m IWEÏN VAN AALST. Eet oflflektai iet steenkolen. Wh 3' JAAR r 148. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1897 DE PENSIOENEN. BureelLeopoldstraat19, Aalst Abonnementen Dr Is. Bauwens. Twee Stemmen. Twist in het roode leger. Dc eendracht Is mogelijk bij de katholieken, Eendracht bij dc socialis ten onmogelijk. Ziel naar Gent. Spreuken van den Wijzen Man. De Herbergen. ■iv-m Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huisAosjf jaar. Voor Europa en de andere loerelddeelen 4,o0. vf brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongere kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk enz aan zeer lase priizen. Schoone keus van schoc .genei voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Wat zouden wij er van zeggen Dat er nog nooit, sedert dat België bestaat, zulk een moeilijk vraagstuk voor han den geweest is. De geleèrdste mannen van België, Woeste, Beernaert, onze ministers, al de felste koppen van gelijk welke partij weten de zaak niet klaar te brengen. Kén is er, één in geheel België, die er klaar in ziet, en dat is de Alweter van aan de vischmijn. Hij vindt die kwestie der pensioenen dood eenvoudig: Art. i. 't Pensioen moet er komen, sito, sito, binnen de 24 uren. Art. 2. Geld is er genoeg, zij hebben het maar te pak ken. Art. 3. Liever 2 fr. daags geven als r frank. Daarmee is de kwestie opgelost. Meer moeite kost het niet. Van morgen af kan er een pensioen gegeven worden aan al de oude werklieden. Studeeren op de kwestie moet er niet meer gedaan worden, er is lang genoeg gestudeerd. De zaak is klaar, 't is de alweter die 't zegt, en daarmee is 't uit. Ja wel, bon ija maar, als het zoo klaar en zoo gemakke lijk is, waarom stelt Onzen Broederniet een klein wetsontwerp ken voor over de regeling der pensioenen aan wie er een moet gegeven worden, op welken ouderdom, hoeveel daags, van waar dat 't geld moet komen, enz. Als gij doktoor wilt spelen, 't is niet genoeg van, met de armen op den rug, naar den zieke te staan zien, van te roe pen dat hij ziek is, dat hij moet genezen, dat hij een flesch- ken moet hebbengij moet hem zeggen welk fleschken. 't Is niet genoeg van te roepen De pensioenen moeten seffens komen, seffens komen, seffens komen ge moet zeg gen hoe dat ze moeten komen, hoe dat alles moet geregeld worden om een pensioen te kunnen geven aan al wie het verdient, en niet voor één jaar, maar voortdurend voor alle jaren. Schrijven gelijk gij nu doet is 't werkvolk bedriegen. Gij zegt dat 't gemakkelijk is om aan iedereen aanstonds een pensioen te verschaffen en Broeder zit in de Kamers en legt geen wetsontwerp neer. Waarom wil of durft Onzen Broeder geen wetsontwerp voor stellen op de regeling der pensioenen 1 GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Boudewijn begreep, dat hij voortaan zijne gewaar wordingen hoefde beter te verbergen en zijn beweeglijk gemoed te beheerscben. Gelukkig kon hij zijnen misgreep eenigerwijze herstellen door den volgenden uitleg Lie den als wij, die kruis noch munt hebben, drinken enkel bierde wijn, hoe fijn ook, kan arme dompelaars wrang schijn en doen grijnzen. In weerwil dezer verontschuldiging, kon de wantrou wige Rambold niet nalaten Willem in het oor te fluis teren Zoudt ge meenen, dat die vent het bedelbrood eet? Ik heb het heel anders op. Zijne wezenstrekken zijn zóo regelmatig, zijne houding zóo zwierig, dat geen poorter... Wilt ge me niet aanhooren Zou het geen spioen zijn, die ons morgen den veldslag wellicht doet verliezen?... De vorst haalde enkel tot antwoord de schouders op, terwijl Rambold bij zichzelven dacht God weet is die kerel geen handlanger van Iwein, die Lauretta's ver lossing beoogt. Jammer, dat Ivo hier niet is om hem te mollen. Begin I beval Willem. Wij luisteren met gretige ooren, voegde Isaac van Voormezeele er oij. Boudewijn stemde zijne harp. Zijne vingers wisten uit de veertig snaren, welke in het open raam van het versch aangekocht instrument wij zagen het andere te Ieperen in de kroeg verbrijzelen gespannen waren, zulke zoetvloeiende tonen te tokkelen, dat hij dadelijk aller aandacht kluisterde. Hij onthaalde zijne toehoorders op menig aangenaam aria van eigen vinding en toonde Al degenen die een abonnement voor 1898 ne men, zullen het blad van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Dus, voor 2,50 tot einde 1898 franco thuis. Wie onzer Lezers zal deze schoone occasie laten passeeren Elk zegge het voorts. Men is voornemens den TOO'"0 VERJAARDAG van de ontdekking der kolen te vieren. Het was in derdaad in 1197 dat een smid, wonende rue de Chêque teLuik, eene soort van zwarte aarde vond, welke hij den inval kreeg als brandstof te gebrui ken, het hout en de kool op dit oogenblik zeer duur zijnde. Deze zwarte aarde was de steenkool. De man heette Hullos, van waar de naam van houillekool. Authentieke stukken bewijzen overigens het be staan van bedrijvige koolmijnen in het prinsdom Luik in 1228 en in 1229. Het gebruik der steenkool werd in Engeland maar in het begin der 14" eeuw ingevoerd; het was maar in 1340 dat eenige bevoorrechte fabri kanten de toelating bekwamen steenkolen te bran den (men aanzag destijds in Engeland deze brand stof als gevaarlijk voor de gezondheid) en er ver liep meer dan eene eeuw eer de Houillekool alge meen in huis gebrand werd. In Frankrijk ook werd zij niet gebruikt voor de 14" eeuw de koolmijnen van Roche-La-Molière (Eorez) werden geopend in 1320 en het waren Belgen die het grootste deel namen in de uitbating van den rijken bassijn van het Noorden De vermaarde mijn van Anzin werd den 24 Juni 1734 ontdekt door Pieter Mathieu, van Lodelinsart, zooals een grafsteen in dit dorp vermeldt. Het eerste edikt sprekende over de mij nen in Frankrijk, dagteekent van 1601. Onder de andere landen van Europa, bleven Oostenrijk en Bohemen tot in de verleden eeuw onbekend met de rijke koolmijnen welke zij in hunne bergen bezitten. Het waren nogmaals Bel gen, geroepen op den raad van Prins Karei van Lorreinen, algemeenen gouverneur der Oostenrijk- sche Nederlanden, die in 1753 de eerste ernstige opzoekingen deden. Noord-Duitschland daarente gen schijnt kort na het jaar 1200 de mijnontgin- ningen aangevat te hebben deze der Saksische, Sileziaansche bassijns en die van de Roehr werden maar met onze eeuw begonnen. De waarheid. De Voorzitter van den Bel gischen Volksbond, mijnheer Verhaegen var Gent, die daar sedert jaren en jaren strijdt aan 't hoofd van de antisocialisten en demokraten, wordt uitgescholden door de daensisten en soci alisten voor gepasseerde visch. De daensisten. Weg met Verhaegen, de platzak De waarheid. Zoo gauw als 't werkvolk over vier jaar zijn stemrecht kreeg, kwamen al de werklieden en al hunne bonden om mijnheer Verhaegen te nemen als kandidaat voor de groo- te kiezingen. Verhaegen, weigerde en zegde Ik werk voor 't volk en niet voor eene plaats. De daensisten.Weg met Verhaegen, hij werkt voor z\jnen zak I De waarheid. De valsche democraat van Aalst had nog nooit iets gedaan, nog nooit nen boer of werkman bezien, 't Volk krijgt stem recht, hij is in ééns voor 't volk. Hij draagt zijn zei ven voor, hij wint en trekt voor zijne moeite op vier jaar tijd zestien duizend frank. De daensisten. Leve hij werkt voor niets De waarheid. De bisschop van Gent, van Brugge keuren hern en zijne mannen en zijn ga zetten af, en gaven al hunne goedkeuringen aan mijnheer Verhaegen. De daensisten. Weg met Verhaegen, hij ligt plat op den grond voor bisschoppen en rij ken De waarheid. Hij, de valsche volksvriend, wordt naar Romen geroepen om rekening te ge ven hij loopt zijn beenen af om bij den Paus te mogen komen. De Paus zegtNooit of nooit. De daensisten. Levede Paus heeft hem goedgekeurd De waarheid. De Paus, om zijne diensten en verkleefdheid en zelfsopoffering voor 't werk volk, zendt, met eenen schoonen brief, aan mijn heer Verhaegen, eenen eeretitel van 't orde van Sint Gregorius de Groote. De daensisten. Weg met Verhaegen, hij is afgekeurd De waarheid. Vieze tijden 1... Overal hoort men tegenwoordig van verdeeld heid bij de socialisten. Bij de Walen zijn er ge meenten, waar de vergaderingen der roode ge meenteraadsleden veel gelijken aan eene vertoo ning van eene dierenbarak. Te Namen is gansch het roode kamp in twee verdeeld en te Gent begint het er stillekens aan ook al te stuiven. Welke zouden wel de oorzaken mogen zijn van de verdeeldheid bij de socialisten, die over twee jaren schenen de bestuurders van 'tland te moe ten worden De eendracht maakt macht, zegt onze vader- landsche leus, en dat is waarheid voor 't goed en voor 't kwaad. Zoo lang de socialisten hand in hand te samen optrokken tegen de katholieken, dan deden zij ongelooflijken en schrikverwekken- den vooruitgang. De eendracht, noodig tot het goed, is moeilijk om behouden zij is onmogelijk voor 't kwaad en daarom heeft de Kerk, op Pe trus' rots gebouwd, over al hare vijanden gezege praald en zal zij tot op het einde der wereld zege praal verwerven. die in al hunne werken een verheven doel voor oogen hebben het verdedigen van den gods dienst, het strijden voor 't welzijn van den even- mensch. De katholieken wenden hunne gedachten hooger als de aarde, zij werken voor God, voor den hemel, voor de eeuwigheid. Daarom kunnen de katholieken alleen de stem van eigenliefde en van persoonlijk belang doen zwijgen zij zijn be kwaam tot zelfopoffering en ijver en daarom is bij hen en bij hen alleen eene gestadige eendracht moge lijk. Wanneer goddelooze menschen het hoofd te sa men steken om aan God en Kerk den oorlog te voeren, er kan wel eenigen tijd verstandhouding onder hen bestaan maar welhaast wil iedereen der bondgenooten in den strijd zijne eigene belan gen behertigen en van daar komt er dan misver stand in 't leger. De socialisten, klein begonnen, zijn door de ver standhouding der hoofden groot en machtig gewor den. De bestuurders als zij arm waren, riepen: Eigendom is diefstal I Met het zweet en de centen der arme misleide werkmenschen werden zij rijk zij zullen nu wel wachten van hunne eigendom men te verdeelen. Nauwelijks is er iets te krijgen van de 4000 ballekens der roode volksvertegen woordigers en als er werkstaking is, dan mogen de arme werklieden nog het zuur gewonnen geld, in de roode schatkisten gestort, niet weerhalen. Anseele en consoorten, eenvoudige werklieden, zijn, met het volk door valsche beloften te paaien groote menheeren geworden maar 't werkvolk wordt stillekens gewaar dat die mannen, nu dat zij rijk en machtig zijn, hunne rijkdommen gebrui ken om als groote heeren wel te leven en hunne macht bezigen om 't volk met eene geeselroede in 't bedwang te houden. Daarvan getuigen de openbaringen van Pol De Witte, die ons Anseele doet ken nen als oenen dwingeland, gelijk er nooit aan 't hoold van een werkhuis ge staan heeft. Er zijn er te Gent velen, die onder de socialisten moeten zeggen Wat An seele geworden is, waarom ben ik dat niet? Onder de verdedigers van 't kwaad bestaat er altijd bedkog en aegunst. Door schoone woorden weten zij aan hangers te werven, worden grooter en grooter en dan komt de afgunst onder hunne eigene volgelingen. Uit de afgunst komt de vebdeeld- heid voorten eens dat deze ontstaat dan is er niet meer te rekenen op voor uit, maar op achteruit. De voorzienigheid van God weet al- zoo altijd het goed uit het kwaad te doen ontstaan. De katholieken hebben uit de bewegingen der socialisten zeke re lessen moeten trekken zij hebben hen aangezet om met eenen nieuwen iever te strijden ten voordeele van het werkvolk volgens de leiding van den Paus Leo XIII. Onze katholieken hebben zegepra lend gevochten tegen 't liboralismus en ingezien de verdeeldheid der socia listen, en rekening houdende van de verstandhouding van alle ware Katho lieken, mogeD wij ons verwachten aan eene schitteeende zegepbaal oveb DEN BOODEN VIJAND. X. Beter dat het kind weent, dan dat de moeder zucht. Een Keizer is voor de dood geene zwaardere vracht dan een bedelaar. (Russisch spreekwoord). 3 Beter onverdiend vergeten, dan on verdiend geprezen. 4 Slechte tijden kunnen komen door slechte oogsten, maar meestal komen ze door slechte menschen. 5 Als het woord uit den mond is, gaap dan tot morgen het zal er niet weer in komen. 6 De mcnsch is voor den strijd gebo ren, eu zoo hij geenen anderen vijand heeft heeft hij ten minste zichzelven. 7 De hartelijk gemeende uitöoezeming: God zij geloofdten tijde van lijden en tegenspoed, is duizendmaal meer waard, dan de betuiging Gode zij dank, ten tijde van voorspoed. H Het brood is minder noodzakelijk voor het leven des lichaams, dan het gebed voor het leven der ziel. 9 Gij klaagt, dat de tijd zoo kort is, en zoekt honderd middelen om hem te verkorten. In Schotland moeten volgens de Wet de herbergen gesloten zijn van 's zater dags avonds tien uren tot 's maandags morgends acht. In Ierland bestaat dezelfde wet, maar zij maakt uitzondering voor vijf groote steden. Nu wordt eene wet gevraagd om die uitzondering af te schaffen. Een ver zoekschrift met dat doel naar de wetge ving gezonden is geteekend door 29 bis schoppen, 21 volksvertegenwoordigers, 100Ü geestelijken, 295 geneesheeren, 1735 werkbazen. Zou 't niet veel plezieriger en rusti ger zijn in de wereld indien de men-

De Volksstem | 1897 | | pagina 1