KiBELADOEKEN. De Frauschmans. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Ontdekt Zele. Mirakiileuze genezing. Tc iiOurdes. Zesde brief. Doch het geelgeworden loof, dat langzaam ter aarde zijgt en waarop de Octoberzon hare laatste stralen zendt, verwittigt ons tevens, dat de winter naakt en dat ook voor ons weldra de winter des le vens zal aanbreken. marwei, lieve zon, of liever Tot Wederziens Baetholomeus. Achtbare Vrienden der Volksstem, deneenparigen Goeden dag van juven bes ten kamaraad, die hier zoo pront en geestig staat en u wat nieuws vertellen gaat.... Hoe is 't Heb ben de pardesus ook bij u Zondag al gefloreerd In Aalst liepen er al veel ingedoeffeld gelijk Kled- dens... Maar ook 't was oprecht winterweer, en al wat van achterna gaat komen en zal niet veel meer beteekenen.Pak ken, gelijk wij het kunnen krijgen is nog 't best de dief zei het ook en hij vingerde een boer zijn tabakblees. Den 12 van dees week, dijnsdag, dan, gaan de Kamers open onze vierden zal dus nog eens de gelegenheid hebben van een droef figuur te maken menschen, als g'hem daar ziet zitten, ge zoudt hem een half censken geven van compassie a ja, daar geen betje op zijn gemak zitten en voor 't manneken staanCouragie, laat het ons niet vergeten Nog 38 wcckskcns en wij zijn hem kwijtAl de ware dom pers hun hart gaat open als z'er op denken Er is tot Autweepen weêral nen diamant handelaar weggespeetzoo een affaireken van 100,000 frank, kosten de diamantsteenen, welke hij meênam. Woensdag avond, rond den ach ten, is op Zelc-Heikaut ne stal met gansch den inhoud de prooi der vlammen geworden. Te Londen staan 767,679 huizen; elk jaar worden er 15000 bijgebonwd... Hebt ge dat van den eeu wigen jamé al gehoord?... DeWerkmaus- kring De Wrede van Elsene heeft zijn ontslag ge geven in de Christene Volkspartij... Bravo Dat is ten minste goed gehandeld!... M.Albert Eeman, volksvertegenwoordiger van Geut, ver trekt op 15 dezer naar Egypte. Scheurmaker Plankaert wilde tot Nnzarctli gaan meeting ge ven, maar den heer burgemeester had alle mee tingen verboden dat was zeer wel gedaan meester Planckaert mocht er van onder trekken gelyk een hond met 'n blikken buis aan zijnen steert. Koning Joris van Griekenland was een dezer avonden op wandeling in Athenen, toen hij twee zatterikken ontmoette, die ruzie maakten en ten slotte elkaar duchtig afborstel den. Koning Joris trok het hem aan en kwam er tusschenhij kreeg ook eenige smoutpeeren, maar alia, daarmeê was 't spel toch gebluscht... Als Koning Joris niet meer en weet van wat hout pijlen te maken, kan hij maar champetter wor den. Dinsdag waren te Temsche eenige manden- makers op schok. Het zijn meest altijd dezelfde die kla gen over den slechten tijd en nog meer zouden willen winnen om nog meer te zwieren. Eene vrouw van eenen dier ellendige drinke broers zegde eenvoudig aan haren herteloozen man zie, gij zijt wederom al zat, en wij hebben zelf geene centen om kleine patoterkens voor on ze kindekes te koopen. De arme vrouw heeft niet min dan 7 kinderen en die aHerredc'.ijksche vermaning haalde haar eene hagelbui van slagen op den hals tot verontweerdiging van gansch de gebuurte... Onnoodig te zeggen dat. het ook al eenen was die het menschelijk geslacht door de zedeleer der socialisten zou willen verbeteren. Jonge dochters, die tot staat wilt komen, ziet toch aan wie gij uw leven verbindt't is om te kreveeren als men met zulke dwingelanden de wereldzee doormoet! Geen Godsdienst, geen hert! Van roode en groene socialisten verlos ons, Heeri Eenen die zijn volle goesting heeft van die schoone Evenredige Vertegenwoordiging, is M. Bernier, schepene van Financies tot Sint- Gillis (Brussel)'t gaat hem tegen gelijk koude pap, en hij trekt er dan ook met klank van on- (jej- Kunt ge nu toch te voorzichtig zijn met vuurwapens??... Tot Moerzeke, bij Hamme, M De Brabander, onderwijzer te Hingene, be vond zich dinsdag te Moerzeke; een zijner vrien den toonde hem het mecanism van een nieuwen revolver. M. De Brabander zegde hem dat hij met dit wapen voorzichtig moest zijn. Wees niet bang, antwoordde de vriend, het wapen is niet geladen. Hij mikte op M. De Brabander, die gelukkig het hoofd afwendde. Het schot ging af en de kogel gleed langs het voorhoofd heen en kwam in een muur terecht. De onderwijzer werd slechts licht gekwetst, doch bloedde overvloe dig. - Tot Brussel heeft er een congres ge weest, waarop groote en geleerde mannen het woord hebben gevoerd. Zij hebben te saam ge zien wat er door verschillige landbesturen kan en moet gedaan worden welke wetten er dienen gemaakt te worden om den loon van het werk te verhoogen, het werk te vergemakkelijken, enz., M. Arth. Verhaegen was er een der cheffen hij heeft toch zóo schoon en krachtig gesproken De donchistegazetten noemen dien heer noch tans papieren democraat Moet ge daarvoor geen schelm zijn, ja of neen, van zulke dingen dur ven te schrijven Sapper de boeren t Zijn de Katholieke Trompetter» van Aalst, die zich maandag lustig vermaakt hebben Rmg- steking te peerd, jaarmarkt, enz., enz., er was plezier meê volle wagens, en alles liep in eerlijk heid en deftigheid af... Zoo moet het zijn ook. De Kath. Trompettersclub verdient de onder steuning en de aanmoediging van al de Aalster- sche partijgenooten. Op 17 October eerstk. viert M. DeLantsheere zijn 25 jarig jubelfeest als volksvertegenwoordiger van Uik»mude. - Jommer, de kerkdieven en zijn nog niet dood, zee! Van dees week zijn de offerblokken open gebroken in verscheidene kapellen van Merch- tem... Opgepast op de landloopers en de vreem de leurders In 't kort gaan wij nen defenetie- ven minister van oorlog krijgen zoodat minis ter Van den Peereboom van nen zwaren last gaat van af zijn. Wie de nieuwe minister zal zijn, zal ik u laten weten als hij benoemd is., 't Akkoord? Onze vierden stapte verleden week, op den noen, tot Sonierghein afhij banketteerde er bij den Bisschopbeleediger, in gezelschap van den Baas van op den Hoek 's namiddags deed het koppel van 3 een tournée bij hunne mannen, (ze kunnen ze gemakkelijk tellen); maar wie, wie, wie werd er uitgefloten en uitgejouwd als dm tram van fi 1/2 vertrok Wie, wie, wie De liberalen en groene socialisten van Sotte- gem loopen razig en dul van koleire, nie als om dat onze M. Woeste er zulke schoone vlaam- sche redevoering gehouden heeft op de betooging ter eere van M. de Kerckhove Ja, ja, Woeste, dat is nen grooten doorn in den voet van alle valsche volksvrienden LEVE ONZE WOES TE Men gaat in onze hoofdstad een gedenk- teeken oprichten aan den graaf «lc Mcrode ze spreken van het te plaatsen rechtover dit van Jenneval... Zóo dom en, zullen de Brusseleers toch niet zijn, peins ik in allen gevalle het wa re zeer te betreuren, moesten zij het beeld van den edelen Belgischen held tegenover dit van den Franschen acteur plaatsen. In England en lachen z'er niet meê... De hertog van Alenfon is door den rechter van Teddington tot 13 shel- hngs boet veroordeeld om zijnen hond zonder muilband 3^ te hebben laten loopen. Brussel telt 194, 505 inwoners, waaronder 92,520 van het mannelijk en 101,985 van het vrouwelijk geslacht. De minister van oorlog in Nederland is van gedacht, dat de soldaten in wintertijd niet veel kunnen verrichten in de ka zernen hij heeft de milicianen, in Meert 11., in gelijfd, voor eenige maanden naar huis gezon den zij die nochtans in de kazern willen blij ven mogen het doen... Er zullen er zeker niet veel alzoo zijn Te Sint-Gillis kwam maan dag rond den middag een bedelaar, die met kruk ken ging, in eene herberg van den Waterloo- schensteenweg verscheidene kerels vergezelden hem. Er werd fel gedronken, doch als 't op beta len aankwam, kozen de vrienden van den kreu pele het hazenpad. De bedelaar doorzocht al zij ne zakken, doch vond geen cent. De herbergier sprak van de policie te halen. Doe dat niet, zegde de man, ik zal morgen komen betalen, ik laat mijne twee krukken in pand Zoo gezegd zoo gedaan de verblufte herbergier zag den ke rel zonder krukken flink vertrekken en op een voorbijrijdenden tram springen. De schrik van niet te kunnen betalen had den kreupele radikaal genezen Zaterdag heeft men te Dendor- monde uit de Schelde het lijk opgevischt van Petrus Bauwens, die aldaar over eenige dagen verdronken was. Dijnsdag morgend heeft de baas eener estaminet te Brugge, op de Sta tieplaats, een aardig bezoek ontvangen. Een os, die uit de handen van zijnen geleider gesprongen was, trok maar flink het drankhuis binnen en liep recht naar den toog. Natuurlijk dat den be zoeker geen drank besteld werd en dat men hem voorzichtig naar buiten dreef. Gedwee, meer dan sommige menschen, liet de oszichgedoen en trok er van onder zonder den minsten op stand, zonder zelfs een stoel omver te werpen. Die subiete dooden H. Barbara, bid voor ons,!... M. de notaris Hertsen van Dendermon de is dinsdag schielijk overleden op den trein, aan de statie van Duizend-Appels. Sedert eenigen tijd loopt er tot Gent nen individu rond die, overal waar hij kan, poogt brand te stichten met aan de gordijnen langs de openstaande vens ters vuur te steken... 'tls een aardig amusement, maar misschien is de man krankzinnig. Na zijn vertrek uit Nazareth heeft Plancquaert gepoogd aan 't Mo lenhuis, op het grondgebied van Auweghein, eene meeting te houden, doch er was daar een muziek dat begon te spelen tel kens als hij den mond opende, zoodat het onmogelijk was hem te hooren. Hij is daar ook moeten vertrekken, zonder het woord te hebben kunnen voeren. De muziekanten ver klaarden dat zij scheurmaker Placquaert niet wilden laten spreken, omdat hij op eene meeting te Destelbergen de gentsche werklieden belet heeft het woord te voerenPoets wederom poets, zelle, manneken Vijf prachtige peer den, ter weerde van 5000 fr., zijn tot Ponl-lt- Celles, ten nadeele van M. Francotte gestolen en een dertigtal soldaten van het gidsenregiment zullen vervolgd worden om revolutionnaire lied jes te zingen de jongens gingen juist in vollen congé en peinsden al den Jan uit te hangen, maar 't zal hun anders wijs gemaakt wordenmis schien terug naar de kazern In de hoop, beste Lezers, 't naarte week, el kaar in volle gezondheid weer te zien, groet ik u ajjen KiBELADOEKEN. Ze trekken op met heele benden voor de carapanje der betteraven. Te Bergen staan ze soms met 500 gelijk in de statie. Wij wenschen onze Vlaamsche Broeders goede reis, kloeke gezond heid, vroolijk leven, gunstig weder voor het werk, en dat zij zouden mogen weerkeeren met een schoon ponksken geld. Die omtrent Parijs komt, mag niet vergeten af te stappen bij onze Vlaam sche priesters. Zij zullen er zoo herte lij k welkom zijn en benevens een vriendelijk onthaal, een woord van op beuring èn troost ontvangen en een war men handdruk. De mannen van 't land van Aalst zullen er nog eene bijzondere kennis aantreffen in den E. H. Van Es- sche, die van lierdersem is en die vroe ger onderpastoor was te St Martens- Lierde. Nu zijn er reeds drie Vlaamsche priesters te Parijs de E.E. Heeren De Keyser, Van Èssche en Van Single. Wij hebben Franschmans met de tranen in de oogen hooren spreken over de goedheid, den iever en de bezorgdheid, waarmede die Eerw. Heeren zich toe wijden aan't welzijn der Vlamingen hun werk is geen opmakerij, of vleierij uit eigenbelang, maar waar priester- werk, ter eere Gods verricht voor den evenmensch. Lof en dank aan die Hee ren Er is weeral een schoon nestje ont dekt Er bestaat een socialisten blad de Landbouweren een blad der christene volkspartij, het Recht. De patroon van het eerste blad is citoyen Anseele de patroon van het tweede blad is citoyen Plancquaert. Welnu, die bladen hebben te Destel bergen denzelfden correspondent, en, met eene lichte verandering, ook dezelf de brieven Als het schrijven van den Landbou wer wat te veel doornijpt, dan verande ren zij in het Recht het woord priester en zetten in de plaats eigenaars. En die groene scheurmakers dorsten zich kwaad gebaren, wanneer M. Arth. Verhaege hen verweet, dat zij hypocrie ten, schijnheiligaards waren Uit Zele wordt gemeld, dat de E. H. Pastoor Haems gevaar lijk ziek is. Hij heeft dinsdag zijne H. Rechten ontvangen. Zijne talrijke vrien den van Aalst zullen hem indachtig zijn in hunne gebeden. Pnflnrr Snoeck. Hertelijk dank. lun Bartholomeus. Devol- herding, zulde. Hum. Zorg voor de naaste week. Lede. 4 d. ziek gew. Maar nu is 't beter vrijdag in. om 8 u. In Dendermonde wordt er van niets anders gesproken dan van de wonder bare genezing van Madame Du Caju- Baillon. Sedert bare jonkheid leed zij aan ee ne ontsteking in den ruggraat. In 1886 moest zij zelfs berecht worden. Twee jaar nadien scheen zij genezen en trad in huwelijk met M. DuCaju. Helaas, hare genezing was kort van duur. In 1891 herbegon de ontsteking en sedert dien verergerde zij van jaar tot jaar. Zij had veel van zenuwaanvallen en dik wijls herhaalde bloedspuwingen. Sedert 8 maand was zij niet meer in staat haar bed te verlaten. Zij at of dronk niets meer. Haar lichaam was een waar geraamte. Het minste voedsel dat zij poogde te nemen, veroorzaakte haar de schrikkelijkste pijnen zij kon haar niet het minste bewegen en moest behandeld worden als een kind. 'tls in dien ellendigen staat, dat zij de reis naar Lourdes ondernam. Ge kunt deu ken wat angst in de familie zal ze ooit te Lourdes geraken De dokteurs Bras- seur van Brussel en Sterck van Dender- monde verklaarden, dat zij op weg on vermijdelijk moest bezwijken. Te Dendermonde werd zij in haren zetel naar de statie gedragen. Te Brus sel, als men haar meer dood dan levend zag, smeekte men haar, niet voort te reizen. Ik reis voort, zegde zij, ofwel genezen, ofwel sterven aan de voeten van 0. L. Vrouw Drij maal werd zij neergelaten in het water en terwijl zij nevens haar andere zieken zag genezen, gevoelde zij niet de minste beternis. Toch verloor zij de moed niet, zij bad en bleef bidden. Als men haar de vierde maal in 't mi- rakuleus bad zette, gevoelde zij een he- vigen schok door gansch haar lichaam. Alleen stapte zij uit het water, in geest drift uitroepende Ik ben genezen 1 Ik ben genezen De menigte omringde haar om haar te zien en elk weende van aandoening. Als vrijdag te Dendermonde de tele gram toekwam u Totaal genezen, niemand wilde het gclooven. Maar za terdag kon ledereen het met eigen oo gen zien zij stapte van don trein vlug en snel on blinkende van geluk. Verge zeld vau eene overgroote menigte is zij naar de Kerk der Arme Klaren gegaan, waar een Te Deum van dankbaarheid en de Magnificat gezongen werd. Leve 0, L. V. van Lourdes door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Wij waren tot Bombay gelogeerd in het groot Collegie van Sint Franciscus-Xaverius, bestuurd door Duitsche Paters Je- zuieten. Zij hebben er omtrent duizend studenten. In een an der deel der stad hebben zij nog een gesticht met 600 leerlin gen en dan nog een weezenhuis met 600 weesjes, te zamen zoo een 2200 tal kinderen. In de twee collegiën zijn er leerlingen van alle soorten en religiën er zijn katholieken, protestan ten, Armeniërs, Schismatieken, Hindoes, Parsies, Mahometa- nen en zelfs Joden. De christenen, het is te zeggen, Katholie ken en Protestanten, zijn echter talrijker dan de Heidenen soms gebeurt het dat men er ecnigo van deze laatsten bekeert, wat nooit het geval is met eenen Mahometaan. Om naar het St Mary's collegie te gaan, moesten wij door het kwartier der stad trekken waar de inboorlingen wonen, 't is daar, dat u een aardig schouwspel treft Do huizen zijn er vuil en gemeenlijk laag de bewoners zijn er vuil en win kels en bazars alles behalve proper. De eigenaars dier uitstal lingen zitten daar gansche dagen op hun kraam; voor stoel bezigen zij hunne beenen, die gekruist onderhen liggen, of wel zitten zij met de knieën tegen de kin op hun achterste dat is hier zoo de gewoonte. Hier en daar zagen wij in 't voor- hijrijden ook eene pagode, of heidensch tempeltje, waarin de afgoden staan. Die mannen in de straten, zittenofloopen er meestal met het hoofd, de schouders en beenen bloot, inde brandende stralender zon, terwijl wij met onzen hoed en zon nescherm zorgvuldig de zou trachten te vermijden. Met het zelfde doel deden wij aireede te Bombay witte broek en witte soutane aan, edoch, in de stad komende, trokken wij de zwar te soutane over de witte broek. Welke hitte in 't midden van den dag Zelfs van 8 uren 's morgends tot half vier 's namid dags kou men te Bombay goed zweeten, en des nachts ouk al niet min met een bedlakon en dunne sprei op zich. En dat op den 25 November, a. u. b 's Avonds gingen wij naar Malabar-HillHet is een deel, dat in de zee uitsteekt en ook een heuvel daar is men een zeven tigtal meters boven de stad verhoven, vanwaar men den hee- len omtrek aanschouwt noord-oost in het eiland heeft men eene brug, die de stad met het Indische vasteland verbindt. Spijtig dat hot avond en donker was en wij dientengevolge niet ver konden zien, maar hier moet men toch gaan wande len wanneer de zon onder is; alsdan is het goed en ziet ge veel wandelaars, veel voituren het groot volk van Bombay, de rijke Engelschen, komen dan uit met hunne prachtige gespan nen en rollen langs den oever der zee en de esplanaden de stad rond. Aan den voet van den Malabar-heuvel passeerden wij eene lange rij neergezeten Hindoes, die hun avondgebed deden. Zij hielden een helsch laweit hardnekkig sloegen ze op eenen tam-tam een soort van trommeltje op schijven en ik weet niet wat nog daarmede begeleidden zij een lang zaam en eentoonig gezang, of liever een getier, aardig om te hooren. Deze heuvel klimt nog al steil op en bovengekomen, was ik bijkans buiten adem, maar ook ik werd voor de moeite vergeld Er ligt daar een schoone, effene weg. Van weerszij den der helling groeien weelderige planten van alle slach en aard, bij ons teenemaal onbekend. Al deu rechten kant van den weg waren de waterwerken, die dienen om 't water te rei nigen, drinkbaar te maken en vervolgeus in de stad te bezor gen. Boven die wijduitgestrekte waterbassins is een hangende hof met grasperken, bloemparterres, enz., zoo dat men boven op die waterputten in sierlijke bloemperken kan rondwande len 1 Hier en daar zijn in dezen hof openingen, gesloten door een grooten steen, waar men het water, dat in buizen naar de stad loopt, hoort bruischen. Wij gingen ook voorbij de Torens der Stilzwijgendheid, die op den Malabar-heuvel staan. Op die torens vergaderen de Parsies, oude afstammelingen der Persen, die in Indië verblijven, om er hunne lijken op te leggen, vermits die volgens den Heidenschen godsdienst niet mogen begraven worden. Deze lijken worden op die torens ge- 366 wig vereenigd zijn met mijnen vader, met Iwein, mijnen verloofde De ontaarde edelman trok zijnen dolk terug en be dacht zich een oogenblik, daar hij Lauretta toegrauwde Met Iwein, uwen verloofde ha I ha 1 ha 1 met uwen vader 1 ha ha Voorzeker hadden booze gedachten hem eonsklaps een ontwerp doen opvatten, welk zijn hartezeer lenigde en tevens zijne wraakzucht bevredigde, want zijne kattenoogen fonkelden schielijk van vreugde een grijnslach vertrok zijnen mond. Venijnig en traag morde hij Gij snakt naar den dood Ja maar leven zult ge Leven, omdat ik u ongenadig het hart zal doen bloeden Leven zonder hoop, zonder troost in uw lijdenleven nevens mij, wiens liefde ge verstietleven nevens mij, dien ge haat!... Ja! leven znlt ge, trotsche jonkvrouw,... van hen gescheiden! Ha! ha! ha! Dit vonnis prangde Lauretta's boezem zoozeer, dat ze schier bezwijmde. Zij sprong huiverend op en gilde: Wreedaard, wat ongeluk staat er me dan te duch ten Welnu O mijn hart Iwein Iwein Spreek Iwein is mijn gevangene en uw vader... n Mijn vader?... Om Gods wil, eindig!... Is dood Dood nokte Lauretta, smolt in tranen weg en bad Heilige Moeder Gods, heb medelijden met mij I Te laat geweendte laat gebeden In Iweins fol tering koel ik mijnen wrok. Eer éen uur zij vervlogen, sterft hij door beulshanden Eilaas0 wee snikte Lauretta, zuchtte hij zichzelve Ach hoe hem gered hoe hem gered en sprak dan tot den boosaaid, bij smeekenden blik en pijnlijk handwringen, Wees bstfjjihartig wees groot-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2