mhs. IWEIN VAN AALS J JAAR r 150. AYGEM WREEDE MOORD. «ptti ZATERDAG 2# NOVEMBER 1897 BUITENLAND. Bureel Leopoldstraat19, Aalst Dr Is. Bauwens. Abonnementen Wat verschil VOLKSPARLEMENT. Ben abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centnx Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Frnukrljk. Eens bekeering. Gabriël de Combes was vroeger gazetschrijvcr bij het ongeloovigq Petit Journal, waar hij tien jaren verbleef. Aan Godsdienst deed hij niet. Drie jareu geleden zond zijn hoofdredacteur hem naar Pa lestina, om de opening van den spoorweg Jaffa-Jeruzalem bij te wonen. Het bezoek der heilige plaatsen maakte een die pen indruk op hem. Zijne collega's vonden hem bij zijne te rugkomst ernstig en nadenkend hij gaf het schermen en wielrijden op, waarvan hij tot dan toe een groot liefhebber was geweest, en een halfjaar nadien nam hij zijn ontslag van het Petit Journal. Thans, op 39-jarigen leeftijd, is hij in het klooster gegaan. Hij draagt het uovicenkleed der Augustijen-Assomptionisten te Livry-sur-Seine, en zal binnen een jaar naar Rome gaan, om daar de theologie te studeeren en priester te worden ge wijd. Italië. Vóór eenigen tijd zond de Eugelsche predikant Primmer, die eene reis naar Rome gemaakt had, een door hem uitgegeven werk vol hatelijkheden tegen het katholiek geloof aan koningin Victoria van Engeland ten geschenke. De koningin weigerde echter het boek te aanvaarden en zond het aan den schrijver terug. Deze had ook een exemplaar van zijn werk ten geschenke aangeboden aan den koning van Ita lië, en deze, minder fijngevoelig dan deprotestantsche vorstin, liet den schrijver door den Italiaanschen gezant te Londen zijn dank er voor betuigen. Koning Humbert moet vreemd opgekeken hebben, toen hij de handelwijze van Koningin Victoria vernam. Rusland. Paus en Keizer. De Keizer van Rusland heeft Z. H. Leo XIII verwittigd, dat hij van zin is het recht van verbanning, dat aan de gouverneurs der provincies was toegekend, af te schaffen. Een zeker getal katholieke pries ters, die tot de verbanning veroordeeld waren, hebben kwijt schelding bekomen. Rumenlc. Vorstelijke Pelgrimstocht. Twee dagen na O. L. Vrouw Geboorte heeft de koning van Rumenië een be zoek gebracht aan 0. L. Vrouw van Einsiedeln, in Zwitser land. Hij was vergezeld van zijne gemalin, van zijne 84 jarige moeder, prinses von Hohenzollern, van de moeder der konin gin, prinses von Wied, de prinsen van Hohenzollern, en von GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Vlokwolk, eenen voet dik, werd iu het water gelegd, dreef met den stroom tegen het scherpe van het wapen en was doorgesneden. De koning sprak met lof over het zwaard, doch deed- opmerken, dat bet te groot en te zwaar was. En weder trok Wieland naar de smidse, greep eene vijl en vijlde het zwaard tot pulver. Iiij nam dat ijzer vijlsel, schudde dit in melk, mengde daar meel in en kneedde nu alles ondereen. Daarna liet hij eenige mest- vogels drie dagen hongeren en gaf hun zijn deeg te eten. Vervolgens verzamelde hij zorgvuldig den vogeldrek, smolt hem, louterde het ijzer van alle vreemde bijvoegsels en smeedde er dan weder een zwaard uit, kleiner dan het eerste. Na dertien dagen lag het gereed. Nidung, tevreden, wilde het behouden als het schoonste wapen ooit gesmeed. Het doorsneed immers vlokwol, twee voet dik. Nog scheen het ietwat te groot en weder ging Wieland naar de smederij en vijlde het nogmaals gansch tot pulver en handelde heel als de eerste maal. En toen er drie weken wareu verloopen, had hij een flikkerend zwaard vervaardigd, met goud uitgemonsterd en met een schoone greep versierd. Koning Nidung stond verbaasd over de pracht van het moordtuig. Het doorsneed vlokwol, drie voet dik en lang. Het zou, dacht Nidung, hem steeds in den strijd vergezellen. Wieland wilde het evenwel niet geven, alvo rens scheede en gordel voltooid waren. Weldra lag het werk gereed. .Emilias, de wapensmid, leverde ook een kunst werk ijzeren pantserhozen, dubbel gewrocht en fijn ge- Wied, aides-de-camp, hofdames, enz. De koning knielde eerbiedig naast zijne moeder voor het mi raculeuze Mariabeeld en bij de reliquieën van S. Meinrad, stichter der abdij en bloedverwant der voorvaderen van den koning. Vooral zijne moeder was bijzonder gelukkig over deze vrome daad van haren zoon. Al degenen die een abonnement voor 1898 ne men, zullen het blad van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Dus, voor 2,50 tot einde 1898 franco thuis. Wie onzer Lezers zal deze schoone occasie laten passeeren Elk zegge het voort. M. Woeste is reeds van in de jaren 70 in de Kamers en zal er, als 't God belieft, tot wel zijn van België, van de religie, van alle deftige en katholieke menschen, nog lang zijnen zetel blijven behouden. De vierde man is nauwelijks 3 jaren in de Ka mers, en zal, met de hulpe Gods, en met de me- werking van ons braaf, kristelijk volk, te naaste jaar met Juli zijnen opzeg krijgen. M. Woeste is bezield met de beste inzichten, om het lot van den werkman van den burger te verdedigen geen eene wet wordt er besproken in de Kamers voor de verbetering van den land bouw, koophandel of andere diergelijke, of hij heeft die wet grondig bestudeerd, dag en nacht er aan bezig geweest, om de profijten en de ge volgen van die wette onderzoeken, tot nut van de samenleving en tot profijt van kleinen bur ger, landbouwer en werkman. Onze vierde man tracht maar naar eene zaak, de werklieden en de knechten op te maken tegen hunne bazen en hunne patroons, overal te gaan rondstrooien, dat zij te weinig winnen, dat hun ne dagloon in evenredigheid niet is met hunnen arbeid, dat zij te veel te beklagen zijn, dat de pachten te hoog zijn, de treins te duur, de koffie te hoog van prysdat het gouvernement zou moeten eene wet maken op de hop, de fameuze wet van Beieren, zonder zelf te weten wat er in die wet staat. Als hij in de Kamers spreekt, be gint hij met historiekens te vertellen, van ne ze keren kasteelheer, van nen zekeren fabrikant, van nen zekeren eigenaar, enz., enz., waarmeê elkeen lacht, en die zouden beter dienen aan eene huismoeder om hare kinderen in slaap te krijgen, of ze te doen ophouden van schreeuwen. M. Woeste is reeds verschillige keeren geroe pen geweest naar Rome, om gezamentlijk met zijne Heiligheid de Paus te spreken over de za ken van België. De vierde man is ook naar Rome geroepen ge weest, maar hij mocht zelfs de Paus niet zien. M. Woeste wordt ondersteund door al de Bis schoppen van België, voor het goed dat hij doet aan den godsdienst; getuige zijn werken en strij den van in de jaren 79 tot heden toe. Onze vierde is afgekeurd geweest door den Paus, door de Bisschoppen van Gent en Brugge en door al de geestelijken. M. Woeste is de gezworen vijand der liberalen en socialisten, omdat zij van hem ferm Qp de kneukels krijgen ze schudden en ze beven als hij rechtstaat in de Kamers om het woord te ne men daar weten Demblon en Anseele van te spreken. De vierde man is de gezworen vriend der -libe ralen en socialisten hier tot Aalst, tot Brussel, tot Gheel zijn het zijne eenige en beste vrien den zij wrijven in hun handen als hij spreekt of razelt in de Kamers, omdat zij weten dat hij hun werk doet, dat hij voor hen spreektdat weten Demblon, Anseele en Vande Velde het best. M. Woeste zit in de Kamers om goed te doen aan de katholieke zaak, tot nut en onderstand van werkman en burger, in éen woord, hij wil volksvertegenwoordiger zijn, omdat hij door zij ne groote kennissen, door zijn verstand, door zijn breed vooruitzicht, eenigzins kan dienstig zijn aan de katholieke partij, aan onze religie en aan onzen godsdienst, want met advokaat te spe len en te pleiten zou hij twintig keeren meer geld kunnen verdienen. Onze vierde man zit alleenlijk in de Kamers om 4000 ballekens te trekken, 't is te zeggen 16,000 franken op 4 jaar. Als M. Woeste zich toont hier in ons Arron dissement, tot Aalst, tot Geeraardsbergen, tot Ninove, tot Herzele, tot Sottegem, iedereen staat er op te zien met verwondering zóo een ver stand, zóo wel kunnen klappen Dan roept men uit, zonder zich zeiven kunnen tegen te houden Viva Woeste, die moet er zijn, die moet er blijven Als de vierde man zich vertoont in eene stad of in eene parochie van ons Arrondissement, dan staan de menschen te kijken van achter de gor dijnen, benauwdweg, ze durven maar buiten ko men als hij reeds lang voorbij is, en roepen uit Wat aardige vent, wie zou het zeggen dat hij zooveel kwaad kon doen Weg die man, viva Woeste Haltseyevou. TeOp-Aygem, eene wijk van Aygem, is in den nacht tusschen vrijdag en zaterdag eene wreede moord gepleegd. Zekere Petrus De Coster is in zijn huis ver moord gevonden. Het is een be- jaar de werkman, die alleen woon- t§& de en van iedereen geacht en be mind werd. Het slachtoffer werd met eene schup of spade het hoofd ingeslagen. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het is Constant Bellens, 25 jaar oud, neef van De Coster. Vrijdag avond, om 8 uren, zaten De Coster en Bellens samen in de herberg van de wed. Min- naert (wijk Op-Aygem) op 't gemak een pintjen te drinken, Bellens zegde tot zijn oom dat hij moest gaan slapen en leidde hem naar zijne woning. On derwegen kregen zij twist. Aan de woning van De Coster gekomen was Bellens razend van gram schap. De Coster, die reeds in zijn huis was, zegde nog iets dat Bellens niet aanstond. Bellens sloeg daarop al de ruiten aan stukken, kroop door de venster en sloeg De Coster met eene spade den schedel in twee. De dood moet oogenblikkelijk ge weest zijn. In den vroegen morgend was de moordenaar naar Geeraardsbergen vertrokken, om daar den trein te nemen naar Frankrijk. De policie is dit te weet gekomen. Onmiddelijk is de bevelhebber der gendarmerie van Geeraardsbergen verwittigd ge worden door zijnen ambtgenoot van Herzele. Rond den noen is Bellens aangehouden in de herberg van M. Hoebeke, aan de statie van Gee raardsbergen. Het parket van Audenaarde is zondag met den verdachten moordenaar naar Herzele geweest. Ge weest. Geheel de gemeente en 't omliggende was te been, en had de kerel niet wel bewaakt geweest, hij zou niet levend uit de handen geraakt zijn. Vien. Kozijn, ge zijt zóó oud geworden, hedde van ge heel uw leven al van een hik- storie gehoord gelijk van Wie- ze Stien. Zwijg, kozijn, ze spreken dikwels van Jan De Licht en van Baekeland, maar 'k zou moeten zeggen. Vien. Mijn hert grawelt en klopt gelijk een j stampkot, als ik daarop peis, azoo pastoor en dok- toor willen vermooren... Stien. Die kerel, dien Beekman, geloof ik da zijnen naam is, en moest nooit 't licht niemeer zien, kozijn, da verkea euchenapan... Vien. Zeg het maar kozijn, diene lap en brigan, en on- gekamden beer Stien. Maar menschen kozijn lief, waar gaan wij naartoe Moet ge daar voor nu toch geenen opgeleiden duivel opgeëten hebben mee krot en mot, om azoo verraderlijk, gelijk Judas in per soon... Vien. Go zeg het goed, azoo ne mensch buiten te lokken voor eene be rechting, met 't gedacht van de paster en den dokteur in den bosch omver te steken Stien. Brrrr Kozijn, 't zijn tij den 't zijn tijden mijn moeder zei dat altijd dat er rond de jaren honderd azoo altijd iet gebeurt Vien. En als paster en dokteur in den bosch dood lagen, dan was 't plan van in de pastorij en bij den dokteur alles eerst gaan te vermooren, onder paster, en meissens, ne crime en een schande voor geheel Europa, en ten al les te rooven en te derobeeren. Stien. Ai, kozijn, voor eenige frankskes, bloed doen stroomen en mas- sakreeren, en één menschenleven is meer weerd als al 't geld van de we reld Vien. Kozijn, boe komt het? Kledden loopen, en nie willen werken, en willen drinken en schinken en in de kaberdoezen zitten, en geen rooi duit hebben, en... Stien. 't Is waar, 't is de zwier die in 't lijf hangt Vien. En geen stof religie, geen kerk of geenen God en om aan geld te geraken, steken a droit en lagauche. Stien. Zeker, ze zoun mee gehee- le prochenen mee ne keer vermooren en verdemelcercn Vien. Napoleon zei, kozijn, dat hij benauwder was van ne mensch zon der geloof als van honderd saldooten mee savels. Stien. Mijn metjenzei dat ook, kozijn Vien. Och Heere, waar zoun die kajevans en die laplanders nog naar zien als 't gelooi weg is, die plamaas- ters en kornels van 't slecht Stien. 't Is dat 't ons Heer nie en wilde hebben, kozijn, alle geluk dat er eenen van die brigans berouw gekregen heeft, en de politie verwittigd op tijd. Vien. Of 't was allemaal dood. En zeggen, kozijn, 't kwaad is erger als een slang, dat er bij die drij een zeemerre- minne bij was, ne jongen snotter van ne jongen van vijftien jaar ne stinker van Rijssel Stien. Ja, franschen brol, van vijftien jaar, kozijn, kozijn!! Vien. En dat is ook al opgeleerd, en da zou in ne meusck zijn lijf steken gelijk in een brok gommelastik en kale- sjoe... Stien. Er en is maar één explika- tie in de wereld, kozijn, 't geloof da weg is Vien. En dien daensenboel die azoo meehelpt om de religie mee socia listen en liberalen naar den sis t' hel pen. Stien. Op Wieze onder anderen en op Herdersem Vien. Maar kozijn, zal 'tu ver wonderen? Over veertien dagen riep Pië op een meeting aan 't kopstuk van de socialisten Hardijns, wij zijn vrien den, laat ons te samen werken Stien. De straffen, kozijn, de straffen zullen komen, gelijk de kerre achter 't peerd. Vien. En Planckaert en Ivatillon riepen over acht dagen aaa 't volk ge moet de Vooruit lezen en de Peupel Stien. Heere Domiuus Emover veertien dagen doen de bisschoppen nog geheel den Belgik door aflezen dat 't verboden is op straf van doodzonde slechte gazetten te lezen Vien. 'tZijn mannen van de schis ma, kozijn, ze maken eene kerk op hun ■ji

De Volksstem | 1897 | | pagina 1