KIBELADOEKEN. De Berichten van Kerkelijk Nieuws. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Zesde brief. IIEKN. (Brabant). steun verleenen 3° zij zullen leerwerkhuizen kun nen stichten 4° zij zullen feesten kunnen bezorgen aan hunne leden. Moesten de vakvereenigingen hunne krachten samenspannen voor den strijd tegen de bazen, dan zou het eene slechte zaak zijn zij zouden een werktuig worden in de handen der slechte werk lieden. De socialisten willen den kleinhandel afschaffen; wij willen daar niet van. Ik druk den wensch uit dat de nieuwe wet toegepast worde in geest van vrede en kalmte; dan zal zij schoone vruchten dra gen en eene eeuwige eer zijn voor 't katholiek mi nisterie dat ze gemaakt heeft. Beste Vrienden, 'k ben 't ekkik, zelle d'oorekens open, a. u. b. want, de be richten der week zijn de moeite weerd. Er rol len te Londen dagelijks nooo huurrijtuigen door de straten. Te Wiesba den werd een officier tot 6 maanden gevangzitting veroordeeld om een zijner collegas tot het duel ofte tweegevecht te hebben uitgedaagd. De konin gin-regentes van Spanje heeft een onderzoek in gesteld om te bestatigen wat er van waar is van de beschuldigingen tegen zekeren ambtenaar uit gebracht, beticht de foltering op de gevangenen van Montjuichte hebben toegepast... Socialisten en anarchisten hebben dat zeker weeral fel over dreven, gelijk het immers van hunne gewoonte is In Straatsburg heeft een joodsch bees tenkoopman zijn oudsten zoon morssteendood geschoten, enkel omdat de jongeling eene koe beest te duur gekocht en betaald had. Onze Koning Leapol is wedrom in Brussel... 't Is ge lukkig voor de gazettiers, die zich gedurende de reis van Z. M. onzeggelijke moeite moesten doen om aan hunne lezers te vertellen welken hoed de koning droeg, of hoe laat hij opstond, of hij des middags radijskens met plattekees of sardinnet- jes in olie at. Maar meê al die zeven-tien-en-hal ven en zou ik u toch niet kunnen zeggen hoeveel knoppen er aan 't slaaplijf van Leopold II staan De rechtbank van Antwerpen heeft beslist, dat Jan en Alleman zijnen naam met eene kleine d in plaats van met eene D hoofdletter schrij ven mag..De menschen, die nu geern van edel- dom zijn, en hebben maar hunnen vinger om hoog te steken. Verledene week werd tot Kansas City, Amerika, voor den tribunaal een zaak gepleit tusschen twee VREDErechters, met naam Stone en Mursch. De discussie werd zoo hevig, dat de twee heeren eensklaps aan 't vech ten en aan 't boksen gingen, dat de haren stoven. Bebloed, gekrabd en gekneusd moesten de twee urafcrechters uit het kampperk gebracht worden. Ik zeg, dat zij er eer van halen... AU right with the people. Eene deftige familie, dat is die welke ik in een Engelsch blad beschreven vind de oudste dochter van 't huis werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld de tweede kreeg drie jaar de oudrte ontving 10 jaren kot en zijn broeder werd slechts vrijgesproken bij gebrek aan voldoende bewijzen eindelijk pleegde de jongste zoon dier deftige familie, een bengel van een jaar of tien, het volgende heldenfeit hij lok te een hond in een onbewoond huis, begoot hem met petrol en stak hem in brand 1... Ze willen hebben, dat de vader en moeder treffelijke bur- gersmenschen zijn, die aan hunne kinderen eene verfijnde opvoeding gaven... Wat zouden die sjanfoeters dan wel geworden zijn indien zij eens geene fijne opvoeding hadden ontvangen JAGERS Goed nieuws De Patrijzenjacht zal slechts aanstaande Zondag worden gesloten de jacht was dus 4 dagen langer open dan verleden jaar en zaterdag is tot Arlon de eerste sneeuw gevallen. Ah die droeve winter 1 Geen licht, geen warmte en al die miserie en ellende 't Zal ne vroegen en nen harden winter zijn Volgens den weerkundigen Denning, zal het den 14 No vember eerstkomende sterren regenen. Tot Brnsscl zijn er 4792 herber gen. 't Is genoeg. De voorzichtigheid der Franschmans gaat toch ver 1 Als ge peinst, dat het den Belgen, die in het Noorden van Frank rijk wonen, verboden is van duiven te houden, uit vrees dat zij er ten tijde van oorlog zouden misbruik kunnen van maken Sprekende van Frankrijk, ja, te Parijs, in den Bazar du bon marché zijn er 4000 bedienden en zeggen, dat al die mannen aan éene tafel zitten om te eten 'k heb mij laten opvijzen, dat er 60 koks zijn en 108 helpers, en als er eierkoeken op de spijs kaart staan, dat er 7800 eieren in eens geklopt worden Niemand en is nochtans verplicht dit te gelooven. Te Boulogne-smr-mer, in het klooster der Urselinen is eene Zuster van hon derd jaar oud zij is 80 jaar geprofest. Welke verdienstvolle levensloopVrienden van 't Stemmeken, ge moet op uwe kat letten, want te Siut-Jaus-Molcnbeek is er eene poes, die een huis in brand gestoken heeft met eene petrol lamp omver te springen. En spant ge mij tegen zulke beesten een proces in Aan de grens heb ik hooren zeggen, dat de smokkelaars 100 a 120 fr. profijt doen aan iedere beest, die zij in het land kunnen brengen. Soms trekken er kud den van 50 tot 100 beesten met nen keer over de grenzen is dat niet kolossaal?? Alice Bronn, eene anarchiste van de eerste soort, heeft de kopstukken van de Belgische socialisten over eenige dagen, op eene meeting, nettekens over den hekel gehaald Vandervelde en consoorten hebben het er kunnen voor doen. Bat zijn alle maal mannen, zegde zij, die alleenlijk socialist zijn uit hoogmoed met het geluk van den werk man, o, daar zitten zij weinig meê in 't Is over al hetzelfde 't geld en de eerepostjes en anders beoogen ze niets, 't En is dus niet te verwonde ren, dat zij achteruitboeren en dat zij dagelijks leden verliezen ik wed, eer het een jaar twee of drij verder is, dat er geen enkele deftige en eerlijke werkman nog de roode vlag zal volgen. De E. H. Fonck, pastoor van Stecudorp, is woensdag overleden de eerw. afgestorvene was geboren te Astene den 18 Juni 1820 en stond al reeds van af 3 Januari 1862 als pastoor te Steen dorp. R. I. P. Uit Doel, (Doel, vermaard om zijne schilderachtige en oogstreelende zich ten en zijn braaf, gemoedelijk Volk), uit Doel verneem ik met droefheid dat den tram zeer slecht vooruitgaatde gemeenten en willen van geen versmelting van kapitalen hooren. Ik vind dat zeer spijtig. Wie er ook in den Heer ont slapen is den 12 dezer, is de E. H. D'Hooge, pas toor te Zouiugen. God geve zijne ziel den eeu wigen Vrede De duivenmelkerswereld staat 't onderste te boven tengevolge van een bedrog, te Gent in verschillende prijskampen ontdekt. Het bedrog is gepleegd bij middel van eenen con- stateurdie dient voor het vaststellen der uren van aankomst. Slimme filous waren er in gelukt den constateur de uren te doen aanwijzen, die zij wilden, maar de konkelafoes kwam uit en de be driegers werden voor de commissie gebracht. Doch 't fijnste komt van achter. Weet ge wat de slimmerikken antwoordden op hunne beschuldi ging Dat alle spel diefstal is Het getal ga zetten, welke het postbestuur van België wei gert binnen te voeren, bedraagt 20, namelijk 18 gedrukt in Frankrijk en 2 in Nederland. Moes ten de liberalen van ons landeken meester wor den, ge zoudt dien vuilen hutsepot terug zien binnenstroomen 't Is verre gebracht in de streek van Charleroi. Drie werklieden kwamen in de bureelen eener koolmijn om hunne werk boekjes terug te vragen, en twee hunner waren van revolvers voorzien.... Zou men niet zeggen,- dat wij daar in de goudmijnen van Perou en Ca- lifornië zitten Het Jubelfeest van Menheer De Landtsheere is te Diksniudc verleden Zon dag met veel plechtigheid en geestdrift gevierd. lu dc Keuipeu worden allerwegen groote toebereidsels gemaakt om het eeuwfeest van den Boerenkrijg zoo grootsch mogelijk te vieren. 1 Wacht een beetje, de muziek liefhebbers zullen te Aalst in hun weer gaan zijn Men leert reeds dapper voor Sinte Cecilia; De fanfaren van 't Vrijwillig Pomp ierskorps vieren in het begin van November Sinie Bar bara en zullen dien dag, in Sint Martenskerk uitvoeren Boer en Baronopening stuk van Gustaaf Pape en Les Huguenots van Meyerbeer, twee stukken, doorstralende van diep kunstgevoel. De Koninkl. Harmonie, de Kath. Trompettersclub en De Jonge Aalstenaars bereiden zich insgelijks om den Feestdag hunner Patroonerse waardig te verheerlijken. - Men heer Beernacrt heeft er andermaal in toege stemd Voorzitter der Kamer te blijven en in het kort wordt de Zuidstatie van Brussel verlicht met den elektrik. Coeragie, Vrienden, geen moed verloren, gewerkt en gestreden, want ge moogt uit het oog niet verliezen, dat wij biu- ucn 36 wcekskeiis ouzcu vierden opla ten. Den 3 November heeft de trekking plaats van den tombola der tentoonstelling. We zijn kurieus om hooren wie ditmaal het groot lotje zal winnen De officieren van de kanonniers en waren sinds eenigen tijd niet meer kontent over hun uniform thans hadden zij eene heele verandering in hunne kleederdracht aangevraagd maar 't ministerie van Oorlog heeft het verzoek der heeren niet kunnen aannemen. De officieren moeten dus tegen heug en meug in de oü plunje blijven steken. Tot Brussel, een peerd, door eenen jockey bereden, verschrikte door het ge fluit van den stoomtram, schoof uit op de riggels en viel... Het sprong echter weer recht, den rui ter, die met eenen voet in den stijgbeugel was blijven hangen, meesleepende op eenen weg van ruim een kilometer verre. Aldaar raakte zijn schoen los en de ongelukkige jockey bleef gelijk eene bebloede massa liggen de sukkelaar werd in deerniswekkenden toestand naar zijne woning overgebracht. Het is een oud spreekwoord die met een paard gaat, wandelt met zijnen baas, en Dichter Guido Gezelle zegt het zoo schoon Ach, wie weet hoeveel gevaren, Zij niet hebben uit te staan, Die met paarden God bewaar hen Die met hunne meesters gaan Ge moogt het in mijnen naam weten en voortzeggen,dat vandaag, Vrijdag, voor de Rechtbank van Dendermonde het proces opgeroepen wordt van den Katholieken Trompctterslub tegen de groene schcurmakersgazet van de Vischmarkt... 'k Zal u te naaste week weten te zeggen, hoe de boeken zitten. Op de begroo ting van 1898 is een krediet van honderd duizend frank ingeschreven voor de herbebossching en 't schijnt, dat de militaire opvoeding van prins Albert thans bepaald voltrokken is... Nu gaan zij beginnen met er den politieker van te maken te dien einde gaat men hem eene groote reis doen ondernemen en daarna, bij zijnen terugkeer, zal hij waarschijn lijk den zetel innemen, dien de grond wet hem toekent in den Senaat. Te Basteuaken heeft het ook reeds ferm gesneeuwd. Ik geloof ik, dat de Winter een paar maanden abuus is Elf houtkappers zijn op 8 October in Oostenrijk van koude gestorven. De Typhus, die schrikkelijke pla neet, heerscht tegenwoordig in de wereldstad Londen er waren gepas seerde week reeds 172 gevallen besta- tigd, zoo dat het nog al grof is en tot Moorsel, de parochie, die 't Stem meken zoo nauw aan 't hert ligt en waar Kibeladoeken zooveel verknoch te Vrienden telt, aldaar beginnen ze stillekens-aan preparatieven te maken voor hunne jaarlijksche, wijdgeroem- de Concerts. In dc Polderstreek heeft het gepasseerde week fel gevro- zen, volgens men mij schreef, maar 'k heb dapper aan den correspondent geantwoord, dat Menheer De Vrieze- man bij ons, in de Vlaanderen, ook al zijn parten had komen spelen. Als 't nu geen einde v. wereld en wordt en ken ik er nikse van In Amerika (van eigen) zijn zijn twee snot bekken in duel gegaan en dat nog wel per ve- lo Maar 't was die mannekens nen duren keer zij werden beiden half dood naar 't gast huis gevoerd op den wagen waar hun- nasverbrijzelde machienen oplagen. Te Zulte werd verl. Zondag de nieu we heer Pastoor met veel plechtigheid ingehaald, en ziet, dat en konden de groene democraten van Zomergem niet verdragen, zij, die nochtans wil len christenen zijn Nen groenen twistzoeker kwam er dien dag mons termeeting geven, maar 't deftig volk van Zulte lachte het.... monster braaf uit en liet den kwakzalver voor den mesthoop van 't hof zeeveren. Goed zoo Mochten alle scheurmakers en volksbedriegers overal zoo varen, dat is de wensch, waarmede Kibeladoe ken zijne kronijk sluit en al zijne Le zers eenpariglijk den hartelij ken goe den dag wenscht. Kibeladoeken. Dagwijzer Zondag, 24. 11. Raphael, aarts engel. Het evangelie is van den koninklij ken hoveling wiens zoon teCapharnaum ziek lag. En als hij gehoord had dat Jesus kwam, ging hij hem te gemoet en bad hem dat hij zou willen afkomen en zijnen zoon genezen want dat hij op sterven lag. Jcsns zeide hem 't en zij dat gij lie den mirakelen ziet, zoo en gelooft gij niet. De hoveling zeide hem Heer, kom toch eer mijn zoon sterft. Jesus sprak ga henen uw zoon is wel te pas. De man gaf geloof aan 't woord dat Jesus hem zeide, en ging henen. En daar hij weerkeerde kwamen hem zijne knechten te gemoet en brachten hem de boodschap zeggende dat zijn zoon ge nezen was. Zij zeiden hem gisteren ten zevenen verliet hem de koorts. De va der herkende dat het dezelfde uur was op welke Jesus hem gezeid had uw zoon is wel te pas. En hij geloofde in Jesus met geheel zijn huisgezin. Maandag, 25. H. Crispijn en Cris- pinianus, twee' edele Romeinen die christen en schoenmakers waren. Dijnsdag, 26. H. Evaristus, paus en martelaar. Woensdag, 27. H. Sabina. Donderdag, 28. HH. Simon en Judas, apostels. Er waren twee apos tels die Judas heetten. Vrijdag, 29. H. Narunus. Zaterdag, 30. Marcellus. door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Pater superior onzer Bengaalsche missie, met name Banc- kaert, Pater Rector van 't Collegie van Calcutta, genaamd Haegebeeck en kozijn Charles-Louis verwachtten ons aan de statie van HowrahOnze trein was een uur in retard, zoo dat zij nog al wel te wachten hadden Van de statie reden wij in voituren naar het paleis van van Monseigneur Goethals, die echter voor het oogenblik af wezig was om de Christenen te bezoeken en te vormen. Wij werden er wel onthaald wij gingen de Paters de band druk ken en zij groetten ons met Welkom - In den namiddag moest ik met Lowijck, een mijner gezellen, naar eene andere Residentie gaan, bijna tegen de Kathedraal van Mgr.Goethals, 3 kwartuurs verder de stad in. Men heeft daar eene groote drukkerij, die kozijn Charles-Louis bestiert, waarin 160 arbei ders werken. In die Residentie zijn slechts 3 broeders en 2 pa ters, waarvan er twee gestadig in de drukkerij zijn om het werk te besturen en op te passen. Ik hob in liet werkhuis ver scheidene malen een bezoek gebrachter staan een vijftigtal groote en kleine machienen, meestal voortskomeode uit Brus sel. Er wordt eene groote gazet gedrukt The Ïndo-European, verders boeken, afficben, enz., eDZ., men drukt er in acht ver schillende talen. Wij waren gedwongen in die Residentie 11 dagen te verblij- blijven, van den 29 November tot den 9 December. Gedurende dien tijd ging ik 's morgens en 's avonds wandelen om eens op 't gemak de stad af te zien. Dikwijls ging ik langs den Hooglij- stroom, die 600 meters breed is men gaat op de brug alleen 6 minuten. Op dien stroom liggen meer schepen en stootnboo- ten, dan ik in éene andere have heb gezien. Men ziet er 's morgends duizenden Hindoes, die er komen een bad nemen om volgens hun zeggen hunne zonden af te wasscben zij verklaren, dat het water heilig is en die er ingaat, er wederom uitkomt zoo vlekkeloos en onschuldig ais een lam 1 Ik ging ook wandelen op den Maidan een groot gras plein, wel een uur lang, afgewisseld van perken, boounen en planten meu noemt dit plein der Edeulroven of Paradijsho ven... Inderdaad, het is er zeer schoon, 's Avonds spoelde er altijd een muziek op een daartoegeplaatste kiosk... Alsdan ziet men daar honderden rijtuigen, prachtige gespannen en duizenden wandelaars. In den dag is het te warm, zelfs nu in December, om uit wandelen te gaan. Nochtans kan ik aan den lust niet weerstaan in den dag eens uit te vliegen, doch met eenen Salotopi op het hoofd en daarboven nog nen grooten zonnescherm. Die Salotopi is nen hoed, gemaakt van eene zekere plant, die hier op het water groeit hij valt van achter tot in den hals en van voren tot in de oogen 't is ook ons dagelijks hoofddeksel. Geheel den dag ziet men echter bewe ging in de stad, vooral van de inboorlingen, die nu beginnen koude te krijgen, wanneer het voor ons goed is. Half Novem ber zitten zij te bibberen van kou en voor ons was het warm, maar, in vollen zomer is het onuithoudelijk zegde men ons. Dat moet ik natuurlijk later ondervinden. Den 2en of 3™ dag ging ik ook het Museum van Calcutta be zoeken. Het is merkelijk grooter dan dat van Bombay. In eene groote zaal zag men al de opgezette dieren, die zich levend in eenen dierentuin bevindenvan den olifant tot het kleinste muisje troffen wij eraan; wij zagen er eenen aap, veel grooter dan eenen beer, alsook een reuzenhert, eene ze kere soort, die men hier vindt in de bosschen, hij is grooter van gestalte dan een paard en het mag terecht een prachtig dier genoemd worden. Er lag insgelijks het geraamte van eenen walvisch, verders ook duizenden verschillige vogels. Op Donderdag 5 December deed ik met Kozijn en Lowijck een uitstapje naar Chandernagor, eene stad of dorp ('k en weet niet goed) van 30 duizend inwoners, dat aan de Fran- schen toebehoorthot ligt daar gansch alleen tusschen de Engelsche bezittingen. (De Eranschen hebben ook nog Indië 374 het hart viel. Eene huivering van blijdschap doorvoer haar heel lichaam een jeugdiger bloed snelde door hare slagaderen. En hare vreugdekreten stegen Zij leven, zegt ge? zij leven! 01 dan wil ik leven, vrij zijn I... WREEDE MOORD. Verl. zaterdag, om 1 uur 's morgen?, ontwaakt Petrus Vau den Abeele, man van 77 jaren, door een gerucht, dat hem schijnt van den zolder te komen. Hij maakt zijn neef wakker en getweeën gaan zij buiten zien wat er gaande was. Eene ladder stond tegen den gevel van het huis geplaatst en reikte tot aan de zoldervenster, die open stond. Petrus ging de ladder op en ziet manskerels op zolder. Op zijne vraag Wie is daar werd er eene scheut gelost, die hem in de hand trof nog twee scheuten, door twee andere mannen gelost,troffen hem in de borst en in de bil, zoo dat de on gelukkige van de ladder ten gronde plofte, De neef, vol bezorgdheid voor zijnen zoo wreed gekwetsten oom, gaf hem alle mogelijke zorgen en zag 3 manskerels dc ladder zoo rap als kat ten afkomen. Op het gerucht der scho ten en het gekerm van den gekwetste, kwam er rap volk bij. Men liep om ee nen priester en gendarmen. De onge lukkige heeft nog eenige uren zijne wonden overleefd. Drie gebroers van Ninove zijn aangehouden. Dijnsdag ver telde men op de markt van Ninove, dat zij onplichtig zijn en welhaast zullen in vrijheid gesteld worden, De geruchten loopen ook nog als zou er maandag avond een verdachte tot Pollaere aangehouden zijn. Laten wij staven uit de dieren- baren van Gauw I gauw Deze muren verpletteren mij vluchten vluchten Als eene uitzinnige poogde ze de ijzeren den muur te rukken hoe dikwerf beproeft koningin, hijgend naar het woestijnleven, de haar kot stuk te bijten Stil uw ongeduld, jonkvrouw. Nog eens oversluiert het nachtfloers dezen burcht, eer ge den morgen der verlossing aan den gezichteinder ziet gloren, Lauretta's ongeduld bedaarde. Wil, Boudewijn, sprak ze kalm me inderhaast eenige inlichtingen over mijne beminden, over vader, Iwein, u zeiven, ge ven. Dit zal mijn gejaagdheid verdrijven. Boudewijn sloeg eerst vorschende blikken naar alle richtingen. Ivo hield zich, stil als eene muis, verborgen en spit ste de ooien. Daar de minnezanger geen levende ziel ontwaarde, sprak hij Kort zij mijn verhaal, want bespieders zijn allerwegen te duchten. Als minnezanger verkleed, heb ik burchten en sterkten bezocht om uwen kerker te ont dekken. Te Ieperen,vernam ik, uit Robrecht's mond, dat ge tegen Thielt waart gekluisterd. God beloone hem hiervoor viel de maagd in. Meer niet. Ook een vosse schelm luisterde dit gesprek af en liep me sedert gedurig in den weg. Ik zal hem den nek breken En ik u moffelen dreigde Ivo en keek den minstreel loensoh aan. Meer dan eens doorsnuffelde ik dezen burcht. Eerst dezer dagen ontdekte ik uw gevang. Het overige deelde u wellicht Hein bert mede. Ik ijlde naai' uwen va der en Iwein. Ziehier hftü v^rlpssingsontwerp. De burger-

De Volksstem | 1897 | | pagina 2