IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N' 149. BELGISCHE VOLKSBOND. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1897 BureelLeopoldstraat, 19, Aalst. Abonnementen Het eerste nieuws. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag -middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent™- Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc «gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Er heeft verleden week gevolg gegeven geweest aan de beslissing der vergadering van den Belgischen Volksbond op 19 September. De 86 aangeslotene maatschappijen had den te kiezen tusschen den Belgischen Volksbond of de Vlaamsche christene volkspartij En, och arme nauwelijks 5 maatschappijen van Dender- hautem, Denderleeuw, Erembodegem, Aalst en Geeraards- bergen hebben het groot katholiek volksleger verlaten en willen als verraders en scheurmakers de hand geven aan libe ralen en socialisten en met die vijanden van Kerk en Paus tegen de katholieken strijd voeren. Laat ons die gewichtige stemming een weinig onderzoe ken voor hetgeen Arthur Verhaegen, en voor wat de Daen- sisten aangaat. M. Arthur Verhaegen, de onvermoeide verdediger van het christene volk, de moedige aanvoerder van de antisoci alisten van Gent, de wijze voorzitter van den Belgischen Volksbond, kon met reden niet langer meer verdragen dat er tot dien volksbond mannen behoorden, die, verre van het katholiek programma na te leven, overal de katholieke volksbeweging dwarsboomen en wapens leveren in de han den der blauwe en roode vijanden. Om de eenheid en de werking van den volksbond te be waren heeft hij aan alle katholieke volksvergaderingen te kiezen gegeven tusschen de ware katholieken, die luisteren naar de stem van Paus en Bisschop en tusschen de scheur makers, die, meermalen door hunne geestelijke overheid reeds afgekeurd, voortgaan met de katholieke hoofdman nen en werklieden te versmaden en tegen te werken. Tot over eenigen tijd schenen de Walen nog altijd min of meer geloof te hechten aan de valsche beweging der schis- mocraten maar als te Brussel op de algemeene vergade ring van den Volksbond M. Verhaegen eenige brieven gele zen had van de christene volksfoppers, dan gingen einde lijk de oogen open van de Waalsche volksafgezanten. Nu, als één man, hebben de Walen gestemd voor M. Verhaegen, en geene enkele Waalsche maatschappij wil nog iets gemeens hebben met de daensisten. Bij gevolg M. Arthur Verhaegen is gewroken over al de tegenwer- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Een bespieder wellicht... Die bewering houdt geen grond, Rambold. Daar enboven, breek me het hoofd niet langer met al die prullen!... Ge zijt altijd aan 't grillen en aan 't grol len Folket keerde Rambold den rug toe. Deze ging met hangende lip weer zitten en begon, ofschoon de gastheer hem het verdenken uit de hersens niet heel wist te praten, overtuigd te zijn, dat zijn vermoeden niet gewettigd was. Gedurende Folkets en Rambolds gesprek, hadden de ridders Ascon's hoorenswaardige sage besproken met leede oogen gezien, dat Rambold zóo slecht geluimd was en luidop verklaard, dat hij handelde als een ijlhoofd. Die meening had Boudewijn moed in het hart gestort. Des te meer was zijn angst geweken, daar hij Willem Rambold had hooren toesnauwen Hoe is 't om Gods wil mogelijk zóo dwaas te zijn 1 Uw verdenken raakt kant noch wal. Ik ben dat grimmen en grommen moe. Kunt ge hier niet lachen, ga dan buiten grommelen 1 Rambold, door deze berisping heel tot het besef van zijn belachelijk gedrag gebracht, liet zijne gissingen varen en keek Boudewijn minder zuur aan. Allengskens verhel derde zijn gelaat. Er kwam zelfs een glans van genoe gen op en hij nam deel aan het gesprek. Boudewijn jubelde hij had zich met goeden uitslag in het hol van den leeuw gewaagd. Ook ledigde hij on bevreesd, toen Willem op zijne gezondheid dronk, beker op beker. Op aanvraag van den burchtheer van Viuckt, verhaalde de minnezanger nog het Walterslied, welk aller gehoor geboeid hield. kingen, beschuldigingen en smaadwoorden van de groene socialisten. Gansch het land erkent in Arthur Verhaegen den man, die bekwaam is om de groote katholie ke volksbeweging te geleiden. De stemming van den Belgischen Volksbond is eene nieuwe zege praal van het pauzelijk en bisschoppelijk gezag. Getrouw aan de raadgevingen van Paus en Bis- chop, willende katholieke werklieden van Vlaan deren en het Walenland in vrede en eerlijkheid streven tot het bekomen van hun recht en tot het verbeteren van hun lot. Leve de Pnus Leve de Belgische Bisschoppen Leve Arthur Verhaegen Ja, de stemming van den Belgischen Volks bond doet goed aan het hert, zij is eene groote vertroosting en eene machtige aanmoedi ging 11! Maar wat beteekent die stemming voor de daensisten Zij moet hun als ijskoud water op 't lijf gevallen zijn. Nu moeten zij niet meer afkomen en zeggen Wij strijden onder 't katholiek vaandel, wij zijn zóo katholiek als M. Woeste en M. Verhaegen wij volgen de encycliek van den Paus. Neen, dat liedeken is uit. Zij zijn buiten het katholiek le ger, nu zijn zij in de oogen van gansch het land wat zij inderdaad altijd geweest zijn Verraders, scheurmakers. De daensisten hebben hunne welverdiende straf gekregen de hoogmoed, de hebzucht, de huichelarij der groene volksbedriegers liggen geklopt. De werkzaamheid, de eerlijkheid, de onbaat zuchtigheid der katholieke volksgeleiders zegepra len. Wat blijft er de daensisten over De schande van in ons Katholiek Vlaanderen aan 't werk volk misnoegdheid en twist te hebben gepre dikt. Vijf jaren zijn de scheurmakers aan 'twerk; nauwelijks eenige verleide mannen volgen hen zij zijn door gansch 't Katholieke Belgie afge keurd. Gedaan is het met de kasteelen, die de daensisten in de lucht hebben gebouwd gedaan is het met hunne volksbedriegerij. Zij hebben te kiezen, of het kwaad dat zij ge daan hebben te beweenen en weer te komen bij de katholieke strijders, of wei gansch het katho liek leger tegen hen te zien optrekken als tegen liberalen en socialisten. Leve de Belgische Volksbond Leve de katholieke partij 1! X. Al degenen die een abonnement voor 1898 ne men, zullen het blad van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Dus, voor 2,50 tot einde 1898 franco thuis. Wie onzer Lezers zal deze schoone occasie laten passeeren Elk zegge het voorts. MfirtDCPI Dijnsdag, 23 No- VIU U li w EL Ivember aanstaande viert de Koninklijke Harmonie Sinte Cecila, onder 't bestuur van onzen goeden vriend M. Gustaaf Pape, haar St. Ceciliafeest... Zij zal uit voeren... 1° Openingstuk, Die lichte Cavalle- rie van Suppé; 2° de groote fantazij Tannhau- ser van Wagner... Elk die om 5 centiemen ver stand van de edele muziekkonst bezit, weet dat dit geen klein bier en is. We zijn kurieus om te hooren hoe onze Vrienden het zullen aflappen in allen gevalle, de herhalingen beloven eene ge lukkige uitvoering. Zaterdag, Zondag en Maandag, Kapellekens-kermls op de Buuk». Overdreven Vuurwerk door M. Seis van Parijs die overal den grootsten bijval verworpen heeft kolossaal banket, gratis voor niettooneelkun- dige opvoering van het lyrisch drama Tore en Vandam; prijskampen naar veel te kostelijke prijzen, enz., enz... Zie verder de hartroerende programmas en de indrukwekkende plakbrieven. f jphliolzp Dieven zijn in de statie van Lebbeke gedrongen en hebben er eene groote hoeveelheid koopwaren gestolen, ter waarde.'van 100 fr. De policie heeft de schelmen nog niet kunnen knippen... Maar gestolen goed gedijdt niet en vroeg of laat valt er Restitutie te doen. nimrv (Brabant). Dank aan de getuigenis- IIJaIIIi sen van verscheidene boeren, die uit schrik eerst niet durfden spreken, kent men thans de 2 kerels, die gewapend door de gemeenten l'ol- laere en Vollezele getrokken zijn met zekeren per soon van Woubrechtegem, die heden achter de grendels zit. Zij bevinden zich alle twee in Frank rijk, waar zij weldra zullen aangehouden zijn. liotl S Ge policie heeft op de Markt een heerschap aangehouden, die in Rou- baais eene som van 4000 fr.een paard en eene voituur gestolen had. Men vond nog 900 fr. in zijn bezit, voor 200 fr. koopwaren en 't peerd en de koets... Zou kadé op zulken korten tijd, de res tant verbrast hebben Ook al diefte, maar ditmaal van broeken, vesten, calecons, etc. De kerel is aangehoudenze zullen hem een broekske passen. BERLAERE. Men heeft hier uit de Schelde het lijk opgevischt van een der tigjarig man, middelbare gestalte, deftig gekleed met pardessus knevels en haar zwartkleurig, gouden manchetknoopen en dito ringen aan de vin gers. Zijn geldbeugel was tamelijk goed voorzien men vond op hem eenen franschen brief, maar dien men niet genoeg kon ontcijferen om zijne indentiteit te kunnen vaststellen... Kent er hem iemand 71 Latere berichten. Het lijk dat hier uit de Schelde werd opgevischt, is Zondag herkend als dat van zekeren Louis Hochedé, herbergier in den Trocardcro, StWincentius-a-Paulostraat, te Roe- baais, die sedert eenige dagen uit zijne woning verdwenen was. 7p|p !l den nacht van donderdag tot vrijdag L.GIC. ijeeft men jn ,jen kelder gebroken van het huis bewoond door jufvrouw Maria Huylenbroeek, aan de Statie. De schelmen hebben de eetwaren en dranken, die in hun bereik stonden, medegeno men. Ai lA'OVE. Donderdag avond liep alhier een landlooper rond, die zich gekleed had zoodanig dat iedereen dacht dat hij maar èen arm hadiedereen had compassie met den man en niemand zond hem weg zonder iets te geven. Ongelukkig voor hem ontmoette hij den policiekommissaris die vaststel de dat de kapoen hoegenaamd niet gebrekkig was. De carottier werd dadelijk aangehouden. fl?! 1 tfK ach tienjarige jongeling, I vi*V ^ntoon Bolle, maaide maan dag morgend gras in eene weide opeens viel hij op het scherp der zeis en kwetste zich schrikkelijk aan het been. De ongelukkige bloedde overvloe dig. Het slachtoffer riep wanhopend om hulp, maar daar hij verre van elke woning verwijderd was hoorde niemand zijne kreten. Eene halve uur la- Aer vonden boeren, die bij toeval langs de plaats kwamen, den armen jongen bewusteloos op het gras uitgestrekt liggen, dat rood was van bloed. Men droeg Antoon Bolle naar zijne woningtoen de doktoor, die oogenblikkelijk ontboden was, ter plaatse kwam, had het slachtoffer reeds den geest gegeven. De droefheid der ouders is des te grooter daar over twee jaar hunne dochter verongelukte; het meisje werd door een trein op den slag gedood, RpllffffP Zondag rond 11/4 uren's nachts ©S werden 3 lanciers aangehouden we gens dronkenschap, nachtgeraas, smaad en mishan- delingen op de policie een brigadier heeft zijnen sabel getrokken om op de policie te slaan... 'tZal voor die mannekens CACHOT zijn Ne soldaat moet zijn uniform respecteeren. Vien. Kozijn Stien, kom ne mi nuut binnen en om steek ne keer. Stien. A wel, 't en zal toch op geen vijf minuten aankomen, kozijn, en hoe is het nog met de komportense van 't huishouden? Vien. Goed, God zij gedankt, zie, zet u hier een betj en bij de stoof, ko zijn 't dunkt mij dagge een betj en koulijk zijt vandaag, ik zal er ne keer in kotereu. Stien. Als Allerheiligen gepas seerd is, kozijn, en is er nie veel nie- meer te verwachten da deugt, al d'aar- dige elementen zullen gaan hun schoe nen aantrekken en waaien en sneeu wen stillekens aan, al da konfuus is en slecht. Vien. Wij moeten ons beloven dees jaar, kozijn Stien, 't weer is stra- bant, 't is kramik, oprechtdammen 't azoo kosten blijven houden. Stien. Halte saëvoe, zou nonkel Jef zeggen, 'k wil 'tgelooven Vien. Maar hedde gij na hooren zeggen dat de daensisten hier een kas gesticht hebben om de treffelijke men- schen blij ven 't affronteeren Stien. Toe maar, jongen, 'k meen de dat die daensen opgekomen waren om 't volk te doen trekken en te doen meer geld WINNEN, en 't is nu van GEVEN dazze spreken Vien. Promentig, kozijn, al da daensist is moet nu, gelijk bij de socia listen, per week zooveel opbrengen voor de cheffen en de meetingen. Stien. Maar, Vien, worden die kopstukken na simpel? Alle weken staat hun gazet vol van d'eeuwige erre- moei, dat er in Aelst is, de ratten en 't werkvolk en kunnen er geen eten of geene friko niemeer vinden, zeggen en schrijven zo, en na zouden ze 't werk volk zijn leste penningsken afvragen, waarmee dat hij nog aan een brooiken geraakt, om meetiDgen te geven en de chefdefils in te smeeren I 1 Vien. En de winter, die voor de deur staat In de plaats van de men- schen eenige censkons te geven voor brandgerief en tegen den honger en de famien... Stien. 't Baraksen zal gaan in duigen vallen, kozijn als de kunste naars en herculs om geld beginnen te gaan, is 't een teeken dat 't spel bij- kanst gedaan is.,.. Vien. En dat ze kosten, ze zetten de Burgerij en 't Werkvolk zonder eten. Nu schrijven ze dagge om geen winkel waren of om niet en moogt gaan als bij daensisten Stien.Maar, kozijn, hoe wilde daarvan verschieten Ge weet wel, dat het voor den intrest en voor den zak is, dat ze dat spelleken in gang gestoken hebben z'en hebben nog niet genoeg de vierde man, de presantant, wint vier duizend frank per jaar, maar d'ander moeten nu ook van de brokken hebben en na met die strijdkas.... Vien. Awel, dat de presantant na afschiet, hij wint geld genoeg. Stien. Joramer, afschieten, ko zijn geven, dat en is geenen demo- kraat zijn trekken zooveel dagge kunt en aan d'ander beloven, dat is demo- kraat zijn. Vien. En 't volk opmaken en de socialisten naardoen en valsch en leu genachtig schrijven, dat het volk van Aalst niet meer wilt naar de kerk ko men 11! Stien. En heeft het ooit of ooit, zoo lang Aalst bestaat, te zien geweest, 't Volk dat op den Hoogdag en op Ziel- kensavond in het lof was Vien. NOOIT ofte NOOIT, Stien, de St. Martenskerk, eene der grootste van onzen Belgik, was met die dagen veel te klein. God en 't Volk hebben krachtdadig geprotesteerd tegen de

De Volksstem | 1897 | | pagina 1