Waar zijn it Werken??? Wisselkantoor m Tli. Stevens, LUIBRECHTS. ONZE PREMIE! Botervervalsching. De Ghristene Volkspartij. Kerkelijk Nieuws. BUITENLAND. DE KAMERS. Dc Toestand. Allerhande Nieuws. Nieuws uit Aalst. HANDELSHUIS Vraagt hij oibm verkoopers Sint Antonius-AImanak voor 1898. - 10 centiemen. BENOIT VERBEECK, Burgerlijke Stand, Aalst. plaatst en alras door de gieren en andere roofvogels opgege ten. De Parsis zijn te Bombay 45,000 man sterk. Meesten deels zijn rijk ze zijn gekleed gelijk in Europa, behalve dat zij op het hoofd een zwarten kepi dragen zij gaan fier en grootsch hunne religie bestaat in het aanbidden van 't vuur de zon is hun groote God, daar zij alle vunr aanzien als ko mende van de zon. Voor 't is gelijk welk vuur hebben zij den grootsten eerbied nooit zullen zij er een uitdooven. Dit is de oude godsdienst der Perzen en van koniug Zoroaster. Sedert eenigen tijd nochthans beginnen zij Hindoesche patrieken bij de hunne te voegen. Op Dijnsdag 26 November gingen wij, vergezeld van eenen Jezuïet uit het Collegie, Pater Walrath, een halve Indiër, ver scheidene kerken van Bombay bezoeken, onder andere de kathedraal van den Aartsbisschop. De kerken zijn hier bijna gelijk in Europa, de eene schooner dan de andere. Wij gingen ook naar het schoon,onlangs nieuw gebouwd Museum. Te mid den lag het geraamte van eenen walviscbwel twaalf meters lang. Men had de kerel tot Bombay aan 't strand opgetrok ken. Wel, wel, wat monsterachtig dier Alleen het kaaksbeen had vijf meters lengte Er was ook in het Museum eene schooue verzameling van opgezette vogels, slangen in bokalen, opgezette visschen, te beginnen van 2 meters lengte tot de kleinste toe. 's Namiddags, als de zon onder was, deden wij eene kleine wandeling rond de stad. Wij zagen juist een stoet voorbijtrekken. Hij was samengesteld uit mannen en vrou wen, in de heerlijkste kleedij uitgedost en omhangen van groe ne, roode en violetkleurige mantels. Kinderen van 4 tot 5 ja ren, te paard, droegen schoone kostumen, schitterend van zilver en goud. Aan 't hoofd van den stoet traden mannen vooruit, die kostelijke kroonkandelaars droegen, waarin bran dende bougiën. Men zegde ons dat het een trouwfeest was. En wie, peinst ge, waren de getrouwden Wij hadden wel ons oogen uit te kijken, wij en konden ze niet vinden, en had men ze ons niet gewezen, wij zochten gewis nog de getrouw den waren die mannekens te paard van 4 a 5 jaren Dat is hier zoo de gewoonte, vooral onder de rijke familiën der hei- densche Hindoes (Wordt vervolgt). RPVPP ^on(^a? I? October 1897, om 3 uren namii Qr00t Concert bij L. Arno, door den Bond van Geeraardsbergen. Het zal er voorzeker aan geen vermaak ontbreken. Toekomende week geven wij het programma. Bravo, goed, eerste klas Dat hooien wij geern, dat de bo- tervervalschers tegenwoordig wat beter opgezocht en wat strenger gestraft worden. Onlangs heeft de heer opzichter Van der Plancken, van Le- deberg, meer dan 200 stalen boter onderzocht. Onder de vervalschers zijn er verscheidene van Sleidinge, Evergem, enz. Een gekende vervalscher van Evergem is verrast geworden met 30 kilos boter, die met 50 per cent margarine gemengd waren. O die leelijke filoe Meer dan 20 boter vervalschers zullen vervolgd, en 't is te hopen, gestraft worden. Te Brussel beginnen de rechtbanken zich strenger te too- nen. Vele vervalschers zijn niet enkel geboet geweest, maar ooWeroordeeld tot gevangzitting en tot aanplakken van het vonnis gedurende eene maand in de gemeente van den ver valscher en op de markten. Zoo moet het zijn die wat verdient moet wat hebben het zijn die kuffels van vervalschers, die de markten bederven en die de schuld zijn, dat onze deftige boeren hunne boter niet meer kwijt geraken of moeten afgeven onder de merkt* Steekt ze maar in den ketel De Vlaamsch Christene Volkspartij heet Vlaamsch, omdat zij enkel in het Vlaamsch land haren werkkring heeftchris ten, omdat zij niet katholiek wil zijn zij doet mede met al wie niet katholiek is, met liberalen, geuzen en socialisten, gedoopt en ongedoopt volkspartij, omdat zij het volk opruit, zonder het minste naar de vermaningen van Paus, Bisschop of Gees telijkheid te luisteren. (Maas- en Kempenbode). 367 Een hoopstraal gloorde in Rambolds brein en blonk zijne oogen uit. Hij naderde de ongelukkige Ge zijt meesteres van zijn leven. Indien uwe liefde rechtzinnig is indien uwe ziel wezenlijk voor hem blaakt, welaan 1 bevrijd hem van den ijselijksten dood n Wat vergt ge van mij Dat ge mijne vrouw wordet Hachelijke stond. Hare weigering kostte Iwein het leven hare toestemming was eedbreuk en de echt met een monster. Lauretta werd geen oogenblik door twijfel geslingerd. «Uwe vrouw?... Uwe vrouw 1... Neen o neen kltmk hare bevende stem. Neen! Het is wel! Iwein sterve 1... Lauretta, zinneloos van smart, viel aan zijne voeten, hield zijne beenen met hare trillende armen omsloten en kreet: Genade! genade voor hem!... O heb deernis!... Genade Weghij moet sterven Och zie ik, Lauretta, ik kruip u achterna Rambold, Rambold, spaar hem het leven... Uit liefde voor mij I lk ook, ik kroop vóór uwe voeten, rampzalige ik ook kroop u smeekend achterna... ik ook bad om gena de... ik bad om liefde I... Verzadigde mijns vaders dood uwen haat niet? Willig mijne bede in Rambold,... Achteruit Och Nog eens Wilt ge mijne vrouw worden De woorden verstikten in Lauretta's keel. Zij hief de handen wanhoopvol omhoog en kroop hem verder achterna. Stemt ge toe Stemt ge toe Als door eene krachtige veer bewogen, sprong de maagd op, stak den wijsvinger ten hemel en sprak met vaste stem iMet u verenigd zijn, monster, met u... Dagwijzer Zondag 10 October. H. Franciscus 't Evangelie is, dat zij tot Jesus eenen lammen brachten, liggende op een bed. En Jesus, hun geloof ziende, zeide tot den lammen Heb betrouwen*1'zoon, uwe zonden worden u vergeven. Eu ziet, daar waren sommigen van de schriftgeleerden, die in hun eigen zei den Deze blasphemeert. Maar Je sus, hunne gedachten radende, zeide tot hen Waarom denkt gij lieden kwaad in uwe herten Wat is er gemakkelij ker om zeggen Uwe zonden worden u vergeten, of sta op en wandel Doch omdat gij zoudt weten dat de Zoon Gods de macht heeft op de aarde om zonden te vergeven Sta op, zegde hij alsdan tot den lamme, neem uw bed en ga naar huis. En als de menigte dit zag, loofde zij God. Maandag 11.H. Ludovicus Ber- trandus. Dijnsdag, 12. H. Wilfridus. Woensdag, 13. H. Eduardus, ko ning van Engeland. Donderdag, 14. H. Douatianus. Vrijdag, 15. H. Theresia. Zaterdag, 16. H. Gallus. Het zoontje van Menheer Spiegels is den eersten van zij ne klas geweest en ontvangt op de prijs- deeling de gouden medalie. Fier als een pauw stapt vader Spiegels met zijn manneken aan de hand over de straat, wanneer hem boer Luibrechts tegenkomt, die uit roept Aaah, menheer Spiegels, profici at, zelle Dat moet uw vaderhart toch deugd doen, want 'k heb dat verle den maandag op de jaarmarkt van Erembodegem ook ondervonden, toen mijn verken de medalie ontving. Sedert driejaar zit hij in de Kamers, en hij heeft nog geene enkele wet voorge steld voor landbouwer of werkman. Waarom stelt hij geene wet voor op de bieren gelijk in Beieren dan zal de hop opslagen, zoo schrijft zijn Land toch gedurig. Waarom stelt hij geene wet voor op de regeling der pachten tusschen boe ren en eigenaars Waarom stelt hij geene wet voor op de pensioenen Hij zegt dat 't geld gereed ligt en dat de zaak gemakkelijk en klaar is. Zeg ous, a. u. b., waarom gij geene enkele wet voorstelt Is al uw spreken en schrijven dan maar eenvoudige opmakerij en lage be driegerij (°)0(o) ITALIË. De toestand was voor de katholieken sedert eenigen tijd verzacht maar 't is niet gemeend de plagerijen herbeginnen reeds. Minister di Rudini heeft een catholiek Kieskongres, dat te Vicenza moest gehouden worden, ver boden. En hij heeft aan de katholieken laten weten, dat hij strenge maatregels zal nemen om hunne kieswerkingen te beletten... En zeggen, dat men onze eeuw de eeuw der Vrijheid noemt SPANJE. Spanje heeft een nieuw Ministerie metM. Sagostaaan 't hoofd, 't Eerste besluit dat de nieuwe ministers geno men hebben is van generaal Weyler, den opperbevelhebber op Cuba terug te roepen. GRIEKENLAND. In Griekenland is ook een nieuw Mi nisterie. Onder de nieuwe ministers is voor dc eerste maal een katholiek. Ik geloof dat hij Toman heet. Te Athenen zijn de gemoederen nog altijd in gisting. Op eene groote meeting werd 't volgen de besluit gestemd Worden de opgedrongen vredes voorwaarden gestemd, voornamelijk het toezicht der groote mogendheden, dan ware het beter dat de koning zijn ont slag gave eü de Kamers ontbonden wer den, want het toezicht zou alle gedacht van nationale onafhankelijkheid doo- den. n Verder werd eene motie aangenomen ten gunste van het voortzetten des oor- logs en het oproepen van alle weerbare mannen van 18 tot 50 jaar oud. Die Griekskens zijn nog vieze jon gens RUSLAND. Zouden de Nihilisten weer voor de pinne gaan komen In Moscou heeft men eene geheime nihilistische drukke rij ontdekt. De policie is er 's nachts binnengedrongen en heeft al de perso nen aangehouden, die er zich bevonden. Een bloedig gevecht had plaats, want de nihilisten zijn geene gemakkelijke mannen. De agenten moesten hunne yevolvers gebruiken j drie nihilisten werden gedood en vier gekwetst, 's Anderendaags zijn er te Moscou 100 personen aangehouden. ENGELSCH-INDIE. De opstand is onderdrukt de Engelschen heb ben de bovenhand behouden. In dnj weken tijd hebben de Engelschen 372 torens en 40 forten ver nield de opstandelingen hebben 800 sabels en 1100 geweeren afgegeven en eene zware boet be taald. Hoeveel inboorlingen door de Eugelschen zijn gedood geworden, weten wij niet... Oorlog is toch een schoon dingen moorden en branden en vernielen en omverschieten I CUBA. Eindelijk heeft Spanje besloten het zelfbestuur aan Cuba te verleenen en eene buitenlandsche leening aan te gaan om de toepassing der hervor mingen op dit eiland te vergemakkelijken. Spijtig, dat men dit sedert lang niet al gedaan heeft. Het had veel geld en veel menschenlevens gespaard ge weest POLEN. In eene mijn te Polen hebben 4500 werklieden den arbeid gestaakt. Daar men voor onlusten vreesde werd uit Warschau gewapende macht ont boden. De menigte, die zeer opgewonden was, wierp met steenen naar de soldaten, 't Ging zoo erg, dat de troepen verplicht waren te schieten Drij personen werden gedood en vier gekwetst. Den 12 October ko men de Kamers op nieuw bijeen, 't Is geene nieuwe zittijd die begint, maar de zittijd van 96-97 die voortgaat. Een groot en moeilijk vraagstuk gaat er behandeld worden de kwestie dor Vakvereenigingen. Ons katholiek ministerie en al die 't mee 't werkvolk wel meenen, vragen niet beter als eene wet te mogen maken, die de vakvereenigingen op vasten grond zet en hen in staat stelt den werk man te verdedigen en op te helpen. Wij zijn kuri- eus om M. Woeste te hooren spreken, want die is 't huis in zulke kwestiën. Wat wij vreezen, het is dat de socialisten met hunnen zeever de ernstige werkingen weer zullen dwarsboomen en veel tijd doen verliezen, maar wij hopen dat de President hun in tijds zal muilbanden. Pie. Broeder, ons zaken slabakken leelijk.... x Onzen Broeder. Wat kunnen wij er aan uben? Pie. Willen wij den Witten Pater Nog eens doen verschijnen {Zij bezien malkander al lachen de.) Baaske Van de Wiele. Vader, ik weet de kleeren van den Witten Pater hangen op 't zol derken Pie {op zijde)Die str...kinderen zullen 't nog allemaal uitbrengen. Ga spelen, Baasken. Van heden tot 31 December 1898 kost eene in schrijving op De Volksstem slechts 3,00 fr. Men kan zich ook abonneeren in alle postbureelen des lands. De abonnenten ontvangen eiken vrij dag morgen het blad thuis. 1° De oude inschrijvers, die ons een nieuw abon nement bezorgen, ontvangen als premie een boek werk van 2,00 fr. 2° De nieuwe inschrijvers wordt eene plaat (steendruk in 9 kleuren) geschonken, een waar kunstwerk. De eersten zijn verzocht 20 centiemen, de laats- ten 0,10 centiemen, voor het port, op te sturen. Niemaud onzer Lezers zal deze schoone gelegen heid laten voorbijgaan M. Borreman-Mally, een der grootste tabakfa brikanten van Aalst, heeft vervolgingen ingespan nen tegen P. Daens, uitgever van Het Land van Aelsthet blad van eerlijkheid en deftigheid zal terecht staan voor laster en eerroof.... Voor den hoeveelsten keer al Koeken van éenen deeg. Maandag werd te Peteghem-Deinze eene meeting gehouden door de christene democraten. De meeste toehoorders waren mannen van de partij Plancquaert en socia listen. Beurtelings werd er gezongen Yivan Pastoor Daens en de Marseillaise. Van dag tot dag wordt 't verbond tusschen Daensisten en Socialisten klaarder en duidelijker. Schrikkelijke vechtpartij. Zaterdag avond waren er te Brussel twee koet siers die te paard op de muntplaats wandelden, en de lieden te bij kwamen die zich daar bevonden. Een dezer, om nog aardiger te doen, stond eens klaps op zijn paard recht, met groot gevaar, ge zien den staat.... van zwijmelschap, waarin hij ver keerde, er af te vallen en den nek te breken. De policie gebood hem dus zijn gevaarlijk stand punt te verlaten, hem terecht doende opmerken dat hij zich niet in de cirk bevond. Dat nam de man zoo kwalijk dat hij van zijn paard sprong vlak op den gardevil die natuurlijk ten gronde werd geworpen, en weer rechtgespron- gen den zatterik wilde aanhouden. De koetsiersmaat kwam er thans tusschen, en tevens een tweede gardevil. Het duurde niet lang of de Muntplaats leverde het tooneel op eener vechtpartij tusschen koet siers en schadebeletters die op het eind hunnen sabel trokken en er niet klaar meer inziende er doorkapten en eindelijk bleef de openbare macht toch meester. De bedronken koetsier werd naar het policiebureel der 4e sectie gebracht^ hem onmiddellijk gevraagd werd, wat hij wilde gebrui ken. Allen broeders. La Bataille, die eene socialistische gazet is, be schuldigt de socialisten van Henegouw, dat zij eenen franschen socialist, die zich te Morlawez was ko men vestigen, in den nood gelaten hebben, bij zoo verre dat de ongelukkige van gebrek bezweken is. En dat ziju dan manneu, die gedurig met de broe derlijkheid ie koop loopen. Zomfiagrust. Enkel de Apotheek van M. Arthur Ghysselinckx, Molenstraat, zal Zondag a. openblijven. Maatschappij Dc Bokkenrijders. Het Bestuur der maatschappij De Bokkenrijders heeft in hare vergadering van Zaterdag laatst,vast gesteld de 31Bte verjaring harer stichting te vieren op maandag 25 October aanstaande. Nieuwe leden worden aauveerd. De Dirk-Martcus2.oncn. Maandag toeko mende om 81/2 uren 's ^tonds^ algemeene Verga dering bij M. Victor Vernaeve, Leopoldstraat, 41. Luisterrijke Prijskamp. Ongeluk. Een brave werkman, die voor rekening van een koopman in hop werkte, is woensdag het slachtoffer van een erg ongeluk ge worden. Hij haalde bij middel eener katrol hopba- len op, toen hij, met de koord te willen grijpen, van eene hoogte van tien meters viel. Hij kwam op eene ronde baal hop terecht en het is daaraan te wijten dat hij niet op den slag dood bleef. Het slachtoffer heet Vandenbroeck en is ongeveer 35 jaar oud. Dr Bauwens werd ontboden en bevool oogenblikkelijk de overbrenging naar het gasthuis. De ongelukkige klaagt vau inwendige verwondin gen. Priesterlijke benoemingen. De E. H. Weytens, onderpastoor te StNicolaas, (O. L. Vr.), is onderpastoor benoemd op Sint Mar tens te Aalst. BRIEFBUS E. V. W. ChislehurstEn- Hamme. Uwe raad wordt in dank geno men. Te Geesbarge kennen zij het spreekwoord Veel beloven en weinig geven doet de Zotten in vrede leven. By verandering van woonst OPENBARE VERKOOPING van een welgeschikt TE NINOVE. De Notaris Vanden Berghe, te Ninove, zal ten verzoe ke van Jufvrouw Ida Van Nerom en haren broeder den E. H. Jozef Van Nerom, onderpastoor te Gent, open baarlijk verkoopen STAD NINOVE. Een Woonhuis met medegaande erf, dienstig voor alle* bedrijf, gestaan en gelegen aan de Brusselstraat, hebben de aldaar eenen voorgevel van 9 meters 50 centimeters gekend ten kadaster sectie B, num. 1499, 1500, 1501a, 1501b en 1502 behelzende in het benedenhuis, grooten winkel, salon, eetplaats, spreekplaats, keuken, schotel huis, bakoven en magazijn op het verdiep zes slaapka mers verders ruime zolder, twee kelders, twee citerre- putten en welbeplante moeshof Palende van voren aan de straat, van den eenen kant en van achter den heer Benoit Penne en van den ande ren kant aan Madame Braeckmans. Inhoudende in op pervlakte 7 aren. Dit goed zal in twee deelen opgeroepen worden met recht van samenvoeging. Onmiddellijk gebruik. Gemak van betaling. De koopers zullen het vermo gen hebben een deel van hunnen koopprijs op voorschre ven goed te laten staan, aan gematigden intrest. Vast Verblijf Maandag IK October 1897, om 2 uren namiddag, ter herberg van M. Jozef Kieckens, te Ninove, aan de Brusselstraat. Achterstraat, IS, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der steden, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten, enz., tegen de gewone voorwaarden. Een ware Volksalmanak, fraai van vorm en druk, ver makelijk, nuttig en stichtend van inhoud 96 bladzyden. Meester-Schrijnwerker, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen vau dame weduwe Matthts, Molendries, Aalst, en overbrengt ia de zelfde straat, N' 10. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk. 0919. Huwelijken. C. Borreman, geneesh. met E. Van Causbrouck bez. F. Van Langenhoven, landb. met O. Dael- man, kim. G. Boeykens, letterzetter, met V. De Geest, br. P. Boone, mandeum. met M. De Smet, tw. Overlijdens. E. Vinck, zb. 18 j. Leopoldstr. J. Borreman bez. 55 j. Kerkstr. 4 kjnd opder <i(j 7 jaronj

De Volksstem | 1897 | | pagina 3