IWEIN VAN AALST. 3' JAAR If 146. VOOR EN TEGEN. ZATERDAG 25 OCTOBER 1897 DE KAMER. Bureel Leopoldstraat, DE AFSLAG DER PACHTEN. Dr Is. Bauwens. Vroeger en nu. Abonnementen. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per )aar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De socialisten en zekere tisten loopen gedurig den buiten af met een woord dat in de hooren der boeren klinktde pachten moeten afslaan het gouvernement moet eene kom missie benoemen van boeren en bedienden, die zullen vast stellen, hoeveel ieder stuk land zal verpacht worden Daarop volgt natuurlijk dat de buitenlieden moeten kiezen voor die kleppers, want als zij in de Kamer niet geraken (met de 4000 fr.), dan kan er de belofte niet door. Maar hoe is het mogelijk zulke dwaasheden te vertellen Men zou die schoone artisten van alle kleuren niet beter kunnen vast hebben dan met ze zelve te gelasten zulk een wetsontwerp op te maken. Zekere van die tisten zitten al drie jaar in de kamer de katholieke landbouwgroep stemde al wat voorgedragen werdt ten profijte van den boer al te zamen zouden zij eene meerderheid uitmaken. Waar om stellen zij geene wet voor die den afslag der pachten eens goed en deugdelijk regelt Wel zeer eenvoudig, omdat het gemakkelijk is te beloven, maar dat zij niet weten hoe beginnen om deze wet op papier te stellen. Laat ons eens veronderstellen dat zulke wet bestaat wat zullen wij aanstonds zien gebeuren Pachter Pier, bij voorbeeld, heeft land aan den wettigen pacht van 25 fr. fr het dagwand of gemeetJan gaat bij den eigenaar 35 fr. bieden in het verdoken en op een eeuwig zwijgen legt hij er 10 fr. bij. Hoe zal men dat beletten Er zijn nu onderkruipers op den buiten niet deu afslag der pachten zouden er honderdmaal meer zijn De pachten moeten afslaan maar de pachten zouden nog gee ne zes maanden afgeslagen zijn, of de stadsbewoners, de fabriekwerkers, de koolmijners zouden roepen de pachten der boeren zijn op de helft verminderd het vleesch moet nu ook afslaan de Staat moet de prijs stellen van het graan, aardappels, boter, eieren, enz. Wat zouden de boe ren daarop antwoorden, en wat zouden zij gewonnen heb ben met den afslag van den pacht Belgie wint geen graan genoeg voor zijn eigen gebruik het moet jaarlijks millioe- nen hectoliters invoeren. Indien nu hier de prijs der tarwe door het Staatsbestuur gesteld is bij voorbeeld aan 10 fr., maar te Parijs, Londen en elders staat zij aan 20 fr., gij ziet van hier de Amerikanen voorbijvaren, en ons, met de GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Boudewijn stond vóór haar, aan den oever der sloot. Hij lachte zegevierend zij weende. Uit het heestergewas, aan den rechterkant des burchts, begluurden hem verradersoogen. Ivo lag er op de loer, zeide sGhalks Zulke mooie liedjes duren niet lang en dacht jubelend ik kwam te gelegener ure. Goddank 1 klonk Boudewijns stem Goddank doorluchtige jonkver, dat ik u eindelijk vindMorgen, de verlossing En luider snikte de gekerkerde. Gij weent, en uw lijden is uit Ge schreit als de redding u tegenlacht Reddingreddinggilde de wanhopige 0 laat mij hier sterven!... Sterven? Waar toch zijn uwe gedachten?... Mor gen ontvluchten we het gevang... Vluchten? Vluchten! Neen, Boudewijn!...» Gij raaskalt De vreugde verbijstert uwe zin nen... De vreugde verbijstert mijne zinnen!.,. Eilaas!... Waarom zou ik vluchten nu én vader is gesneuveld én Iwein doodgemarteld n Boudewijn schoot het schielijk te binnen, dat Ram- bold haar waarschijnlijk zulks diets maakte en zeide op zegepralenden toon «Uw vader leeft Iwein zelf be stormt morgen dit kasteel om u te verlossen u Heerlijk, winstgevend nieuwszeide Ivo bij zichzelven en wreef de handen lachend over malkaar, pet was Uauretta of Jiaar eeu loodzware steen van opengesperde vingeren op den neus,- toeroepen hebt gij geene tarwe, jongens, eet dan haver De pachten moeten door het staatsbestuur ge regeld worden maar dit leidt ons recht naar het socialisnius. Zoeken de boeren hun profijt, de ei genaars zoeken het hunne indien deze nu voor deel vinden hun land zelf te bewerken of te doen bewerken of met boomen te beplanten, zal men hun zulks vierbieden, hun het land afnemen en tegen den wil des eigenaars verhuren Maar waarom zou dit voor de landen alleen gebeuren Zou het gouvernement dan ook de huizen, fa brieken, mijnen, enz., in een woord, allen eigen dom niet insgelijks aanslaan Zoo vallen wij vlak in het socialismus de Staat meester en bestier der van alles de Staat ontvangt alle winsten, legt aan elkeen zijn werk en zijne bediening op de Staat voorziet in het onderhoud van eiken burger en iedereen van ons mag alle middagen met zijn soepketelken optrekken naar het ge meentehuis om daar zijn ration te ontvangen, juist gelijk bij de soldaten Al die profeten, groen of rood, weten dit alles beter dan iemand zij beloven en beloven maar al tijd dit kost geenen cent't is altijd gelijk bij den barbier vandaag voor geld en morgen voor niet (De Landbouw.) Om tot eene deftige regeling te komen der pachten hebben de boeren geene socialisten of artisten of andere jannen noodig. Dit zal komen als de boeren malkander willen verstaan als zij goede en rechtzinnige christene menschen zijn, die in plaats van elkander te onderkruipen, mal kander helpen en bevoordeeligen als de boeren zullen deel maken van onze katholieke boeren bonden. Ja, in de boerenbonden, daar is het dat zij hunne belangen zullen kunnen bespreken, daar zullen zij onder malkander eene wijze en rechtveerdige regeling der pachten kunnen vast stellen. lu de verecniging ligt de redding Vroeger kochten de menschen een nieuw kleed als het oude versleten was nu wordt gansch het huisgezin in 't nieuw gesto ken telkens dat de mode veran dert, dat wil zeggen bij ieder jaargetijde. Vroeger gaven de ouders hun ne kinderen eene opvoeding volgens staat en ver mogen der ouders. Vroeger leerde de zoon den stiel van zijnen vader of soortgelijken nu moet hij doktoor, advokaat rijksontvanger, apotheker, notaris of boekhouder worden, en later... wellicht eens gebrek lijden. Vroeger leerde moeder hare dochter huishouden, koken, wasschen en strijken, stoppen en naaien, vagen en schuren nu maakt zij er eene modepop van. Vroeger droeg vader op zon- en feestdagen een zilveren zakuurwerk nu hebben de kinderen een zakuurwerk van af de eerste kommunie, en de jon gelingen dragen eenen gouden knopring. Vroeger dronk men bier nu, bij de minste ge legenheid, drinkt men schuimwijn. Vroeger rookten de groote menschen op tijd een pijpken nu rooken de kinderen sigaren. Vroeger speelden de jongelingen met de bol of met den kaatsbal nu spelën zij met een rijwiel van drijtot vier honderd frank, en betalen er eene belasting voor op den hoop toe Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes op geschikt nu vindt men er vloertapijt, penduul, kandelabers, groote spiegels, vazen, piano, en overschot van kostelijke prullen. Vroeger betaalde men met gereed geld; nu... vraag het maar aan den winkelier, slachter, kleer maker, brouwer, schoenmaker, enz. enz. Vroeger liet vader nog al een aardig stuivertje aan zijne kinderen na nu wordt hij op tijd uitge spannen. Er zijn altijd menschen die niet toekomen met j hun geld. Jongens en meisjes die hun zakduitje versnoept hebben voor dat zij het hebben bemerkt, en dan I verplicht zijn dagen lang zonder een cent op zak te loopen. Jongelingen die, veel meer verterende dan hun inkomen hun veroorlooft, aan kleedin^, koffiehuis, enz. tegen het einde van de maand of van het kwar taal met de handen in het haar zitten, ofwel schul den maken met het plan ze te betalen, als het geld wordt gebeurd. Maar dan is er weer zooveel al te doen, dat ze de volgende maand nog in moeilijker toestand geraken ze komen nooit toe. Jonge vrouwen bemerken in de huishouding al spoedig hetzelfde de man heeft eens bepaald, hoeveel hij van zijn tractement voor de huishoude lijke zaken kan beschikbaar stellen, en de vrouw begint uit te geven ras wordt men gewaar dat er 's Zaterdags een tekort is, terwijl men volstrekt niet ziet hoe dat tekort in de volgende week of maand kan worden vereffend. Dan begint menigeen met koopen op crediet de schuldenlast, soms buiten wete van den man, wordt verzwaard, en als de waarheid aan het licht komt, is zij niet zelden een oorzaak van minder aangename verhouding. Niet toekomen met zijn geld is de bron van aller lei slechts van achteruitgang, van twist, van dief stal menigeen heeft zich te laat beklaagd, dat hij niet goed heeft geteld of gerekend. Is dat niet toekomen n zoo onaangenaam en in zijne gevolgen zoo ellendig, dan dient men vroeg uit te zien, op welke wijze dit kan voorkomen wor den. Het kind reeds moetleeren, dat niets mag ge kocht worden, wat niet noodzakelijk is. Verbied uwe kinders te snoepen, en leer hun lie ver het spareu. Het kind moet zijne spaarpenningen, zijn zak geld, ook leeren beheeren. Men moet zich duidelijk rekenschap kunnen geven voor welke zaken men zijn geld besteed heeft. Dan zal men zich naderhand over menige uitgaaf schamen. Betaal comptant. Loopt liever een jaar lang met een óuden jas, dan een jaar met een nieuwe die nog niet betaald is. Wie u om het eerste gering schat is zelf niet veel waard, en weldra zult gij de ondervinding opdoen van het gezegde Wie het laatste lacht, lacht het beste. Toekomen met zijn geld, zuinig zijn, biedt in alle opzicht voordeel. Wie niet toekomt, omdat hij niet zuinig is, heeft niet reeds een gevoel van ge druktheid, indien ten minste al te groote opper vlakkigheid het geweten niet tot zwijgen heeft ge bracht. Maar wie door zuinigheid gepoogd heeft de schuldeischers van de deur te houden, door hard werken en wat ontberen, geleerd heeft toe te ko men, zoodat anderen zich er over verbaasden, heeft aan fier zelfgevoel gewonnen voor niemand slaat hij de oogen neder en wat hij bezit, al is het niet veel, is wettig eigendom. Dat is dus vermeerdering van zedelijke kracht. Wie zoover gekomen is, heeft ook een duivel ge- baunen, die gewoonlijk veel kwaad doet. Is van de eene zijde de dwaze begeerte of onna denkendheid oorzaak van het tekort, aan de andere zijde ook de lust om mede te doen met vrienden, die meer te verteren hebben dan wij, buren of kennissen, wier inkomen het onze ver overtreft. Dat is valsch fatsoen, slavernij. Het is de meening, dat men meer beteekent, naarmate men meer bezit of uitgeeft. Daarenboven, zich te vereffen, goed in te zien dat de waarde van den mensch ligt in eigen karakter, zijne zedelijke beginselen en daden is plicht, genot. Pietee. Een abonnement op de Volksstem kost, van nu tot 31 December 1898, slechts fr. 2,7a, franco thuis. I Wie is er VOOH de zoogezegde Christene volkspartij Op die vraag kan zeker niemand be ter antwoorden dan 't blad van de chris tene demokraten zelf. Hewel wilt gij we ten wie als daensist in 't Land van Aelst vermeld staan Mgr Manning zaliger, Pater Bovy^a- liger, Pater'Servaas zaliger, Pater Tem merman zaliger, Pastoor De Meyer, za liger De H. Bernard u s (gestor- veu 20 Mei 1444), en de Paus Gregori- us VII zaliger, (overleden 25 Mei 1083) en nog hier en daar een onderpastoor en pater zaliger. Oh, wat schoone na men 1 welke edele partijgenooten Eeu dingen is er spijtig, het is, dat al die menschen gestorven zijn eer dat ooit de naam van daensist op de wereld uitge sproken was, en dat niet een van hen 't verraderswerk heeft gezien dat een hooveerdige afgedwaalde in ons schoon arrondissement verricht heeft. Wij twij felen grootelij ks of de H. Bernardus en de li. Gregorius zich vereerd achten van hunne namen zoo schijnheilig en goddeloos te zien misbruiken door eene gazet, welke tweemaal door haren wet tigen bisschop gedoemd werd. Ge weet het nu veel overledene pastoors en paters zijn voor de christene volkspartij van Aalst Wie is cr nu TEGEN 1° De Paus van Rome, Leo XIII, nu nog in leven, die geweigerd heeft den vierden man te ontvangen. 2° De Bisschop van Gent, Mgr Stille mans, die geschreven heeft dat de daenspartij veel kwaad doet en 't volk misleidt. 3° De Bisschop van Brugge, die ook de gazetten der daensisten publiek ver oordeeld heeft. 4° De aartsbisschop en al de bis schoppen van België, die in hunnen beroemden oir zendbrief geschreven heb ben dat de Paus verbiedt vau den klas senstrijd aan te vuren, van 't katholiek ministerie te bevechten, van de geeste lijke overheid aan te vallen en nochtans dit alles doet de christene volkspartij. 5° Al de dekens, pastoors en onder pastoors van gansch 't arrondissement van Aals, waar de daensisterij gekend is. 6° Al de brave katholieken, die met rechtzinnig hert strijden voor landbou wer en werkman, en niet voor hun ei gen zaken. Vrienden, leest dees artikel twee maal, en overweegt het wel, en zegt mij wat men denken moet van eene partij die afgekeurd is en veroordeeld is door den Paus, de bisschoppen, de priesters en al de katholieken van Bel- M. Woeste heeft eene krachtige re devoering uitgesproken over de vak vereenigingen. Hij heeft doen zien hoe de ï'ransche Revolutie de samenleving in twee tegenstrijdige klassen gesplitst heeft, de kapitalisten en de werklie den hoe zij de gilden afgeschaft heeft tot groot uadoel en ongeluk voor deu werkman. De Iievolutie had deu werk man alleen gelaten in de dagen van ziekte en werkstilstand was hij zonder help of steun. Ons ontwerp op de vakvereenigingen zal daar een einde aan stellen, met burgerlijke persoonlijkheid te verleenea aan de vakvereenigingen. De burgerlijke persoonlijkheid levert vier voorname voordeelen op 1° de werklieden kunnen zich vereenigen om zich met hunne bazen te verstaan en de bazen om gczamentlijke aankoopen te doen, ook om verzekerings- hulp- en kredietkassen te stichten 2" zij zullen in geval van werkstilstand, aan de ar- beidlooze werklieden bescherming ea

De Volksstem | 1897 | | pagina 1