IWEIN VAN AALST. Volli# 3' JAAR N' 145. ZATERDAG 16 OCTOBER 1897 AAN DE OUDERS. XVI. Leopoldstrciat19, Aalst. Bureel Een klein verschil. Dr Is. Bauwens. De Liberalen. KIEZERSLIJSTEN. De nieuwe Bisschop van Doornijk. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. - Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk- werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen a e soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Wat zal er eens van onzen zoon geworden Zal hij eens ons geluk of ons ongeluk wezen Dit is de schrikkelijke vraag, die zich heel dikwijls aan den geest der zorgvolle ouders voordoet, en die hen zelfs vele slapelooze nachten doet doorbrengen. Welnu, beste ouders, wilt gij een onfeilbaar antwoord op deze vraag Ja, niet waar, dat is uw wensch, dat is uw droom Nochtans is het noch nieuws, noch moeilijk uw zoon zal eens zijn wat gij hem gemaakt zult hebben. Wilt gij, dat hij later uw troost, uw geluk weze, voedt hem op zulke wijze op, dat hij een deugdzame jongeling worde, bekwaam om eene eerlijke plaats te bekleeden en zijne ouders gelukkig te maken. Van de opvoeding van uw kind zal immers zijne toe komst afhangen. Die opvoeding wordt hem gegeven eerst en vooral door uwe aanhoudende zorgen, en daaraan zult gij voorzeker niet te kort blijven maar insgelijks door den leermeester aan wie gij uw kind zult toevertrouwen. Vergeet het nietzulke meester, zulke leerling Daar om achtbare ouders, een oog in 't zeilvertrouwt uwe kin deren niet ten zijaan meesters, wier kennissen en deugden u geheel en al in ruste stellen Signorken. M. Woeste wordt door de socialisten gevreesd als hun ergste vijand kregen zij M. Woeste uit de Kamers het zou triomf luiden op al de socialistische torens van 't land. Den vierden man aanzien de socialisten als hunnen besten vriend, en hunnen ieverigen medewerker. De democra ten, zegde Vandervelde, maken de opening langs waar de socialisten in de Vlaanderen zullen binnendringen. M. Woeste wordt door de slechte gazetten aangevallen, beschimpt, slecht gemaakt, belasterd. De vierde man integendeel wordt door diezelfde gazetten verheven tot in den derden hemel, bestoeft en bewierrookt, ze noemen hem den eerweerdigen man, terwijl zij tegen de priesters en de kloosterlingen, die naar hunne geestelijke GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Toen de duisternis den burcht omsluierde en de droeve in den kerker omvatte, lag deze op het strooleger uitgestrekt doch kon geen oog luiken. De maan, die later vriendelijk den kerker inblonk, zag de ongelukkige nog immer zuchten en weenen. Wakker sidderende en wellustdronken, Glimlacht de aard haar bruigom smachtend tegen, Liefde straalt en stroomt in vlammenvonken Seven spat en sprankelt allerwegen. Jan Van Beers, De Oorlog. En zeg wanneer, wanneer zal ze eindlijk slaan, De zalige uur dat ik zal sterven mogen Dezelfde, De Blinde. Nog omnevelden de laatste nachtdampen Folket's burcht. Weldra stak Auroor hare roosvervige wangen ter oo sterkim uit en vaagde de wolken, welke haar omhuifden, zachtjes weg. De ochtend was aan het lichten en drong in Lauret ta's kerker. Nachtegaal en leuwerik sloegen de morgen waak. De afgematte Lauretta stond op en nam werktuiglijk plaats aan het schietgat. Waarom? zij wist het zelve niet. Het leven was heur hatelijk, zij wilde in den kerker omkomen en zou, had jn de nachturen besloten, overheid luisteren, de goddelooste en schandigste artikels schrijven. Als M. Woeste spreekt in de Kamers, zitten de socialisten te schudden en te beven, en hunkeren van pijn onder de hamerslagen van zijn machtig woord. Als de vierde man spreekt, steken ze 't hoofd omhoog, wrijven in de handen van vreugde, la chen en juichen hem toeimmers die man brengt graan op hunnen molen. Als de socialisten M. Woeste ontmoeten, ze zouden hem over kijken als zij den vierden man tegenkomen, 't zijn saiuwaden, en bonjoe- ren, en handdrukken en eene beleefdheid, gelijk of 't hun eigen broer waar. Hadden de socialisten duizend stemmen, zij brachten ze allen uit tegen M. Woeste de vier de man integendeel hebben zij door hunne vrien delijke medewerking in de Kamers geholpen. De socialisten, gelijk ge ziet, weten nog al veel verschil tusschen de twee, maar of hunne verkiezing juist tot eer strekt van den vierden man, daar valt grootelijks aan te twijfelen. De liberalen zijn nu GOEDE CHRISTENEN ge- worden, die men NIET MAG VERSTOOTEN, zóo schrijft en schreeuwt de Verrader der Werf weke lijks in zijn Land van Aelst, het orgaan der groene kazak keerders. Lacht niet, Lezers, de zaak is heel ernstig De liberalen treden, volgens de christene de mocraten, sedert eenigeu tijd op als ware god vruchtige menschen, als vurige verdedigers van de zedeleer, getrouw aan hun H. Doopsel, bereidt om lijf en ziel, geld en goed tot verheerlijking van den Godsdienst af te staan. De liberale gazetten zullen natuurlijk tot het welgelukken dier edele taak een bereidwillig hand je toesteken Zietzij staan op, vol iever voor de zaligheid der zielen, vol verrukking voor God, bloedrood van verontweerdiging over de bestaande misbrui ken, ze maken zich strijdensgereed, om, met de medewerking der christene democraten, onze ver molmde samenleving erin te richten en allerwegen den olijftak van Vrede en Peis te planten 1 Derwijze bazuint het blad van de Vischmarkt op alle toonen rond... Arme man, hoe diep zijt ge gezonken Deze week nog, kregen wij bij toeval eene dier geuzenbladen in handen en lazen er de volgende smaadreden in Weg met de clerikalen, de eerloozen, die de zielen der kinderen bederven Weg met die schijnheilige pastoors, broeders en nonnen, dit schuim der samenleving 1 Weg met de Kerk en geheel hare sl^ep van fatterige dienaars, die het volk uitzuigen en leven met zijn zweetWij, wij zijn de hervormers, de ware dienaars van God 1 Wij zijn het, die hetmenschdom zullen geleiden naar welstand,naar eer, deugd en zedelijkheid! En de helden van Chipka plakken bij deze las tertaal in de handen, roepen Bravo en grij pen naar de pen om te schrijven Wie zou durven loochenendat de liberalen geene goede christene men schen zijn Wat zijn liberalen Gemeenlijk, in hunne eerste kindeijaren, waren zij ook getrouwe kinders van de H. Kerk, en zoo lang zij getrouw bleven aan hare leering en hare wetten, waren zij er ver af de zending der H. Kerk te willen hervormen. Zij hebben later gevonden, dat het gemakkelijker was het juk der H. Kerk geheel en gansch van hunne schouders te schud den en vrij en vrank te leven, volgens de ingeving hunner eigene driften, volgens nieuwe grondbegin sels. Alsdan is er in hun verstand plotseling een grrroot licht opgegaan, bij hetwelk zij gezien heb ben, welke sukkelaars en dompers zij tot dan toe geweest waren. De H. Kerk, met hare goddelijke leering, met hare heilige en groote geleerden, die sedert acht tien eeuwen de wereld verlichtte, en is maar een klein keersken, in vergelijkenis van die grrroote zon, die in hun verstand is opgegaan Die zon zal voortaan alles doen groeien, verlich ten, verwarmen, verlevendigen, 't Is waar, zij en hebben wel geene groote studiën gedaan, maar groote vernuften hebben dat niet noodig, en met hunne arendvlerken zweven zij in hoogere krin gen, ver boven het slijk dezer aarde. Zij en zullen niet onderzoeken wat er goed is in de goddelijke zedeleer. Zij zullen naar gelang der omstandighe den, in schijn aan veerden, dat er een God is, bij zonderlijk in de Vlaanderen, want godloochenaars en zijn niet welgekomen in onze streken en gera ken niet gemakkelijk aan een winstgevend postje. 'tls toch gelukkig voor de H. Kerk, niet waar, beste Lezers, dat zij zulke goede christene menschen vindt Als de zedelijke en stoffelijke verbetering der werkersklas thans geen spoedigen vooruitgang doet, en zal het toch, voorwaar, aan de liberalen en hunne groene bondgenooten niet liegen Een woord ten slotte Niettegenstaande al de woede der godlooche naars, ondanks alle vervolgingen, spijts alle leu gens en laster, ten trots van meineedigen en bela gers, om de H. Kerk te verdelgen, blijft zij immer, tusschen alle orkanen en ontijden, paalvast, on- omstootbaar op Petrus' rotse I Dat is een bewijs van hare goddelijke instelling. Het christen volk, eer het zal luisteren naar de stem der liberale hervormers en hunne boezem vrienden de groene volksbedriegers, zal wachten tot dat deze nieuwbakken volksredders bewijzen gegeven hebben van de waarheid hunner grondbe ginselen, van hunne volksliefde en onbaatzuchtig heid, van hunne heiligheid en zedelijkheid. Het christen volk van Vlaanderen is verstandig genoeg en zijne hoogste belangen genoeg indachtig, om te luisteren naar de Stem van Rome. Het zal zeggen in zijn eigen Wat voordeel heb ben die nieuwe predikanten, van alzoo te werk te gaan Zijn ze misschien daartoe betaald Het Volk van Vlaanderen zal t Land van Aelst, wanneer het schrijft, dat de liberalen goede chris tenen zijn, toeroepen LEUGENS DE LIBE RALEN ZIJN DE ERGSTE VIJANDEN ONZER PRIESTERS Gij, groene scheurmakers, boft en stoeft op liberaal en geus, omdat, OMDAT GIJ HUNNE STEMMEN NOODIG HEBT, ten einde de katholieken te kunnen bevechten Pieter. Wij roepen er nogmaals de aandacht onzer vrienden op dat de Kiezerslijsten tegen 30 Octo ber definitief gesloten worden. Die reclamatiën in te dienen heeft moet zich haasten. Voor alle inlichtingen wende men zich naar 't bureel van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zout- straat, 44, Aalst. De vrienden der gemeenten mogen hunne plicht niet vergeten. Tot inlichting geven wij hieronder de voorwaar den om kiezer te zijn. ALGEMEENE VOORWAARDEN OM KIEZER TE ZIJN. Voor de Kamer. Men moet 1. Belg zijn van geboorte of de groote naturali satie bekomen hebben op 1 Juli 1896. 2. Ten volle 25 jaar oud zijn op 30 Juni 1898.' 3. Minstens op 1 Juli 1897 een jaar woonachtig en wettelijk ingeschreven zijn in de gemeente waar men verblijft. Voor den Senaat en den Provincieraad. De vorige voorwaarden vervullen, behalve dat men 30 jaar ten volle oud moet zijn op 1 Juni 1898. Voor de Gemeente. Moet men dezelve voorwaarden ver vullen als voor den Senaat, maar bo vendien moet men nog sedert ten mins te 3 jaar zijn woonverblijf in de ge meente hebben. Meervoudig- Stemrecht. De wet verdeelt het kiezerskorps in drie categoriëneeustemmige, twee stemmige en driestemmige kiezers. Dit ten minste voor Kamer, Senaat en Pro vincie. Voor de Gemeente kan men 4 steramen hebben. Hebben ééne stem Al de mannen die beantwoorden aan art. 12 en 3 hierboven vermeld en om geene rech terlijke straffen uitgesloten of geschorst zijn. Hebben twee stemmen Al wie 35 jaar oud is en gehuwd of weduwenaar met wettige kinderen en 5 fr. personee- le belasting betaalt op huurwaarde deuren en vensters of meubelen. Ook al wie eigenaar is van onroerende goede ren met een inkomen van minstens 48 fr. 's jaars, volgens het kadaster, of be zitter is van een spaarboekje van 3350 fr., eene rente gevende van 100 fr. 's jaars. Hebben drie stemmenDegenen die een diploma hebben van hooger on derwijs of eene bediening vervullen van staatsminister, professor, consul, lid der Academie, bedienaar van een eere- dienst, alsook de onderwijzers, die vijf jaren dienst tellen. 2. Al degenen die eigenaar zijn of een spaarboekje of eene inschrijving op het grootboek hebben in de voorwaar den hierboven vermeld en die ter zelf- dertijd gehuwd en 35 jaar zijn en mins tens 5 fr. persooneele belasting betalen als hierboven vermeld. Het zij goed verstaan als men geen 35 jaar oud is en men vervult niet al de voorwaarden opgesomd in nummer 2, kan men niet meer dan twee stemmen toegekend worden. Een telegram, zaterdag uit Rome ontvangen, meldt dat Z. II. Leo XIII, Mgr Walravens, thans wijbisschop van Doornijk, verkozen heeft als opvolger van wijlen Mgr Du Roussaux. Mgr Walravens is geboren te Marcq, bij Edingcn, in 1841. Zijne Hoogw. is dus nauwelijks 56 jaar oud. Na schitterende studiën gedaan te hebben in het kollegie van Edingen, werd Gustaaf Walravens priester ge wijd in 1866. Daarna ging hij naar Leu ven, waar hij den graad verwierf van licentiaat in de godgeleerdheid. Na de hoogeschool verlaten te hebben, werd hij naar Bergen gezonden, waar hij ge durende twee jaren de bediening van onderpastoor vervulde in de kerk van Sint-Waudru. Vervolgens werd hij leeraar van wijs begeerte en daarna bestuurder der wijsgeerige studiën in het klein semi narie te Bonne-Espérance. In 1880 werd hij, in het groot semi narie van Doornijk, leeraar van zedelij ke godgeleerdheid. Na de benoeming van Monseign. Pourbaix tot coadjutor van den bis schop, volgde Monseigneur Walravens hem op in het belangrijk ambt van pre sident van het groot seminarie. Den 24 Juni werd hij bisschop van Samoste benoemd en twee jaren later, bij breve van 26 December 1896, hulp bisschop van Mgr Du Roussaux. Den 24 Februari 1897 werd hij ge wijd in de kapel van het groot semina rie en nam de schoone spreuk aan IN CRUCE VITA IN HET KRUIS IS HET LEVEN,

De Volksstem | 1897 | | pagina 1