DE KAMER. KIBELADOEKEN. Wc ISei'icBitczt van Van DENDERHAÜTEM naar IN DIE. Tollcsnltccli. De Wet op de Bieren. Zesde lu ier. Kerkelijk Nieuws. Beste Vrienden, 't eers te nieuws, dat ik u medee- len moet, is dat Chipka ra- zig van koleire geworden is, niet als bij het zien van de overschoone feesten en vermakelijkheden, welke op Verloren Maandag door onze Katholieke Trom petters van Aalst, aan de bureelen der GEDOEM DE gazettender Daenspar- tij, werden gegeven... Onzen Broeder en Pi'è zijn dien dag van d'eene appelflauwte in de andere gevallen... Ai, ai, ai, 't is toch zonde Vrij dag namiddag is tot Namen de nieuwe kadetten- school geopend zij telt 180 leerlingen het uni form der jongens is bijkans 't zelfde als dit der leerlingen van de krijgsschool. Ne statistie- ker, dat wil zeggen, ne Spckeliiius, heeft nu uitgerekend, dat eene vrouw, door zich te kam men, gemiddeld 36 grammen haar per jaar ver liest... Te Parijs rapen de voddenrapers dage lijks 55 kilos vrouwenhaar op. Er zijn verschei dene beesten uit den dierentuin van Antwerpen verkocht in openbare venditie... Ziehier eenige prijzen, waaraan dieren werden verkochtNe leeuw, 12,000 fr. ne rhinoceros, 15,000 fr., en zijn jong 8000 fr. een olifant, 6000 fr. jonge leeuwkens, 2500 fr. een witte beer, 5000 fr. tijgers aan 2500 fr. tot 5000 fr., au choixeen zwarte pantser 1500 fr.een luipaard 1000 fr. 'k en zou er toch mijn centen niet aanhangen, ba neen ik, 'k mocht er nog zoo veel hebben. Zooals ge weet zal er in 't jaar 1900 eene exposi tie in Parijs plaats hebben... Welnu, minister Nyssens heeft mij gisteren laten weten, dat hij er naartoe geweest is om de plaats der Belgische afdeeling te kiezen. Op eene meeting, maan dag te Pctcghcui-Dciiizc door de chrirtene democraten gehouden, zongen de toehoorders, meestal socialisten: Vivan Plancquaert! en de Marseillaise. Men had uitgestrooid, dat de ze gel van de plakbrieven ging verdwijnen, maar dat ziet ge van hier Die zegel brengt aan 't land jaarlijks 350 duizend frankskens op. Vrijdag namiddag ontstond te Ninovc eene groote sa menscholing van volk, die spoedig alle verkeer belemmerde. Te midden van het gedrang hoorde men driftige kreten opgaan Ik ook ik ook een en het scheen zelfs dat verscheidene per sonen aan het vechten geraakten... Weldra kwa men eenige politieagenten toegesneld, die slechts met groote moeite tusschen de samengepakte menigte konden doordringen. Men zag hen spoe dig lachend uit het gedrang terugkeeren, terwijl zij ^trgenoegd elk iets in den zak staken. Het was de Volksstem die verkocht werd en waar van de agenten zorgvuldig elk een exemplaar wegstaken... De oploop was veroorzaakt door eenige al te driftige en nieuwsgierige lezers, die bijna handgemeen geraakt waren om den eersten eene gazet te bekomen. De orde was spoedig hersteld, zoodra elkeen zijn exemplaar had ge kregen. Nog al beter Te Antwerpen heeft men nen nachtwaker aangehouden, die zijn stielt je verkeerd begreep hij pikte al wat niet te heet of te zwaar was. M. Lepine, de nieuwe gou verneur van Algerië trekt jaarlijk het foeterba- gatelleken van 127 duizend franks hij beschikt bovendien over twee prachtige paleizen, een tot Algiers en een tot Mustapha...In Grieken land loopen de dieven en struikroovers elkaar den kop in. Nog 37 weekskens en we zijn onzen vierden kwijt. Op October wordt de patryzen- jacht definitief gesloten. Be- richt aan de liefhebbers! Te Brussel daar heeft het er zaterdag avond gespannen De gemeenteraad onzer hoofdstad had al de bestuurleden van de werkliedenmaatschappijen op een traktement ten stadhuize ontboden. 4000 genoodigden hadden beantwoord om 9 uren werden de deuren geo pend en ten half 11 stond men nog altijd op te schuiven om binnen te geraken... Op eenen pink waren de buffetten met eetwaren en de garfons, die champagne ronddroegen, overrompeld en er werd daar bijna duchtig gevochten men vocht om aan iets te geraken... Er is daar gegeten en gedronken in daghuren 't Waren de socialis ten, die van 't buffet niet en wilden ruimen en men hoorde meer dan eens vermaningen als de volgende Allo, Jef, ge stoot continuellement veue 't buffetreculee'd a De Gemeenteraad zal er zeker nog twee maal op peinzen alvorens nog zóo een feest te geven Zondag nacht liep er te St.-Gillis nen dompelaar, in zijn hemd, barrevoets en bibberend van koü, de boelvards op en afeene nachtronde hield hem aan, waar aan hij vertelde, dat hij met den graaf van Vlaanderen eene wedding had aangegaan van zonder schoenen en kleederen de reis rond de wereld te doen men had gewed voor een mil- lioen, zegde hij... Onnoodig er bij te voegen, dat men den sukkelaar zijne reis niet heeft laten voortzetten, maar hem heel voorzichtekens in het zinneloozengesticht opsloot. En tot Schaerbeek, neen, 'k ben mis, tot Andcrlccht, zijn ook twee zinneloozen moeten weggebracht worden de eene, een manspersoon stelde zich voor, van gedurig vervolgd te zijn de andere, eene vrouw van 70 jaren, peinsde dat zij in den Hemel zat en weigerde sinds 8 dagen eten en drinken... Ge zoudter moeten om lachen, indien het zoo droef niet en ware. In d'Exposidic en slapen de dieven niet j er is weeral een kostbaar beeldhouwwerk gestolen. Te iHocrbckc heeft er ne schoenmakersgast nen koperen nagel ingeslikt en te St..Gillis hebbende douaniers twee schoone koeibeesten gepakt. De gouver neur van Bmibaut, M. Vergote, die 80 jaar oud is, gaat zijn demissie geven, zeggen ze. Te Godvecrdcgem had donderdag een pijnlijk on geluk plaats. De genaamde Honoré Bloem, maaldersgast bij Burms alhier, had zijn molen- steenen gescherpt. Dit werk verricht zijnde, moest men den bovensteen ophalen om hem met den gescherpten kant op den ondersteen te leg gen. Als deze steen opgehaald was, is de koord, waarmede hij vast was, gebroken, en Bloem Ho noré is tusschen de twee molensteenen verplet terd. Onnoodig te zeggen dat de dood oogenblik- kelijk is geweest. Bloem was geboortig van Lctterhaatem en was slechts 25 jaren oud hij was een voorbeeldige werkman. Ik heb ver leden week het schielijk afsterven gemeld van M. Herssens, notaris te Weudepjiioiide... Zie hier eenige nadere bijzonderheden M. de Nota ris zat op den trein van 't land van Waas, tus schen Lokeren en Duizend-Appels daar zaten nog twee of drie jufvrouwen op den trein, die seffens het vensterken van 't convooi openden en aan 't roepen zijn gegaan alia, na eenen minuut of twee stond hij helaas, een geestelijke die juist in het compartiment daarnevens zat moest de dood bestatigen. Het lijk is in de statie van Duizend-Appels gelegd geweest. Beste Vrienden, laat ons alle dagen, 's avonds eer wij slapengaan, eenen vaderons blijven lezen gelijk moeder zali ger ons heeft geleerd ter eere van de H. Barbara, opdat zij ons van eene schielijke en onvoorziene dood zou bevrijden. Vele personen weten niet dat, volgens de nieuwe wet op de Burgerwacht, de garde-civieken, die thans meer dan 35 jaar oud zijn, van den dienst kunnen ontslagen worden. Zij moeten zich daarvoor schriftelings wenden tot het collegie van burgemeester en schepenen, voor 15 October met mijne complimenten. Ook degenen die hunnen diensttijd in het leger uitge daan hebben, zijn vrij van den dienst der bur gerwacht. Bismarck, den ouden ijzeren kan selier van Duitschland, die Frankrijk in 'tjaar 70 zulke bloedige perten speelde, krijgt nu goes ting om per velo leéren te rijden maar 't en gaat niet meer, de Pruis is zoo stijf als nen ge- droogden stokvisch. Ongelukkig Frankrijk Er wachten u voorzeker nog allerschrikkelijke straffen, indien gij zoo voortgaat met den tyran en kerkvervolger uit te hangen.... Het gouver nement heeft thans weêr wat schoons uitge rechtluistertDe Zusterkens'der Armen, die sedert 20 jaar het gasthuis van Parijs bedien den, zijn er met geweld uitgedreven, in weerwil der protestaties van het volk... Frankrijk, dat zal u nog opkomen In de verloopene maand September werden in België 760,000 kilos mar- garineboter gefabrikeerd... Van deze hoeveel heid werden slechts 18,000 kilos uitgevoerd het overige werd in Belgis verbruikt. De slimme hoofdman der groene democraten vroeg op eene meeting tot Dcstclhrrgcua Waarom zouden wij niet samen gaan met de socialisten Wel, jd, ge moet u immers niet meer geneeren, volks- foppers, bij die soort zijt ge volkomen op uwe plaats. Twee lotclingcu, de genaamden Burggraeve en Lambrechts, zijn, na een slecht nummer te hebben getrokken, piot gemaakt, al hoewel zij volle recht hadden om van den dienst ontslagen te zijn... Zij hadden te laai gerekla- meerd en nu en is er niets meer aan te doen... Dat ze die jongens veel congé geven, dat ware mij dunkt, nog 't beste. M. Cordcinans, li beraal gemeenteraadslid te Brussel, heeft zijn goestevan de politiek hij geeft zijn demissie en het is thans zeker en vast beslistvan af 1 Janu ari aanstaande zal er geene eerste klas meer op de Staatsspoorwegen zijn... 't Gouvernement en trekt er niet uit, wat er aan die kostelijke wa gons uitgehangen wordt. Ergo dus, M. Vanden Peereboom heeft overvloed van gelijk derwijze te handelen. I11 den nacht tusschen zondag en maandag heeft er te Wiczc een hevig gevecht plaats gehad tusschen personen van Wieze en Lebbeke de messen, (die droeve messen wer den getrokken. Een persoon loste twee revolver schoten in de lucht. Een man van Lebbeke nam de vlucht langs het kerkhof. De persoon die de revolverschoten gelost had, ontmoette hem, schoot hem een kogel in de bil en nam de vlucht. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Met de kermis werd te Wieze een persoon in een gevecht zijn neus afgeslagen. De gekwetste verkeert in bedenkelijken toestand... De rechtbank van Brussel, heeft Kapi tein Schuurmans veroordeeld tot 2 maand gevang en 50 fr. boet om den 6 Juli den baron Durutte een kaakslag toe te brengen... Daarmede, Vrienden, heb ik de eer u vriendelijk te groeten met handen en voeten. Kibeladoeken. Dinsdag is de Kamer wederom geo pend. M. de Smet-de Naeyer heeft een wet- ontwerp neergelegd betreffende den smokkelhandel. Daarna heeft minister Begerem gesproken over de wet op de vakvereenigingen Sedert acht jaar, zegt hij, staat deze wet, die van 't grootste belang is en die goede vruchten zal afwerpen, op het getouw. Iedereen is er hedendaagsop 't akkoord, dat men aan de vakveree nigingen de burgerlijke persoonlijk heid moet verleenen. Drie vragen ziju nog te bespreken 1) Moet men onder de vakvereenigin gen de vrije beroepen begrijpen en de burgerlijke persoonlijkheid verleenen aan al de beroepen 2) Zullen de le den der vereenigingen het recht heb ben van handel te drijven 3) Wat moet er gedaan worden met art. 310 van het strafwetboek, dat de aauslagen tegen de vrijheid van den arbeid straft? Ziehier nu 't gedacht der Regeering 1) De burgerlijke persoonlijkheid wordt toegekend aan de vakvereenigin gen. Door vakvereenigingen verstaat men de bonden uitsluitend gesticht voor de studie, de bescherming en ont wikkeling hunner beroepsbelangen tus schen personen in de nijverheid, den handel, den landbouw of de vrije be roepen met winstgevend doel 't zij zij hetzelfde beroep of gelijksoortige be roepen uitoefenen, 't zij zij denzelfden stiel uitoefenen of stielen, die tot de fabrikatie derzelfde voortbrengselen meewerken. 2) De vakvereenigingen hebben het recht handel te drijven. 3) Voor art. 310 van 't strafwetboek neemt de regeering 't voorstel aan, dat gedaan is door de bijzondere Commis sie. Om het wetsontwerp der vakvereeni- gmgen te bespreken zijn er niet min dan 35 redenaars ingeschreven. Hemelken lief, er zal nog gezaagd worden eer dit wetsontwerp zal gestemd zijn. door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. rechtbank van Saarburg, in den Elzas Lotharingen, heeft nen handelaar veroordeeld tot eene geldboet van 4 marken, omdat hij een uithanbord had gemaakt met een fransch op schrift.Te itleenen is pro ces-verbaal gemaakt tegen twee zatte wijven, die, zoo zat als ge- nevertonnen, te midden der Groote Markt, el. kander stampten en schupten gelijk zatte dragon ders... 't Is pront, zei Jaak en hij sloeg zijnen huisraad kapot. De liberale Gazette zegt dat in de twee middelbare scholen der stad Brussel, het getal leerlingen aanzienlijk verminderd is, terwijl daarentegen de twee collegies der Jesuie- ten opgekropt zijn met studenten. Dat doet ons veel plezier... De ouders weten wel aan welke scholen zij den voorkeur moeten geren. De Verleden Zondag werd alhier met veel plechtigheid de nieuwe statie in gehuldigd bij kanongeschut en klokken- geluid, opgeluisterd door het spelen van 't muziek. De baan van de statie naar het dorp stond met sparren boomp- jens beplanter was een volk met de macht en 's avonds had, bij middel van duizenden bougicn, eene schitterende verlichting plaats. NINOVE. Verleden maandag avond is er brand ontstaan in 't begin van den Burndam, doch nog op 't grondgebied van Meer- beke. Een huis is ten gronde afgebrand en een tweede, dat reeds merkelijk door de vernietigende vlammen was aangetast, heeft men met veel moeite kunnen bewaren. 't Preseert, haast u, stemt de wet op - bieren gelijk in Beieren en dan zal de Hop honderd p. honderd opslaan, de boeren zullen geld scheppen en 't land van Aalst is gered Die prietpraat staat alle weken, se dert jaren te lezen in 't Land vat% Aelst en Onze Broeder, die in de Kamers ze telt, en die aan de boeren zoo veel be loofd heeft, wil die schoone wet niet voorstellen. Eu 't Land zegde nu zelf den 3 Octo ber laatst, dat die wet op de bieren lijk in Beieren eene lolwet is en niets te weeg brengt voor de hop, want hij drukt Gok in Bnifsrliland ziju de hopmarkten van plattckccs. Hopplanters van 't laDd van Aalst, wat zegt ge van ne kalant, die zgo met u den zot houdt f? 's Avonds, rond 10 uren, verlieten wij het Collegie om naar de statie van Bombay te gaan het was tijd, daar de trein voor Calcutta vertrekt om half 11... Groote en schoone statie Zoo zijn er in België of in gansch Europa, geen, geloof ik, van binnen en van buiten, 't is er alles om te prachtigst er zijn zalen in van 100 meters Iu de wachtzaal vonden wij M. Char- manne, de Belgische Consul, die met ons in tweede klas mee reed immers, 't was voor hem 60 frauk gespaard en dau had hij toch nog compagnons van 't zeilde vaderland. De alge- meene Consul van Bombay, ook een Belg, M. Dossogne, van Namen, was daar eveneens, doch enkel om M. Ckarmanne te vergezellen tot aan het spoorhuis. Die heer zag er nog jong uit, hij kon weinig meer dan 30 jaar oud zijn. Toen onze trein vertrok, riep hij ons toe Goede reis Leve België Vive la Belgique Er bevond zich te Bombay ook een andere Belg, denzelfden dag vertrokken naar den ilindoostan 0111 er zijn ambacht uit te oefenen bij den Ilajah die landgenoot was een schilder vau de kanten van Mecholen. Wij zaten dus met M. de Consul in hetzelfde compartiment. Er waren 3 banken met kussens vau onder in de lengte ge plaatst en van boven, twee. hangbeddeus, drij vingers dik. t Is op die sofa s of beddeus, dat men zich drij achlereenvol - gende kan uitstrekken. Den eersteu nacht liet het goschok eu gerammel mij niet veel slapen, onkel een halfuurken kon ik eens in zuil geraken, 't Is den eersten nacht, dat men de schoonste landstreek doortrekt, de bergen Ghats geheetenhet is er een panorama, bijna gelijk in Zwitserland hooge 'ber gen, diepe dalen, hier en daar tunnels spijtig, dat wij vau dit alles niets konden zien, want als wij 's morgens opstonden waren wij het voorbij en lag .le grond daar weer, effen en plat als eene tapijt. Tusschen Bombay en Calcutta ligt een afstand van 1400 Engelsche mijlen, of vier honderd eu vijftig Belgi sche mijlen van 5 kilometers, iets van 't Zuiden vau Italië naar St.-Petersburg... Dan, vooruit 1 Nog twee dagen en twee nachten op den trein Na de Ghats tot Calcutta is den grond, behalve eenige kleine heuvelen, nog immer effen. Wij rijden door de Iudi- aansche dorpen, samengesteld uit een twintigtal armoedige hutten met muren van gedroogde en taaigeslagene aarde, een tweetal meters hoog, met een klein athellend dak in bamboes (dik riet) of in maisstroo. De menscben, die men er ziet, zijn bijna niet gekleed hun vel is door de zon bruingebrand. Op de velden ziet men niets werken dan de ossen eu op de weiden ontwaart men de koeien bij duizenden. Er groeit bier maïs sorgo, schéepplanten, en daar waar men veel water vindt ziet men ook tarwe, dit scheen mij vooral in het Noorden, langs Allahabad, waar ik eveneens vele mij ongekende vruchten aantrof... Het was hier ten volle in den oogstde tarwe stond eene vuist hoog Des 's morgens, om half tien, hield onzo trein stil voor 20 minuten tot Bhusawal wij stapten er af en namen in 't buf fet der statie een stevig ontbijt. Om ball 1 stond bij te Khan- dwa voor een twaalftal minuten. Wij namen 's avonds om 6 uren het diner tot Itarsi. De trein staat gewoonlijk lang ge noeg om de reizigers den tijd te gunnen iu de buffetten°hun- nen honger te stillen, 's Anderendaags waren wij tot Allaha bad, eene stad van 180,000 zielen. Ik heb ook nog vergeten te zeggen, dat wij langs onzen weg schoone steden en prachtige statieën voorbijsuelden van Bombay tot Calcutta moet men er zoo 250 voorbij, echter stond onze express slechts een der- tigtal keeren. Men spreekt altijd van tiegers en wilde dieren, die in Indië dwalen. Op gansch mijne reis zag ik geen enkele tijger en nochtans, wij reden in bosschen, door hoog gras van twee me ters lang Al wat men bespeurt, zijn honderden schoone en rare vogelen witte, roode, geeie, groene, blauwe, zwarte en veel, oneindig veel kraaien en raven. Nu, Indië is daar ook het land van Ik bemerkte ook op een uitgestrekt veld, onder 370 Dagwijzer - Feestdag der Zondag, 17 October. Zuiverheid van Maria. Dat er toch niemand zijnen Rozen krans vergete, 't eenvoudigste en het schoonste gebed Ave Maria, wees ge groet, Maria r Wij, die een redmid del zoeken voor onze kwalen, zegt Leo XIII, wij mogen hopen, dat 't gebed van den Rozenkrans, waardoor de 11. Dominions zoo krachtdadig geholpen werd, ook de rampen vau 'onzen tijd zal doen verdwijnen. Maandag, 13. H. Lucas, evaug. Dijusdag, 19. H. Petrus van Al cantara. Woensdag, 20. H. Joannes Can- tius. Donderdag, 21. H. Ursula en hare Gezellinnen, martelaressen. Vrijdag, 22. -r-11. Marcus, patriark yan Jerusalem. Zaterdag, 23. II. Clemens. OVERLIJDEN. De E. H. Planchon, rustende pastoor is godvruchtig te Oostacker overleden, zich aan Boudewijn zelfs niet vertoonen. En nochtans een onbekend iets joeg baar naar de ijzeren staven..'. Was het Gods ingeving De zonnestralen glinsterden op trans en kanteel. In het verschiet vingen de hoogstammige boomen des wouds het goudlicht in hunne toppen op en deden het, daar een zefierwindje hunne bladeren bewoog, in de neervallende dauwdruppels als diamanttuiltjes schitteren. En toen de dagvorstin hooger aan den gezichteinder was opgestegen, bestraalde ze den bevochtigden grond, kuste de beparelde, geurende bloempjes van boomgaarden en beemden open, spiegelde zich in de burchtsloot, spele meide in het beekje, dat de velden doorvloeide, om scheen Lauretta's gelaat met den heerlijksten glans.' De gevangene ademde de lucht, met balsemgeuren doorwasemd, diep in en omstaarde onverschillig, met ver glaasde oogen, het aanlokkend natuurtafereel. En darteier werd het koeltje. Het omlispelde de wangen der bedroefde, rimpelde het slootwater, doorruisch- te geheimzinnig het heestergewas en het golvend graan. De bepluimde zangers verhieven allerwegen hunnen lof zang, het Opperwezen ten dank. Nog liet de rampzalige, onaangedaan, heure oogen over dit lief schouwspel omdolen. Van lieverlede echter volgde zij, des onbewust, met belangstellende blikken de kabbelende baartjes der sloot, de kronkelingen der beek bet spelen der vogelen allengskens ving haar gespannen gè- hoor de muziek der ontwakende natuur het geruisch des winds, het geritsel der bladeren, het gegons der bieën, het ge- vederd koor. Die vreugdestond, die uchtendzang der schepping, dit leven der natuur werkte eindelijk zóo op haar, dat ook in heur benepen boezem een onwederstaanbarebegeerte naar leven ontkiemde en wies. Meer nog de vrijheid- zucht bemeesterde heur dra geest en zinnen. De babbe lende golfjes klaterden vrij en blij langs burcht en ak ker vrij en blij punruea levenslustige bieënzwermen den

De Volksstem | 1897 | | pagina 2