Bepienis van Mgr Du Rnusseanx. KIBELADOEKEN. Oost-Vlaanderen Het Derde Orde. Van DENDERHAUTEM De Demokraten. naar IADIE. Vijfde brief. Zesde brief. Califoriiië. Parloir. AllerliefsteVrienden van 't Stemmeken, den herte- lijken goeden dag en al wat h verblijden mag!... En wat dunkt er u van 't weer?... Had er dat nog iemand verwacht, zulke schoone dagen, na die af grijselijke, vuile, regen achtige, killige geweertens van over veertien dagen... De boerkens lachen en wrijven in de handen, puur van contentement. De fanlarenmaatschappij De Jonge Aalste- naars van Aalst, geeft Zondag en acht dagen een concert in den hof der Expositie van Brus sel. Woensdag avond gebeurde in de Zuidsta tie van Brussel bijna een spoorwegramp die de dood van honderden menschen kon voor gevolg hebben... Een werkman, die in het kabien II de exentrieken moest doen werken, was op ne slag en ne keer zot geworden... 107 exentrieken deed hij verkeerd werken en op een, twee drij ston den een dozijn treinen op dezelfde spoorbaan Gelukkig dat men spoedig de verwarring gewaar werd... De luitenant-kolonel van het 8* lignie, in Frankrijk, ne zekere Crépaux, heeft zijn ontslag gegeven om priester te worden... 35 jaar had hij dienst in het leger... Ze zeggen dat zijn afscheid van vrienden en soldaten toch zoo hart roerend was... Daten moeten zij ons niet zwee- ren. Den 8 November aanstaande is 't met de expositie amen en uit8 November, datum der definitieve sluiting. Tot Overboelarc werd vrijdag der gepasseerde week een man ver rast door den trein en op den slag gedood. Ee- ne depeche uit Popcringhe Hoppe 1897, 45 franks de 50 kilos. Donderdag avond werd tot Luik M. Jos. Jongen, de primus van den prijs kamp van Rome, luisterrijk ingehaald. Een persoon stond verledene week tot Audcnaardc op den tribunaal om een wild konijn met de hand gevangen te hebben hij werd vrijgesproken. Het is niet waar, dat de ingangsprijs van d'Expo- sitie afgeslagen is, wat men er ook van zegge een kaartje kost, evenals vroeger, den frank. Twee liberale muziekmaatschappijen hebben aan onzen fameuzen vierden gepasseerde week tot Ghecl eene serenade gebracht... Wat hij ginder verloren had, weet niemand, maar dat hij daar lekker gedineerd en gedronken heeft met de kop stukken der francmasons, weet elk.Hij heeft de geuzen-muzikanten hartelijk bedankt en tot Wederziens toegeroepen. En dat zijn christe- ne democraten Zaterdag bracht men in het gasthuis van Vervier® nen schaliedekkersgast men vertelde dat hij een schat bezat, en eene huiszoeking in zijne armzalige woonst leidde tot de ontdekking van een ijzeren koffer vol goud en zilverstukken Een affaireken van honderd duizend patatterkens Nooit, zeggen de gebu- ren, kwam er een stuksken vleesch in zijn huis.. Ge vindt toch verstokte avars in de wereld Welke pest voor de zielen het liberalismus is, (de liberalen zijn voor 't Land van Aelst nu goede christenen geworden bewijst het volgende te Lyon wordt het vierde der kinderen niet meer gedooptte Parijs blijft het derde der nieuwge borenen ongedoopt... Arm Frankrijk! Bc herfst! Hoe zal de aanstaande herfst zijn Als men de voorspellingen van de sterrekundi- gen moet gelooven, zal hij buitengewoon zacht zijn de boerkens zeggen het contrarie, weshalve er te veel noten zijn en de ajuinpel dik is... Af wachten, dat is 't manneken Couragie, vriendenNog slecht® 39 weekshens en wij zijn onzen vierden kwijt... In het afgeloo- pen jaar 1896 is er voor 15 miljoen frank minder gedronken dan in 1895, volgens eene statistiek van den Staat. Gelukkige en verheugende tijding Koning Leopold, die thans nog in Marocco is, wordt tegen 10 October te Brussel verwacht. Maandag waren tot Orroir kinderen aan 't spe len nabij een in gang zijnden windmolen. Een knaap van 12 jaren werd door een der wieken ge troffen, opgelicht en tegen eenen boom geslin gerd de dood was oogenblikkelijk een ander kind werd ook erg gekwetst. Die dwaze wed dingen!... Zondag gingen eenige metsers te Stroe, in Holland, met zekeren B. eene wedding schap aan, dat hij in 5 minuten een zekeren af stand niet te voet kon afleggen... B. deed zoo wel zijn devoiren, dat hij slechts 4 minuten noo- dig had nauwelijks had hij echter den prijs (20 centiemen ontvangen, of hij viel, gelijk een klomp lood, morsdood Twee menheeren kwamen tot Brussel in eene herberg der Halle straat binnen... Madamedeux bocksl... Zij be taalden met een bankbriefke van 500 fr., waar op de bazin hen 499 fr. 70 centiemen teruggaf.... Eensklaps, zoo rap als een vlieg, raapten de ke rels het weergegeven geld en bankbriefje op, en beenden er van onder, terwijl de bazin, het mensch, van schrik half dood viel... God weet waar zitten de schelmen met 't geld alIeder een peinsde, dat onze Koning Leopold naar Con go was, maar 't is aan de uitgestrekte wijnber gen van Marocco, dat hij een bezoek brengt. Het proces van Major Van der Auwera, wiens schoon portret wij gaven, zal deze maand of in een bijzonderen zittijd van November opgeroe pen worden. Dijnsdag, rond 5 UI*en namid dag, is de trein van Rocssclare doorgesneden door den trein van Kortrijk een wagon naar den Sis;... de freinwachter nog al erg gebles seerd. Don Carlos, ge weet wel, vrienden, de beruchte Spaansfhe kroonpretendent, is in het Grand Hótel tot Antwerpen afgestapt. Te Herrem hebben snotneuzen van 13 a 14 jaren oud met messen gevochten, dat het bloed stroom de... Dat ze die mannekens algauw een koupons- ke voor Hoogstraten geven, dat is 'tplan... Menschen, wilt gij een schoone, nuttige alma nak voor 1898 Ehwel, ik en kan u niets be ters recommandeeren dan St-Antonius-almanak.. Hij en kost maar ro centiemen en is te verkrij gen op het bureel van 't Stemmeken en bij al de verkoopers. Dijnsdag voyageerde er ne vent op de ligne van Geut zonder couponske,... als ge dat peistMaar te Gent was hethalte la Men hield menheer bij zijn slippen en hij moest er nen coupon betalen en daarenboven een sup- plement nemen... Wie, wlc, wie, wie?? -Te Gosselies is een I5jarig meisje in de afgrijse lijkste pijnen overleden, na eene peer te hebben gegeten... De geneesheer denkt dat de peer ver giftigd was... Wie heeft er dat van zijn leven al gehoord? Tot Antwerpen wordt er al een tiental dagen een klokluider vermistalle opzoe kingen om hem te vinden, bleven tot nog toe vruchteloos. De Koninklijke Harmoniemaat schappij van Tcwscbe heeft verleden maandag te Aalst, na eene serenade te hebben gebracht aan Z. E. H. Deken Raemdonck, ter Groote Markt een luisterrijk Concert gegeven... Die mu ziekanten mogen er zich mede bemoeien, dat zeg ik met al d'Aalstenaars, die de uitvoering hun ner puike stukken bijwoonden... Temsche haalt er eer van Zot zijn, is toch aardig Nu liep er gepasseerde week zoo nen ralen knol in de- straten der hoofdstad, nie als zijn hemd aan en nen trefter op zijn hoofdde champetters deden hem meê naar den bureau, van eigen en daar verklaarde hij, uit den hemel te zijn gekomen om Judas te bekeeren... Dat het zoo droef niet en was, ne mensch zou er om lachen een uur aan een stuk. Thans volgen twee slechte maren Die man van Mcchelcn, die, volgens het zeg gen van sommigen, een schat op zijnen zolder ontdekte, laat nu weten dat hij niemendallen ge vonden heeft, dan eenige stukken oud papier en tot Brussel, een i4jarig velomanneken komt daar pertig afgereden oei, hij ziet geen cofraterken van zijne soort en rijdt er bots tegen beide vallen, erg geblesseerd, ten gronde onder hunne verbrijzelde velos en tot overmaat van Cuba. De Vereenigde Staten van Amerika werken reeds lang onderduims met de Cubaansche opstandeliugen meê tegen Spanje, 't Schijnt dat er Oosten rijk en Zwitserland zich ook gaan meê bemoeien, ten voordeele van Spanje. De Vereenigde Staten zullen de compli menten krijgen, dat zij zich heel stil moeten houden en Spanje gerust laten, of dat het miskadé zal zijn. Te Lokeren, vrijdag voornoen, een persoon die aan 't noten plukken was, viel uit den boom, en was tien minuten nadien een lijk. En te Dender- monde, in de Veerstraat, ook een on geluk, de vrouw van Petrus Mertens, bezig zijn aan 't ruiten kuise hen, op eene ladder, 't evenwicht verliezen en door de venster vallen. Zij heeft de H. Olie ontvangen. Zondag avond zijn te Wortegem een hooiopper en twee koren mij ten afgebrand, toebehoo- rende aan Frans De Praetere winkelier op het dorp, men vermoedt kwaadwil- ligheid. Dinsdag 21 September! welke troost volle dag voor de kinderen van den H. Franciscus van Assisi't was con gres te Brussel voor de derde ordeliu- gen. 's Morgens om 9 ure pontificale Mis door Zijne Eminentie den Aarts bisschop van Mechelen en daarna een Serrnöon, gelijk dat gij er al weinig gehooid hebt,, van Mgr Oartuyvëls 't is spijtig dat die welsprekende en verstan dige man hem niet hem niet he,eft kunnen laten kiezen te Borchworm 's namiddags om 2 1/2, algemeene ver gadering veel volk en groot volk, geestelijken en wereldlijken schoone en heilzame redevoeringen. M. Ver- speyen heeft het weerom zoo nettekens gezegd dat iedereen, groot en klein, deelmaakte van den derden regel, daar zou nu geene sociale kwestie zijn de catechismus, ja dat boeksken daar staat alles in, en 't zijn de voorschriften van dat boeksken die de kinderen van den H. Franciscus in den wereld trachten werkstellig te maken en anders niets. Rechtveerdigheid en liefde, daar is het peerd gebonden en die zullen er zijn in den wereld, als de geboden van God onderhouden worden. ongeluk komt er op dit oogenblik nen tram in volle vaart afgesjoefd, die de twee mannekens overrijdtgetweeën wierden zij in deerniswek- kenden toestand naar 't hospitaal gebracht, 't Is toch zoo voorzichtig te zijn met die velos Ge zit daar op, 't is mooi, 't is prettig en verzette- lijk, maar 't en beteekent soms niet veel, gelijk dat g'er vele dwazerikken ziet rijden dat g'hunne ribben hoort rammelen en dat de ruiten daveren. En daarmeê, beste Vrienden, trek ik naar mijn kazzematten,... in de hoop U de naaste week, als 't den Heer belieft, weêr wat ander nieuws te kunnen vertellen. Kibeladoeken. Eene talrijke menigte verdrong zich dinsdag morgend van af 9 ure in den omtrek van het bis dom van Doornik, en de kerk was proppens vol. De soldaten van het 3° jagers te voet en van het le jagers te peerd vormde de haag van het bisdom naar de kerk. De militaire eer werd bewezen door al de troepen van het garnizoen. De rouwversiering der kerk was streng en in drukwekkend. Te midden der koor, onder een troonhemel, was de praalbaar opgericht. Het altaar en de bisschoppelijke troon waren met rouw- krep behangen. Ten 10 3/4 ure begaf het kapittel zich processie- gewijs naar het bisdom om het lijk af te halen. Na eene losbranding van musketvuur, speelde het mu ziek van het le jagers eene treurmarsch. De lijk stoet was grootendeels samengesteld uit de geeste lijke genootschappen van Doornik. De lijkkist werd gedragen door twaalf seminaristen en de hoeken van het baarkleed gehouden door de vier oudste kanunniken van het kapittel. Ten 11 ure werd de lijkdienst gecelebreerd door Mgr Rinaldini, pauselijken nuncius. In de koor be merkte men den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, den aartsbisschop van Kamerijk, de bisschoppen van Lyda, Luxemburg, Gent, Namen Brugge, Mgr Walraevens, bisschop van Samosate, M. den kanunnik Somers, vertegenwoordiger van den bisschop van Luik, Mgr Simons, aalmoesenier van het hof, Mgr Jacobs, pastoor-deken van Brus sel, verscheidene gemijterde abten, enz. In den grooten middenbeuk der kerk waren de katholieke maatschappijen van Doornik geschaard. Na de mis, begaf de lijkstoet zich naar het kerk hof van het Zuiden. De lijkwagen werd gevolgd door de geestelijke overheden luitenant-generaal Nicaise, vertegenwoordiger des konings M. Bege- rem, minister van justicie M. De Lantsheere, minister van staatde gouverneur van Hene gauw de leden der rechtbank, de goedemannen- raad, de familie van Mgr Du Roussaux, den burgemeester van Doornik, de provinciale ge meenteraadsleden, de volksvertegenwoordigers, de afgeveerdigden der katholieke maatschappijen, enz. Het lijk werd bijgezet in den grafkelder voorbe houden aan de kanunnikken van het bisdom Door nik. De plechtigheid was ten 2 ure geëindigd. Een die kan gaan. Woensdagavond is in Kortrijk een struische sterke man aaugekomeü, M. Alexander Brunet, geboren te Xyvry- le-Franc en gehuisvest te Parijs. Met vijf zijn zij op weg gegaan om 3200 kilo meters te voet af te leggen. Zijne vier gezellen, die 80 uren voren hadden, zijn vertrokken te Agen (Frank rijk) den 26 Oogst, en hebben het reeds laten steken M. Alexander zet den weg alleen voort. Hij kwam hier 's a- vonds van Dowaai, en is 's morgens ten 6 1/2 ure terug vertrokken naar Bergen, waar hij in den avond zal aan komen, Alhoewel welstellende, heeft hij maar geld op hem voor het uiterst noodigste hij heeft hier den nacht overgebracht in de policiewacht. Hij zegt zijnen tocht tot ten einde toe te volbrengen. Een liberale gazet, Flandre Libérale schrijft dat de de mokraten van Aalst en Zomergem in Vlaanderen het werk verrichten, waar toe het liberalismus niet bekwaam is geweest. En Vander Velde heeft publiek in de Kamers gezegd dat de demokraten de opening gemaakt hebben, langs waar de socialisten in 't katholiek Vlaande ren zullen binnendringen. Zoodus de demokraten werken voor de liberalen en de socialisten. En dan durven die huichelaars nog schrijven dat ze goedgekeurd zijn door den Paus door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautcm. Een honderdtal meters van ons schip zagen wijtegen Aden de masten van een ander vaartuig boven bet water uitsteken het was een driemaster, zegde men ons, die daar alreeds ne genjaren verbonken lag de zee was er ter plaatse nochtans niet diep, aangezien men de masten duidelijk ontwaart. Geheel den dag doorliep het dek van 't schip vol Araben, die fruit, oranjeappelen dadels, enz., verkochten; anderen leurden met pluimen van struischvogels en eiers, met horens van antiloppen, soms bijna een meter lang, met zeeschelpen, enz., enz. Nadat de lading van koopwaren en de ontlading gedaan was, vertrokken wij naar Bombay,om 7 uren 'savonds. Men verzekert ons, aldaar te zullen aanlanden binnen 6 da gen, dus op 24 November. Tot Aden kwamen in tweedeklas 4 nieuwe passagiers bij, zoodat wij met 14 zijn. Hier, in de Arabische zee, kan de Pater alle dagen zijne mis doen, hetgene hij in de Roode Zee maar eens vermocht, daar het water te onstuimig was. De naaste maal zal ik de be schrijving geven van Bombay. Kurseong, (Collegie Ste Marie), 16 December 1895. Nu schrijf ik u van uit mijne definitieve verblijfplaats, 't is te zeggen van uit het studiehuis of het collegie der Jezuïeten. Dit gesticht, dac ik u later breedvoeriger zal beschrijven, staat in de Himalayabergen, de hoogste der wereld. Wij ech ter zijn maar 5500 voet hoog, omtrent 1667 Bheters Op Zondag 24 November landden wij in de haven van Bom bay, rond 10 uren. Ditmaal stonden wij in een schoone dok, dicht tegen den boord, wij hadden maar «ver eerie plank te stappen. Een Duitsche Pater van 't Collegie der Jezuicten te Bombay was daar om ons af te halen, want zij hadden per brief van onze komst verwittigd geweest. Voor de eorste maal zetten wij den voet op het Aziatische werelddeel. In de haven, op de landingsplaats, wat gewoel van volk eu welke verschil- ligheid van kleederdracht en menschen Denkt de aardigste, kleederdracht mogelijk uit, hier te Bombay en overigens in alle groote Oostersche steden zult gij ze vinden. Het collegie der Jezuieten stond een goed kwartuur van daar; Met den Duitschen Pater en den heer Consul trokken we gezessen op. Twee rijtuigen brachten ons ter bestemming plaats. In het Collegie waren wij als thuis. Niettegenstaande hier eenigen het Fransch machtig zijn, valt er Engelsch te spreken met onze nieuwe Vrienden. U de stad beschrijven, ware mij heden niet gemakkelijk, vermits ik er nog het derde deel niet van gezien heb. Bombay is een. klein eilandK3 1/2 mijlen lang en 1 1/3 mijl breed de stad heeft eene bevolking van 821,764 inwoners, waarvan 543,276 Hindoes, 154,247 Mahometanen, 45,310 Christenen, 190 Boudhisten, 25,225 Jains, 47,458 Parsies, 5,021 Joden, 15 Brahmen en eenige goddeloozen. Voor de Religie vindt men er dus van alle soorten, maar eigenlijk zijn het meeren- deel nog heiden, gelijk overal in Iudië. Wat het ras betreft, Bombay is eene mengeling onmogelijk om beschrijven. Alle volken van Europa zijn er vertegenwoordigd, verders uit Azië, negers, Afrikanen, Chineezen, Japoneezen. De middelmatige temperatuur is hier 79° Farenheitt. In 't algemeen genomen, is Bombay eene schoone stad het deel waar de Europeanen wonen, meestal Engelschen, met die parken vol allerschoonste planten en die schaduwrijke boomen, midden der groepen hui zen, verkies ik aan Brussel of Gent. Onmogelijk is het ook, de stedeu van Indië bij deze in Europa te vergelijken de bouw trant is gansch verschillend ge ziet er gebouwen met 6 ver diepen, groot in breedte en lengte. In de straten is de bewe ging van 't volk grooter dan te Brussel en daarenboven ver rukkelijk om gade te slaan. Welke aardige mengelmoes van kleedij De vrouwen zijn aan armen, vingeren en teenen met ringen beladen ik heb er gezien, die ringen in de ooren droe gen, zoo groot dat ze op hunne schouders afhongen er liepen De grootste klomp goud der wereld. Een goudzoeker heeft te Coffee-Creck in Californië, eenen goudklomp uitge kapt van 215,000 fr. weerde, 'tls meer als eene boerendagbuur. Het is de grootste goudklomp die er bestaat, iu de wereld de grootste die tot hiertoe ge vonden was, was geschat op 210,000 fr. Eer het nog wat voorder is zal er zoo veel goud in de wereld zijn, dat er nie mand meer zal willen naar zien wattt een amerikaansche geleerde heeft be wezen dat er goud is in alle metalen hij heeft zeil goud getrokken uit de pot aarde maar niet veel toch 1 deelken op 1,224,000 deeleu klei. Én nu heeft ne spekelinus uitgecijferd dat er in de kleigrond waarop Philadelphia gebouwd is, voor 600 millioen fr. goud ligt. Spij tig dat het zooveel zou kosten om er die millioenen goud uit te trekken «o» Bartholomeus. IlëHelijk 'danktot de naaste week. Snoeck. De hand aan 't werk. Hum. AU riggt.J 'tis puik; u niet fezien ziit ge verloren geloopeu -4- >e Wederkomst is Willekom Als ge komt, ge kunt werk krijgen gaat ge Zondag en 8 dagen meê naar d'Êxposi;- tie Ik heb ook toegestemd. 362 dezen morgen, door zijn bezielend woord zoodanig te ont roeren, tot uwe verlossing derwijze aan te sporen, dat ik half besliste het waagstuk te beproeven. Edoch, daar het geen kinderspel is en mijn hoofd in de weegschaal ligt, wilde ik ten allerminste weten voor wie ik mijn le ven te pand zet... Gij... Wees kort en bondig, Heinbert. Gij hebt me straks uwe geheimen veropenbaard en hij- Hij? Hij ook maakte me de zijne bekend... n Wie is hij Spreek toch rasser Ludovic is... begon Heinbert, zag schuw rond, ging aan de deur luisteren, kwam weer op zijne teenen bij de ongeduldige maagd eu fluisterde hij is geeu min streel..., maar... een ridder,, uw geleider naar Liedeker- ke, Boudewijn van Lede Boudewijn van Lede gilde Lauretta verheugd EiHij leelt dan nog Roep toch zoo hard niet, jonkver... Houd u be daard... Het staat dan vast: men zal Heinbert radbra ken of met de koord straffen, maar met vreugde brengt hij jonkvrouw Lauretta zijn leven ten offer Wees gezegend, Heinbert!.... Edoch, gij ook zult met ons den dood ontvluchten... Dat zal. ik beproeven. Bekommer u echter met mij niet verder... Morgen, bij bet schemeren van den dag, zal Boudewijn onder het schietgat het een of het ander lied neuriën, opdat ge hem herkennen zoudt.. Dan kunt ge het verlossingsontwerp nader bespreken... Tot getuige van de oprechtheid mijner woorden, tot waarborg van uw aanstaand geluk, verzocht hij me u dit perkament te be- handigen. De cipier haalde het stuk uit zijnen kolder. Op hetzelfde oogenblik was er een heel getommel op de trap. Drommels I we wgr^SB betrapt 1 zeide Heinbert

De Volksstem | 1897 | | pagina 2