Moordaanslag op ZES personen te Wieze. DENDERLEEUW. LUIBRECHTS. Bij de Socialisten. AAEtST. Nieuwenhove. Allerhande Nieuws. BUITENLAND. Nieuws uit Aalst. Burgerlijke Stand, Aalst. eene gewone kerk. Die kathedraal is heel en al in marmer, van onder tot boven het dak, met marmeren platen belegd, is wel een halven voet dik op dit dak, dat bijna plat is, heb ben wij wel een half uur in alle richtingen rondgewaudeld Honderden prachtige torentjes, uit marmer gebeiteld-, met standbeelden van heiligen versierd, rijzen in de hoogte. De hoofdtoren, gansch in marmer, is 115 metershoog; wij klom men langs eenen wenteltrap tot 95 meters hoog. Er staan vijf reien torentjes op gansch de lengte der kerk op ieder toren- tje prijkt het standbeeld eens heilige, bijna van levensgrootte, zoodat er van buiten op de kerk alleen 1250 marmeren stand beelden en eene ontelbare menigte kleinere gezien worden Men moet betalen om op de kathedraal te komen alle dagen zijn er vele bezoekers. Dit dak moet dus nog al met den tijd zijnen intrest opbrengen. (Wordt vervolgd). Citoyen Hardyns, die tot hiertoe de hoofdopsteller was van Vooruit heeft zijn ontslag gegeven. Hij gaat zich geheel en tansch bezig houden met zijnen gisthan- el, die opperbest draait want hij heeft de kalandisie van 't meestendeel der coö peratieve bakkerijen. Hij heeft geenen tijd meer om hem met 't werkvolk bezig 't houden. 't Zijn mij de mannen om voor 't werkvolk te strijden, die socialisten Al wat zij doen komt uit op zakvulderij Te Carniêres wilden de socialisten een van hunne gemeen teraadsleden dwingen van zijn ontslag te geven omdat hij be vriend is met eenen katholiek. Grooter slaven dan de socialisten zijn er nietniet meer vriend mogen zijn met eenen katholiek, of buiten moeten t is te dwaas om op te peinzen. Die socialist wordt moet alle vrijheid afleggenhij mag niet meer lezen, naar geen kerk meer gaan, geenen priester niet meer saluweeren, geenen geestelijke in zijn huis niet meer laten komen, bij geene katholieken niet meer gaan hij mag geenen voet verzetten of hij moet rekening geven aan den raad van de dwingelanden. De werklieden der koolmagazijnen van Voobuit kloegen putten in de aarde over de onmenschelijke manier waarmede zij door den baas van 't koolmagazijn behandeld wierden. Au- seele in plaats van die menschen te anhooren en te laten spre ken, is in eene gloeiende koleire geschoten en heeft die werk lieden eenen hoop scheldwoorden naar 't hoofd geslingerd, en als 't hun niet aanstond, dat zij er maar moesten van door trekken. 't Is gelijk wij zeggen, de socialisten zijn slaven. Tombola der Briefdragers. Wij zetten onze Lezers aan, eens een bezoek te brengen aan het lokaal der Ver- eenigde Briefdragers alwaar de prijzen der loterij zijn uitgesteld. Elk is het eens om te bekennen, dat het welgeluk- ken van 't Werk alle verwachting overtroffen heeft... Lotjes aan 10 centiemen 'tstuk... Vrije ingang in het lokaal Café Minardgroote Markt, den Zaterdag en den Zondag van io tot i uren 's morgens en van 4 tot 9 uren 's avonds. Verleden Zondag, bij de aankomst van den trein van 9,01 uit Aalst, was er veel volk in onze statie, die den trein van Ninove moest nemen doch deze bleef een goede tijd achteruit... Mees ter Lambrecht, de smid van Oultre, die dien dag de menschen van Herdersem wat leugens gaan opvijzen was, bevond zich ook tusschen de wachtende menigte, en zie, men heer met zijne klak op en en zijnen blauwen kiel (voor de frim en de zwans) profiteerde van de occasie, en hield er mee ting.(Is dat toegelatenin de staties, M. Van den Peere boom Lambrecht zeeverde er, dat M. Woeste weg moest en dat hij in zijne plaats moest, dat hij er veel geschikter voor was, enz., enz. en ein digde zijn van buiten geleerd airken metLeve onze vierden Maar slecht bekwam het hem 1 Ge zult gaan hooren Er waren er daar ook van Geersbarge en die riepen zooveel zij kosten Viva onze Woeste Daarop volgde er een lawijt dat ooren en zien verging. En Meester Lambrecht wou er stillekens van onder trekken, maar toen kwam er iemand uit den hoop, die de stilte beval en vroeg Zeg eens, Lambrecht, kunt ge mij zeggen wat democraten zijn en hoeveel soorten er zijn De smid met zijnen blauwen kiel bleef met den mond vol tanden staan gapen... Maar er werd rap voor hem geant woord Democraten zijn valschaards, die de simpele menschen bedriegen 1 Vier soorten van democraten zijn er: Luie, rappe, groene en vui le En Lambrecht maakte zich uit de gaten gelijk nen hond, wien ze den staart afgekapt hebben. En gelukkiglijk voor hem... dat den trein voor Ninove kwam binnengesjoefd, of.;....! En het gejuich, schaterlachen en het roepen Viva Woeste galmde nog krachtiger door de statie van Dender leeuw Een ooo- en ookgeotige. Zondag aanstaande, inhaling van den nieuwen Burgemeester, M. Dr De Boom. De prachtige stoet, samenge- stelt uit 15 praalwagens zal den waren Volksvriend tot Welle afhalen. 's Avonds algemeene Verlichting der Parochie. Leve lang M. De Boom I Leve de nieuwe Burgemeester Luibrechts was muzikant aan het groot orkest van den Monnaie te Brussel en speelde tuba-so lo. Op zekeren daj kwam zijn vrieni Spiegels hem bezoe ken en onder't klap pen over de instru menten, vroeg hij hem Maar, zeg eens, Luibrechts, wat blaast gij dan?... De soep als zij te heet is, ant woordde Luibeken. deze geschuwde aanraking - 387 De minstreel huiverde bij en werd wit als krijt. Kambold ontging noch Boudewijns siddering noch de zes verbleeken. Ik zal hem nog moeten in het oog houden 1 dacht hij Er werd thans geschonken en gedronken en Boude- wijn, die zich op kant hield, meer dan een beker aah- genoden. Intusschen bleef de inhoud van de Roelandssa ge het hoofdonderwerp van het gekout de ridders met opgetogenheid van do zwaarden Durandal, Almace en Halteclerc, van den krachtigen hoorn Olifante en het strijdros Veillantif. Weer trad Boudewijn vooraan en sprak Mag ik met de meeste bescheidenheid uwe aandacht andermaal verzoeken Wat lust het u nog te hooren van Bran- daan van den Ridder met den Zwaan de Goedroensa- ge, thans door heel Zuid-Duitschland toegejuicht? van Ardennen? Het HildebrathsliedHet lied van Hetel en Hilde? de Zwaardsage? Wat? De Zwaardsage zeide Willem en 'stampvoette. Vertel ons het wonderwerk van Wieland, den smid, Het zwaard is des ridders schathet onze zal morgen helmen splijten en pantsers doorhouwen. En Boudewijn verborg zijne woede, boog het hoofd, dacht op wederwraak en begon zijn verhaal Wieland, de smid, en -'Emilias, de wapensmid van koning Nidung, beriepen elkander tot eenen prijskamp voor smeedkunst. ^Emilias zou eene wapenrusting en Wieland een zwaard maken. Vermocht 't zwaard niet 't harnas te doorklieven, Wieland zou sterven. Men stond hun twaalf maanden toe om het werk te voltrekken. "Wieland smeedde, op zeven dagen, een zwaard, welk Nidungs bewondering wegdroeg. (Wordt voortgezet). Daar de liekens der Daensisterij te Aalst en omstreken nu voor goed uitgezongen zijn, zoo loopen de groene twistzoekers thans naar verder streken om hunne snoode werkingen van opstand en twee dracht uiteen te zetten. Zoo hooren wij, dat Pie meteenen zijner schoenpoet sers verleden Zondag langs de kanten van Nieuwenhove is afgezeild om er zij nen eeuwigen rimram af te zeeveren en liekens te gaan zingen Wij sturen onze koerier herwaarts, en verneemt hij er iets dat de moeite weerd is, dan zul len wij het de naaste week aan onze lezers en lezeressen meedeelen. Vrijdag hebben de douaniers van St.-Gillis-Waas eene bende smokke laars van 10 man verrast, die 4 hoorn beesten binnenbrachten. Zij hebben twee beesten kunnnen in beslag nemen en eenen van de smokkelaars kunnen aanhouden. De andere zijn terug Hol land in gevlucht. Audeniaarde. Maandag avond is er brand ontstaan aan boord van de schuit Louise-Marie. Zij was met strooi en vlagen geladen voor de steenovens van M. Ftórent Colpaert. De vlagen zijn vernield en de boot is licht beschadigd. Men gelooft dat er kwaadwilligheid tus schen zit. Stekcne. 't Is wreed gelijk er ge smokkeld wordt. Over eenige dagen kwamen een zestigtal mannen uit Hol land over met 20 stuks vee. Achter 't dorp werden zij aangevallen door twee douaniers. Op de signaalschoten kwa men twee andere beambten toegesneld en met hun gevieren gelukten zij er in 6 koeibeesten in beslag te nemen. Eene wreede worsteling had plaats mannen en beesten geenen uitweg vindende, tuimelden in grachten en hagen onder een. Sommige mannen werden van schrik als lam geslagen terwijl andoren in diepe grachten bleven steken. HOLLAND. Wie kent er het over schoon boekje niet der Navolging Christi dat overgezet is in alle talen der wereld. De schrijver daarvan is een Hollander, Thomas a Kempis. Er gaat te zijner eer een prachtig gedenk- teeken opgericht worden in de katho lieke kathedraal van Zwolle, waar men denkt dat hij begraven is. Dit is wel verdiend, zulke mannen vereeren en verheffen een land. Drie lieve jongens. Beeckman Hyppolite, oud 30 jaren, geboren te Wieze, landlooper van beroep, kreeg in het tucht huis, een twaalftal jaren geleden, kennis met den genaamden De Baeve Leopold, 30 jaren oud, ge boortig van Gent en snellooper van beroep. Gelijk alle onverbeterlijke deugnieten geraakten zij aldra in de beste vriendschapsbetrekkingen. Waarschijnlijk hadden zij elkander sinds het verlaten van 't verbeteringshuis vergeten, toen de vrienden elkaar te Brussel over vijf maanden ont moetten. De oude vriendschapband werd van dan af nog nauwer toegehaald en sedert waren zij on afscheidbaar. Een derde makker verzeilde bij het tweetal in de hoofstad. Hij heetEtienne Lotin, is pas 15 ja ren oud, geboortig en wonende te Rijssel, Frank rijk, waar hij, over een twintigtal dagen, het va derlijk dak ontvluchtte. Overeenkomst Voor nen goeden slag Meermalen reeds had Beeckman met kwade in zichten zijn geboortedorp een bezoek gebracht, on der andere verleden jaar slechts eenigo dagen ge leden zag men er hem de ligging der pastorij en de woning des doktors met gespannen aandacht ver kennen. Te Brussel weergekeerd, ging hij De Raeve vin den, bij wien hij nu ook den 15jarigen Lotin aan trof. Wij kunnen «nen goeden klop» doen, sprak hij nen slag, waarmee wij voor altijd uit de el lende zijn. Vervolgens legde hij hun zijn plan bloot. Men moest, bij gunstige gelegenheid, te Wieze ver moorden de E.E. H.H. Pastoor en Onderpastoor en de twee meiden, den heer Doktor en zijne meid! 6 menschen De Gentenaar beloofde zijne mede hulp en de kleine Lotin stemde insgelijks toe, op voorwaarde, dat hij tien frank voor zijn deel kreeg, ten einde na den klop naar het vaderland te kunnen reizen. liet verraad. Maar De Raeve ijsde bij de gedachte aan de be raamde bloedstorting en... verwittigde in het ge heim de Brusselsche politie van het complot. Vuil Brussel naar Aalst. Zaterdag namiddag stapte het tweetal te Brus sel op den trein van 2,28 uren naar Aalst, met het inzicht van te Wieze hun voornemen uit te voeren. De Gentenaar, van zijnen kant, zegde, dat hij schrik had en verklaarde niet te zullen meegaan. Op den trein sprak Beeckman tot Lotin Gij en zijt maar klein, doch groot genoeg om iemand een mes in zijn lijf te steken. Te Aalst aangekomen, beweerde de aanleider met geen voldoende getal volk te zijn en stelde de volvoering van zijn plan uit. Het tweetal keerde dan naar Brussel terug. liet Gerecht op loer. De verrader was verplicht, zich alle dagen bij de de Brusselsche politie aan te bieden en haar op de hoogte der zaken te houden. Deze verwittigde het parket van Dendermonde en de gendarmerie van Aalst en, op hunne beurt, de heeren Geestelijken en Doktors van de omliggende gemeenten, wien men, buitendien, het signalement van het drietal opzond. Onze dappere gendarmerie hield van vrijdag tot maandag nacht de wacht in den omtrek en bijzon derlijk te Wieze. Het moorddadig plan. Eens te Wieze aangekomen, zou Lotin zich bij den doktor, Clement Van Vossel, aanbieden met te verklaren, dat hij de zoon van eenen Waalschen schipper was hij moest zeggen, dat zijn vader door eenen bloedopdrang getroffen was en voorts den doktor smeeken hem, met den E. H. Pastoor, te willen vergezellen naar hun schip, in den Den der gemeerd. De kleine Franschman zou dan den Pastoor en doktor langs het bosch, bezijden het kanaal, brengen, waar zich de twee makkers be vonden, die hunne slachtoffers moesten vermoor den en de lijken in het water werpen. Naderhands zou Lotin ter woning van den dok tor, met dezes sleutels weerkeereu, de meid doo- den en er alles stelen wat hij maar kon Beeck man en De Raeve waren van zins, na hunnen dub belen aanslag, naar de pastorij te gaan, den heer Onderpastoor en de twee meiden af te maken en daarna alles van waarde buitte maken. Wij moeten zelfs wijn meenemen, had de hoofdman gezegd: om te Brussel uit te drinken.» Zóo was der bandieten ontwerp. Begin van uitvoering. Maandag avond, om 6 1/2 uren waren Lotin, De Raeve en Beeckman op't grondgebied van Wieze. Op klokslag van 7 uren belde Lotin bij den dok- toor aan en vroeg zooals wij hierboven zegden. M. Van Vossel deed den knaap binnenkomen en bracht hem in zijne medecijnkamer. Plotseling kwamen de gendarmen Kints en Bout te voorschijn, die den Franschman aan eenen stoel vastbonden. Kints bleef er bij met eenige parochi anen, terwijl Bout met den doktor ter pastorij snelde, waar commandant Bauwens, brigadier De la Place en gendarm Vranken wacht hielden. Vranken trok de kleederen van M. den Pastoor aan en begaf zich met den doktor, op de hielen ge volgd door den commandant, den brigadier en gen darm Bout, naar het bosch. Nauwelijks waren zij op de verdachte plaats, of zij hoorden Beeckman bescheidelijk tot De Raeve zegggen - Ze zijn daar Tezelfdertijd sprong de aanvoerder, gewapend met een lang mes in beider handen, naar den ver- kleeden gendarm deze trok bliksemsnel den re volver uit zijne soutane, dewijl hij op den moorde naar aanlegde en hem gebood de wapens neer te leggen. Schielijk overvielen de andere gendarmen Beeckman en knevelden hem sterk de Gentenaar, insgelijks gewapend werd eveneens gevangen, evenwel, niet gebonden. Het tweetal werd naar de pastorij geleid. Men bond er den parochiaan, in den hof, aan een hou ten paal vast, alwaar hij van den E. H. Pastoor wreede waarheden moest hooren. Om 10 uren vertrokken gendarmen en kwaad doeners uit Wieze. Te Aalst. Indrij koetsen is het drietal om 101/2 urén, in het stedelijk gevang gebracht, waar zij, onder het toezicht van M. AHoebeke, bestuurder, den nacht doorbrachten. Het verhoor aldaar duurde tot half twee van den nacht, 's Anderendaags, om 10,46 zijn de gevangenen naar Dendermonde overgevoerd. Hulde aau de gendarmerie. Eene bijzondere hulde moet gebracht worden aan den dapperen en kloeken bevelhebber, den heer BAUWENS Eene eervolle melding aan het lofwaardig gedrag van den brigadier, den heer DE LA PLACE en de gendarmen, M.M. KINTS, BAÜT en VRANKEN Lof en eer aan deze verdienstrijke mannen Zondagrust. Eakel de Apotheek van M. Meganck, Leopoldstraat, zal aanstaande Zondag open blijven. Zondag aanstaande feestvie ring van den naamdag van Mint Barbar», door onze Vrije Brandweer. Muzikale uit voering onder de 11 urenmis, ter hoofdkerk van Sint Marten. Programma 1" Boer en Ba ron, openingstuk, G. Pape 2" Les Huguenots, fantazij, Meyerbeer. Na de mis optocht. 's Namiddags om 2 uren, groot Banket. 's Maandags, om 9 uren 's morgens, Mis van Requi em aan het altaar van S' Barbara 's avonds Jiit- gang met het muziek van 't korps. Zondag aanstaande, om 5 uren 's avonds, lustig AvondrccHt, in de zaal van de Jongelingspatro- nage, Meuleschettenstraat.Plaatsen aanl,50, 1,00 en 0,50 centiemen. Pfachtig programma. Wie een genoeglijken avond slijten wil, trekke naar het avondfeest der patronage er zal leute en verzet zijn met heeie kruiwagens. Zondag aanstaande, om 3 uren namiddag, op het Stadhuis, groote Meeting, door Sprekers van den Algemeenen Nederlandschen Bond (Gent). Onderwerp Wetsontwerp De Vriendt-Core- Maandag toekomende, 15 November 1897, om 5 1/2 uren 's avonds, «ROOT CONCERT, ter gelegenheid der Prijsdeeling onzer Stedelijke Mu ziekschool, onder 't geleide van M. Van den Bo- gaerde, bestuurder, op de groote feestzaal van 't Stadhuis. Do deuren zullen om 5 uren geopend worden en tijdens do uitvoering der muziekstukken gesloten blijven. De toegang tot het Concert is KOSTELOOS. IV. B. Wie een St.-Antoniusalmanak begeert, moet zich haasten de uitgaaf is bijna uitgeput; Er blijven nog slechts eenige exemplaren. Prijs, 10 centiemen. Vrienden, het TURNFEEST niet vergeten, hoort ge Elk moet volgens zijn vermogen, in de maat zijner krachten, meewerken om het eerste feest onzer jonge moedige Turners schitterend te doen lukken. Er zijn kaarten aan 2,00, 1,00 en 0,50 centiemen, dus in het bereik van eenieders beurze... Het feest blijft vastgesteld op Maandag 6 December aanstaande, om 6 uren 's avonds, in den Kath. Werkmanskring. Geboorten Mannelijk 15 Vrouwelijk 05 20. Huwelijken. C. Van de Voorde, landb. met R. D'Haese, z.b. P. Van den Brempt, z.b. met M. De Brauwer, z.b. A. Le Bon, dagl. met E. De Cuyper, z.b. F. Van denBrcmd, schoenm. met M. Van der Eist, z. b. F. Coen, broodb. met A. Van de Meerssche, z.b. Overlijdens. F. Neyt, wed. Temmerman, z.b. 8,2 j. Begijnh. J. LeLièvre, 16 j. Ledeweg. C. Porriau, we Wauters, z.b, 62 j. Peperstr. P. Matthieu, vr. Tombeur, z.b. 19 j. St-Janstr. A. De Saede- leer, vr. Beeckman, z.b. 36 j. Houtmarkt. M, De Loose, wink. 59 j. Sluierstr. 5 kinderen ondor de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3