Wisselkantoor van Tl. Stevens, DE BOERENKRIJG. LUIBRECHTS. OOST-V LA ANDËUEN. Nieuws uit Aalst. BENOIT VEBBiicKf" Nieuws uit het Buitenland. Rond dc wereld. M. Bcernaert. Een aardig- dingen. Allerhande Nieuws. Eene goede les. TOMBOLA. W'j Terllemeu met ge noegen en vestigen er de Vraagt ïsij ons verkoopers Sint Antonius-Almanak voor 1898. - ÏO centiemen. linrgcrlijkc Stand, Aalst. het lommer van een groepje boomen een troep groote apen. Er zaten er wel 30, allen op hun achterste, van verre nieuws gierig onze trein en al dit vreemd volk te bekijken. Rond de hutten loopen kudden geiten en zwijnen, zwart als pek, met lang, grijs, borstelig haar op den rug. Vaak ziet men in 't veld een antiloop, een vos of eene hyena. Wil dit alles nu zeg gen, dat er hier volstrekt geene tijgers meer ziju In het ge heel niet. Men verzekerde mij, dat er hier met duizenden van die gevaarlijke gasten verblijven, maar zij verschuilen zich in het diepste der jungels en wouden, waar zelden of nooit iemand den voet zet. Nabij de armzalige woonsteden zag men ook kemels, die zich in de warme zonnestralen koesterden. Niet ver van Alla habad redeu wij over eene breede rivier eene vertakking van dejumna het water van dezen stroom is blauw als dit der zee men ziet er schildpadden bovenkomen en duikelen, alsook groote visschen en menige... krokodillen, 4 meters lang, als 't u iemand vraagt. Wij hielden onderwege stil te Patna en Ansansol, alwaar Pater Livinus De Vos verblijft maar 't was 2 uren van den nacht, de trein stond slechts tien minuten en... ik sliep En Pater Livinus, in zijne residentie, zal ook geslapen hebben op dit oogenblik, denk ik Deswege kon ik hem de compli menten niet doen van zijnen broeder Frans, die aardige jon gen van Haaltert, en ik zal bijgevolg zijne programmas van den Gasthuisstoet van Aalst per post moeten zenden. Het kan ook wel gebeuren, dat ik hem eens zie, niettegenstaande de 30 mijlen, die ons van elkaar scheiden. Dijnsdag avond om half elf uit Bombay vertrokken, kwa men wij vrijdag morgend om half zeven in de groote statie van Howrats, foubourg van Calcutta, toe. Onze trein had, na bere kening, 8 mijlen per uur afgelegd dat scheen nog al wel, want giug hij traag op de bergen, hij schoot er hem in de vlakten en valleien van door gelijk een schietsspoel door 't getouw. (Wordt vervolgt). Duitschlnnd. Maandag stond te Hamburg zekere Reinhold Stensel voor de rechtbank, beschuldigd van beleedi- gingen jegens den Koning der Belgen. Reinhold had in zijn socialistisch blad de koning in twee artikels beschuldigd van zekere speelhuizen te bevoordeeligen. Zij hebben den jongen wijsgemaakt, dat hij zijnen neus vooruijgeklapt had, en hem tot acht maanden gevang ver oordeeld. ITALIË. OPROER TE ROME. 'Eene erge volksoploop heeft te Rome plaats gehad. Zondag verleden was het monster- meeting van kooplieden, om te protesteeren tegen de ongehoorde vermeerdering van las ten. Op de meeting werd besloten 's maan dags eene groote betooging te houden. Zoo gezegd,zoo gedaan. Maandag namiddag trok een talrijke stoet, met den burge meester van Rome aan 't hoofd, naar 't Ministerie, 't Was ake lig om zien al de winkels waren gesloten en aan de deuren hingen groote plakkaarten Gesloten uit hoofde der zware lasten. Als de stoet aan 't Ministerie kwam, werden de poorten ge sloten onmiddelijk steeg uit de menigte een oorverdoovend gehuil en gefluit op. Eene compagnie karabiniers kwam op 't volk af om de orde te handhaven, maar dan begon het spel nog maar voor goed. Op de Piazza Navona braken de oproer lingen de kasseien uit en losten zelfs revolverschoten op de policie. De agenten en de karabiniers antwoordden met ge weerschoten 4 policieagenten en 3 karabiniers werden ge kwetst een der oproermakers werd gedood en 3 gekwetst. Minister di Rudini heeft eene afveerdiging van de manifes tanten ontvangen en beloofd van alles in der minne te schik ken tusschen belastingschuldigen en de agenten van den fis cus. Die gebeurtenis heeft te Rome groote ontroering teweeg gebracht. CIJBA. Spanje stelde voor van aan Cuba het zelfbe heer te verleenen, maar nu laten de opstandelingen weten, dat zij daarmeê niet tevreden zijn. Zij eischen de onafhanke lijkheid van hun eiland. Ondertusschen vechten zij maar al tijd voort. De opstandelingen hebben deze laatste dagen 133 man verloren, de Spanjaards 14. Daarenboven hebben 300 opstandelingen zich onderworpen. 37* honing uit de bloemen, door dartele vlinders omfladderd de speelzieke toonkunstenaars gorgelden vrij en blij hun ne deuntjes in looverkruin en laag heestergewas of kliefden sjirpend, tjilpend, kwetterend, tierelierend, de lucht: en zij, ze was niet vrij I zij, ze zat gekerkerd!.. Lauretta plengde tranen. De zon slorpte ze medelij dend op. Och 1 zuchtte ze «De gansche natuur herleeft, jubelt ik alleen verkwijn en treur... Het vrijheidslied doorgalmt dit landschap ik alleen zucht, in boeien ge klonken... Waarom breekt ook voor mij de dag der ver lossing niet aan?... Wanneer stuur ik U, o Lotsbestem- rner, in den kring der mijnen het danklied der redding toe?... Wanneer?... En heur boezem zwol, gloeide, blaakte van levens lust. Voor niet lang evenwel, want schielijk besefte zij weer haren toestand. Droefheid omklemde heur het hart en zij hernam Gered worden 1 Leven 1... Leven zon der vader, zonder Iwein?... Neen!... Maar indien Ram- bold me met een ondoordringbaar weefsel van bedrog en leugen omspon?... Indien zij leefden?... Ja, dan, dan!.. Och!... waarom die ijdele hoop?... Neen!... Alles is verloren!... Slechts aan gene zijde des grafs vind ik ze weer... Eensklaps trilde, zacht als zefierengelispel, lief als vogelengekweel, eene stem in het verre heestergewas, aan den linkerkant. Zij zong Wie is de held, Die dapper, koen en fier, Het ros bedwingt met eedlen zwier, Hoe erg de spoorslag 't dier ook kwelt Wie is 't, die, vlugger dan de winden, Op 't driftig paard In snelle vaart Het ruim doorklieft en niet meer is te vinden Dit lied schokte derwijze Lauretta's gemoed, dat ze hare keel geen geluid kQft ontwringen. Te St. Leonard, eene voorstad van Augers is de kerk afgebrand, er staat niets meer recht dan de muren en de toren 't was een heel oud gebouw, 't brandde gelijk strooi. Generaal Weyler is van Cuba weergeroepen generaal Blanco gaat hem vervangen en zal 2000 man versterking meedoen. Te Fiume in Oostenrijk, zijn den 8 October 11 houthakkers van het dorp Glane van koude gestorven. De Koningin van Spanje heeft eenen Pa ter Jezuiet gelast de kinderen der anarchisten die te Barcelona gehals- recht zijn, in een weezenhuis te plaat sen en voor hunne opvoeding te zor gen. In Oostenrijk is het dorpje Bonda afgebrand, 80 huisgezinnen zijn zonder schuilplaats. Luibrechts en Spiegels waren te Blankenberg aan de zee. Zie, zei Lui brechts, dat draag ik meê voor miine 1 vrouw en hij liet eene flesch half vol water loopen. Ik zou ze toch vol doen, zegde Spiegels. Onnoozele, zei Luibrechts, als 't hoogwater wordt, zou zij overloopen. Is 't al ooit gebeurd Pol De Witte zegt dat Anseele 'n va der met acht kinderen vijf weken straf te, door hem altijd maar eene halve week gedurende dien tijd te laten wer ken. En dit, omdat er eene vrouw, bij wien de man kolen gevoerd had, klach ten had komen doen van zijnen 't wege. Hij was op die manier geheel anders geworden, zegde Anseele. We gelooven 't wel, maar is dat eene manier van han delen voor eenen socialistischen baas Geen enkele fabrikant zou zóo durven te werk gaan. Zóo wreed en zóo streng, 't is nog nooit gebeurt. De werklieden kunnen er ook eens over nadenken hoe 't zou gaan, moesten de socialisten baas worden. 't Is vast en zeker, M. Beernaert aanveerdt het voorzitterschap der Ka mers niet meer. Een afveerdiging van Volksvertegenwoordigers, waaronder 4 ministers, is bij den achtbaren heer staatsminister geweest om hem te ver zoeken op zijn besluit te willen weer komen, maar 't is vruchteloos ge weest. Ze zouden den Voorzitter der Ka mers meer macht in handen moeten geven voor het handhaven der orde 't nieuw reglement dat verleden jaar gestemd is, is maar lapzalf, het belet de socialisten niet heel de Kamers overend te zetten en zich te gedragen als wildemannen, 't zou moeten veel strenger zijn. Nood zoekt troost. Voor een plaatskeu van 1400 frank, opengevallen bij het gemeentebestuur van Anderlecht, hebben zich 300 kan didaten aangeboden, waaronder 8 advo- katen... Wat blieft er u (°)0(o) Circinbcrgen. Een wreed onge luk is gebeurd op de lijn Dendermon- de-St.-Nicolaas. Maandag avond de trein van 9 uren uit Hamme was blij ven staan voor 't signaal van de ba reel der Bakkerstraat. Zekere Domien Van Dender, meenende dat men aan de statie van Grembergen was stapte at langs den kant van 't dubbel spoor en werd vastgegrepen door eenen koopwarentrein die juist voorbijreed. Hij werd gansch vermorzeld. De dood was oogenblikkelijk. 't Is een man van 63 jaar, gehuwd en vader van fa milie. o Wcttcpen. Arthur De Gand, die bij M. Pipyn, op den Dries aan 't be zetten was, is van eene stelling geval len van 6 meters hoog, met 't hoofd recht in den grond. De ongelukkige bloedde overvloedig uit mond neus en ooren. Terwijl men hem naar huis bracht is hij onderwege overleden, 't Was een brave man van iedereen ge acht. Wreede beproeving van zijn huisgezin, eene weduwe met 6 kleine kinderen. o Bnlcgem. Donderdag nacht is er brand uitgeborsten bij den mulder Honoré Eeckhout. 't Vuur is ontstaan in het bakhuis. Op 't geklep der nood klok zijn de geburen toegesneld en hebben 't vuur kunnen overmeeste ren. De schade beloopt 3 a 400 fr. o Slckcue. Groote herstellingen worden aan de kerk gedaan. Zij is verscheidene meters verlengd. De werken gaan goed vooruit. Zondag wordt de mei op 't bijgebouwde deel geplant. Nog eenige weken en Stekene zal eene van de schoonste kerken der provincie bezitten. Steke ne is een schoon dorp. Het inrehtend co- miteit van de feesten in 1898, waarvan prof Willems en de Hoogw. heer Ileylen, prelaat van Tonger- loo, de eerevoorzit ters zijn, en MM. Helleputte en Claeys pastoor te Gent, Voorzitters, geven een tijdschrift uit over den Boerenkrijg, dat alle 14 dagen ver schijnt, De opbrengst zal moeten dienen om de kosten te bestrijden van het gedenkteeken, te Hasselt op te richten. Al wie 5 fr. zendt, ontvangt kosteloos het tijd schrift de Boerenkrijgalwie 10 fr. zendt, ontvangt daarenboven eene schoone fotografie van het mo nument. Men kan zijne inschrijving inzenden aan M. Graaf de Griinne, Montoyerstraat, 10, te Brus sel. Men weet dat er tijdens de inhuldiging in 1898, te Hasselt, waar de laatste slag geleverd werd, plechtige feesten zullen plaats hebben. Men leze hierover het werk Onze Boeren. Onze broeder. Waarom lacht gij, Pie Pie. Een dingen is toch aardig tot over 4 jaar hadt gij nog nooit nen boer of nen werk- mensch bezien en nu geeft gij u uit als den groot sten volksvriend van Europa II! Onze broeder. Wat zegt gij daar Pie. Alia, alia, onder ons mogen wij de waar heid Onze broeder. Stt 1 zwijgt, de Volksstem komt ginder. Brussel. Het parket is thans in bezit van den echten naam des moordenaars van den geld- drager Laverne, tot nu toe slechts gekend onder de namen Moors of Masson. Het gerecht heeft ook zijn portret ontvangen. Eene dame, die in den exprestrein van Luik naar Brussel reed, werd nabij Leuven door een duizeling overvallen. Een reiziger, die zich in het zelfde compartiment bevond, kwam haar ter hulp. Te Brussel aangekomen stapte hij haastig af en verdween, vriendelijk groetende, tusschen het volk. Eu toen eerst bemerkte de dame dat een kostbare armband haar ontstolen. Oooi-nik. Uit deze stad wordt geschreven dat de regeering weigert, geldelijk bij te dragen in de kosten van het onlangs opgerichte fransch mo nument. De weigering is gegrond op het feit dat de Staat niet geraadpleegd werd over het princiep, noch over de keus van den artist, noch over de kunstweerde van het gedenkteeken. Kinderen verongelukt. De lijst wordt voortdurend grooter. Te Luik is een kind in zijn wiegske verstikt. Het had zich in den slaap omgekeerd, was zoo met het hoofdje onder de kussens geraakt en had de dood gevonden. Te Cureghem, bij Brussel is een kind in eene kuip met zeepsop verdronken, terwijl de moeder was gaan water putten. Feest in de gevangenis. Tegen 21 dezer maand wordt in de celgevangenis van Leuven een feest bereid ter eere van den eerw. h. Verhaegen, die daar sinds 25 jaar het ambt van aal moezenier vervult. Het dienstpersooneel van de gevangenis en de talrijke vrien den van den jubilaris zullen aan wezig zijn in de mis, welke hij zelf zal celebreeren in de kapel der gevangenis, in tegenwoordigheid van al de gevangenen Na den dienst zal men zijn portret als geschenk aanbieden. Krijgsraad van Brussel. Ne grenadier, die gedeserteerd was om voor zijne zieke moeder te gaan werken, kreeg tot straf een jaar correctie. Hij ging echter in beroep en het Hof veranderde zijne straf in 26 frank boet. Doodgevallen iu eene kerk. Over zeven maanden begon men de muurschil dering van de St Josephskerk, aan het Rood-Kruis te Toerconje, onder het beleid van M. Chantry zoon, ondernemer te Toerkonje. Aide maatrgelen waren genomen opdat dit gevaarlijk werk zonder ongelukken zou afloopen. Donderdag moesten de stellingen afgebroken worden. Woensdag morgen, rond 11 ure gebeurde een erg ongeluk. Een schildersgast, Victor Delbeke, 51 jaar oud, wonende te Kortrijk, in de St. Niklaas- straat, vader van 2 minderjarige kinderen, viel van eene 8 meters hooge stelling en brak den sche del op de vloersteenen van de kerk. De ongelukki ge stierf eenige oogenblikken na het ontvangen van de H. Olie. Dr Brunet heeft het overlijden besta- tigd. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht. De ongelukkige Delbeke is in de ruimte geval len al hem te willen mijden voor eene plank die men van eene hoogere stelling neerliet. Dcndcrinondc. Maandag avond heeftin de nabijheid der statie van Grimbergen een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Een werkman der fa briek Roos, welks bestuurder maandag hier is be graven, was in den namiddag eene wandeling gaan I doen. Bij het naar huis keeren is hij door den trein van rond 8 ure verrast en werd hem letterlijk het hoofd afgesneden. Een beroemd man telde onder zijne leerlingen eene jonge jufvrouw, die ronduit gezegd eene groote lasteraar ster was. Hij wilde haar dit leelijk ge brek afleeren en zeide Koop een kiekenga er mee i door de straten der stad, en trek al voortwandclende zijn pluimen uit. Zoodra gij allen, zelf de kleinste veertjes uitgetrokken hebt, keer dan terug en zeg het mij, De jonge jufvrouw ging uit, gehoorzaamde stipt en kwam daarna haren leermeester zeggen, dat de opgelegde taak volbracht was. Nu is uw werk slechts half volbracht, zei de leermeester. Ga de straten andermaal door, en za mel de weggeworpen veeren bijeen. Dit is gansch onmogelijk, meester riep het ongehoorzame meisje uiterst verlegen uit. Ik heb de veeren naar alle kanten weggeworpen, en de wind heeft ze verder verstrooid. Hoe zal ik ze weer bijeen kunnen krijgen Zoo, mijn kind 1 antwoordde haar leermees ter, zoo gaat het ook met liegen, kwaadspreken en lasteren. Leugen en laster verspreiden zich naar alle zijden, worden door honderden en duizende menschen aanhoord en voortvertelden het is niet mogelijk het eens gesproken woerd terug te nemen. Zondagrust. Enkel de Apotheek van M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat, zal aanstaande Zondag openblijven. maatschappij Dc Bokkenrijders. Op maandag 25 October aanstaande, zal de Maat schappij De Bokkenrijders de 31" verjaring ha rerstichting vieren. Om 10 uren 's morgens, plechtige Zielmis voor de overledene Rijders. Om 7 uren 's avonds, Avondmaal, ten lokale van den Kath. Kring, Groote Markt. Nummer 13 van Het Burgersrecht zal Zater dag avond van onze pers komen. aandacht onzer Lezers van stad en buiten op, dat de Maatschappij dor Vereenigdc Briefdragers van Aalst, onder de kenspreuk Eerlijk en Werk zaam, met goedkeuring der Overheid en toe stemming van het College van Burgemeester en Schepenen eene Tombola inricht tot stichting eencr kas van onderlinge, buitengewone hulp en onder steuning in geval van overlijden, kwijnende ziek ten, en aan weduwen en weezen. Oproep wordt gedaan tot alle liefdadige perso nen. Geschenken, hoe gering ook, kunnen gezon den worden ten lokale Café Minard Groote Markt, alwaar de Tentoonstelling zal plaats heb ben. Men kan ook de geschenken laten athalen mits kennis ervan te geven aan den briefdrager zij ner wijk, bij den welken er ook loten zijn te beko men prijs 10 centiemen. Wij kunnen niets anders dan ouze Vrienden aanzetten, het lofwaardig doel der Aalstersche Briefdragers zooveel mogelijk te ondersteunen, het zij door 't sturen van een of ander geschenk, het zij door 't nemen van eenige loten, waarvan den geringen prijs niemand afschrikken zal en waar mede men, boven het plegen eener goede daad, nog buitendien de kans heeft een prachtig voor werp te winnen. Achterstraat, I8, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der steden, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten enz., togen de gewone voorwaarden. Een ware Volksalmanak, fraai van vorm en druk, ver makelijk, nuttig en stichtend van inhoud 96 bladzijden. Meester-Schrijnwerker, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. Geboorten Mannelijk 08 Vrouwelijk 0917 Huwelijken. C. De Man, twijnd. met M. De Nil, landb (i De Clercq, handel, met E. Camu, bez. 'j r>é Smet, metser, met E. Coppens, z.b. F Mattot gepens, ontv. met F. Bewaert, z.b. R n,,,.' bliksl. met E. Poriau, breist. P. Schockaert, vrouw Goedertier, z.b. 62 jaar Gentschensteenw. A. Dejonge, koets fil imr' Keiz PI. B. Roelandt, vr. Ilaeck.'z b. 6? bt. Job. C. Botterman, z.b. 85 j. Stoofstr A. De Bruyn, man Van Neck, landb. 72 j. paene Straat. J 6 kind onder tie 7 jaren

De Volksstem | 1897 | | pagina 3