KIBELADOEKEN. Dc Berichten van Kerkelijk Nieuws. In de Kamer. Tnllomhool/ heeft nooit zooveel Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Zevende brief. schandalige leugens der gedoemde gazetten. Stien. De bevolking van Aalst blijft Katho liek kortaf, Vien, en gehoorzaam aan zijne Geeste lijke Overheid. En a propos, kozijn, in de daen- sengazet stond in, Ons Heer wil het hem vergeven, 't en is sedert de Fransche Revolutie nog nie ge beurd, peis ik er stond in de daensegazet na in, dat de menschen moeten roepen in de kerk en de sermoenen onderbreken, omdat d'Onderpastoors en mijnheer den Deken en den Bisschop tegen hun zijn en op den preekstoel de brieven van den Bis schop lezen tegen de slechte gazetten 1 Vien. Is da waar, kozijn, is dat eerlijk waar? Stien. ZEKER WAAR, kozijn, azoo een SGhandaal De kerk, waar dat God is, en waar iedereen komt om zich te vernederen en te luiste ren en de waarheid te hooren en zich te korrigee- ren, de kerk moet nu geschonden worden met te roepen en te murmereeren tegen den predikant, wa sakrelegie Vien. 't Ware ten beter, kozijn, dat ze de kerken deden sluiten 't is beter van Ons Lieven Heer weg te zetten als hem op den altaar te bren gen om Hem te doen insulteeren. Stien. Mijn meet- jen, kozijn, maar gij en hebt ze niet gekend, een braaf mensch, zelle,kom ilfo geheel en gansch, en 'li Geloof boven alles, awel, mijn meetjen was geboren in den Besloten tijd over honderd jaar, en 't grouwelde haar nog als ze da vertelde dat heur moeder en heur va der dat azoo zegden van de pastoor, die ze in stil te moesten halen om te doopen, en dat hij opge zocht wierd en somwijlen in het een of 't ander huis ne keer mis deed, en nu, 't dunkt mij, dat die man nen op 't zelfde uit zijn. Vien. Zeker, 't Geloof weg, de menschen op maken, nu en zou de Pastoor in den preekstoel ne- meer mogen komen, en fleus niemeer in de kerk. Stien. Ik vrees, Vien, dat er Ons Heer zal tusschenkomen met vreê straffen die kopstukken zullen zienlijk gestraft worden. Vien. En da durft schrijven, dat ze christen zijn Stien. Och Heere, Vien, hoor nen dief klap pen, hij is den eerlijksten mensch van de wereld Vien.'t Is al twee jaar, kozijn, dat den Bis schop verboden heeft van die gazetten te lezen moet het u verwonderen Stien. Foeiik en wil er ons stoof nog nie mee omsteken, uit vrees dat 't in ons eten ging, en voor de jongens. Vien. Als d'onderpastoors niemeer en mogen preeken op d'hooveerdij en op de gehoorzaamheid aan de Kerkelijke Overheid, ze moesten Pie ne keer op den preekstoel laten er moeten toch ser moenen zijn. Stien. Och, mensch, 't ware nen end en ne stroom zeever van aan de kerk tot aan 't Muisken. Vien. 't Is nog waar Dat hij liever zijnen Kleinen Catechismus werom leert, en in de kerk goed luistert en naar de Zondagschool gaat, als hij mag, hij zal daar nog veel leeren. Stien. En dat hij goed naar den uitleg luis tert van 't Evangelie. Vien. Wat zou hij luisteren 1 Hij schermt er meê gelijk ne soldaat mee ne stok. Hij is Ons Heer, zegt hij Stien. Jommer, Vien Zijn de kettersche bij bels ook heilige Schriftuur Vien. Neenzegt de Catechismus, want ze zijn vervalscht of vele plaatsen. Stien. Kozijn, waar is dat hier, eh, op vele plaatsen Vien. Dat wilt hier zeggenOp de Werf, op Chipka! Stien. 'k Heb het altijd aan ons jongens ge- zeid Kozijn Vien is zóo oud en hij kan nog zijnen catechismus en d'explikatie gelijk den eersten uit de leering Vien. 'k En zal hem nog nie vergeten! Stien, geef mij nog een steksken, want mee ons klappen is mijn pijp uitgegaan, en daarmee ben ik weg. Vrienden van 't Stem- meken, Je suis iel, zeë.. Ze zeggen, dat ons gazetjen dees week zoo bijzonder wel is... Bravo; 'k durf wedden, dat met Nieuw jaar 't getal Lezers zal ver dubbeld zijn, maar op con ditie, dat elk van ons een beetje zijn devoiren doet.. In SinaiJ werd dins dag een jongeling begra ven, overleden ten gevolge van inwendige kneu zingen, bekomen in eenen val, welken hij ge daan had over eenige dagen, toen hij van de kar gesprongen was, ten einde niet te verongelukken met zijn paard dat al te driftig was. Hij was nog maar 22 jaren. Hoe erg voor de familie!... En Prins Albert zal, ter gelegengeid van zij nen drie en twintigsten verjaardag, tot majoor verheven worden. Hij zal het bevel voeren over een bataljon grenadiers. Een vrouwken van 90 jaren oud is te Scliuyfïfcrskappellen, in den heerd gevallen en verbrand. R. I. P... Oude menschen en kleine kinderen moogt ge nooit al leen laten als gij dat wel nagaat, ne mensch gaat er af van de wereld gelijk dat hij er is opge komen. Parijs is tegenwoordig vergeven van de ratten, in het jaar 70 zijn er veel opgeëten brrr... daarvoor moet het verre gaan! Te Tourcoiug is er een hovenier verstikt in eene broeikas niet verre van het fornuis. Op dit oogenblik verblijft te Maastricht een Fransch- man, Alexander Brunette geheeten, die bezig is eene reis te voet rondom de wereld te maken. Hij heeft Amerika reeds achter den rug, even als een gedeelte van Europa. Hij houdt overal lezingen van zijne reisavonturen, die zeer be langrijk zijn. Hij is door een club gezonden, waarvan voorname geldmannen lid zijn. Die mensch zoekt ook al naar het geluk en aange zien het geluk betrekkelijk is kan hij de geluk kigste mensch zijn van de wereld in allen ge valle, 't zou mij niet gaan geen familieleven, altijd op den vreemde oei, oost, west, 't huis bestDe studenten van Leuven hebben ee ne nieuwe gazet uitgegeven De Estudiant Daar wordt iets geschreven tegenwoordig Alia, wat wilt ge er aan doen De voorzichtigheid en de wijsheid leert den mensch profijt trekken uit de omstandigheden. De drukpers kan veel kwaad, maar ook veel goed doen. Brave menschen, on dersteunt de katholieke drukpers, 't is een volks predikant, die t'huis bij de menschen gaat pree ken Meutaua Mentana Woensdag, op St. Huybrecht, was het 30 jaar geleden dat onze dappere en manhaftige Pauzelijke Zouaven in dit klein dorp niet verre van Roomen de Gari baldisten versloegen, ik mag er nog niet op peinzen op die tijden, of mijn bloed begint te ko ken. M. Florent Van Nuffel, nen Aalstenaar, de vader van onzen Uitgever, vocht ook te Men tana en werd, op het slagveld, kaporaal be noemd. Te Aarlen is de zeepziederij van M. ]aak Dalie afgebrand, 50,000 franken schade. De Socialisten, in pelzenfrak, hadden, om kiespropaganda te maken, besloten dat de kool mij nders, op 1 November, in algemeene werk staking zouden gaan... Het volk hecht niet veel gelool meer aan de roode profeten... die zijn brood opeten... terwijl de werkstaker honger lijdt. Nu dat de leiders zich zonder volgelingen, bevonden, hebben zij besloten geene werksta king te doen... De druiven zijn te groen!... zei de vos. Het ArbeidsKilad teekent voor de maand September 11 werkstakingen aan, waar van 8 mislukte, ter schade der werklieden. Zijt ge niet nieuwsgierig om te weten hoe het ge gaan is op de laatste jaar markt van Cliiuey Zie op de laatste markt waren omtrent 850 peer den, 500 hoornbeesten en 1150 speenvarkens. Voor de peerden altijd veel vraag, vooral tram- en werkpeerden. Groot vee in daling. De veeartsen hebben geen enkel geval van ziekte waargenomen. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger, M. De Sadelecr, is ondervoorzitter der Kamer gekozen Hartelijk proficiatWat zegt gij daarvan, Vrienden Het is hoogst waarschijnlijk, dat de menheer van Maastricht, die het groot lot van 100,000 fr. in d'expositie won, zal onbekend blijven, want hij heeft nen bankier gelast de som te ontvangen. Vriendelijk verzoek aan onze geëerde le zers, hunne Volksstem aan vrienden en ken nissen voort te leenen en ten beste te spre ken. Het abonnement tot einde 1898, franco te huis, kost slechts 2,50 Wij rekenen op de medewerking onzer Katholieke strijders De toestand van M. Bcgercm is betrekkelijk goed maar den achtbaren minister zal toch nog nen dag of acht moeten in zijne kamer blijven. De lafaard, die gepasseerde week Mgr Doutre- lougne te La Losivière aanviel, zal gerechtelijk vervolgd worden. M. P.-J. Blanckaert, is po litiecommissaris van Lokeren benoemd. Nog 33 weckskens en we zijn onzen vierden kwijtMgr Doutreloux, bisschop van Luik, gaat eenen omzendbrief uitgeven, waarin hij over de christene democratie zal handelen. Maandag is de expositie van Brussel gesloten... Op het afscheidsbanket, verklaarde ne zekeren menheer De Mot, dat men van zins is van in 1905 eene nieuwe tentoonstelling te openen Er gaat een standbeeld opgericht worden tot Ant werpen, neen, 'k ben mis, tot Gent, aan J.-F. Willems. Te Maaseyck werd Zondag, op de kermis, nen jongeling door een revolverschot ge dood de moordenaar werd aangehouden... Een droeve kermis, die lang zal onthouden worden 38 priesters zijn in Juli, uit het Amerikaansch Collegie van Leuven, naar de 21 verschillige bisdommen der groote Amerikaansche Repu bliek vertrokken en zijn reeds door 42 nieuwe studenten vervangen. Petje Bismarck, de ijzeren kanselier, ligt in zijn bedde hij lijdt aan erge zenuwpijnen in het aangezichten ook een beetje den ouden dagzeker Te Aalst is overleden, in den jeugdigen ouderdom van zija ren, M. Hendrik Mcganck, spelend lid der Fanfarenmaatschappij De Jonge Aalsienaars. De begrafenis had onder een grooten toeloop van volk plaats. De nagedachtenis van den rechtzin- nigen en van elk beminden jongeling zal in zege blijven bij zijne talrijke Vrienden. Moge dit ge dacht zijne bedroefde ouders troosten in het smartelijk verlies R. I. P. Verleden vrijdag is in de Hoofdstad van ons land de som van 15,000 fr. uitgedeeld aan de koetsiers, wier voi- turen het best gepoetst waren tijdens den duur der tentoonstelling... Ze zuilen een streep faro gepakt hebben, zullen ze Het heeft don derdag morgend overvloedig gesneeuwd te Ciia- teliucau, ia Henegouw... 'tZal hier ook onzen toer gaan worden. Zondag bezochten 16,000 personen het kerkhof van Evere, met Allerheiligen 45,000 en met Allerzielen 15,000... Tot Aalst was er met die da gen, op den doodenakker, ook een grooten toeloop van volk. "Wat ma nieren zijn dat nu??... Te Moorselzijn er nu, die voor specialiteit hebben van aan de deu ren komen af te luiste ren Moet gij daar voor democraat zijn? of staat dat ook in 't pro gramma der Christene Volkspartij... Wie, wie, werd er betrapt voor 't sluitelgat, bij Sooi Zou de klerk van den Pisbak daar niet kunnen op antwoorden Te Stekene zijn vrijdag nacht dieven in 't postbureel gedrongen. Door 't la- wijt dat zij maakten is de postmeester M. Van Gheluwe ontwekt en opgestaan. Hij loste 3 schoten. De dieven zijn ge vlucht zonder iets van weerde mede te nemen. Salut en de kost Kibeladoeken. Dagwijzer Zondag, 14 November. Feestdag van de Kerkwijding, 't Evangelie van den Overste, die tot Jesus kwam en hem zegde Heer, mijne dochter is daar zooeven overleden, maar kom, leg uwe hand op haar en zij zal levendig worden. En Jesus stond op en volgde met zijne dis cipelen. En als hij in het huis van den overste gekomen was en 't woelende volk zag, zeide hij: gaat weg, want het dochterken is niet dood maar het slaapt. En zij lachten hem uit. Als nu 't volk uitgedreven was, ging hij binnen en nam het dochterken bij de hand. En het stond op. En 't gerucht hiervan ver spreidde zich door heel het land. Maandag, 15.--H. Gertrudis. Dijnsdag, 16. H. Paulus. Woensdag, 17. H. Gregorius, de Wonderdoener. Donderdag, 18. H. Odo. Vrijdag, 19. H. Elisabeth, we duwe. Zaterdag, 20. H. Fëlix. De zittijd 1897-98 is geopend. M. Beernaert blijft voorzitter. De eerste die spreekt is M. Berloz over die twee onderwijzeressen van Gent, die gestraft zijn geworden omdat zij met hunne leerlingen eene burger lijke begrafenis bijgewoond hebben. De minister, zegt hij, had het recht niet van ze daarvoor te straffen. Zij hebben gehandeld tegen de beve len van den schepene van onderwijs, antwoordt M. Schollaertde straf was verdiendzij mochten hunne leerlingen aan dien stoet geen deel laten nemen zonder de schriftelijke toelating cler ouders, en die hadden zij niet, zij zijn aan hunne plicht te kort göbleven. Anseele beschuldigt den minister van onverdraagzaamheid. Ja, onver draagzaamheid omdat die meesteressen en die scholen met ons katholiek geld betaald, achter de roode vod niet mo gen loopen er zou maar dat meer man- keeren. De katholieke gazetten durven zeg gen dat de kleine Aspers begraven is lijk een hond, zegt Anseele, dat is schandalig. De Guchtenaere. Dat is alzoo ook, zij is begraven lijk een hond. Flechet, Van der Velde en de andere socialisten beginnen te roepen op M. Guchtenaere dat hij een ellendeling is. De zitting wordt geheven, te midden eener groote opschudding. Zpuden wij niet mogen zeggen dat eene burgerlijke begrafenis eene hon denbegrafenis is? Voor onë, katholie ken is dit alzoo. Wij zijn toch zeker wel meester van daarover te denken wat wij willen 1 UllulllUCCtx yolk te samen gezien als verleden Zondag. Twee Paters Ca- pucienen hadden, in de Zending die zij er gaven, eenen oproep tot het volk ge daan om er de Plechtigheid bij te wo nen der planting van een schoon Mis- siekruis. Zulks geschiedde verleden Zondag. Processiegewijs werd er het Kruis rond de parochie gedragen. De kerk kon de zee van volk niet slikken, dat er samengestroomd was, niet alleen uit Tollembeek, maar uit gansch de omstreek. Daarom deed de Pater een indrukwekkend sermoen in opene lucht van op den trap der kerk, waarvoren er 2 a 3 duizeud menschen geschaard, zijn machtig woord met godvruchtige aan dacht aanhoorden. Maandag of dijns dag zijn nog twee Paters bijgekomen, om er met nog eenige vreemde pries ters de menigvuldige biechten te hoo ren... ...Maar, Zondag is het er nu kermis, en de booze geest zal er wederom wel zijne netten spannen om de menschen door vuil en zondig vermaak naar de danskoten, die scholen van verderf uit te lokken. Wij hopeu nochtans, dat hij er weinige of geene ten val zal kunnen brengen God geve dat het zoo weze door MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautem. Op het rotsachtig gebergte groeit niets dan eenig schaarsch struikgewas en sperrestruiken de valleien alleen zijn vrucht baar. Zoo moet Zwitserland maar eene arme streek zijn, want het 3/4 zijn bergen, waar bijna niets op groeit. De arme bergbewoners, met hunne hutten op de hellingen, hoorde ik zeggen, leven van de melk hunner menigvuldige geiten en koeien. Eenigen tijd draait men klimmende rond den St Gothard- berg en op verscheidene plaatsen ontwaart men, wel twintig meters onder zich, den spoorweg, waar men 20 a 30 minuten geleden, passeerde soms bespeurde men zoo den spoorweg op vier of vijf plaatsen, trapsgewijze, de eene hooger of lager dan de andere. Hier zijn weder bijna gestadig tunnels, wel 20 a 25 van Luzern tot Bellinzona, in 't Zuiden van 't Zwitser land. Wij passeeren nog te Lugano, en na een zekeren tijd langsheen het meer van dezen naam getrokken te hebben, snellen wij er over op eene lange brug. In 't zuiden van Zwit serland zijn er reeds al min bergen, ze zijn kleiner en zelf de grond wordt allengskens vruchtbaarder, naarmate men Italië nadert. Om 3 1/4 uren's namiddags zijn wij te Cbiasso. De trein staat hier tot 4,10 uren. CHIASSO ligt op de grens van Italië en Zwitserland men moet hier dus van trein veranderen en dezen voor Italië nemen, nadat men de Italiaansche douaan gepasseerd is. De douaniers zijn hier wat lastiger dan die van Luxemburg of Zwitserland hier moeten wij al ons reispak ken opendoen zij zoeken en snuffelen overal in, om te zien of er geen tabak of cigaren in verborgen zijn, want 't zijn die 2 artikelen, die aan de douanen dc grootste moeilijkheden ople veren voor eene kas cigaren betaalt men soms zes maal de waarde. Pater Waelkens had eene kas cigaren meegebracht, maar vooraleer wij aan de Italiaanscbe douanen kwamen, verdeelde hij ze onder ons vieren en wij vulden er onze zakken meê, zoodat wij met bijna eene heele kas passeerden zonder een enkelen centiem te betalen aan ons durfden zij de zakken niet aftasten, zooals zij meestal bij de anderen doen. Na een goed eetmaal genomen te hebben in het statiebuffet van Cbi asso, trekken wij om 4,10 uren andermaal vooruit, langs Co- mo, voorbij het uiteinde van 't schoone meer Como, dan langs Mayland op Milanen, de hoofdstad van Lombardië. Van Co mo af beginuen de bergen Zwitsersche en Italiaansche Al pen te verminderen, allengskens worden het heuvelen en eindelijk, rond Milanen, is de grond weder effen het land te zelfdertijd is vruchtbaar, bezaaid en beplant gelijk in België. Wij kwamen in de statie van Milanen toe om half zes uren 's avonds. Voor 1 fr. doen wij ons per koets naar 't Collegie voeren 't is daar de beste middel om zijnen weg te vinden, als men de plaats weet waar men naartoe moet. Wij werden daar bij onze Italiaansche Paters uiterst wel ontvangen. Toe gekomen den 1 November 's avonds, bleven wij daar tot 3 No vember. Ondertusschen gingen wij de stad, de bijzonderste monumenten en kerken bezichtigen, vergezeld door Pater Van Ortroy, een Belg, die tegenwoordig in Milanen verblijft. Den eersten avond, dat wij daar aten, Vrijdagwonü, op Allerhei ligendag, diende men ons daar vleesch op tafel. Zooals de ka tholieke Italianen aten wij er vanDenzelfden dag, 's morgens toen wij nog in Zwitserland waren, hadden wij visch geëeten en geen vleesch, juist gelijk de katholieke Zwitsers. Des an derdaags 2 November, zaterdag, mocht men m Italië geen vleesch eten en wij deden weerom gelijk de Italianen. Op dien zaterdag deden wij eene groote wandeling in de stad. 's Mor gens traden wij in eenige kerken, allen zeer schoon met mar meren pilaren, marmeren outaars en vloeren. Bijna alle ker ken en groote hotels zijn in Italië meestal in marmer ge bouwd, ten minste van binnen. Maar het schoonste gebouw, dat wij te Milanen zagen, was de Kathedraal van den H. Ca- rolus Borromeus. Zij is buitenmate groot het koor alleen is 386 Het Roelandslied (1)Het Roelandslied klonk het nu door de zaal. Boudewijn vertelde Roelands heldendaden. Op gepas te oogenblikken liet hij, een man van smaak, den draad van zijn verhaal glippen, om het met zang en snarenspel te schakeeren, en vatte hem dan weer kunstig op. Met onverdeelde aandacht en belangstelling luister den de ridders naar dit lang gedicht, vol bezieling. Zij gloeiden van toorn bij Ganelon's verraad, wenschten naar alle duivels Marsilie en zijne Saracenen, pinkten eenen traan uit het oog bij Karel's treurnis, voelden hun hart jagen bij de gedachte dat de Keizer over de Pyreneeën intijds niet zijn zou om Roeland te helpen, juichten Olivier's, Gautier's en Turpyn's onversaagden moed toe, tierden bij iederen slag van Roelands zwaard Durandal, lieten het hoofd hangen bij den dood des Paladijns om het dan weer op te beuren en een grimmig gezicht te zetten bij Ganelon's straf. Zóo had dit verhaal hen meegesleept, dat de dreun der houwen van Roelands degen hun voortdurend in de ooren gonsdedat zij allen, huns ondanks, opgesprongen waren en hunne wapenen omklemd hielden, alsof zij zeiven ten strijde wilden rukken en ook Roelands stout stuk bestaan. Meesterzanger, sprak WillemOnze verwachting, welke nochtans hoog gespannen was, is niet teleurge steld. Wonderschoon is de sage, overheerlijk het voor dragen. Onze hartelijkste gelukwenschen Uwe stem is zuiver als glas, helder als kristal, zeide Rambold, wiens achterdocht scheen verdwenen. Hij naderde Boudewijn en drukte hem de hand tot geluk- wensching. (1) Vgl. Het Walterslied in Hofdijk, Ons Voorgeslacht, Deel II, bl., 129, en Het Roelantslied in Jonckbloet's Nederlandsche Letter- kunde.

De Volksstem | 1897 | | pagina 2