag, 15. H. Nicodemus. Donderdag, 16. HH. Cornelius en Cypria- nus, martelaars. Vrijdag, 17. H. Lambertus, bisschop. Zaterdag, 18. H. Joseph en Ceuperdino. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop van Gent heeft pastoor benoemd te Liefferinge, den E. H. E. Blyau, on derpastoor te Maldegem. Zijn onderpastoor benoemd te Scheldewinde- ke, de E H. P.Cole, onderpastoor te Meerdonck; te Meerdonck, de E. H. O. Van Waeyenberghe, gewezen coadjutor te Mespelaere. Zijn professor benoemd te Eecloo de EE. HH. Steyaert, Phil. cand. Serraris, Surveillant te Audenaerde en Van de Velde, priester der laatste wijding. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft de volgende heeren uit het Seminarie naar de Hoogeschool van Leuven gezonden voor de studiën van godsgeleerdheid, den E. H. Soens voor die van wijsbegeerte en letteren, den E. H. Saeys voor de landbouwkunde, den E. H. De Muynck; voor de natuurlijke wetenschappen, den E. H. De Beule. QnttiAo-üiïi Zondag morgen is de trein van 7 uren 48, uit Aalst ver trekkende naar Ronse, in de statie van Sottegem ontriggeld, met het gevolg dat een rijtuig van le klas eti een van 2C, waarin zich een drietal rei zigers bevonden, omkantelden. M. de Kerchove, gouverneur van Oost-Vlaande ren, werd een tand verbrijzeld en bekwam eenige lichte kneuzingen aan neus en kin. M. Kamiel Jouret, een Aalstenaar, die te Ron se een fabriek bezit, werd in deerniswekkende ge steltenis opgenomen men bracht hem van het bu reel van den statieoverste, waar hij in bezwijming lag, naar het estaminet In de Stad Aalstgehouden door M. Van Crombrugghe. De geneesheeren be- statigden, benevens andere verwondingen, dat M. Jouret eene schouderbreuk had. Dijnsdag namid dag werd de schouder ingezet. Heden is zijn toe- staud tamelijk goed. Zoiidagriist. Enkel de Apotheek van den heer Meganck, Leopoldstraat, zal aanstaande Zondag openblijven. Letternieuws. De heer Doktor I. Bauwens onzer stad komt, in den Noord- en Zuid-Neder- landschen Tooneelwedstrijd, te Antwerpen uitge schreven, bekroond te worden met den tweeden prijs voor zijn treurspel Twee Tijgerinnen of Een Vrouwenstrijd om de heerschappij. De prijs was 200 frank. 97 stukken werden ingezonden, waar van slechts 5 bekroond zijn. Onze hartelijke gelukwenschen aan den ver- dienstvollen Schrijver! liatli. Trompettcrscliib. 4 Zondag 12 September neemt de Katholieke Trompettersclub on zer stad deel aan de inhuldiging der vlag van den Tooneel- en let terkundigen Bond tot Nederbra- kel. De Katholieke Vrienden, die lust hebben, het aangenaam reisje mede te maken, kunnen zich nog laten inschrijven tot Donderdag avond 9 Sep tember, bij M. Frans Tack, Werf, rechtover 't ei land Chipka de prijs is fr. 1,20. Men vertrekt om 11 uren 54. Dc Dirk ïtlnrtcnszoncii. Maandag eerst komende, om 8 1/2 uren 's avonds, algemeene ver gadering bij M. Hendrik Eechout, Esplanade. Buitengewone Prijsloting en Mededeelingen. Vlaamsch Taalgilde. Door toedoen van ons Vlaamsch Taalgilde is een Comiteit samen gesteld ter verheerlijking der Vlaamsche Helden van den Boerenkrijg. Weder een blijk, dat onze oude Gravenstad niet ten achteren blijft voor het huldigen der roemrijke Vlamingen. Wij juichen de besluiten van ons Taalgilde uitbundig toe en verze keren het, zijne pogingen, bij middel van ons blad, te zullen ondersteunen. Fransche ratten, Rolt uw' matten Wilt naar huis toekeer en. Slaat weg de Sansculotten Leve de Patriotten Militair Concert. Naar alle waarschijn lijkheid zal heden donderdag avond op de kiosk ter Groote Markt een Concert gegeven worden door oen militair muziekkorps. Pnrlnir Erembodegem en St-Amandsb., X ailUix gjj bobt ons vergeten 't Is meer dan spijtig Jan. Ik moet vrijdag naar Gent ko men en zal de commissie naar de kazern brengen. M. F. Ch.-L. Nederbr. Ontvangt UEd. het blad niet Vleckem. De doodbeeldekens zijn opge stuurd. Lede. De visietkaartjes zijn in het pak. Pië van Geesbarge, ze wachten achter den toebak. Zoo dom niet Patroon. Zeg eens, Mijnheer, zoudt gij niet willen aanstonds den post overnemen van reiziger Boekhouder. Maar Mijnheer, ter oorzake van mijne magerheid zal men mij, bij het uit de deur werpen, armen en beenen breken. Achtcrntrnat, 18, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der steden, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten, enz., tegen de gewone voorwaarden. Meester-Schrij nwerker, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat bij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. Geboorten Mannelijk 14 Vrouwelijk 04 18. Huwelijken. P. Ringoir, beeldh. met M. Bockstael, br.J. Mortier, vuurst. met L. Aerts, tw. P. Viersé' schrijnw. met Heyvaert, br. F. Mertens' koets, met A. De Neef, br. Overlijdens: E. Leclercq, broed, der Chr. L. 62 j. Keiz. plaats. F. Lotens, zb. 74j. Gazometerstr. L. De Gravelin, wed. Pirlet, meesterg. 70 j. St An- nastr. V. De Gbeest, reiigieuse, 72 j. Hoogstr L. Corbaye, broed, der Christ. L. 22 j. Keizerl' pi. M. Ncukermans, vr. Van Handenhove zb' 29j. Hovenierstr. L. Waummont, br. der Christ L, 18 j. Iveiz. pi. J Nieuwlandt, wed. Hoffman, gazw. 67 jGazstr, 7 kinderen ond?r de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3