Brief van flen Bisschop van Brugge. Wisselkantoor van Th. Stevens, Aalst.- Groote Concerts. LUIBRECHTS. BUITENLAND. Eenige Vraagskens en Antwoorden. Allerhande Nieuws. Nieu werkerken. Uit den Vreemde. ■J* M. Jozef Amant. Nieuws uit Aalst. Vraagt l»Ij ons verkoopers Sint Antonius-Almanak I voor 1898. - 10 centiemen. BENOIT VERBEECK, Burgerlijke 8taml, Aalst. Pondicheri en omtrek). Chandernagor hangt af van den Fran- schen Bisschop van Pondichéri, liggende in't Zuid-Oosten van den Hindorestan. Wij vertrokken op den Hoogly-stroom met den stoomboot om half 9 uren 'smorgends. Op hetzelfde vaartuig bevonden zich nog verscheidene Paters en Scholastieken,^ die naar Serampore moesten, alwaar het buitengoed van 'tCollegie van Calcutta ligt. Om half tien waren onze gezellen op hunne be stemming; wij, van onzen kant, kwamen te Chandernagor een uur later aan. Men vaart wel 20 minuten, eer men Calcutta uit is, die bijna een millioen inwoners telt. Van weerszijden des oevers ziet men vele Heidensche Pagoden staan men ont waart er ook ettelijke moskeés of tempels der Makomedanen, vooral in de stad. Deze zijn meestal vierkant, met eene hoe veelheid torentjes bekroond. Te Chandernagor aangekomen, waren wij daar verwacht door den E. H. Pastoor, eeu franscho pater der Vreemde Mis siën van Parijs. Kozijn Charles-Louis kende hem geheel goed. vandaar dat de ontvangst recht hartelijk was. Om half twee 's namiddags vertrokken wij naar Serampore weer, maar te laat zijnde voor den stoomboot, zoo moesten wij den trein nemen. Rond 5 uren keerden wij naar Calcutta te rug en ten 7 uren waren wij reeds in onze Residentie. (Wordt vervolgt). V. Voor wien was zijn laatsten handdruk A. Ah Qa, moet g'het vragen dan, natuurlijk voor deze twee geuzen. Alia, 't zijn schoone manieren 't Verbetert, hé, Vrienden Spiegels moest zijn geweer kuischen j maar 't was gela den... Al 't poer ver loren... Schiet het af in dezen marmiet, Jzei Luibrechts. Ja maar, ja maar, mijne vrouw zou 't hooren. Een hol in haren mar miet schieten, het zou wat zijn Schiet stillekens, zei Luibrechts. Mgr Waffelaert de Hoogw. Bisschop vau Brugge, heeft in al de kerken een brief doen aflezen, waarin bij zijn volk opwekt om do zending die gaat gegeven worden wel bij te wonen. Hij spreekt er ook in over de eendracht onder de katholieken en den eerbied voor de geestelijke overheid wij laten Hier een uittreksel volgen Moer dan ooit is het uoodig dat de christeuen die hun hert onderzoeken of zij vol herden in hunne verkleefdheid aan deH. Kerk, buiten dewelke de zaligheid onmogelijk is; of hunne onderwerping aan de geestelijke overheid niets te wen schen laatof de banden der christene liefde, die de geloovi- gen onder malkander en met hunne oversten moeten verbin den, niet verzwakt zijn. Wij stellen die bisschoppelijke woorden ter overweging vóór aan onze Aalstersche democraten, die wekelijks hunne gazetten vol schrijven met laffe aanvallen, tegen de bisschop pen en priesters, die van prochie tot prochie loopen om 't ge zag der geestelijkheid af te breken, die de pastoors uitmaken voor uitgekocht en verslaafd aan de rijken. Ja, dat zij onderzoeken, gelijk Mgr van Brugge het zegt of hunne onderwerping aan de geestelijke overheid niet te wenschen laat. Schrikkelijk is de verantwoordelijkheid, die zij zullen dragen zij ontstelen aan ons volk den eerbied voor de kerk en de priesters door schijnheiligo redens en valsche beschuldigingen zij worden langs alle kanten vermaand, en nochtans gaan zij hardnekkig in hun duivelswerk voort. Maar de dag zal komen van redde ratiónem, als de groote meester re kening zal vragen. Frankrijk. Spijtig nieuws. Te Sevran en te Wissous, nabij Parijs, hebben belgische en fransche werklie den bloedig gevochten. Verscheidene vechters werdefi gekwetst en talrijke andere werden aangehouden. In den omtrek van Lougjumeau hebben ook werklieden die aan den aardappeloogst werken, gevig gevochten. De franschen verweten de belgen dat zij in Frankrijk het loon kwamen bederven. Op de baan tusschen Wissous en Langjumeau werd zekere Billaudot door de gebroeders Denooze, na de vechtpartij, afgewacht en met messen gesteken. Andere werk lieden kwamen Billaudot ter hulp en de gebroeders Denooze werden eveneens door messteken getroffen. Teophiel en Francois Denooze werden door de gen darmerie aangehouden. Op de baan van Mitry ontmoetten twee aardewerkers twee onbekenden die hun zegden Gij franschen, gij be mind do belgen niet veelEen der aardewerkers antwoordde u Inder daad, ik bemin hen niet. De onbeken den vielen op den franschman en mis handelden hem zoo erg dat hij met ge broken been, bewusteloos bleef liggen. De daders, Herrégotte en Richard Lo- man genaamd, werden aangehouden en ter beschikking van het parket Pontoise opgesloten. V.Waar is onzen vierden maandag laatstleden naartoe A Naar Sarlardingen, eene begrafenis door zijne tegen woordigheid gaan stooren en hij had er zelfs geene uitnoodi- ging toe gekregen, integendeel, de bedroefde familie was zeer verwonderd er hem te zien. V.Voor wien was den eersten handdruk aan de statie te Geertsbergen A.Voor den grootsten geus van Boelare. V. Waar is mijnheer naartoe gegaan na de Offerande A. Buiten, lijk allemaal de geuzen. V. Waar is hij niet geweest? A. In de pastorij, waar wij nochtans al de andere pries ters zagen beengaan na den dienst. V.Waar is hij 's middags dan verzeild A. Met Borzeken naar den Duitsenbroek, bij mannen, die van geen deftige priesters willen weten. V.Met wien is hij terug naar de statie gegaan A. Tusschen twee geuzen. 375 oorlog, welke aireede drie maanden Vlaanderen teistert, wordt'morgen in een bloedbad gesmoord. Uws vaders leger en Willems krijgsmacht uitgezonderd eenige benden, die te Thielt nog legeren staan tegenover el kander op de heerlijkheid van Akspoele. Terwijl, ginder, een half uur van hier, de slag wordt geleverd, bestookt Iwein dezen burcht. Heinbert ontgrendelt uwen kerker en uw bruidegom leidt u tot uwen vader. Dank, o mijn God zeide Lauretta. Dit plan zal ik verijdelen zwoer Ivo. Dezen avond is het feest in dezen burcht. Wil lem, Rambold en dezes bijzonderste aanhangers hebben Isaac Folket's uitnoodiging aanvaard. Ik moet den disch met verhaal en zang opluisteren. De laatste vernedering! Geen woord zal me ontgaan Ik zal er ook zijn, kerel beet Ivo afen u bij den kraag doen vatten n Morgen dus, 21 Juni, zijt ge vrij. Dat het oor- logsgedruisch u niet verschrikkehet is het noodschot onzer vijanden, het salvo uwer redding. Intusschen zoek ik dien vos op. Die moet vóór dezen avond uit het land der levendenware hij op het feestmaal, alles viel in duigen. Tot morgen n In Gods hoede zeide Lauretta en verdween van het schietgat. Ivo, wien de voorzichtigheid aanried zich koes te houden, werd door Boudewijns bedreiging zóo korzelig, dat hij zijne gramschap niet beteugelen kon, spottend riep De vos zal u den rug meten en tot moes slaan! en dan door dik en dun liep. Boudewijn, den dolk in de hand, ijlde den schurk achterna. Voorwaar had hij Ivo niet kunnen inhalen, want dezes O-beentjes waren uitermate vlug, doch de vos, die den avond te voren aan Bacchus te veel geofferd had, struikelde en kwakte op den grond. Eer de schelm kon opspringen, stak Boudewijns dolk hem tot aan het hecht Er werd onlangs veel gesproken van een gauwdief, die voor een ant- werpschen juweelier voor ongeveer 500,000 fr. diamanten moest verkoo- pen, doch slechts 21,000 fr. naar de antwerpsche firma zond en met het overige geld verdween. De belgische policie deed een onderzoek en zette hare nasporingen voort tot ver in het buitenland. Eindelijk heeft zij den man, die Mozes X... heet, gevonden te Athe ne, waar hij in het Hotel de l' Angleterre op rijken voet leefde en zich voordeed als een engelsche lord. X... beweerde, dat hij zijne reis al leen had ondernomen om gezondheids reden, en dat hij het geld, dat hij nog betalen moest, oogenblikkelijk zou vol doen zoodra hij weer in België kwam. Den volgenden dag, toen men, hem in hechtenis wilde nemen, was hij ver dwenen. In Kalamata werd hij echter weer gegrepen. Maar een atheensche advokaat zal tegen zijne uitlevering pleiten, daar hij op grieksch grondge bied niets heeft misdreven. Moordaanslag op eenen priester. Woensdag avond heeft een werkman van Piazzola, Domenica Guglielmi, 56 jaar oud, tijdens eene woordenwisseling den pastoor der parochie, den zeer eerw. heer Raffe, 36 jaar oud, eenen messteek in den buik toebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer onrustwekkend. De pleger van den is gevlucht. St.-Denljs-Westrem. Verscheidene inwo- ners van St-Pieters-Aalst hadden zich Zondag naar de kermis van St-Denijs begeven. Zij waren er bij de familie Stevens, in wier gezelschap zij uitgingen. Eensklaps ontstond er twist tusschen hen. Een genaamde Meire, die ook in het gezelschap was, riep Laat ons voortgaan, dat spel duurt hier al veel te lang en zij moeten ons gerust laten. De zoon Stevens, schilder in de Maltebrugstraat te Gent, zou alsdan achter hen geworpen hebben met rapen. Toen zulks wat geduurd had, riep Meire Het is zeker al genoeg, het begint mij te vervelen Stevens zou dan op Meire gesprongen zijn en een gevecht ontstond, waarin Meire, zoo het schijnt, het onderspit moest delven, toen hij zijn pennemes uithaalde en zijnen tegenstrever eenen steek in de zijde toebracht. De wonde is nog al erg, doch niet doodelijk Meire is in den nacht door de gendarmerie aange houden. De policie heeft de getuigen gehoord en de zaak in handen van het gerecht gegeven. Zulte. Diefte. Stoutmoedige dieven heb ben in den nacht van zondag en maandag, 500 ki los ongezwingeld vlas van Mad.Wed. Van Thuyne, uit eenen schelf, langs de Leie staande, gestolen, Geen het minste spoor van lading of vervoer is er te bespeuren geweest. Men denkt dat het langs de Leie per boot zal vervoerd geweest zijn. Men doet ieverige opzoekin gen. Verleden Zondag heeft op het Esplanadeplein alhier, de groote beslissing van den uitgeloofden kampstrijd met den kaatsbal plaats. De jeugdige kaatsers van Nieuwerkerken hebben de overwin ning behaald. Men maakt in die gemeente groote toebereidsels om hunnen prijs luisterrijk in te ha len. Zele. Moordpoging. Een erg geval heeft op den laatsten dag onzer kermis plaats gehad. Rond 9 ure 's avonds heeft zekere Augusta Per- mentier, dienstmeid te Brussel, geboren te Zele, op den Zandberg, eene messteek in den buik be komen. De ongelukkige werd in bedenkelijken toe stand opgenomen en in een huis van den Zandberg gedragen, waar zij de eerste zorgen ontving, 's An derdaags werd het slachtoffer naar het gasthuis overgebracht. Thans is de gekwetste aan de beter hand. De dader is kunnen wegvluchten en tot hier toe onbekend. De policie zoekt hem op. Vrijdag avond, tusschen 9 en 10 ure, zijn de de stallingen met 4 hoornbeesten, enz. van de ge broeders Van Vaerenberg, alsmede het woonhuis met den ganschen inboedel van de weezen Vegent, op den wijk Wezepoel, door het vuur vernield. Er bestaat verzekering. en geacht werd, deed uitschijnen. Veel heeft hij jen tot het welgelukken van den goeden strijd in het leven. Hij onderwees zijne makkers met lietde, gaf goeden raad, en wist vooral op het gebied van naastenliefde met zooveel vuur de be langen zijner Sociëteit Alles door het Werk, te verdedigen hij sprak van 's volks belangen en rechten, van meer arbeid, indien God hem nog eens de gezondheid wederschonk. Tenslotte riep M. Arijs, in den naam van de ontelbare Vrienden schaar een hartroerend Vaarwel. J .i De familie en de maatschappij Alles door het Werk bieden aan al dezen, die de Begrafenis van den diepbetreurden afgestorvene en Voor zitter bijwoonden, haren hartelijken dank. Zondag 14 November eerstkomen de, op St Jozefsparochie, in de nieu- we Jongelingspatronage, luisterrijk en vermakelijk Avondfeest,ten pro- fy te van de Patronage. Eerstdaags zal men de vrijheid nemen zich met 1 kaarten ten huize aan te bieden. Men verwacht overal een goed onthaal. Onze lezers zullen ze ker het schoon werk van 't Patroonschap hun nen milden penning jonnen. Maatschappij Be Bokkenrijder». Op Maandag 25 October aanstaande 31" Verjaring der Stichting. Om 10 uren 's morgens plech tige Zielmis 's avonds, om 7 uren, Avondmaal en schitterend concert door den Symphonischen Kring. _o Op Zondag 6 December aanstaan- de «root TURNEEEST door den B Katholieken Turnclub Steun geeft 11 Moed, om 6 uren 's avonds, in de ruime zaal van den Kath. Werk manskring. Prachtige oefeningen en verzorgd muziekaal gedeelte, on- der de leiding van M. Fr. De Wilde. Prijzen der plaatsen 2 fr., X-, en 0,50 centie men. Kaarten zijn te verkrijgen in 't lokaal bij den heer Karei Penneman, Vlasmarkt en bij al de leden der Maatschappijdie de eer zullen hebben zich met kaarten bij de Katholieke Vrienden aan te bieden. Amerika. Eene stad afgebrand. De stad Windsor, op omtrent 150 uren ten Noordwesten van Halifax ge legen is vernield, door eenen brand, die in het handelkwartier uitgeborsten is. Een geweldige wind heelt de spran kels in alle richtingen verspreid de banken en de handelshuizen zijn ver nield. Drie duizend personen zijn zon der dak. Schouwburg ingevallen. Zater dag, tijdens de vertooning in het Opera van Cincinnati, hoorde men opeens een groot gekraak en oogenblikkelijk stond de zaal vol stofrook. De koepel was op het orchester neer gestort drie personen zijn dood geble ven 15 tot 20 personen zijn doodelijk gekwetsteen 50 tal anderen zijn min of meer erg gewond. In Duitschland wordt verteld dat Keizerin Frederik, moeder van Willem II gaat hertrouwen met graaf Secken- dorff... Ze moet het weten, elk zijn foesting... Het gerechtshof van Iromberg, heeft een werkman tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld maar de prij heelt het wel verdiend hij had een huis in brand gestoken, en acht menschen werden levend ver brand. Het eerste gevolg van het fransch-russisch verbond is dat ze te Parijs nu russische klakken beginnen te dragen, zelfs de grootste edelmaus. q Erpe komt tien Rlï*"D6. schoone dagen te A beleven, de tien dagen van de heilige zending, dagen van verzoening en zaligheid, dagen die zooveel te aangenamer waren, daar zij gesleten zijn te midden van j; eenen echt prachtigen Theresia's zo mer. De Eerw. Paters Redemptoristen hebben hier nog eens gelijk in de talrijke parochi ën waar zij hun Apostelschap volgens Ligorio s geest uitoefenen, door de gemoedelijke en tevens krachtige stem der EE. PP. B. Braeckman, en A. Hendrickx de harten der parochianen van Erpe getroffen en bewogen en aan allen door eene rechtzinnige bekeering, den waren vrede des Har ten, het opperste geluk des levens aangebracht. Wat treffende sermoenen over de groote waarhe den van 's menschen bestemming Wat roerende tafereelen die aandoenlijke eerboet aan het Al lerheiligste, die schitterende eerbetooging aan Ma ria, ons aller Moeder, en voornamelijk die luister volle zegetocht van den gekruisten God. Geeu wonder dan dat de parochianen van Erpe met onvermoeibaren iever, in ontzaggelijke menig te al die oefeningen en plechtigheden der H. Zen ding hebben bijgewoond en opgeluisterd. Eer en dank aan den eerbiedwaardigen ouder ling die sedert 1864 aan het hoofd staat van deze godvreezende parochie, die onschatbare weldaad aan zijne parochianen bezorgd te hebben. Geen twijfel ook of die groote gunst zal de heilzaamste vruchten dragen, voor het heil der zielen, het ge luk der familiëu en de welvaart der gemeente. Zaterdag 11., is alhier in den jeugdigen ouder dom van 41 jaren, godvruchtig in den Heer ont slapen den heer Jozef Amant, Voorzitter en Stich ter der Spaar- en Hulpmaatschappij Alles door het Werk. Eene groote menigte van vrienden en kennissen was opgekomen om een laatsten blijk van vriend schap en genegenheid aan den duurbaren afgestor vene te bieden. Men bemerkte onder de verschilli- ge Voorzitters der Katholijke Maatschappijen waarvan eenige met vaandel en kartel de hee- ren Burgemeester en Schepenen, Gemeenteraads leden en andere notabiliteiten die hierdoor een be wijs van ware volksliefde en echte democratie aan den dag hebben gelegd. Op het Kerkhof werd door den heer Hector Arijs, gemeenteraadslid, eene diepgevoelde Lijkrede uit gesproken, waarin hij de verdiensten Tan den voor- beeldigen echtgenoot, van den braven huisvader, van den trouwen vriend, die van iederccü bemind Zondagrnst. Enkel de Apotheek van M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat, zal aanstaande Zondag openblijven. Koninklijk besluit. De E. H. Weytens, onderpastoor op Sint Martens, is Aalmoezenier on zer Legerpupillenschool benoemd. Gedenkt den Tombola onzer briefdra gers. prij» per lot 10 centiemen. Pirlrnr Hum. Het pak van't hert; wij ver- raliuil .wachteiiu.Snoeck. Weesonsin- dachtig. Daniel. Geef toch eens teeken van Ie- ven. Baitholomeus. Er komt nen brief; 't ge schrift is er al van geschreven. Achterstraat, IS, Aalst. Aan en verkoop van actiën, loten der steden, beta ling van intrest-coupons, uitwisseling van munten, enz., tegen de gewone voorwaarden. Ben ware Volksalmanak, fraai van vorm en druk, ver- makelijk, nuttig en stichtend van inhoud 96 bladzijden. Meester-Schrijnwerker, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat hij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 10 23. Huwelijken. P. Quairiau, bed. met V. Wery, z.b. F. Becqué, smid met V. Gilbos, z.b. A. Van der Poorten, houtz. met H. De Sterck, twijnst. J. Eemans, koets, met S. Rabier, breist. C. Bo- mon, twijnd. met M. Bastien, breist. D, Cor- thals, hand. met B. Ruysbergh, z.b. Overlijdens. J. De Sadeleer, z.b. 83 i. Oude Dendermond- schenstw. H. Van der Eeckeu, mutsemaakst. 24 jViolettestr. NDe Breucker, w" Roelandt, winkelierst. 60 j. Molenstr. C. Wasteels, we Coppens, z.b. 48 j. Lauge Ridderstr. S. Van Bellingen.m. Mallefroy, rondl. 68 j. Zoutstraatp. P. Vertongen, m. Vau Eeckhout, landb. 53 j. Erembodegemstr. 6 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3