ALLERZIELEN. 1808. IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N 147. ZATERDAG 50 OCTOBER 1807 ANSEELE. IN 1835. fA'-ra BureelLeopoldstraat, 19, Aalst D' Is. Bauwens. Een uitmuntend werk. VOLKSPARLEMENT. ga® Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle «lach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schocgerief voor scholen kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen aue soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Allerzielen, o schoone dag, dag van zalige aandoening, als de kerk in een algemeen gebed hare afgestorvene kinde ren indachtig is, en al hare priesters om lafenis doet bid den Heer, geef hun de eeuwige rust en dat het eeuwig licht hun beschijne Allerzielen, de zielekens die in 't vagevuur zijn en die lijden Wie heeft er niet al eenen vriend de oogen moeten slui ten, of eenen broeder naar zijne laatste woning geleid, of geweend bij 't sterfbed van eene brave moeder Waar zijn zij nu die wij beminden en beweenden Allerzielen komtvan uit den kerktoren zal de klok ha re klagende tonen zenden over stad en dorp. Hare stem is de stem van onze afgestorvene vrienden, die eene bede vraagt. Weest hen gedachtig. Als het zal avond zijn en stil, steekt dan, naar oud ge bruik, een keersken aan tot lafenis van de zielen en bidt met 't huisgezin den paternoster. Heer, in uwe goedheid groot, Help die zielen uit den nood. Laat hun smerten t' ende zijn Geef dat 't eeuwig licht hun schijn Nieuwjaar nadert,... 1898, het jaar der groo- te kiezingen lieel het land heeft de oogen ge richt naar Aalst... De strijd zal zeer belangwek kend zijn... Onze Vrienden der Volksstem gelieven het voorts te zeggen een abonnement tot 31 December 1898 kost slechts 3,00 fr., franco te huis besteld... Wij rekenen op de kracht dadige hulp van onze Kath. Vrienden van Aalst en gansch het Arrondissement 1 GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Isaac Folket bad er aan gehouden niet enkel de smaakzenuwen door de lekkerste gerechten en fijnste wij nen te prikkelen, maar ook ooren en oogen te verlusti gen. Poetsenmakers vroolijkten het gezelschap door hun ne grimassen en bokkesprongen opnarren brachten door kwinkslagen en zotternijen aller lachspieren in be weging eene heerlijke muziekpartij hield te gepasten tijde de aandacht gespannen. Isaac Folket had voorwaar geen kosten gespaard om, wat de muziek betreft, zijne uitgenoodigden op iets puiks te onthalen. Het gezelschap toonkunstenaars munt te uit door getal en gehalte. Er waren bespelers van velerlei blaastuigen, als bazuinen, trompetten, schalmei en, velerlei hoornen en onderscheidene fluiten (pypen, fluyten, vlogels)meesters in het snarenspel, waaronder de eenen verschillende harpen (als de Chelys, de lier van Lesbos en de Lesbische Barbitus, simphonien en armonien) tokkelden anderen psalsters de groote psalter of Magadis, de kleine psalter of Pectis, de Santorien de Barbitos, de Ilakbret (de Sambuca der ouden) de Nabla, de Citer aanroerden sommigen uiterst behendig het klinkend slagwerk (Cimbalen, Schel len en Ratels) en het bommend getuig (Trommels, Aka- ren en Tamboerynen) hanteerden. Dat al de speeltuigen, in de middeleeuwen gebruikt, in dien uitstekenden kunstenaarskring geen beoefenaars vonden, bevreemde geenen der dischgenooten. Zij wisten immers, dat deze instrumenten ongemeen talrijk waren en de mannen, er in bedreven, vrij moeilijk om aan te treffen. De riddérs luisterden met welgevallen, juichten luidruch tig en brachten hunnen gastheer eene warme hulde toe Onder de talrijke werken die de maatschappe lijke kwestie heelt doen ontstaan, is er een dat voorzeker een werk bij uitmuntendheid mag ge - heeten worden. Wijbedoelen het Werk der Re- traiten voor Werklieden, ingericht in de residen tie der eerweerde Paters Jesuiten van Gent. 't Is een Werk dat van pas komt in deze woelige tijden, en voor al de vrienden van God en van het volk is 't een plicht het te ondersteunen en aan te moedi gen. Het begin van het Werk der Retraiten voor Werklieden, bij de paters Jesuiten, te Gent, was geheel eenvoudig. Maar de goede God heeft het geliefd te zegenen. Men heeft vastgesteld dat die retraiten aan de werklieden grondige godsdienstige overtuigingen geven en onder hen ware apostels schept. 't Is te Gent, die forteresse van 't socialismus, dat de retraiten voor werklieden begonnen zijn, eerst op de Algemeene rustdagen zooals de ker mis vauGent, carnaval, enz. De eerste retraite had plaats den 13 Mei 1894. In dit jaar namen 142 werklieden deel aan de drie- daagsche oefeningen in de residentie. Tot den 13 Oogst van verleden jaar, konden maar uitsluitelijk de Gentenaars opgenomen wor den in die retraiten, op de enkele rust- en verzet- dagen waarvan de werkman binst het jaar geniet. Zij kwamen 's morgens toe en vertrokken 's a- vonds. In 1896 moest het Werk op vasten voet inge richt worden, dank aan de toegenegenheid van een man van geloof en goede werken. De retraitan- ten, in plaats van dagelijks weg en weer te gaan, zouden kost en slaping in de residentie vinden. Het Werk der Retraiten voor Werklieden is een van deze die het merkteeken dragen der Voorzie nigheid. Het gaat rechtstreeks tegen de heden- daagsche gedachten in. Menschel ijk aanschouwd, zou men het aanzien als een hersenschim en het maar een korten duur voorspellen. Inderdaad, twee moeilijkheden staan in den weg van dit Werk vooreerst, drij dagen overbrengen in de eenzaamheid en in de stilzwijgendheid, gedurende drij dagen met niets anders bezig zijn dan met God en zijne ziel, dat is iets geheel oagewoons voor de wereldsche menschen, en bijzonderlijk voor man nen uit het volk, dat zij zolfs niet en zouden wach ten om te onderzoeken of het wel mogelijk is ver volgens tweede moeilijkheid, dat Werk vraagt geld en tijd. Want de werkman heeft zijnen werk loon en zijnen dag noodig, en met den besten wii van de wereld en kan hij daar niet van afzien. Al die menschelijke moeilijkheden verdwijnen gelijk de sneeuw voor de zon, als de goede God het wil. Iedere week zijn er in de residentie te Gent 25 werklieden in de retraiteen dat de paters over meer kamerkens beschikten er zou een groo- ter getal de godsdienstige oefeningen volgen. Eerst begonnen met werklieden van Gent, heeft het werk zijne uitbreiding genomen tot in de gou wen. En met innige vreugd kunnen wij onze Lezers aankondigen, dat ook in Aalst een comiteit ge vormd is, onder het voorzitterschap van M. Cam. Liènart. De eerste retraite voor Aalst begint den 31 October aanstaande. 25 werklieden zullen zich naar Gent begeven. Anseele, ge weet wel, 't Gentsch kopstuk van de socialisten, hewel, Anseele zit leelijk in nesten. Sedert eenigen tijd verschijnt in wekelijksche afle- veringskens de geschiedenis van Vooruit. Zij is geschreven door zekeren Pol De Witte, een ouden socialist, die Anseele van nabij gekent heeft, en die ook een van de chefïen was. 't Is ongelooflijk wat hij over Anseele en over Vooruit verteld. Vol gens dat hij schrijft, is Anseele een oprechte ty- ran alles moet voor hem buigen, 't werkvolk aan ziet hij voor zijne slaven durft er iemand eene be merking maken, zelf met reden, die krijgt een snabbe en een scheldwoord naar het hoofd met dreigementen van buiten te vliegen al wie niet blindelings gehoorzaamt, wordt aan de deur ge schopt, ze spreken daar niet als van schuppen en buitenroeien, al moest hij van honger ster ven. Gij zoudt hem moeten zien door de werkzalen wandelen, 't hoofd in de lucht en met een koppel oogen gelijk of hij de keizer van Rusland ware. Van als hij de deur opensteekt, zitten de werklie den al te schudden en te beven, want nooit gaat hij uit de zaal zonder deu eenen en den anderen overschreeuwd eu verweten te hebben. Och arme, over eenige jaarkens was hij nog arme letterzetter, nu dat hij rijk geworden is met 't geld der werklieden, behandelt hij 't werkvolk alzoo. Wij kunnen het niet al zeggen, maar de be schuldigingen van Pol De Witte zijn wreed, schrik kelijk wreed aardige dingen ook brengt hij uit over de hongerloonen die in Vooruit betaald wor den. Pol De Witte heeft Anseele uitgedaagd om op zijn schrijven te antwoorden, hij stelt voor zijnen boek te onderwerpen aan eene eerejury, maar An seele weigert. Oei, oei, dat is aardig. Als 't leugens zijn, waar om De Witte niet betrekken! Vien. Kozijn Vien, hoe is 't met de komportense van de gezondheid Stien. Och, kozijn, zak ken, mensch, oud worden gelijk 'tjaar 1897. Vien. 't Is 't oud lieken, kozijn, wa wilt g'er aandoen? Stien. Och Heere, zwijgen, kozijn, en al tijd voortdoen op de gratie Gods. - Vien. 'k Zou azoo toch nog geerne een jaarken leven, kozijn, als 't niemand en zou de- rangeeren 't is fleus kiezing, ewoor.... Stien. 't Is azoo 't Is waar, ik zou de 40 man ook nog geerne helpen buitenstempelen, die komede duurt nu al drij jaar. ViEN. 't Is ne sukkeleer, kozijn, die zijn ei gen in den put helpt. Hij weet het allemaal, ge lijk hij zegt, en hij en heeft nog niets voorgesteld van allemaal die schoon en goei dingen... Wat heeft hij verbeterd, alla Stien. Och, kozijn, g'hebt van uw leven al zien ne charlatan op de merkt staan, awé, als zijn pakskens uitverkocht zijn, rijdt hij er van door mee zijn fotuur, ewoor Vien.Jommer, Stien, den dezen moet ge- lukkiglijk't naaste jaar wedrom komen, maar wacht eens een betjen, wij zullen wij hem ne keer een fleschken opgeven, dat hij er zal geheel en gansch van verlichten, surtoe in zijnen porte- mené. Stien. Zijt zeker, Vien, dat hij het al weet; 't volk is da spelleken en da wawelen moei, en hij heeft alles beloofd en als g'hem naar iets vraagt, staat hij daar gelijk een dooie stoof. Vien. Ja, waar zijn nu die pinten bier aan 5 centiemen en dienen café aan halvenprijs.... Stien. En die treins voor niet, en den af slag van de pachten... Vien. 't Is ne slimmen, kozijn voor hem, ja, is dat allemaal afgeslegen bier en café drinkt hij voor niet bij liberalen en socialisten als re- presantant rijdt hij voor niets op den trein, en den boer zal 't al betalen. Stien.En ons allemaal uitgemaakt voor slaven, kozijn, omdat wij met den Paus en de Bisschoppen meedoen, en durven zeggen, g'en j deugt niet. Vien. En 't volk o verhaald met zijn pas toorskleed Stien. Dat is ook iet da gedaan is, kozijn, hij heeft zelf zijn portret getrokken. Vien. Tot later, kozijn, ik moet voortgaan; hoort't is bezig met acht u^ea te slaan. Over twee wekeu doorliep ik de Brusselsche tentoonstelling. In Brus sel-Kermis gekomen zag ik daar op 2 riggels het namaaksel van de eerste lo comotief staau, die in België, 'tis nu meer dan eene halve eeuw geleden, tus- schen Brussel eu Antwerpen liep. Welke heriimeriugen levert zulke tegenkomsteu al op, hoevele menschen bestaan er nog, die dit locomotief zien stoomen hebben In eene halve eeuw gaan er geslachten weg, komen er ge slachten op. Men weet, dat de eerste spoorweg in Engeland gemaakt werd, die in 1825 ingehuldigd werd. De tweede werd ou der geweerschoten gelegd, zoo hevig was de oppositie tegen die nieuwigheid. In België werd ook iets tegen die spoor wegen uitgekraamd Eindelijk, den 5 Mei 1835, zou men dat nieuwe speelding, waarin zeer wei nigen vertrouwen hadden, inhuldigen. Men glimlachte er om. Een ooggetuige zegt zich zeer goed te herinneren, dat het dien 5 Mei een regenachtige dag was, maar dat belette niet dat er een ontelbaar publiek aan den ingang van de Allee verte te Brussel vereenigd was het volk stroomde te voet, te peerd, in rijtuigen naar de plek, waar enkel eene plaats met palisaden afgemaakt en een houten huiske voor den portier... de statie aanwees. De minister van binnenlandsche za ken, M. de Theux. had alle overheden tot dien proeftocht uitgenoodigd. Drie konvooien, bevattende ieder 500 genoodigden, zouden elkander opvolgen en dit met een uur tusscheutijd uit vrees van accidenten zegt de program. De great-attraction was de locomotief, want dat ding had nog nooit niemand gezien. De diplomaten gingen op den eenen knie zitten, om dat machien van onder te bekijken, doch altijd op af stand, want ze dachten dat het een of ander oogen blik heel de boel in de lucht zou vliegen. Er waren toen slechts drie locomo tievendie altemaal fransche eu ronken de namen droegen. Deze heette la Flêche, omdat het ding zoo snel liep als een pijl uit eenen boog afgeschoten de tweede heette Stephensonin aanden ken van den Engelschen uitvinder en do derde de Élephant. De rijtuigen wa ren verdeeld in 4 klassener waren berlines, diligences, char-d-bancs en wa gons. De berlines waren met pracht ge maakt, zij werden eerste-klas rijtuigen. De bankwagens tweede klas en de wa gons bleven. De char d bancs waren bedekt met ongebleekt linnen, wit en blauw ge streept, en de wagons totaal open en vrii ongemakkelijk. Maar het schoonst van ai was, dat men in den wagon klom langs eene lad der, die op het oogenblik dat men ver trok, tegen het rijtuig geplaatst werd. De wagons waren slechts aan elkaar gehecht door losse kettings en hierdoor kreeg elk rijtuig eeueu schok, die de reizigers dooreen wierp, bijkans gelijk een zak aardappels des te meer on aangenaam daar de banken geene rug leuningen hadden. Maar zie, daar komt de koning aan, met gansch zijnen schitterenden staf. Gaat Leopold I de eerste reis met dat ijzeren peerd meê afleggen Toch niet J Hij was wel wijzer maar zijne tegen woordigheid wekte aller geestdrift op. Daar klinkt een trompetsignaal iedereen houdt zich met twee handen aan de banken vast, om niet neer te tuimelen. Een derde trompetsignaal wordt gegeven, en daar gaat hij de trein, onder het gedommel van het ka non, het wapperen der vlaggen, het spelen der muzieken. De locomotief blaast want fluiten heeft hij nadien geleerd en dikke rookwolken kron kelden door de lucht. De menschen, die dat ding zagen loo- pen wisten niet wat denken zij dach ten dat er de duivel meê gemoeid was.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1