$mn m IWEIN VAN AALST. Wiah^ 3" JAAR N' 151. Voorwacht van 't nieuws. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1897 Bureel Kapellestraat, Aalst. ZONDAGRUST. Dr Is. Bauwens. Bericht. Kapellestraat, 13 Abonnementen Hoe kwamen zij daar Daensist en Socialist. AjJïïT Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50.Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Sedert eenige jaren wordt er veel gesproken en geschre ven over de Zondagrust. Zelfs dezen die van geene kerk of religie willen weten, zijn hierop met de katholieken t'akkoord dat de werkman wekelijks eenen vollen dag rust moet hebben, en dat de bestgekozen rustdag de ZONDAG is. In alle parlementen der beschaafde wereld is het vraag stuk der Zondagrust besproken geweest, het is behandeld door honderden congressen, het wordt bestudeerd door de grootste geleerden, al de staatsbestierders zien uit naar middels om de Zondagrust in te voeren. Er heerscht, gansch de wereld door, eene werking om tot de Zondagrust te geraken. Dat de katholieken daarvoor werken, dat is te verstaan, voor hen is het godsdienstplicht de katholieke kerk legt immers de Zondagrust op, maar dat liberalen en socialisten daarin meedoen Zie, wanneer ik die krachtinspanning en die werking van de goddeloozen aanschouw ten voordeele der zondagrust, dan denk ik aan de verleden tijden. Van over 18 eeuwen wordt de Zondagrust door de wetten der H. Kerk voorgeschreven, ze verplicht eiken christen mensch op straf van doodzonde. De landen van Europa zijn katholiek. Tot over honderd jaar werd 't gebod der katholieke kerk nog overal geëerbie digd, de zondagrust werd onderhouden en iedereen was gelukkig over zijnen wekelijkschen rustdag. Maar sedert dien, zijn er wijsgeeren gekomen, groote verstanden, die het beter wisten dan de Paus, beter dan de plaatsvervanger van J. C. De wet der H. Kerk, die de Zondagrust voorschrijft, was dwaas en onredelijk, volgens hen, en die moest verdwijnen. Er moest gewerkt worden Zondag en Hoogdag, er moest meer voorgebracht worden de zondagarbeid ging voor 't volk eene goudmijn zijn, en zou hun meer opbrengen dan de goddelijke zegen dien de Kerk belooft aan dezen die hare geboden onderhouden. Geen enkelen dag meer op 't jaar of men ging geld win nen. Wat schoon vooruitzicht En voor de vijanden van 't christen geloof, welke zekere en gemakkelijke middels om de christene gevoelens zachtjes aan in 't hart van 't volk uit te dooven. Als zij 's zondags naar geene mis meer zouden gaan, zouden zij GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Neen dat is geen ridder Ik vergiste mij heel en al meende Rambold. Om deze overtuiging nog te ster ken, dacht hij den minstreel nu eenige vragen te doen over dezes geboorteplaats en vorig leven, wat den minstreel in netelachtige omstandigheden hadde gebracht doch, juist op dit oogenblik, riep de kastelein van Thielt luidkeels op Boudewijn. Tot strakszeide Rambold, terwijl Boudewijn naar de tafel ging en binnensmonds zijnen ondervrager toebeetDe duivel hale u Een minnelied riep Lambrecht van Rudder- voorde, wiens zinnen door het pittig druivenbloed in de war raakten. Geen minnelied klonk Willems stem Mor gen doen we onze vijanden over de kling springen, hier past dus een strijdlied. Het spijt me nochtans, sprak Boudewijn haas tig in en zwenkte lichtjes u niet te mogen verhalen van Zegevrijt's tocht naar Worms bij de schoone Kriem- hilde; van Gunther en zijne fiere bruid Brunhilde; van Kareis armringen; van... Genoeg I knorde Willem. De minstreel is wat beschonkenmerkte Ram bold op. Hij heeft zijn werk te wel begoten, voegde de Burchtheer van Vinckt er lachend bij. Een lofzang ter eere van onzen doorluchtigen graaf I riep de Kastelein van OudenburgDat door u de faam zijnen roem omdrage I Hoera galmde het door de zaal. welhaast geheel en gansch al die verouderde kwezelarijen laten varen. Zondag op of neer dus, er werd gewerkt zooals in de week. Of't werkvolk mis kon hooren of niet, daar kwam men niet tusschen. Integendeel, liberale en goddelooze fabrikanten deden al wat ze konden om 't volk te beletten van naar de mis te gaan. Die naar de kerk ging werd schuins be zien en meer dan een werd om die rede wegge zonden. Na 100 jaai». Nog geene 100 jaar zijn voorbij, nog geene ioo jaar is 't Zondagwerk ingevoerd, of liberalen en socialisten, en goddeloozen loopen te zamen, en schrijven, en spreken, en werkenvoor de Zondagrust. Van alle kanten wordt er geklaagd dat er te veel voortbrengst is, dat men geenen weg weet met het goed, dat de pakhuizen volgestapeld liggen, dat men 't volk geheel de week geen werk meer kan geven dat Het Zondagwerk moet afgeschaft worden Velen van die mannen, die voor 't Zondag- werk gestreden hebben leven nog. Welke ver nedering voor die groote filosofen I Zij gingen de wetten Gods verbeteren, en na 50 jaar moeten zij voor geheel de wereld bekennen dat zij eene dwaasheid begaan hebben, na 50 jaar zijn zij verplicht hun eigen werk af te breken. Welke vernedering, welke straf Ondertusschen te midden van 't gezoek en ge woel van fabrikanten, bestuurders en staatmans, weerklinkt, als een verwijt, over de aarde, het eeuwenoud gebod des Heeren Viert de Hciligdageu allegadcr Te rekenen van af 1 Hccesnbcr aanstaan de, zullen onze Burcelen en Orukkerlj overgebracht zijn naar de Eiapcllcstraat, 13. Opgepast op 't adres rechtover het Zwartzustershnis, in het afkomen der markt links af, het achtste huis. Kortrijk. De rechterzij is van zin M. Tack, ter gelegenheid zijner benoeming tot minister van staat, een banket aan te bieden. Te Kortrijk zal op 5 December eene betooging ter eere van den achtbaren volksvertegenwoordiger gehouden wor den... Dat is wel I De achtbare ouderling verdient dat ten volle 1 Andcrlccht. Vrijdag avond aten de echtge- nooten Lagarde, Scheikundigestraat, mosselen die zij van eene leurster gekocht hadden. Eenige oo- genblikkeu later werden zij beiden ongesteld. Een geneesheer bevond dat de echtgenooten Lagarde door de mosselen vergiftigd waren. Dank aan een krachtig tegenvergift was een uur later alle ge vaar verdwenen. Leuveu. Mgr de Harlez is vrijdag van de laatste H.H. Sakramenten bediend zijn toestand is zeer bedenkelijk. Antwerpen. Recht lief gedroeg zich een jongeling van Borgerhout, die van zijn meisje ver nam, dat zij van hem niets meer wilde weten. Ten einde haar te doen gevoelen, wat goede man hij zou zijn, als zij hem trouwde, begon hij hare meu belen in stukken .te slaan, gordijnen te verscheu ren, potten en pannen te breken, beddegoed te ver nielen, kortom, hij richtte voor meer dan 500 fr. schade aan. St.-Maria-Audenhove. Eene bende van 25 tot 30 wildstroopers kwam vrijdag namiddag de jacht eu het park van M. graat de Pas verwoesten; zij hebben op het kasteel geschoten, voornamelijk op een venster waar mevr. de Pas en andere perso nen waren. De gendarmerie van Nederbrakol ach tervolgde de kwaaddoeners deze, door huizen be schut, openden een echt pelotonvuur op de gendar men. Gelukkig werd niemand gekwetst. De wild stroopers konden ontsnappen. Al degenen die een abonnement voor 1898 ne men, zullen het blad van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Dus, voor 2,50 tot einde 1898 franco thuis. Wie onzer Lezers zal deze schoone occasie laten passeeren Elk zegge het voort. Valsclihaards. Men zegt dat de liberalen, tevreden over het verraad door de zoogezegde christene demokraten gepleegd te Boom, waar zij de nederlaag der katholieken bewerkt hebben, nu onderhandelingen voeren te Aalst om die vieze christenen te helpen in hunnen strijd tegen de katholieken. De groenen moeten toch hunne dertig zilveren penningen opstrijken 1! De scheurmakers, dat ze zijn 1 WIese. Beekman, de voornaamste plichtige in de zaak van den aanslag op de pastoor en den doktoor van Wieze, was in beroep gegaan tegen de bevestiging van zijn mandaat van aanhouding. Het hof van Gent heeft dit beroep verworpen. IHclle. Zaterdag, rond 11 ure's morgends, dus bij klaren dage, zijn er dieven op heeterdaad betrapt geweest terwijl zij op het hof van Frans Goos bezig waren kiekens te stelen. Men heeft eenen der dieven kunnen aanhouden en naar het gemeentehuis leiden. Gent. Zaterdag morgend rond 7 3/4 uren, is het kind Van Acker Karei, oud 2 jaren, wonende Louis Van Casselstraat, voor zijne woonst overre den geworden door de broodkar van Vooruit. Het kind is aan de bekomene wonden overleden. Goed nieuws. De koning heeft een wets ontwerp geteekend, strekkende om de taks der brieven in een zelfde postkanton van 10 op 5 cen tiemen te verminderen. Goed om te herinneren. Wat moeten de christene menschen doen De bisschop van Brugge zegt het goed op zijne hoede zijn voor mannen die in opstand zijn tegen het geestelijk gozag> die door valsche belof ten het volk pogen te verleiden en twist en twee dracht zaaien onder de christene menschen. Brugge. Donderdag werd hier een over groot wild zwijn aangebracht, dat zoo pas door de wachters der burgerlijke godshuizen doodgescho ten was in de bosschen van V loetemveld (Zedel- ghem). Zij hadden het vier kogels in de romp ge schoten. Er was een groote toeloop van volk om het zeldzaam wild te bewonderen. Thollembcek. Dinsdag nacht werd het dorp Thollembeek dooreen schrikkelijk drama in opschudding gebracht. Een mijnwerker, Edward Stevens, verkeerde met een jong meisje der ge meente hij kwam in eene herberg der plaats en trof er eenige boeren aan, die jaloersch op den mijnwerker waren. Men wilde dezen laatste dwin gen op de knieën vergiffenis te vragen. De man weigerde en verliet de herberg. Hij werd door de boeren achtervolgd, en hem werden op straat, vijf messteken in het hoofd en den hals toegebracht. Het slachtoffer werd in eene herberg gebracht waar een geneesheer hem de eerste zorgen toedien de. Twee der wonden zijn ijselijk. Men wanhoopt het slachtoffer te redden. De gendarmerie van Vollezeele heeft een onderzoek geopend. De dader is gekend. Ovei zeven jaar reeds had Stevens van de broeders van den dader verscheidene dolkste ken bekomen. Everc. Dinsdag deed de Koning, vergezeld van een stafofficier, eene wandeling in landau langs den kant van de nationale schietbaan. Op het plein oefenden zich de rekruten van de carabiniers in den wapenhandel. De Koning deed het rijtuig stoppen, ging naar de nieuwe soldaten, zag een wijl de oefeningen naar en sprak vervolgens de rekruten in 't frausch of in'tvlaarasch aan. De soldaten die eerst onthutst waren eindigden met ongedwongen met den Koning te spreken. Het gesprek duurde een halve uur en gaf aanleiding tot vroolijke antwoorden van wege de toekomstige carabiniers. Al de gevangenissen van Parijs zijn overbevolkt van alle soorten van mis dadigers en wetovertreders. Wat bracht die menschen daar De ondeugd, natuurlijk. Maar welke ondeugd bijzonder lijk, desaangaande vinden wij eenige gegevens in een verslag van dokter Mokt, lid van de Akademie van Ge neeskunst. Op 100 veroordeelden voor moord zijn er 53 geneverdrinkers. Op 100 veroordeelden voor schande lijke feiten zijn er 53 geneverdrinkers. Op 100 veroordeelden voor brand stichting zijn 57 geneverdrinkers. Op 100 veroordeelden voor bedelarij zijn 70 geneverdrinkers. Op 100 veroordeelden voor vecht partijen verwondingen, mishandelingen zijn 91 jeneverdrinkers. Ergo, de weg naar het gevang loopt langs de jeneverkroeg. Alle dagen hebben wij nieuwe bewij zen dat de daensisten werken voor de socialisten. Hoe diep gevallenMannen, die on der den naam van christene democra ten, strijden te samen met de socialisten met kerels, die als de Jacobijnen der verledene eeuw, de burgerij willen uit moorden en alles in vuur en vlam wil len zetten Voor iemand die uit zijne oogen ziet kan er niet meer de minste twijfel zijn over de strekking van het daeusismus de daensisten reiken de hand aan de socialisten om de katholieke partij te bestrijden. In Vooruit te Gent, in 't lokaal der socialisten, heeft de heilige man van Aalst, Pië, nevens een rood kopstuk gezeten. De socialisten waren talrijk opgekomen om de judassen Du Catillou en compagnie, toe te juichen. Want op de vergadering was er geen spraak van de socialisten aan te vallen, neen, de christene democraten vielen uit tegen de Bisschoppen en de Priesters, tegen de rijke menschen en tegen de burgerij, die in hun verraad niet wil deelen. Pië, die in den ouden goeden tijd, met zooveel geweld tegen de socialisten schreef, is nu al zoo verre gekomen dat hij te Gent, de hoofdstad dor socialis ten, met die vijanden van Paus en Kerk gaat verbroederen. En toch zal Pië bij hoog en bij leeg houden staan en schrijven, dat Bgij al leen op de ware weg is dat hij alleen de encycliek van den Paus verstaan heeften deze volgt. Welke tegenstrij digheid, welk diep verval 11! Menschen van den buiten, die nog geloovige christene-menschen zijt, onder danig aan Paus en Bisschop, zoudt gij nog naar dien apostel kunnen of dur ven luisteren Een vriend van do socialisten, ver oordeeld tot tweemaal toe door zijnen Bisschop, kan die u de waarheid zeg gen? Neen, mannen, die gaan luisteren naar groene kwaadstokers, werken we tens en willens 't kwaad in de hand. In 't begin van de groene volksfopperij kon men de volgelingen der daonsistcu nog verschoouen maar nu is dat niet mo gelijk meer. De daensisten verbroederen met de

De Volksstem | 1897 | | pagina 1