IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N' 152. ZATERDAG 4 DECEMBER 1897 DE BOERENKRIJG. RERUM NOVARUM. BureelKapellestraat, 1o, Aalst Dr Is. Bauwens. De Voorwacht. Een Spreekwoord. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen a e soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. In 't kort zal heel Vlaamsch België door het eeuwfeest ge- vierd worden van den heldhaf- tigen strijd, die in de geschie denis gekend is onderden naam van Boerenkrijg. Wat is die Boerenkrijg Daardoor verstaat men het wanhopig verzet der Vlaam- sche boeren tegen de Fransche dwingelandij op het einde der verledene eeuw. Treurige, maar heerlijke bladzijden zijn het, die het lijden en den heldenmoed beschrijven van onze Vlaamsche voor vaders. Frankrijk, sedert 5 jaar bestierd, als dit mag bestieren heeten, door eene bende moordenaars en dieven, was totaal uitgeput en dood arm. Den 17 October 1794 riep Tallien uit in de wetgevende vergadering De staatskist is ledig wij hebben geld noodig, in Frankrijk is er geen meer te vinden laat ons naar België trekken, daar is goud in overvloed. Frankrijk juichte die woorden toe, en zond vervolgens zijne gevolmachtigden naar onze gewesten. Die lieden echte monsters, met lompen om het lijf en klompen aan de voeten bezoedelden ons vaderland met de hatelijkste schanddaden. De oorlogschattingen en de opvorderingen voor het leger brachten onze grootouders tot den bedelzak. Kloosters en kasteelen werden uitgeplunderd, kerken en altaren onthei ligd en loosde de eene of andere landzaat eenen zucht van wanhoop, zoo dreunde hem dadelijk de akeligste doodsbe dreiging in de ooren. Intusschen volgde het eene dwangbevel op het andere. De kunstschatten, die onze tempels en stadhuizen versier den, sleurde men naar Parijs alle uitwendige teekenen van den godsdienst moesten verdwijnen de hoogeschool van Leuven werd gesloten de kerken, die door geene afgevallen priesters bediend waren, werden aangeslagen de burgerlijke gilden en kerkelijke broederschappen ont bonden de Zondagen afgeschaftde trouw gebleven gees telijken vervolgd en gemarteld met de tijgerachtigste wreedheid. Bij dit alles stak het spook der hatelijke loting zijnen GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Ous leger is twaalf duizend man sterkal onze oorlogslieden zijn van ijzer en staal, hunne wapenen uit muntend. Desniettemin hebben wij Gods bijstand noodig. Toonden we ons immer des waardig Bekennen wij het ronduitneen 1 We zondigden dikwijls en zwaar en ver gaten menigwerf onze ridderplichten. Doen we dan boe te voor de begane misdaden. Biechten we morgen, vgor den slag, eer wij het pantser omgorden. De eerwaarde abt van Oudenberg zij onze biechtvader en leide ons ter H. Tafel. Nu reeds, tot rouwteeken en boetedoening, on ze lange haren afgesneden, onze prachtmantels en schit terende maliënkolders verwisseld voor een eenvoudige wapendracht I Zweren wij bovendien voortaan als be schermers der kerken en armen op te treden 1 (1) Al de ridders stemden, bij het welgemeend smeek gebed De Hemel sta ons bij 1 met het voorstel in, deden den bewusten eed en sneden met hun zwaard eenijje klissen haar af. Nu dachten zij onoverwinnelijk te zijn,' verlieten geestdriftig de ridderzaal, begaven zich naar de hun toe vertrouwde legerbenden, stelden den nacht door alles in orde, om, bij de eerste dagschemering, te velde te kun nen rukken. (1) Vgi. GalbertusZfjne wapenknechten deden dezelfde belofte en legden hunne krijgsmantels en pantserhemden af... klauw naar het puik onzer jongelingschap om de hoop der huisgezinnen naar het oorlogsveld te stuwen, dat Europa heette. De Vlaming, zoo verknocht aan eigen taal, zeden en gewoonten, werd dus beleedigd in alles wat hem als christen, als burger, als huisvader nauw aan het hart lag. De vreemdeling had zijn gemoed verbitterd, zijne lankmoedigheid uitge put, zijne woede ontvlamd... De Vlaming wilde de verwoeste kloosters herbouwen, de gesloten bedehuizen heropenen, de verbannen priesters terugroepen, de verfoeide loting afschaffen ia één woord, de verbeurde vrijheid herwinnen. Een stout, edelmoedig bestaan, een strijd op leven en dood werd heimelijk ontworpen. De burgerij der groote steden kruiste, wel is waar, de armen, stil biddend om betere dagen maar de verdrukte, uitgeperste, afgebeulde Boe ren liepen samen, namen de wapens op, waag den den kamp. De Boerenkrijg barst los... In het najaar van 1798 verspreidde men hein de en verre allerhande geruchten dat het land in oproer was en dat de buitenlieden ten strijde trokken tegen de Franschen. Deze tij dingen zegt de Rantebe, van Oudenaarde werden overal met smaak aanhoord. Het was teOvermeire, een dorpje tusschen Dendermonde en Gent, dat de eerste gewapende tegenstand den 12 October begon. Vandaar liep hjj voort door Oost- en West-Vlaanderen, door Brabant en de Kempen, als een vuur, aangejaagd door eenen feilen wind. Brussel. Woensdag namiddag kwam eene Italiaansche bij Mad. Lynel, herbergierster, H. Geeststraat, en vroeg of zij geene zwitsersche en griekscbe muntstukken van 1863 had zij zou bet dubbel buuner weerde betalen. Mad. Lynel ging hare geldbeurs halen en de twee vrouwen begonnen te zoeken. Toen de italiaansche vertrokken was, hertelde de herbergierster baar geld en bevond dat er 60 fr. te kort waren. De behendige diefegge wordt ieverig door de policie opgezocht. Gent. Zondag had in het lokaal van de Union et Liberté eene verkooping plaats van duiven van eenen liefhebber van Audenaarde. Vele voorname duivenmelkers wa- V ren opgekomen, en eenige duiven verkocht voor 100, 200 en 300 frank.... O, die duivenmelkers Luik. M. Brouwier, volksvertegenwoordiger van Luik, zal in de aanstaande Kamerkiezing geen kandidaat meer zijn er wordt reeds gezegd dat M. Paul Janson zich in zijne plaats zal laten voor stellen Hyckevorscl. Donderdag namiddag speel de een vierjarig kind, buiten de weet zijner ouders, op den Moienheuvel. Opeens werd het arm meisje door eene molenwiek getroffen en verre weggeslin gerd. Het slachtoffer bleef op den slag dood. IVinove. Vrijdag nacht hebben schelmen bij M. Duyck eene ruit uitgesneden, welke ze met zeep bestreken hadden, en heRben de volgende voorwerpen gestolen een groot stuk baai, sargiën, slaaplijven, hals-en neusdoeken en meer andere winkelwaren. De schelmen moeten meer dan stout zijn, daar het huis staat op den hoek van het Savooistraatje in de Geeraardbergschestraat, waar dag en nacht veel beweging is. Hoci. De meid van M. Wijk, Paulina Vig- neaux, die ten nadeele harer meesters 500 fr. ontvreemd had, en, om geene vermoedens op te wekken, zich gebonden en messteken toegebracht heeft, werd zaterdag morgend tot drie maanden gevang en 26 fr. boet veroordeeld. Etterbeek. Een inwoner van den steenweg van Tervueren, M. N., 70 jaar oud, stierf vrijdag morgend. Men ging het droevig nieuws melden aan zijne dochter, mad. P., 40 jaar oud, die in de buurt woonde. M. P. werd zoo zeer getroffen dat zij plot seling een bloedopdrang kreeg en eene oogenblik later den geest gaf. Ertvelde. Een kleermakersgast van Eecloo was hier in dienst bij Jacob Segers. Zondag laatst gedurende de hoogmis, terwijl de huisvrouw alleen was, heeft de ontrouwe bediende bij zijne meesters ontvreemd 250 fr., een zilveren zakuurwerk, een nieuw kostuum en omtrent 25 gulden kollandsch geld. Gebruik makende van een oogenblik dat de vrouw achter was, stool hij een velo uit het huis en koos daarmede het hazenpad. Tot heden heeft men nog geen spoor van den dief ontdekt. Velo- merk Mercury Roadstar n. 3701, Patentnummer: 7962 Oost-Vlaanderen. Wea '89$ .lacht. De patrijzenjacht is thans gesloten de j acht op hazen, fezanten, kwakkels, enz. alsook de jacht met de haze- :- wind, wordt gesloten op 31 December de jacht op de reebokken en herten op 31 Januari, en de jacht op het waterwild op 15 april. De konijnenjacht met vuurwapens, in de bosschen en in de duinen, is toegelaten -tot 31 Juli. De vogelvangst is verbo den na 30 November. Wcttercn. In den nacht van vrijdag tot zaterdag is er brand uitgebroken bij Bernard Roels, nen Aalstenaar, wonende Markt, te Wette- ren. Een deel der meubelen en beddegoederen is de prooi der vlammen geworden. De inwoners heb ben zicb langs den vaandelstok naar de straat moeten laten glijden, daar de trap reeds in brand stond. Moorslede. De hondjarige van Moorslede is gelukkiglijk van zijne zware verkoudheid geheel hersteld, en zijne blijde jubeldag is nabij. Marti- nus Verbeke is geboren den 2 Januari 1798 en wierd gedoopt in den besloten tijd in hnis en niet in de kerk. Zijne twee kinderen, Petrus en Amelia, reeds 70 jaar oud, wonen bij hem en zijn ongehuwd. De ouderling woont op bet gehucht De Waterdam tusschen Moorslede en Dadi- zeele. In de maand Mei zullen er groote feesten plaats hebben om dien honderdsten verjaardag plechtiglijk te vieren. P Op de daensistenmoeting moet er Li. ne stroom van volk geweest zijn, want 't Land van Aelst laat ons weten dat er 3,28 f. ontvangen is voor den strijdpenning. Gerekend op cénen cent per hoofd, dat maakt 164 man. Welke grootsche betooging 164 man i Oei, oei, oei, de christene volkspartij wint veld I De volke ren zijn met haar, de volkeren Ja, 164 man, en daaronder is dan nog gerekend eene bende, die van vreemde parochiën gekomen was, 0. a. van Haaltert. Te Meire zien de menschen klaar in dat paljas- senspelniemand wil van die bedriegers meer hooren. Hunne eenigste partijgenoten zijn de geu zen van 't jaar 79. Schoon gezelschap Geuzen en christene volkspartij hangt dat aaneen Van armoe, omdat 't volk naar hunnen zeever niet wilde luisteren, zijn zij beginnen liekens zin gen en verkoopen. (Weeral profijt voor onzen win- kel I) Ach, zegden de menschen van Meire, zal dit apenspel nog geen einde gaan nemen 't Is een spreekwoord algemeen ge kend Helpt u zeiven en God zal u helpen. Dit spreekwoord komt ieder een te pas, boeren heer, nijveraar en handelaar. Om 't werkmanslot of den kwijnenden boerenstand te verbeteren zijn beide zaken noodzakelijkhet werk van den menscb en den zegen van God. De H. Theresia heeft die waar heid in korte en klare woorden uitge drukt Wanneer zij hare kloosters aan 't bouwen was, te midden van de moei lijkheden, die zij ontmoette, zegde zij dikwijls Theresia alleen is niets, There sia en een stuiver is ietsTheresia en God is alles. Groote waarheden, die op onze dagen al te veel vergeten worden. Een groot getal van die mannen, die de sociale kwestie zoeken op te lossen, willen het doen op eigen hand. Ziet de socialisten. Zij willen van God niet hoo ren, voor hen bestaat er geen God, of geene Goddelijke Voorzienigheid. Ook kunnen zij niets duurzaam stichten al wat zij oprichten valt na korten tijd in duigen. In Australië hadden zij eenen staat gesticht, en in Amerika ook ee nen, geheel en gansch op zijn socialis tisch gemaakt en bestierd, zonder God of religie achter éen jaar werd er on der de inwoners gekeven en gevochten en gemoord gelijk bij de brigands, en achter twee jaar was heel 't spel naar den Sis. De mensch moet werken en zijn best doen, maar'tis God die den arbeid moet zegenen. Werkt steeds met kloeken moed enie- [ver, Met wijs beleg en rijpen raad, Maar wees toch altijd ook indachtig, Dat zonder God geen werken baat. Rerum Novarum, twee latijnsche woorden, waarmede Leo XIII zijne En cycliek begint over de werkmanskwes- tie. Wij hebben dien brief deze week nog herlezen. Een wijs, krachtig, god delijk woord. Geene vleierij voor mees ter nog werkman, de waarheid. Aan de patronen zegt hij, dat zij moeten eenen bchoorlijkenloon betalen; aan de werklieden, dat zij moeten eer zaam leven en sober. Sober, dit woord trof ons. Zou de Paus daar misschien gedacht hebben aan dq geneverplaag die zooveel werklie den belet sober te zijn Wat maakt het hooge loon van den huisvader als de schijven klinken, niet in de ooren der huisvrouw, maar op de tafel van spel en drank Zelfs het hoogste loon, zei Mgr Ketteken tot de werklieden, zal u geen voldoende welzijn geven, tenzij eene groote soberheid en eene groote spaar zaamheid de grondslagen zijn van ge heel uw leven. Een der grootste gevaren voor de werklieden onder dit opzicht is de dron kenschap, de zucht naar genot, welke onderhouden en bevorderd worden door die tallooze herbergen en drinkplaatsen, welke als paddestoelen verrijzen vooral waar talrijke werklieden wonen. Misschien dat die herbergen en drinkplaatsen het bloed van den werk man niet uitzuigen, zij zuigen hem zijn geld en zijn loon afzij zijn eene verder felijke speculatie welke het zuur verdien de loon uit den zak van den werkman in korten tijd verspillen. Wat baat dus het hoogste loon aan den slaaf der onmatigheid aan de zat lappen Werklieden, die deze regelen leest en deze werkelijke waarheden, komt de druppel u verlokken, denkt dan aau deze regelen. Vlucht dan altijd deu je never en 't zal u altijd welgaan, en als

De Volksstem | 1897 | | pagina 1