Wisselkantoor van Tl. Stevens, LUIBRECHTS. SLECHTE GAZETTEN. KERKELIJK NIEUWS. Uit den Vreemde. BUITENLAND. Naar den Congo. Lovendegem. Nieuws uit Aalst. Menschen, oordeelt. Vrocgcp Hu Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief Vraagt hij ons verkooper* Sint Antonius-Almanak voor 1898. - ÏO centiemen. BENOIT VERBEECK, Burgerlijke Stand, Valst. er ook met ontzaglijke ringen in den neus velen hebben meer dan een kilo ringen aan het lijf. De Hindoes loopen gemeen lijk met bloote beenen en barrevoetsde eene zijn natuurlijk beter gekleed dan de andere de arme lieden hebben niets dart eejpen doek om delenden. In de straten loopen er trams, bespannen van paarden, juist als in België; rijtuigen vindt meu overal. Nooit, in geen eene stad, heb ik zooveel gerij ge zien als kier te Bombay.'t Is hier de gewoonte niet van te voet te gaan, misschien wel ter oorzake der groote warmte; buitendien met voituur of tram vindt ge gemakkelijk den weg gij en hebt maar te zeggen waar ge naartoe wilt en men voert er u heen. Al de karren, wagens en zwaar gerij worden getrokken van ossen en buffalos. Gij hebt maar éene straat door te gaan om er met honderden te zien f geheele benden buffalos en koeien staan te midden der stad, op esplanade- en graspleinen te weiden. Die buffalos zijn leelijke, lompe bees ten en hebben de kleur der olifanten ze zijn ver van wild te zijn, want bijna slapende stappen zij traagzaam-vooruit of men er op slaat of stoot, zij houden immer denzelfden gang, blijven even kalm en verduldig. Men heeft hier eene soort van ossen, inet eqin kleinen bult boven den hals ik zag zoo benden van honderd voorbij Ons collegie trekken. Als zij staan te weiden ziet men gewoonlijk eene kraai of andere zwarte vogel op hunnen bult zitten, 2onder dat os of koei dit schijnen te bemerken. Zij zien ergöede vrienden uit met die beestjes, en geen wonder ook die Vogels maken jacht op het ongedier te, dat op den rug der koeien wandelt (Wordt vervolgt). Gazetten, die door de-bisschoppen publiek afgekeurd en veroordeeld wordon, zijn dit slechte gazetten, ja of neen. JA. Zijn Volksstem en Denderbode veroordeeld NEEN. Welke gazetten zijn veroordeeld geworden De Werfttnan, Het Lantl run A etst, Mé Int*he Roeland en ftet Recht. Wie heeft die veroordeeld Hunne Hoogweerdigheid de Bisschoppen van Geut en van Brugge. Hoe heeft de Bisschop van Gent dit geschreven Hij heeft geschreven, 't zijn zijne eigenste woorden - Hij achten het ome plicht de geloovifoen te eevmanen xieh dooe UcegcUjhc gazetten niet te laten MËSLEMDEN. Mag een ware Katholieke nog eene van die gazetten in han den nemen NEEN, volstrekt neen, want zij misleiden het volk. DAGWIJZER. Zondag, 3 October. O. L. V. van den H. Rozenkrans. 't Evangelie van den Pharizeer, die aan Jezus vroeg welk het grootste gebod was der wet. Jezus antwoordde Gij zult den Heer uwen God beminnen uit gansch uw hert en in gansch uwe ziel, en in gansch uwen geest. Dat is het eerste en grootste gebod. Het tweede ondertusschen is aan dat gelijk gij zult uwen naaste beminnen gelijk u zeiven Maandag, 4. H. Franciscus van Assisië. Dijnsdag, 5. H. Galla. Woensdag, 6. H. Bruno. Donderdag, 7. H. Marcus, paus. Vrijdag. 8. H. Brigitta. Zaterdag, 9. H. Ghislenus. .•■■t J'IIU Jj-tl-kl' T^r,. j CONGREGATIE DER JONGELINGEN. Zondag 3 October, Feest van den H. Rozenkrans. Alge- meene Communie in de kapel der Eerw. Damen, Molen straat. Mis om 6 uren, Vollen aflaat. Om 11 uren, in de kerk van het Collegielof en daarna Rozenhoedj e met zang, in de kerk van den H. Martinus, om den Vollen Af laat aldaar te winnen.De congreganisten worden drin gend uitgenoodigd om tot eigen voordeel en tot stichting aan deze godsdienstoefeningen trouw deel te nemen. 363 angstig en beefdeVerberg het getuigschrift I Heb moed! Rambold is daar Ook Diedaart 1... Mijn God 1 zuchtte Lauretta, stak het perkament in haren boezem en vlijde zich op hare steenen rust bank neer. Heinbert dribbelde naar de deur, maar deze vloog open Rambold botste tegen den verschrikten celbe waarder en bonsde hem op den grond. Domkop, n gromde de ridder Wat bediedt dit langdurig bezoek Het gebeure nog eens en het hoofd rolt u van het lompe lijf 1 Meteen trok hij den cipier bij den kraag op en duwde hem naar den uitgang. Hein- bert kwam er in Diedaarts armen te recht en werd door dezen met zulk geweld gestooten, dat hij tegen de trap kwakte en zich erg bezeerde. Ros den gloeienden deugniet eens duchtig af, Die daart, en laat me alleen, gebood Rambold en sloot de kerkerdeur in de klink. Lauretta, die het aangezicht met beide handen be dekt hield, verroerde niet. Rambold naderde zijn slachtoffer, kruiste de armen en bleef eenen stond sprakeloos. De minnegloed joeg hem het hart onstuimig tegen de borst. Hij had Lau retta doldriftig bemind toen zij, de bloem der vrouwen, het beeld der gezondheid was en uitschitterde door een prachtig gejuweelden boezem, door de kostelijkste gewa den, met goud en gesteente versierd. En nu, dat zij uit- 0 gemergeld was, nu dat enkel een zwart kleed, bemod- derd en bespat, om hare leden golfde, nu woedde de lief- t de nog heviger in hem. En des te sterker kluister den hem de bekoorlijkheden der gevangene, daar haar nauwsluitend gewaad nog beter de schoone lijnen harer slanke gestalte, de lieve vormen harer leest deden uitko men. Hij zou eene krachtige poging aanwenden om hare liefde te veroveren. Hij boog en sprak zachtLauret ta, wil mij joor de laatsSjr »aal aanhooren, Dagelijks Priesterlijke benoemingen. Zijn benoemd tot onderpastoors te Geeraardsbergen, E. h. Souffriau, on derpastoor te Haaltertte Haeltert, E. h. Peerts, id. te Laerne te Laer- ne, E. h. De Nève, id. te Lootenhul- '-4e, E. h. De Saedeleiiy id, te Hamme; teflamme, E. h. Gordyn, leeraarin 't collegie te Dendermonde te Gent- brugge (St Eloi) E. h. Gahide, onder pastoor te Eistte Eist, E. h. Wau- ters, id. té Gentbrugge te Sleydinge, E. h. Vande Weghe, id. te Wichelen; te Wichelen, E. h. Sonneville, bewa ker in het collegie te Ronssete Waerschoot, E. h. De Groote, gewe zen leeraar. De E. h. A. Van Wassenhove, dia ken in 't Seminarie, is professor be noemd in St Martensgesticht, Aalst. E. H. Schelstraete, priester in het seminarie, is benoemd tot leeraar te Geeraardsbergen E. h. Verstraeten, diaken, tot bewaker in het klein semi narie van St Nicolaas E. h. Jacobs, subdiaken, tot leeraarin Sint-Livinus- collegie te Gent. Spiegels was school meester en vroeg in de klas aan Lui- brechts Gij daar, Lui- beken, zeg mij eens waarom de Broeders van Jozef ongelijk hadden met hem te verkoopen Lutbeken. Zij hebben hem te goed- meester koop verkocht, In Rusland, nabij Oufa, is er brand ontstaan op eenen stoomboot, te mid den van den nacht. Ai dit moest wreed zijn! Al de reizigers waren in slaap. Op 't noodgeroep vlogen allen naar bo ven. Velen zijn over brood gesprongen en hebben zich al zwemmend gered verscheidene zijn verdronken. Er waren 200 passagiers op 't schip, 't Getal doo- den is nog niet gekend. 0 Te Arras staat eene oliestamperij in brand. De olieputten staan in volle vlam 't is wreed om zien. Van uren ver kan men den brand bemerken, aan blusschen valt er niet te denken. Er is voor 1 millioen schade. Te Parijs in de vischhal is verledene week een snoeck verkocht die 28 pond woog en 1,18 me ter lang was. 58 fr. is er voor gegeven. 0 I qgp 4 0 1 (*)Q(°) Frankrijk. Dat is de raoèite weerd, zie Te Brest had er Zondag kiezing plaats voor een lid van den arrondisse- mentsraad. Geen enkele kandidaat beeft zich aangegeven, en geen en kele kiezer is Zondag in de bureelen geweest om te stemmen. 't Is spijtig dat wij bet niet vroeger geweten hebben '1 was juist een kans ken voor Pelsmaeker en Compagnie die zouden toch zoo gaarn gekozen zijn. Amerika. De geele koorts woedt in verschillige streken der Vereenigde Staten. Te Nieuw-Orleans heeft het gemeentebestuur de schoollokalen ter beschikking gesteld om er dé zieken heen te brengen en te verzorgen. Gij zult denken dat dit wel is, niet waar maar gij zijt mis. De inwoners van Nieuw-Orleans zijn er zoo kwaad om, dat zij een schoollokaal in brand gesto ken hebben, na eerst den darm der brandspuit afgesneden te hebben ritoet ge daarvoor niet stekelvérken zijn Verscheidene zusters hebben zich met moeite uit den brand kunnen redden. Griekenlaud. Al de grieksche ministers en verscheidene leden van de Kamers hebben brieven ontvangen, waarin zij met de dood bedreigd wor den indien zij het vredeverdrag met Turkijen durven stemmen. Men denkt dat die brieven uitgaan van een geheim genootschap, eene soort van vrijmetselarij, dat vroeger den oorlog in gang gestoken heeft en hem nu we der zou willen herbeginnen. Ge kunt wel peinzen dat de kamerleden en de ministers op dit oogenblik op hun ge mak niet zitten in de vloeren zetels. Wreede spoorwegramp. Om trent Newcastle, in Amerika, zijn twee ti eins opeengebotst, die in volle vlucht waren, een reizigerstrein en een trein met vee geladen. De eene trein is boven op den andere geloopen, bijna al de wagons zijn verbrijzeld. Tot grooter ongeluk, schoten de treins in brand verscheidene reizigers zijn levend ver brand. De baan ligt vol verkoolde lijken van beesten. Tot hiertoe weet men van 30 dooden. 'tls afgrijselijk om zien, zeggen de gazetten. Fraokrijk. Een Araab, luite nant der spahis, officier van het Eerele gioen, is over eenige dagen in zijn "rachtig uniform eene bedevaart naar lourdes komen doen. Aan den eerw. Pater Oliyier legde hij uit dat hij, al hoewel muzelman, toch de H. Maagd kwam vereeren, omdat hij aan de On bevlekte Ontvangenis gelooft. De muzelmansche bedevaarder heeft de Grot en het geneeskundig bu reel bezocht, en generaal Lemaitre, welke den dienst van berriedrager vervulde, heeft hem eene medalie van O. L. Vrouw aangeboden. De officier der spahis heeft hem hartelijk bedankt en beloofd de medalie zorgvuldig te bewaren. Uit eenen brief den 8 September uit Las Palmas ontvangen, blijkt dat het eerste gedeelte van de te rugreis der Kongoleezen niet al te voorspoedig is geweest. De Noordzee was zeer onstuimig de ne gers hebben veel geleden. Zij gingen zelfs zooverre met te zeggen dat de kapitein zich van weg vergist had, daar de Noordzee bij hunne aankomst zeer kalm was. Gedurende verscheidene dagen kropen zij over het dek en zochten een steunpunt, een uitsprong, om zich er aan vast te klampen. In de kajuiten was alles doodstilmen hoorde slechts nu en dan eenig gejammer. In de Golf van Gascogne stond de zee nog altijd hol en dobberde het schip fel, maar in 't zicht der Portugeesche kusten kwamen de warme zon en de warme zee terug. De Kongoleezen, die zich stilaan van hun Brus- selsche kleedingstukken ontdaan hadden, konden op het dak verblijven en vonden de gezondheid en tevredenheid weèr. Te Las Palmas begonnen de ne gers huone toebereidsels om te Boma eene triom fantelijke intrede te doen. Tegenwoordig moeten onze zwarte broeders (1) reeds in Congo zitten. Wildstroopers. In den nacht van 23 dezer heeft hier op Oostveld eene ontmoeting plaats gehad tusschen gendarmen en wildstroopers. 't Was omtrent middernacht. Zekere August Heye, stak eenen lichtbak aan. Twee gendarmen van Zomergem cjie in eenen graéht verbórgen waren, sprongen uit hun ne schuilplaats en hielden den wildstrooper aan. Op 't zelfde oogenblik weerklonk een schot. Een gezel van Heye had zijn geweer gelost en een van de gendarmen getroffen in den schouder. De andere gendarm met beRulp van den jacht waker Sergeant heeft den moordenaar kunnen aanhouden, die naar Zomergem geleid is. De da der is zekere V. van Lovendegem hij is getrouwd en vader van verscheidene kinderen. Men gelooft dat de wildstroopers met 4 waren, 't Parket is met de zaak bemoeid. Wettcren. Maandag, 4 October aanst.zal alhier de plechtige intrede plaats hebben van den Zij Eerw. Heer Gyriel Noterman, als pastoor-deken odzer gemeente* Oiïi 1 uur, zullen ruiters en rijtui gen vergaderen op den Vennemandriesch, om den Zeer Eerw. Héér Deken naar de Statie van Qua- trecht te gaan afhalen. Midderwijl zal een prach tige stoet, samengesteld uit groepen, wagens, maatschappijen, enz. zich op den Driesch vormen, oija onzen nieuwen herder luisterlijk ter kerke te leiden, 's Avonds, om 8 ure, zal de harmonie Sint- Cècilia een prachtig concert geven op de Groote Markt, terwijl de gansche gemeente door, de hui zen zullen verlicht zijn. Hoe veel bier wij drinken België bezit 2140 brouwerijen, die in 1896 niet minder dan 12,401,209 hectoliters bier Voortbrach ten. Daarenboven werd er nog 97,692 hectoliters vreemd bier ingevoerd. .Waarlijk, dat kan tellen Poets wederom poets. Dit spreekwoord werd te Herstal op klinkende wijze toegepast door de wapenfabriek. De socialistische gemeenteraad stelde eene taks inf van zooveel per vierkante meter stoomopper- vlakte in de fabrieken. Het bestuur der wapenfabriek riep zijn werkvolk j meestal socialisten bijeen en zegde De nieuwe taks zal ons verscheidene duizenden kosten en daar het ons niet mogelijk is, die te be talen zonder te bezwijken onder de concurentie, moeten wij, in plaats van de verkoopprijzen te hoogen, de werkloonen verlagen. Men ziet van hier wat gezicht de werklieden trokken en hoe spoedig zij naar hunne gekozenen liepen om te verzoeken de taks niet te stellen Zondagrust. Enkel de Apotheek van M. BONNER, Bisschopstraat, zal aanstaande open blijven. Sint Alartensgesticht. Heropening der klassen, Donderdag 30 Sept., om 8 uren. Brandramp. Zondag avond rond 7 uren is er brand ontstaaD ter woningen der gebroeders Scheerlinckx, gestaan Scherrestraat, Osbroeek. Het vuur deed snellen vooruitgang en weldra waren de drij woningen door het vuur verslonden. Dank zij de moedige werkingen der toegesnelde geburen en de snelle tussehenkomst van ons vrijwillig Pom pierskorps, is do woning van M. J.-B. Coene, ho venier en broodbakker, bevrijd gebleven. Slechts na eene volle uur werken zijn onze pompiers er in gelukt het vuur te overmeesteren. De gebouwen zijn verzekerd voor eene som van 14,000 franks. Oorzaak onbekend. Volgens M. Petrus, opsteller van 't Land van Aelstzijn de liberalen nu goede christenen ge worden,de liberalen zijq nu zachte lammeren, brave menschen, die hunne christelijke plichten kwijten, veel beter en rechtzinniger dan die oude, verstokte bewaarders Zit hier wat die eerlijke gazetschrijver vroeger en nu schreef en drukte 't Liheralispius is den opstand tegen 't geeste lijk gezag. Waren er geene liberalen, er zou den geene ^socialisten of anarchisten zijn. I)e liberalen van SintAmands hebben een school waar de catechismus niet zal geleerd worden. De li beralen maken deel van eene ongelukkige sekte, die tot de Vrijdenkerij brengt en tot het Soeia- alismus. Het liberalismus kan in de wereld gemist wor den, zeer gemakkelijk wee de huizen, dorpen en steden waar 't liberalis mus inkomt 'k Heb d'Aalstersclie li beralen op den trein ge zien, zegde ons een oog getuige, hunne tong stonk van den vuilen praat en een hunner riep: Ze moesten al de Fran ciscanen 't Oostakker op hangen Al wie christene mensch is, al wie goede Belg is, al wie treffelijk man is, moet het liberalismus verzaken, verfoeien en bevechten geene over eenkomst met. die partij 't was ons reeds door de Geestelijke overheid ver klaard- de feiten komen het bevestigen t' Liberalismus is den opstand tegen de orde, tegen de vrijheid, tegen God! De liberalen.. Wie zou durven zeggen dat het GEENE christene men schen zijn Menige- zoogezegde li berale familie was chris telijker dan catholieke familiën, die door den naam van catholiek op gehemeld waren... De li beralen zijn dus christen gebleven gelijk wij, enz. Zonder de liberalen van Brussel, Nyvel en Ant werpen, hoe zou 't mel ons zitten in de Kamers En in plaats van de libe ralen daarvoor dankbaar te zijnmen zou ze weg- stampen, als ze niets dan den raad van Paus en Bisschoppen volgen, tot algemeene redding. Ach, in ,'t oud testa ment waren veel verward heden... Op menige plaats, hij die te eerzuch tig was op burgerlijke vrijheid werd Liberaal genoemd. AALST. Elke partij op 't stadhuis, dat is recht en rede... Er kan eene troffelijke overeenkomst gesloten worden. De oude partij, veree- nigd met de volkspartij en de liberalen, zoo zul len allen 't Geestelijk en al wat Godsdienst is eer' biedigen. Dit zijn de woorden, letterlijk, door H Land ge schreven. Zij staan gedrukt, zwart op wit, in de gazetten en schriften... Zij berusten in ons bureel, Leopoldstraat, (elk kau ze zien) waar er iu dien aard, eene schoone verzameling berust. Wat huichelaars En men zou nog durven betwijfelen dat de groe ne socialisten verkocht zijn aan de Logie Aardige, aardige christenen, die dag en nacht, met handen en voeten, werken om liberalen en so cialisten aan 't bestuur te helpen 1 Maar alla, dat volkje is nu braaf, christelijk en verdraagzaam geworden de katholieken zijn he den smeerlappen, schijnheiligen en vuile straatver- kenszoo lezen wij in Het Land van Aelst 1 Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief (bis) Mijn Vlaand'ren boven al, (bis) Dat is 't refrein, het liefdelied Dat ik nooit vergeten zal. Des avonds, wen ik moe van zin, (bis) Mijn stille ruststee zoek (bis) Dan bid ik... Vlaand'ren, Vlaand'ren lief O mijn Vlaand'ren, houd u kloek... bls En 'kdroom dan, 'kdroom van roem en macht, (bis) En eeuwen gaan vooibij, (bts) En dreunend klinkt het... «schild en vriend En ik zie mijn Vlaand'ren vrij 1 ",s Mijn Vlaand'ren heb ik hartlijk lief Mijn Vlaaiid'ren boven al Dat is 't relrein, het liefdelied Dat ik eeuwig zingen zal. Een ware Volksalmanak, fraai van vorm en druk, ver makelijk, nuttig en stichtend van inhoud 96 bladzijden. Achterstraat, IS, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der stedea, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten enz., tegen de gewone voorwaarden. Meester-Schrijnwerker, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 13 2(5. Huwelijken. F. Van Heirseele, smid, met E. Van Nuffel, tw. E. De Smedt, vuurst. met M. Lievens, br'eist.' H. De Neve, mutsenm. met E. Schelck,' tw. L. Van den Brande, schrijnwerker, met C. Mie- chiels, herbergierster. Overlijdens: J. Vryens, student, 18 j. Esplanadestr. F De Luyck, wr Everaert, z.b. 77 j. Bisschopstr. —1 A. Bouré, scholier, 13 j. Vaartstr. F. Van den Hende, 12 j. Nieuwsttaat, 1 kind optof T jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3