M mfa IWEIN VAN AAL Een laatste Zoientaj. 1 3' JAAR AT 144. ZATERDAG 0 OCTOBER 1807 w Bureel Leopoldstraat, 1 i), Aalst OVERZICHT. Dr Is. Bauwens. Armoede en liefdadigheid. Eene ijzeren Stem en een steenen Hert. miiiiiiiiiiiiiiiiitft Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slack van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van sclioc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De fransche omwenteling van de verledene eeuw heeft haren naklank gehad in gansch Europa. Voltaire en Rousseau hebben goddeloosheid gepredikt vele menschen zijn onverschillig geworden aan de hemel- sche en eeuwige goederen en zoeken hun geluk alleenlijk langs den kant van de aarde. De fransche omwenteling heeft de oude gilden afgeschaft, waar meester en werkman over loon overeenkwamen. Veelal is de werkman, die door geene wetten beschermd werd, de speelbal geworden van goddelooze en baatzuchti ge patronen, die maar voor doel hadden zooveel geld moge lijk te verzamelen. De Paus Leo XIII, getroffen door de goddeloosheid en slechten toestand van 't werkvolk, heeft zijne vermaarde Encycliek Rerum Novarum in de wereld gezonden om aan meester en werkman hunne rechten en hunne plichten voor te houden. Een toestand van zaken komt op geenen enkelen dag en kan alzoo ook niet aanstonds veranderd worden. Daarom moest de toepassing van de raadgevingen van den Paus langzaam gebeuren en hier en daar groote moeie- lijkheden verwekken. De Bisschoppen van België hebben gehoor gegeven aan de stem van den Paus en in Congressen en in andere verga deringen hebben zij getracht eene richtingslijn te vinden om de encycliek van Leo XIII voor ons land in voege te brengen. Het was voor alle katholieken ecue groote plicht van de bisschoppen in die lastige taak bij te staan. 't Was eene groote plicht ook van te werken, niet op eige ne handmaar volgens de richting door de bisschoppen aan gewezen de bisschoppen zijn immers de plaatsvervangers van den Paus, door hem van Godswege gelast om de ka tholieken te geleiden en te bestieren in 't groot en christelijk werk der sociale hervorming. Hoevele katholieke werken, die de bewondering van gansch de wereld uitmaken, wierden op raad der bisschop pen in België niet gesticht- en hebben veelg bijgedragen tot verbetering van het lot van de werkende klas Om maar van éen te spreken, wat grootsche inrichting is de Christene Volksbond GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR En ik bemin u Ik vervloek u En ik bemin u zóo zeer I zóo zeer Achteruit riep zij thans dreigend tot den voort kruipenden Rambold Ik, ik uwe vrouw worden Nooit!.,. Nooit!... Nooit huilde hij en sloeg wanhopig de handen vóór het aangezicht. Nooittierde hij weer, trok woedend aan zijne haarlokken, sprong haar dan bliktan dend toe en greep ze tot pletterens toe bij de armen Nooit zult ge mijne vrouw worden?... O gij haat mij dan wel diep Uit al mijn vermogen Ongelukkige ge trotseert mij, mij, Rambold van Straeten Vergeet ge dan, dat uw leven in mijne han den is? Terg me niet langer!... neen! terg me niet lan ger Hij slingerde de weerlooze jonk ver op den grond, zette heur den dolk op de hartstreek en grimde heur aan. Lauretta was evenwel de zwakke maagd niet meer van voorheen, wier prikkelbaar zenuwgestel bij den mins ten slag van 't noodlot werd ontredderd, wier bloed in de aderen van schrik stolde. Zij was aireede gehard te gen 't leed en had heldensterkte verkregen. Rambolds be dreiging, al voelde Lauretta de punt des dolks haar in de huid prikken, werd enkel door den uittartenden kreet beantwoord Sla toe, lafaard Wat vreest ge?... Sla toe ik veracht den dood. Eens t99b zal ik hierboven voor eeu- Plet werkvolk werd in eenen algemeenen bond vergaderd om met wijsheid en rechtvéerdigheid zijne rechten te verdedigen. Aan het hoofd van den Volksbond staan mannen Arthur Verhaegen, die altijd op de bres zijn om te strijden tegen 't socialismus en om te werken ten voordeele der arbeidende klas. Hoe ongelukkig is het dan niet, van onder de katholieken huichelaars en verdwaalden te vin den, die raadgeving van Paus en Bisschop mis prijzen, en die tot vreugde van liberalen en so- cialisten, den smaad werpen op al diegenen die i onder 't geleide van de Bisschoppen werken vol- J gens de richtting van den Paus Het staat in I alle dagbladen te lezen, dat de Daensisten verre, van zich te beteren, zelfs in 't openbaar de hand reiken aan de vijanden. Plancquaert gaat nu rond Gent meeting geven met de liberalen, niet om de socialisten te bestrijden, maar om de ka tholieken aan te vallen. Men heeft bewezen dat te Destelbergen Planc quaert als verslaggever had denzelfden scheur maker, die schrijft in eene socialistische gazet van Gent. Het wordt dan alle dagen klaarder, dat de daensisten overgaan tot liberalen en socialisten en dat zij door de katholieken als hunne ergste vijanden moeten bestreden worden. Er is dus geen twijfel meer of die scheurma kers zullen van alle ware katholieken verlaten worden zij zullen de straf krijgen van hunnen onmeetbaren hoogmoed en verdwijnen, terwijl de katholieken eene schitterende zegepraal zul len bekomen op liberalen en socialisten. Katholiek. heb dank Dat za'l ik in mijne gazet van toekomen den Zondag... Oho, zoo rap niet, man, zoo rap niet. Ik sta hier op mijn 41° jaar, en op die 41 jaren heb ik hier in Aalst al veel weten gebeuren. De li berale partij heb ik weten zegepralen en ik heb ze zien vallen hier, achter mij, boven mijn hoofd heb ik den toren weten afbranden.. Ehwel, Dirk Martens EhwelNooit of nooit heb ik een enkel woord gesproken, maar nu mag noch kan ik niet meer zwijgen... Wat gebeurt er, Dirk Wat er in Aalst gebeurt sedert 5 jaren?, Dat moet gij juist komen vragen Luister wel naar mijne woordeu, en moge mijue ijzeren stom krach tiger zijn en meer invloed hebben op u als die van uwe Bisschoppen, uwe Priesters en geheel het ka tholiek land T ooruil vervloekt de samenleving waarin de eenen millioenen bezitten, terwijl de anderen van gebrek en armoede langs de straten neerzin ken. Het schijnt dat dit nochtans niet veel indruk maakt op de roode miljonnairs, zooals de Vande- velde's, Defuisseaux, Furnemont's en anderen, want zij blijven gerust het geld hunner koepons opstrijken en Anseele zelf laat er zijne plezier reisjes naar Zwitserland niet voor. Zeker, er heerscht veel armoede in de wereld, doch 't is het socialism niet dat dien toestand zal verhelpen de rooden doen niets voor de arme menschen, terwijl de christelijke liefdadigheid reeds veel gedaan heeft en nog steeds ,doet om zooveel mogelijk alle ellenden te verzachten. 10 1... 11!... 12!... 't Sloeg 12 uren op den toren 't was helledonker... Geen enkel ster reken blonk aan den hemel... I)e markt was een zaam en stil de toren nog zwarter, dan de zwarte nacht, stak zijn hoofd in de lucht... De brave lie den, vermoeid van den arbeid van den zaterdag, vroegen aan den slaap eene zoete verkwikking. A'les was eenzaam en stil.. Nauwelijks was de twaalfde slag uit de klok ge vallen of eene zware stem, eene stem, die uit eene ijzeren borst scheen te komen, klonk traagzaam in den nacht Petrus Petrus Wie roept er achter mij Is 't niet al genoeg, dat ik mij in den dag verduik Kan men dan zelfs niet verdragen, dat ik 's nachts... Petrus!... Petrus!... herhaalde d'ijzeren stem. Ik zie niets als de zwarte schaduw van Dirk Martens... Collega, zijtgij het misschien Ja, ik beu het, ik zelfIk, die voor de eerste maal sedert dat ik hier op de markt sta, voor de eerste maal sedert 41 jaren, mijne stem laathoo- ren En dit te mijner eer 1 Dank, Dirk Martens, In naam der Drukpers kom ik van dezen nacht tegen u te protesteereu en u het volgende te verklaren Iiadde ik geweten, welk een schromelijk mis bruik, gij, Petrus, van deze schoone uitvinding gingt maken, ik zweer het bij deze drukpers, aan mijne rechter hand, mijne glorie ware met mij ten grave gedaald en nooit, neen, nooit hadde ze ik aan België kenbaar gemaakt Geene moeite heb ik gespaard om mijn geliefd Aalst beroemd te maken! Ik had Latijn en Griekseh geleerd bij de Wilhelmieten in deze stad ik ver trok naar de Hoogeschool van Leuven, vandaar naar Venetië, bij eenen boekdrukker, en in 'tjaar 1473, ('k en was dan maar 23 jaren oud) kwam ik in Aalst terug... Ik bracht de eerste drukpers in 't land... In Aalst werd de eerste boek gedrukt De Conversione Peccatorum, Van de Bekee- ring der Zondaars. (1) Iedereen sprak var Aalst Aalst was beroemd wijd en verre 1 En gij, Petrus, gij ook hebt door de drukpers Aalst doen kennen I Uwe geboortestad hebt ge bij den vreemdeling belachelijk, misschien hatelijk gemaakt 1 De inwoners van Aalst zijn menschen, die het brood uit den mond van hunnen evennaasten trek ken 1... In Aalst is 't nog slavenhandel Aalst slechter als de Congo, slechter als Siberië 1 De ka tholieken van Aalst, die schildert gij af als schijn heilige, hebzuchtige menschen 1 De priesters van Aalst als vervolgers die u be lasteren I De paters als dienstknechten der rijken 1 En om dit alles gedaan te krijgen, zet gij een schijnheilig wezen op, drukt gij op eiken regel den naam van onzen Goddelijken Zaligmaker en van zijne Heiligen I De Bisschoppen zijn Caïphassen die zich met de Bisschoppen en liunne bevelen weinig bekom meren vergelijkt gij aan Christus de deftige men schen, die uwe lastertaal afkeuren noemt gij scri- ben en pharizeërs 1... Ik, ik ontnam niemands eer, ik Schreef en druk te eene deftige taal, ik verweet niemand 1 Maar, 't is waar, ik woonde in de Zoutstraat en gij aan de VlSCHMARKT..,. En uu, punctum... Om te eindigen een goeden raad Ge zijt nu afgekeurd door Paus en Bisschoppen. Uwe geestelijke overheid is geheel en gansch te gen u, en moet tegen u zijn in consciëntie... Al de katholieke gazetten schrijven tegen u... Geheel BeJgië keurt u af... 't En zijn maar liberalen en so cialisten, die nog een woordeken voor u ten beste spreken Toe vriend, 'tis wel lastig, 'k weet hetMaar toch, zeg het,... druk het... ifea Cu>pa Mea Culpa Ik heb mis geweest Ga nu uaar huis, Petrus, en overweeg wel mijne woorden.... J: 3|c Petrus boog het hoofd eu nam zijuen hoed af De maau schoot hare heldere zilver achtige stralen, aldoor den zwarten nacht, op het wezen van Dirk Martens! Zijne oogen blonken van verontweer- diging... en zijn metalen wezen was rood uitgeslagen t Sloeg 1 uren op den toren... De markt was eenzaam en stil,... en traag zaam slodderde eene zwarte schim 't gat van de Molenstraat in. Wanneer de gouden zonnestralen op een frisschen Octobermorgen in uwe kamer dringen, maakt zich oeu raar go- voel van u meester, een gevoel, dat u met onweerstaanbare macht uaar bui ten lokt. Naar buiten, in 't vrije Ruimer ademt men onder de geel- wordende kruinen der hooge kastanje- boomen, tusschen welks groote takken de zon hare lieve stralen schiet. Do stedeling vooral is die laatste zo merdag welkom, want de regenbuien en grijze mistluchten der voorgaande dagen deden hem met een gevoel van weemoed don naderenden winter tege moet zien. Ook, welke beweging, welke vroolij- ke bedrijvigheid op de boulvards, in de breede dreven en openbare wandelin gen 1 Welke borite wemeliog van lichte toi letten en gekleurde zonneschermen, van deftige hoeren en da mee, van kraak nette kindermeisjes en flink uitgobors- telde uniformen, van Zondaagscbe voet gangers. van jeugdige knapen en meis jes. Allen willen- zich koesteren in die laatste zonnestralen, welke misschien reeds morgen door 't vinnig Noordwiud- je zullen vervangen worden. Langzaam trekt ginder een zwart ge vaarte door den vreugdigen stoet. Zwarte paarden slepen traag den zwarten wagon, geleid eu vergezeld van zwarte mannen, welke ongevoelig voor den afscheidsgroet der lieve najaarszon schijnen. In dien wagen rust het lijk van den armen barakspeler, die over eenige da gen zijn gevaarvol beroep met het leven betaalde. Arme man Behalve de vier bedrukte kinderen en een oude vriend, allen in gelapte klee deren gehuld, vergezelt u niemand op uwe laatste wandeling. Toch ook vergezellen u die laatste zonnestralen, de eerste misschien, die ontloken zonder u kommer aan te bren gen, en wanneer gij straks te midden van zooveel andere uwer lotgonooten in den algemeenen kuil zult rusten, zullen zij u den lautstenafscheidsgroet bren gen. Arme weezen 1 De lieve schooljeugd ook, mocht zich verlustigen in de laatste zonnestralen. Onderwijzers en leeraars leiden de vroo- iijke schaar langs de schoone dreven. Levenslust straalt uit de schallcsohe oogen der knapen, die toch zoo-innig tevreden zijn voor eenige uren aan de enge schoolzaal te mogen outsuappen. Schaterend trekken zij voort, gevolgd door de kwijnende blikken van dien vroegeren speelmakker, die daar boven, achter het gesloten raam, mede de laat ste zonnestralen geniet. Voor hem, he laas, konden zij wel de laatsten, de al- lerlaatsten wezen. Arme ouders Lieve stralen, wat zoete herinnerin gen wekt gij in ons hartGlanzend vor- toonen zich aan de verbeelding de da- (1) Het eerste boek door Dirk Martens gedrukt, draagt gen uit den lang vervlogen zonnetijd derdaad voor titelVan de Bekeuring der Zondaars. 1 der jeugd, J -. f*. J: mm

De Volksstem | 1897 | | pagina 1